Formatie loopt verder uit De laagste prijs OrO vroomdreesmann Arabische landen en Israël moeten in gesprek komen -c CDA wil meer duidelijkheid Geding tegen Heidemij juridisch steekspel (fS< uefc eefi1 IAui Als u de oon wasautomaat^oebeiïb, moet u'm nu kopen. VRIJDAG 22 OKTOBER 1982 Varia DEN HAAG (GPD) - De fractielei ders Lubbers (CDA) en Nijpels (WD) zullen de komende dagen nog verder onderhandelen over de laatste problemen rondom het regeerakkoord. De CDA-fractie wilde gisteren nog met instem men met de voorstellen van in formateur Scholten. De WD deed dat wel, hoewel ook die fractie nog een aantal wijzigin gen voorstelt. Beide fracties spraken de politieke wil uit om met elkaar in zee te gaan. Op de vraag of de voorstel len van Scholten daarvoor vol doende basis zijn, gaven ze ech ter uiteenlopende antwoorden. De CDA-reactie was „nog niet, tenzij...". De WD antwoordde ja, mits...". Nijpels kreeg van zijn fractie vol macht om de onderhandelingen over het ontwerp-regeerakkoord af te ronden. Lubbers moet ech ter bij de CDA-fractie terugkeren met de resultaten van de nadere gesprekken. De bezwaren in die kring zijn groter dan by de libe ralen. Geen van beide fracties gaat er overigens van uit dat de resteren de problemen de vorming van het beoogde kabinet-Lubbers nog in de weg zullen staan. De afspraken die nog gemaakt moe ten worden, betekenen wel onge veer een halve week vertraging. Gisteravond zijn Lubbers en Nij pels met elkaar aan tafel gaan zit ten voor „een nadere oriëntering op de nog openstaande vraag stukken". Vanmiddag zouden de twee onderhandelaars verder Draten onder leidine van infor mateur Scholten. Daarbij komt dan ook de verdeling van de de partementen over de beide par tijen aan de orde. Zowel CDA als WD twijfelt aan het realiteitsgehalte van de be zuinigingsvoorstellen ter grootte van 1,6 miljard gulden in 1982. De toekomstige coalitiepartners zyn het er wel over eens, dat dat bedrag op tafel moet komen. De concrete voorstellen in het ont- werp-regeerakkoord zijn echter „niet allemaal voldoende realis tisch" (Lubbers). Tegen de voorgestelde bezuinigin gen op onderwijs, onder meer door vergroting van de klassen, maken beide fracties bezwaar. Verder wil de CDA-fractie „meer helderheid" over de gevolgen van het in het ontwerp-regeerak koord uitgestippelde financiële beleid voor de sociale uitkerin gen en de ambtenarensalarissen. Daarbij gaat het vocral om de vraag in hoeverre de ontkoppe ling van lonen en uitkeringen en het loslaten van het zogenaamde trendbeleid onontkoombaar zijn. Het CDA wil daaraan zo lang mo gelijk vasthouden. Ook spelen het al dan niet invoeren van een volledige inflatiecorrec tie in de loon- en inkomstenbe lasting op 1 januari en het al dan niet laten vallen van de 1 procent solidariteitsheffing spelen een grote rol. De WD wil af van de solidariteitshefTing en is vóór volledige inflatiecorrectie. Het CDA neigt echter naar handha ving van de huidige situatie, om dat daarbij de uitwerking op de koopkracht eerlijker zou worden verdeeld over de verschillende inkomensgroepen. Bovendien levert het meer geld op, wat de bestrijding van het financie ringstekort ten goede komt Ny- pels noemde een tijdelijke verho ging van dat tekort aanvaard baar, mits de „adempauze" zo kort mogelijk duurt Volgende week dinsdag komt de kwestie overigens aan de orde in de Tweede Kamer Dan gaat het om de vraag of het huidige, de missionaire kabinet de tabellen voor de loon- en inkomstenbelas ting voor het eerste kwartaal van het volgend jaar mag vaststellen. Lubbers zei gisteren dat het de missionaire kabinet aan voorbe reidingen voor de tabellen alleen dat mag doen wat stnkt noodza kelyk is AMSTERDAM (ANP) - Jongeren dragen hun spiraalmatrassen het zo juist gekraakte pand Prins Hendrikkade 186 binnen. Het pand, dat ei gendom is van Eocploitatiemaatschappij BV Blaricum, zou bestemd zijn voor verbouwing tot luxe appartementen, maar volgens de jongeren staat het al zeven jaar leeg. ARNHEM (GPD) Het kort ge ding van de Bouw- en Houtbond en de Voedingsbond FNV tegen de Heidemij, gisteren in het pa leis van justitie in Arnhem, is uit gelopen op een voor gewone mensen onbegrijpelijk juridisch steekspel tussen twee advocaten. Ook de ongeveer 100 aanwezige Heidemy-mensen, van wie een groot deel inmiddels wel heeft begrepen dat ze er vroeg of laat toch uit vliegen, zijn niet veel wijzer geworden. Grootste meningsverschil tussen de Heidemij en de bonden is wat er gebeurt als de bonden het kort geding winnen. Volgens de Hei demij staat dan de werkgelegen heid van de 2400 niet-ontslagen mensen op het spel. Volgens de vakbonden zal dat, mits de direc teur van het Gewestelijk Arbeids Bureau en de bedrijfsverenigin gen meewerken, wel los lopen. De advocaat van de FNV, mr. S. de Laat, heeft de constructie die de Heidemmaatschappij heeft ge bruikt om het concern in een ge zond deel en en sterfhuis te split sen, doorzichtig genoemd. De Laat heeft tijdens het kort ge ding voor de president van de rechtbank, mr. J. E. B. ten Hul- zingha, geprobeerd aan te tonen dat in de constructie van de Hei demij niet alleen maar aandelen, maar in feite hele ondernemin gen zijn verkocht aan de nieuwe Heidemij Holding. Heidemij-pleitbezorger mr. Van Andel daarentegen houdt vol dat de Heidemij Holding geen on dernemingen maar alleen enkele aandelenpakketten van de oude Heidemij-beheer heeft overgeno- WASHINGTON - Amerika heeft de Arabische landen opgeroepen met Israël rechtstreekse bespre kingen te beginnen over het vei lig stellen van de rechten van de Palestijnen en een stabiel Mid den-Oosten. Dit vermaan was verpakt in een verklaring van staatssecretaris Nicholas Veliotes en kwam op een ogenblik dat de Amerikaan se minister van buitenlandse za ken George Shultz confereerde met zijn Israëlische collega Sha mir. President Reagan ontmoet vandaag een delegatie van de Arabische Liga onder leiding van de Marokkaanse koning Hassan. Elders in de Amerikaanse hoofd stad suggereerde de woordvoer der van het Pentagon, Henry Catto, gisteren, dat andere lan den - en naar verluidt zou Neder land daar bij zijn - het verzoek kunnen krijgen om troepen te le veren voor de Amerikaans- Frans-Italiaanse vredesmacht die momenteel in Beiroet ope reert. De Libanese president, eerder deze week in Washington, wil meer Amerikaanse troepen en hij ziet die graag ingezet in het Libanese binnenland teneinde orde op zaken te stellen als ande re buitenlandse troepen zich gaan terugtrekken. De VS willen vooralsnog niet meer van hun mariniers naar Libanon sturen dan de 1800 die er nu dienst doen naast 1600 Fransen en Italianen, maar zouden het wel toejuichen als meer landen bij die inspanning zouden kun nen worden betrokken, zo heet het. Teneinde de kansen op succes voor de Amerikaanse initiatie ven in de richting van vrede en allereerst het terugtrekken van vreemde troepen uit Libanon geen schade te doen, hebben de Arabische landen besloten geen poging te ondernemen Israel te verwijderen uit de Algemene Vergadering van de VN. Zij zul len wel hun reserves tegenover Israêls aanwezigheid tot uitdruk king brengen wanneer de ge loofsbrieven van de joodse staat moeten worden goedgekeurd, maar voor Israëls status in de volkerenorganisatie heeft dit geen praktische consequenties. Hoewel Arabische acties tegen Is raël een vrijwel jaarlijks terugke rend ritueel zijn, vormden zij dit maal een grotere dreiging dan te voren, omdat radicale Arabische landen als Libië, met steun van Iran, erin zijn geslaagd Israël deelneming in het Internationale Agentschap voor Atoomenergie te ontzeggen. Daarnaast moet in Nairobi worden beslist over de vraag of Israël mag blijven mee doen in de ook aan de VN ge lieerde Internationale Telecom municatie Unie. De pogingen van Libië en Irak om Israël toegang tot de Algemene Vergadering te ontzeggen, brachten de VS en andere weste- door Henk Kolb lijke landen tot het dreigement hun betalingen aan de VN te zul len stopzetten. Nadat eerst de conferentie van islamitische lan den had geweigerd met Libië en Irak mee te stemmen, zagen ook de Arabische delegaties in meer derheid van steun af. Zij wilden hun eigen plannen voor vrede in het Midden-Oosten zoals die on langs in Fez werden ontwikkeld niets in de weg leggen. Het Arabisch-islamitisch protest zal nu worden verwoord in een brief die Israël zal beschuldigen van schending van de internatio nale wetten en het afwijzen van een reeks VN-resoluties over het Midden-Oosten. Irak dreigt nu desnoods alleen te vragen om Is raëls uitstoting, maandag. Bij een stemming zouden vele dele gaties zich geroepen kunnen voelen toch zo'n maatregel te steunen. Niettemin noemde een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken, het besluit om een simpeler vorm van protest te kie zen 'welkom nieuws'. Waarnemers in Washington ver wachten geen doorbraak als sultaat van de intensieve bespre kingen die nu op het hoogste genngsniveau met de betrokke nen in het Midden-Oosten den gevoerd, ook al moet de PLO-vertegenwoordiger in de Arabische delegatie dan op zijn hotelkamer blijven, omdat Ame rika hem niet wil ontvangen. Wie op een klein oppervlak toch een wasautomaat wil plaatsen, is 't best af met een bovenlader. Die neemt weinig plaats in en laat zich makkelijk vullen door de royale, veilig afsluitbare vulopening in de roestvrijstalen wastrommel. Natuurlijk heeft Vroom Dreesmann zo'n handige bovenlader in zijn Vendomatic kollektie. Een uitgekiend, slank model met veel praktische trekjes. Tel daarbij de komplete garantie en perfekte service van uw warenhuis, dan is uw keus snel gemaakt, vooral nu de prijs tijdelijk extra voordelig uitvalt. Beslis snel en profiteer van dit eenmalige aanbod! Kompakt H85 x B43 x D60 cm, kapaciteit 4 kg droog wasgoed, aansluitwaarde 2750 Watt. Eenvoudig Met één knop kiest u uit 12 programma's, met de andere stelt u de tempera tuur in, en met de derde kiest u tussen spoelstop en centrifugeren. Stabiel De roestvrijstalen trommel is aan beide zijden gelagerd en draait daardoor stabieler en geruislozer Filter Voor het reinigen van het pluisfilter aan de voorzijde hoeft de wasautomaat niet te worden verschoven. Alleen de allerbeste produkten mogen de naam Vendomatic dragen, uw garantie voor kwaliteit en lage prijs. De Vendomatic 236 is dan ook een allround wasautomaat met gewel dige wasresultaten. zoals de praktijk heeft uitgewezen. Thuisbezorgen De Vendomatic 236 was automaat wordt gratis thuis- j bezorgd en op de door u gewenste plaats neergezet Uitpakken inbegrepen j U krijgt een vol jaar schriftelijke garantie op materiaal en konstruktie. Gedurende die periode worden defekte onderdelen gratis vervangen, arbeids- en voorrijdkosten worden evenmin berekend U kunt altijd een beroep doen op onze snel en voor delig werkende technische service-afdelingen, overal in Nederland Terlouw tegen gaswinning op Waddenzee DEN HAAG-LEEUWARDEN (GPD) - Minister Tcrlouw (eco nomische zaken) zal het kabinet voorstellen de oliemaatschappij Petroland geen concessie voor het winnen van gas op de Wad denzee te geven. Petroland wacht al sinds 1971 op die con cessie, maar werd m 1978 met een afwijzende beslissing van de regering geconfronteerd. Ter louw voelt er niets voor om bo ren in de Waddenzee toe te staan Met het toestaan van gaswinning op Ameland heb ik al genoeg el lende beleefd, zo redeneert de bewindsman. Hy negeert daar mee een advies van de Raad van State, gemaakt voor een Konink lyk Besluit, dat positief is voor Petroland. i Petroland staat vandaag niet - zoals Petroland verwachtte - ter discussie in de ministerraad ALs het nieuwe kabinet er volgende week nog niet zit, zou het demissionaire kabinet desnoods een besluit kunnen nemen. Maar de ver wachting in Den Haag is dat de zaak wordt doorgeschoven naar het CDA-WD-kabinet als dat eenmaal operationeel is. Een be slissing valt dan vermoedelyk eind november. Terlouw is vastbesloten het kabi net de concessie te laten afwy/rn ondanks het positieve (maar nog geheime) advies dat de Raad van State geeft over de zaak De maatschappij Petroland is in 1978 in beroep gegaan by De Kroon, voor wie de Raad van State het advies maakt na onder zoek. FNV tegen "oases" voor ondernemers UTRECHT (ANP) - De FNV is vierkant tegen het eventuele in richten van zogenaamde t-zones, industriegebieden met een mini mum aan regels en vrijstelling van belasting, in ons land. Derge lijke zones zorgen voor onecrly- ke concurrentie tegen bedryven die zich wel aan de bestaande re gels moeten houden. Op die ma nier ontstaat een jungle, waar door ook zaken als de milieuwet geving en de sociale w< bedreigd worden, zo stelt be stuurder Wiel Fnednchs van het FNV-distnct Limburg m het FNV-blad "De Vakbondskrant" Limburg is een van strdHB m ons land waar stemmen zijn op gegaan om de mogelijkheid van speciale zones te bestuderen. In België is al een aantal van derge lijke "ondernemersoases" van start gegaan. In navolging van projecten in onder meer Enge land en Ierland De instelling van t-zones zorgt vol gens de FNV voor weinig nieuwe werkgelegenheid zoals de voor standers stellen. Volgens Fne- dnchs zal er door de oneerlyke concurrentie na me lyk by andere bedryven in ons land werkgele genheid verloren gaan, als er soortgelijke bedryven worden gestart in de vrijgestelde zones Bovendien bestaat het gevaar dat ondernemers alleen hun hoofd kantoor in de zone zetten, waar door filialen elders ook van de speciale regels zouden kunnen meeprofiteren, aldus Fnednchs De FNV vindt dat het verminderen van de bureaucratie, een van de argumenten die voor de instel ling van t-zone wordt gebruikt, alleen landelyk aangepakt kan worden. "Vereenvoudig wetten die voor het hele land gelden Als men vindt dat de zwakke regio's gestimuleerd moet worden, ver groot dan de verschillen in pre mies voor zwakke en sterke re gio's. Schaf de algemene investe- nngspremies af en verhoog in plaats daarvan de gerichte pre mies. Verander het vergunnin genbeleid. Daarmee trek je meer ïnvrsti-rrd.-rs .t.tn .ildu FN V bestuurder Fnedrichs

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11