Var a-man: lokale omroep kan alleen maar commercieel Krakers aan Papengracht mogen (voorlopig) blijven Niet principieel links blijven Verbouwing pas over paar maanden Auto over de kop op Wassenaarseweg Eerste paal voor brug in Cronesteijn DONDERDAG 21 OKTOBER 1982 LEIDEN - Het is niet zijn bedoeling om een klein 'Varaatje' te stichten maar als de op te zetten lokale radio links gaat klinken is dat gewoon mooi meegenomen. Nee, voorop staat dat er goede programma's worden gemaakt en dat de Leidse lokale omroep wordt gedragen door een breed maatschappelijk platform. De draagkracht van radio (stad?) Leiden moet worden gevormd door zoveel mogelijk verschillende plaatselijke belan gengroeperingen. Er moet natuurlijk worden ge waakt voor elementen als de cen trumpartij maar voor de rest moeten we niet te nauw kijken. Daarnaast moeten al die draag krachtige elementen één ding voor ogen houden: programma makers mag je nooit in hun crea tiviteit beknotten. Doe je dat wel dan krijg je flutprogramma's, louter mededelingen, bijvoor beeld een opsomming van ge vaarlijke kruispunten voor blin de voetgangers in de stad. Dan haken de luisteraars af. Zolang de programmamakers niet teveel hun stokpaardjes gaan berijden, moeten we ze met rust laten. Want voor alles gaat het er toch om dat er goede programma's worden gemaakt? Zonde Daniël Sloos (41), Leidenaar en werkzaam bij TNO, is VARA- man in hart en nieren. Sinds twee jaar vecht hij voor een loka le omroep. Waarom? Omdat hij zich al jaren ergert aan de Hilver- sumse omroepstructuur. "Al die zuilen werken maar één ding in de hand: dat er een heleboel pro gramma's op elkaar lijken en da's zonde van de zendtijd. Er zijn wel zes actualiteitenpro gramma's en ongeveer honderd duizend amusementsprogram ma's. Als al die zuilen een beetje in elkaar schuiven, kan dat alle maal best wat minder. Maar dat door Jaap Visser zuilensysteem zit er zo ingebak ken, daar is nauwelijks met suc ces tegenaan te schoppen. Op plaatselijk niveau kun je wel een verantwoordde verdeling maken omdat je niet met een omroep- verleden kampt". Daan Sloos is afdelingssecretaris van de VARA-vereniging (Rijn en bollenstreek) en doet daar naast het nodige voor het VARA- bedrijf, de professionele tak van de Vereniging Arbeiders Radio Amateurs. De VARA vindt dat de afdelingen terug moeten naar de basis: als amateurs radio ma ken. Sloos: "Al die afdelingen hebben nooit wat anders gedaan dat VARA-programma's bekriti seren. Prima zaak natuurlijk maar er werd alleen maar oever loos geouwehoerd. Gedaan werd er nooit wat. Dat moet anders en gaat nu ook anders worden. De afdelingen zijn nu overal inten sief bezig met het van de grond krijgen van lokale omroepen. Dat veel mensen denken dat de VARA probeert op deze manier filiaaltjes te stichten, is begrijpe lijk maar onwaar. Anders zou de VARA proberen om overal Successen eindelijk successen te boeken. Hij is onlangs te gast geweest op een vergadering van de gemeen tecommissie economische zaken waar hij met name CDA-raadslid Joop Walenkamp ("De enige in de Leidse gemeenteraad met wie ik een beetje op niveau over om- roepzaken kan praten. De rest zit maar wat te zwetsen") van zijn serieuze aanpak wist te overtui gen. WD-wethouder Jos Fase wil nog niet te hard van stapel lopen en organiseert binnenkort een hoor zitting in de Stadsgehoorzaal om de ideeën over een lokale om roep onder de Leidse bevolking te peilen. Sloos over Fase: "Ik kan dat mens wel omhelzen. Ze heeft nu een eerste aanzet gege ven. Er gebeurt tenminste iets. Voor de lokale omroepen is het trouwens toch een zegen dat de WD in de regering komt. De VVD is immers de grote voor stander van ether-vrijheid". Hoewel Sloos blij is met de door de wethouder van economische za ken verrichte aftrap verwacht hij een botsing van ideeën. "Ik denk dat een liberale wethouder zegt dat degene die een lokale om roep willen dat zelf maar moeten betalen. Daar zal ik me tegen ver zetten want wie willen er een lo kale omroep? Werklozen en be jaarden, kwetsbare mensen die je het niet kunt aandoen om hun abonnementen voor de kabel nog verder te verhogen". Commercieel Sloos heeft hele andere ideeën over de financiële realisatie van een lokale omroep. Ideeën die li beraler klinken dan die van een WD-wethouder. Hij pleit name lijk voor een commerciële aanpak. "Want", zo verdedigt hij zijn op het eerste oog verraad aan de socialistische gedachte, "wan neer je heel idealistisch princi pieel links blijft doen dan krijg je nooit een florerende lokale om roep. Je moet een commerciële concessie doen, niet wat de in houd van de programma's be treft maar er zal bijvoorbeeld een lokale 'ster' moeten komen om de zaak te kunnen bekostigen. De opbrengsten van zo'n ster moeten terugvloeien naar de al gemene omroepmiddelen en uit die pot moeten dan de lokale om roepen worden betaald. Op die manier voorkom je namelijk dat plaatselijke giganten onder de middenstanders grote macht krijgen binnen de lokale omroep. Hun advertentie-gelden komen namelijk op de grote hoop van de aglemene omroepmiddelen en tikken daar veel minder aan". Idealist Daan Sloos gelooft dat een lokale omroep de plaatselijke dagbladen helemaal niet hoeft te bijten. "Als er gepraat kan wor den dan moet er enige samen werking mogelijk zijn. In elk ge val kunnen er op advertentiege- bied goeie afspraken worden ge maakt. Bijvoorbeeld dat iemand alleen in de plaatselijke ster kan wanneer hij ook in een dagblad adverteert. Dat zo'n dagbladad verteerder dan voor een bepaal de meerprijs een spot op de loka le radio kan kopen". Cursus Sloos en de VARA-vereniging heb ben flink vooruitgedacht. "Want al we straks zover zijn dat we een lokale zender hebben en er is nie mand die radio kan maken dan zijn we nog nergens". Vandaar dat de VARA-vereniging een ra dio-cursus heeft opgezet voor amateurs. Zeven lessen over met name interviewtechnieken zul len over een periode van twee weken ook in Leiden worden ge geven. Belangstellenden voor zo'n cursus, die kosteloos is, kunnen zich opgeven bij Daan Sloos (tel. 311932, alleen 's avonds). Amateurs die de technieken een beetje onder de knie hebben, kunnen volgens Sloos net zo goed en misschien wel beter ra diomaken dan de professionals in Hilversum: "Om de simpele reden dat ze niet met die verve lende luistercijfers te kampen hebben. Tenminste, als er geen systeem komt waarbij het be staansrecht wordt gekoppeld aan de luistercijfers. Daar zal ik in elk geval tegen vechten". LEIDEN De krakers van de pan den Papengracht 30 en 32 kun nen er voorlopig blijven. Dat is afgesproken in overleg met de rijksgebouwendienst. De ver bouwing van de panden ten be hoeve van het museum van oud heden begint op zijn vroegst over enkele maanden. De rijksgebouwendienst beschikt wel al over de benodigde sloop- en bouwvergunning, maar het werk is nog niet aanbesteed. Tot de aanvang van het werk kunnen de veertien krakers blijven, mits zij de voorbereiding van de ver bouwing niet belemmeren. Aanvankelijk was gezegd dat de krakers vandaag de gebouwen moesten verlaten, maar, zoals po- litievoorlichter Graveland het uitdrukte, "de politie heeft er een knappe hekel aan om een pand te ontruimen dat vervolgens nog tijden leegstaat". De gekraakte panden Papengracht 30 en 32 (het witte pand en het gebouw rechts daarnaast) die over enige maandenmei nummer 34 wor den verbouwd ten behoeve van het museum van oudheden. LEIDEN - Een 25-jarige automo- De man recd °P de Wassenaarse genligger over het hoofd. Bij de tegenligger werd aan de voorzij- bilist uit Leiden is gisteravond weg en wilde linksaf slaan, het botsing die volgde, sloeg zijn au- de beschadigd. De bestuurder, met een hoofdwond opgenomen terrein van het ziekenhuis op. in het Academisch Ziekenhuis. automobilist zag daarbü een t LEIDEN Provinciaal bestuurder drs. J. Borgman slaat maandag de eerste paal voor de bouw van een bruggetje in het polderpark Cronesteijn. Een mijlpaal, vindt de directie groen van de gemeen te in ontwikkeling van dit park. Het het bruggetje gaat de verbin- ding vormen tussen het volks tuincomplex Cronesteijn en het eerste gedeelte van het eigenlijke polderpark. De afgelopen maan den zijn er in dit gebied al wan del- en fietspaden aangelegd. De gedeputeerde zal tussen drie en vier uur de eerste heipaal de grond instampen. Randstadspelers Het show- en amusementsgezel schap De Randstadspelers presenteert zaterdagmidag een show in het Anthonius Clubhuis aan de Lange Mare. Het programma bestaat uit diverse genres in de muziek: country western, Beatles- successen, moderne muziek. Medewerking wordt verleend door een koor, een orkest en solisten. Als deze opzet slaagt, zal deze show de komende wintermaanden in het Antho nius Clubhuis worden her haald, eventueel in samen werking met andere Leidse amateurverenigingen. Met als bedoeling bij het winke lend publiek de tijd in herin nering te roepen dat men zich na de boodschappen ging ver pozen bij Rutex of Zomer - zorg. De show is van half drie tot kwart voor vijf. Rommelmarkt Het actiecomité "Gasprijsver- hoging nee" houdt zaterdag een rommelmarkt in het zaal tje van speeltuinvereniging "Morschwijk", Lage Morsweg 14. De opbrengst van de rom melmarkt, die van elf tot vier uur duurt, is bestemd om de acties tegen de gasprijsverho- ging te bekostigen. Contacta dres: Floresstraat 10, tel. 215920. Tinbergen De econoom prof. dr. Jan Tin bergen komt zaterdag op uit- ndoging van het Nivon naar Leiden, de stad waar hij vroeger studeerde. In het mu seum van volkenkunde, Steenstraat 1, spreekt hij om twee uur over het onderwerp "voedsel en werk in onze we reld". Hengelsport Visvereniging SVA hield een wedstrijd in de Ringvaart. Uitslag1 T. Romijn 22 stuks- 2300 gram, 2 B. v.d. Broek 24- 1800, 3 W. v.d. Hoogt 24-1700, 4 S. Steenbergen 15-1000. 5 J Kalkhoven 7-650, 6 S. v.d. Reuden 7-625. 7 T. v.d. Hoogt 7-600, 8 W. de Roode 5-450, T. Zwart 4-350. 10 F. Huis 2 200 Ook werd er een wed strijd in het Aarkanaal ge houden. Uitslag 1 S. v.d. Rey den 13-1150, 2 T. Romijn 11 1200, 3 S. Steenbergen 8-1000 4 W. de Roode 3-300, 5 J. Kalk hoven 3-225, 6 1. Montels 3 225, 7 B. v.d Broek 2-100, 8 T Zwart 1-100. Blues Brothers straat 66, wordt zaterdag de film "The Blues Brothers" per video vertoond. Het café is van twee tot vijf uur geopend. Anti-bont Verschillende dierenbescher mingsorganisaties richten zaterdag een stand in op de hoek van de Lange Mare en de Haarlemmerstraat om aandacht te vragen voor hun anti bont campagne. Film Lesbische Vrouwen Leiden laat vrijdagavond de film "Weg- gehen um anzukommen" van Alexandra von Grote zien. Aanvang acht uur in gebouw Caeciliastraat 18. Strandloop Zwem- en polovereniging De Zijl-LGB organiseert zondag haar 24ste internationale strandloop aan de Langevel- derslag in Noordwijkerhout. Deelnemers kunnen kiezen uit de afstanden vier, acht en twaalf kilometer. De start is om elf uurinschrijving is om half elf mbgelijk bij restau rant Oase. Inlichtingen: P W. Barendse, tel. 071-216071 en H. Corpel, tel. 071-212312. Jazz De jazzformatie Vibes Friends speelt zondag in het bowling restaurant Hans Menken, Boshuizerlaan 1, Leiden zuid-west. Het concert begint om kwart over drie en er zal volgens de organisatie "in een soort Lionel Hampton- achtige sfeer een behoorlijk stuk swing worden geprodu ceerd". LVC 1 In het LVC aan de Breestraat treedt morgenavond de Op de koffie band op. Over de mu ziek meldt de organisatie: "ze maken een soort neo-funk met een scheut jazz en su perglad". De zaal gaat open om 22.00 uur. LVC 2 De groep TTL speelt zaterdag in het LVC. De muziek is vol gens de organisatie te verge lijken met de muziek van de Engelse groep Depeche Mode. Wie dat niets zegt bedenke dat er twee synthesizers in stelling zullen worden ge bracht. Natuurwandeling Het IVN houdt zaterdag een na tuurwandeling in het Kat- wijkse duingebied. De wan deling begint om één uur en duurt anderhalf a twee uur. Natuurgidsen zijn aanwezig. Het startpunt is bij de noord kant van de uitwaterings sluizen in Katwijk. Warme kleding en laarzen aanbevo len. Koffieconcert In Holiday Inn wordt zondag wederom een koffieconcert gegeven, verzorgd door een saxofoon trio. Aanvang elf uur. Het trio brengt naast werken van Mozart, Beetho- ven en Hoechlin ook eigen composities. Hoogleraar importziekten LEIDEN - Het bestuur van de ver eniging Instituut voor Tropische Geneeskunde Rotterdam-Leiden heeft dr. P. C. Stuiver uit Rotter dam benoemd tot bijzonder hoogleraar in de importziekten. Het hoogleraarschap is verbonden aan de medische faculteiten van de Rijksuniversiteit Leiden en de Erasmusuniversiteit Rotter dam. Het hoogleraarschap is in gesteld om het onderwijs in im portziekten voor studenten en specialisten in opleiding te be vorderen. Onder importziekten of uitheemse ziekten worden verstaan ziekten, die in Nederland vrijwel uitslui tend voorkomen als gevolg van import uit andere, voornamelijk subtropische en tropische lan den. De nieuw benoemde hoogleraar is werkzaam als hoofd van de afde ling Inwendige Geneeskunde van het Havenziekenhuis in Rot terdam.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4