Jeugddorp wordt verhuurd Steeds CDA: lozingsrecht kan wél progressief worden Ambtenaren: actie tegen bevriezing van salarissen Vraag - tekens bij wijze waarop kinderen land zijn uitgezet Partij wil minder rigoureuze bezuinigingen Scoutingfanfarekorpsenvolksdansgroep en mogelijk camping op terrein Leidenaar op straat overvallen Automatische overschrijvingen intrekken (ren mei /colonic bladbtee/d DONDERDAG 21 OKTOBER 1982 LEIDEN - De Raad van Ker ken te Leiden heeft geprotes teerd tegen de wijze waarop de drie Turkse zusjes Oskay op woensdag 13 oktober door de Leidse Vreemdelingen dienst het land werden uitge zet, omdat ze hier illegaal ver bleven. De gang van zaken is als volgt geweest volgens de Raad van Kerken: de kinderen stonden te wachten op de hoek van de Maresingel op de bus naar school, toen één van hen zich herinnerde iets vergeten te hebben. "Ze holt terug naar huis waar ze bij de voordeur vast wordt gepakt door de Vreemdelin gendienst en in een auto ge zet. De politie gaat naar bo ven en vindt niet de andere twee. Ayser wordt meegeno men naar het bureau en de vader wordt opgebeld. Die gaat vervolgens naar het poli tiebureau en krijgt te horen dat Ayser in elk geval om elf uur naar Turkije gaat. Hem wordt verzocht ook de ande re twee kinderen mee te laten Leiden ~.y gaan. Door deze gang van za ken ziet de vader zich ge dwongen om ook Hamiyet en Nursel op te laten halen door de politie". De opvang van de kinderen in Turkije was niet geregeld. Kan de Vreemdelingendienst Leiden niet op humane ma nier een opdracht als deze uitvoeren, vraagt de Raad van Kerken in een brief aan deze instantie zich af. "Waar om niet gebruik gemaakt van de hulp van de wijkagent, ie mand van het maatschappe lijk werk of van andere ver trouwensmensen in de w\jk?" En: "Welk belang staat voorop: het belang van de kinderen of het belang van het land? Kiest u voor het laatste, mag dan het belang van de kinde ren geheel en tot het uiterste alleen voor verantwoordelijk heid van de vader gelaten worden?" Tenslotte wil de Raad van Ker ken ook weten of de Vreem delingendienst niet verant woordelijk is voor waterdich te afspraken over de opvang van kinderen in Turkije. LEIDEN - Het is wel degelijk mo gelijk om een lozingsrecht te hef fen met een progressief tarief, zo dat niet de eigenaren van goed kope woningen extra worden be last. Het huidige voorstel van B en W betekent een verschuiving van de belastingdruk naar de kleine huiseigenaren. Dat is de mening van de CDA-frac- tie in de Leidse gemeenteraad. Het voorstel is volgens de chris ten-democraten onvoldragen en LEIDEN Jeugddorp, het recreatieterrein voor kin deren langs de Viietweg, zal beter worden benut. Tot nu toe werd het ter rein alleen gebruikt voor vakantie-activiteiten voor de Leidse jeugd. Nu zijn er echter plannen om een aantal scoutinggroe pen, fanfarekorpsen en een volksdansgroep on derdak in Jeugddorp te geven. Ook ligt er een aanvraag van de VW Leiden om van Jeugd dorp in de zomer een camping te maken. Jeugddorp, dat al zestien jaar op een steenworp afstand van zwembad De Vliet ligt, bestaat uit een hoofdveld, twee bij vel den en een geasfalteerd pleintje. Verder is er een hoofdgebouw en staat er op het terrein een zestal hutten met puntdak. Wanneer de plannen van de gemeente door gaan zullen deze hutten worden vervangen door huisjes met plat te daken en zal er in Jeugddorp, naast het hoofdgebouw, een tweede gebouw verrijzen. Tot haar opheffing twee jaar gele den beheerde de gemeentelijke stichting de Leidse Jeugd Actie het terrein van Jeugddorp. Elke zomervakantie werden er gedu rende zes weken tal van vakan tiebezigheden voor de Leidse schooljeugd georganiseerd. Bal spelen, hutten bouwen, poffer tjes bakken, speurtochten, kort om allerlei dingen die de stads jeugd in de eigen straat moeilijk kon doen zonder te worden ge hinderd door geparkeerd staan de of voorbij razende auto's. - Het Jeugddorp aan de Viietweg. Als de gemeentelijke plannen door gaan, zullen deze hutten moeten worden onrechtvaardig van aard en strekking. Het CDA vreest dat met name de woningbouwverenigingen en de Leidse Woning Stichting de tol gaan betalen. De lozingsheffing is niet door te berekenen, zodat de instanties er jaarlijks vele honderdduizenden guldens bg inschieten, aangezien zij bij uit stek de goedkopere woningen in hun bestand hebben. Het CDA wijst erop dat het wette lijk plafond in het eigenaar-deel van de onroerend goedbelasting over drie jaar opnieuw wordt be reikt, ondanks de nu voorgestel de tariefsverlaging. De oplossing van het college is dus niet struc tureel, menen de christen-demo craten. maar slechts een doekje voor het bloeden. Uit een eigen (oppervlakkig) on derzoek is het CDA tot de con clusie gekomen dat er verschil lende varianten denkbaar zijn op de lozingsheffing. Met name het In Tilburg betalen de huiseigena ren een rioolrecht dat afhanke lijk is van het aantal vierkante meters bebouwde grondopper vlak. De gemeente Haarlem be rekende in het verleden de hef fing op basis van de huurwaarde van de woning. In andere plaat sen (Zaanstad. Breda) is het ge meten waterverbruik de grond slag van de heffing Het CDA zal bij de behandeling van de gemeentebegroting, die vandaag is begonnen in de raads commissie voor financiën, ver der bepleiten dat een aantal voorgestelde bezuinigingen min der ngoreus wordt Het CDA wil Jazz-zolder Hot Hou se, het LAK-theater, de VW en de Stichting Kadercurssussen ontzien, alsmede de directie bouw- en woningtoezicht. Extra geld (dertig mille) wil het CDA uittrekken ten behoeve van voor lichting aan buitenlanders. De financiële dekking voor de CDA-voorstellen zijn gevonden in de kapitaallasten voor de over kluizing van het Kort Rapen burg Een boekhoudkundige kwestie, het gevolg van een te grote voorzichtigheid van het college, zo meent het CDA. Sport Het CDA overweegt verder een motie in te dienen over de bezui nigingen op de sport. Raadslid Biegstraten (ex-voorzitter van de voormalige Sportstichting) meent dat de sportwereld over vallen is door de bezuinigings operatie en bepleit de sportfede ratie tijd te gunnen voor in spraak De levenskansen van de nog jonge Sportfederatie worden bedreigd als ze nu geen gelegenheid krijgt om zich over de plannen uit te spreken Volgens Biegstraten staat niet de hoogte van de bezui niging (vijf ton) ter discussie, maar alleen de invulling daar van. Eerst zou de tanevennota eindelijk eens behandeld moeten worden in de raadscommissie, zo meent het CDA. Extra aandacht vragen de christen democraten voor de positie van de gymnastiekverenigingen die door drastische tariefsverhogin gen worden getroffen. LEIDEN - De rumoerige muziek gebeurtenis in de Stadsgehoor zaal, afgelopen dinsdag, heeft in elk geval nog een slachtoffer geëist. Een Leidenaar heeft bg de politie aangifte gedaan van beroving door een achttal jonge lui, die hg omschreef als pun kers. De man fietste dmdagavond om kwart voor twaalf over de Haar lemmerstraat, toen de jongelui hem zonder aanleiding aanvie len. De fietser kon het vege lijf redden, maar een koffer met waardevolle fotoapparatuur werd hem afhandig gemaakt Afgelegen belangstelling was de laatste ja ren eigenlijk nooit overweldi gend, wellicht omdat Jeugddorp toch wat afgelegen, aan de rand van de stad, ligt. Vandaar dat de gemeente, die het beheer van Jeugddorp inmiddels heeft over genomen, het terrein aan ver schillende organisaties wil gaan verhuren. Een plan dat overigens al van drie jaar geleden, zij het wat minder duidelijk omlijnd, stamt. !<Ju is het oog gevallen op enkele organisaties die op het moment een slechte of zelfs helemaal geen huisvesting hebben. Van hen waren de scoutinggroepen al eerder génteresseerd in Jeugd dorp. Vijftien jaar geleden wees de scouting Jeugddorp echter als onderkomen af omdat de huisjes op het terrein niet permanent door de padvinders gebruikt zouden kunnen worden. In de nieuwe opzet, waarvoor op het moment bouwplannen worden gemaakt, zal dat wel kunnen. Een punt van overweging in de Jeugddorpplannen is nog steeds het geld. De gemeenteraad zal moeten beslissen of de hogere huur, die de instellingen zonder twijfel voor Jeugddorp zullen moeten betalen, op te brengen is. De huurpenningen zullen name lijk, via subsidies, uiteindelijk toch weer voor het overgrote deel voor rekening van de ge meente komen. Wanneer alles volgens plan verloopt zullen de instellingen vervolgens in het vooijaar hun intrek in Jeugd dorp kunnen nemen. LEIDEN - Omdat ambtenaren 'onevenredig zwaar moeten be zuinigen' heeft de groep weten schappelijk onderwijs Leiden van de Christelijke Federatie Overheidspersoneel een aantal actiepunten op een rijtje gezet. Met deze actiepunten, die dienen als een idee voor het hoofdbe stuur van de vakbond, wil de ADVERTENTIE KINDERBOEKENWEEK JOOST ROELOFSZ gouden penseel-winnaar 1982 signeert zijn nieuwe boek ABC, ga je mee en Voor en achter zaterdag 23 oktober van 14.00-16.00 uur bij Boekhandel De Kier Nieuwe Rijn 45 Leiden MEUIENHOFF AMSTERDAM M NANIE KUIPER winnares Gouden Gritfel 1982 signeert haar nieuwe boek DE EEND OP DE POT Zaterdag 23 oktober van 14.00-16.00 uur bij Boekhandel De Kier Winkelhof Leiderdorp Uitgever Leopold groep ageren tegen de bevriezing van ambtenarensalarissen en de korting van 1,65 procent die mi nister Deetman heeft voorge steld voor ambtenaren in de on derwijssector. Volgens de groep zouden ambtena ren massaal hun machtigingen tot automatische overschrijvin gen bij de giro en particuliere banken moeten intrekken. Ze moeten geen enkele voorbedruk te accept-girokaart meer gebrui ken; alleen nog stortingskaarten gebruiken; volstaan met sum miere omschrijvingen op die kaart zodat verwerking hand werk wordt in plaats van compu- terwerk. Ook stelt de groep voor een prijsstop in te stellen wan neer de prijscompensatie wordt ingehouden. Dat betekent dat eventuele tariefsverhogingen volgend jaar eenvoudigweg zou den worden genegeerd. Het bestuur van de Leidse CFO stelt juist deze maatregelen voor omdat ze de werkgelegenheid bevorderen (toename van werk zaamheden bij giro en banken), bijna iedereen de gevolgen on dervindt, er geen kosten aan zijn verbonden en het publiek er geen overlast van heeft. Demon streren op bijvoorbeeld hgt Bin nenhof vindt het bestuur zinloos. Secretaris Versluis: "Dat heeft vrijwel iedereen al eens gedaan. Wij willen eens een bijzondere vorm van actie Dat op deze manier juist het be drijfsleven wordt gepakt, en niet de regering, beseft het bestuur terdege. Voorzitter Brocken- "Maar tegen de regering begin je toch haast niets. In het bedrijfs leven is nog nauwelijks bezui nigd, terwijl de ambtenaren steeds het slachtoffer zijn. En wanneer je dan over geld praat moet je juist de giro en de ban ken aanpakken. Als onze strijd om brood ging waren we naar de bakkers gegaan". De actievoorstellen gaan nu naar het hoofdbestuur van de CFO dat volgende maand zal beslis sen wat voor actie er inderdaad zal worden gevoerd. Het Leidse bestuur denkt dat de andere vak bonden ook achter deze actie zul len staan. De leden moeten nog geraadpleegd worden. "We wil len best bezuinigen maar op deze manier is het onaanvaardbaar. Van alles wat we al hebben inge leverd is nooit iets teruggezien. Alles is in de algemene middelen verdwenen en nooit is er meer werkgelegenheid van gekomen. De 1,65 procent-maatregel is nu de druppel geweest die de em mer heeft laten overlopen. Die kunnen we onze leden niet meer verkopen: de ambtenaren heb ben, in tegenstelling tot het be drijfsleven, al te veel bezuinigd". Meisje stikt onder zand LEIDEN Het Leidse meisje An nette Bonte (16 jaar) is overleden bij een ongeval in de bossen van Havelte. Het meisje was met een paar andere kinde ren een hut aan het bouwen in een zandheuvel toen de heuvel plotseling instortte. Ze werd daarbg onder het zand bedolven en stikte. Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Rampenburg (3) Een bijna op de Rampenburg palen gestrande automobilist vertikte het gisternacht om via de Witte Singel om te rij den. Volgens ooggetuigen haalde hij een angstaargagen- de moker uit zijn bolide en met een paar ferme klappen sloeg hjj de sloten van de paaltjes aan diggelen. De wegversperring smeet hij vervolgens het Rapenburg in en maakte zich vliegensvlug uit de wielen. Gemeentewerkers plantten gis termiddag nieuwe, vaste, pa len ter hoogte van het Acade miegebouw. Wil je die omzei len dan moet je ze uit de grond graven. Brandweerwa gens en ambulances kunnen er dus ook niet meer langs. Die moeten van de andere (Kaiserstraat)kant komen wanneer ze in de buurt van het Academiegebouw moe ten zijn. Aan die kant staat namelijk een 'slotpaaltje'. Maar wat gebeurt er wanneer ook het slot van deze wegver- sperrer door een gehaaste promovendus aan gruzele menten wordt geslagen? "Dan houdt alles op", beseft een van de gemeentewerkers die gisteren met de herstel werkzaamheden bezig was. "Dan kan ik net zo goed in de ww gaan want dan is er geen eer meer te behalen". J.V. Vakantieleed "Ene grote puinhoop", zucht mevrouw Van Noort uit de Van der Duynstraat. "Eén grote bouwkeet". Voor en achter haar huis een ruime zandvlakte, binnen staan haar spullen links en rechts tijdelijk opgeborgen in kar tonnen dozen. Een beperkte onderhoudsbeurt heet dat. Een deel van het woningbe stand in Leiden-Noord moet daar momenteel aan geloven en mevrouw Van Noort bleek daar vorige week niet erg ge lukkig mee. Halverwege dit jaar kwam ze trouwens al tegen de plannen in het geweer. Zg had zo haar twijfels over nut en noodzaak en vooral het ophogen van de tuinen deed pgn. Het met zo veel zorg gekoesterde groen werd geslachtofferd. Alles moest er uit. Joop Vervoorn wel aange- schuld, hoor", zegt zgn echt genote. "Ze waren een plank aan het halen om over dat gat heen te leggen. Moest die ei genwijs zonodig even kgken. Ik nep nog: pas nou op" Te laat... B J Gijzeling Gemeentewerkers plantten gisteren vaste palen op het Rapen burg, ter hoogte van het Academiegebouw. <f*uhoIvmo grief wel dat "er te weinig duid als keizer van Leiden- Noord wil bij alle ellende overigens geen kwaad woord horén over de directie groen van de gemeente. "De men sen van de plantsoenendienst hebben foto's van alle tuinen gemaakt en alles wordt ge woon weer in de oude staat teruggebracht. En zo niet, dan wordt met de bewoners de zaak financieel geregeld. Nee, wat dat betreft, alle hul de". Maar dat het karwei wel de no dige overlast met zich mee brengt, dat kan hg bevesti gen. "Het is de meeste men sen zwaar tegengevallen". Iets Van een oplossing is ech ter al gevonden. Ad Kuppens van de Stichting Welzgn heeft bij wethouder Tesselaar van volkshuisvesting aange klopt en heeft geld kunnen lospeuteren voor een cara van. Gisterochtend is die ca ravan gearriveerd en hg staat opgesteld aan het einde van de Marnixstraaf De mensen voor wie de drilboor iets te veel wordt, kunnen dus even verpozing en rust zoeken op vier wielen. In dit geval dus geen vakantie in eigen land maar (zelfs) een vakantie in eigen wjjk. "Eerst hadden we gedacht de mensen in het dienstencen trum op te vangen", vertelt Vervoorn, "maar ze willen een beetje in de buurt van hun huis blijven. Iedereen kan daar zomaar in- en uitlo- Pen" wordt verteld". Je weet niet waar je aan toe bent "Ze ko men eerder of later dan aan gekondigd en dat komen ze je niet vertellen. Ze maken het maar half af en zeggen niet wanneer het wordt afge maakt. Nee, daar moet je zelf achteraan". Dat is niet iedereen met haar eens. Zo zegt Joop Vervoorn "dat er niemand iets te ver wijten valt" en dat is J. van der Berg aan de Julianaakade met hem eens. Hg wil niet meedoen aan een rel. Van der Berg mag het opmerkelgkste slachtoffer tot nu toe heten van al het geklus. Er was een gat gemaakt in de keuken en J. van der Berg viel daar par does in. Zijn arm schoot er van uit de kom. "Maar dat was gewoon zijn eigen "Als er voor vrijdag tien uur mets gebeurt dan overkomt jou wat Ane nu overkomt" Dat kreeg de heer Zuur giste ren te horen toen hg nietsver moedend de telefoon opnam Meneer Zuur werkt bg de Raad voor Kinderbescher ming in Dordrecht en Ane is de man die met de justitie in de clinch ligt over de zorg van zijn dochter. Wat hebben die twee met elkaar te ma ken? Zuur moet na een on derzoek beslissen aan wie het kind wordt toegewezen. Aan Ane of aan zgn (bijna) ex vrouw. Zuur zegt echter niet met 4jn onderzoek te kunnen begin nen, zolang het kind zoek is. En Ane wu niet zeggen waar hg zgn dochter voorlopig heeft opgeborgen. Vandaar ook dat hij nu in verzekerde beWarmg is gesteld. Een aan tal mensen heeft een actie op touw gezet om Ane. die vori ge week zgn verhaal deed in een PTV-uitzending, vrg te krijgen. Een enkeling gaat in zijn en thousiasme iets te ver door Zuur te dreigen met een kid napping "Je spreekt met de harde kern van de vnenden van Ane", kreeg Zuur te ho ren. Uiteraard anoniem maar inmiddels is de politie inge licht en die heeft beloofd een oogje in het zeil te houden De caropan (voorgrond) wijk.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3