Uitbreiding van buitenlandse tv Defensienota geeft doorslag Huren fors omhoog: meer koopwoningen Volgend jaar voorlopig 1,12 milj ard ombuigingen Ook sport krijgt meer ruimte Fraudezaak met bv's breidt zich uit Oerwouden ernstig bedreigd Beslissing kruisraketten vooruitgeschoven Kans dat D'66 alsnog meedoet is "zeer klein" Snel uitkering slachtoffers Indië-oorlog WOENSDAG 20 OKTOBER 1982 Binnenland PAGINA 9 DEN HAAG (GPD) - De koopwo ningsector zal door het nieuwe kabinet worden gestimuleerd. De gemiddelde huren zullen aan zienlijk stijgen terwijl de indivi duele huursubsidies omlaag gaan. Dit staat in het concept-re geerakkoord. Maatregelen voor de koopsector zijn, behalve het laag houden van de rente door het algemene eco nomische beleid, het toestaan en stimuleren van de verkoop van huurwoningen aan de bewoners en het wegnemen van bepalin gen die doorverkoop kunnen be moeilijken. Overwogen wordt nog het opnieuw aftrekbaar stel len van onderhoudskosten. De effecten zullen na 1983 zicht baar zijn, zo verwachten de frac tieleiders Lubbers en Nijpels. Al in 1983 wordt het programma woningwetwoningen verlaagd met 6500 tot 33.000. Voor 1984 zal de regering overgaan tot een for se verlaging naar slechts 20,000 woningwetwoningen. De ver wachte groei in de vraag naar koopwoningen kan die terug gang in de huursector compense ren, aldus beide onderhande laars. De veranderingen in het huurbe leid zijn ingrijpend en zullen vol gend jaar juü kunnen ingaan. Het nieuwe kabinet zal het alge mene huurpeil verhogen door de aanvangshuren van nieuwbouw woningen vier jaar lang geleide lijk te verhogen. De maatregel betekent dat huurders van nieu we woningen volgend jaar ge middeld twee tientjes huur per maand méér betalen en over vier jaar bijna negentig gulden per maand méér. De opbrengst van deze maatregel komt volledig ten goede aan het rijk, niet aan de eigenaren van huurwoningen. De maatregel werkt indirect ook verhogend voor de huren van oudere wonin gen. In het akkoord is tegelijkertijd vastgelegd dat de uitgaven aan individuele huursubsidie omlaag gaan. De mogelijkheid wordt overwogen huursubsidie te ver minderen of af te schaffen bij huishoudens met een dubbel in komen. Iedere huurder zal in ie der geval voortaan een groter deel van zyn inkomen af moeten afdragen aan huur. Hoeveel méér dat moet zijn. heb ben fractieleiders Lubbers en Nijpels in het akkoord niet vast gelegd. De werkgroep van CDA- en WD-kamerleden die de frac tieleiders op dit punt adviseerde, had een verhoging van twee pro cent van het inkomen voorge steld. Huurders met een mini muminkomen moeten nu 11,13 procent van hun inkomen zelf bijdragen in de huur. Dat zou dan 13,13 procent worden. Mo daal draagt nu 16,1 procent af. Dat zou dan'18,1 procent wor den. In de ramingen voor de komende jaren wordt uitgegaan van een jaarlijkse algemene huurverho ging van 6 procent, ook als de bouwkostenstyging tot een lager percentage aanleiding geeft. Het proces van huurharmonisatie (extra verhogen van de huur als de kwaliteit van oudere wonin gen daar aanleiding toe geeft) wordt onverminderd voortgezet Wat betreft de stadsvernieuwing zijn geen ingrijpende wijzigin gen te verwachten. Het program ma te verbeteren woningen blijft op 33 000 per jaar Nieuw in het akkoord is dat by het uitvoeren van groot onderhoud huurverho gingen worden opgelegd. Het meuwbouwprogramma voor 1983 wordt gehandhaafd op 105 000 gesubsidieerde wonin gen. De onderverdeling in wo ningwetwoningen. premichuur. premiekoop A en B en kleine eenheden is gewijzigd tn het voordeel van de koopsector. In 1984 zal die wijziging versterkt worden voortgezet. In de wo ningwetsector tekent zich dat het duidelykst af omdat die te rugzakt van het huidige pro gramma in 1982 van ruim 40.000 tot slechts 20 000 in 1984 DEN HAAG (GPD) - De Nederlandse tv-kijkers kunnen een flinke uitbreiding van het aanbod aan buitenlandse programma's verwachten. Ook kan reclame op lokale en re gionale omroepen mogelijk worden. Uitzendingen van sportevenementen zullen niet meer worden beperkt door teveel reclame langs de lijnen. Dit zijn de hoofdpunten van het akkoord over het mediabeleid dat informateur Scholten aan de fracties heeft overhandigd. Het waren ook de moeilijkste punten in de onderhandelingen tussen CDA en WD. Dat blijkt ook uit de tekst van het akkoord, waarin op het punt van de lokale en re gionale omroep alle mogelijkhe den nog zijn opengelaten. Buitenlandse commerciële pro gramma's moeten op het kabel net worden toegelaten. Wel blij ven programma's met speciaal op Nederland gerichte reclame verboden. Bovendien zullen geen programma's worden toe gelaten die „een gevaar voor de veiligheid van de staat en de openbare orde opleveren of naar algemeen aanvaarde normen strijdig zijn met de goede zeden". Middenschool De beslissing over de midden school als enige vorm van voort gezet onderwijs wordt overgela ten aan een volgend kabinet. De ze kabinetsperiode gaat het slechts om experimenten en hoe ven geen beleidskeuzes te wor den gemaakt. Het voorlopige ak koord legt daarom niets vast. Politie CDA en WD willen extra aan dacht schenken aan de bescher ming van de veiligheid van de burgers en het bestrijden van vandalisme. Daartoe zal de poli tie waar nodig extra worden uit gebreid. Verder moet de reorga nisatie van de politie, die is ge richt op het verhogen van de doelmatigheid, worden voortge zet. In het concept-akkoord wordt ge kozen voor het snel invoeren van de nieuwe politiewet, waardoor voortaan nog slechts provinciale politiekorpsen zal bestaan. Volksgezondheid De kwaliteit en kwantiteit van de volksgezondheid is zeer goed, maar het systeem bergt „onbe heerste groeiprocessen" in zich, die niets meer te maken hebben met het noodzakelijke peil van de voorzieningen. Daarom moet tot 1986 de groei van de kosten met 3 miljard gulden worden gematigd. Mogelijke be zuinigingen zijn volgens het ak koord te vinden in minder bed den, salarissen van leerling-ver pleegkundigen en beheersing van de opleidingscapaciteit. Emancipatie Er komt een nieuw wetsontwerp voor de gelijke behandeling van mannen en vrouwen. De kritiek op het vorige ontwerp heeft CDA en WD aan het denken gezet. Het bevorderen van tolerantie in onze veelvormige samenleving komt voorop te staan. Er komt een emancipatie-beleidsplan, met plannen voor vrouwen van minderheden, vrouwen en werk gelegenheid, vrouwenhulpverle ning en kinderopvang. Verkeer De openbaar-vervoerstarieven Ruim 1 miljoen verdwenen ARNHEM (GPD) - De omvangrijke fraudezaak, waarbij door voorna melijk in Arnhem gevestigde le ge bv's Nederlandse en West- duitse bedrijven voor meer dan één miljoen gulden zijn getild, breidt zich als een olievlek over het land uit. Na de zeven arresta ties in Hoogeveen, eind septem ber, zijn maandagnacht opnieuw vier verdachten van hun bed ge licht. Aangehouden werden twee uit Nijmegen, een inwo- ZEIST (ANP) - Iedere minuut verdwijnt ruim 20 hectare tropisch regenwoud. Dat be tekent dat jaarlijks meer dan 11 miljoen hectare oerwoud wordt vernietigd. Als daar niets aan verandert zullen de oerwouden over 50 jaar ge heel zijn verdwenen. Dat zal ernstige gevolgen hebben voor de toekomst - van de mensheid. Dit zei ir. R.A.A. Oldeman, hoogleraar in de bosbouw aan de landbouwhogeschool in Wageningen, gisteren in Zeist bij de presentatie van een actie van het Wereld Na tuur Fonds (WNF) Neder land, voor het behoud van de oerwouden in Indonesië. De ze actie is onderdeel van een internationale actie voor de redding van het tropisch re genwoud. Het verdwijnen van de tropi sche regenwouden, waarvan naar schatting de helft al is gekapt, zal op de hele wereld mearkbaar zijn. Niet alleen zal het effect hebben op het milieu, maar ook op het eco nomisch, sociaal en politiek gebeuren. ner van Huissen en een van Den Burg op Texel. Tijdens een zorgvuldig voorberei de actie deden veertig politie mensen (van de korpsen Arn hem, Nijmegen, Huissen en Te xel) een gouden greep met in- valsacties in woningen in ge noemde plaatsen. In de wonin gen - steeds bewoond door de nu aangehouden verdachten - trof fen de rechercheploegen boek houdingen aan die in beslag zijn genomen. Nauwkeurig naplui zen zal in de komende weken het in deze papierberg verstopte be wijsmateriaal boven tafel moe ten brengen. De lege bv's bestelden schriftelijk bij bedrijven in binnen- en bui tenland voor meer dan één mil joen gulden aan gebruiksgoede ren. De bv's gaven daarbij steeds adressen in voornamelijk Arn hem op. De schriftelijk bestelde goederen werden door de bena deelde bedrijven uit Nederland en West-Duitsland op die adres sen keurig netjes afgeleverd. De betaling liet echter steeds op zich wachten. De benadeelde bedrij ven namen na verloop van tijd poolshoogte op de opgegeven adressen en daarbij kwamen zij steeds tot de ontdekking dat de bestellende bv inmiddels volle dig in het niets was verdwenen. „Het regent nog steeds aangiften bij ons", aldus politiewoordvoer der P. Hagemans van de Arn hemse gemeentepolitie gister ochtend. „We vermoeden dat de totale omzet van deze lege bv's rond de één miljoen gulden ligt. En dat bedrag is dan meteen het bedrag waarvoor de vele tiental len aanleverende bedrijven zijn benadeeld". Het speciale rechercheteam, dat in verband met deze fraudezaak door rijkspolitie en gemeentepo litie is samengesteld, zet het on derzoek onverminderd voort. De zeven in Hoogeveen gearresteer de verdachten zijn - op het ver moedelijke brein achter de frau dezaak na - inmiddels weer op vrije voeten gesteld. De zes speelden een ondergeschikte rol in de affaire. moeten van 1 april 1984 af extra worden verhoogd met 10 pro cent, behalve de NS-tarieven, die slechts 3 procent extra omhoog zullen gaan. De luchthaven Zestienhoven bij Rottedam wordt gehandhaafd. Een mogelijke bezuiniging is het heffen van tol op wegen en voor al op de grote oeververbindin gen. Dit kan volgend jaar 85 mil joen gulden opleveren en de ja ren daarna 170 miljoen gulden per jaar. Postbank De totstandkoming van de Post bank (Postgiro en Rijkspost spaarbank) lijkt opnieuw twijfel achtig. Het CDA-WD-kabinet zal een nader standpunt over de Postbank innemen. Als dat leidt tot vertraging komen er maatregelen om te garanderen dat Postgiro en Rijkspostspaar bank rendabel kunnen voortbe staan. Concurrentievervalsing wordt tegengegaan. Dat is een eis van de WD die altijd tegen de Postbank is geweest, omdat die zou leiden tot oneerlijke con currentie met de gewone ban ken. Kernafval Zo snel mogelijk moet een besluit worden genomen over de toepas sing van kernenergie. Het CDA- WD-kabinet zal ook zo snel mo gelijk de dumping van radio-ac tief afval in de oceaan stopzetten. Dit afval moet op land worden opgeslagen. Het plan van het vo rige kabinet om de dumping vol gend jaar al te beëindigen, is los gelaten. Belastingen Het draagkrachtbeginsel en de in dividualisering krijgen zoveel mogelijk basis in de belasting heffing. Er komen maatregelen voor bejaarden die in koop kracht zijn gedaald door het sa menvallen van inkomstenbelas ting en ziekenfondspremie-hef fing. In het bijzijn van de adviseur algemene zaken, de heer De Graaf (links) presenteerde informateur Scholten gisteravond het ontwerp-regeerakkoord aan de pers. DEN HAAG (GPD) - De werk groep van kamerleden van CDA en VVD, die de sociaal-economi sche paragraaf van het regeerak koord heeft opgesteld, heeft bij dat stuk een zes pagina's lange lijst met mogelijkheden tot be zuinigingen gevoegd. De werkgroep vindt dat deze be zuinigingsmogelijkheden ook uitgevoerd moeten worden. Aan gezien hun rapport deel uit maakt van het ontwerp-regeer akkoord is het aannemelijk dat het nieuwe CDA-WD-kabinet een flink deel van deze voorstel len zal overnemen. Een deel van deze bezuinigings voorstellen is al eerder gedaan - bijvoorbeeld in de heroverwe gingsoperatie - en is nu door de werkgroep overgenomen. In to taal bedraagt het pakket voor stellen 1,12 miljard gulden in 1983. Door de doorwerking groeien die bezuinigingen tot 2,84 miljard in 1984, 4,22 miljard in 1985 en 6,07 miljard in 1986. Daar tegenover staat dat de werk groep een aantal al ingediende of voorgestelde bezuinigingsmoge lijkheden als ongewenst heeft geschrapt. Daarbij gaat het om De belangrijkste bezuinigings voorstellen van de werkgroep zyn: - verhoging openbaar-vervoertarie- ven (80 miljoen in 1984, 170 mil joen in 1985, 250 miljoen in 1986) - tolheffing op de grote wegen en oeververbindingen (85 miljoen in 1983, 170 miljoen in latere jaren) - geen overheidsgeld voor de Open Universiteit en minder geld voor de volwasseneneducatie (samen van 85 miljoen in 1984 tot 145 miljoen in 1986) - verlaging van de uitkeringen uit het gemeente- en provinciefonds en toepassing van het profijtbe ginsel op gemeentelijk niveau (van 90 miljoen in 1983 tot 840 miljoen in 1986) - vergroting van de klassen in het basis- en voortgezet onderwijs, bevriezing studietoelagen vanaf 1 september 1983 en beperking van de uitgaven voor het weten schapsbeleid (1983: 265 miljoen, 1986: 785 miljoen) - bezuinigingen op o.a. het bejaar denbeleid, de gezinsverzorging en de maatschappelijke dienst verlening (1984: 250 miljoen. 1986: 600 miljoen) - herberekening van de grondslag van de ontwikkelingshulp (1983: 255 miljoen, 1986: 260 miljoen) - verlaging van de groei van de de fensieuitgaven van 3 tot 2 pro cent (1984: 105 miljoen, 1986: 340 miljoen) en onderbrenging van de civiele verdediging bij defen sie (180 miljoen per jaar). ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - Een kabinet van CDA en WD zal vóór sep tember volgend jaar in een de fensienota zijn standpunt bepa len over de kernwapentaken die Nederland moet hebben. Daarbij komt ook de plaatsing van kruis raketten aan de orde. De straalja ger F-16 en het marinevliegtuig Orion, gestationeerd in Valken burg (Z.H.), zullen voorlopig atoomtaken krijgen. De uitgaven voor defensie zullen niet met 3 maar met 2 procent per jaar stij gen. Dit zijn de kernpunten uit de para graaf over vrede en veiligheid in het ontwerp-regeerakkoord van informateur Scholten. De aange kondigde defensienota zal „een visie op een samenhangend kernwapenbeleid" bevatten. Uit gangspunt is dat Nederland zich inzet voor het terugdringen van de afhankelijkheid van kernwa pens, vooral die voor gebruik op het Europese slagveld. De nota zal „ijkpunt" zyn voor een beslissing over het al dan niet plaatsen van de omstreden 48 kruisraketten in ons land en voor het tijdstip waarop die beslissing wordt genomen. Omdat zowel CDA als WD het verloop van de wapenbeheersingsgesprekken in Genève als maatstaf voor het Ne derlandse standpunt aanvaardt, zal de nota over die onderhande lingen een oordeel bevatten. Volgens het ontwerp-regeerak koord zal in de nota worden aan gegeven in hoeverre „Genève" uitzicht biedt op een verminde ring van Russische kernwapens. „Bij dit oordeel zal, gezien het belang wat Nederland hecht aan De Orion, gestationeerd op het vliegveld Valkenburg (Z.H.), zal worden uitgerust met nucleaire dieptebommen. het bondgenootschap, het stand punt van onze bondgenoten over de voortgang van de onderhan delingen nadrukkelijk worden betrokken". V oorbereidingen Het welslagen van de gesprekken in Genève staat voor CDA en WD voorop. Om druk op de ke tel te houden, zal het te vormen kabinet alle nodige voorberei dingen treffen om de mogelijk heid van feitelijke plaatsing open te houden, „zonder dat reeds nu een principebesluit tot al dan niet plaatsen van kruisraketten wordt genomen". Zodra de voorbereidingen in het stadium van „operationele maat regelen" terecht komen, zal de Tweede Kamer worden geraad pleegd. Dergelijke maatregelen worden alleen getroffen als het parlement daar geen bezwaar te gen heeft. Informateur Scholten wilde tijdens zijn persconferen tie niet zeggen wanneer precies de operationele maatregelen aan Bezuinigen Defensie zal, zo vinden Lubbers en Nijpels, de komende kabinetspe riode haar steentje moeten bij dragen aan de noodzakelijke be zuinigingen. Dat betekent dat de uitgaven niet met dne procent kunnen stijgen, zoals Nederland de NAVO had beloofd, maar met slechts twee procent De toekomstige coalitiepartners willen afspraken maken over de verdeling van de meerkosten die gemoeid zijn met defensie-aan kopen in eigen land, ten bate van de nationale economie. By or ders van meer dan vijf miljoen gulden zou hooguit tien procent van die meerkosten voor reke ning van defensie mogen komen. Zuid-Afrika Het Zuid-Afrikabeleid, waarover de vorige CDA-WD-coalitie bij na ten val kwam, blyft volgens het ontwerp-akkoord gericht op het opvoeren van de politieke en economische druk in internatio naal verband. Zelfstandige eco nomische sancties (zoals een olieboycot) worden niet uitgeslo ten. maar moeten worden ge toetst aan volkenrechtelijke ver plichtingen en aan de economi sche effecten ervan voor ons ei gen land, voor Zuid-Afrika en voor de omringende landen. Een al eerder aangekondigde stu die over mogelijke sancties tegen het apartheidsbewind zal uiter lijk over drie maanden zijn vol tooid. In elk geval zal het kabinet het internationale wapenembar go tetgen Zuid-Afrika naleven en culturele, wetenschappelijke en sportieve contacten tegengaan. Ontwikkelingshulp Volgens het ontwerp-regeerak koord zal de Nederlandse ont wikkelingshulp op het huidige peil blyven, maar meer moeten inspelen op de belangen van het bedryfslevcn. De hulp zal meer worden gencht op landen waar van het sociaal-economisch be leid op vooruitgang is gencht en waarmee een duurzame (han- dels-)relatie kan worden opge bouwd Scholten ontkende tijdens zijn persconferentie dat dit wyst op een samenvoeging van ontwik kelingshulp en exportbevorde ring tot één departement, zoals de WD wil. Over eventuele wy- zigingen in de departementale indeling zal ovengens pas wor den gepraat nadat de fracties van CDA en WD met het ontwerp akkoord hebben ingestemd. HILVERSUM (ANP) - Fractielei der Laurens-Jan Brinkhorst van D'66 acht de kans dat zijn fractie vandaag alsnog besluit deel te nemen aan een coalitie van CDA en WD op grond van het giste ren gepresenteerde ontwerp-re geerakkoord zeer klein. Brinkhorst hield gisteren voor de NOS-televisie niettemin een slag om de arm in afwachting van het beraad ("inhoudelijke toetsing") van de kamerfractie met de hui dige D'66-bewindsÜeden, over het concept-akkoord van Lub bers en Nypels zoals dat onder leiding van informateur Schol ten tot stand is gekomen. Het is met de styl van D'66 om een voorstel überhaupt naar de prul- lebak te verwijzen, aldus Brink horst Wat het voorstel van een adempau ze betreft, per 31 december voor overleg met de sociale partners over het te voeren financieel en sociaal-economisch beleid, mist de D'66-fractieleider een "totaal kader". "Alle maatregelen by el kaar genomen zie ik de koppe ling op de tocht komen. Wat de koppeling op minimumniveau betreft zijn voor D'66 harde toe zeggingen noodzakelijkzei hij. Verbaasd is Brinkhorst met name over de passage in het ontwerp akkoord over een besluit tot al dan niet plaatsing van kruisra ketten: nadat de WD zich in 1979 een krachtig voorstander had getoond van iedere plaat sing, gaan de liberalen nu ak koord met een veiligheidsbeleid dat daarvan afWijkt, aldus Brink horst. DEN HAAG (ANP) - Ambtenaren van het ministerie van CRM zijn aanzienlijk gevorderd met de voorbereiding van een wetsont werp om Indische oorlogslacht offers het recht toe te kennen op een uitkering. Minister Garde niers (volksgezondheid), die in viel voor haar zieke collega Hans de Boer van CRM, zei gisteren in de Kamer dat, nadat de Buiten gewone Pensioenraad en parti culiere organisaties zyn gehoord, de Kamer snel het groene licht zal kunnen geven voor die wette lyke uitkeringsregeling. WD-woordvoerder Ploeg en Wor rell (PvdA) gaat dat niet snel ge noeg. Dat bleek tydens een debat over een wetsontwerp om vier ambtenaren te benoemen in de stichting Icodo, die informatie en hulpverlening aan oorlogs slachtoffers zal coördineren. Ico do opereert al als voorlopige stichting om oorlogsslachtoffers de weg te wyzen in het bos van geestelyke en materiële hulpver lening dat speciaal voor hen, in eerste instantie door het particu lier initiatief, is opgericht. De WD en de PvdA hadden ge hoopt op een uitkering aan Indi sche oorlogsslachtoffers krach tens een algemene maatregel van bestuur op basis van de bestaan de wetten om oorlogsslachtof fers ter wille te zyn. Via een be stuursmaatregel kan die uitke ring aan Indische oorlogsslacht offers er al binnen enkele maan den komen, zo verwacht Ploeg. Worrell (PvdA) verweet zijn CDA- collega Kraayeveld Wouters dat de zaak van de Indische oorlogs slachtoffers al drie kabinetten lang getraineerd wordt De voor malige CDA staatssecretaris (emancipatiezaken) verwees die klacht naar minister Gardeniers. De minister toonde zich optimis tisch over de kans dat die uitke ringsregeling er nu spoedig komt DEN HAAG (ANP) - De mllitai re justitie gaat een ondersoek Instellen naar bet optreden van de twee Instructeurs van de le gerplaats Olrschot die in augus tus een aan tul dienstplichtigen tijdens een veldoefening op een aaneenschakeling van vernede ringen vergastten. Dit heeft het ministerie van defensie gisteren meegedeeld. De soldaten moes ten naar eigen zeggen onder meer gras, bladeren en tand eten.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9