Meer politie voor groeisteden contactlenzen, da's pas fijn Help kernwapens voor een prikje de wereld uit Tolerantie euthanasie neemt toe Meer geld defensie vermindert afhankelijkheid kernwapens WIEL van der -c Staatscommissie moet overheidsbeleid bijstellen Korpsuitbreiding ondanks bevriezingsmaatregel Verkoop in spaarbewijzen loopt terug Rumoerige bijeenkomst van PvdA Prins Claus knapt op Het sprookje van NAVO- opperbevelhebber Rogers - Cl 4ÊUL WOENSDAG 20 OKTOBER 1982 Binnenland DEN HAAG (GPD) - De openheid om over euthanasie te praten neemt duidelijk toe. Uit peilingen onder de bevolking blijkt dat er een zekere mate van tolerantie be staat ten opzichte van euthanasie en hulp bij zelfdoding. Maar er zijn ook duidelijke tegengestelde gezichtspunten. De maat schappelijke discussie hierover is be paald niet afgerond en zal waarschijnlijk nooit helemaal voltooid raken. Voorlopig is de overheidsopstelling voorzichtig. Dit zei minister Gardeniers (volksgezond heid) gisteren bij het installeren van de staatscommissie, die tot taak heeft advies uit te brengen over het toekomstig over heidsbeleid inzake euthanasie en het ver lenen van hulp bij zelfdoding, in het bij zonder waar het gaat om wetgeving en wetstoepassing. Deze commissie staat onder voorzitterschap van mr. H. J. M. Jeukens, raadsheer in de Hoge Raad. Mevrouw Gardeniers is van mening dat het voor een overheid „bepaald wel comfor tabel" zou zijn als er een maatschappelij ke overeenstemming zou bestaan over dit vraagstuk. Voor de overheid is een be langrijke rol weggelegd om ruimte te scheppen voor de verscheidenheid in le vensopvattingen. In dergelijke kwesties is deze rol zeer moei lijk. De manieren waarop wetten worden toegepast en de naleving wordt gecontro leerd zijn nu eenmaal niet volstrekt neu traal. Daarom is het niet verwonderlijk dat in een dergelijk klimaat de taak van de overheid op dit terrein nader wordt be zien. De Gezondheidsraad heeft in maart van dit jaar een advies uitgebracht, waarin „bouwstenen" werden aangereikt voor de staatscommissie. Van belang is vol gens de bewindsvrouw de gehanteerde definitie van euthanasie: handelingen die beogen opzettelijk het leven van een an der op diens verzoek of in diens belang te beëindigen of te verkorten. Deze bepaling leek haar voor het werk van de staatscommissie een uitgangspunt van betekenis. Ook gaf de Gezondheidsraad aan waarom het vraagstuk niet kan wor den besproken zonder de hulp bij zelfdo ding daarbij te betrekken. In veel geval len is de afstand tussen het toedienen van een dodelijk middel aan iemand die de wens tot sterven niet zelf ten uitvoer kan brengen, en het ter beschikking stellen van een dergelijk middel aan iemand die daartoe wèl zelf in staat is, niet zo groot. Mevrouw Gardeniers noemde de indruk ken over de bestaande opinie ten aanzien van euthanasie en zelfdoding signalen uit de maatschappij. Die komen ook van de medische beroepsbeoefenaars. Het staatstoezicht op de volksgezondheid wordt geconfronteerd met vragen van artsen, die denken over het toepassen van euthanasie, het probleem van de invul ling der overlijdensverklaring als eutha nasie is toegepast, verzoeken van officie ren van justitie om deskundig advies en de problemen van apothekers met be trekking tot het verstrekken van bepaal de middelen. Het staatstoezicht heeft een voorlopig standpunt ingenomen: het kan zich in de huidige situatie alleen „uiterst voorzich tig" opstellen en uitgaan van het feit dat euthanasie en hulp bij zelfdoding wette lijk zijn verboden. Alle concrete gevallen van overtredingen Worden bij de justitie gemeld en met de betreffende officier van justitie besproken. Een duidelijk en praktisch beleid inzake euthanasie nodig. In dit opzicht worden van de staatscommissie voorstellen, eventueel alternatieven, verwacht op ba sis waarvan de overheid haar beleid op dit gebied concreet vorm kan geven. HILVERSUM (GPD) Minister Rood (binnenlandse za ken) heeft gisteren bekendgemaakt dat de gemeentelijke politiekorpsen in groeisteden, ondanks de bevriezings maatregel, in 1982 nog een bijstelling van de sterke krij gen. Met ingang van 1 oktober 1982 heeft hij de groeisteden Alk maar, Capelle aan de IJssel, Hel- levoetsluis, Hoorn, Lelystad, Maarssen, Nieuwegein, Spijke- nisse en Zoetermeer maximaal DEN HAAG (ANP) - Er is sprake van een terugval in de verkoop van spaarbewijzen aan toonder. Minister Van der Stee (financiën) schrijft de 'aanzienlijke' daling in de ze verkoop toe aan het pak ket maatregelen om belas tingfraude met spaarbewij zen te bestrijden. Dit zal vol gens de minister leiden tot een vermindering van de fis cale fraude met rente, die over spaarbiljetten aan toon der wordt genoten. In antwoord op nadere vragen vanuit de Tweede Kamer be nadrukt de bewindsman, dat er sprake is van valsheid in geschrifte als bij de aankoop van spaarbewijzen een on juiste of gefingeerde naam is opgegeven. In die gevallen zal aangifte worden gedaan bij het Openbaar Ministerie, terwijl tevens zal worden ge vraagd de desbetreffende spaarbewijzen op de recher- chelijst van de Vereniging voor de Effectenhandel te plaatsen. 90 procent van de uitbreiding toegewezen, waarop deze ge meenten op grond van hun inwo nertal recht hebben. De minister heeft tevens bekend gemaakt dat de gemeentepolitie korpsen met een hogere sterkte dan op grond van de huidige ver deelsleutel zou mogen, die sterk te binnen twee tot drie jaar moe ten inleveren. Er hoeven geen ontslagen te vallen. De korps grootte kan door natuurlijk ver loop worden teruggebracht. Eerder maakte de minister al be kend dat voor 1983 ook de poli tiekorpsen in de vier grote ste den Amsterdam, Den Haag, Rot terdam en Utrecht met 225 man kunnen worden uitgebreid. Ove rigens vindt Rood dat de oplos sing van de problemen waarvoor de politie zich ziet gesteld, niet automatisch moeten leiden tot verhogen van de sterkte, maar meer in het streven naar verbete ring van de organisatie en be drijfsvoering van de korpsen. Toch wil de minister in deze ge vallen een uitzondering maken om "onevenredige gevolgen" te vermijden. De bewindsman gaat nog met de vier grote steden overleggen hoe veel extra mensen zij ieder krij gen van de totale uitbreiding met Sieradenregeling UTRECHT (ANP) - De soldaten- vakbond WDM wil dat er een complete regeling kom het voor het dragen van sieraden in de krijgsmacht. De onlangs bekend gemaakte aanpassing van de voorschriften waardoor het mo ordt onder dienstt 2 dragen, gaat de 1 niet ver genoeg. Armbanden, hals-, enkel- en ande re kettinkjes zijn bij het defensie personeel nog taboe, omdat ze officieel gevaarlijk worden geacht bij het dagelijks werk. beslissing om de korpsen in deze steden niet uit te breiden in, na protesten van de Tweede Kamer. De minister wist hiermee een kort geding te voorkomen dat de politiebonden tegen hem hadden willen aanspannen. De bonden beriepen zich op een behlofte van Roods voorganger Van Thijn om de politie in de vier steden uit te breiden. AMSTERDAM (ANP) - "Straatge weld speelt rechts in de kaart. Beslissingen van de rechter die nen te worden nageleefd, dat is een grondregel. De geschiedenis geeft voorbeelden te over van wat er gebeurt als die grondregel wordt genegeerd". Dit zei PvdA-voorman Den Uyl gisteravond op een bijeenkomst van de PvdA in Amsterdam. De bijeenkomst verliep rumoerig en werd zelfs een half uur onderbro ken in verband met een valse bommelding. De PvdA had leden, kiezers en symphatisanten opgeroepen deel te nemen aan deze vergade ring, belegd met het oog op de ongeregeldheden in Amsterdam i de ontruiming van het kraakpand Lucky Luijk. Den Uyl stelde dat de burgemees ter de plicht heeft een gerechte lijke beslissing uit te voeren. De PvdA-fractieleider betoogde, dat de socialisten een afkeer hebben van fysiek geweld en stenen gooien, zoals in Amsterdam is gebeurd na de ontruiming van Lucky Luijk. De discussie verliep uiterst onrus tig. Den Uyl werd enkele malen onderbroken door emotioneel roepende mensen in de zaal. Voor- en tegenstanders van uit eenlopende opvattingen pro beerden elkaar soms te over schreeuwen. Daarbij bleek met name Mike von Bilikov, die bij de gemeenteraadsverkiezingen met een eigen lijst optrad, over kolossaal stemgeluid te beschik ken. By de foto: Den Uyl geheel rechts op het spreekgestoelte, op de voorgrond met donkere bril Mi ke von Bilikov. NAVO-opperbevelhebber wil conventionele bewapening opvoeren: WEERRAPPORTEN ei. e 5 6 .5 t 1 I e c Amsterdam geheel bew. 14 u 0 De BUt zwaar bew. 14 u 0 Deelen zwaar bew. 15 ii 0 Eelde geheel bew. 15 ii 02 Eindhoven zwaar bew. 15 10 0 Den Helder geheel bew. 15 12 01 Rotterdam half bew. 14 10 0 Twente zwaar bew. 15 10 0 Vlissingen zwaar bew. 15 11 0 Zd.Limburg zwaar bew. 15 9 0 Aberdeen zwaar bew. 12 8 1 Athene onbew. 23 14 0 Barcelona onbew. 20 14 4 Berlijn zwaar bew. - 6 Bordeaux mist 17 7 0 Brussel licht bew. 15 9 0 Frankfort mist 15 6 04 Genève geheel bew. 16 10 04 Helsinki geheel bew. 1 -10 0 Innsbruck zwaar bew. 15 8 0 Klagenfurt mist 18 8 02 Kopenhagen regen 11 9 1 Lissabon onbew. 11 Locarno mist 13 4 5 Londen motregen 15 13 02 Luxemburg mist 14 4 0 Madrid half bew. 14 11 Malaga zwaar bew. 22 10 0 Mallorca zwaar bew. 23 19 0 Malta half bew. 25 18 0 i München mist 14 9 05 Nice licht bew. 21 14 0 Oslo geheel bew. 7 6 15 Parijs mist 17 7 0 Rome onbew. 24 12 0 Split zwaar bew. .22 16 0 Stockholm regen 4 4 2 Wenen mist 09 ZQrich mist 15 9 0 Casa Blanca weerlicht 20 9 2 Las Palm as half bew. 23 20 0 Tel-Aviv zwaar bew. 13 Tunis half bew. - 21 - BRUSSEL (GPD/ANP) - Voor 33 gulden per man, vrouw en kind in Nederland extra aan defensie uitgaven kan de conventionele verdediging zodanig op peil wor den gebracht, dat op den duur de afhankelijkheid van nucleaire wapens zal verminderen. Die boodschap droeg de hoogste NAVO-commandant in Europa, de Amerikaanse generaal Ro gers, gisteren uit op het NAVO- hoofdkwartier in Brussel. Ande re landen zouden uiteraard de zelfde inspanning moeten ver richten. Rogers noemde die 33 gulden extra (dat is zo'n 462 mil joen totaal per jaar en dat bete kent een groei van het totale de fensiebudget met vier procent) een te aanvaarden prijs „voor de verzekeringspolis ohi de vrede in vrijheid te handhaven". De NAVO-landen hebben officieel een jaarlijkse groei van de defen sie-uitgaven van drie procent af gesproken, maar door de econo mische recessie wordt dat bijna door geen enkele land (alleen Amerika en Engeland) gehaald. Nederland zit op een kleine twee procent. Rogers betoogde dat de huidige fi- nancieel-economische proble men geen beletsel mogen zijn om die vier procent extra ook werkelijk uit te geven. De Amerikaanse generaal zei, dat met zo'n defensie-inspanning „er aan het eind van deze eeuw een redelijk vooruitzicht zal bestaan op een zodanige conventionele kracht", dat de afhankelijkheid van de nucleaire wapens wordt verminderd. NAVO-kernwapens worden overigens niet overbo dig. Volgens Rogers blijf je ze no- ADVERTENTIE dig hebben, om het gebruik van Russische kernwapens af te schrikken. Rogers ziet er ook niets in om bij voldoende conventionele kracht als NAVO te verklaren nooit als eerste kernwapens te zullen ge bruiken. De Russen zouden vol gens hem dit zien als een vermin dering van de Amerikaanse nu cleaire betrokkenheid bij de ver dediging van Europa. Rogers vindt dat de plaatsing van de nucleaire kruisraketten in West-Europa in ieder geval moet doorgaan bij onvoldoende on derhandelingsresultaten in Ge- nève. Verbazing In Nederlandse defensiekringen is de uitspraak van Rogers dat Ne derland jaarlijks vier procent meer aan defensie moet beste den met verbazing ontvangen. Nederland's verplichtingen tegen over het bondgenootschap wor den, evenals die van de andere bondgenoten, definitief vastge steld in een speciaal comité. Dit comité, bestaande uit ministers van defensie, keurt op een bij eenkomst tegen het einde van het jaar In Brussel de defensie plannen voor slechts het komen de jaar goed. Op dit moment staat nog niet vast wat Nederland's definitieve ver plichtingen in 1983 zullen zyn. De opperbevelhebber heeft met de minister Van Mierlo (van defen sie) een briefwisseling gevoerd over de voorbereiding in Neder land voor eventuele plaatsing van de kruisraketten. Hij accep teert de overweging van Van Mierlo, dat voorbereiding nog geen besluit tot stationering in houdt. Rogers wilde geen datum noemen waarop het besluit moet vallen. maar dan wel van een ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden 071 - 124108 DEN HAAG (ANP) - Prins Claus voelt zich met de dag beter. De prins zelf verawcht binnen enkele weken naar huis terug te kunnen gaan, aldus een woordvoerder van de Rijksvoorlichtingsdienst Volgens de woordvoerder heeft de echtgenoot van koningin Beatrix meegedeeld regelmatig een partij tennis of een party golf te spelen. Ook heeft hy inmiddels een concert bezocht De prins verblijft inmiddels twee en een halve week in de psychiatrische universiteitskliniek van de Zwitserse stad Bazel, waar hy in verband met klachten van depressieve aard wordt behandeld. De rijksvoorlichtingsdienst gaat er van uit dat prins Claus koningin Bea trix van 16 tot 20 november zal kunnen vergezellen op het staatsbezoek aan Groot-Brittannië. In Nederlandse defensiekring valt de laatste tijd heel wat tandengeknars te horen wan neer de NAVO-opperbevel hebber in Europa, de Ameri kaanse generaal Rogers, weer eens een toespraak houdt Rogers is op toernee met een aansprekende boodschap: Als de NAVO-landen nu maar wat meer aan de con ventionele defensie uitgeven, dan helpen ze vanzelf de kernwapens op den duur de wereld uit Niet dat Rogers dat precies zegt, zyn verhaal is veel ge nuanceerder, maar zo komt het wel by het publiek over. Dat vreest men althans in Den Haag. Dé oplossing voor het vraagstuk van vrede en veiligheid en dat voor een prikje. Vooropgesteld dat alle NAVO-landen zich overeen komstig inspannen, zouden die extra uitgaven voor de conventionele defensie Ne derland per hoofd van de be volking slechts f33 per jaar kosten. „Daar kan je nog niet door Ferry Mingelen eens een tank benzine of een redelijke maaltijd voor ko pen", zei Rogers gisteren op het NAVO-hoofdkwartier in Brussel. Sprookje Studie Rogers' hele verhaal stoelt op een recente studie van de Amerikaanse krijgsmacht: „Airland battle 2000". Deze studie voorziet rond het jaar 2000 in een NAVO-verdedi ging die met zeer geavanceer de elektronica en niet-nu cleaire precisieraketten de oprukkende Rus en met na me ook diens reserves in de tweede linie kan tegenhou den. Daar hoef je dan geen atoomwapens meer voor te gebruiken zoals nu nog in de planning ligt, hun rol en aan tal kan worden beperkt, con cludeert de studie. Dat klinkt natuurlijk als muziek in de oren van de vredesbeweging, waarvan de invloed op de pu- Minister Van Mierlo (defensie) voelt zich, zo berichten be trouwbare bronnen in Den Haagt door het sprookje van Rogers zwaar in de wielen ge reden. Hy probeert de publie ke opinie uit te leggen dat die nieuwe NAVO-atoomraket- ten misschien toch moeten, en dan komt de hoogste NA VO-commandant met een wenkend toekomstperspec tief, waarin je voor een maal tijd minder per jaar mooi van al dat atoomtuig zou afko- „Stel je voor dat de Nederland se vredesbeweging zegt: ak koord, we doen er f33 by, maar dan moeten al die atoomwapens ook weg uit Europa. Dan zitten we toch mooi in de puree", zegt een hoge NAVO-diplomaat in Brussel. Naar Nederlands in zicht deugt het verhaal van Rogers namelijk van geen kant. De kosten van de ver sterkte conventionele defen sie zullen veel hoger uitvallen en de kernwapens verdwij nen er niet mee, ze verminde ren hooguit. Kosten Om te beginnen de kosten. Ro gers gaat uit van de langere termijn defensieplannen van de NAVO voor de jaren 1983- 1988. Daarover hebben de NAVO-landen zich in het al gemeen wel uitgesproken maar, zonder zich echter op de concrete uitvoering vast te leggen. Rogers meent dat dit laatste wèl het geval is. Hij berekent dat de uitvoering van deze plannen een jaar lijkse werkelijke groei van de defensiebudgetten van de NAVO-landen vergt van ge middeld vier procent (boven op de zeven procent die no dig is om de inflatie te com penseren). Voor Nederland komt dat neer op de genoem de f 33 per inwoner. Dat lijkt niet veel. Maar totaal gaat het toch om een bedrag van zo'n 460 miljoen gulden. Zo'n uit gave is niet mis nu de Neder landse overheid zo vergaand aan het bezuinigen is. Op het NAVO-hoofdkwartier in Brussel wordt de kans op een werkelijke verhoging van de defensiebudgetten met vier procent door de Europese landen feitelijk uitgesloten. Die landen slagen er al nau welijks in de afgesproken drie procent groei te halen. „Rogers creëert alleen maar extra spanningen tussen Eu ropa en Amerika door van ons iets te eisen waarvan hy weet dat we het toch niet kunnen betalen", zegt een Nederlandse defensie-ambte naar. NAVO-opperbevelhebber Ho gers blieke opinie ook in de Ver enigde Staten wordt gevoeld. De studie speelt daar duidelijk op in. De invloedrijke Ameri kaanse senator Nunn beveelt in een rapport de NAVO daarom aan overeenkomstig deze studie een nieuwe ver dedigingsdoctrine uit te werken. Nunn voorziet een drastische vermindering van de takti- sche atoomwapens als de NAVO de met-atoom verdedi ging inderdaad op peil heeft gebracht. Rogers wilde zich deze week in Brussel niet vastleggen. Hy ging niet ver der dan een „zeer serieuze analyse" van de mogelijkhe den om het aantal kernwa pens in Europa te verminde ren. Rogers en Nunn bena drukken echter dat die kern wapens in Europa wel nood zakelijk blijven, voor de af schrikking van de Russische kernwapens en voor eventue le inzet, indien die sterkere conventionele verdediging toch mocht falen. Het Ujkt op die typisch militaire handig heid om eerst voor vervan ging van bepaalde wapens te pleiten die niet meer voldoen en dan vervolgens het nut van die verouderde wapens weer te onderstrepen. Goudmijn Voor de Amerikaanse wapenin dustrie is die nieuwe NAVO- doctnne natuurlijk een goud mijn. De technologie die de nieuwe NAVO-verdedigings opzet mogelijk maakt, komt uiteraard daar vandaan. In Brussel wordt dan ook een le vendige discussie gevoerd over de vraag of de bewape rungsindustrie de NAVO- strategie en doctrine bepaalt dan wel of het omgekeerde het geval is. „Volgens sommi gen wil ik alleen maar de Amerikaanse wapenverkoop steunen, maar dat is onzin. Het kan my niet schelen waar die wapens vandaan komen als ze er maar komen", aldus Rogers. ADVERTENTIE ^NUBIJ JACKYORIGINELE m DAMASTEN, DALLAS-SERVETTEN METVWEIGEN NAAM Lv r •^4

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7