Tatoeage in begin een strafmaatregel "Los Vast" rechtstreeks uit Leiden Promovendus Van Gulik: Ik was er mateloos door gefascineerd Radioprogramma NCRV Geld gestolen bij inbraken Meerderheid PvdA-fractie tegen bouw schuilkelders Leidenaar verongelukt Protest tegen bezuinigingen Theaterdirecteuren op de bres voor het LAK Leiden Dr. W. van Gulik: als wereld burger gevangen in Leiden. "Zeg maar dat ik een rustpunt verlangde" Een Japanner, gehele lijf is getatoeëerd. LEIDEN In de zomer zie je ze wel 'ns lopen: heren met ont bloot bovenlijf die een draak of een pioenroos op hun borst of arm hebben. Een dergelijke ta toeage is volgens dr. W. van Gu lik gemaakt door iemand die weet heeft van de Japanse ta toeagekunst. Een gesprek met de nieuwe directeur van het mu seum van volkenkunde die van middag promoveerde op een proefschrift over het tatoeëren in Japan. En die tevens van mening is dat de in Nederland heersende overtuiging dat men anderen ge durig moet 'beleren' tot gevolg heeft dat men zelf het leren wel haast heeft afgeleerd. (Zie zijn laatste stelling). Van Gulik werd in '44 geboren in het Chinese Chungking. Z'n va der, de schrijver van de Rechter Ti boekjes, was daar werkzaam als tolk. Een jaar later verhuisde de familie naar Amerika. "We hebben eindeloos veel gezwor ven. Ik heb achtereenvolgens in Japan, Nederland, India en het Midden-Oosten gewoond". Hij heeft ongeveer negen kostscho len versleten; woonde o.m. in Beiroet, terwijl daar een oorlog woedde. "Dat was in '57. We slie pen achter zandzakken en m'n vader had met een touwtje uitge rekend waar we het beste kon den gaan liggen. Dus op een plaats waar we niet geraakt kon den worden door een kogel. Toch heb ik Beiroet ervaren als het paradijs op aarde. Want waar ter wereld kun je 's ochtends lek ker gaan zwemmen en 's mid dags op een besneeuwde berg skieën? Ik heb daar ook m'n Frans geleerd; en wat ik me ook herinner: het brood was goed. Dat zul je altijd weer zien: waar de Fransen zijn geweest is het brood goed" Je leest wel 'ns dat mensen die op kostschool hebben gezeten daar trauma's aan hebben overgehou den, maar Van Gulik heeft daar geen last van, zegt hij. "Ja, dat schoolsysteem was niet altijd even leuk. We kenden bijvoor beeld de lijfstraffen nog en ik herinner me dat ik in een kloos ter zat en als het 's nachts on weerde uit bed werd gehaald door de nonnnen om te bidden. Maar dat dat nou zo vreselijk wa- s..ach.. Veel belangrijker is het .dat ik me dankzij het feit dat ik op zoveel scholen in verschillen de landen heb gezeten makkelijk aansluit bij andere leefwijzen". Hij kwam in '65 naar Leiden om te studeren. Japans en Chinees. Aanvankelijk deed hij ook nog rechten, maar hield daar toch maar weer mee op. "Na m'n kan didaats ben ik ook culturele an tropologie gaan doen; gezien m'n achtergrond een logische stap". Al vrij snel kreeg hij te horen dat de conservator Japan van het museum naar Zürich ging. Of Van Gulik belangstelling had? Zo ja, dan moest hij zo snel mo gelijk afstuderen; die plaats zou voorlopig nog wel vacant blijven, omdat er toch te weinig kandida ten waren. In '71 werd hij be noemd. De wereldburger gevan gen in Leiden? "Zeg maar dat ik naar een rustpunt verlangde". Zijn fascinatie voor het verschijn sel tatoeëren ontstond in '65, toen hij op bezoek was bij zijn vader, die ambassadeur was in het land van de rijzende zon. "Hij zei tegen mij: besteed jij je tijd hier maar nuttig. Dat betekende dat ik in het voorjaar van '65 een tijdje op de Sophia-universiteit in Tokio heb gezeten. In die tijd heb ik in Japan voor het eerst be wust om me heen gekeken. Bij tempelfeesten zag ik opeens ge- tatoeeerde mensen. Dat fasci neerde me mateloos". Eenmaal conservator in Leiden zag Van Gulik een collectie houtsne den uit het midden van de acht tiende eeuw waarop getatoeeer- de mensen voorkwamen, start sein om serieus te beginnen met de studie van het verschijnsel. Over de oorsprong van het ta toeëren, zegt de museumdirec teur: "De tatoeage werd in het prille begin gebruikt als straf maatregel". Maar we nemen toch niet aan dat de misdadiger een fraaie lelie op zijn rug kreeg? "Nee, een merk teken. Maar goed, laat ik verder gaan. In het midden van de acht tiende eeuw zie je opeens dat vrij veel Japanners hele voorstellin gen op rug, borst en schouders laten tatoeëren, omdat ze dat mooi vonden". Die opkomst hangt samen met de populariteit van een Chinees ver haal, dat in het Japans werd ver taald: de Suikoden-legende. Een verhaal dat handelt over 108 ban dieten van het kaliber Robin Hood. De legende werd gretig gelezen en inspireerde ook veel kunstenaars om prenten te ma ken. Nu namen die het met de feiten niet zo nauwkeurig. Komen er in de legende slechts vier helden voor die zijn getatoeeerd, de kun stenaar Kuniyoshi liet op zijn prenten veel meer getatoeeerde bandieten voorkomen. De vechtersbazen aan de zelfkant van de Japanse samenleving, die zo hun eigen opvattingen had den over recht en onrecht, identi ficeerden zich graag met de Chi nese Robin Hoods. En lieten zich dus bij voorkeur tatoeëren. Later wilden ook andere Japanners wel een voorstelling op hun li chaam hebben. Dat kon, tatoea ge-kunstenaars genoeg. Want aangezien de prentkunst in de negentiende eeuw minder popu lair werd kwamen veel blokwer kers zonder werk. Blokwerkers, dat waren de mensen die de teke ning van de Grote Meester in hout graveerden. Een aantal van hen ging dus tatoeëren om brood...pardon...rijst op de plank te krijgen. "Tegenwoordig wordt er niet meer zoveel getatoeeerd in Japan", zegt Van Gulik. "En dat valt na tuurlijk te verklaren. Neem bij voorbeeld de timmerlieden. Vroeger werkten zij gekleed in een lendedoekje. Dus vonden ze het mooi om getatoeeerd te zijn. Tegenwoordig zijn ze gekleed en kunnen ze zich door middel van kleding onderscheiden". In ons regenachtige land heeft het natuurlijk weinig zin om je te la ten tatoeëren, maar heeft Van Gulik wellicht een fraaie, paarse draak op zijn borst? "Het is voor gekomen hoor, ik bedoel, men sen die over het verschijnsel heb ben geschreven en zich vervol gens zelf hebben laten tatoeëren. Maar nee, ik zou daar toch nog eens een keer goed over moeten nadenken. Wat me in Nederland trouwens opvalt is datje in de zo- LEIDEN - Het NCRV-Hilversum 3- programma "Los Vast" (de 450e aflevering) komt zaterdag 6 no vember naar Leiden. Deze recht streekse uitzending, die elke za terdag tussen twaalf en twee uur op de radio te beluisteren valt, wordt dan gemaakt in de tennis- hal van Holiday-Inn. Dit bete kent voor de fans van "Los Vast" uit Leiden en omgeving dat ze zijn uitgenodigd om deze mu- ziekshow bij te wonen. Enkele maanden geleden heeft de presentator en samensteller van dit programma, Jan Rietman, be sloten de studio te verlaten. De populaire presentator is van me ning dat het publiek meer bij de uitzendingen betrokken moet zijn. "Ik vind het de taak van el ke omroep om naar de mensen toe te gaan". Het publiek kan deze dag niet al leen bekijken hoe een live-radio- uitzending tot stand komt, maar wordt ook in de gelegenheid ge steld om te praten met de vele nationale artiesten. Al vast staat dat in Leiden André Hazes en de pop-groep "Spargo" zullen op treden. Er wordt voor gezorgd dat er een balans is tussen lande lijk bekende en regionaal beken de artiesten. Dus misschien ook wel "Rubberen Robby"? De pre sentator zegt daarmee nog in on derhandeling te zijn. Meer na men van artiesten wil hij nog niet kwijt. Brieven Jan Rietman weet zelf maar al te goed hoe nieuwsgierig de men sen zijn naar het doen en laten van de artiesten. Aan den lijve heeft hij het ondervonden. Na gestudeerd te hebben aan het conservatorium in Arnhem met als hoofdvakken piano en alge mene muzikale vorming, speelde Rietman bij Long Tall Ernie en the Shakers, Unit Gloria, Rain- bowtrain en niet zo lang geleden begeleidde hij nog Boudewijn de Groot. Ook krijgt hij regelmatig brieven van luisteraars met de vraag: Jy hebt laatst met die en die ge praat, hoe is hij nu in het echt? "Dat kunnen ze hier nu met ei gen ogen zien", zegt Rietman, die even naar Leiden is getogen om Holiday Inn te bekijken, waarin hij drie tot vierduizend mensen verwacht. Over zijn rol als presentator zegt hij: "Alle herrie, lawaai en ellen de erom heen kunnen mij niet uit het evenwicht brengen. Ik blijf "Los Vast" presenteren. Ik wil ook dat er vaart in dit program ma zit. Nee, van die gebruikelij ke promotiebabbel, zoals: 'wat fantastisch zus en fantastisch zo', hou ik niet. Artiesten kunnen hier door de mand vallen. Als het publiek ziet dat zo iemand er maar een slag naar slaat en zich met inspant gaan ze joelen en worden ze rumoerig. Dat is ra dio". Dik Voormekaarshow Het enige wat al 'ingeblikt' is in 'Los Vast', is de "Dik Voorme kaarshow". Als de creaties van André van Duin en Ferry de Groot, zoals Ome Joop, Dik Voormekaar en Harry Nak, aan het woord zijn, kan het publiek prijzen verdienen met het raden van voorwerpen, één van de be kende 'Los Vast'-spelletjes. Met zijn 'Los Vast' programma reist Jan Rietman de komende winter heel Nederland rond. Hij denkt daarom zeker ook nog een keer een plaats in de omgeving van Leiden aan te doen. "Sassen- heim of zo. De kleinere plaatsen worden niet overgeslagen. Ik ken dat namelijk. Ik kom zelf uit Doetinchem, een plaats in de achterhoek, en altijd moesten we op sjouw om ook eens iets leuks mee te maken". LEIDEN - Twee aangrenzende woningen op het Charlotte de Bourbonhof hebben gisteravond tussen zeven en acht bezoek ge had van inbrekers. In de ene wo ning werd een bedrag van 2.600 gulden ontvreemd, in het ander bleef het beperkt tot een luttel bedrag. In beide gevallen was het ongewenste bezoek via de achterdeur binnengekomen. LEIDEN - Bezuinigingen op de Leidse theaters hebben nadelen die in geen enkele verhouding staan tot de voordelen van die bezuinigingen. Dat schrijft de Vereniging Schouwburg- en Concertgebouwdirecties in Ne derland in een brief aan het ge meentebestuur van Leiden. De vereniging reageert daarmee op de bezuinigingen die de gemeen te wil doorvoeren bij het LAK- theater en de Leidse Schouw burg. Het LAK zei al eerder in ernstige moeilijkheden te komen wan neer het theater de subsidie van 50.000 gulden niet meer krijgt. In 1983 zouden de kindervoorstel lingen moeten afvallen en de voorstellingen voor volwassenen veel minder divers worden. "De angst en zorg dat LAK-theater en mer vrij veel mensen ziet die zijn getatoeeerd. Meestal willen ze daarmee een bepaalde band die ze met iemand hebben bena drukken, zoiets als het uitwisse len van trouwringen". Directeur van het museum werd Van Gulik op 1 september. "Geen beste tijd om zo'n baan te nemen", vindt hij zelf. "Er zijn beperkte mogelijkheden. Grote tentoonstellingen organiseren kan bijvoorbeeld eigenlijk niet meer. Maar toch zullen we probe ren om volgend jaar drie ten toonstellingen naar Nederland te halen. Ja, en gaat over Japan". Is het niet moeilijk om leiding te moeten geven aan een aantal mensen, die allemaal hun eigen specialisatie hebben, anders ge- jzegd: is het voor hem, die veel van Japan en China weet, niet moeilijk om samen te werken met bijvoorbeeld de Eskimo- kenner van het museum? "Valt reuze mee", antwoordt Van Gu lik, "want we gaan tenslotte alle maal van een volkenkundig basi sprincipe uit". Kan Van Gulik, ten slotte, iets ver tellen over de stelling in z'n proefschrift die luidt dat veel Ne derlanders te belerend zijn? "Je merkt dat toch vaak: dat Neder landers soms nog steeds een do minees-mentaliteit hebben. Ook in internationaal verband wil de Nederlander altijd graag verma nend optreden. Het valt mij ten minste op. Maar dat heeft van zelfsprekend ook te maken met het gegeven dat ik een interna tionale opvoeding heb gehad". WOENSDAG 20 OKTOBER 1982 LEIDEN - De PvdA-fractie is in meerderheid tegenstander van de bouw van atoomschuilkelders in Leiden. De fractie nam hier mee gisteravond een ander standpunt in dan de PvdA-wet- houders eerder hadden ingeno- Het college van B en W heeft afwij zend gereageerd op een motie van PSP, PPR en CPN om geen gebruik te maken van rijkssubsi die, waarmee bijvoorbeeld een parkeergarage geschikt gemaakt kan worden als schuilgelegen- heid. B en W denken dat een 'rui me' subsidie de verwezenlijking van een parkeergarage dichterbij kan brengen. De PvdA-fractie meende daarente gen dat de kwestie principieel benaderd moet worden. "Aan atoomschuilkelders hebben we geen behoefte en aan parkeerga rages nou ook niet direct. We staan althans bepaald niet te jui chen, laten we wel wezen", aldus fractievoorzitter Van der Molen. De PvdA-fractie meent dat tegen een atoomoorlog geen bescher ming mogelijk is. Het inrichten van een schuilkelder zou bij de bevolking de illusie kunnen wekken dat die bescherming wel mogelijk is, zo was de meerder heid van mening. De motie van klein links zal het on danks de steun van de meerder heid van de PvdA-fractie niet ha len als het in de gemeenteraad op stemming aankomt. De PvdA- wethouders en raadslid Eiker bout kondigden aan tegen de motie te stemmen. In de raads commissie voor algemene en be stuurlijke aangelegenheden, af gelopen maandag, bleek er ver der geen steun voor de motie. CDA, WD en D'66 reageerden afwijzend. LEIDEN - De 43-jarige Leidenaar Johan Derogee is gistermiddag rond half drie dodelijk gewond geraakt op het bouwterrein aan de Pelikaanstraat. Hij viel van een hoogte van negen meter op de grond en werd met ernstige verwondingen aan het hoofd naar het Diaconessehuis ver voerd. Bij aankomst bleek hy al overleden. Derogee was als vloerenlegger be zig op het bouwterrein. Hij had op een balcon op de derde ver dieping zijn werkzaamheden beëindigd en wilde overstappen op een ander balcon. Hij greep daarbij een muurtje dat de vorige dag was gemetseld. Het cement was nog niet hard en tijdens het overstappen begaf de muur het, waarna Derogee zijn evenwicht verloor. gezelschap van twee bekende en vaste gasten in zijn programma Ome Joop Leidse Schouwburg met meer zouden kunnen functioneren", deed de Vereniging Schouw burg- en Concertgebouwdirec ties reageren op de bezuinigin gen van Leiden. Ook de Leidse Studentenbond heeft bij het gemeentebestuur geprotesteerd tegen de voorge nomen stopzetting van de subsi die aan het LAK. "Wij vinden het erg belangrijk dat het LAK acti viteiten kan blijven organiseren omdat het theater een onmisken bare brugfunctie heeft tussen de universitaire en niet-universitai- re wereld in Leiden". De studen tenvakbond vraagt de gemeente om de subsidiëring voort te zet ten. De bond zal zich er dan sterk voor maken dat ook de universi teit geen belemmeringen zal op werpen. Energie De Werkgroep Energiediscussie (WED) zoekt contact met men sen uit de Leidse regio die mee willen doen aan het pro ject energievoorlichting. Bij de WED zijn meer dan vijftig organisaties aangesloten. De werkgroep tracht door mid del van voorlichting zoveel mogelijk mensen op te wekk- ken mee te doen aan de Brede Maatschappelijke Discussie over energie. Wie belangstel ling heeft voor de WED kan, liefst voor eind oktober, con tact opnemen met de werk groep zelf, Damrak 29-30, 1012 IJ Amsterdam, tel. 020- 270328 of 217368 of met Gert Jan van pelt in Leiden (tel. 071-125654) of met Wouda Harteveld in Benthuizen (079-313408). O 42 Suite De tienmansformatie O 42 Sui te speelt zaterdagavond op Jazzzolder Hot House, Bree- straat 66, aanvang tien uur. De groep speelt alleen eigen composities waarin gearran geerde delen met soli worden afgewisseld. Bingo Het buurtcomitè Tuinstad) Staalwijk houdt vrijdag een bingo—avond in 'De Linde' aan de Herenstraat 45. Duivensport De kampioenen van duiven- sportvereniging LPC over 1982 zijn: midfond, fond, Vi tesse, jongen, navlucht en to taal oud N. de Groot en zn. Generaal ongewezen: 1. N. de Groot en zen.; 2. O. de Haas; 3. J. Staffelen; 4. A. Singeling; 5. G. Jongbloed; generaal aangewezen: 1. P. de Haas; 2. N. de Groot; 3. A. Singeling. Visuitslagen Hengelsportvereniging Rijn land viste in het Noordzeeka naal: 1. Van Velzen met 19 stuks van 7230 gram; 2. We- stra 1920 gram; 3. Van Hut 1450 gram; 4. Schild 1390 gram; 5. Teske 950 gram; 6. De Wit 770 gram; 7. Van der Plas 600 gram; 8. Spieren burg 515 gram; 9. Tuinder 275 gram. Visuitslagen 2 Hengelsportvereniging 'De Fo rel' viste de zesde wedstrijd in Zaandam: 1. A. Ooijendijk met 36 stuks van 6740 gram; 2. G. Ligtvoet 6190 gram; 3. H. Ooijendijk 5220 gram; 4. J. Beekman 4550 gram; 5. J. ten Donkelaar 4050 gram; 6. L. Disseveld 1510 gram; 7. J. Zirkzee 1230 gram; 8. Th. vd Holst en I. de Wetering 480 gram; 10. A. Bizzoni. In de Leidse club- en buurthuizen zijn deze week allerlei activitei ten in verband met de herfstvakantie. Zo was er gisteren in het Vijfhovenhuis (Hoflaan) poppenkast te zien van het Voorschotense kindertheater Wellus-N ie tus.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4