y Einde El Al is in zicht Sterfhuisformule: zaak van rechter C Fietsfabrieken kampen met dalende omzet Beurs Amsterdam Kort zakelijk marktberichten TO z Europeesche vreest PTT "Chaos op gebied van autopolis" Geschil met 4000 werknemers niet opgelost Gulf oorzaak benzine-oorlog Broek mag niet bij Y en D Morgen geding Heidemij Batavus ontslaat 145 werknemers SII. Lt Beursoverzicht WOENSDAG 20 OKTOBER 1982 Braniff De failliet verklaarde Amerikaanse Luchtvaartmaatschappij Braniff International Airline heeft een voorlopige overeenkomst geslo ten met Pacific Southwest Airli nes voor het gebruik van de vliegtuigen, het personeel en de faciliteiten van Braniff. De over eenkomst moet nog worden goedgekeurd door de rechtbank die het faillissement behandelt, door de schuldeisers, de vakbon den en de luchtvaartautoriteiten. Volgens een woordvoerder van Braniff kunnen 1500 van de 9000 werknemers aan het werk. Van de dertig Boeings 727 van Bra niff kunnen er 25 worden ge bruikt door Pacific Southwest. De toestellen staan aan de grond sinds het faillissement is uitge sproken. Westland-Utrecht Nadat gisteren aandeelhouders van de Westland-Utrecht Hypo theekbank accoord zijn gegaan met een statutenwijziging, waar door het garantievermogen van de bank wordt vergroot, heeft het steunsyndicaat van de WUH besloten zijn activiteiten te beëindigen. Het syndicaat was gevormd om een ordelijke markt rond de pandbrieven van de bank te bewerkstelligen, nadat de WUH in financiële moeilijk heden bleek te zijn geraakt. Het bestond uit de Nederlandsche Bank, de NMB, de Rabobank en het verzekeringsconcern Natio nale Nederlanden. Deze laatste verkrijgt een meerderheidsbe lang in de WUH. Het garantievermogen van de Westland-Utrecht wordt ver groot met f 3000 min door plaat sing van cumulatief preferente aandelen en achtergestelde le ningen bij het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds en Nationale Nederlanden. Deze laatste ver krijgt een meerderheidsbelang in de WUH. Rentedaling De tekenen van een voortgaande rentedaling in ons land blijven aanhouden. Gisteren maakten diverse instellingen, die beleg gingspapieren als bank- en spaarbrieven bij het publiek plaatsen, weer een verhoging van de afgiftekoersen van de stukken bekend. De rendemen ten liggen nu tussen de 9,1 en 9,37 pet. De Rabobank staakte de afgifte van de 9,5 pet-pandbrieven 1982 per 1987-1990. Deze hadden een rendement van rond de 9,6 pet. De Bondsspaarbank Midden, Noord en Oost Nederland ver laagde in navolging van anderen de hypotheektarieven met een half procent. Bij deze bank gel den nu percentages vanaf 9,75 pet. ■en 0.51, Aardappelen 0.20, Andijvie 2-0.60, Pronkbonen 1.95, Snijbonen a 4.05-5.00, Kroten 6-0.83, Chinesekool e kool Q.33, Spitskool 0.38- 0.67, Prei 0.45-0.75, Rabarber 0.67, Spi- iiten A 0.50-0.57, Spruiten C 0.40, Spruiten 0.35-0,94, Uien 0.15-0.59, Waspeen 0.36-0.38, Winterpeen 0.13-0.30, Witlof 2.40-3.40, Meloenen 1.30-1.60, Bloemkool 6 per bak 0.65-1.05, Bloem kool 8 per bak 0.70-0.80, Bloemkool 10 per bak 0.60-0.65, Knolselderij 0.32-0.57, ;elderij 0.35-0.53, dijs 0.19, Paprika Economie 0.15-0.44. AMSTERDAM (ANP) - De Euro peesche Verzekering Maat schappij in Amsterdam die naar raming veertig tot vijftig pro cent van de reisverzekerings- markt in handen heeft, is ge kant tegen het opereren van de PTT op deze markt. "Wij hebben tegen concurrentie geen bezwaar", aldus de presi dent-directeur van de "Euro peesche", ing. A.M. Leeuwin, "maar om op te moeten boksen tegen de staat der Nederlanden is verdraaid lastig". De Amsterdamse maatschappij meent, dat de PTT op de reis- verzekeringsmarkt op dit mo ment een aandeel heeft van on geveer 3,6 procent. DEN HAAG (ANP) - De autover zekeraars hebben de markt voor autoverzekeringen zo ondoor zichtig gemaakt dat geen enkele automobilist nog wijs kan wor den uit de veelheid aan syste men. Dit schrijft de consumen tenbond in het oktobernummer van de Consumenten-geldgids, waarin alle autoverzekeringen onderling worden vergeleken op voorwaarden en premies. Volgens de bond is er een chaos op de markt voor autoverzekerin gen ontstaan omdat bijna elke maatschappij een eigen variant heeft bedacht op het begin dit jaar ingevoerde bonus-malussys teem. Dat maakt het voor auto mobilisten bijzonder moeilijk de verschillende aanbiedingen on derling te vergelijken, aldus de Consumentenbond De Consumentenbond heeft echter een rekenmethode ontwikkeld waarmee de automobilist toch zelf kan uitrekenen welke maat schappij voor hem het voorde ligst is. Met deze methode is het zelfs mogelijk maatschappijen die het oude "no-claim-systeem" hanteren te vergelijken met maatschappijen die een of ande re vorm van het nieuwe systeem gebruiken. Dat neemt niet weg, aldus de Con sumentenbond, dat de bond "krachtig stelling neemt tegen de door hem geconstateerde cha os". De bond eist onder andere meer eenheid in premiesyste men, afschaffing van de regio-in deling, afschaffing van de on gunstige behandeling van jonge ren, afschaffing van de bevoor deling van speciale beroepsgroe pen, sanering van hulpdiensten, uniformering van afschrijvings regelingen en geen verdere ver lenging van de nieuwwaardeter- mijn. De Consumentenbond ziet liever een systeem waarbij wordt uitgegaan van een minimumpak ket, dat naar keuze kan worden aangevuld. "Dat voorkomt dat er verzekeringen worden afgeslo ten waarin meer elementen zit ten dan de verzekerde nodig heeft". KATWIJK AAN DEN RIJN, 19 oktober - Andijvie per kg. 0,57, boerekool per kg. 0,55-0,60, groene kool 50-60, spits kool 48-49, bospeen II 1,-1,21, waspeen AI per kist 3,50-6,30, All 3,20-3,50, BI 3,20-7,30, aanvoer: 150 ton. Prei A per kg. 56-65, B 0,40, schorseneren A 1,90- 2,02, B 87-97, C 0,23, peterselie (krul) 25- 33, selderij 0,18-0,20, bloemkool 6 per bak I 69-82, 6 II 37-50, 8 I 50-56, 8 II 0,23, 10 I 47-48, 10 II 0,23. TEL AVIV (UPI/Reuter/ AFP) De raad van com missarissen van de Israë lische staatsluchtvaart maatschappij El Al heeft gisteren besloten aan te sturen op liquidatie van de noodlijdende onderne ming nadat de 4000 werk nemers slechts in beperk te mate instemming had den betuigd met een in grijpend reorganisatie plan. De raad zal de rege ring aanbevelen de on derneming volledig te sluiten en vervolgens te verkopen aan particulie ren. El Al, dat vorig jaar een verlies leed van omstreeks 82 miljoen gul den, vliegt al sinds 18 september niet meer als gevolg van een sta king, de 69ste in de afgelopen tien jaar. Maandag en dinsdag heeft de leiding van de maat schappij met de werknemers en de machtige vakbondsfederatie Histadrut onderhandeld over een reorganisatieplan dat 1000 ontslagen met zich meebrengt. De werknemers wilden uiteinde lijk slechts voorwaardelijk met het plan akkoord gaan. De Israëlische minister van trans port, Haim Corfu, verklaarde vandaag te verwachten dat de re gering op de aanbeveling van de raad van commissarissen zal in gaan. Hij zei dat het technisch weliswaar mogelijk is dat er ver dere onderhandelingen komen, maar dat dat na al het overleg dat er tot nu toe is geweest, niet waarschijnlijk is. Intussen is op de Israëlische lucht havens een stakingsactie aan de gang. In de loop van dinsdagoch tend bleek dat door de actie op het vliegveld Ben-Gourion bij Tel Aviv vertragingen, zij het lichte van hooguit een kwartier, voorkwamen. De actie is tevens bedoeld als steun aan de werknemers van El Al. El Al verkeert in grote financiële moeilijkhedeh, mede door een officieel vliegverbod op de Sab bath en andere joodse feestda gen. De leiding klaagt verder over het grote aantal stakingen, 69 in de afgelopen tien jaar. Ze wilde ook flink wat stafpersoneel ontslaan en eiste tevens dat de onderhandelingen met één vak bond worden gevoerd in plaats van de acht zoals nu. ROTTERDAM (ANP) - Esso Ne derland heeft bij het openbaar lichaam Rijnmond drie vergun ningaanvragen ingediend voor de bouw van de zogenoemde fle- xicoker, een fabriek voor de produktie van lichte oliepro- dukten. De aanvragen hebben betrekking op de hinderwet, de wet luchtverontreiniging en de nieuwe wet geluidhinder. Voor de betreffende aanvragen heeft Esso in de laatste maanden in tensief vooroverleg gevoerd met de dienst centraal milieu beheer Rijnmond. Esso ver wacht dat de vergunningen tus sen mei en juli van het volgend jaar worden verleend. NEW YORK (AP) - Een schip van de Amerikaanse kustwacht (achtergrond) waakt over kratten met onderde len voor gasturbines, die wachten op transport naar Europa. In verband met de Amerikaanse boycot van het Russische aardgas-pijplijn-project is beslag gelegd op de onderdelen. HOOGEVEEN De bond van Hoogeveense garagehouders geeft de benzinemaatschappij Gulf de schuld van de benzine oorlog die is losgebroken in Hoo- geveen. In Hoogeveen verkopen acht garagehouders sinds zater dag een liter superbenzine voor 1,50 gulden terwijl de prijs in Hoogeveen volgens hen 1,81 gul den zou moeten zijn. Gewone benzine kost bij hen nu 1,43 gul den in plaats van 1,74 gulden. De garagehouders voelen zich ge dwongen zo laag te gaan zitten met hun prijzen door een plaat selijke consumentenmarkt die met zijn witte pomp ook 1,50 gul den berekend. Die consumen tenmarkt, Komas, krijgt zijn ben zine van Gulf. Die witte pomp verkocht de benzine aanvanke lijk 15 cent onder de gemiddelde prijs, ging later over tot een prijs die 21 cent per liter lager was en zit sinds zaterdag 31 cent bene den de prijs. De acht garagehou ders volgden, daartoe in staat ge steld door de hen steunende maatschappijen, ri een aan Gulf gericht protest zeg gen de Hoogeveense garagehou ders, dat Gulf op een onbehoor lijke manier omspringt met de belangen van garagebedrijven en pomphouders. "Deze maat schappij verschaft middelen en biedt mogelijkheden om de ben zineprijzen tot ontoelaatbare ver schillen te laten oplopen". UTRECHT (ANP) - Volgens de Dienstenbond FNV is sinds kort bij het vrouwelijk winkelpersoneel van Vroom en Dreesmann in Noord-Hol land de lange broek taboe. De dames moeten van de directie een rok of jurk aan. Ook de mannelijke verkopers in de Noordhollandse filialen van het winkelbedrijf mogen alleen nog in de winkel staan in een kos tuum met stropdas. Volgens woordvoerder J. Weijers van de hoofddirectie van V en D klopt het verhaal van de Dienstenbond niet. Weijers ontkent dat er in Noord- Holland een strenger kledingregime geldt. "Hoogstens is de bestaande regeling er wat opgefrist". Bedrijf in problemen? Splits het in een gezond en een ziek deel. Ga met het eerste ver der en laat het laatste failliet gaan. De bijbehorende werk nemers vallen vanzelf in het vangnet van de sociale uitke ringen. Geen omkijken meer naar. Een aanvraag voor col lectief ontslag kan zo gemak kelijk omzeild worden. Bezwaren? Wie protesteert te gen een dergelijke lozing van personeel, krijgt direct te ho ren dat het gezonde schip mee zal zinken, als de banden met het zieke niet doorgesne den mogen worden. Kijk maar naar Gilda, waar direc teur Gillet de rendabele kren ten niet uit de failliete dropfa- briek mocht vissen en dus niet met een deel van de werknemers weer aan de slag mocht. Daar staan ze nu alle maal op straat. Inderdaad, het betreft hier de sterfhuisconstructie, bekend van Ogem, Gilda-drop en - meest recent - de Heidemij, waar werk en inkomen van 1200 mensen in het geding zijn. Ze zijn er wel, juridische slag bomen die de sterfhuisfor- mule weUicht kunnen blok keren. Artikel 1639b in het Burgerlijk Wetboek bepaalt, dat de onderneming die een bedrijf opkoopt ook de ver antwoordelijkheid heeft voor de werknemers van dat be drijf. Bedoeld om werknemers wat houvast te bieden in geval van verkoop of fusie, heeft dit artikel hen echter tot nu toe vooral discussie over de toepassing in sterfhuisgeval- len en dus onzekerheid ge bracht. Neem het geval Heidemij Be heer, opgesplitst in Heidemij Holding (gezond) en Heide- mij-stichting (ziek). De be drijfsvereniging, het Sociaal Agrarisch Fonds (ASF) en de gewestelijke arbeidsbureaus staan weigeren op grond van het wetboek de 1200 werkne mers, die naar de onmiddel lijk failliet verklaarde stich ting zijn afgedreven, van een uitkering te voorzien. Zij moeten maar bij de gezonde Heidemij-tak aankloppen. "Nee", zegt Heidemij Holding, "want wij hebben alleen het gezonde deel van Heidemij Beheer overgenomen, niet het zieke". Nog (tot 10 no vember) krijgen de 1200 werknemers hun loon uitbe taald. Maar wat volgt daarna, als geen van beide partijen toegeeft? Bijstand inplaats van loon of ww? Alleen de rechter kan dit vraag stuk beantwoorden. En dat gaat ook gebeuren. Het is uit eindelijk de Voedingsbond FNV, die een kort geding heeft aangespannen. Tegen de Heidemij wel te verstaan, niet tegen bedrijfsvereniging en arbeidsbureau. Want de woede (over de goedkope waarop 1200 mensen worden geloosd) wint het van de vrees (voor mogelijk nega tieve effecten van een kort geding: het faillissement van de totale Heidemij). Het belang van dit geding strekt verder dan dat van 1200 werknemers. Duidelijk is dat, als de rechter vindt dat de Heidemij volgens de wet heeft gehandeld, er voor elke ondernemer in Nederland een kant en klaar juridisch recept is, om op een snelle en goedkope manier van zijn werknemers af te komen. Als de vakbonden en de be drijfsvereniging gelijk krij gen, betekent dat, dat de Hei- demy-holding op moet draai en voor de loonkosten van de 1200 ontslagen mensen. Voor die mensen is er geen werk meer. Dus zal de nieuwe Hei demij onmiddellijk een ont slagvergunning gaan aanvra gen voor dezelfde mensen die ook nu al „de zak" hebben gekregen. En dan begint de lange ontslag procedure die de Heidemij nou juist heeft proberen te ontlopen om goedkoper uit te zijn. De vraag rijst dan, of de nieuwe Heidemij zo'n lange procedure kan betalen. Mr. S. de Laat, de advocaat van de vakbonden, zegt te besef fen dat redding voor de 1200 mensen nauwelijks meer mo gelijk lijkt Het gaat er de FNV maar om, dat een rech ter bepaalt dat Artikel 1639bb niet zomaar omzeild kan wor den. Zodat het misschien in de toekomst gebruikt kan worden waar het (overigens in economisch betere tijden) voor gemaakt is: de werkne mers veiligheid te geven bü fusie of overname van hun bedrijf. De Laat zegt dat, hoe de uitslag van het kort geding ook zal zijn, beide partijen nader hand hun wonden zullen moeten likken. „Wij willen duidelijkheid voor de werk nemers, en de Heidemaat schappij wil weer gewoon aan het werk om een deel van het bedrijf, en dus van de werkgelegenheid, te redden. Het is voor ons allebei een pijnlijke zaak", aldus de ad vocaat van de vakbonden. HEERENVEEN (ANP) - Fietsen- fabriek Batavus Intercycle BV in Heerenveen gaat 145 werkne mers ontslaan. Wegens een stag nerende afzet, vooral naar het buitenland, is het volgens Bata vus noodzakelijk dat de produk tie wordt teruggebracht van 1300 naar 1100 rijwielen per dag. De ontslagen zullen vooral val1 en onder het produktiepersoneel. Directeur N. den Hartog van Bata vus BV verklaarde gisteravond voor Radio Fryslan dat deze sa nering onvermijdelijk is omdat de voorraad te groot wordt. "We hopen dat we in elk geval voorlo pig uit de problemen zijn". In de afgelopen twee jaren is het aantal personeelsleden dat in Heerenveen bij Batavus werkt met 200 man uitgebreid tot 750 mensen. Na de reorganisatie blij ven daar 600 man van over. Vrij dag loopt de tweede termijn van werktijdverkorting af. Een derde termijn gaat maandag in. De bonden zijn inmiddels van het voornemen van de directie op de hoogte gebracht. Volgens bestuurder J. Klaassen van de Industriebond CNV staat de rijwielfabriek met de rug te gen de muur en zijn de 145 ont slagen in feite onvermijdelijk. Na de recordverkopen in de jaren '80 en '81, toen Batavus 175 man extra in dienst moest nemen, is de fietsenmarkt in ons land en ook de export in elkaar gezakt. Niet alleen Batavus maar ook de rijwielfabrieken Unikap en Ga zelle zitten in de problemen. Volgens vakbondsbestuurder Klaassen zit alleen al Batavus met enorme voorraden van 42.000 fietsen in zijn maag De produktie gaat volgende week bij Batavus omlaag naar 1100 fietsen per dag, terwijl in hoogtij dagen 1500 fietsen per dag wer den gemaakt. Batavus zal in 1982 naar verwachting een verlies lij den van vijf miljoen gulden (in 1981 was dat 1,8 miljoen gulden verlies), aldus de vakbondsbe stuurder. De directie van Batavus heeft de bonden een voorstel gedaan voor een sociaal plan, dat voorziet in een afvloeiingsregeling, die vol gens de bonden nogal aan de ma gere kant is. Over die afvloeiings regeling gaat men verder met de directie praten, aldus Klaassen. WOENSDAG 20 OKTOBER 1982 ACTIEVE AANDELEN AMSTERDAM - Op het Damrak viel woensdag weinig te beleven Veel koersen lagen vrij dicht bij het slot van dinsdag, waarbij wel de verliezen de overhand kregen Een uitschieter vormde Nedl- loyd, die snel f 3 steeg naar f 120. maar rond het middaguur ook al weer begon terug te lopen. Van de internationals zakte Unile ver een halve gulden naar f 188 en KLM bijna een gulden naar f 92,50. Koninklijke Olie was rond het middaguur twee kwartjes kwijt geraakt op f 96,40. Philips en Akzo waren iets lager, terwijl Hoogovens een dubbeltje duur der werd op f 14,60 De banken moesten eveneens ter rein prijsgeven, waarbij de ABN aan kop ging met een daling van f 1.50 op f 259,50 De beide hypo theekbanken zakten ieder f 1,50, In de verzekeringssector werd Ennia f 1,50 goedkoper op f 125,50. VN U deed er f 1,30 boven op op f 50,80.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 33