Bende in binnenstad Steeds r Positieve beslissing over bejaardencentra verwacht fLeiden J3- Fans van rockgroep Motörhead zorgen voor grote opschudding Inbraak aan Kopermolen Sen met Aofcnib jtadbtee/d WOENSDAG 20 OKTOBER 1982 Geregeld werden gistermiddag passerende auto's en bussen lastiggevallen. Deze automobilist nam het niet; wel beperkte hij zijn reactie tot het uiten van vermanende woorden (vervolg van pagina 1) LEIDEN - Nog voor het midda guur vertoonden de eerste fans van Motörhead zich in de stad. "Zoiets is nieuw voor Leiden. Wij kenden dat nog niet", vertel de politie-voorlichter Graveland. De eerste klachten kwamen van een supermarkt aan de Stations weg en de Lido-bioscoop in de Steenstraat. Omstanders werden daar lastig gevallen en er werd tegen de ruiten geürineerd. "We zijn de hele dag bezig gehou den", vatte Graveland het geheel samen, "maar echt grote vernie lingen zijn niet aangericht". In het begin van de middag trok ken de 'Motörheaders' veelal door de Haarlemmerstraat en een aantal viel daarbij andere voetgangers lastig en veroor zaakte moeilijkheden in winkels. In een paar gevallen was daarbij duidelijk drank in het spel. Nog voor het concert begon werd in de Vrouwensteeg een 18-jarige jongen uit Voorschoten opge pikt. Hij was door de alcohol vol ledig uitgeteld en werd door de Eerste Hulpdienst naar het poli tiebureau gebracht. Een arts stel de daar vast dat de jongen verder niets mankeerde. Mevrouw Zwart, directrice van de GG en GD, vertelde dat er nog twee keer handelend moest wor den opgetreden. Of daar ook van overmatig drankgebruik sprake was, kon zij niet zeggen. Wel "dat wij nog nooit zoiets bij de Stads gehoorzaal hebben meege maakt". De enige arrestant tegen wie pro ces verbaal is opgemaakt, zou zich schuldig hebben gemaakt aan het molesteren van voorbij gangers. Ook zou de 16-jarige jongen een bierfles in de richting van een bejaarde vrouw hebben gegooid en haar maar net hebben gemist. Op het politiebureau kwamen wel twee andere vrou wen hun beklag doen. Zij zouden op de Haarlemmerstraat door rondvliegende flessen zijn ge raakt. Over verwondingen was bij de politie niets bekend. In kringen van Motörhead-fans de den verhalen de ronde als zou den sommigen behandeld zijn, nadat politie stevig op ze had in geslagen. "Daar is ons niets van bekend", antwoordde Graveland op die beschuldigingen. "Als ze bij de Eerste Hulpdienst waren beland, dan hadden we het zeker gehoord". Rond vijf uur verzamelden veel concertgangers zich al voor de Stadsgehoorzaal. Glazen en fles sen werden op het wegdek stuk gesmeten en passerende auto's met bierblikjes bekogeld. Voor een paar automobilisten aanlei ding om met hun wagens rake lings langs de 'Motörheaders' te scheren. Éénmaal werd één van hen rakelings gemist door een langszoevende auto. De bestuur der kon daarbij nog maar net de macht over zijn voertuig behou den. Vooral stadsbussen moesten het in het tumult ontgelden. Tijdens het spitsuur kwam het verkeer geregeld vast te zitten en daarbij werd flink tegen bussen ge schopt en geslagen. De politie had zich al die tijd tamelijk afzij dig gehouden en ook het verkeer niet omgeleid. Voorlichter Gra veland: "Misschien was dat achteraf wel verstandiger ge weest. Maar het is op dat mo ment een moeilijke beslissing. Vooral omdat je met de bussen en hun haltes op de Breestraat zit". Volgens een NZH-woord- voerder bleef de schade aan de bussen beperkt tot plaatschade aan twee van de voertuigen. Er In Leiden-Noord en Katwijk DEN HAAG, LEIDEN, KATWIJK - De bouw van een bejaar denoord in Leiden Noord en in Katwijk, op de grens bij Rijns burg en Valkenburg, lijkt zo goed als zeker. Binnen vier we- ADVERTENTIE ken zal het college van gedepu teerde staten, het dagelijks be stuur van de provincie Zuid-Hol land, hierover een beslissing ne- Dit maakte gedeputeerde Boone gistermiddag in het Haagse pro vinciehuis bekend. Boone ver wacht niet dat het college van ge deputeerde staten tegen het una nieme advies van de provinciale adviescommissie ouderenbeleid, die afgelopen vrijdag bijeen kwam. zal ingaan. Boone zei gistermiddag verrast te zijn door de beslissing van de commissie. "Maar", zo zei hij, "de commissie vond dat de pro jecten waaraan direct kon wor den begonnen, voorrang moes ten hebben. En dat is zowel in Leiden als in Katwijk het geval". In Katwijk is men sinds 1979 bezig met de voorbereiding voor de bouw van een nieuw algemeen bejaardenoord voor inwoners van Valkenburg, Rijnsburg en Katwijk. De gemeente Katwijk is akkoord met de vestiging, heeft grond een aangekocht en het ter rein ligt voor de bouw gereed. zou met kettingen tegenaan ge slagen zijn. Een op de Breestraat geparkeerde auto liep ook enige blikschade op. Toen rond half zes de zaak dreigde te escaleren, kwam de politie wel in actie. Het tenue van de Mobie le Eenheid lag daarvoor wel ge reed, maar de charge werd in 'ge wone' politiekleding uitgevoerd. Wel werd daarbij flink van de wapenstok gebruik gemaakt. Verschrikt doken de Motörhead- fans de Vrouwensteeg in en ver zamelden zich op de Kippenbrug en de Boommarkt. Even later trokken zij weer naar de Breestraat. Daar bleef het lange tijd rustig. Maar toen by het opengaan van de deuren de Breestraat slechts in één richting berijdbaar was, greep de politie andermaal in. Met politiehonden werd zonder veel problemen het publiek weer de stoep opgedre ven. Messen Concert-organisator Sjaak Voort man liet de ruim duizend bezoe kers van het optreden fouilleren alvorens ze binnen te laten. Daar bij kwamen enkele tientallen messen, een paar ijzerstaven en een motorketting boven water. In 'gewone' politiekleding hanteerden agenten soms stevig de wapenstok. Politie-woordvoerder Graveland schrok nogal van de vangst, maar organisator Voortman "viel het honderd procent mee". Tij dens het concert bleef het rustig (voorzover je daar bij hard rock muziek van kunt spreken) in de Stadsgehoorzaal. Na afloop togen de meeste Motör- head-aanhangers linea recta naar het station. Veel caféhouders hielden voor de zekerheid rond elf uur de deuren een tijdje geslo ten. Eerdere ervaringen met hard rock-concerten in de Stadsge hoorzaal (Gillan) had hen kenne lijk wijs gemaakt In elk geval hoefde de gereedstaan de politie hoefde niet meer in ac tie te komen. Behalve toen twee jongens het gebouw van de Ka mer van Koophandel op het Sta tionsplein waren binnengedron gen. Het 21-jarige en 22-jarige tweetal (uit Anna Paulowna en Breezand) was via steigers naar boven geklommen en via het dak binnengekomen. De gealarmeer de agenten bleek dat niets was ontvreemd en na een kort onder houd op het bureau werden de twee jongens heengezonden. Ook de Nederlandse Spoorwe gen zeggen verder geen grote overlast meer te hebben gehad van de hard rock-fans. Hetzelfde geldt voor het bejaar denoord voor Leiden-Noord. De Stichting Zijloever heeft overi gens nog begin deze maand tweeduizend handtekeningen bij de provincie gedeponeerd om kracht te zetten achter de eis voor een bejaardenoord in Lei den Noord. De bouw van dit bejaardenhuis staat al bijna tien jaar op het ver langlijstje van de stichting Zij loever. Het gemeentebestuur van Leiden staat achter de plannen van de stiching. Zodra de toe stemming er van de provincie is kan met de bouw worden lx jon nen. LEIDEN - Uit een supermarkt aan de Kopermolen is gister nacht een party sigaretten ter waarde van achtduizend gulden ontvreemd. De daders zijn bin nengekomen door een ruit te for- Redactie: Bart JUngmann Jaap Visser Headbangers (1) Als hij het van te voren gewe ten had dan was hij er nooit aan begonnen. "Wat een ep- po's komen hier op af', merk te Sjaak Voortman uren voor het 'concert' op. De Lange- raarse impressario had Mo törhead in de aanbieding ge kregen van dezelfde promo tor die ook de groep Japan naar Nederland haalde. Voortman: "Niemand durfde het aan om Motörhead te ne men. Ik wel". Voorzichtig had hij nog voorgesteld om de 'hardst spelende band ter wereld' in de Groenoordhal op te laten treden. "Maar die promotor zei dat ik die nooit vol zou kunnen krygen. Van daar dat het de Stadsgehoor zaal is geworden. Maar nu ik de zaak nog eens bekijk, had den we volgens mij best de Groenoordhal kunnen ne men". Daar waren de 'headbangers' (zoals de aanhangers zichzelf wel betitelen) het ook mee eens. "Want", merkte een van de fans op, "ze zijn gek dat ze zoiets midden in de stad or ganiseren". Al vroeg in de middag hadden zij de Breestraat ter hoogte van de Stadsgehoorzaal bele gerd en gebruikt als openba re glasbak. Wat aan de wacht lopende politievoorlichter Dick Graveland de opmer king ontlokte: "De fietsen makers zullen morgen een hoop werk hebben". De eerste hulpdienst had dat gisteren ook. Eén van hen, die iets te enthousiast de fles aan de mond had gezet, werd door een ambulance afge voerd. In de Vrouwensteeg was deze fan in elkaar gezakt. Voor enigen van zyn colle ga's aanleiding om smalend op te merken: "Is dat nou een headbanger?" Headbangers (2) De publieke belangstelling voor de uit alle windhoeken en zelfs uit Engeland afkom stige 'concertgangers' was aanzienlijk. Kykend naar de 's middags al laveloze fans, die voorbygangers met bier blikjes en flesjes bekogelden "Wat zeg je?" Aanvankelijk maakten nogal wat concertgangers van mannelij ke kunne 'per ongeluk' gebruik tnin het damestoilet. Vandaar dat een lid uan de ordedienst bij de 'dames' werd geposteerd om ver dwaalde 'bangers' de juiste weg te wijzen. Deze vriendelijke 'kle renkast' maakte van zijn positie gebruik om bij de wasbak enkele papieren handdoekjes te trekken waar hij heel kundig een paar fikse 'geluiddempers' van wist te maken. Dit *ot grote hilariteit t«an de voorbijgangers. Een van hen riep hem toe: "Joh, je lijkt wel een marsmannetje". "Wat zeg je?", was het logische antwoord van de beminnelijk la chende uitsmijter. en elkaar soms de 'Hitler groet' brachten, waren de ge schokte Leidenaars het over één ding eens: zoiets hadden ze nog nooit meegemaakt. Een bejaarde fietser wist zijn tweewieler nog juist tot stil stand te brengen voor een nieuwe regenbui van glas los brak. Na de 'gemotoriseerde wilden' een tijdje te hebben aangegaapt, vroeg hy geïnte resseerd aan omstanders: "Hebben deze mensen hier vanavond een bijeenkomst?" En óf die mensen gisteravond een byeenkomst hadden. Om half acht gingen de deuren open en stroomden zeker i met klink- !i leren jacks spykergoed de corjcert- zaal binnen. De byeenkomst kon beginnen. De Zoeter- meerse hardrockband High way Chile diende als opwar mer voor de al oververhitte massa. Oorverdovend, maar met on verdienstelijk, kweet de groep zich van z'n taak De 'opwarmronde' had ongeveer dezelfde werking als het dra gen van water naar de zee. Vandaar dat Motórhead- voorganger 'Lemmy' aanvan kelijk niets anders te doen stond dan de dolenthousiaste menigte enigszins te tempe ren. "Jullie vormen een klein landje maar hebben wel een hele grote mond", schreeuw de hy zijn fans toe. Toen even later de bierblikjes zelfs hém om de oren vlogen, beet de hard roek-predikant zijn toehoorders zelfs geïrriteerd toe: "Ik hoef geen bier meer. Ik heb hier al genoeg". Of de muzikale prestatie die Motörhead leverde nu goed of matig in z'n genre was, bleef eigenlyk onduidelyk De uitzinnige reacties m de zaal duidden er op dat de 'bangers' met vole teugen ge noten. Maar naarmate het op treden vorderde, werd het ui de kantine en de 'wandelgan gen' steeds voller met murw- gebeukte fans. "Moet je niet naar binnen?", vroeg een 'banger' dl&r aan een 'bangster*. "Hè?", luidde de reactie. "Moet je niet naar binnen'»". herhaalde hy. "Hè?", herhaalde zy "Of je niet naar binnen moet", bul derde hy voor de derde keer. Nee. antwoordden wij... J.V. is BJ. Een delegatie van bewoners van Leiden-Noord overhandigde eerder deze maand aan provinciaal bestuurder Boone een pakket handtekeningen om hun eis tot bouw van een bejaardenhuis kracht bij te zetten. Een succesvol le actie, zo lijkt het.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3