Pessimisme over woningnood c Strontrace wordt grootser aangepakt -r -- "Geen beperkingen aan recreatie in Meijendel J Leiderdorpse woningbouwvereniging: achterstand niet in te halen Bij tweede lustrum volgend jaar Opsporing man verzocht juzcjrfK Vereniging Vrienden van Wassenaar Weidse agenda Stad en rand WOENSDAG 20 OKTOBER 1982 LEIDERDORP - "Intussen is het aantal woningzoeken den de 1.000 genaderd. Hoewel er onlangs 84 eengezins woningen (woningwetwoningen van de Algemene Wo ningbouwvereniging Leiderdorp) in Buitenhof-oost zijn opgeleverd en er ongeveer honderdtachtig woningzoe kenden aan passende woonruimte konden worden ge holpen, is er geen sprake van een vermindering van het aantal woningzoekenden". Deze verontrustende mededeling staat in de beleidsvoornemens voor 1983 van het college van B en W van Leiderdorp. Verontrus tend, omdat zelfs de bouw van een redelijk aantal woningen geen positief effect heeft op het aantal woningzoekenden. "Ik denk dat we moeten leren leven met een aantal van duizend wo ningzoekenden of hoger. Dat is enorm frusterend, vooral voor de mensen die ingeschreven staan". Voorzitter Duivenvoorden van de Algemene Woningbouwver eniging Leiderdorp (AWL) is erg pessimistisch over de toekomst op het gebied van de woning nood in Leiderdorp. Dat pessimisme wordt veroorzaakt door de bouwactiviteiten van enige jaren terug, beter gezegd de afwezigheid van nieuwbouw. Duivenvoorden: "Een jaar of drie is er niets gebouwd en dat ben je achtergeraakt. Ik denk dat je dat niet meer inhaalt. We bok sen tegen een achterstand aan, maar eigenlijk hadden die wo ningen al klaar moeten zijn". De achterstand is ontstaan omdat de bestemmingsplannen voor de gebieden (met name Buitenhof oost) nog niet klaar waren. Daar om kon de woningbouw nog niet beginnen. Duivenvoorden waar schuwt overigens nu al dat er haast gemaakt moet worden met de verdere invulling van Buiten hof-midden en -west om niet 'Leidse toestanden' Overigens is dat niet alleen het pro bleem. Ook de algemene econo mische malaise waardoor de rijksoverheid minder geld be steedt aan woningbouw speelt mee. En bovendien de koerswij ziging van het rijk: de nadruk wordt nu gelegd op de grote ste den waar de woningnood het grootst is. Overigens verschilt de situatie in Leiderdorp niet zoveel meer met bijvoorbeeld Leiden. Procentueel heeft Leiderdorp evenveel woningzoekenden. Me vrouw Prins, voorzitster van de verhuurcommissie, maakt die 'Leidse toestanden' veelvuldig mee. Wat zijn die 'Leidse toestanden'? Prins: "Als mensen naar een een gezinswoning moeten en die met hun inkomen onder de 2.400 gul den zitten dan moeten ze eeuwen wachten. Mensen met een urgen tie (dringende noodgevallen-red- Jmoeten vaak zelfs een jaar wachten". Een enorm probleem is ook het grote aantal echtscheidingen en de gedwongen verkoop van ei gen huizen. Als een paar besluit uit elkaar te gaan, moet er een woning worden gevonden. By een gedwongen verkoop van een huis (als de hypotheek niet meer opgebracht kan worden) idem dito. Vaak moeten in het laatste Voorzitter Duivenvoorden (AWL) en voorzitster Prins (verhuurcommissie): "Mensen met een inkomen onder de 2400 gulden moeten eeuwen op een eengezinswoning wachten. Urgente gevallen moeten vaak zelfs een jaar op geval ze lis twee woningen ge vonden worden, omdat de prak tijk uitwijst dat een aantal ge dwongen verkopen samengaat met een echtscheiding. Het gevolg van deze problemen is dat er een enorme vraag is naar goedkope, kleine woningen, vooral tweekamerflats. Die zijn er wel, maar komen bijna niet vry. "Het goedkope bezit blijft bezet", aldus Duivenvoorden. Daarom legt de AWL veel na druk op de bouwplannen voor de een- en tweepersoonshuishou dens onder andere in de Gaar- meesterstraat en in Buitenhof (het nu in aanbouw zynde Slakkehuis). Toch is dat niet de oplossing. Al leenstaanden worden op die ma nier wel aan een woning gehol pen maar de grote gezinnen in de te kleine drie- of vierkamerflats niet. Daarom wil de AWL ook veel eengezinswoningen bouwen in de woningwetsfeer. Zo wor den met de bouw van één wo ning meerdere woningzoeken den geholpen: het grote gezin uit de flat en meuwe woningzoeken den die de lege flat kunnen be trekken; het zogenaamde door- stroomeffect. Dat effect heeft by de laatste woningwetwoningen langs de Engelendaal uistekend gewerkt. Byna tweehonderd mensen konden of aan een beter huis of aan hun eerste huis wor den geholpen. Soelaas Duidelijk wordt dat de bouw van kleine huishoudens een druppel op de gloeiende plaat is. Het tweede deel van het Slakkehuis bijvoorbeeld bevat i WARMOND - De negende editie van de traditionele strontrace heeft bewezen dat Warmond er een groter festijn van kan maken dan thans het geval is. De strijd onder de 'strontschippers' op de vaarwateren tussen het Friese Workum en Warmond die maan dagmiddag in alle hevigheid los barstte, mag zich heugen in een groeiende belangstelling. "In Workum is het een happening van jewelste", weet de Friese Warmonder Hylke Tromp te ver tellen. Tromp had dit jaar voor de vijfde maal de organisatori sche touwtjes in Warmond in handen. De mogelijkheid om ook Warmond volledig in de ban van de stron trace te laten geraken dient zich volgend jaar aan als het start schot voor de tiende aflevering wordt gegeven. Voorwaarde om het tweede lustrum van de stron trace grootscheeps aan te pak ken is een financieel gebaar van het plaatselijke bedrijfsleven. Toch is Tromp zich ervan bewust dat het voor Warmond moeilijk is de strontrace nog nadrukkelij ker onder de mensen te brengen. "Warmond is nu eenmaal niet meer dan een tussenstation. Zo dra een schipper zijn vrachtje heeft gelost en zijn koffie naar binnen heeft gewerkt springt-ie meteen weer in zijn skütsje en weg is hij". Vooral schippers Oie een plaatsje in de kopgroep hebben veroverd zetten na het lossen weer alle zei len bij om zo snel mogelijk koers te kunnen zetten naar de finish, die evenals de startlijn, in Wor kum moet worden gezocht. Uit ervaring weet Tromp dat als een maal de schippers met de rode lantaarn Warmond binnenzeilen dit de gezelligheid ten goede komt. De gebeurtenissen rond om de aankomst van de staart- groep spelen zich echter veelal af in de vroege uurtjes en onttrek ken zich zodoende aan de aan dacht van de belangstellenden. Tromp daarentegen maakt het allemaal mee want hij overnacht in zijn wachtpost. Maar omdat ook in Warmond de belangstelling voor de strontrace elk jaar een beetje groter wordt ziet Tromp mogelijkheden "er iets meer van te maken". "Dins dagmiddag was het hier een drukte van belang. Onder de be langstellenden bevonden zich zelfs Friezen die hun favoriete schipper met de auto hadden ge volgd". Gezelligheid OEGSTGEEST/DORDRECHT - De politie in Dordrecht heeft 'ontzet tend veel' reacties gekregen op het opsporingsverzoek voor de heer D.B. Ririhena, dat gisteravond op de televisie werd uitgezonden. De reacties zijn afkomstig uit heel het land; de politie is aan het werk om de tips na te trekken. De heer Ririhena (46 jaar) liep ruim een week geleden weg uit de psychia trische kliniek Centrum '40-'45 in Oegstgeest. Sindsdien werd niets meer van henji vernomen. Ririhena heeft dagelijks medicijnen nodig. Krijgt hij die niet, dan bestaat de kans dat hij zich agressief gaat gedra gen. Muziek In de kleine soos van "De Linde hoeve" in Voorschoten treedt morgenavond de groep 'She been' op. De groep speelt voor namelijk traditionele Ierse mu ziek. De zaal gaat om 21.30 open. Boekenweek De Leiderdorpse bibliotheek or ganiseert in het kader van de kinderboekenweek op vrijdag een kindermiddag voor kinde ren van 4 tot 7 jaar. De middag begint om 14.00 uur en duurt tot 16.00 uur. Plaats van handeling is de Muzenhof, de kinderen moeten een schaar meenemen. Bejaarden De Wasssenaarse overleggroep "Bejaardenzorg" vergadert donderdag in raadhuis "De Paauw" om 20.00 uur. Het ont- werp-welzijnsprogramma komt deze avond aan de orde. Winkelfuif Ter gelegenheid van het tweeja rig bestaan van het Leiderdor- pose winkelcentrum "Winkel hof' zijn er deze week feestelijk heden georganiseerd. Donder dag is er een extra koopavond met kaas-en wijnmarkt onder muzikale begeleiding van "The Sweet Lake City Jazzmen". Vrij dag is er een "Ren-je-rot" pro gramma in de Muzenhof. Vanaf 16.00 uur ontvangt Martin Bro- zius Leiderdsorpse kinderen. Zaterdag is er een "Play-Back- Show" waar bekende artiesten kunnen worden geïmiteerd. Verder is er zaterdag een com puterspellen-demonstratie en een fietscross-demonstratie na bij het gemeentehuis. Sjelter In activiteitencentrum "de Sjel ter" in Leiderdorp wordt vrij dag een boekenruilbeurs voor kinderen en volwassenen ge houden. De beurs begint om half elf's morgens en duurt tot 12.00 uur. Taberna De muziek-theatergroep "The Dutchies" doet vrijdag Oegst geest aan. De veelgeprezen groep speelt vanaf 21.00 uur in gebouw Taberna aan de Julia- nalaan 1 in Oegstgeest. Gisteravond na achten, toen de elf de van de drieentwintig deelne mende schippers zojuist rechts omkeer naar Workum had ge maakt, was het aanmerkelijker rustiger in de Warmondse ge meentehaven. In Tromps boot echter, die voor deze gelegen heid als meldpost fungeerde, kende de gezelligheid geen gren zen. De koffie, afkomstig uit het gemeentehuis, werd onophoude lijk met liters tegelijk aange voerd. Ook wethouder Van Scha- gen was weer komen opdagen. Eerder op de dag, al om half tien 's-ochtends, had hy zijn pet van loco-burgemeester opgezet om de koploper Age Banstra uit Sta voren met zijn schip "De hoop op welvaart" de traditionele fles jenever te overhandigen. Banstra had de afstand Workum-War- mond in de recordtijd van zeven- tieneneenhalf uur afgelegd. Het oude record van 24 uur dat vorig jaar werd gevestigd, stond op naam van Banstra's grootste te genstrever en de uiteindelijke winnaar van vorig jaar: Nico Hoek uit Amsterdam met zijn "Lutgerdina Smeltekop". Die zelfde Hoek meldde zich gister ochtend als tweede in de War mondse gemeentehaven met een uur achterstand op Banstra. Een allesbehalve opmerkelijke tus senstand want bij tal van zeil wedstrijden met skütsjes zijn het deze kemphanen die beurtelings de hoofdprijs in de wacht slepen. "Daaraan kun je zien dat de win naar van de Strontrace zelden een toevallige is en dat je om te winnen behalve een gunstige stand van de wind ook kwalitei ten in huis moet hebben", luidt de toelichting van een toeschou wer die al lange tyd tevergeefs heeft staan wachten op de bin nenkomst van het twaalfde schip. Zijn geduld zou nog zwaar op de proef worden gesteld want pas om half twaalf legde Peter Glas zijn schip "Vertrouwen" uit de categorie dertig ton en zwaarder in Warmond aan. De laatste be richten luidden voorts dat Age Banstra vanochtend om half twee als eerste Workum is bin nengevaren, gevolgd door Nico Hoek met een achterstand van vijfendertig minuten. In War mond werd vanochtend om half twaalf nog steeds gewacht op ze ven schepen. Over de aankomst tijden valt geen enkele voorspel ling te doen daar de strontracers vandaag te kampen hebben met windkracht zes zeven. 99 WASSENAAR De vereniging van Vrienden van Wassenaar trekt ten strijde tegen de plannen van burgemeester en wethou ders van Den Haag om de be staande recreatie in het natuur gebied 'Meijendel' aan banden te leggen. Een onderzoek van B en W van Den Haag heeft aange toond dat de grote stroom re creanten aanzienlijke schade aan het natuurgebied toebrengt. De Wassenaarse vereniging van na tuurliefhebbers vinden het on derzoek waarop de maatregelen zijn gebaseerd verouderd en me nen dat ook het gedragspatroon van de recreant is gewijzigd. De Vrienden van Wassenaar hebben inmiddels een werkgroep opge richt die een tegenonderzoek gaat verrichten. Doordat veel bezoekers, volgens het Haagse rapport, het terrein buiten de paden betreden wordt de bodem stuk getrapt en ont staan nieuwe paden. Er zulen dan ook maatregelen worden ge troffen om de bezoekers "buiten de perken" te houden. Tevens gaan B en W van Den Haag spe ciale ligweiden aanwijzen en moeten honden aan de lijn in het wandelgebied. Op de Vlakte van Waalsdorp mogen de dieren wel loslopen. Ook zal het aantal jaar kaarten voor de 'Kijfhoek' en de 'Bierlap' beperkt worden tot 2500. Verder wil Den Haag een parkeerheffing voor auto's in stellen. Veranderingen Het onderzoek van het Haagse col lege is gehouden in 1973. Het rapport en de daarby behorende aanbevelingen stamt uit 1977. Volgens de Vrienden van Wasse naar zijn enkele cijfers uit het on derzoek inmiddels niet meer in overeenstemming met de werkelijkheid. "Het aantal bezoekers van 'Meijen- del' loopt terug en in de afgelo pen jaren heeft de categorie re creant en zyn wyze van recreë ren veranderingen ondergaan. Het gehanteerde getal van 2000 hectare duingebied roept ook WOENSDAG heden voor een- en tweeper soonshuishoudens. Alleen daar voor krijgt de AWL geld van het ryk, meent Duivenvoorden. "Maar dat biedt ook geen soe laas. Die 69 mensen, die we hel pen, hebben we er in twee maan den weer bij", vertelt Prins. Die toename is normaal. Het lijkt dan ook logisch, en Duivenvoorden en Prins denken dat ook. dat het aantal woningzoekenden in de toekomst alleen maar zal stijgen. Dat staat haaks op de visie van het college van B en W van Lei derdorp. Met de huidige plannen (als die ook kunnen worden uit gevoerd). aldus B en W in de be leidsvoornemens, zal het aantal woningzoekenden zal dalen. De enige mogelykheid is de in- schryvingsvoorw aarden ver scherpen, maar dat is landelyk geregeld. Wel vindt Duivenvoor den dat achttieryangen die nog thuis wonen pas een woning zou den moeten krijgen als ze het zelf kunnen betalen. Er zijn volgens Duivenvoorden veel ernstigere gevallen die eerst aan de beurt moeten komen. Hy vindt ook dat de gemeente op korte termijn een volkshuisvestingsplan moet maken om het beleid voor de ko mende jaren vast te stellen Voor de woningzoekenden is er voorlopig nog weinig hoop. De gemiddelde wachttijd is drie jaar; voor achttienjarigen zelfs vier jaar Toch gaat een vergely- king met de grote steden nog niet helemaal op volgens Dui venvoorden. De wensen liggen in Leiderdorp veel hoger, meent de AWL-voorzitter. "Het is een heel redelijk verlangen dat men sen in een eengezinswoningen willen wonen. Want in wezen is dat voor iedereen het ideaal: wat lager by de grond wonen. Alleen in Leiderdorp zal dat ideaal eens worden ingelost en in grote ste den niet of veel later". Leiden - Stat* jongerencentrum, Haar lemmerstraat 73. cursus stijldansen, don soos met films en inforamüe-pro- Jramnna s. 15-17 uur ongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjes-telefoon, 15-22 uur Buizerdhorst 17 - ïnl. over Baha'i-geloof, tel. 213490 Architektenwinkel - Oude Vest 163. kosteloos advies. 17-18 uur Voormalig kerkgebouw - Rijndijk, ba zaar ten bate van het jeugdwerk. 14-17 uur. ml. 764060 Rijksmuseum van Geologie en Minera logie - Hooglandsekerkgracht 17, woe, do. vr, filmmiddagen, geologische on derwerpen. 14.30 tot 16.30 uur K&O Oude Vest 45. kinderfilm 'de avonturen van het Moileye en het Kre keltje' en tekenfilms. 14.30 uur Rijksherbarium - Schelpenkade. lezing 'Kamerplanten' door A. van der Schaal. 20 uur. Kykhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, "The Foreigner', 20 en 22 15 uur Architektenwinkel Oude Vest 163. kosteloos advies, 17-18 uur DONDERDAG Leiden - Kykhuis, Vrouwenkerkkoor straat 17. 'Subway Riders', do. vr. za. 20 en 22 15 uur Rapenburg 100 - Amnesty International, schnjfavond. 20 uur. Ryksmuseum voor Volkenkunde - Steenstraat 1. 'Jaarfeesten', poppen kastvoorstelling. 14.30 u Architektenwinke! - Oude Vest 163.» kosteloos advies. 17-18 uur Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidse weg een vertekend beeld op omdat het recreatiegebied slechts 112 hectare telt, te weten de vallei van Meijendel", aldus de Vrien den van Wassenaar. De Wassenaarse vereniging ver moedt dat de wens van het be stuur van de Duinwaterleiding om de vrije recreatie te bén vloe den, heeft geleid tot de in het rapport genoemde maatregelen. De Vrienden van Wassenaar vin den dit opmerkelyk omdat "het juist de Duinwaterleiding was die in de jaren '50 en '60 de re creatie zo krachtig heeft gesti muleerd. Ten behoeve van juist die recreatie vond rond de 'Mey- endel-vallei' een omvangryke be bossing plaats Omdat verhoudingsgewijs de meeste bezoekers van 'Meyen- del' uit Wassenaar komen en om dat dit gebied van groot belang is voor de inwoners van de omlig gende gemeenten, hebben de Vnenden van Wassenaar ge meend tegen het besluit van B en W van Den Haag stelling te moe ten nemen. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vry advies, 20-21 uur Troef - Noordeinde 2a. Werkgroep Dienstweigeren, spreekuur van 20-21.30 uur, inl. 216180/149324 't Spoortje - Bernhardkade 40. spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20 30 uur. tel. 142505 Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b. spreekuur Comité Gasprysverhoging NEE. 19-20 uur. Morswyk Topaaslaan 19. gehandicap- tensoos, vr van 10-15 uur, tel. 02522- 14797. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van vr 15 tot 22 okt door Apotheek Zuid-West. Brahmslaan 20, tel. 763134; Apotheek Beker. Lytweg 4 Oegstgeest tel 155482 WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38. tel. ten noorden van de Ryn 134604, tel. ten zuiden van de Rijn 121753 Leiderdorp. Zoeterwoude Rd - Kruis- gebouw. Berkenkade 7, tel 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193. spreekuur ma, woe. vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7. tel. 154500 Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan. tel 4641 Handballers: overlast van Lindehoeve VOORSCHOTEN - Binnen afzien bare tyd zal er een gesprek ko men tussen het bestuur van "De Lindehoeve" en de Voorschotcn- se handbalvereniging HW'70. De aanleiding voor dit gesprek is de ernstige overlast die de hand balvereniging ondervindt Zo gooien bezoekers van "De Lin dehoeve'' regelmatig glas op het speelveld van HW en blykt het veld geregeld te worden bezet door jeugd uit de wyk Bydorp In de gisteravond gehouden ver gadering van de commissie sport en recreatie werd voorgesteld een bord by de ingang van het veld te plaatsen waarop de spee luren van HW70 worden be kendgemaakt Meer kan de commissie met doen omdat het veld ook een wyk- functie heeft voor de wyk By- tforp. De Voorschotense c sport en recreatie mengt zich niet in de flnanciéle afwikkeling van de jeugdsubidie over dit sei zoen. Door de splitsing van Randstad Sport wil de ■MR81 voetbalvereniging S V Voor schoten de helft van het subsi diebedrag dat is betaald aan Randstad Sport De nieuwe voet balclub telt thans 180 jeugdlc den Volgens de geldende regels wordt de jeugdsubsidie betaald naar het aantal jeugdleden per 1 januan van een jaar Voor de S V Voorschoten heeft dit tot gevolg dat pas volgend jaar jeugdsubsi die kan worden ontvangen. OPGERICHT 1 MAART 1860 LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorgmg na 19 30 uur), zaterdag van 16 30-18 00 uur Abonnementsgelden txj vooruitbetaling te voldoen Bij automatische overschrijving geen administratie- en Incassokosten Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend g*o 3203571 tn v Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 57.35 Per post 79.70 Jaarabonnement f 217.90 Par post 307.30 Losse nummers 0.80 Directie G Koopman Adjuncl-hootcked acteu' Rubnefcchars J Kroon (stad) B W T Jungman (pN) H v.d. Poet (plv) W F J Wirtz (txn burt eo J. Ruygrok-Hoogeveen (ptv) A van Kaam (ptv) W C M Schrama (nieuwsdienst an feature) Bonn, Brussel Londen Par^s. Washington Céro. Rome. Mednd Meico tal 071 144941 m 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 25