Woubrugge vreest overlast van Zegerbaan c Kans op lagere zekerheidsstellingen Rijnland Nieuwbouw in Nieuwveen Als voorschotregeling van energiebedrijf succes blijkt: Meer sluipverkeer door Hoogmadese Kerkstraat Boskoop in actie tegen fascisme Ongeluk eist tweede leven "Wie van de drie is de echte heemraad? WOENSDAG 20 OKTOBER 1982 Streek PAGINA 25 LEIDEN/STREEK - Ook als de voorschotregeling voor grootverbruikers wordt ingevoerd door het energiebedrijf Rijnland, blijven de zekerheidsstel lingen bestaan. Dit zegt E. van Zuidam, hoofd econo mische, financiële en ad ministratieve zaken van het energiebedrijf. Ook met de voorschotregeling zal Rijnland wanbetalers blijven houden, zo vreest hij. Rijnland vraagt de zekerheidsstel lingen - een borgsom of bank garantie ter waarde van het gas verbruik van drie maanden - aan grootverbruikers die op het aardgasnet willen worden aange sloten. Dit omdat het bedrijf met een groeiend aantal niet of moei lijk inbare rekeningen wordt ge confronteerd. Het energiebedrijf verliest hierdoor onder meer veel geld aan rente. De zekerheids stellingen zijn echter voor jonge, beginnende tuinders een pro bleem. Het gaat vaak om bedra gen van vele duizenden guldens. Volgens J.A.F. Sandbergen, de se cretaris van het bestuur van het energiebedrijf, bestaat wel de kans dat het bedrag van de ze kerheidsstellingen in de toe komst lager worden als de voor schotregeling een succes blijkt te zijn. Dit omdat de financiële risi co's voor Rijnland door de rege ling worden verminderd. Hij sluit niet uit dat in plaats van een "onderpand" van drie maanden gasverbruik, kan worden vol staan met een zekerheidsstelling van één of twee maanden. Volgens Van Zuidam is het percen tage wanbetalers in de regio rond Leiden vrij hoog. Ongeveer twin tig procent van alle afnemers - zowel groot- als kleinverbruikers is al eens een keer aange maand omdat zij te laat hebben betaald. Het landelijk gemiddel de ligt volgens Van Zuidam rond de tien procent. Onderzoek Volgens het hoofd economische zaken van Rijnland is het zo goed als zeker dat de voorschotrege ling voor grootverbruikers er komt. "Ik moet me wel heel sterk vergissen als die regeling niet doorgaat", zegt hij. De voor schotregeling moet in de plaats komen van de rekening achteraf die de grote verbruikers, onder wie tuinders, nu krijgen. Het is overigens nog lang niet ze ker hoe die voorschotregeling er uit gaat zien. De regeling wordt nog steeds onderzocht door het energiebedrijf. Van Zuidam heeft zelf drie verschillende mo gelijkheden op het oog. Zo stelt hij voor om de totale hoeveelheid gas die een gebruiker per jaar ge bruikt van tevoren te schatten en in gelijke maandelijkse termij nen te laten betalen. Dat bete kent dat de maandelijkse gasre- kening 's zomers en 's winters even hoog is. Ook stelt hij voor om de verbrui kers hun rekening als het ware een maand vooruit te laten beta len. En dit dan op basis van de rekeningen van voorgaande ja ren. Dat houdt in dat een ver bruiker zijn rekening niet aan het eind maar aan het begin van een maand moet voldoen. De gasrekeningen blijven in princi pe hetzelfde: bijvoorbeeld hoge stookkosten in de winter en lage kosten in de zomer. Alleen krijgt het energiebedrijf haar geld eer der dan nu het geval is. door Wim Wegman Van Zuidam zegt veel voor de laat ste mogelijkheid te voelen. De rekeningen blijven dan betrek king houden op het werkelijke gasverbruik. Sommige verbrui kers zouden volgens hem finan cieringsproblemen kunnen krij gen met vaste maandelijkse ter mijnen. Het nadeel van deze regeling is dat de verbruikers dan nog steeds worden geconfronteerd met on gelijke rekeningen. En dat komt nu juist veel verbruikers, zoals tuinders, weer erg ongelukkig uit. Zij kampen met het pro bleem dat zij in de winter, als de stookkosten het hoogst zijn, wei nig inkomsten hebben. Mengeling Van Zuidam heeft nog een derde mogelijkheid op het oog, name lijk een mengvorm van de twee regelingen. De meeste grote ver bruikers betalen bij die moge lijkheid hun rekening een maand vooruit terwijl bijvoorbeeld kwe kers hun gasrekening in gelijke maandelijkse termijnen kunnen voldoen. Maar of dit ook inder daad gerealiseerd kan worden is zoals gezegd, onzeker. "Het is niet geheel aan mij om dit te zeg gen", aldus Van Zuidam. Hij ver wacht dat het bestuur van het energiebedrijf pas in de loop van volgend jaar een definitieve keu ze maakt. Van Zuidam verwacht dat de daad werkelijke invoering van de voorschotregeling nog wel een jaar op zich laat wachten. De ad ministratie van het energiebe drijf moet fors worden gewijzigd om de voorschotten te kunnen innen. "En dat heeft meer voeten in de aarde dan veel buitenstaan J.A.F. Sandbergen (links) en E. Zuidam: "Het is nog lang niet zeker hoe de voorschotregeling eruit gaat zien". ders denken. De invoering van de voorschotregeling voor klein verbruikers heeft bijvoorbeeld ongeveer tweeënhalf jaar ge duurd. De regeling voor groot verbruikers zal niet zo'n lange periode op zich laten wachten omdat het aantal grootverbrui kers veel kleiner is dan het aantal kleinverbruikers. Maar al met al verwacht ik niet dat de regeling in 1983 van kracht wordt. Eén van de vertragende factoren is dat het energiebedrijf met in gang van volgend jaar een com puter gaat gebruiken om de gas rekeningen op te stellen. En het energiebedrijf wil eerst een paar maanden "proefdraaien" met de oude wijze van innen. Pas als blijkt dat het nieuwe computer systeem feilloos draait, wil hefc energiebedrijf de voorschotrege ling invoeren. WOUBRUGGE - Niet iedereen is even gelukkig met de ingebruikstelling van de nieuwe rondweg om Alphen- noord, de Zegerbaan, door demissionair minister van verkeer en waterstaat Zeevalking maandagmiddag. Met name in Woubrugge, waar het gemeentebestuur nog meer verkeersoverlast in de dorpskernen van Wou brugge en Hoogmade vreest als gevolg van de openstel ling van de nieuwe weg. "Dit is een slechte zaak voor Woubrugge", aldus burgemeester D. Brouwer de Ko ning. Tot nu toe was de route Woubrugge-Hoogmade-Leiderdorp een geliefkoosde sluiproute van de forensen naar Leiden die wonen in het noordelijke deel van Alphen. Dezen ontweken (en ont wijken) met deze sluipweg de Rijndijk, die de "officiële" ver binding tussen Alphen en Leiden vormt. Met name de Hoog madese Kerkstraat is het slachtoffer van de sluiproute. Volgens metingen persen zich dagelijks enkele duizenden wagens door deze uiterst smalle straat, wat levensgevaarlijke situaties en een onleefbare toestand voor de bewoners met zich meebrengt. De ingebruikneming van de Zeger baan betekent, vreest Brouwer de Koning, dat in de toekomst veel doorgaande oost-westver- keer gebruik gaat maken van Woubrugge. Het verkeer dat van uit de richtingen Boskoop en Bo degraven richting Leiden gaat wordt bij het verkeersplein Gouwsluis via de bewegwijze ring op de route Prins Hendrik- straat-Hazeveld-Prins Bemard- laan-Rijndijk gewezen. De Wou- brugse burgemeester vreest ech ter dat veel doorgaand verkeer, vooral vrachtverkeer, niet deze weg zal kiezen, maar de route Oostkanaalweg-Zegerbaan kiest en bij de nieuwe kruising Zeger- baan/Herenweg/Eisenhowerlaan rechtsaf de Herenweg opgaat om dan bij de kruising Herenweg/ Kruisweg de Kruisweg opdraait richting Woubrugge (en Hoog made). "Ik vrees dat met grote vrezen", aldus Brouwer de Ko ning, die zelfs vorige week nog dreigde uit protest tegen het ver wachte extra verkeer in Wou brugge niet naar de opening van de Zegerbaan te komen. Dat dreigement is overigens niet doorgegaan: Brouwer de Koning gaf wél acte de presence. "Want op zich is het een goede zaak dat er een rondweg om Alphen komt die het gewurm door het cen trum voorkomt. En waarom zou Pnndwpfr ik dan wel bly zijn een rondweg VU om Hoogmade en niet als Alphen De rondweg om Hoogmade, die de een rondweg krijgt?". Kerkstraat moet verlossen van de onhoudbare verkeersdruk van het sluipverkeer, kwam vori ge week uitgebreid ter sprake in de gemeenteraad. De provincie had laten weten dat het tracé van de weg toch weer gewijzigd moet worden, ofschoon de gemeente Woubrugge het juist na uitge breid overleg met datzelfde pro vinciebestuur had vastgesteld. Gevolg: een nieuwe procedure met een hernieuwde kans op be zwaarschriften en vertraging van de aanleg van een weg die er ei genlijk al in 1980 had moeten zijn en in elk geval vóór de opening van de Zegerbaan. De reden voor de door de provincie opgelegde wijziging is een zuiver financiële: door de kleine wijzi ging ter hoogte van het Vlietpark en het laten vallen van het aan vankelijk geplande fietspad kan een half miljoen gulden worden uitgespaard. Vooral WD-raads- lid H. van Woerden nam de pro vincie op de korrel, omdat hij vond dat de provincie misbruik van zijn macht maakte: de plicht om een bestemmingsplan goed te keuren werd misbruikt om een eigen beleidswijziging aan de gemeente op te leggen. "Wan neer er niet zoveel op het spel had gestaan had ik er niet zo fel tegen geprotesteerd, maar nu wel", aldus Van Woerden. Bezwaren Volgens Brouwer de Koning zijn er als gevolg van de tracéwijziging geen nieuwe bezwaarschriften te verwachten: met de betrokken bewoners is overleg geweest en die hebben unaniem gezegd geen bezwaarschriften tegen de wijziging te zullen indienen. Dat betekent overigens niet, zegt de burgemeester, dat de weg er nu snel komt. Er liggen nog be zwaarschriften bij de provincie en hij verwacht dat een aantal daarvan na een ongegrond- verklaring door het provinciebe stuur aan de Kroon ter beoorde ling worden voorgelegd. De rondweg staat op het provinciale meerjarenplan tot 1986 "maar ik zou ervoor tekenen als ik de ze- keheid had dat de weg er dan ook ligt", aldus Brouwer de Ko ning. Ook bij de provincie is men niet optimistisch over een snelle aan leg van de weg. Volgens een woordvoerder ligt het bestem mingsplan momenteel voor een advies bij de provinciale planolo gische commissie en ligt het in de bedoeling dat uiterlijk op 15 maart volgend jaar Gedeputeer de Staten een besluit nemen over het plan en de daartegen inge diende bezwaarschriften. Ook bij de provincie verwacht men dat een aantal bezwaren tot aan de Kroon worden doorgezet. Wan neer dat gebeurt zal de provincie waarschijnlijk aandringen op een zogenaamde versnelde Kroonprocedure, wat betekent dat binnen een jaar een uitspraak in hoogste instantie over de be zwaren komt. BOSKOOP - Ongeveer vijftien Boskopers hebben zich gis teravond bij de oprichtings vergadering van een anti-fas- cisme comité aangemeld als lid van deze groep. Het comi té wil het nieuw opkomende fascisme, racisme en anti-se- mitisme bestijden en wil daarbij op de gemeente een beroep doen om stelling te nemen tegen dit soort ont wikkelingen. De directe aanleiding voor de oprichting van het comité is het feit dat er in Boskoop bij de parlementsverkiezingen van augustus 46 stemmen op de racistische Centrumpartij zijn uitgebracht. Daarnaast hadden de initiatiefnemers geconstateerd dat er in Ne derland en ook in Boskoop zelf in toenemende mate weer fascistische en racisti sche tendenzen zijn waar te nemen. De oprichtingsvergadering kreeg nog een extra accent doordat enkele "fascisten" of "onnadenkende leiden" de vorige nacht in het tunneltje nabij de hefbrug allerlei fas cistische tekens op de wan den hadden aangebracht. De vergadering zelf verliep gis teravond wat warrig. Toch bleken de deelnemers het er over eens dat er een antifas cisme comité moet worden gevormd en dat dit actief moet zijn op het gebied van voorlichting, maar ook in dien nodig actie gaat voeren tegen groepen en personen die in woord en daad racis tisch, fascistisch of seksis tisch gedrag vertonen. ALPHEN AAN DEN RIJN - De 23-jarige Roelofarendsveense Er na van Reuten-Van Leeuwen is maandagavond overleden aan de gevolgen van het auto-ongeluk op de Ripselaan in Alkemade. Zij is het tweede slachtoffer van dit ongeval. Bij voldoende belangstelling: De auto met r handbalsters van de club Oase uit Roelofarends- veen botste maandag door onbe kende, oorzaak tegen een boom De drie overlevenden werden opgenomen in het Academisch Ziekenhuis te Leiden, waar gis teren het tweede slachtoffer aan een hersenletsel overleed. NIEUWVEEN - Indien er bij de Nieuwveense woning zoekenden voldoende belangstelling bestaat voor koopwoningen, dan zal binnen afzienbare tijd wor den begonnen met de bouw van negen premie-koop woningen op de hoek Parkstraat!Schoterveld (zie fo to). Het voornemen is om de woningen in de premie- A sfeer te bouwen. Het aanvankelijke plan voor deze plek bestond uit de bouw van drie vrije sector woningen en een zestal garages. "Vanwege de slechte economisch situatie heeft de realisering van de bouw van de vrije sector woningen tot op heden niet plaats kunnen vinden. Bovendien zal dit in de nabije toekomst ook uitgeslo ten moeten worden geacht", aldus burgemeester en wethouders in hun voorstel aan de gemeenteraad. Het plan dat nu is ingediend bij de gemeente gaat uit van de bouw van negen premie-koopwoningen en twee garages. Burgemeester en wethouders zijn be reid aan dit plan medewerking te verlenen als ten minste zes van deze woningen worden gekocht door erkende Nieuwveense woningzoekenden. Hiertoe zal binnenkort een enquete onder de woningzoekenden in Nieuwveen worden gehouden. Unieke vraag voor beroepen- commissie van de provincie: DEN HAAG - Wie van de drie? Wie is de echte heemraad van de Kersbergsche- en Achthoven- sche Uiterwaarden tussen Kou dekerk en Hoogmade? Over deze vraag moest een beroepencom- missie uit gedeputeerde staten, het dagelijks bestuur van de pro vincie Zuid-Holland zich on langs buigen. Volgens ingeland M. de Groot is C.B. de Groot in mei van dit jaar ten onrechte tot heemraad van het gebied tussen Koudekerk en Hoogmade gekozen. Het had vol gens hem B. de Groot moeten zijn, die heemraad zou worden. M. de Groot was van mening dat een stembriefje geldig voor drie stemmen, niet geldig had mogen worden verklaard door het stem bureau. Omdat het verschil in behaalde stemmen slechts twee bedroeg zou alsdan tegenkandidaat B. de Groot zijn verkozen. Tegen de uitslag tekende M. de Groot on- middeüijk mondeling bezwaar aan bij het stembureau. Zyn be zwaar richt zich tegen de voor- naamsaaduiding "Cor", zoals die op één van de briefjes, die overi gens voor drie stemmen telde, voorkwam. Naar de mening van M. de Groot hadden de initialen van de voor namen van C.B. de Groot moeten worden gebruikt, in plaats van zyn roepnaam "Cor". Het stem bureau legde de bezwaren van M. de Groot naast zich neer en verklaarde C. (Cor) B. de Groot als gekozen. Tegen dit besluit ging M. de Groot bij de provin ciale commissie in beroep. Volgens die commissie, die deze week uitspraak deed, was er geen andere kandidaat met de voornaam "Cor" bekend. De commissie zegt dat slechts die stemmen ongeldig zijn, die nie mand duidelijk aanwijzen. "Van zo'n omstandigheid is hier geen sprake. Temeer niet omdat te genkandidaat B. de Groot meer malen en zonder bezwaren als Bas de Groot werd aange duid". f. '.n t i ."iiilin ii i i 'lim De bebording bij de Zegerbaan stuurt het verkeer richting Leiden naar de Prins Hendrikstraat. De Woubrugse burgemeester Brouwer de Koning denkt dat veel verkeer toch de "sluiproute" zal weten te vinden.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2