LEIDSCH DAGBLAD Lonen en prijzen bevriezen Nederland na jaar terug in Veiligheidsraad Werkgevers en werknemers sceptisch over plan Uitstel marine orders: mes nog dieper in RSV CDA-WD MtTÏÉK pfJSSSEE 4P Scholten wil maandenlange "adempauze" voor overleg Bankoverval Scheepsramp in Java-zee 22 23 24 I WOENSDAG 20 OKTOBER 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 36913 Directeur G Koopman Hoofdredacteur AA M Scftuurmans Ad|.-hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bimu W«e SngH 1 2311 BG laden Voor M m w ooWof DEN HAAG (GPD>- Werkgevers- en werknemersorganisaties staan sceptisch tegenover de tij delijke loon- en prijsstop, die in het ontwerp-regeerakkoord wordt voorgesteld. De werkge versorganisatie NCW wijst de adempauze af en ook het VNO is weinig gelukkig met het voor nemen. De FNV staat zeer terug houdend tegenover dit voorstel. Het CNV toont zich in een eerste reactie voorzichtig bereid over de loon- en prijsstop te discus siëren. De vakcentrale Middelbaar en Hoger Personeel (MHP) vindt dat een adempauze de vakcen trales en werkgevers buitenspel zet. Werkgevers en werknemers zien liever een vrijwillige over eenkomst, gericht op daadwer kelijke bestrijding van de werk loosheid op zo kort mogelijke termijn. De FNV noemt het voorstel in het ontwerp-regeerakkoord ondui delijk. Ze staat met de grootste terughoudendheid tegenover dit idee. Eerst zal het nieuwe kabinet moeten aangeven in hoeverre een sociaal-econo misch beleid mogelijk is, waar in ook de FNV zich kan herken nen. Met name zal moeten blij ken of er sprake is van een sti mulerend werkgelegenheidsbe leid. Ook wil de vakcentrale eerst meer weten over de gevolgen voor de inkomens van de werk nemers en mensen die leven van een uitkering. Centraal stelt de FNV de handhaving van de kop peling tussen lonen, uitkerin gen en ambtenarensalarissen. De vakbond vraagt zich ook af hoe het belasting- en premiebe leid zal worden ingevuld. Het toekomstig kabinetsbeleid voorspelt in ieder geval weinig goeds, aldus de FNV. Het CNV vindt dat de sociale partners in de Stichting van de Arbeid eerst overeenstemming moeten bereiken over de hoofd lijnen. Daarna kan een adem pauze van nut zijn voor de uit werking van die hoofdlijnen. Verder vindt het CNV, dat het re geerakkoord teveel nadruk legt op de beperking van het finan cieringstekort. De last komt voor het overgrote deel terecht bij ambtenaren, trendvolgers en uitkeringsgerechtigden. Volgens het Verbond van Neder landse Ondernemingen (VNO) bevat het ontwerp-regeerak koord een aantal voornemens die ondernemers vertrouwen kunnen geven in het overheids beleid op wat langere termijn. Maar het is onduidelijk wat men in 1983 denkt te kunnen realiseren. Het nieuwe kabinet moet de beleidsvoornemens van het interim-kabinet voor 1983 als vertrekpunt blijven be schouwen en deze snel verder invullen. Hiervoor is beslist geen adempauze van maanden nodig, aldus het VNO. Ook het NCW heeft voor de be- leidskoers van het nieuwe kabi net positieve waardering. Met nadruk vraagt het verbond ech ter om nadere afspraken tussen de partijen over het opvangen van tegenvallers, die zich uit de cijfers nu al lijken af te tekenen (groei nationaal inkomen). Het KNOV, de organisatie van on dernemers in het midden- en kleinbedrijf, noemt het ont werp-regeerakkoord op het eer ste gezicht veelbelovend. Er zal veel van afhangen hoe de be leidsvoornemens praktisch worden ingevuld. Wat de gevolgen van de ombui gingen voor het midden- en kleinbedrijf zullen zijn, valt nog niet geheel te overzien. Op het eerste gezicht lijken deze effec ten minder dreigend dan in de door het demissionaire kabinet in september ingediende plan- 36 PAGINA'S tementen, 35 procent op de sala rissen van ambtenaren en trend volgers, 35 procent sociale zeker heid en 10 procent volksgezond heid. Vanwege de doorwerking naar de ambtenarensalarissen doet de werkgroep net als het demissionaire kabinet - een drin gend beroep op het bedrijfsleven om ook daar de inkomens te ma tigen. (zie verder pagina 9) NEW YORK (GPD) - Na ze ventien jaar wordt Neder land per 1 januari 1983 weer voor twee jaar lid van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties: een van de tien niet-per- manente leden, zij het zonder het vetorecht dat de vaste leden Amerika, Groot-Brittannië, Frank rijk, de Sowjet-Unie en China wèl hebben. Over de komst van Nicaragua als lid van de Veiligheidsraad is eni ge deining ontstaan. De Verenig de Staten hadden hever gezien dat de Dominicaanse Republiek een zetel had gekregen. De be noeming van Bianca Jagger, de ex-echtgenote van popster Mick Jagger in de delegatie van Nica ragua bracht ohe op het vuur. Veel bewolking De Bilt verwacht voor morgen veel be wolking met in het noordwesten van het land enige regen. Minimumtempe ratuur 10 graden, maximum 16. Matige naar het xuiden draaiende wind. 21 OKTOBER 1982 Vrij algemeen werd de keus vcor Nicaragua als een neder laag van de VS gezien. Pas in de tweede stemronde over de aan het Westen toegewezen zetels behaalde Nederland vol doende stemmen: 103, één meer dan de noodzakelijke tweederde meerderheid. In de eerste ronde werden 100 stemmen op ons land uitgebracht. Gambia en Belize waren daarbij te laat om te stem men, zodat in de tweede ronde tevens het quorum werd ver hoogd. Malta, dat samen met Nieuw-Zeeland meedong naar de Westerse zetel, kreeg in de tweede ronde 102 stemmen. Een derde ronde is nodig om uit te maken welk van die twee landen de zetel krijgt. Tot nieuwe niet- permanente leden zijn tot nu toe gekozen: Nicaragua, Pakistan, Nederland, Zimbabwe. Neder land en de winnaar van de derde ronde nemen de plaatsen in van Spanje en Ierland. Lid worden van de Veiligheidsraad is geen si necure - de Nederlandse missie bij de VN heeft er, onder aanvoe ring van ambassadeur mr. H. Scheltema, een jaar diplomatie ke arbeid aan ten grondslag ge legd. En zelfs al beschikte Nederland volgens de scorekaarten, die zorgvuldig werden bijgehouden, ten slotte (en dank zij het terug treden van Denemarken als te genkandidaat) over ruimschoots de nodige stemmen, in de inter nationale politiek is volstrekte zekerheid nooit te koop. i één onzer verslaggevers LEIDEN - Fans van de hard- rockgroep Motörhead hebben gisteren voor flink wat over last gezorgd in de Leidse bin nenstad. In afwachting van het concert dat de Engelse for matie 's avonds in de Stads gehoorzaal gaf, werd in de hele stad geregeld de nodige opschudding veroorzaakt. Vooral op de Haarlemmer straat werden omstanders lastig gevallen en op de Bree straat werden auto's met bierblikjes bekogeld en veel glas op het wegdek stukge smeten. De politie hield zeven jongens (16 en 17 jaar oud) aan. Te gen één arrestant is proces verbaal opgemaakt. Na af loop bleef het betrekkelijk rus tig, al had de politie wel enke le tientallen manschappen in busjes gereed gehouden. Vóór het concert trad de politie voor de Stadsgehoorzaal tot tweemaal op. Rond half zes werden Motörhead-liefheb- bers met de stevig gehanteer de wapenstok de Vrouwen- steeg ingedreven. Twee uur later kwamen politiehonden er aan te pas om de B ree straat voor het verkeer vrij te maken. Ook bij V& Den in de Morsstraat, waar ruiten sneuvelden, greep de politie (zie verder pagina Leiden) DEN HAAG (GPD) - Alle lonen en prijzen moeten vanaf 1 januari gedurende enkele maanden worden bevroren. Met deze 'adempauze' komt er ruimte om met werkge vers en werknemers diepgaande afspraken te maken over het te voeren sociaal-economisch beleid. Kabinetsinformateur Scholten schrijft dit in de brief waar mee hij het ontwerp-regeerakkoord aan de fracties van CDA, WD en D'66 heeft toegezonden. Voor morgenmid dag 2 uur moeten zij beslissen of het ontwerp-regeerak koord voldoende basis biedt om over te gaan tot vorming van een kabinet WD-CDA. Fractieleiders Lubbers (CDA) en Nij pels (WD) zijn met deze voorstellen inmid dels akkoord gegaan. De prjjsstop moet niet alleen gel den voor het bedrijfsleven, ook de overheidstarieven mogen in deze periode niet worden ver hoogd. Het nieuwe kabinet moet bovendien tijdens de loon- en prijsstop afzien van alle overige beleidsvoornemens, die gevol gen hebben voor de koopkracht. Dat betekent niet dat er geen koopkrachtverlies zou optreden. De sociaal-economische werk groep stelt in haar rapport dat een verlies van méér dan 2 pro cent echter niet wenselijk is. De brief van de informateur stelt voor als peildatum voor de loon- en prijsstop begin december aan te houden. Kernwapens Over de kernwapenproblematiek meldt het regeerakkoord dat de partijen bereid zullen zijn voor bereidingen te treffen voor de plaatsing van kruisraketten. Daarmee wordt de mogelijkheid van feitelijke plaatsing open ge houden. Een definitief besluit over plaatsing wordt pas geno men aan de hand van een defen sienota die september volgend jaar verschijnt. Volgens het regeerakkoord ziet Nederland af van de stijging van de defensie-uitgaven met drie procent reèel per jaar, zoals bin nen de NAVO is afgesproken. In plaats daarvan wordt gekozen voor een jaarlijkse stijging van twee procent in de periode 1983-1986. Andere voorstellen in het regeer akkoord z^jn onder meer: een extra verhoging van de bus- en NS-tarieven; geen haast met invoering van de Postbank; geen verdere nivellering van de inkomens tot f 60.000 per jaar; extra kortingen op uitkeringen voor jongeren uitsluitend voor nieuwe gevallen een onderzoek of het minimum jeugdloon kan worden verlaagd; een jaarlijkse huurverhoging van rond de 6 procent Het rapport van de sociaal-econo mische werkgroep gaat uit van een jaarlijkse vermindering van het overheidstekort met één pro cent. Uitgangspunt zal zijn het werkelijke tekort over 1982, en niet de onlangs ingediende be groting voor 1983. Ervan uitgaan de dat de loonstijging jaarlijks twee procent zal achterblijven bij de prijsstijging zal de over heid jaarlijks zo'n zeven miljard moeten bezuinigen. Ontbreekt de bereidheid tot inleveren, dan moet elk jaar tien miljard wor den bespaard. De werkgroep gaat uit van de ge bruikelijke verdeling van de be zuinigingen over de verschillen de posten. Dat betekent dat 20 procent gevonden moet worden op de begrotingen van de depar- Gemayel vraagt meer geld van Ver. Staten Meer politiemensen in de groeisteden Patiënt moet beter worden voorgelicht Opheffing van El Al lijkt onvermijdelijk ROTTERDAM Het nood lijdende concern Rijn- Schelde-Verolme hoeft niet te rekenen op defen sie-orders in 1983 en 1984 voor de bouw van twee Walrus-onderzeeërs en vijf M-fregatten. Meer ont slagen dan de duizend, die gisteren werden aange kondigd bij het presente ren van drastische sane ringsplannen, lijken daar mee onontkoombaar. In de memorie van toelichting op de defensiebegroting voor ko mend jaar is twee weken geleden al meegedeeld, dat orders die in Nobelprijs economie voor George Stigler STOCKHOLM (UPI) - De nobel- prijs voor economie 1982 is toe gekend aan de Amerikaan Geor ge J. Stigler van de universiteit van Chicago. Deze "prijs" werd door de Zweed se rijksbank ingesteld n.a.v. haar 300-jarig bestaan. de komende drie jaren geplaatst zouden worden, op de lange baan zijn geschoven. Daartoe be horen ook de orders, waarop RSV zich baseert bij de komende reorganisatie. Vandaag werd bo vendien bekend, dat het ministe rie van defensie zich verder zal moeten matigen: de uitgaven groei van drie procent moet om laag naar twee procent De aftredende voorzitter van de Raad van bestuur van RSV, ir. A. Stikker, zei gisteren dat de toe komst van het gehele RSV-con- cern op het spel staat, als de de fensie-orders uitblijven. Het con cern vreest dan in elk geval de sector Marinebouw in zijn geheel te moeten opgeven. In reactie op de inkrimpingsplan nen van het nu 17.000 werkne mers tellende RS V-concern heeft de Industriebond FNV in middels laten weten geen genoe gen te nemen met een uittreksel van het analyserapport Ook de Industriebond, die over het ge hele rapport wenst te beschik ken, vreest meer ontslagen dan gisteren zijn aangekondigd. De te verwachten rege ringscoalitie ven CDA en WD heelt haar visitekaartje al gegeven. Maar ook niet meer dan dat. De twee toekomstige regerings fracties kunnen op basis van het ontwerp-regeerakkoord nauwe lijks een standpunt bepalen om de simpele reden dat hele be langrijke punten niet zi|n inge vuld. of uitgewerkt Opmerkelijk is het voorstel om een adempauze' in te lassen Tijdens die pauze worden alle inkomens en prijzen bevroren en dient er diepgaand overleg te zijn met werkgevers en vakbonden over het te voeren sociaal-econo misch beleid. Op zichzett is het een zinnige gedachte in het grootst mogelijke verband de pro blemen waar ons land voor staat aan te pakken. Maar men dient zich wel al te vra gen of dat de werkelijke achterlig gende reden is. Het lijkt er in elk geval meer op dat men er tijdens de informatie-besprekingen niet goed uit is kunnen komen. Dat geldt in zekere zin voor de spe cialisten uit de Iracties, maar ook voor de twee fractievoorzitters zelf. Het beleid ten aanzien van de grote vraagstukken op sociaal-econo misch terrein (ontkoppeling.wijzi ging sociaal zekerheidsstelsel, inkomensbeleid), maar ook op ander gebied (buitenlandse etherreclame, kernwapens) is in nevelen gehuld Het enige wat wel duidelijk is. is dat de toekomstige regeringscoalitie ernst maakt met het terugdringen van het (inancienngstekort en zich wil richten op het stimuleren van het bedrijfsleven Met alle daaraan verbonden nade len (zoals het teruglopen van de koopkracht) is dat een gunstige ontwikkeling te noemen Het be drijfsleven zal nu eenmaal toch de motor moeten zi|n voor een duurzaam herstel, ook al bete kent dat in eerste instantie een teruggang in welvaart voor de zwakkeren in de samenleving. Het zal uiteindelijk het meest pro bate middel bli|ken tegen een ge dwongen afbraak van het sociaal verzekeringsgebouw, dat - en daar is toch vrijwel iedereen het over eens - onbetaalbaar is ge worden Dat neemt niet weg dat het ont werp-regeerakkoord weinig biedt voor de korte termijn. Weinig hoop te bieden heeft voor de steeds maar groeiende groep werklozen, voor wie de uitwer king van het door CDA en WD gepropageerde middel te laat komt. En dat is jammer. Men mag van een regenng verwachten dat zij ook voor deze groep met tast bare voorstellen komt Welnu, die hoop lijkt ijdel. Het is daarom des temeer te hopen dat de resultaten van de door Scholten voorgestelde adempau ze ten gunste komen van deze groep, zonder dat de voornaam ste doelstelling - het betaalbaar houden van het sociaal verzeke ringsgebouw - uit het oog wordt DEN HAAG (ANP) - Bij een over- val op ern ABN-kantoor in de Haagse Theresiastraat hebben drie rovers vanochtend "een aanzienlijk bedrag" buitge maakt. Om ongeveer kwart over tien meldde een van hen zich bij het loket om dollars te wisselen. Vrijwel meteen daar na sprongen de twee anderen over de balie. Terwijl het perso neel onder schot werd gehou den, werd een tas gevuld met geld. Het drietal Is nog voort vluchtig. JAKARTA (UPI) - Een Indonesi sche vrachtboot met aan boord 120 mensen is in de Java-zee ge zonken. Van de opvarenden wer den er 31 door boten in de buurt uit het water gered. De overige 89 worden vermist, zo heeft het Indonesische persbureau Antara vandaag bekendgemaakt. Het was de tiende scheepsramp in Indonesië dit jaar. Het was niet bekend wanneer het schip is gezonken en wat de oor zaak is. Het was op weg van Soe- rabqja op Java naar Banjarmasin in Zuid-K&limanten toen het 200 mijl voor de kust van Kaliman ten zonk. Volgens Antara had het schip een tijdelijke vergunning om passagiers te vervoeren. -Beur?- 1,1.: <07» 6,1 f Arren onder g Stuur n«| uw krant wer weken op proetvoorf MS Daarna betfci Noteer rrwj »oor een kwartaalabonnement (f S7 ÏS) VoOr het abonnement ngaat ontvang 4 de krant twee weken paos Naam Adre» Pent codePlaat» W 2 NO W Lede LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1