Patiënt wil beter wordenvoorgelicht c 3 Reportage U spaart heel persoonlijk bij de Zakenbank a 'sBank Bureau Artsenservice bepleit begrijpelijke taal 1.VfU .1 1 P/S r% 5+% WOENSDAG 20 OKTOBER 1982 Varia Op 14 juli 1902. dus nu ruim tach tig jaar geleden, stortte de be roemde Campanile, de klokketo- ren op het San Marcoplein in Ve netië in. De ..Gazette di Venezia" van die 14e juli 1902 liet nog we ten dat de inwoners van Venetië zich grote zorgen maakten over de toren. Iedereen sprak erover, men kwam met drommen naar het San Marcoplein om naar de wond te kijken die kort tevoren ontdekt was. Zo staat het er: feri- ta. wond, want voor de Venetia- nen was de Campanile een le vend wezen dat gewond was. Gis teravond, ging de krant verder, was de bezorgdheid sterk toege nomen omdat de scheur zicht baar gegroeid was. De autoritei ten hadden een verbod uit gevaardigd de klokken te luiden, het kanonschot af te vuren dat dagelijks aangaf dat het 9 uur 's morgens was. en de toren te betre den. Maar vooral het verbod aan de militaire kapel om op het San Marcoplein te concerteren, had de zorg en angst om het lot van de toren sterk vergroot. Niet ten onrechte dus, want op de morgen dat deze krant werd uit gegeven, stortte de Campanile in een. De „Gazetta di Venezia" van 15 juli 1902 vond deze gebeurte nis belangrijk genoeg om er aan dacht aan te wijden. Ik vertaal nu het ooggetuigeverslag van de plaatselijke reporter: „Het is ongeveer half tien in de morgen: ingenieur Torri, hoofd van de afdeling stedebouw, inge nieur Gaspari, commissaris van politie, ondercommissaris Pozzi en de agenten Fassioli, Moretti en Scarpa inspecteren met gebruik making van een ladder van 18 meter lengte voor de laatste keer de scheur. Zij hebben de ladder juist tegen de toren aangezet, als de scheur stenen en puin begint uit te braken, alsof zij geirriteerd wordt door deze overbodige po gingen. Gaspari beseft, dat hon derden mensenlevens op het spel staan, omdat de menigte nog steeds op korte afstand van de to ren samendromt. Het idee dat de toren wel eens zou kunnen instor ten kunnen de mensen nog steeds niet bevatten, zodat de drommen mensen die van het Lido komen of er heen gaan nog vol vertrou wen en in alle rust voorbijlopen. Maar het is nu nog maar een kwestie van minuten. Gaspari holt naar de ladder toe en laat zijn mannen ogenblikkelijk naar beneden komen, beveelt de arbei ders en de opzichter de toren te verlaten, roept hetzelfde naar de nabijgelegen winkels en cafés, en schreeuwt met krachtige stem te gen de menigte: „Sgombrate tutti la piazza, il campanile crolla!" „Iedereen weg van het plein, de toren stort in!" De politiemannen verwijderen de mensen van de toren en houden anderen tegen die van de kade komen, en sturen ook iedereen weg uit de omringende lokalitei ten. Het is een verschrikkelijk moment. Een van de mensen die bij de grote catastrofe aanwezig waren vertelt: „Ik stond voor de kathedraal te praten met een in genieur, toen er plotseling een waarschuwingskreet weerklonk. We werden met anderen onder de klokketoren (Torre dell'Orologio) geduwd, die kort tevoren half 10 had geslagen. Met kloppend hart keek ik omhoog naar het superbe gevaarte en mijn bloed stolde in mijn aderen toen ik dwars door de scheur heen, die verschrikke lijke wond, de hemel kon zien". „Ik had mijn horloge in mijn hand, het was nog maar net 9.47 uur, het tv as pas 7 of 8 minuten leeg rondom de toren. O, ik zal nooit dat moment vergeten, waarop die wond van de kolossale toren op angstaanjagende wijze groter werd, de toren boog in de rich ting van de kathedraal en begon te schudden. Terwijl er kreten uit de menigte opstegen en een dof gerommel van gekraak en val lend puin opklonk, begon de ge weldige spits van de klokketoren te schommelen met twee of drie bewegingen van rechts naar links en van links naar rechts, waarbij de bogen die hem steun den verwrongen werden en ge broken; de gigantische toren zak te ineen, stukje bij beetje, de grond schudde en een geweldige stofwolk steeg op waarin de gou den engel op de spits wegzonk. De tragedie was voltooid". „Het stof dwarrelde overal als sneeuw en verblindde me. De me nigte sleurde me in paniek ge raakt mee. winkelruiten brekend in een waanzinnige vlucht. Ik vond mijzelf, zonder mijn hoed en zonder te weten hoe ik daar kwam, weer terug voor Finzi waar ik naar binnen vluchtte. De stofregen maakte het ademen nog steeds onmogelijk en deed mijn ogen pijn Veel mensen moesten zich met lichte verwondingen bij de eerste-hulppost laten verbin den. maar niemand werd ernstig gewond". Tot zover dit ooggetuigeverslag uit die Venetiaanse krant. Morgen vertel ik hoe het Algemeen Han delsblad erover schreef, en wat er daarna gebeurde. door Bert Paauw "Artsen hebben ontzet tend weinig kaas gege ten van voorlichting", zegt drs. Wim Laver- man van het in Almere- Haven gevestigde bu reau Artsenservice. Het bureau probeert - de naam zegt het al - dien sten te verlenen aan artsen, meer in het bij zonder op het vlak van voorlichting. Laver- man, met een econo miestudie als achter grond, nam zes jaar ge leden het initiatief tot oprichting van het bu reau. "Ik ben weliswaar niet zelf uit de medische wereld afkom stig maar heb wel veel ken nissen in die sector. Uit op merkingen en gesprekken werd mij duidelijk dat op het gebied van voorlichting be paalde behoeften leefden en leven. Daar ben ik op inge sprongen. Het bureau is aan geslagen bij de artsen. Ne gentig procent van de onge veer 5500 huisartsen die Ne derland telt werkt met din gen van ons bureau". Onmacht Volgens Laverman is er bij met name jongere artsen een groeiende bewustwording ten aanzien van het nut van voorlichting, al wordt er naar zijn mening nog altijd te wei nig aan gedaan. "In de prak tijk komt het meestal neer op het stellen van een diagnose en het uitvoeren van een the rapie. Van de voorlichtende taak komt weinig terecht. Dat heeft natuurlijk wel een aantal oorzaken. Ten eerste de pure onmacht. Men leert tijdens de opleiding het nodi ge over diagnose en therapie, maar het punt communicatie komt niet op het programma voor. Ten tweede kampen veel artsen met tijdgebrek vanwege een grote praktijk en ten derde is het weinig aanlokkelijk om steeds het zelfde verhaal te moeten ver tellen. Met bepaalde aandoe ningen krijgt een arts wel vijf keer op een dag te maken. Als hij steeds hetzelfde moet vertellen gaat hij dingen overslaan of weet hij op een gegeven moment niet meer wat hij aan de één en wat hij aan de ander heeft verteld". "Dan is er nog een ander ele ment. Artsen willen vaak best patiënten voorlichten maar er zijn allerlei barrières bij de patiënten. Een patiënt is gespannen waardoor din gen niet tot hem doordringen of hij wil bepaalde dingen ge woon niet horen. Wat ook vaak voorkomt is dat patiën ten blokkeren op details. Dat wil zeggen: bijzaken worden opgepikt, hoofdzaken niet. Onderzoek heeft uitgewezen dat zelfs redelijk aanspreek bare patiënten acnteraf vaax met weten wat hun nou ei genlijk precies is verteld". "Als je patiënten vraagt naar eventuele klachten over hun dokter, dan krijg je vaak op merkingen te horen in de trant van 'Hij heeft geen tijd voor me', 'Hij kijkt me de deur uit' of 'Hij vertelt me nooit iets'. Wel geven ze toe dat ze zelf meestal pas nader hand goede vragen beden- De Nederlandse patiënt wordt onvoldoende voor gelicht. Dat vindt onge veer de helft van alle huisartsen èn patiënten. Dat was de uitkomst van een onlangs gehouden steekproef, uitgevoerd door het Instituut voor Economisch en Sociaal- Psychologisch Onder zoek. De steekproef bevestigde de tendens die al jaren bij andere onderzoeken over dezelfde materie naar voren komt: het is niet best gesteld met de voorlichting door artsen. Althans, zo wordt dat door veel artsen en patiënten ervaren. Arts reikt patiënteiumfo uit: thuis rustig nalezen. Wtm Laverman. "Voorlich ting door artsen is altijd beter". gevorderd dan bu ons. De voorlichting heeft daar een juridische basis. Als een spe cialist voor een operatie de patiënt duidelijk mondeling en schriftelijk informeert over de risico's, vermindert dat zpn aansprakelijkheid bij problemen na de operatie. Zo'n regeling werkt natuur lijk stimulerend op de voor lichting. Hoe vaak komt het met voor dat een arts iets doet aan een lichaam zonder dat een patiënt weet wat er gebeurt, zelfs tot experimen ten toe. Soms staan er plotse ling twee witte jassen aan je bed die iets gaan doen waar je helemaal geen toestem ming voor hebt verleend, laat staan dat die toestemming is gevraagd". "Dat wordt wel omschreven als het probleem van de 'infor med consent', de toestem ming na informatie. In het voorjaar hebben we daar nog een symposium aan gewijd dat veel belangstelling trok. al was de reactie van veel art sen tamelijk afstandelijk. Er heerst nog wel een idee van. wat wü doen is goed, de pa tiënt is geen baas over eigen lichaam. En laten we wel zyn, de arts heeft natuurlijk lang op de troon gezeten. Er is al tijd erg tegen hem opgezien. Dat is langzamerhand aan het verdwijnen Er is een genera tie opgegroeid die minder schroom heeft om te vragen De arts moet daar ook aan ken. Tijdens hun bezoek aan de dokter waren ze daarvoor te gespannen". Autoriteit "Of de klachten van patiënten over artsen juist zijn, dat is moeilijk na te gaan. Het is ook niet zo dat artsen die on tevreden zijn over hun eigen voorlichting automatisch on tevreden patiënten hebben of dat artsen die denken dat ze voldoende voorlichting ple gen dan ook tevreden patiën ten hebben. Iedere arts en ie dere patiënt legt z'n eigen maatstaven aan. Je kunt wel globaal categorieën onder scheiden. Zo heb je autoritai re artsen die zelf wel zullen bepalen wie ze wel en wie ze niet willen voorlichten. Die vertellen dan meestal weinig aan oudere mensen omdat ze denken dat die mensen het toch niet begrijpen. Er zijn patiënten die daar genoegen mee nemen. Die willen alleen maar een advies over de the rapie, zo van: drie keer per dag die en die tabletten slik ken. Anderen willen juist weer wel voorlichting. De bloei van de doktersrubrie ken in dames- en gezinsbla den is daar voor een flink deel aan toe te schrijven". Laverman vindt het geven van algemene richtlijnen voor artsenvoorlichting een heel moeilijke zaak. "Dat is zoiets als het zoeken naar het ei van Columbus dat er niet is. Wat wel is te realiseren is meer aandacht voor communicatie en voorlichting tijdens de op leiding van artsen. En met vi deo en drukwerk kun je de voorlichting ook meer in houd geven. Maar dan wel als aanvulling op het verhaal van de arts. niet in de plaats daar van. Sommige ziekten laten zich moeilijk op schrift stel len maar met bekende volks ziekten, zoals hoge bloed druk, lukt dat wel. Dan is op vrij eenvoudige wijze uiteen te zetten wat je wel en niet moet doen". Info's "Als bureau Artsenservice zijn wij begonnen met Patiënten Info's. Dat zijn folders met beschrijvingen van dertig veel voorkomende kwalen. Het is de bedoeling dat die in een bakje op het bureau bij de artsen staan. Na een ver haaltje tegen de patiënt kan hij hem dan een uitscheur- baar blaadje uit één van de folders meegeven. Dat schijnt vrij aardig te werken. Onderzoek - alweer - heeft na melijk uitgewezen dat de pa tiënt zodra hij de behandel kamer uitloopt al 50 procent van de mondeling verkregen informatie kwijt is, terwijl dat percentage de volgende morgen 95 bedraagt. Als hij een blaadje meekrijgt kan hii het thuis nog eens op z'n ge mak nalezen". "De taal in die folders is een voudig, gericht op een alge meen publiek. In eerste in stantie geschreven door me dici maar herschreven door copywriters die een begrijpe lijke taal hanteren, een taal die veel dokters niet spreken of schrijven. Die folders zijn aangeslagen bij de huisartsen, waarschijnlijk ook omdat ze hebben ge merkt dat die folders door de patiënten worden gelezen. Van de kant van de artsen zijn veel suggesties voor ver beteringen binnengekomen. Suggesties op het gebied van tekstwijzigingen en voor illu straties. Dat laatste gaat ook zeker gebeuren. Illustraties spreken meer aan dan alleen tektst". "Ons systeem is inmiddels door andere landen overge nomen. Zelf zijn we nu ook actief in België. Onderling wisselen de bureaus gege vens uit. Je ziet de verschil len tussen de diverse landen. In Skandinavië bijvoorbeeld is men op het punt van voor lichting veel opener dan in Zuideuropese landen. Het lijkt er wel op dat hoe zuidelijker je komt hoe auto ritairder de artsen zijn". Aansprakelijk Aanpak "Met onze Patiënten Info's zijn we bezig in de eerste lijn van de gezondheidszorg. Onze ge dachten gaan ook wel uit naar voorlichting in de twee de lijnsgezondheidszorg, maar dat is veel moeilijker. Patiënten die bij specialisten terechtkomen hebben meest al iets buzonders, iets wat zich moeilijker in begrijpelij ke termen op papier laat zet ten. Bovendien heerst er tus sen specialisten een groot verschil in aanpak". "Maar dat ook hier een vorm van goede voorlichting van de grond komt is een belang rijke zaak. Geen of slechte voorlichting heeft negatieve gevolgen. Mensen worden niet of minder snel beter en de kans op herhaling van de ziekte is groter als je de oor zaak niet kent. En verder ge beuren er ongezonde dingen als het niet afmaken van een kuur of het uitwisselen van medicijnen, omdat een ander baat bij dat middel heeft ge had". "Heus. voorlichting door de dokter is altijd beter dan de zogenaamde voorlich ting via praatjes van buren of kennissen". Rentetarieven per 19-10-1982 Renterekening (ij) Geldmarktrekening Toprenterekening Spaardeposito's PALMA DE MALLORCA - Een Spaanse veerboot kwam gisteren hopeloos vast te zitten op de rotsen voor de kust van Palma de Mallorca. De oorzaak is niet bekend Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De opvarenden konden het flink hellende schip via touwlad ders verlaten. Voor bedragen onder f 5 000 - géén opzeg termijn Bij opname boven f 5 000 - en binnen de termen van 1 maand, wordtvan het opgenomen bedrag aan u berekend B'i opname binnen de opzegtermiin van 1 maand, wordt 1 van het opgenomen bedrag aan u berekend Bij opname binnen de opzegtermijn van 3 maanden, wordt 2% van het opgsnomtn bedrag aan u berekend Bij opname binnen de opwgjenntn 6 maanden wordt 3% van het opgenomen bedrag aan u berekend Meer rente dan op de spaarrekening Vooral geschikt wanneer u met al te snel over uw spaargeld wenst te be* rukken Tegoed direfct beschikbaar z>i het dat een geringe retourrente wordt berekend Rente athankeii|k van de ontwikkeling op de geldmarkt Aantrekkeli|k als u wel de g» dmarkt- schommelingen wilt volgen maar met wilt vast zitten aan de beperkingen van de partikuiiere deposito's Vaste bedragen en tem«jnt-n hoger minimumsaldo U kunt direkt over het saldo beschikken zij het dat er m Ot geval er»n retour rente wordt berekend Toevoegmg aan het tegoed altijd mogelijk Prima rekemng als u met op korte te tegoed wenst te beschikken Dveku echter mogelijk, retourrente mot ge Renteverrekening op maand basis i Kapitaalcertificaten

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15