C&A is toen voornam 195r^l60r y*120r 95.- Noordierse politie boekt succes, maar terrorisme blijft Glemp gaat naar Rome stikker. PoL/kat. wUSma Cowsplit suide. Tricot voering. JPrijsbewijs: IPrijsbewijs: 'Prijsbewijs: Cowsplit - r mm suède blouson.iH chintz parka. lPrijsbewijs Super warme chintz parka. Met capu - chon in kraag. PoL/kat. Lange chintz door stikker. PoL/kat. Gabardine trenchcoat. PoL/woL VATICAANSTAD (DPA) - De Poolse primaat, aartsbisschop Jozef Glemp, brengt vanaf vol gende week een bezoek van tien dagen aan het Vaticaan. Glemp zou eerder deze maand naar Rome gaan. Dat bezoek stelde hij uit omdat hij met de voorgeno men opheffing van Solidariteit en daarop te verwachten rellen liever in zijn land wilde blijven. Vliegtuig met 20 Polen in Zweden MALMÖ (Keuter/DPA) Een Pools vliegtuig met twintig per sonen aan boord is gisteravond onverwacht geland op het vlieg veld van de Zweedse stad Mal- mö. Volgens de verkeersleiding heeft de bemanning te kennen gegeven dat de inzittenden allen vluchtelingen zijn. Volgens de autoriteiten op het vliegveld gaat het niet om een kaping. Het toestel is een oude eenmotori- ge dubbeldekker. Aan boord wa ren 15 volwassenen en vyf kinde ren. De inzittenden worden door de Zweedse politie ondervraagd. Het vliegtuig is een "Antonov 7" van Russische makelij. Dit type wordt gebruikt bij besproeiing van landbouwarealen. Het toestel ontweek de Poolse ra dar door op geringe hoogte de Oostzee over te steken. De ver keersleiding op het Deense ei land Bornholm begeleidde het vliegtuig naar Malmö, aldus de Zweedse televisie. De inzitten den hebben in Zweden politiek asiel gevraagd. Nog niet bekend is waar het toestel is vertrokken. Buitenland „Je kunt nooit zeggen: we zyn aan het winnen. We hebben het afgelopen jaar zeer zeker successen geboekt, maar daarmee is nog geen eind ge komen aan het terrorisme in Noord-Ierland. Dat kan al leen door een politieke oplos sing worden bereikt". Aldus een voorzichtige hoofd inspecteur David Hanna van de Royal Ulster Constabulary (RUC), de Noordierse politie. door Henk Dam Later blijkt ons hoe terecht die voorzichtigheid is: op het moment dat Hanna dit zei, ontplofte in de binnenstad van Belfast een zware bom by het hoofdkwartier van de Official Unionist Party (OUP). De leider van deze protestantse partij, James Molyneaux, ontsnapte daarbij ternauwer nood aan de dood. Net zoals die onderwijzer er nog maar net het leven van afbracht toen hij een dag eerder voor zijn klas door twee terroris ten werd neergeschoten en zwaar werd gewond. Achter de twee aanslagen zat de Irish National Liberation Army (INLA), een extreme katholieke splintergroepe ring die de afgelopen maan den de verantwoordelijkheid voor het merendeel van de in Ulster gepleegde geweldda den heeft opgeëist. Hanna kan zich vinden in schattingen, volgens welke de INLA hooguit nog 50 man groot zou zijn. De rest is op gepakt, in een jaar dat de RUC tot dusver een aantal opmerkelijke successen heeft opgeleverd. De cijfers spreken voor zich zelf. Dit jaar kwamen tot half oktober 56 mensen in Ulster om als gevolg van terroristi sche activiteiten. Als er de komende maanden van '82 geen echt catastrofale ge beurtenissen plaatsvinden, zal het laagste sterftecijfer sinds 1970 worden genoteerd. Het grootste aantal doden viel in 1972, toen 467 mensen om het leven kwamen. In de ja ren '73 tot en met '76 lag het aantal doden steeds boven de 200. Daarna zette de daling Verkiezingen in Ulstereen kand ne in zijn auto gevolgd door een U in. In '79 kwamen 113 men sen om, in 1980 waren het er 76. Vorig jaar was er een stijging in het aantal slachtoffers van terroristische gewelddaden. Er kwamen toen 101 mensen om, en die stijging had alles te maken met de onlusten als gevolg van de hongerstakin gen in de Maze-gevangenis. Dit jaar evenwel heeft de daling zich weer verder voortgezet. Die zelfde daling is ook te zien bij het aantal gewonden, het aantal bomaanslagen (vo rig jaar nog bijna 400, dit jaar tot half oktober nog geen 200), en het aantal aanvallen op politiebureaus (134 in 1981, 23 tot nu toe dit jaar). Hoe verklaart Hanna deze cij fers? De hoofdinspecteur wijst in dit verband allereerst op de arrestaties en omvang rijke wapenvondsten die zijn it wordt tijdens ae campag- jeep. gedaan na inlichtingen van overlopers van de IRA en de INLA. De INLA met name heeft zware klappen opgelopen, maar ook veel IRA-leden zijn de af gelopen maanden gearres teerd nadat ze door informan ten waren verraden. Van pro testantse extremisten werd de laatste jaren toch al weinig Daarnaast noemt Hanna de po- litiemethoden, die hij zó ge perfectioneerd acht dat ze veel narigheid kunnen voor komen. De RUC werkt - en dat zal niemand verbazen - met de allermodernste tech nieken en uitrustingen die in het Verenigd Koninkrijk te vinden zijn. Het feit dat de RUC (in samen werking met het Britse leger) thans enige greep begint te krijgen op het geweld in Noord-Ierland betekent, al dus Hanna, dat nu, meer dan vroeger, de aandacht kan worden gericht op de preven tie van terrorisme. Hanna: „We thebben onlangs een nieuwe afdeling opge richt, die zich in het bijzon der bezig houdt met de vraag, waar de terroristen hun geld vandaan halen. Als we die geldstromen zouden kunnen opdrogen, zouden we een grote stap verder zijn". De IRA krijgt veel geld via af persingen, belastingfraudes, 'bescherming' van pubs en winkels en illegale collectes. Daarop richt de RUC zich dan ook. Bovendien komen jaarlijks honderdduizenden guldens uit het buitenland, met name uit de Ierse Repu bliek en de Verenigde Staten. Hanna: „Het is nog steeds no dig Ieren in de Republiek en in de Verenigde Staten erop te wijzen dat de IRA en de INLA geen bevrijdingsbewe gingen, maar in de eerste plaats misdadige organisaties zijn. We werken nauw met de autoriteiten in die landen sa men, en dat begint nu vruch ten af te werpen". Het doel van de RUC, aldus Hanna, is de terroristische or ganisaties steeds verder te isoleren. De RUC telt op het ogenblik 7600 mannen en vrouwen. Die sterkte blijft gehand haafd, ook als de komende ja ren het terrorisme verder in betekenis zal afnemen. Han na: „Vergeet niet dat een hele generatie hier met geweld is opgegroeid. Het is mede onze taak die kinderen te begelei den". Dat begeleiden houdt in de eer ste plaats in, dat de Noordier se politie het tot haar taak re kent de jeugd van Ulster voor zich te winnen. In dat kader is een aantal opvallende ini tiatieven ontplooid. Zo organiseert de RUC disco- avonden (Hanna: „Wij zijn de grootste exploitant van dis co's in Europa"). Het is de be doeling, dat die avonden door zowel protestantse als door katholieke jongeren worden bezocht, in een po ging de twee bevolkingsgroe pen nader tot elkaar te bren gen. Dat levert nogal eens proble men met de ouders op. Han na: „De katholieken zeggen: jullie willen verraders van onze kinderen maken. En de protestanten zijn bang dat wij gemengde huwelijken zouden willen propageren. De kinderen zelf maken ge lukkig minder problemen. Vorig jaar hadden we bij 1100 disco-avonden in totaal 153.000 jongeren over de vloer".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 10