Snel beslissen over kernraket C Toch kans op kerstboter in EG Begin nodigt koning Hoessein uit <Palthenette Mendès-France overleden: inspirator links Frankrijk Nederland vrijwel zeker in V-raad regenjas nu 13.50 Onderhandelaar Rostov in Nederland Gemayel wil alle troepen weghebben Extra kans op f100.000, Elke week. t NIET LATEN LOR^jg Voordeel-driedaagse! DINSDAG 19 OKTOBER 1982 Buitenland PARIJS - Op 75-jarige leeftijd overleed gistermorgen onver wacht Pierre Mendès-France, een van Frankrijks meest intege re politici van de na-oorlogse ja ren, in zijn landhuis in Bouviers. Mendès-France was weliswaar niet meer dan zeven maanden en zeven dagen premier: van juni '54 tot februari '55. Zijn morele invloed op een hele generatie van links-denkende intellectue len en politici ging echter ver bo ven deze korte periode uit, waar van een enkeling zich voorname lijk herinnert dat Mendès-France propaganda maakte voor het melk drinken en dat hij een anti alcohol-commissie in het leven riep. door Rudolph Bakker Een van de vele boeken die deze briljante joodse advocaat ooit schreef had tot titel „Regeren is kiezen" en dat deed Mendès- France met zoveel eerlijke over tuiging dat hij het binnen de structuur van de Franse Vierde Republiek nooit langer dan een paar maanden uithield. Achter de schermen voerde hij echter aan, gaf hij raad en inspireerde hij politici als Frahcois Mitte- rand, die hem in de feestzal van het presidentieel paleis ontroerd in de armen viel na zijn installa tie tot president van de repu bliek, in mei van het vorig jaar. Pierre Mendès-France was al jong lid van de fameuze politieke fa milie der „links-radicalen" en als zodanig werd hij in '32 tot af gevaardigde in het parlement ge kozen. Tijdens de volksfrontre gering van Leon Blum bleef zijn rol weliswaar beperkt tot die van een simpele onder-staatssecreta ris (op financiën), wat niet weg nam dat generaal De Gaulle na de bevrijding Mendès-France meteen uitnodigde minister „voor de nationale economie" te worden in diens eerste regering na de oorlog. Ook dat duurde voor Pierre Mendès-France maar kort: na zo'n zeven maanden kreeg hij al meningsverschil met de generaal en trad hij af. Van '47 tot '58 was hij goeverneur van het Internationale Monetaire Fonds. Mendès-France noemde zich „een man van de vrede" en tijdens zijn korte premierschap maakte hij een einde aan de oorlog in Viet nam, toen de val van Dien Bien Phu duidde op de ondergang van het Franse koloniale rijk. Tege lijk kondigde zich tijdens het korte bewind van Mendès-Fran ce het begin van de vrijheidsoor log in Algerije af en werd hij met een paar maanden tussentijd net verschoond van de Frans-Engel se landingen in Egypte, die on der verantwoordelijkheid van zijn opvolger kwamen. Mendès-France verzette zich in de Vijfde Republiek - het bouw werk van president De Gaulle - steeds tegen een grondwet die de macht van het parlement uithol de en die zijn volgelingen nu ove rigens wel naar waarde weten te schatten. Een van de sleutelmi nisters in de huidige regering- Mauroy, de minister voor econo mische zaken Jacques Delors, is een discipel en bewonderaar van de overleden Mendès-France. Delors probeert nu hervormin gen door te zetten die mislukten toen hij - als exponent van het „mendeisme" - enige tijd deel uitmaakte van een regering tij dens het presidentschap van Georges Pompidou. De Franse politieke klasse zal zich Mendès-France blijven herinne ren als een „wijze man", die in al zijn eerlijkheid en directheid als regeerder diende te mislukken. Tegelijkertijd wordt niet ont kend dat Mendès-France in zijn dagen om zijn joods-zijn wel de gelijk werd gedwarsboomd en dat dit soms de oorzaak van poli- Mendes-France tieke mislukkingen was. Een en kel tastbaar ding bleef: dat is zijn commissie ter bestrijding van het alcohol-gebruik, die nog steeds actief is en zekere resulta ten boekt. Volgens de statistie ken hebben de Italianen de Fran sen tenslotte als stugge drinkers voorbijgestreefd. NEW YORK (GPD) - De Neder landse kansen op een zetel in de Veiligheidsraad zijn aanzienlijk gestegen nu Denemarken giste- Bess Truman (97) overleden KANSAS CITY (Reuter/UPI) - Bess Truman, de weduwe van de vroegere Amerikaanse president Harry Truman, is in de nacht van zondag op maandag in een zie kenhuis in Kansas City op 97-ja- rige leeftijd overleden door een hartstilstand. Harry Truman, president van 1945 tot 1953, stierf in 1972. ren heet! verklaard niet langer kandidaat te zijn voor het lid maatschap van deze belangrijk ste organisatie van het VN-secre- tariaat. Denemarken heeft de landen die zijn kandidatuur steunden tevens verzocht hun stem op Nederland uit te bren gen. Nederland heeft toegezegd over twee jaar een Deense kandi datuur te zullen steunen Over de kandidatuur van Max van der Stoel voor het Hoge commis sariaat voor de vluchtelingen in Genève doen uiteenlopende ge ruchten de ronde. Aan de ene kant is het aantal landen dat hem steunt toegenomen, aan de ande re kant zijn volgens ingewijden de Verenigde Staten nog steeds tegen zijn benoeming, die overi gens door de secretaris-generaal van de Verenigde Naties moet geschieden. BRUSSEL - Amerikaanse en NAVO-kringen hebben de Nederlandse regering onder druk gezet om snel een besluit te nemen over de omstreden plaatsing van de NAVO- kruisraketten. De directeur van het Amerikaanse bureau voor ontwapening en wapen beheersing, Eugene Rostov, zal dat vandaag nog eens benadrukken tijdens besprekin gen in Den Haag met minister Van Mierlo van defensie. voor de plaatsing van de kruisra ketten. Zo is het ook bij de SALT-onderhandelingen in 1977 gegaan. We moeten ons er op voorbereiden zeer kalm en zon der opwinding op dat moment te wachten", aldus Rostov gisteren in Brussel. Rostov benadrukte echter gisteren zich niet te willen mengen in de interne politieke aangelegenhe den van de NAVO-landen. „Ik verwacht dat de solidariteit bin nen het NAVO-bondgenoot- schap zal worden gehandhaafd, daar twijfel ik niet aan", zei Ros tov. Eerder heeft hij de afgelopen dagen in Bonn, Rome en Brussel overleg gevoerd. Dezelfde noodzaak voor een rede lijk snelle beslissing kwam giste ren en vandaag weer aan de orde op het NAVO-hoofdkwartier in Brussel, waar een groep Neder landse journalisten op bezoek is. Belangrijkste gesprekspartners in Brussel zijn het hoofd van de nucleaire planningsafdeling van de NAVO, de Amerikaan dr. H. Martin, en generaal Rogers, de hoogste militaire commandant van de NAVO-strijdkrachten in Europa, die vandaag in Brussel speciaal een persconferentie voor de Nederlanders geeft. Produktie Martin benadrukte gisteren dat te lang uitstel van de plaatsingsbe slissing een negatief effect kan hebben op de produktie van deze raketten in.de Verenigde Staten. Als Nederland en België niet spoedig beslissen, zal volgens hem de vraag rijzen of de pro duktie van dit deel van de kruis raketten wel door moet gaan. Hij meent dat de plaatsingsbeslis sing, gegeven de' plaatsingsda tum in 1986 en de noodzakelijke drie jaar van voorbereiding, vroeg in 1983 genomen moet worden. door Ferry Mingelen Volgens de defensie woord voerder in Den Haag voorziet de huidige Nederlandse planning pas in een definitieve beslissing in 1984. Daaraan gaan dan periodes van passieve en vervolgens actieve voorbereiding van de echte plaatsingswerkzaamheden voor een ere-dienst vanwege de dood van een elektricien, afgelopen woensdag tijdens het oproer in die stad. Eugene Rostov af. Minister Van Mierlo heeft de Tweede Kamer beloofd te zullen waarschuwen als men overstapt van de passieve naar de meer ac tieve voorbereidingsfase. In NA VO-kringen wordt dit onder scheid in voorbereidingstermij- nen echter beschouwd als een ty pische Nederlandse politieke vondst, die in de praktijk slecht te hanteren is. De Amerikaan Martin noemde een halve beslissing, wèl doorgaan met voorbereiden maar nog niet over plaatsing besluiten, ook niet gelukkig, omdat dit een „ondui delijke situatie" zou opleveren. Hij gaf echter de voorkeur aan zo'n half besluit boven een defi nitief 'nee', omdat zo'n half be sluit „de Sowjet-Unie toch de in dicatie zou geven van verdere (Nederlandse) steun aan de plaatsing van de kruisraketten". Genève De Sowjet-Unie zal volgens Rostov pas op het laatste moment in de onderhandelingen in Genève over beperking van de nieuwe kernwapens in Europa met werkelijke voostellen komen- .„De publieke opinie moet geen bewegingen van de Sowjet-Unie verwachten tot op vijf minuten LUXEMBURG (ANP) - De kans bestaat dat de ministers van landbouw van de EG, tijdens hun bijeenkomst gisteren en vandaag in Luxemburg, beslui ten dat er dit jaar 100.000 ton kerstboter ter beschikking van de Europese consument wordt gesteld. Bovendien kan besloten worden om 50.000 ton boter naar de Sowjet-Unie te exporteren. Voor deze acties die bedoeld zijn om de Europese boterberg te doen slinken liggen nog geen of ficiële voorstellen van de EG- commissie op tafel. Maar in land- bouw-raadskringen in Luxem burg zei men gistermiddag niet verwonderd te zullen zijn als zul ke voorstellen vandaag op tafel komen. Europa heeft weer een boterberg. 'Groene munten' gedevalueerd LUXEMBURG (ANP) - De ministers van landbouw van de EG hebben in Luxemburg besloten om de Franse groene frank met drie procent en de Belgische (en Luxemburgse) groene frank met 4,6 procent te deva lueren. Dat besluit is nog een uitvloeisel van de muntaanpassingen (re en devaluaties) van een aantal Europese munten. Het belang dat Nederland bij het besluit heeft is dat de nadelen voor de landbouwhandel die er voor ons land ontstonden (vooral met het buur land België) nu voor een groot deel verdwenen zijn. Weliswaar heeft die nog niet de omvang aangenomen van de bo terbergen die de gemeenschap in het verleden kende, maar toch ligt er alweer bijna 340.000 ton in particuliere pakhuizen opgesla gen, terwijl er ook nog eens on geveer 55.000 ton interventiebo- ter in voorraad is, dat wil zeggen boter die tegen een vaste prijs uit de markt is genomen omdat er voorlopig gèen afzet voor is. Dat er een totale voorraad is van tegen de 400.000 ton wil overi gens nog niet zeggen dat er een boteroverschot in de EG van de zelfde omvang is. Dat particulie re handelaars bijvoorbeeld 340.000 ton hebben opgeslagen betekent dat ze nog best afzet mogelijkheden zien. Maar een feit is wel dat de botervoorraden in snel tempo toenemen omdat de mooie zomer de melkproduk- tie heeft opgedreven. Bovendien is men in Europese kringen van mening dat het, in verband met het Europese budget, gemakke lijker zal zijn dit jaar nog zo veel mogelijk boter op te ruimen dan volgend jaar. Sclnnidt laakt Bundesbank FRANKFORT (DPA) - De voor malige bondskanselier Helmut Schmidt vindt dat de Westduitse centrale bank met haar starre be leid een grote bijdrage heelt gele verd aan de toeneming van de werkloosheid in de Bondsrepu bliek. Gisteren verklaarde hij bij de opening van het congres van IG Bau, de bouwbond, dat de Bundesbank medeverantwoor delijk is voor de werkloosheid en dat de rente nog moet zakken met twee of drie procent. Het wordt hoog tijd dat de centrale bank inziet wat de gevolgen van haar beleid zijn, aldus Schmidt. Hij eiste van de bank dat zij op houdt met het streven naar ima ginaire doelstellingen voor de geldomloop. De Bundesbank moet de rente verlagen om de diepe recessie het hoofd te bie den, zo betoogde hy. Nobelprijs chemie voor Aaron Klug STOCKHOLM fUPI) - Dc nobel prijs voor scheikunde voor 1982 is toegekend aan de in Zuid-Afri- ka geboren Aaron Klug, verbon den aan de universiteit van Cam bridge in Groot-Brittanniè Dit is in Stockholm bekendgemaakt. Hij heeft de prijs gekregen voor zijn ontwikkeling van de elektro nische microscopie en zijn ont dekkingen over de structuur van biologisch interessante zuurver- bindingen in de celkern. Hij ontwikkelde een methode om de structuren driedimensionaal te bestuderen. Dit geschiedde met de electronenmicroscoop. De biochemicus was in het bijzon der geïnteresseerd in virussen. Professor dr. H. Berendsen van de rijksuniversiteit in Groningen is van mening dat de Britse ge leerde met dit onderzoek een eer ste stap heeft gezet op weg naar beter begrip van de processen die met kanker te maken heb ben. ADVERTENTIE VOOR LOTTO-EN TOTO-SPELERS! Dus doe voor maar f 1,50 mee aan het Cijferspel en kruis het "ja"-vakje aan. NEW YORK (Reuter/DPA) - De president van Libanon, Amin Gemayel, heeft gisteren in de al gemene vergadering van de Ver enigde Naties gevraagd om on voorwaardelijke terugtrekking van alle buitenlandse troepen uit zijn land. Hij riep alle volken in de wereld op Libanon te helpen bij het herstellen van de onaf hankelijkheid en de wederop bouw van de Libanese econo mie: "Voor vrede en stabiliteit in het Midden-Oosten heeft Liba non uw hulp nodig". In een emotionele en indringende boodschap tot de algemene ver gadering zei Gemayel dat vrede in Libanon mogelijk is: "We staan aan het begin van een nieuw tijdperk. Een nieuw hoofdstuk van hoop opent zich voor onze ogen". De onlangs gekozen Libanese pre sident verklaarde dat zijn volk en land genoeg hebben van het bloedvergieten en de vernieti ging. "Libanon -tem niet langer de lasten dragen van een tragi sche oorlog die de afgelopen acht jaar in ons land woedde". Ge- mayels stem steeg tot bijna schreeuwende hoogte toen hij verklaarde: "Ik roep op tot on middellijke en onvoorwaardelij ke terugtrekking van alle niet-Li- banese troepen uit Libanon". nese staatshoofd dat zoals de Li- banezen in vrede en vrijheid wil len leven, ook de Palestijnen in vrede, vrijheid en zelfbeschik king in hun land Palestina moe ten leven. Hij uitte de hoop dat Palestijnen en Israèlièrs met hulp van de wereldgemeen schap, een akkoord kunnen be reiken zodat beide landen "hun volledige rechten kunnen uitoe fenen". De 40-jange president, die achter een kogelvrije ruit sprak, haalde de Libanese betrekkingen aan met Syné, dat nog steeds troe pen in het land heeft. "De betrek kingen met Syne zijn altud nauw geweest en het is logisch dat bei de landen in de toekomst sterke banden zullen ontwikkelen in het kader van onafhankelijkheid, soevereiniteit en wederzijds res pect", aldus Gemayel ADVERTENTIE "Aansluiten bij proces Camp David" JERUZALEM (GPD/UPI) - Pre mier Begin heeft koning Hoes sein van Jordanië uitgenodigd zich aan te sluiten bij het proces van Camp David. Begin verze kerde dat Israël er niet op uit is de Jordaanse koning ten val te brengen en vroeg Hoessein dat ook niet met hem te doen. In een rede voor de Knesset zei Begin gisteren dat Israël de onderhan delingen over Palestijnse auto nomie onmiddellijk wil hervat ten. Koning Hoessein heeft eer der te kennen gegeven daarover niet met Begin te willen onder handelen. De Israëlische premier wees op nieuw het vredesplan van Rea gan van de hand, evenals een Pa lestijnse staat of een Jordaans- Palestijnse federatie. Het schijnt dat de Amerikaanse regering streeft naar een conferentie in Camp David, zoals in 1978 tussen Israël en Egypte heeft plaatsge vonden, dit keer met deelneming van koning Hoessein. Premier Begin ging daar niet op in. Alge meen wordt aangenomen dat Be gin een dergelijke conferentie niet kan boycotten, al is niet dui delijk wat voor concessies Israël daar zou kunnen doen. Een veel grotere vraag is of koning Hoessein aan zo'n conferentie kan meedoen. Niet koning Hoes sein, maar de PLO is volgens de Arabische topconferentie van Fez de enige vertegenwoordiger van het Palestijnse volk; een be sluit dat koning Hoessein heeft onderschreven. Op grond daar van kan hij niet over de toekomst van de bezette westelijke oever van de Jordaan onderhandelen, tenzij hij daarvoor toestemming krijgt van de PLO. Er is de afgelopen week veel gespe culeerd dat PLO-leider Arafat bij zijn bezoek aan Amman een der gelijk geheim akkoord heeft ge sloten, maar er is vooralsnog geen enkele aanwijzing in die richting. Het wachten is derhalve op het bezoek dat koning Hoes sein in november aan Washing ton zal brengen, en op de Pale stijnse Nationale Raad, die onge veer tegelijkertijd in Tunis of Da mascus bijeenkomt en waar mo gelijk voorstellen zullen worden gedaan over vredesonderhande lingen. Intussen zijn in Libanon de moei lijkheden tussen de christelijke falangisten en de Druzen nog lang niet opgelost. Afgelopen vrijdag maakte het Israëlische le ger een eind aan de strijd tussen de twee partijen, die een meer dan honderd jaar oude vete heb ben. De Israëli's probeerden een verzoening tot stand te brengen tussen leiders van de Druzen en de christelijke gemeenschap, die in onvrede samenleven in het ge bergte ten zuiden van Beiroet. Die verzoening zou gepaard gaan met het binnentrekken van het Libanese leger in het gebied, om zodoende ook in de toekomst de strijdende partijen uit elkaar te houden. De Libanese eenheden trokken zich echter - naar de Is raëli's zeggen in strijd met de af spraak - korte tijd na hun aan komst terug, met als argument dat eerst de Israëli's weg moes ten. De Israëli's willen echter op verzoek van alle partijen nog even acte de presence blijven ge ven. De zaak kan namelijk gemakkelijk heel snel weer uit de hand lopen, te meer daar de controleposten van de falangisten, de oorzaak van de strubbelingen, niet ver wijderd zijn, ook niet na de komst van het Libanese leger. Voorlopig zullen de Israëli's dus als vredesbewaarders in de dor pen moeten blijven zitten, want de ware reden voor de aarzelin gen van het Libanese leger is naar het schijnt dat het Libanese leger nog te zwak is om de orde te kunnen handhaven. Baron Alain de Rothschild, één van de invloedrijkste persoon lijkheden van de joodse ge meenschap in Frankrijk, is zon dag in New York ten gevolge van een hartaanval overleden. Hij was 72 jaar. Rothschild was tot begin dit jaar president van het Centraal Con- sistorium van Franse Israëlie ten (Crif). Alain de Rothschild was een neef van Baron Guy de Rothschild, hoofd van de on langs genationaliseerde Roth schild bank in Frankrijk. Woensdag 20. donderdag 21 en vrijdag 22 oktober uiterst zorgvuldige behandeling inklusief waterafstotend maken afgeleverd op hanger en in hoes Vraag ook naar Palthe kledingreparatie-service! B.v. het repareren van voenng. PJlIxSbmicnj

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9