Politie voert massaal actie C Van Agt bepleit Palestijnse staat Gemeentegarantie mag niet worden beteugeld J Vandaag voorstellen voor regeerakkoord Als salarisplannen doorgaan Milj oeneiifr audeur s in onroerend goed Legale hasjverkoop DINSDAG 19 OKTOBER 1982 Binnenland Consternatie op symposiiun over zionisme: AMSTERDAM (GPD) - Premier Van Agt heeft gisteren op een congres over zionisme en de si tuatie rond Israël in Amsterdam voor enige consternatie gezorgd. In zijn openingstoespraak zei de premier dat ook de Palestijnen recht hebben op „een of andere soort staat". Tot nu toe werd een Palestijnse staat niet uitgesloten door de regering, maar ook niet uitdrukkelijk voorgestaan. Het WD-kamerlid Bolkestein. kan didaat voor het ministerschap van buitenlandse zaken in de aanstaande christen-liberale coa litie, zei later als lid van een fo rum aan te nemen dat de premier alleen voor zich zelf had gespro ken. Met zijn uitspraak zette de premier •ook de volgende spreker, de Is raëlische ambassadeur in Neder land. Jacov Nechushtan op het verkeerde been. In symposium kringen werd de uitspraak al gewaardeerd, vooral r Van Agt bij voortduring be nadrukt in zijn „hoogst demis sionaire status" geen controver siële uitspraken te willen doen. Van Agt kritiseerde opnieuw de Is raëlische regering vanwege de inval in Libanon. In deze nieuwe stap in de spiraal van het geweld in het Midden-Oosten is er geen kans op vrede, aldus Van Agt. Ook voor de weigering beslissin gen van de internationale ge meenschap in de Verenigde Na ties te respecteren had de pre mier geen goed woord over. De mening dat er in Nederland ten slotte sprake is van acuut antise mitisme werd door Van Agt niet gedeeld. Na de premier en de ambassadeur spraken vervolgens professor Jo sef Dan van de Universiteit van Jeruzalem, prof. Amnon Rubin stein. leider van de kleine links- liberale Shinui-partij in Israel, de Amsterdamse dominee Arie Spijkerboer en, als hoogtepunt van de toespraken, Simon Wie- senthal. Discussie In de discussie met een panel on der leiding van Tweede-Kamer voorzitter Dick Dolman, kwa men de overwegend joodse toehoorders in de zaal veel meer aan bod. Een van de sterkste ge voelens onder een deel van de jo den in de diaspora (buiten Israël) werd tot uitdrukking gebracht door een anonieme twintiger via een vraag aan dr. Awraham Katz, vice-voorzitter van de Wereld Zionisten Organisatie en aanhan ger van de Israëlische premier Begin: „In de twee vorige oorlo gen die Israël vocht heb ik steeds geld ingezameld. Applaus is van harte welkom in Israël, maar is kritiek dat wel? Hoe serieus wordt die kritiek genomen?". Luid applaus van het publiek in de zaal en het antwoord van Katz: „Natuurlijk wordt er naar kritiek geluisterd, dat is een van de rede nen waarom ik naar Nederland ben gekomen. Maar u begrijpt dat de politieke beslissingen in Israël worden genomen". Deze groeiende kloof tussen joden in Israël en daarbuiten wordt in Ne derland ook opgepakt door de li berale Amsterdamse rabbijn Abraham Soetendorp. zo vertel de hij desgevraagd in een (nood gedwongen uiterst kort) bezoek aan het symposium. Behalve voorbereidend werk voor het symposium (dat werd georgani seerd door het CIDI, het Cen trum Informatie en Documenta tie Israël), schrijft hij over deze kloof in de Nederlandse en bin nenkort Israëlische pers. In een kort gesprekje na afloop van zijn redevoering zag de politicus Rubinstein de invloed van de jo den in het buitenland ook in een ander licht. Volgens hem hebben de diaspora-joden wel degelijk een grote invloed gehad in de uit eindelijke beslissing van het ka binet-Begin alsnog een onder zoek de laten instellen naar de gebeurtenissen rond de massa moord in de Palestiinse vluchte lingenkampen Sabra c Anti-semitisme 400.000 mensen in Tel Aviv na de massamoord. Op een vraag uit het publiek had Rubinstein eer der geantwoord dat het aanvan kelijk niet willen onderzoeken van de gebeurtenissen een hele grote politieke fout van deze re gering is geweest, waarvoor ze ook een politieke prijs zal beta- Kopiëren van film/muziek gaat straks geld kosten AMSTELVEEN Het zogenaam de "thuiskopiëren", het thuis op band zetten van muziek en film, gebeurt op zo grote schaal dat de wetgever moet ingrijpen met een wijziging van de wet die deze, overigens niet onwettige, vorm van kopiëren onderwerpt aan een vergoedingsregeling. Dit zei minister De Ruiter (justitie) gis teren bij de officiële opening van de nieuwe behuizing van de au teursrechtorganisaties Buma/ Stemra in Amstelveen. De Ruiter verklaarde aan de betref fende organisaties toegezegd te hebben met een wetsontwerp hierover te komen. Minder zeker was hij van een oplossing voor andere ongewenste praktijken, zoals de piraterij van grammo foonplaten, cassettes %n films, die gevolgen hebben voor de in komsten die voortkomen uit de auteurswet. De minister prees de Buma/Stemra overigens voor het snelle inspe len op nieuwe ontwikkelingen op mediagebied, zoals de kabel televisie. De auteursrechtorganisaties voe ren al enige tijd gesprekken mët rechthebbenden uit Nederland. België, Duitsland en Engeland en vertegenwoordigers van de kabelexploitanten "De overheid verkeert daardoor in de geriefe lijke positie dat zij kan afwach ten of het partijen zal lukken zelf tot overeenstemming te komen", aldus De Ruiter. Hij zei dit per definitie beter te vinden dan een van bovenaf opgelegde regeling. Als andere nieuwe gebieden voor de auteursrechtorganisaties noemde hij nog "betaaltelevisie" en omroepsatellieten. Grote lsd-partij AMSTERDAM (ANP) - Bij een in val in een woning aan de Tuin straat in Amsterdam heeft de po litie 43.000 lsd-pillen aangetrof fen. De grootste partij die ooit in de hoofdstad in beslag is geno men. In verbandhiermee zijn twee mensen onder wie een Amerikaan, aangehouden. Dit heeft de Amsterdamse politie gisteren meegedeeld. De Amsterdamse politie probeerde in samenwerking met de Engelse politie al geruime tijd een vinger te krijgen achter de handel in en aanmaak van lsd-pillen. WEERRAPPORTEN s si ïl 1 S3 Amsterdam D Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Maliorca Malta München Oslo Parijs half bew. licht bew. geheel bew. geheel bew. onbewolkt regenbui onbewolkt onbewolkt half bew. onbewolkt motregen half bew. geheel bew. - 8 22 18 25 19 Politieke geschillen opgelost 17 10 17 11 17 11 17 10 14 10 02 13 10 16 1 -6 0 DEN HAAG (GPD) - Informateur Scholten wil vandaag zijn voor stel voor een regeerakkoord aan de fracties van CDA, WD en D'66 aanbieden. De laatste poli tieke geschillen zijn gisteren tij dens de besprekingen met frac tievoorzitters Lubbers (CDA) en Nijpels (WD) opgelost en wat overblijft is slechts de techni sche verwerking van de lijvige rapporten van de werkgroepen sociaal-economisch beleid en welzijnsbeleid tot handzame sa menvattingen voor een regeerak koord. De beslissingen over een mogelij ke herindeling van de departe menten en over de verdeling van de posten over de partijen wordt uitgesteld tot na de fractieverga deringen. Pas als er programma tische overeenstemming is ver kregen, willen de onderhande laars de knoDen doorhakken. Dit uitstel staat onder meer in ver band met de toezegging aan D'66, dat de Democraten ook hun oordeel over het voorstel van de informateur kunnen ge- UTRECHT (ANP) - De spoorwe gen hebben gisteren te kampen gehad met vertragingen als ge volg van blikseminslag. Op de lijn Amsterdam-Haarlem-Lei- den-Den Haag-Rotterdam zorg de bliskeminslag bij Den Haag- Mariahoeve voor vertragingen die opliepen tot een uur. Storingen door blikseminslag be zorgden NS ook problemen tus sen Oudenbosch en Zevenber gen. Hetzelfde gold voor de Hof- pleinlijn (Den Haag-Rotterdam) en de Zoetermeerlijn. ven. Bovendien houdt de WD voorlopig vast aan de door haar voorgestelde herindeling. Scholten en de twee fractievoorzit ters hebben tegen de gewoonte in gisteren de gehele dag verga derd. Ook 's avonds nog werden de besprekingen voortgezet. Hierbij zijn onder meer opnieuw de middenschool en het volks huisvestingsbeleid aan de orde geweest. De onderhandelaars hebben blijk baar haast gekregen om nieuwe voorstellen op sociaal-econo misch terrein te kunnen doen voor het op handen zijnde ge sprek van de regering met de so ciale partners. Als dat niet ge beurt dan zou dat gesprek geheel gebaseerd zijn op de Miljoenen nota van het demissionaire tus- senkabinet. De fracties krijgen volgens het schema van de informateur twee dagen om het voorlopige regeer akkoord te beoordelen. Er is daarbij nauwelijks rekening ge houden met wijzigingsvoorstel len van de fracties. Formeel heb ben de fracties recht op het in dienen van nieuwe voorstellen, maar omdat behalve de fractie voorzitters ook de fractiespecia listen via de werkgroepen bij het overleg betrokken zijn geweest, verwacht men in Den Haag een simpel ja of nee op de voorstellen van de informateur. Volgens de planning - en als de fracties van CDA en WD met de voorstellen akkoord gaan spreekt Scholten vrijdag met Lubbers en Nijpels over de zetel verdeling en de departementale indeling. Scholten vindt dat be sluiten hierover nog tot zijn taak behoren. Vrijlating Pakistani geëist AMSTERDAM (ANP) - De twee illegaal in ons land ver blijvende Pakistani die zon dag zijn aangehouden en er van worden verdacht betrok ken te zijn bij mogelijke vliegtuigkapingsplannen moeten onmiddellijk worden vrijgelaten en politiek asiel worden verleend. Als zij wor den uitgewezen en in Pakis tan terecht komen, zullen zij onmiddellijk worden terecht gesteld door middel van openbare ophanging. Dit heeft de redactie van het blad "The Struggle", waar van alle achttien zondag gear resteerde Pakistani mede werker zijn, gistermiddag verklaard op een persconfe rentie in Amsterdam (zie fo to). Het blad "The Struggle", dat zich in Pakistan (illegaal) en daarbuiten keert tegen het Pakistaanse bewind, ontkent opnieuw dat de achttien gear resteerden. van wie er inmid dels zestien zijn vrijgelaten, op de een of andere manier betrokken zouden zijn bij po gingen tot een vliegtuigka ping. Volgens de redactie is het ver haal over de vliegtuigka pingsplannen door het "regi me van generaal Zaï-Ul-Haq de wereld ingestuurd om het blad "The Struggle" en ande re Pakistaanse democrati sche kranten in het buiten land een slag toe te brengen. Het blad heeft zich er ook over beklaagd dat de Amsterdam se politie de zondag gearres teerden heeft mishandeld, vooral de twee die hier ille gaal verblijven. Deze zouden tijdens een poltie-onderzoek ook geheel zijn ontkleed. Stockholm Casa Blanca Las Palmas Tel-Aviv Tunis regen 14 10 0 :waar bew 23 - 1 half bew. 23 20 10 regen 28 20 05 onbewolkt 31 21 0 DEN HAAG (ANP) - Minister Ny- pels (volkshuisvesting) heeft de gemeenten in ons lang op het hart gedrukt gemeentegarantie te blijven verstrekken aan ieder een die daar volgens de huidige normen voor in aanmerking komt. Door een dergelijke garan tie is het voor kopers van een ei gen huis beter mogelijk een hy potheek te verkrijgen. De ge meentegarantie gaat de gemeen ten echter steeds meer geld kos ten, waardoor ze de normen ver scherpen. Dit heeft het ministe rie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening bekendge maakt. De gemeenten zijn na het geven van de garantie verplicht bij een gedwongen verkoop - dus als de huiseigenaar de hypotheek niet meer kan bekostigen - de helft van het verlies (het verschil tus sen hypotheekschuld en de op brengst van het huis) te betalen. De andere helft betaalt het rijk. Door slechts risicoloze garanties te geven willen de gemeenten dergelijke tegenvallers voorko- Minister Nypels vindt echter dat gemeenten en rijk rekening moe ten houden met die risico's, om dat dat nu eenmaal eigen is aan het geven van garantie. Hij is dan ook niet bereid het aandeel van het rijk in het verlies te vergro ten. De gemeenten kunnen by het beoordelen van een aanvraag om gemeentegarantie gebruik ma ken van de bemiddelende orga nen. door het ministerie toegela ten instellingen die de krediet waardigheid van de aanvrager beoordelen Alleen in dringende gevallen zouden naar de mening van de minister de gemeenten van dergelijke adviezen mogen afwijken UTRECHT (ANP) - De hoofdbesturen van de politiebonden van CNV en FNV. de Alge mene Christelijke Politiebond (ACP) en de Nederlandse Politiebond (NPB), hebben gisteren besloten tot een landelijke actiedag als de regeringsplannen om de ambtena rensalarissen te bevriezen, niet worden ingetrokken. Beide bonden, die samen ongeveer 95 procent van het politieperso neel (zo'n 40.000 mensen) organi seren, willen in de loop van no vember een "modelactie" voeren van 24 uur, gelijk met de sta kingsdag van het openbaar ver voer die de vervoersbonden FNV en CNV hebben aangekondigd, aldus voorzitter H. Teeuwen van de ACP De actie zal waarschijnlijk bestaan uit extra begeleiding van het gro te verkeersaanbod dat wordt ver wacht als gevolg van het ontbre ken van treinen en bussen. Dit zal "volgens het boekje" gebeu ren, wat volgens Teeuwen tot ex tra vertraging op de wegen kan leiden. In diverse gemeenten zullen bo vendien geen bonnen voor een voudige overtredingen worden gegeven, maar waarschuwingen worden uitgedeeld met een uit leg van de actiedag, zoals ook on langs bij de politic- actiedag in Amsterdam gebeurde. De actie bereidheid by het politieperso neel is volgens de ACP-voorzit- ter "aanzienlijk Draaiboeken De komende weken zal met de ach terban nader worden overlegd over de actie. De leden moeten dan beslissen hoe de actie er in hun gemeente of district precies uit gaat zien. Ook zullen in over leg met de plaatselijke korpslei ding draaiboeken worden opge steld om de actie zonder proble men te laten verlopen. "Het is ui teraard niet de bedoeling om de verkeersveiligheid in gevaar te brengen. Het moet als modelac- tie een positieve actie worden, die toont hoe het eigenlijk ook zou kunnen als alle regels stnkt zouden worden nageleefd", al dus Teeuwen. De actie van de politiebonden hoeft overigens niet tot de sta kingsdag van het openbaar ver voer beperkt te blyven. Volgens NPB-voorzitter L. van der Lin den kunnen ook acties van ande re bonden van overheidsperso neel tegen de salarisbevriezing worden aangegrepen voor onder steunende acties van politiezijde De mogelijkheid van meerdaag se acties van de politiebonden is dus aanwezig. De bonden zijn van plan de recher che buiten de modelactie te hou den. zodat aangifte en onderzoek van misdrijven niet in het ge drang komen. AMSTERDAM (ANP) - Op verdenking van belastingfraude en valsheid in geschrifte zijn de twee directeuren van de inmiddels failliet gegane besloten vennootschap F. en S. Properties in Am sterdam aangehouden. De verdachten zijn een 37-jange man uit Diemen en een 39-jarige inwoner van Vinkeveen Bij de fraude gaat het om enkele miljoenen guldens, aldus de Am sterdamse officier van justitie J. de Bruin. Hy heeft de leiding van het onderzoek, dat door de Fiscale Inlichtingen- en Opspo ringsdienst (FIOD) wordt uitgevoerd De onderneming hield zich, aldus mr. De Bruin, op ruime schaal bezig met speculatieve aan- en verkopen van onroerend goed in Amsterdam en omgeving. De officier zei. dat het onderzoek zich ook uitstrekt tot een aantal binnenlandse en buitenlandse rechtspersonen, die met de verdachten waren verbonden By die rechtspersonen moet worden gedacht aan nep-bv's in onder meer Liechtenstein, aldus mr. De Bruin. ENSCHEDE (ANP) - De gemeen teraad van Enschede heeft gis teravond een voorstel aanvaard waardoor het mogelijk wordt dat in het jongerencentrum 'De Ko kerjuffer' onder bepaalde voor waarden hennepprodukten wor den verkocht. De fracties van CDA. D'66 en GPV stemden te gen het voorstel. Vóór stemden PvdA en WD (die samen in het college zitten), alsmede CPN en PPR De verkoop van de hennepproduk ten zal gebeuren door een aparte stichting, genaamd Ins. Hier door wordt een scheiding bereikt tussen het financiële beheer van het 'huisdealerproject' en dat van het jongerencentrum De stichting Iris zal het college van B en W inzicht geven in haar boekhouding. Met het raadsbesluit zal de ge meente Enschede proberen de handel in m>11 drug -vee! rn.. gelyk uit de criminele sfeer te ha len en met name proberen jonge ren te beschermen tegen malafi de praktyken van de illegale han del. Een onderonsje op het symposium over zionisme v.Ln.r. Simon Wiesenthal. premier Van Agt. de Israeliscne ambassadeur Jacob Nechushtan en CI Dl-directeur Ron Naflaniel. Vandaag bi/ Witteveen wi/de. breedgesc houder de bloezes van aktueel flannel Sportief geruit m oker!lila en oker/petrol.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7