Reddingsbrigade van blote benen tot motorboten LEZERS SCHRIJVEN Bond bestaat 65 jaar Krakers doen aangifte van huisvredebreuk C&A (3) LEIDEN - Wie heefl het niet ten minste eenmaal meegemaakt. Een kind of volwassene valt door het ijs, rijdt met auto en al het water in of raakt op een andere manier te water. Zonder hulp lijkt de drenkeling niet meer in staat de wal te bereiken. Een massa mensen stroomt toe en kijkt toe: slechts een enkeling blijkt bereid een nat pak te halen om de drenkeling op het droge te krijgen. Paniek zal vaak een rol spelen in dit soort situaties. Ook onervarenheid en gebrek aan kennis over hoe te handelen spe len echter Darten. In Nederland is er een organisatie die zich inzet voor het redden van drenkelingen, de 'Koninklij ke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen' (KNBRD). Deze maand is het precies 65 jaar geleden dat vijf reddingsbrigades 'de koppen bij elkaar staken' om eensluidende regels, voorschriften en veilig heidstekens te krijgen. Een jaar later sloot ook de nieuwe opge richte Leidse brigade zich bij de ze organisatie aan en in de loop der jaren groeide de KNBRD zo uit tot 156 reddingsbrigades. Af gelopen zaterdag vierde de KNBRD dit feit met een receptie in Holiday Inn. Al de 156 brigades hebben een en hetzelfde doel: het bestrijden van de verdrinkingsdood door preventieve maatregelen en in het bijzonder door het opleiden van zwemmende en varende red ders. In Nederland zijn ongeveer 35 000 mensen lid van de KNBRD. waarvan bijna 500 in Leiden. Sommigen leren nog zwemmen, anderen behaalden brevet op brevet en diploma op diploma en kunnen worden be schouwd als een autoriteit op het gebied van zwemmend en va rend redden. Tot die laatste groep behoort ook de heer De Bruin, twintig jaar ge leden lid geworden van de Leid- door Conny Smits se brigade en nu voorzitter van het district West van de KNBRD. Lid geworden 'omdat ik niet werkeloos wilde toezien hoe mijn kinderen zwemmen leer den' is hij inmiddels docent ge worden van docenten en instruc teurs van brigades. De taak van de reddingsbrigade vindt hij een zeer belangrijke: "En door de toenemende belangstelling voor de waterrecreatie wordt onze taak ook steeds omvangrijker". Kinderen Kinderen vanaf zes jaar kunnen al terecht bij de reddingsbrigade, hoewel pas op achtjarige leeftijd begonnen wordt met het bijbren gen van vaardigheden tot het redden van drenkelingen. De Bruin: "Niet dat die kinderen na tuurlijk al mensen uit het water kunnen halen. We drukken ze op het hart alleen hele kleine kind jes te helpen. Dat is heel belang rijk: de leden bijbrengen welke risico's ze kunnen nemen" Heeft een bngadelid op vijftienjari ge leeftijd alle brevetten in de zak. dan kunnen diploma's be haald worden waaraan vrij zware eisen worden gesteld. De zwem mer wordt dan geacht een dren keling uit iedere benarde situatie te kunnen redden, compleet met draaikolken en sterke stromin gen. Deze diploma s worden be geleid door een theorie—oplei ding waar ook EHBO aan te pas komt. Volleerde 'redders' moe ten namelijk niet alleen iemand u't het water kunnen halen, ook de eerste hulp aan de walkant moet hij of zij onder de knie heb ben. De KNBRD kan onder meer zijn nut bewijzen bij calamiteiten als de watersnoodramp in 1953. Niet Jeugdige leden van de Leidse Reddingsbrigade tijdens de training in zwembade De Zijl. "Het is belangrijk o kunnen nemen", zegt voorzitter De Bruin van het district west. dat dergelijke rampen aan de or de van de dag zijn. maar de KNBRD heeft wel een nationale rampenploeg die constant en di rect inzetbaar is. Reddingsvlet- ten liggen speciaal voor calami teiten opgeslagen en met een vervoersbedrijf is zelfs een af spraak dat het vervoer van die vletten in geval van een calami teit ten alle tijde voorrang heeft. Een jaarlijkse rampenoefening houdt de vrijwilligers op hun hoede. "Overigens beschikt de KNBRD tegenwoordig over veel meer materiaal dan in 1953", zegt De Bruin. "De rampenploeg moest toen aan het werk met een veel te klein potentieel aan varend ma teriaal. Na 1953 kreeg de KNBRD 150 reddingsvletten van het Nationale Rampenfonds". In 65 jaar KNBRD was het mate rieel ook de belangrijkste veran dering in het redwezen. De KNBRD beschikt nu over een verbindingswagen en zelfs ra dioverbindingen vanaf motorbo ten naar de wal. Een heel ver schil met vroeger, toen redders volgens De Bruin "met blote be nen het water in moesten". "De tijd dat het nieuwste van het nieuwste bestond uit drie drij vers met een trampoline in het midden die met paarden naar de kant moest worden getrokken, is nu gelukkig voorbij tijd. We rij den de vletjes tegenwoordig per auto naar de waterlijn en doen het verder varend af'. Strandposter Ook de strandposten zijn nu beter behuisd. De kustbrigades, die zijn gespecialiseerd in alle geva ren van de zee, zijn tegenwoordig voorzien van een volledige uit rusting. Een kostbare zaak, die door de gemeenten moet worden opgebracht. De Bruin: "Wij werken alleen met vrijwilligers en zijn financieel geheel afhan kelijk van donateurs". De taak van de strandwachten is zwem mers in zee in de gaten te houden en zonodig te verbieden (ver) in zee te gaan. Volgens De Bruin een zeer verantwoordelijke taak: "Want ook vlak langs de kust kan de zee al heel verraderlijk zijn". Zelf heeft de Bruin het tweemaal meegemaakt dat iemand vlak voor zijn ogen te water raakte en hulp nodig had. Een nat pak was er echter geen van beide keren voor hem bij: "Een keer was een ander me voor, de andere keer kon ik een mevrouw aan haar jas beetpakken en zo op de kant trekken. Maar het komt wel voor dat leden van de reddingsbriga de ineens hulp moeten verlenen. Vorig jaar nog heeft een meisje van de Leidse brigade een kleu ter in de Merenwijk uit het water gevist'. In dat soort situaties is het belangrijk te weten hoe je moet handelen: niet aan de kant staan kijken hoe iemand ver drinkt, maar ook nooit ondoor dacht in het water springen". door Wim Brands "En ik moest ook nog naar de kapper.." Ja, toen was toch echt z'n klomp gebroken. Had die agent gezegd: oké meneer, we praten niet meer over die uitlaat, trok-ie even later z'n boekje om een bekeuring uit te schrijven, omdat de uit laat niet deugde! De verdachte had het nog nooit zo zout gegeten. "Maar", zei hij tegen de kantonrechter, "ik weet wel waarom hij me wilde bekeuren. Kijk, nadat ik hem had gezegd dat het met die uitlaat wel meeviel en ik het ding die middag zou laten ma ken, richtte hij z'n aandacht op m'n ix)orband. Ik zeg: daar heb jij helemaal geen verstand van. Die band is tn orde. En dat vond z'n collega ook. Dus hij kreeg z'n zin niet en kwam toen toch maar weer terug op die uitlaat. Ja, en dan te bedenken dat het vijf voor elf was; ik moest om elf uur nota bene bij de kapper zijn!" De officier hield het er op dat de agent z'n ogen niet in zak had gehad en eiste een boete van veertig gulden. Die even later ook werd omgezet in een boete van veertig gulden. De man verliet de rechtszaal; te bedenken dat z'n uitlaat 's middags kosteloos was gerepareerd. Zo slecht kon dat ding dus ook niet zijn! Papieren Een andere verdachte reed vorig jaar november te hard op de Rijksweg in een niet verzekerde wagen. Waarom? Nou, dat zat zo: hij had twee auto's. Laat nou net die ene, dus de verzekerde, het 's ochtends begeven. En ja, hij moest vroeg op z'n werk zijn en dan kun je niet even de verzekering bellen om je voertuig te laten verzekeren Maar reed hij niet vaker in niet verzekerde auto's? Dat kon best zijn. Hij zei geen nee en geen ja, want de rechter kon toch ook wel begrijpen dat hij die auto's slecht uit elkaar kon houden. Goed, 240 gulden boete voor te hard rijden en zeshon derd gulden voor rijden in een niet verzekerde auto. En een rij verbod voor vier maanden. Nog wat te zeggen? Ehh, ja, kon hij de papieren van de rechter krijgen? Hij had namelijk nog zoveel zaken af te handelen; en had tenslotte ook maar twee handen en één paar hersens. De uitrit Misschien mocht hij z'n zoon terzijde staan? Dat kon, dus versche nen even later vader en zoon voor de rechter. Ja, toegegeven, de laatste had begin dit jaar iets te hard gereden op de Noordwijkse boulevard, maar daardoor was hij toch echt niet geslipt en tegen een lantaarnpaal geknald. Nee, nee, dat was gebeurd, omdat hij moest uitwijken voor iemand die plotsklaps uit een uitrit kwam gereden. De rechter: "Maar die man beweerde dat hij z'n sleutel tje nog in het contactslot moest stoppen". De vader: "Nou, m'n zoon zegt van niet, hè". De zoon: "Nee, die man reed en daardoor kwam ik in de moeilijkheden". De vader: "Ik vind hel al lang mooi. De zoon: "Maarre.." De vader: "Nee, effe wachten, ik vind het heerlijk dat m'n zoon is uitgeweken en dat er geen gewonden zijn gevallen". Honderd gulden eiste de officier Had de zoon daar nog iets op te zeggen1 De vader: "Hij is natuurlijk al zwaar gestraft, want hij heeft de schade moeten betalen". Vijfenzeventig gulden boete werd het. "Dat vind ik mooi", besloot de vader. Lachen De officier wist met één van de laatste verdachten geen raad. "U bent hier nu al vaker geweest en telkens lacht u me vriendelijk toe. maar u rijdt daarna toch weer als vanouds, terwijl u geen rijbewijs heeft". Eis: een week gevangenisstraf. De advocaat pleitte voor een geldboete. En: er was hoop, want de verdachte was geslaagd voor het praktische deel van het rijexa men. Nu de theorie nog. 'En sinds hij is bekeurd heeft m'n cliènt niet meer in auto's gereden. Daar durf ik m'n hand voor in het vuur te steken. Hoewel... laat ik zeggen: toen ik met hem sprak zei hij dat hij niet meer zonder rijbewijs reed". De rechter vond een geldboete van driehonderd gulden en een week voorwaardelijk een billijke straf. Op de dag van de opening waren er direct al veel belangstellenden voor de tentoon stelling 'Ouder worden in Neder land'. LEIDEN - Ouder worden doe je eigenlijk al vanaf de geboorte. Maar echte problemen krijgen de meesten pas wanneer de gezond heid achteruit gaat, de pensione ring daar is of wanneer iemand niet langer zelfstandig kan wo nen. Een tentoonstelling in K&O aan de Oude Vest 45 laat het "Ou der worden in Nederland' zien. De tentoonstelling, een samen werkingsproject van de Vereni ging van Huisvrouwen en de Vrouwenraad, werd gistermid dag officieel geopend door bur gemeester Goekoop. "Ouderen moeten niet bemoederd Onderen niet bemoederen worden maar gelijkwaardige burgers worden die voor zichzelf kunnen opkomen", zo gaf Goe koop gisteren zijn oplossing voor het bejaardenprobleem. "Waar om alleen de wereld (Amerika, Rusland en China) geregeerd door ouderen? Laat ze ook in kleinere gemeenschappen een rol spelen". Volgens Goekoop moet de mentaliteit ten van bejaarden veranderen, "en dat is in een stad moeilijker dan op het platteland omdat er in de stad meer ouderen wonen en de stad ook meer vereenzaming kent". De tentoonstelling in K&O duurt negen dagen en is dagelijks ge opend van 9.30 tot 12.15 uur en 13.30 tot 16.00 uur. Er worden di verse lezingen gehouden en er staan in het K&O-gebouw stands die informatie geven over onderwerpen als gezondheid, veiligheid, recreatie en biblio theek. Ook kunnen er 's morgens films worden gedraaid. Theeceremonie In het museum voor volkenkun de, Steenstraat I, vinden deze week enkele Japanse theece remoniën plaats, onder lei ding van de Japanse thee- meester Yoshinori Kawasaki en echtgenote.' Mevrouw Phi- ta Overdijk, waarnemend hoofd van de educatieve dienst van het museum, ver zorgt er een inleiding bij. Ku- miko Kawasaki laat aanslui tend enkele Japanse dansen zien. De aanvangstijden: donderdagavond acht uur, vrijdagochtend elf uur en vrijdagmiddag half drie. Schrijfavond De Leidse Werkgroep van Am nesty International houdt donderdag om acht uur een schrijfavond in gebouw Ra penburg 100. Hengelsport De Hengelaarsbond voor Lei den en Omstreken heeft afge lopen zaterdag in de Ring vaart het jaarlijkse "Open Kampioenschap Zuid-Hol land" gehouden. Dertig korp sen en in totaal 260 henge laars visten mee. Het ereme taal werd bij de korpsen als volgt verdeeld: 1 Vislust (Aalsmeer), 2 Den Haag. 3 De Kolblei (Delft), 4 Krimpen aan de IJssel, 5 ex aequo Zuid-West en TOP (beide Lei den), 7 De Vrijbuiters (Haar lem), 8 De Brasem (Ter Aar), 9 De Natte Dobber (Lopik), 10 Amsterdam-Zuid. Individu eel: 1 A. Boonsma (Amster dam), 2 J. Kuif (Lopik), 3 W. Dekker (Badhoevendorp), 4 G. van Oosten (Delft), 5 J. de Graaf (Delft), 6 J. Moenen (Leiden), 7 J. Prins (Haar lem), 8 B. Koster (Alphen), 9 G. Groen (Alphen), 10 P. Boer (Berkel en Rodenrijs). Skiën De Kring Leiden van de Neder landse Ski Vereniging orga- niseert woensdag een infor matie-avond over skiën in de ruime zins des woords: ski materiaal, ski-gebieden, een lezing over een reis naar de Anna Puma. Bovendien wordt er Glühwein geschon ken. Op 25 oktober wordt er een informatie-avond over langlaufen en rolskiën gehou den. Beide avonden worden Gehouden in Het Wiite Huis, Wilhelminapark 33 in Oegst- geest, aanvang acht uur. Lamboo (4) Hierbij wil ik reageren op de recen sie van woensdag 6 oktober 1982 van Clemens Kortenbach. De recensie is naar mijn mening vaag, onduidelijk en met de bij bel in de hand geschreven. Ik denk dat Wim Lamboo niks met de bijbel te maken heeft, omdat ik dat totaal niet teruggevonden heb op beide exposities. Er wordt in de recensie totaal niet ingegaan op de achtergrond van het werk. Het lijkt mij voor een recensent belangrijk dit over te brengen naar de lezers. Zodat het duidelijk wordt wat voor werk er hangt. Ik vind dus dat Wim LamDoo in zijn foto's en fotocollages er goed in geslaagd is om zijn politieke ideeën en mening naar buiten te brengen. Ik vind het jammer dat Clemens Kortenbach een begin nend kunstenaar naar beneden trapt en het licht niet in de ogen gunt. Hij moet zijn ogen voor taan maar open houden, indien hy over exposities schrijft. Theo v.d. Holst jr. Kruisstraat 2 Leiden i li i Bezuinigen LEIDEN - Krakers die naar eigen zeggen in het afgelopen weekein de een woning hebben gekraakt aan de Aletta Jacobslaan op het Waardeiland hebben gistermid dag aangifte gedaan van huisvre debreuk. omdat zij uit het huis zouden zijn gezet door een bou vierbewakingsdienst uit Kat wijk. De bewaker, die regelmatig contro leert in de buurt, beweerde te genover de politie dat de woning zondag nog leeg stond en dat hij gistermiddag het huis betrad met een bouvier in de waan dat er niemand woonde. En dat de mensen uit zichzelf op de vlucht sloegen toen hij binnenkwam. Plaats: BTS Bedrijfstechnische School met I.T.O. Individueel Technisch Onderwijs, Vondel laan 35, Leiden. Gegeven: er blijft een fiets over Onze zeer gewaardeerde concier ge. de heer Welling, geeft uit hoofde van zijn functie een on dergeschikte opdracht de fiets in bewaring te nemen. Vervolgens wordt de politie van een en ander in kennis gesteld. Woensdag 6 oktober jl. komen twee politiefunctionarissen per bestel- en/of fietsenauto, uitge rust met ontvang- en zendappa ratuur genoemde fiets ophalen. De dienstauto blijft een half uur voor de school staan, wat dan weer een mooie reclame is (of niet?) voor onze school. Op mijn vraag naar het hoe en waar om werd gezegd dat ik mij maar moest laten informeren door de burgemeester of de commissaris. Over bezuinigen gesproken. P.J.M. Bakker (huisdrukker BTS) Pioenhof 19a Leiden In zijn reaktie d d 13 oktober 1982 op ons ingezonden stuk van 8 ok tober. waarin wij C&A uitdaag den met cijfers aan te tonen wel ke positieve effekten de massale nieuwbouw aan de Breestraat voor Leiden zou hebben, stelt de heer H. van Eek dat een onderne mer wel gek zou zijn als hij de door ons gevraagde gegevens op tafel zou leggen. De heer Van Eek is blijkbaar niet erg op de hoogte met de wetgeving op het gebied van bestemmingsplan- Volgens de memorie van toelich ting op de wet op de ruimtelijke ordening is het doel van een goe de ruimtelijke ordening "het coördineren van de verschillen de belangen, die bij het gebruik van de grond zijn betrokken, tot een zo harmonisch mogelijk ge heel". Daarbij zal de overheid een afwe ging moeten maken tussen de in het geding zijnde belangen. Om dat mogelijk te maken dient het college van B en W volgens arti kel 7 van het besluit op de ruim telijke ordening een onderzoek in te stellen. In dit geval dus naar de sociaal-economische voorde len van de nieuwbouw om te kunnen beoordelen of deze voor stellen - zo deze er zijn - opwegen tegen de aantasting van het his torisch karakter van de Leidse binnenstad en de extra overlast voor de Pieterswijk. De resulta ten van dat onderzoek hadden volgens artikel 10 van bovenge noemd besluit samen met het ontwerpbestemmingsplan Pie terswijk ter visie gelegen moeten hebben. Dit onderzoek, onder deel van het distributieplanolo- gischonderzoek, is nooit ver richt. De gegevens daarvoor zou den voor een belangrijk deel door C&A zelf geleverd moeten worden en wel op controleerbare wijze. Dat geldt voor elke burger of instelling die in het kader van een bestemmingsplanprocedure graag iets wil dat ingaat tegen an dere belangen. Ook voor C&A dus. Of vindt de heer Van Eek soms dat voor klerenzaken ande re regels gelden? Namens de werkgroep Milieubeheer Leiden, E. Meelis. Witte Singel 54, Leiden. Lozingsrecht(l) Mensen, wat worden we toch zon der blikken of blozen bedon derd. Eerst samenvoegen van be lastingen om ze een aantal jaren gewoon weer afzonderlijk te kunnen invoeren. Nu knopen ze er weer de smoes aan vast dat de onroerend-goed- belasting daalt. Maar voor hoe lang? Ik denk eerder dat ze nu weer zit ten te broeden op een plan om de personele belasting voor huur ders in te voeren. Daar weten de heren vast ook wel weer een mooi verhaal bij te vertellen. E. v.d. Heyden-Schut Carenoolstraat 100 Leiden Lozingsrecht(2) Graag wil ik reageren op de mede deling van wethouder Bordewijk dinsdag il. in uw krant De heer Bordewijk deelt mee; dat i.v.m. het betalen van het lo- zingsrecht, de onroerend-goed belasting omlaag gaat. Hoeveel? Dat weet niemand. Hij zegt de mensen met de lagere inkomsten te willen ontzien. Heeft de heer Bordewijk zich wel eens afge vraagd of er onder de huiseigena ren ook geen mensen zitten met een lager inkomen? Hierbij be doel ik de-mensen die in een be tere tijd een huis hadden ge kocht, en nu ook de dupe zijn van werkloosheid en salarisver- mindering. Ik ken nl. genoeg mensen die een salaris hebben van ruim ƒ2.000,- en in een huurhuis van nog geen 200,— zitten. Dit soort mensen hoeft dus geen lozingsrecht te betalen, terwijl andere mensen 2.000,- verdienen en een hypotheek van 1.000,- in de maand betalen. Hebben die het dus veel beter om dat ze een eigen huis hebben?? De huiseigenaren in Leiden beta len meer dan genoeg aan belas tingen e.d. Leiden moet maar eens op andere dingen gaan be zuinigen zoals: de uitkeringen van de Sociale Dienst. Controle uit gaan voeren op de mensen die er komen. Het gaat allemaal veel te gemakkelijk. Kunnen de huiseigenaren die in moeilijkhe den zitten ook naar de sociale dienst zonder eerst hun huis op te eten?? Ik hoop dat daar eens een keer bij stil wordt gestaan i.p.v. altijd maar rekening te houden met de huurders, alsof dat alleen maar de zielige mensen onder ons zijn!! Als huurders hun huis niet meer kunnen betalen worden ze geholpen bijv. door ze een goed koper huis aan te bieden. Huisei genaren daarentegen staan let terlijk en figuurlijk op straat. Ik hoop met dit schrijven voor een hoop huiseigenaren gesproken te hebben en dat er ook met ons eens rekening wordt gehouden. Grada Kerkvliet, Coornhertstraat 2a.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4