Elektriciteit na '83 flink duurder Steeds Deetman heeft (beetje) kritiek op universiteit Werkloosheid nam in afgelopen maand minder sterk toe -r D- Paar buurthuizen zijn niet meer dan gesubsidieerd café Bestuur: Aanvullende maatregelen lijken onontkoombaar Sen mef feclvnib ktacibtee/d DINSDAG 19 OKTOBER 1982 Leiden Ex-wethouder Van Dam in PvdA-blad: LEIDEN - "Verdere inkrim ping in het club- en buurt huiswerk is best mogelijk als het gaat om niet-essentiële zaken. Het enige is dan dat de franje er af gaat. Vergeet niet dat sommige buurthuizen niet meer zijn dan een soort gesubsidieerd café". Dat zegt Hans van Dam, de voormalige wethouder van onderwijs en samenlevings opbouw en voordien van fi nanciën, in een interview met de Partijgenoot, het leden blad van de PvdA in Leiden. "Overigens heb ik niet zo'n ho ge pet op van het club- en buurthuiswerk in Leiden. Bij sommige instellingen is de wijk nauwelijks betrokken en dan maakt het ook niet uit hoeveel werkers je er statio neert". "Wanneer de wijk er wel achter siaat gaat het goed. Kijk bij voorbeeld naar Meerburg. Daar bruist het van activitei ten terwijl er maar twee pro fessionele krachten werken", aldus Van Dam in de Partij genoot. Over de samenwerking van de PvdA met de WD in het col lege zegt Van Dam, zelf de geestelijke vader van deze coalitie: "Het gaat er om greep te krijgen op het stads bestuur om zodoende het programma te realiseren. In wezen maakt het niet zoveel uit of je dat met klein links of met de WD probeert te be reiken. als je maar de meer derheid in het stadsbestuur hebt". "De WD heeft dit keer niet moeilijk gedaan, ook al om dat ze zelf wel zagen dat een drie/drie of een drie/twee ver houding niet zou werken". De PvdA behield vier van de zes wethouderszetels. "Verder speelt bij de WD een rol dat er niet zo veel mensen zijn met de ambitie om wet houder te worden. Dat is een verschil tussen WD-ers en PvdA-ers. Zij zien de ge meentepolitiek meer als iets er naast, als een hobby, ter wijl er bij ons veel meer ge drevenheid achter zit". "Het grappige is dat de meer derheidsstrategie zo goed ge werkt heeft dat CDA en WD elkaar nu moeten beconcur reren om met ons te mogen samenwerken. Ze schuiven programmatisch naar ons toe. wat niet slecht is, maar wel het gevaar oproept dat mensen weer een afspiege lingscollege willen", aldus Van Dam. Bij personeelsbeleid bezuinigen DEN HAAG/LEIDEN - Het perso neelsbeleid van de Leidse uni versiteit heeft in deze tijd van be zuinigingen een "niet geheel vol doende eigen plaats gekregen". Dat zegt minister Deetman van on derwijs in antwoord op schrifte lijke vragen van de D 66-kamer- leden Mertens en Wessel-Tum- stra De minister is het wat dat betreft eens met de twee demo craten. die eind augustus in hun schriftelijke vragen aan Deet man kritiek uitten op de manier waarop bij de Leidse universiteit wordt bezuinigd. De bewindsman prijst ondanks dit bezwaar de Leidse universiteit omdat deze de bezuinigingen op "structurele wijze aanpakt". Een eindoordeel over de hele opera tie wil de minister echter niet ge ven. Volgens Deetman verkeert het zogenaamde profilenngsbe- leid nog Diet in MB voldoende vergevorderd stadium". De twee kamerleden vrezen dat als de Leidse universiteit het snoei mes op de huidige manier blijft hanteren, de kwaliteit van het onderwijs in gevaar zal komen en er onder meer gedwongen ontslagen kunnen vallen. De mi nister zegt in zijn antwoord dat hij op dit moment nog niet kan aangeven in hoeverre de onder wijstaak van de universiteit door de bezuinigingen in gevaar komt. De universiteit zal volgens hem zelf moeten bepalen of zy een evenwicht tussen de onderzoek en de onderwijsinspanning na streeft. dan wel specifieke accen ten wil leggen. Met het zogenaamde profilenngs- beleid wil de universiteit streven naar een reorganisatie Taken moeten anders worden verdeeld en bepaalde onderzoeksprojec ten stopgezet Dat laatste kan er toe leiden dat ambtenaren wor den ontslagen Deze methode is by de subfaculteit biologie al toe gepast De twee kamerleden menen onder meer dat over het stopzetten van onderzoeksprojecten door de universiteit niet of nauwelijks overleg wordt gepleegd met be trokken organen en leden van het wetenschappelijk personeel. Minister Deetman zegt dat er wel degelijk overleg is met de ambte- narenorgamsaties by de Leidse univensteit Hij geeft echter wel toe dat het personeelsbeleid "by alle plannen om tot reorganisatie te komen een niet helemaal vol doende eigen plaats heeft gekre gen in de overwegingen die aan de faculteiten zyn meegegeven". LEIDEN - De elektriciteitstarieven in het gebied van het Energiebedrijf Rijnland zullen de komende jaren met aanzienlijk meer dan vier procent stijgen, zoals in 1983 nog wel het geval is. "Aanvullende tariefsmaatregelen lijken op dit moment onontkoombaar", schrijft het dagelijks bestuur van het energiebedrijf (het college van beheer) in een toelichting op de raming van inkomsten en uitgaven voor de komende jaren. De periode dat het energiebedrijf winst maakte op de levering van gas en elektriciteit is voorbij. Over 1981 maakte Rijnland nog winst, zo blijkt uit de rekening over dat jaar: 754.677,61. Tegen over het verlies op de gasdistri butie 6.020.977,54) en op de stoomdistributie 5.777.558.65) stond een winst op de elektrici teitsdistributie 7.353.213,80). Het college van beheer stelt aan de algemene raad van het ener giebedrijf (waarin de deelnemen de gemeenten zijn vertegen woordigd) voor de winst aan de reserves toe te voegen. Die reserves zijn de komende jaren hard nodig om de verwachte ver liezen van het energiebedrijf op te vangen. Volgens de meerja renramingen gaat het bedrijf al over dit jaar verlies lijden. De winst die er nog wel op elektrici teit wordt behaald (achteneen- halve ton) weegt niet meer op te gen het verlies op gas en warmte (resp. ruim vijf miljoen en 277.300 gulden). Resultaat: een Fietser rijdt tegen auto op LEIDEN - Een 82-jange Leide- naar moest gistermiddag om streeks elf over twaalf met een heupfractuur naar het zieken huis worden gebracht, nadat hij op de kruising Vijf Meilaan/Roo- seveltstraat met zijn fiets tegen een auto was gereden. De fietser gaf de automobilist geen voor rang. verlies van ruim vijf miljoen. Die tendens zet zich de komende ja ren voort. Vanaf 1985 wordt er bovendien ook geen winst meer gemaakt op de elektriciteitsdis tributie en loopt het verlies op naar bijna zes miljoen tot ruim zeven miljoen in 1986 en 1987. Al in 1985 raken, nog steeds volgens de meeijarenramingen, de reser ves uitgeput. Voor de in dat jaar en volgende jaren begrote verlie zen heeft Rijnland niet voldoen de of geen dekkingsmogelijkhe den meer. In de ramingen wordt uitgegaan van een jaarlijkse stijging van het elektriciteitstarief van vier procent (de gasprijs wordt door het rijk bepaald). Dat is dus niet genoeg. Het energiebedrijf zal daaromn binnenkort een tarie- venplan presenteren dat erop ge richt is een negatief exploitatie saldo te voorkomen. Met andere woorden: de prijs zal met meer dan de tot nu toe voorziene vier procent omhoog moeten. Straatverlichting Het energiebedrijf zegt daarnaast het peil van de investeringen te willen beperken "zonder de veili ge en ononderbroken energie voorziening aan onze verbrui kers aan te tasten". Als mogelij ke bezuiningspost kondigt het college van beheer het onder houd van de openbare straatver lichting aan. Het bedrijf nam dat tot nu toe voor zijn rekening in de gemeenten die tot het leve- ringsgebied behoren - dank zij de winst die Rijnland maakte kon dat de afgelopen jaren ook - maar het is twijfelachtig of het hiermee voort zal gaan. LEIDEN Het aantal werkzoe kenden in de Leidse regio is in september minder toegenomen dan in de voorgaande maanden. Belangrijkste oorzaak is de min der grote toestroom van school verlaters. Het totaal ingeschre ven schoolverlaters daalde met dertig. Evenals in augustus nam het aan tal werkloze mannen in geringe mate toe (plus 19) en steeg het aantal werkloze vrouwen ver houdingsgewijs forser (plus 62). De categorie jeugd zonder werk (onder achttien) liep terug. De jongens vonden hun weg naar werk vooral in de burger- en uti liteitsbouw en in de metaalsec tor. De meisjes vooral bij de cate gorieën handel en kantoor. Het aantal ingeschreven bouwvak kers daalde nog meer dan in au gustus al het geval was. Daar tegenover staat bij de mannen een toename van handelsperso- neel, horecapersoneel, verkeers- personeel en kantoorpersoneel. Het aantal werkzoekende vrou wen nam alleen bij het kantoor personeel af, in de andere secto ren nam het toe. Vorig jaar september steeg het aan tal werkloze mannen zowel bij vrouwen als bij mannen nog met ongeveer zes procent. Ditmaal was de toename van de mannen zeer gering en bij vrouwen slechts drie procent. Het aantal jeugdigen op zoek naar werk steeg vorig jaar nog met negen procent en nu daalde het, zoals gemeld. Aan het begin van deze maand werden ongeveer vierdui zend werkgevers aangeschreven om hun vacatures te melden. In het kader van die actie werden 124 vacatures gemeld. Dat bete kende dat het er wat dat betreft september florissanter uitziet dan dezelfde maand vorig jaar (139 tegen 69). mannen vrouwen aug.'82 sept. '82 aug. '82 sept. '82 Alkemade 186 176 82 87 Katwijk 534 509 181 182 Leiden 3617 3667 1481 1513 Leiderdorp 325 348 157 165 Oegstgeest 178 181 95 117 Rijnsburg 105 108 58 49 Valkenburg 30 30 34 12 Voorschoten 273 268 124 135 Warmond 54 57 32 32 Zoeterwoude 99 90 54 52 Overige 28 10 11 5 5429 5448 2287 2349 De meerjarenramingen bieden overigens een minder somber beeld dan de cijfers die eerder dit jaar in het bedrijf circuleerden. Toen werd er met veel grotere verliezen voor de komende jaren rekening gehouden. Meevallers in dit opzicht zijn de ontwikke lingen van de salarissen en de rente en ook omdat het verbeter de inzicht in de gasbalans. Het onderzoek naar het zg. gaste- kort bij Rijnland (elk jaar bleek het bedrijf meer gas te kopen dan te verkopen en toch hield het niets over) heeft al eerste re sultaten gehad. Niet dat er lekka ges zijn opgespoord; het tekort blijkt voor een groot deel een ad ministratieve kwestie te zijn. De bevindingen van de onderzoe kers moeten overigens nog wor den gepresenteerd, maar het col lege van beheer laat weten dat er op dit moment geen aanwijzin gen zijn "dat er spectaculaire re sultaten zullen worden geboekt". LEIDEN Bij molen De Valk is de gemeente druk bezig begonnen met de herindeling en de herbestrating i>a het parkeerterrein aldaar. Na het verwijderen van de oude bestrating (zie foto) wordt de riolering vernieuxpd e opnieuw bestraat. Het werk zal ongeveer zes weken duren, waarna er 169 parkeerplaatsen overblijven. Rampenburg (2) Het palenwoud voor het Acade miegebouw zal niet langer automobilisten als slachtof fers eisen. Op het moment dat de Witte Singel gister middag werd opengegooid, gingen er twee rood-witte paaltjes middenin het Rapen burg de grond in en werd ter hoogte van de Doelenbrug een bordje 'doodlopende weg' geplaatst. Je moet nu wel hele rare fratsen uithalen, wil je je op de Rampenburg- palen te pletter rijden. In het kader van de 'pittoreski- sering' van het Rapenburg moeten automobilisten die van het Kort Rapenburg ko men linksaf de Doelenbrug over en kunnen hun weg aan de overkant van het water verder vervolgen tot de Non- nenburg waar ze weer ge dwongen worden rechtsaf te gaan. Maar wat moeten de au tomobilisten die richting Kort Rapenburg gaan? Die moeten de Nonnenburg op en... aan de overkant van het water terugkeren. Een ande re keus hebben zij niet. Het begint u een beetje te duize len? Rij dan voortaan maar om via de Witte Singel J.V. Water brood (1) Waar ieder ander het gevecht met de overheid al lang had opgegeven, strijdt kroegbaas Bert Jansen van Odessa on verdroten verder. Jansen pikt het niet dat zijn café aan de Hogewoerd al om twaalf uur dicht moet. Odessa is in gedeeld in de wijk Levendaal Oost waar het aantal onthef fingen van de sluitingstijd (door de week tot twaalf uur en in het weekeinde tot één uur) is 'bevroren' tot zeven stuks. Jansen beweert dat er inmiddels een paar onthef finghouders zijn verdwenen terwijl andere, waaronder een studentenvereniging, een snackbar en een sexclub. ten onrechte een ontheffing op zak hebben. Met zyn advocaat mr Van Hey- mngen bekampt de horeca- De 'pittoreskisering' van het Rapenburg begint al aardig gestalte te krijgen exploitant de gemeente Lei den nu voor de Raad van Sta te. Het duo Jansen Van Heijningen is inmiddels zeer deskundig op horecagebied. Jansen: "Sinds ik om twaalf uur dicht moet, heb ik alle tyd om in de wetboeken te duiken". Jansen doet z'n huiswerk goed want hij heeft nog altijd kans om zegevierend het strijdto neel te verlaten Ondanks de verwondingen die hy opliep: eerst verwierp de gemeente lijke commissie beroep en bezwaarschriften zijn be zwaar tegen de weigering van de gemeente om hem een ontheffing te geven. Jansen ging in beroep by de Raad van State. In afwachting van de uitspraak vroeg hy alvast om schorsing van het ge- meentebesluit In eerste in stantie werd dit schorsings- verzoek niet ontvankelijk verklaard en toen men er la ter (een week of drie geleden) toch inhoudelijk op inging, afgewezen. Gisteren kwam de Staatsraad met de motivering van zijn besluit: omdat Jansen al op 4 augustus 1981 bezwaar tegen de weigering van de gemeen te had aangetekend en pas een jaar later om schorsing vroeg, vindt hy het met nodig om een voorlopige ning voor Odessa te treffen. Met andere woorden: Jansen had een jaar eeder met z'n schorsingsverzoek moeten komen. Maar dat heeft de slimme kroegbaas niet gedaan omdat hij vanaf de opening van zijn zaak op 16 januari '81 stiekem een uur langer doorging. Hy is pas in de wetboeken gedo ken toen de politie, naar ver luidt getipt door jaloerse 'col lega's', daar deze zomer een eind aan maakte. Water brood (2) Nu de Raad van State het schorsingsverzoek heeft af gewezen schijnt Jansen klan ten over de vloer te krijgen die lachend vragen "Het gaat zeker niet meer hè''" Immers, een vooral door jongeren be zochtc kroeg die om twaalf uur dicht moet, heeft nauwe lijks bestaansrecht. Maar vol gens de Odessa-baas gaat het m.g steeds "Nu t goed maar het gaat. M'n klanten zyn ge lukkig solidair en komen over het algemeen wat vroe ger" State hebben Jansen Van Heijningen maar weer een nieuw schorsingsverzoek de deur uit doen gaan: "Omdat de gemeente my pas op 15 oktober schriftelijk heeft la ten weten waarom het ont- heffingsverzoek was afgewe zen. Precies de Iaatst<- dag waarop dat volgens een uit spraak van de Raad van State nog kon. En dat terwyl ik al op 21 juni om die schriftely ke motivering had gevraagd Bovendien stond er in die bnef precies hetzelfde wat ze me al een jaar eerder had ver teld. Er werd met geen woord gerept over de nieuwe feiten, byvoorbeeld dat er twee ont heffingshouders uit de wyk zijn verdwenen. Daarom heb ben we een nieuw verzoek om schorsing gedaan" Het tydrovende karakter van de 'affaire Odessa' werkt in het voordeel van de gemeen te. Elke dag dat Jansens tap om twaalf uur dichtmoet, voelt hy in zyn portemonnee. Bovendien staat mr Van Heymngen hem niet bepaald voor een fooitje terzyde. "Maar ik hou het nog wel een tydje vol hoor", verzekert de 'vcchterskroegbaas' ons. "ge lukkig heb ik privé maar heel weinig nodig". Op water en brood dus. J.V Kraakpand aan Papengracht moet ontruimd LEIDEN - Veertien personen heb ben het gebouw aan de Papen- gracht 30 32 gekraakt. De politie heeft hen laten weten dat zy tot donderdag twaalf uur 's middags de tijd hebben om dit onderko men te verlaten. Begin november zou er namelyk worden begonnen met de ver bouwing van het gebouw ten be hoeve van het museum van oud heden. De sloop- en bouwver gunning zyn daarvoor al ver strekt. aldus de politie. LEIDEN - Het houten gebouwtje van fysverenging Rijndijk en Ho ge Mors aan de Ryndyk is gister middag omstreeks het midda guur in as gelegd. De brandweer kon weinig meer doen Erg jam mer vond een bestuurslid van de vereniging het volgens de politie niet; het gebouwtje zou toch worden gesloopt Alleen verzet klein links tegen atoom- schuilkelders LEIDEN De kleine bnkse party- en PSP. PPR en CPN staan al leen in het afwyzen van de bouw van atoomschuilkelders in Lei den, zo bleek gisteravond in de raadscommissie voor algemene en bestuurlyke aangelegenhe den. De vorig jaar ingediende motie van PSP i'l'R CPN. waann wordt uitgesproken dat Leiden geen gebruik moet maken van subsi diemogelijkheden ten behoeve van schuilgelegenheden. kreeg geen steun van de collegeparty- en PvdA en WD. noch van CDA en D'66 Burgemeester Gockoop zette vraagtekens achter het landelyk beleid wat betreft de bescher ming van de bevolking "Het |fl een hap-snapbcleid Er wordt niet gekeken naar de behoefte van een stad met honderddui zend inwoners Er is veel meer nodig dan nu gebeurt het subsi diëren van een incidentele schuilkelder". Volgens de burgemeester zyn er in de omgeving van Leiden wel en kele militaire doelen te beden ken "Leiden ligt onder de rook van havens en luchthavens", al dus Gockoop Hy zei principieel van mening te verschillen met de PSP "Dat het bouwen van schuilkelders de oorlog zou bevorderen, daar ge loof ik niets van" De PSP meent dat het bouwen van schuilkel ders een stap is in de wapenwed- loop en de valse verwachting wekt dat bescherming tegen een aloomaanval mogelijk is. De burgemeester wees er verder op dat B en W unaniem waren in hun standpunt, dat van subsidie regelingen gebruik gemaakt wordt, als dat financieel voorde lig is en met name de bouw van een parkeergarage dichterby brengt De subsidieregeling van het minis terie van binnenlandse zaken is bedoeld om de extra kosten die gemaakt worden om een gebouw (byv. een garage) geschikt te ma ken ais schuilkelder te dekken Gockoop zei een situatie te ken nen waann méër dan de extra kosten door het ministerie is be taald.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3