Age Bantstra leider in Strontrace \_eidse agenda "Veiligheidseisen moeten in bestemmingsplan Maaldrift 'Rijksweg 11 pas in 1992 af' CDA en Partij Wassenaar vinden verhoging van tarieven 'onaanvaardbaar' CDA wil totaal scholenplan Oude winkel wordt gesloopt Uitbreiding kapsalon mag Betonbedrijf verlaat Valkenburg overhaast Concert Rectificatie Loco-burgemeester Van Schagen overhandigt Age Bantstra de traditionele fles jenever na aankomst i de Warmondse gemeentehaven. De bemanning prefereert koffie. Het skütsje van Age Bantstra"De hoop op welvaart", vlak nadat hij zijn mest had gelost in de gemeentehaven van Warmond. WARMOND - Age Bantstra uit Stavoren was vanochtend de eer ste schipper in de traditionele Strontrace, die om tien voor half tien zijn skütsje "De hoop op welvaart" aanlegde in de gemeen tehaven van Warmond. Na een snelle kop koffie en een korte toespraak door loco-burgemeester Van Schagen vertrok de schipper uit Stavoren al weer richting Workum. Bantstra heeft de afstand tussn het Friese Workum en Warmond in een zeer snelle tijd afgelegd. Hij vertrok gistermiddag om kwart voor vier en was zeventieneneenhalf uur later in War mond. Zo snel is er nog nooit gezeild. Vorig jaar deed Nico Hoek, de uiteindelijke winnaar in 1981, er 24 uur over om van Workum naar Warmond te komen. Dat was toen de snelste tijd. Diezelfde Nico Hoek kwam vandaag ruim een uur later aan in de gemeentehaven met zijn skütsje "Lutgerdina Smeltekop". Di verse andere schepen zaten hem op de hielen. Bij vele zeilwedstrijden met skütjes gaat het tussen Nico Hoek en Age Bantstra. Vorig jaar wist Nico Hoek dus de Strontrace te Zijn rivaal uit Stavoren liep toen in Amsterdam averij op en moest de strijd staken. Overigens had Nico Hoek vorig jaar een comfortabele voorsprong. In 1981 werden de schepen op het IJsselmeer ook getroffen door een vreselijk noodweer. Eén schip raakte een tijdje zoek, diverse gaven op. Bij de start gisteren in Workum, die enorm veel publiek trok, pak te Age Bantstra gelijk een voorsprong. "Ik startte als laatste. Voordat we van het Soal (het kanaal van Workum naar het IJs- selmeer-red.) af waren had ik ze allemaal al te pakken", vertelde Age Bantstra vanochtend in Warmond. Na de start had hij geen ander schip meer gezien. Op het IJsselmeer stond een flinke bries. "Het heeft gestoven", aldus Bantstra. "Het ging prima". Zijn grootste concurrent, Nico Hoek, had een uur achterstand, dat wist hij, maar toch wilde Bantstra geen voorspelling doen over de uitslag. "Daar waag ik me niet aan". De korte geschiedenis van de strontrace heeft uitgewezen dat de overwinning nog niet behaald is als men in het keerpunt Warmond een uur voor sprong heefl. Bantstra heeft overigens wel enig voordeel ten opzichte van de Amsterdammer Nico Hoek. Het skütsje van Bantstra heeft bij voorbeeld een motor en dat bleek vannacht en vanochtend heel wat te schelen. Nico Hoek moest hele stukken zijn schip laten trekken, omdat hij tegen de wind in moest. Op bepaalde stuk ken (bijvoorbeeld in Amsterdam en het laatste stuk in War mond) mag de motor gebruikt worden. En dat scheelt aanzien lijk De Strontrace van dit jaar wordt trouwens overschaduwd door de financiële perikelen van de organisatie. De begroting van vorig jaar vertoont nog steeds een gat van tienduizend gulden. En ook dit jaar loopt het met de financiën niet zoals het hoort. De orga nisatie is hard op zoek naar bedrijven, die geld willen steken in de race. Ook instellingen op het gebied van toerisme en gemeen ten poogt men te interesseren voor de Strontrace, die nu voor de negende keer wordt gehouden. ZOETERWOUDE - De sloop van de voormalige supermarkt van Janson aan de Dorpsstraat in Zoeterwoude is gisteren begon nen (zie foto). Rond 1 november wordt begonnen met de bouw van een nieuwe SPAR-super- markt op deze plek. Wanneer de winter niet al te veel oponthoud veroorzaakt is de winkel in mei '83 klaar. De aanvang van de sloop van het huis uit 1879 ondervond vertra ging omdat de SPAR eerst for meel eigenaar van de grond moest worden. De nieuwe supermarkt wordt bijna 900 vierkante meter groot en zal de bestaande zelfbedieningszaak aan 't Watertje vervangen. De be langstelling voor dit pand is vol gens makelaardij Wildschut uit Zoetermeer "matig tot redelijk". WASSENAAR - De verhoging van de reinigingsrechten blijft de gemoederen in Wassenaar bezig houden. In de raadsvergadering van gisteravond werd door het CDA en Progressief Wassenaar (PW) andermaal duidelijk ge maakt dat ze de verhoging van de reinigingsrechten met twintig procent teveel vinden. De stijging waarmee de Wasse- naarse burger wordt geconfron teerd wordt onder meer veroor zaakt doordat deze gemeente sinds kort haar vuil in Leiden laat verbranden. In de stijging van de reinigingsrchten zit ver der vijf procent "inhaalverho- ging". Deze is nodig omdat Was senaar in voorgaande jaren heeft verzuimd alle reinigingskosten op de burger te verhalen. Bovendien worden de reinigings rechten met een vijfde verhoogd om de verwachte kostenstijging voor het komende jaar op te kun nen vangen. Het christen-democratische raads lid Hoogeweege noemde de voorgestelde verhoging "onaan vaardbaar". Hij ging met het pro gressieve raadslid Harting nader DEN HAAG/WASSENAAR - De gemeente Wassenaar moet in het bestemmingsplan „Ter Weer" re kening houden met de munitie opslagplaats bij Maaldrift. De Kroon wil dan ook dat de plan nen voor dat Wassenaarse gebied in overeenstemming worden ge bracht met de te stellen veilig heidseisen. Dit komt erop neer dat het ge meentebestuur zijn huiswerk, wat dit gedeelte van het bestem mingsplan betreft, moet overma ken. De gemeente heeft tijdens de behandeling van de zaak voor de Raad van State, enige tijd te rug. al toegezegd met een herzie ning te zullen komen. Het gaat hier om een terrein van zeshonderd meter rond de muni tie-opslagplaats van het leger in de Maaldrift. Die veiligheidszone was eerst duizend meter. Maar na een wijziging van de opslag van de munitie en na overleg met defensie, werd de zone terugge bracht naar, in planologisch op zicht. meer aanvaardbare afme tingen. Een van de gevolgen van het Ko ninklijk Besluit is onder meer dat C. G. Kraall geen woning mag bouwen bij zijn tennisbanen in dat gebied. Ook zullen er voor de camping, het fietspad, enige woningen en groenvoorzienin gen in de omgeving, duidelijke r de veiligheid moe- Exploitant Kraall van de tennisba- nen had tegen het bestemmings plan bezwaar aangetekend om dat hij bij de banen een woning wilde bouwen. Hij kreeg daar voor geen toestemming omdat er onder meer al een dienstwoning bij de tennisbanen staat. De Kroon zegt bovendien geen toe stemming voor de bouw van nog een woning te willen geven van wege de consequenties van de in de buurt gelegen munitie-opslag plaats. Bij de gemeente is men nu het Koninklijk Besluit aan het bestuderen. „Het is op dit moment nog een beetje mistig wat de gevolgen zullen zijn", is een eerste reactie. „We zullen het gebied rond de op- in op de concrete gevolgen van de verhoging. Vooral bewoners van het Van Polanenpark moetn het volgens de berekeningen van de raadsleden ontgelden. Zij kunnen een rekening met een verhoging van 43,1 procent tege moet zien. Harting (PW) stelde gisteravond voor de verwachte tekorten te betalen door de gemeentelijke reserves aan te spreken. "Dit mag niet over de ruggen van de wassenaarse burgers gebeuren", aldus Harting. Zijn liberaal colle ga-raadslid Aptroot vroeg zich af: "Hoe kunt u zoiets voorstel len"? Harting antwoordde mys terieus: "Denk daar nog maar eens over na jongen". Het voorstel om de reinigingsrech ten met twintig procent te verho gen werd overigens aangeno-' men. Alleen PW was tegen de lastenverzwaring. flagplaats OEGSTGEEST - De uitbreiding de kapsalon aan de Kempe- kijken en zo moeten inrichten dat met de veiligheidseisen in het bestemmingsplan rekening wordt gehouden", aldus de ge meente. VALKENBURG - Het Valken- burgse betonbewapenlngsbe- drijf Hora b.v. gaat Valkenburg verlaten. De dertig voor het me rendeel buitenlandse werkne mers is vrijdag via een bericht op het mededelingenbord in de kantine meegedeeld dat zij zich 6 december in de nieuwe vesti ging in Laren (N<H.) moeten melden. Bij aankomst bij het bedrijf hede nochtend werden de werkne mers verrast door het feit dat één van de bedrijfsloodsen dit weekeinde al met de grond ge lijk was gemaakt. Volgens de werknemers was hun reeds een jaar min of meer dui delijk dat de directie van het bedrijf naaf een andere werkruimte uitzag. Maar zij wa ren tot vorige week vrijdag noch van de juiste datum van de verhuizing, noch van de nieuwe vestigingsplaats op de hoogte. Inmiddels zijn de vakbonden in geschakeld. Zij zullen in de loop van de week met de werkne mers een gesprek voeren. Directeur Hommel van Hora was hedenochtend niet voor com mentaar bereikbaar. Geerlings, geb. 30-9-1881, vrl. geh. gew. met A. W. F van der Lof; H. Elfering. geb 12-2-1920. man; F. Knaap. geb. 18- 12-1904. man; T. Paauwe, geb. 3-1-1900. man, M. D. Lepelaar, geb. 13-7-1916, vrl. echtg. van A. de Wit; J. Guijt, geb. 30-10- 1904, man; Th. W. Schouten, geb. 23-7- 1927. man; J. P de Water, geb 4-9-1907. vrl. geh. gew. met J. R. Geukens; G. Toorens. geb. 16-8 1897. vrl.; J. P W Slierings. geb. 11-10-1905. vrl. geh. gew met P Filemon; J. Spruit, geb. 4-4-1891, \M. geh. gew. met P. de Jongh, C. M Caspers, geb. 17-9-1919, vrl. echtg. i Th ten Bosch; A W Krol, geb 19-2 1890, man; C. P. Nieuwenburg, geb. 10 10-1906, vrl. geh. gew. met J. C. Falen tijn; J. C. Leeuwenburgh, geb. 23-3 1911. man In Wassenaar ALPHEN AAN DEN RIJN - Vol gens minister mr. H.J. Zeeval- king van verkeer en waterstaat zal rijksweg 11 "over de volle lengte min of meer gelijktijdig" in gebruik worden genomen. De werkzaamheden zullen tussen 1986 en 1992 worden uitgevoerd. Dus pas in 1992 zal Alphen blij kens uitlatingen van de minister verlost kunnen worden van het veel overlast bezorgende oost west-verkeer. Dat is een lelijke streep door de rekening van het Alphense gemeentebestuur dat hoopte "uiterlijk in 1986" in ie der geval het gedeelte van rijks- naerstraat 65 kan gewoon door gaan. Een bezwaar dat bij gede puteerde staten is ingediend werd ongegrond verklaard. Er werd bezwaar aangetekend te gen de honderd procent bebou wing van het erf en tegen de aan wezigheid van een toegangsdeur in de uitbreiding. Burgemeester en wethouders van Oegstgeest verlenen de toestemming om het erf volledig te bebouwen omdat in vegelijkbare gevallen ook per missie is gegeven. Volgens de provinciale AROB- commissie staat de uitbreiding van de kapsalon volledig ter beoordeling van het Oegstgeest- se college. Minister Zeevalking deed zijn uit spraak gisteren in Alphen bij de officiële ingebruikneming van de Zegerbaan, de noordelijke randweg om Alphen. De be windsman stak het gemeentebe stuur toch nog een hart onder de riem met de opmerking: "Af en toe wordt de rijksweg 11 nog wel ter discussie gesteld, maar twee dingen staan bij mij niet meer ter discussie en dat zijn de ontslui ting van het Leids industrieter rein en de rondweg om Alphen". LEIDEN - Het Haarlems Blazers Ensemble geeft morgenavond een gratis concert in het Museum voor Oudheden. Op het program ma staan de Mozart-serenade in c-klein, het Lachner-Oktet en een Strauss-suite. Het ensemble staat onder leiding van Piet Ho- ningh, solo-klarinettist van het Concertgebouworkest. Het con cert begint om acht uur. DINSDAG 19 OKTOBER 1982 DINSDAG Leiden - Kijkhuis, The Foreigner', di en woe 20 en 22.15 uur. Filmhuis LVC - documentaire 'Sacrifice I Area', 20 uur. K&O-gebouw - film 'De Opdracht', poli- tieke thriller van de Zweedse regisseur Lars Magnus. Vuurbloem 8 - bijeenkomst over borst- voeding bij Heieen van Paasen, 20 uur. NVSH bilbliotheek - Rapenburg 48, NVSH informatiecentrum, geopend op werkdagen van 14-16 uur en di van 20-21 Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, Nederlandse les voor buiten landse jongeren, 19-20.30 uur; aanslui tend soos, muziek of film; woe soos en j sport, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, ma t/m vr van 16-22 uur, tel. 126052. Algemene Reclasserings Vereniging - Rijnsburgerweg 167, tel. 156440, bereik baar op werkdagen van 9-17 uur; voor hulp en informatie aan meerderjarigen I (vanaf 18 jaar), die door problemen in conflict zijn of dreigen te komen met politie en/of justitie. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café- avond, 21-1 uur. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, tel. 125736; Werklozen Belangen Vereni ging Leiden, adviesbureau, woe van 10- 12 uur. Beweging van werkende en werkloze jongeren KWJ - Koppenhinksteeg 2, klachten- informatiespreekuur, 19-20 uur. tel. 121139. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur voor vrouwen in de bijstand, woe- ochtend. WOENSDAG Leiden - Stats jongerencentrum, Haar lemmerstraat 73, cursus stijldansen; don soos met films en inforamtie-pro- gramma's, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i-geloof, tel. 213490. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Voormalig kerkgebouw - Rijndijk, ba zaar ten bate van het jeugdwerk, 14-17 uur, inl. 764060. Rijksmuseum van Geologie en Minera logie - Hooglandsekerkgracht 17, woe, 1 do, vr, filmmiddagen, geologische on derwerpen, 14.30 tot 16.30 uur. K&O - Oude Vest 45, kinderfilm 'de avonturen van het Molletje en het Kre keltje' en tekenfilms, 14.30 uur. Rijksherbarium - Schelpenkade, lezing 'Kamerplanten' door A. van der Schaal, 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, The Foreigner', 20 en 22.15 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. DONDERDAG Leiden - Kijkhuis, Vrouwenkerkkoor straat 17, 'Subway Riders', do, vt, za, 20 en 22.15 uur. Rapenburg 100 - Amnesty International, schrijfavond, 20 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steenstraat 1, 'Jaarfeesten', poppen kastvoorstelling, 14.30 uur. Filmhuis LVC - Breestrat 66, 'Soldier Blue'-Ralph Nelson, 20 en 22.15 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrü advies, 20-21 uur. Troef - Noordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren, spreekuur van 20-21.30 uur, inl. 216180/149324. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur Comité Gasjirijsverhoging NEE, 19-20 uur. Morswijk - Topaaslaan 19, gehandicap- tensoos, vr van 10-15 uur, tel. 02522- 14797. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van vr 15 tot 22 okt door: Apotheek Zuid-West, Brahmslaan 20, tel. 761334; Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, (el. 410131,. spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. LEIDEN - In het bericht gisteren in de krant over het erelidmaat schap van gymvereniging Excel sior dat aan de heer A. de Vink is toegekend, is een klein foutje ge slopen. De heer De Vink gaf niet veertig maar veertien jaar leiding aan de aspiranten van Excelsior. Verder bleef in het bericht on vermeld dat de heer De Vink ook de zilveren speld als lid van ver dienste van de KNGV is toege kend. WASSENAAR - In de Wassenaar se raad ontstond gisteravond een interessante en wellicht belang wekkende discussie over de toe komst van de Wassenaarse scho len. Bij de behandeling van de reddingspoging voor kleuter school "Ons Honk" sprak het CDA-raadslid Wensveen de wens uit voor een "totaal scholen- plan". Al jaren wordt in Wassenaar gepro beerd tot een zogenaamde "ge meenschapsschool" te komen waarin openbaar en bijzonder onderwijs samenwerken. Tot nu toe hebben de bijzondere scho len de boot afgehouden omdat zij vrezen hun onafhankelijkheid te verliezen. Wethouder Greep (PvdA) reageer de blij op de wens van Wensveen maar tekende wel aan dat het CDA nog niet van een gemeen schapsschool sprak. Binnenkort heefl de wethouder ge sprekken met de verschillende schoolbesturen. OPGERICHT 1 MAART 1860 LEIDSCH £l DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen tel. 071-123143 tussen 18 00-19.30 uur (nabezorging na 19 30 uur); zaterdag van 16.30-18.00 uur. Bij overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 1 Damiate Holding BV Losse nummers 0.80 Directie: G. Koopman Adjunct-hoofdredacteur R D Paauw Alg redactiechef: H.I.J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W F. J. Wirtz (binVbuit./ec J. Ruygrok-Hoogeveen (plv) P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) Rubriekchefs J. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (ptv) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o tel. 071-144941. tst. 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2