Sehokbeton: compromis C D Stuiverspolitiek brak Woolworth "Petrochemie in overleg saneren" Beurs Amsterdam hort zakelijk marktberichten Einde aan bezetting in Kampen Confectiebedrijf moet inkrimpen 'Britse Hema' in zorgen Beursoverzicht DINSDAG 19 OKTOBER 1982 Order Philips Philips heefl van de Zweedse PTT een opdracht gekregen voor de levering en installatie van een te lecommunicatienet. Met de or der is een bedrag van 12 miljoen gulden gemoeid. De Zweedse PTT heeft gekozen voor een geleidelijke invoering van een systeem voor zogenaam de message manegement servi ces. Hierbij wordt het mogelijk dat met de bij Philips bestelde apparatuur onderlinge commu nicatie kan worden gerealiseerd tussen telex, data- en teletekst- terminals. De mogelijkheid be staat dat Philips nog vervolgor- ders van de Zweedse PTT ont vangt. Frankrijk Het tekort op de Franse handelsba lans zal dit jaar het grootste zijn in de geschiedenis, te wetën hon derd miljard frank (ongeveer 38 miljard gulden). In september was er een handelstekort van ruim twaalf miljard frank (onge veer 4,6 miljard gulden), zo heeft de Franse minister van buiten landse handel, Michel Jobert, la ten weten. In september werd er 5.5 procent meer geïmporteerd dan in augustus, terwijl de ex port stagneerde. Zuivelindustrie Hoewel de zuivelindustrie tot de sterkste sectoren van de Neder landse economie behoort, stoot ook zij voortdurend werkgele genheid af. Dit blijkt uit een nota van het produktschap voor zui vel, waarin staat dat het aantal arbeidsplaatsen in deze industrie tussen 1979 en 1985 met acht pro cent daalt. In 1979 waren er volgens de nota ruim 27.800 mensen werkzaam in de zuivel. Eind 1984 zal dit aantal volgens de voorstelling zijn ge daald tot iets meer dan 25.600. Als belangrijkste oorzaak van de teruglopende werkgelegenheid in de zuivelindustrie noemt het produktschap de stijgende ar- bcidsproduktivitcit. Dat wil zeg gen dat steeds minder mensen nodig zijn voor eenzelfde hoe veelheid werk. Hoog Catharijne De FGH Hypotheekbank voert be sprekingen met het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds over de toekomst van het Hoog Catha- rijne-complex, in Utrecht. Vol gens een woordvoerder van de FGH kan niets worden gezegd over de richting, waarin de be sprekingen voeren. FGH is voor de helft eigenaar van Hoog Ca tharijne, het Bredero-concern voor de andere helft. Een woordvoerder van Bredero be vestigde de aan de gang zijnde besprekingen, die volgens hem een vervolg zijn op de eerdere onderhandelingen. Over het doel wilde men bij Bredero niets zeg gen. Economie BRUSSEL (ANP) - De noodzake lijke herstructurering van de Eu ropese petrochemische industrie kan in veel gevallen plaatsvin den via onderling overleg tussen de fabrikanten uitmondend in o.m. samenwerkingsovereen komsten. overnemingen en ge meenschappelijk gebruik van in stallaties. Daarnaast moeten de producenten op individuele ba sis natuurlijk op de eerste plaats de fabrieken, die niet mee kun nen concurreren, sluiten. Dit zei gisteren ïr. J.H. Choufoer, groepsdirecteur van de Konink- lijke-Shell groep, tijdens de jaar lijkse bijeenkomst van de Euro pese sectie van de Vereniging van de Chemische Industrie. De overcapaciteit in de petroche mie is een gevolg van het inzak ken van de vraag naar basische- micaliën als gevolg van de huidi ge recessie. Zo bedraagt de vraag naar ethyleen thans 10.5 min ton, terwijl in West-Europa een totale capaciteit van 16,5 min ton be schikbaar is. Zelfs bij het meest optimistische scenario van een jaarlijkse groei van de vraag van 1,7 pet zal er in 1990 nog steeds een overcapaciteit van 32 pet be staan. aldus de heer Choufoer. Er moeten daarom maatregelen ge nomen worden om het leegbloe den van de industrie te vermij den. De Westeuropese petroche- Mobil blijft bij sluiting A'dam mische industrie verliest thans 200 min dollar per maand. Het is dus een noodzaak om een einde te maken aan de overcapa citeit. aldus de Shell-topman. Overeenkomsten zouden kunnen worden gemaakt tussen verschil lende fabrikanten, waarbij men van eikaars produktiefaciliteiten gebruik zou kunnen maken. Een en ander zou echter kunnen indruisen tegen concurrentiebe- palingen van de EG. Het gevaar van het uitschakelen van de con currentie is volgens de Shell-top- man echter gering gezien het grote aantal bedrijven, dat in de petrochemische industrie werk- De Europese commissie zou een belangrijke rol in het herstructu reringsproces kunnen spelen zonder er actief in te participe ren. De heer Choufoer wees in dit verband op de rol die de Eu ropese commissie vijf jaar gele den speelde in deolieraffinage. Toen er indertijd een onderbezet ting heerste van de primaire dis- tilleerfaciliteiten, startte de com missie een belangrijke dialoog met de industrie. De producen ten gaven toen twee keer per jaar op wat de capaciteit was en wat gesloten was. De commissie bracht de gegevens bijeen en maakte ze in verzamelde vorm bekend. Zonder direct zelf een rol te spelen droeg de commissie hierdoor bij aan het overzichte lijk maken van een buitenge woon complexe industrie, waar van voordien geen algemene ge gevens voorhanden waren, zo zei de heer Choufoer. Mobil Mobil Oil houdt vast aan de slui ting van de raffinaderij in Am sterdam, maar overweegt serieus nieuwe investeringen in Europa, waar Nederland een goede kan didaat voor is. Dat is gisteren in Den Haag naar voren gekomen tijdens overleg tussen demissio nair minister Terlouw van econo mische zaken en E S. Shecket, vice-precident en directeur van Mobil Oil Corporation. Dat heeft een woordvoerder van eocnomi- sche zaken laten weten. Terlouw kondigde dit overleg reeds in augustus aan toen de sluitingsplannen voor Amster dam gestalte kregen, maar wilde het in een breder kader voeren door de investeringsplannen van Mobil er bij te betrekken. Mobil staakt de raffinaderij-werkzaam heden in Amsterdam als gevolg van de overcapaciteit in deze sec tor en bouwt de vestiging om tot een overslagbedrijf. Daar kun nen dan veertig van de tweehon derd personeelsleden blijven werken. Volgens Shecket is voor de helft van het overtollige personeel passende arbeid binnen Mobil of elders gevonden en blijft het concern naar passend werk zoe ken. LEIDEN Leidse veemarkt, dinsdag. Weekaanvoer 4871. Aanvoer dinsdag 3402 dieren, waarvan 119 slachtrunde- ren. 367 gebruiksvee. 85 graskalveren. 1432 nuchtere kalveren. 15 veulens/po ny's. 696 varkens, 13 biggen. 559 scha pen of lammeren en 116 bokken of gei ten. Prijsnoteringen slachtvee was exact hetzelfde als gisteren behalve slachtzeugen 3,35 tot 3,45 (per kilo le vend gewicht). Prijsnoteringen ge bruiksvee (in guldens per stuk): melk en kalfkoeien 2000-3050, varekoeien 1850-2550. pinken 1150-1750. graskalve ren 750-1250, nuchtere kalveren (rood) 400-665. (zwart) 300-540. biggen 125-135. schapen 180-220. lammeren 190-250, gei ten 20-90. Toelichtingen (resp. aanvoer- handel-prijzen): slachtrunderen gelijk- rustig-stabiel, kalf-emn melkkoeien ruim-rustig-stabiel. varekoeien ruim- rustig-stabicl. vaarzen en pinken ruim- rustig-iets hoger, graskalveren ruim- rustig-stabiel, nuchtere kalveren ruim- rustig-iets minder, varkens minder- goed-iets hoger, lopers en biggen iets minder-redehjk-stbiel. schapen en lam meren minder-redelijk-stabiel. geiten ruim-nistig-stabiel. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling datum van 18 oktober. Andijvie per kg 0.58, Groene Kool 41 53. Spitskool 0.55. Bospeen II 1.08-1,39, Waspeen AI per kist 4.00-6,60. Waspeen All per kist 3.20-4,30, Waspeen BI per kist 4.00-7,10. Waspeen Bil per kist 1.70- 4,70, Prei A per kg. 61-64. Uien per kg 18-33, Peterselie (krul) 26-29. Selderij 34. Bloemkool 6 per bak I 47-85, Bloemkool 8 I 29-58, Bloemkool 10 I per bak 74-81. UTRECHT/KAMPEN (ANP) De actie bij de Kampense tak van het ook in Koudekerk geves tigde Sehokbeton is beëindigd. De ongeveer 170 werknemers en de vakbonden besloten van morgen met algemene stemmen de vorige week woensdag begonnen be zetting in elk geval tien dagen op te schorten, ten einde onderhandelingen over de overname van het bedrijf niet te schaden. Zij aanvaardden daarmee een com promis, op tafel gelegd door de vice-president van de rechtbank in Utrecht, mr L. Schuman. Sehokbeton had de rechter in een kort geding gevraagd een einde te maken aan de bezetting, die was gericht tegen plannen tot sluiting van fabriek in Kampen. Volgens de directie brachten de bezetters het voortbestaan van het gehele bedrijf in gevaar, dus ook van de vestigingen in Kou dekerk (Spanbeton) en Zwijn- drecht Mr. Schuman heeft de directie op gedragen over tien dagen verslag uit te brengen over de onderhan delingen tot verkoop van Schok- beton-Kampen Hij bepaalde dat de bedrijfsleiding de werkgele genheid voorop moet stellen bij die onderhandelingen. Als de bonden en het personeel niet te vreden zijn over het verslag dat directeur Prohn op 28 oktober uit moet brengen, kunnen zowel de bezetting als het kort geding (op 1 november) doorgaan. Schu man zei gisteren nog geen uit spraak te willen doen, omdat een vonnis volgens hem de proble men bij het bedrijf nauwelijks zou kunnen oplossen. Twee maanden geleden besloot de directie van Sehokbeton tot slui ting van de fabriek in Kampen, omdat deze vestiging de slecht ste ligging in de afzetmarkt zou hebben. Er heeft zich een koper gemeld, die een groot deel van het personeel zou willen overne men. Werknemers en vakbonden besloten vorige week tot bezet ting. omdat zij de indruk hadden dat Sehokbeton de zaak zodanig vertraagde dat de kansen op voortbestaan werden bedreigd. ZUIDLAREN (ANP) - Door luid schreeuwend met zijn 'koopwaar' heen en weer te rennen, tracht een paarden handelaar een nieuwe eigenaar voor zijn dier te vinden. Beeld van de traditionele paardenmarkt in het Drentse Zuidlaren een van de grootste in Europa - die vanmorgen van stapel liep. DINXPERLO (GPD) - Het confec tiebedrijf Hedex in Dinxperlo (Gelderland) zal begin volgend jaar 80 tot 100 van haar 170 werk nemers moeten ontslaan. Vol gens de directie van Hedex is de inkrimping een direct gevolg van het uitblijven van nieuwe over- heidsorder. De vette defensieorder tot een be drag van 25 miljoen gulden voor het vervaardigen van uniformen voor het leger, komt voor het Ne derlandse bedrijfsleven heel ma ger over en schept geen werkge legenheid. Defensie heeft voor een bedrag van 13 miljoen gulden opdrachten aan Nederlandse bedrijven ge gund, maar behalve het vervaar digen van de stoffen, zullen vrij wel alle uniformen in Joegosla vië worden gemaakt. Recht streeks heeft het ministerie van defensie een opdracht van 12 miljoen gulden in het buitenland geplaatst. Het Achterhoekse confectiebedrijf wordt hierdoor direct gedu peerd. Hedex had voor een be drag van ruim zeventien miljoen gulden ingeschreven. De enige order die het bedrijf krijgt en die dus in Nederland blijft, is het maken van 10.000 jekkers voor de Koninklijke Luchtmacht tot een bedrag van 1.4 miljoen gul den. Gisteren werd het trieste van de inkrimping door de direc tie bekendgemaakt. De versla genheid is groot, vooral omdat men na de uitlatingen van de staatssecretaris alle hoop had dat Hedex voor vele miljoenen or ders zou krijgen. ADVERTENTIE cnhagc. Kneuterdijk 13; (070) 92 40 31 Haarlem, Houtplein 8; (023) 31 59 50. De Britse burger, toch heel wat gewend als het op economi sche onheilstijdingen aan komt, werd deze maand op geschrikt door het bericht dat het nu ook met de waren huisketen Woolworth niet meer alles is. De Amerikaanse moederonder neming. Woolworth Trade Corporation, liet weten van de Britse vestigingen van Woolworth af te willen. Daar op trad een splinternieuw consortium onder de merk waardig aandoende naam Pa ternoster Stores naar voren, dat wel zin had in de 1144 wa renhuizen. De koop is nu zo goed als rond, en daarmee zijn dan de 30 banken, verzekeringsmaat schappijen, pensioenfondsen en beleggingsinstituten die samen anderhalf miljard gul den in Paternoster hebben gestopt de nieuwe eigenaar van de Engelse poot van Woolworth. De vraag komt op, wat ze eigenlijk met al die warenhuizen willen. Geruchten circuleren bij me nige vestiging van Wool worth over een naderend ein de. Paternoster zou de hele handel van de hand willen doen, de 52.000 werknemers op straat willen zetten, en het boze plan koesteren een mooie winst te maken op de verkoop van het onroerend goed. Dat is meteen ferm te gengesproken door de voor zitter van de raad van bestuur van Paternoster. John Bec kett. Hij zei: 'Wat wij willen, is Woolworth verbeteren, niet afbreken. Tegelijkertijd werd bekend, dat ondanks die geruststellende woorden toch 30 met verlies draaiende vestigingen van de warenhuisketen zullen moe ten sluiten, en niemand weet hoeveel er nog zullen volgen. De mot zit dus overduidelijk in Woolworth en, zoals ge zegd, menige Brit moet een beetje geschrokken zijn toen hij dat in zijn krant las. door Henk Dam Want Woolworth is in het Ver enigd Koninkrijk een begrip. Elke stad van enige omvang heeft in zijn hoofdstraat wel een vestiging van dit waren huis, bij een breed publiek beter bekend onder de koos naam 'Woolies'. Alleen al in Londen zitten er meer dan honderd. Een daarvan, de vestiging van Woolworth in West-Ealing (een wijk in West-Londen) moge als voor beeld dienen van wat er met de 'Woolies' fout is gegaan. Allereerst moet opgemerkt worden, dat het warenhuis- personeel in West-Ealing vooruit denkt. Met vaardige hand zijn nu al de eerste Kerst-artikelen uitgestald. Vrolijk gekleurde ballen, kaarsen en kaarten zijn in enige bakken direct bij de in gang geplaatst, als blikvan ger voor het publiek dat in deze sombere, koude en natte herfstdagen zoiets wel kan gebruiken. Wie nu wat verder het één ver dieping grote warenhuis in gaat, komt een zeer bonte verscheidenheid aan goede ren tegen. Kaas en bacon worden verkocht naast fles jes parfum, truien naast koe- kepannen, radio's naast ser viezen en grammofoonplaten naast kamerplanten. Het is een ware Winkel van Sin- kei, een prachtige doorsnede van wat de kapitalistische maatschappij zoal vermag tot stand te brengen. Tegelijker tijd is deze bonte uitstalling, waarin geen enkele lijn te ontdekken valt, het grote probleem van Woolworth. Waar het om gaat, is dat je bij Woolworth wel veel kan ko pen, maar binnen de verschil lende soorten goederen weer te weinig. Anders gezegd: wie een jurk nodig heeft, zal bij Woolworth tussen de tan denborstels, de fietsen en de pakken luiers best ook wel wat jurken aantreffen. Maar je kan natuurlijk beter naar een kledingzaak gaan: daar heb je meer keus. Enig historisch perspectief dient hier te worden geboden om dit wat beter te plaatsen. Toen de Amerikaan Frank Winfield Woolworth in 1909 zijn eerste Britse vestiging opende, deed hij een gouden greep. De inwoners van Li verpool, waar het warenhuis stond, waren zelfs zo enthou siast dat er rellen van kwa- Woolworth had een voor die da gen gouden formule. Hij ver kocht alleen maar goedkope spullen tegen de vaste prijzen van een, drie of zes stuivers. Het proletariaat van die da gen, dat te arm was om in de grote chique warenhuizen te kopen, had nog nooit zo'n overvloed aan betaalbare ar tikelen bij elkaar gezien. Woolworth handhaafde, tot op de dag van vandaag, de ge dachte dat in de warenhuizen zoveel mogelijk verschillen de artikelen moesten worden verkocht, tegen een lage prijs, en dus van navenante kwaliteit. Tegelijkertijd kre gen de traditionele klanten van Woolworth door de bank genomen wat meer te beste den, en veranderden hun koopgewoonten. Zo verloren de Woolworth-za- ken goed verdienende klan ten aan de meer gespeciali seerde winkels. Bovendien kon men, ondanks de lage prijzen, niet op tegen de prijs brekers en koopjeskoningen die met hun lawaaierige ad vertentiecampagnes de klan ten aan de onderkant van de salarisschaal naar zich toe trokken. Vorig jaar maakten de Britse vestigingen van Woolworth samen een verlies van 100 miljoen gulden. De 1150 Woolworth-warenhui- zen in Groot Brittannië zijn met de overname door Pater noster Stores Brits. Dat wil niet zeggen dat het personeel van die warenhuizen (waarbij veel part-time werkende huisvrouwen) nu ook gelijk massaal opgelucht de flessen champagne heeft openge trokken. Paternoster immers heeft nog niet gezegd, hoeveel zaken precies zullen worden op geofferd. Juist omdat de Woolworth-zaken bijna alle maal in stadscentra te vinden zijn, is de waarde van de on roerend goed-portefeuille zeer hoog, zelfs anderhalf keer zo hoog als het bedrag waarvoor Woolworth-Enge- land werd gekocht. Zoiets stemt, ondanks alle kleurige kerstballen, -kaarten en -kaarsen, niet erg vrolijk... DINSDAG 19 OKTOBER 1982 ACTIEVE AANDELEN Nedlloyd Gfoei Vu Opnifftn 184.60 48*40 76JX) BINNENLANDSE AANDELEN 15.00b TOOJOOÊ filioo 118.00 122.00 115.00 120,00 25.60 26.00 26,60 27,00 250.00 252.00 1450.00 1470.00 81,00 82.00 81,00 82.00 154.80 155,50 154.50 155.50 129.50 126.00 36.80 36.60 198,00 200.50 50.50e 13,20 1100.00 120C 540.00 540. 300.00 300. BELEGGINGS INSTITUTEN Alj. fondsenb. 158.0i 1125.00 113 572 00 574 118.50 119.00 GOUD EN ZILVER BUITENLANDS GELD 48.75 51.75 3,45 4.85 3.57 3.87 AMSTERDAM - Een willig Wall Street is dinsdag in Amsterdam een stimulans geweest om tot weer hogere koersen te komen. Aangezien het Damrak op de ontwikkeling in Amerika vooruit was gelopen, ging het nu minder hard dan op grond van de stijgin gen in de Verenigde Staten zou kunnen worden verwacht. Het voortouw werd nu genomen door Friesch-Groningsche Hypo theekbank, die rond het midda guur al 2,80 duurder was ge worden op 40,50. Van de inter nationals was Koninklijke Olie 0,70 hoger op 97,20 en Akzo 0.60 op 27,30. Philips deed er 0,30 bovenop op 28,10. Unilever was iets lager, terwijl KLM 1 terugzakte naar 94.50. Hoogo vens was een dubbeltje beter op 14,50. Van de banken werd Am- ro Bank 1 duurder op 41,90 en Middenstandsbank 1,50 op 110. In de verzekeringssector ging Ennia snel 2 omhoog naar f 127 en Bationalc Nederlanden 3 naar 113,50.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 20