Katwijks zaalteam onderuit in topper FNV wil zaken doen met kabinet Uw Gasbedrijf adviseert. Alphen en Lisse soepel naar schaakwinst -C J- Dakisolatie? Slechte organisatie kost haven tonnen DINSDAG 19 OKTOBER 1982 Remise voor Van der Wiel NOVI SAD (ANP) In de negende ronde van het internationale schaaktoernooi in Novi Sad. die gisteren werd gespeeld, kwam John van der Wiel met zwart, re mise overeen met de Joegoslaaf Bojan Kurajica. Door dat resul taat bleef Van der Wiel op de tweede plaats met 5,5 punten. De Joegoslaag Popovic, die de lei ding heeft, was gisteren in de ne gende ronde een van de acht spe lers, die zijn partij afbrak. HZC/De Robben nu naar Genua ODENSE - De loting voor de hal- ve-eindstrijd van het Europa Cup-toernooi waterpolo heeft be paald, dat landskampioen HZC/ De Robben zijn halve-finalewed- strijden in Genua speelt. HZC De Robben, dat zich afgelopen weekeinde in Zwitserland kwali ficeerde, werd bij de loting in Oden^e ingedeeld in een groep met de Italiaanse, Franse en Hongaarse landskampioenen: Pro Recco Genua, Marseille en Vasas Boedapest. In de andere halve-eindstrijd, die in West-Ber- lijn gehouden wordt, zijn gast- club Spandau, Alma Ata, Jug Dubrovnik en Kosice eikaars te genstanders. KATWIJK - In de interregionale zaalvoetbalcompetitie zorgde het team van Glasbergen voor een verrassing door Ceverbo (met de Leidenaars Ben de Roo en Jan van der Reyden) met een 6-4 nederlaag naar Dordrecht terug te sturen. Van der Plas verloor het topduel in Rozenburg met 1-0, en De Tegelhandel bleef de baas over Neptunus: 4-1. Het zaalvoetbalteam van de Rotterdamse Studenten wachtte tevergeefs op De Engel. Glasbergen - Ceverbo 6-4 Bij de Rijnsburgers weet je het nooit. Zo wordt er simpel van zwakkere ploegen gewonnen en zo is het weer een collectief team. Dat was ook gisteravond in Kat wijk het geval. Zelfs een snel op gelopen 2-0 achterstand, Koster passeerde doelman Star twee maal, werd zonder enige paniek aanvaard. De zorgen van Han Berger (r) zijn iets minder geworden. De trainer van FC Utrecht zag Dick Advocaat pas drie minuten voor het rustsig- gisteren het contract ondertekenen dat de voetballer aan de fusieclub van de Domstad bindt. In Advocaat ziet Berger de nieuwe leider van zijn defensie. Op de achtergrond bestuurslid Kernkamp LEIDEN - Ook dit seizoen lijken de verhoudingen in de promo tieklasse van de Leidse schaak bond bij voorbaat aardig vast te liggen. Philidor 3. LSG 2, Alphen 1 en het eerste team van Lisse ontlopen elkaar niet zoveel in speelsterkte, zodat verwacht mag worden dat dit viertal een spannende strijd om het kam pioenschap gaat leveren. Nieuw komer Voorschoten 2 heeft vol doende kwaliteit in huis om zich probleemloos te kunnen handha ven, een verrassing tegen de fa vorieten is daarbij niet uitgeslo ten. LSG 3 zag de vedetten, die de ploeg vorig seizoen zo verras send de titel bezorgden, naar het tweede of de reservebank ver huizen. Het team heeft daarmee duidelijk aan kracht ingeboet. Ook de toekomst van debutant LSG 4 en Daniël Noteboom 1, dat kopman Binnendijk verloor, ziet er niet best uit. Voor beide teams wordt het een harde strijd tegen de degradatie. De eerste ronde leverde geen ver rassingen op. Wel was LSG 4 dichtbij een stunt tegen Philidor 3. LSG 4 leidt momenteel zelfs met 3-4, maar de hangpartijen lij ken alle drie verloren te staan. LSG 2 klopte moeiteloos LSG 3 met 7-3. Ook Alphen en Lisse no teerden overwinningen met de zelfde cijfers. Slachtoffers waren respectievelijk Voorschoten 2 en D. Noteboom 1. Philidor 3-LSG 4 3-4 voorlopig Via Gerritsen en Van Ofwegen kwam Philidor op een 2-0 voor sprong, maar vervolgens begon LSG te stunten. Van der Meij won op het kopbord een wissel vallige partij van Pacjin, Kuiper kreeg een vernietigende vrijpion tegen Braggaar. Veteraan Westra kwam op het tiende bord bijna een uur te laat omdat hij de speelzaal niet kon vinden. Desal niettemin liet hij in een konings gambiet weinig van Freeke heel. Twee remises brachten de score op 3-4. Schaake had de sensatie compleet kunnen maken, hij stond lange tijd zeer goed tegen Prinsen. Tij- nood werd de LSG-er echter fa taal, na afbreken heeft ook hij geen vooruitzichten meer op een gunstig resultaat. De gedetailleerde uitslag: Pacjin-Van der Meij 0-1; Braggaar-Kuiper 0-1; v. Of- wegen-Bosman 1-0; Vergeer-R. v.d. Ma- rel afg: Prinsen-Schaake afg; Rietmeij- er-Sonneveldt 'A-'/i; Gemtsen-Mellink 1-0; v. Steenwijk-Frielink V4-V4; v.d. Wijngaard-P. Piket afg, Freeke-Westra 0-1. LSG 2-LSG 3 7-3 Beide teams waren gehandicapt, de invallers van LSG 2 brachten echter meer gewicht in de schaal. Hoewel de nodige spanning niet ontbrak, was de uiteindelijke ze ge van LSG 2 toch verdiend. De gedetailleerde uitslag: Wiebes- V.d.Drift 1-0; Nieuwland-Taal 0-1; Hörchner-Struikmans 1-0; Geertsma- V.Putten 0-1; Van Zijp-Barendse 0-1. Mieremet-V.Tooren 1-0; W.Bakker- V.d.Heijden 1-0, Noordijk-V.Egmond 1- 0; Pols-V.Rijssel 1-0; R.v.d.Marei-Smit 1-0. Alphen 1-Voorschoten 2 7-3 Voorschoten had geruime tijd uit zicht op een gelijk spel. Verstra ten en Houweling sr. lieten ech ter goede posities glippen, waar door hun opponenten Ydo en De Wit alsnog kans kregen winst punten voor Alphen te incasse ren. Met deze zeges sloeg de ba lans duidelijk ten gunste van, het dit seizoen met Ydo versterkte. Alphen door. De Voorschoten reserves deden het op de kopbor- den met overwinningen van Wouters en Schoonderbeek op vallend goed. De gedetailleerde uitslag V.d. Tol-Wou- ters 0-1; Mechelse-Schoonderbeek 0-1, Ydo-Verstraten 1-0; L. de Jong-Thierry 1-0; De Wit-Houweling 1-0; De Kleynen- Sluiter Xh-Vr, R. de Boer-Steenlage 1-0; Donker-v.d. Voorst 1-0; Passenier- Bausch Vi-Vi\ Moon-v.d. Veen 1-0 Lisse 1-D. Noteboom 1 7-2 voorlo pig. Een regelmatige winst van Lisse. De Lissenaren verloren voor de start van de competitie weliswaar Guus van Dijk (Hille- gom). Jan Bakker (Philidor) en Sjaak Kamps (Noordwijker- hout), maar hebben dit verlies in de breedte aardig weten op te vangen. Qua teamgeest, altijd een zwak punt bij Lisse. hoopt de ploeg er bovendien op vooruit te zijn gegaan. Kopman André de Boer en Giliams lieten de moge lijkheid onbenut om de neder laag van de Noordwijkers verder in de perken te houden. Van Hal gaat tegen Koppenaal opgeven, zodat de uitslag 7-3 wordt. In detail: Lommerse-De Boer R. v.d. Aardweg-Verschoor 1-0, J. Lem mers-Duindam 1-0; Clemens-Van Bers 1-0; Van Hal-Koppenaal afg; J v. Dijk Giliams 1-0; G Lemmers-Lindhout 0-1, V.d. Poel-Bosboom 1-0; Ruigrok-Hoek Vi-Vi; Rossdorf-Roelofs 1-0. (1-2). Na de pauze een bliksem- start van Glasbergen welke re sulteerde in treffers van Anne Ouwersloot en weer Ane van Dijk (3—2). In de dertiende mi nuut gaf Anne Ouwersloot Ce verbo de nekslag. Subliem draai de hij om Hans Koster heen en tekende voor 4-2. In de laatste acht minuten werd er door beide ploegen nog twee maal gescoord. Doelman Ab Westdijk raakte na een kogel van Marcel van der Blom aan het ge zicht geblesseerd en liet zijn on dankbare taak verder over aan Bennie de Roo. Marcel van der Blom en Piet Haasnoot ver schalkten De Roo ieder nog één maal. Ad Stam en Henk den Arend deden dit voor de Dordte- De Rozet - Van der Plas 1—0 Door deze kleine overwinning is De Rozet alleen aan de kop geko men in de interregionale klasse Van der Plas kon m Rozenburg totaal niet in zijn spel komen door het verdedigende systeem van De Rozet. In de 42ste minuut counterde de koplopers erg goed en Cees Teuben kon zich door zyn ploeggenoten laten felicite ren. Mart van der Plas raakte voor de Katwijkers nog een keer de lat en doelman Gijs Guyt groeide naar een grote hoogte. Neptunus - De Tegelhandel 1-4 Zonder wissels werd het Rotter damse Neptunus door de Leidse ploeg met lege handen achter ge laten. In de eerste helft zag het daar zeker niet naar uit maar de Oranje-hemden hielden stand: 0-0. Na de pauze nam De Tegel handel het initiatief. In acht mi nuten tijd was de basis voor de overwinning gelegd. Ronald van der Pot (2x) en Wim Oppelaar uit een strafschop scoorden voor de Leidenaars. Doordat doelman Wim van As gisteravond in uit muntende vorm verkeerde trof fen de Rotterdammers sleehLs éénmaal de roos. Vijf minuten voor het eindsignaal schoot Wim Oppelaar via de binnenkant van de paal weer raak en was de 4-1 zege een feit. UVS - THB Boys 3-3 Een pnma zaalvoetbal wedstrijd Mario Faber was ook nu op schot en schoot tweemaal raak. Hans van Eygen scoorde de derde Leidse treffer uit een moeilyke situatie. Bu THB Boys was Leo Weyers de productieve man. Hy tekende voor allen THB treffers. Van Gervcn - Noordwijk 6-6 Een doelpuntrijk treffen, waarin Van Gerven het eerste competi- ticpunt behaalde Steeds kwam de ploeg van Van Gerven op voorsprong maar de Noordwij kers hadden telkens een ant woord klaar. Richard Hofman (2x). Fred Bon (2x). Leen Spoor en Jan van Duin scoorde voor de thuisclub By N'oordwyk deden dit: Gert-Jan Bakker (2x), And nes Wendt (2x). Jos Smits en Re- né van Hensbergen. 6-11(23- 9) Van der Plas De Tegelhandel FV Snoekie Glasbergen De Engel 6-8(26-13) 6-8(42-33) 6-8(23-18» 6-8(22-17) 5-7(19-13) 5-4(18-22) 6-4(28-41) 5-3(13-25) 4-2(11-11) 6-2(11-24) 5-1 8-18) Rotterdamse St. Neptunus FC Grovo Topscorers: Anne Ouwersloot (Glasbergen) 10 Ronald van der Pot (De Tegelhandel) 8 Wim Oppelaar iDe Tegelhandel) 7 Jan Hogewoning (Van der Plas 7 WIM ne (Va VAN DUIVENBODE Over belastingen en premies Varia A A AMSTERDAM (ANP) - De FNV wil in het centraal overleg mor gen met het huidige kabinet en de werkgevers zaken doen over alternatieven voor de belasting en premieplannen die in de ogen van de FNV onaanvaardbaar zijn. Van WD en CDA, de partners van het in de maak zijnde nieuwe ka-- binet, wil de vakcentrale snel we ten of men bereid is de plannen van het huidige kabinet om de salarissen van ambtenaren en trendvolgers te bevriezen in te slikken en of men over de alter Verliezen leger El Salvador SAN SALVADOR (Reuter/UPI) - Regeringstroepen in El Salvador hebben de afgelopen 24 uur de zwaarste verliezen geleden sinds het begin van het nieuwe offen sief van de linkse guerrillabewe ging, zo is uit militaire bronnen in San Salvador vernomen. Volgens woordvoerders van de guerrillabeweging zijn in het op 10 oktober ingezette offensief minstens 189 regeringssoldaten gedood of gewond en 105 gevan gen genomen. Militaire functio narissen spreken deze cijfers te gen maar geven toe dat de verlie zen "zeer talrijk" zijn. De guerrillastrijders hebben hun offensief ingezet in .met name het noorden en noordoosten om de doden te herdenken die vielen bij de militaire coup van oktober 1979. Volgens militaire bronnen in de hoofdstad lijkt het verzet erin te slagen de posities te be houden. De guerrillastrijders hebben ongeveer de helft van de provincie Morazan in handen. In de provincie Chalatenango con troleert het verzet nog steeds de steden Las Vueltas en El Jicaro. Bij de aanvallen op de guerrilla strijders zijn volgens het ministe rie van defensie 5000 soldaten betrokken, onder wie drie in de Verenigde Staten getrainde ba taljons. De militairen worden vanuit de lucht gesteund door vliegtuigen en helikopters van Amerikaanse makelij. Volgens Amerikaanse regeringsfunctio narissen is de guerrillabeweging erop uit de posities voor eventue le onderhandelingen te verster ken. natieven van de vakbeweging wil praten (meer banen via kor ter werken). De diverse bonden van overheids personeel bereiden inmiddels al acties voor, voor het geval de be vriezingsplannen niet van tafel gaan. "Maar we voeren geen ac ties voor onze lol. We maken het liefst in redelijk overleg afspra ken met de overheid", aldus FNV-voorzitter Wim Kok giste ren na afloop van de FNV-federa- tieraad. Kok verwacht dat er morgen met de demissionaire regering se rieus te onderhandelen valt over alternatieven voor de belasting en premieplannen die - als er niets aan verandert - zouden lei den tot een onaanvaardbare las tenverdeling. De minima zouden er vier tot vijf procent op achteruit gaan en de hoogstbetaalden helemaal niets. Kok verwacht dat er met het ka binet te praten valt omdat ook minister De Graaf (sociale zaken en werkgelegenheid) zelf heeft gezegd dat de lastenverdeling niet erg rechtvaardig is. De FNV wil dat de huidige rege ring de lastenverdeling minder onrechtvaardig laat uitpakken via de inflatiecorrectie en door minder rijksbijdrage aan de so ciale fondsen te onttrekken dan men van plan was. Doordat de overheid volgens de huidige plannen de rijksbijdrage met vier miljard gulden wil ver minderen en daar bovenop nog eens dik twee miljard gulden re serves wil opbouwen via premie verhogingen, worden de werkne merspremies al met al op een on aanvaardbare manier omhoog gejaagd, vindt de FNV. Ook de Vrijdag praten de voorzitters van de centrale werkgevers- en werk nemersorganisaties en de Stich ting van de Arbeid opnieuw met elkaar. Kok wilde niet zeggen of er kans is op centrale afspraken tussen werkgevers en werkne mers over arbeidstijdverkorting. "Maar als er geen uitzicht was ge weest op reéel overleg was er vo rige week geen vervolgafspraak gemaakt", aldus de FNV-voorzit- ter. Aanslagen in N.-Ierland BELFAST (Reuter) In Noord-Ierland zijn gisteren een onderwij zer en de zoon van een protestants politicus het slachtoffer ge worden van aanslagen. De politie vermoedt dat de aanslagen het werk zijn van leden van de IRA, die de verkiezingen voor een Noordiers parlement, die morgen worden gehouden, willen sa boteren. De onderwijzer, David Wright, werd in Nwery voor zijn klas neer geschoten. Zijn leerlingen doken verschrikt onder de banken en renden vervolgens gillend de klas uit, toen hun meester in zijn borst werd getroffen en bloedend neerviel. Wright, een voorma lige luitenant van de paramilitaire Ulster Defense Regiment, is er ernstig aan toe, aldus de politie. Bij een aanslag in South Derry, raakte de 24-jarige zoon van de protestantse politicus David Óverend gewond, toen hij op het land van zijn vader met een tractor op een mijn reed. Zijn vader gelooft dat de mijn voor hèm was bedoeld. Ln Turkije: Veel doodstraffen geëist ANKARA (AFP) - De auditeur-militair in Ankara heeft in zijn akte van beschuldiging tegen militanten van de extreem linkse groep "Dev-Yol" 186 doodstraffen geèist. Het is het tweede mas saproces sedert de militaire staatsgreep van 12 september 1980 in Turkije. Het proces betreft 574 militanten die ervan beschuldigd worden te hebben "geprobeerd via gewapende volksstrijd de constitutio nele orde omver te werpen teneinde die te vervangen door een marxistisch-leninistische staat". Volgens de akte van beschuldiging heeft deze ene groep van ge noemde clandestiene organisatie, tussen 1975 en 1981, 414 terro ristische daden gepleegd waarbij 78 personen de dood vonden. De 418 militanten die voor de rechtbank verschenen (156 zijn ge vlucht) werden voorts beschuldigd van 75 pogingen tot moord, 28 gewapende aanslagen en 233 aanslagen met explosieven of gewapende botsingen. In de afgelopen maanden zijn in verschillende delen van het land 20 andere processen tegen "Dev-Yol" geopend Daarin versche nen ruim 2.000 militanten tegen wie in totaal 465 doodstraffen zijn geëist. Zonde, al die kostbare warmte die zo maar verdwijnt. Isoleren kan een uitkomst zijn. Alleen: hoe. wat. waar? Informeert u eens bij uwGasbcdri|l De voetenmethode: de verdachte moet blootsvoets op twee latex kussens gaan staan die zijn aangesloten op een vacuumpomp Na dat de lucht uit de kussens is gezogen, blijven de voetafdrukken perfect achter in het inmiddels hard geworden kussen Hiervan wordt vervolgens een gipsafdruk gemaakt. Misdadigers op de voet gevolgd WAALWIJK (ANP) - Het instituut voor leder en schoenen van TNO in Waalwijk heeft een methode ontwikkeld waarbij voetafdruk ken een sluitend bewys kunnen vormen in het gerechtelijk on derzoek. Wetenschappeljk on derzoek heeft aangetoond dat voetafdrukken evenveel kunnen vertellen als vingerafdrukken In voetafdrukken zitten zoveel her kenningstekens dat een vergis sing vrijwel is uitgesloten Ieder een heeft een voetafdruk, die verschilt van de voetafdruk van alle anderen Vertegenwoordigers van het ge rechtelijk laboratorium n ver schillende groepscommandan ten van politie brachten gisteren voor het eerst een bezoek aan het TNO-isnUtuut om zich te laten overtuigen van de betrouwbaar heid van de nieuwe methode. Justitie heeft al enkele malen de hulp van het instiuut by de be wijsvoering door middel van voetafdrukken ingeschakeld. Er zijn diverse misdadigers veroor deeld op grond van de voetspo ren die zij achterlieten ROTTERDAM (ANP) - Een falend wervingsbeleid van de stukgoed bedrijven is er de oorzaak van dat de Rotterdamse haven jaar lijks tienduizenden tonnen la ding haar neus voorbij ziet gaan De stukgoedbedrijvcn zijn slecht georganiseerd en er is een ge brek aan moderne marketing Dit is een van de voornaamste con clusies uit het rapport van de Ne derlandse Herstructurerings- maatschappy(Nehem). dat giste ren door de Vervoerbond FNV is gepubliceerd Het overleg van de werkgroep onder leiding van Ne- hem. die een totaalplan moet op stellen voor de toekomstige ont wikkeling van de Rotterdamse stukgoedsector is gisteren afge rond Terwijl de havenwerkgevers en de Nehem uiterst summiere com muniques naar buiten brachten, kwam de Vervoersbond met het vrywel volledige rapport Voorts is uit het overleg naar voren gekomen, dat de werkgelegen heid in de stukgoedsector van de Rotterdamse haven tot 1985 niet verder behoeft terug te lopen, dan waarmee in de huidige sane nngsplannen vanuit wordt ge gaan (2000 arbeidsplaatsen) De conlainensatic van goederen stroom /al. met name na 1985. iets sneller verlopen en het ziek teverzuim is de afgelopen tyd ge daald Het falende wervingsbeleid heeft in de afgelopen jaren geleid tot een slechte concurrentiepositie van de haven. Bovendien is er te weinig geïnvesteerd in moderne apparatuur en is er te weinig sa mengewerkt. Dit is in andere sectoren van de haven (contai ners. graan en erstoverslag) wel het geval geweest De Scheepvaart Vereniging Zuid (SVZ) heeft gisteren met instem ming gereageerd op het Nehem- rapport. De SVZ is met name verheugd over de constructieve samenwerking die mogelyk is gebleken tussen de sociale part ners binnen de Nchem-struc- tuurcomnussic VOETBAL - De eredivisieclub AZ'67. die dne weken geleden in navolging van Aja* aankondigde de ryen van de FBO (Federatie Betaald Voetbal Organisaties) te zullen verlaten, heeft die beslis sing nog niet officieel gemaakt De schnftelyke opzegging is nog steeds niet de deur uiL Volgens AZ-voorzitter Ligthart zal die brief voorlopig ook nog niet ge schreven worden "omdat we de contributie voor dit seizoen be taald hebben en formeel toch tot mei 1983 FBO lid zijn ATLETIEK - I)ale. Thompson, die een tydsbcstck van een maand Europees- en Britse ge menebest kampioen op de tien kamp werd, is gisteravond door de Engelse atletiekjournalisten uitgeroepen tot de atleet van het jaar in Groot-Bnttannié

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13