c Belangstelling voor AZ-Inter teleurstellend ift "Spartak is een counterploeg" Positie Dassajev wankelt Stadion nog lang niet uitverkocht Paul van der Blom terug bij RB... DINSDAG 19 OKTOBER 1982 Sport Het lijkt er op dat de KNVB Afd. Leiden het wilde zaal voetbal wil gaan aanpakken. De clubs Noordwijk en SJC zijn al gewaarschuwd dat een aantal van hun spelers uitgesloten zal worden van KNVB-voetbal als ze hun wil de activiteiten niet staken. De Afdeling beroept zich op een reglementsartikel dat leden van de KNVB verbiedt toe te treden tot niet-erkende voet balorganisaties. Dat kan best zijn. Toch zou het treurig zijn als de KNVB Afd. Leiden inder daad zou besluiten tot een jacht op wat dan "wild voet bal" heet. Zo'n machtige bond moet niet zo bangbroekerig zijn. Op het geheel van KNVB-activiteiten betekenen die zaalvoetbalpotjes toch vrijwel niets. Een leeuw gaat niet vechten met een muis. Dan nog iets. De KNVB hééft al een monopo liepositie. Wat ze nu beoogt is dat geen bal zonder haar goedkeuring in beweging mag worden gebracht. Dat gaat me te ver. Mag een voet baller die normaal aan zijn KNVB-verplichting en vol doet niet op een zelfgekozen tijdstip in een zeker verband met anderen een balletje trappen? Daar moeten juris ten zich maar eens over bui gen. Ja, er is dat reglements artikel, maar dat zegt niets. De bond kan wel zo veel wil len. Het individu kan niet he lemaal in een dwangbuis worden gestopt. Veel beter dan wat ook zou zijn als de KNVB eens onderzocht wdórom er wild wordt ge voetbald. Kortom als men het oor eens te luisteren legt bij het gewone voetvolk. Dat kan zeer verhelderend en heil zaam zijn en wellicht een zin volle oplossing dichterbij brengen. Een wilde jacht op wild voetbal leidt alleen maar tot een hoop irritatie en frustratie. Daar zit niemand op te wach ten. La-maar Het management van de bas ketbalclub E/Leiden is een zooitje, waarmee je niet ver der kunt; hopeloze types die een schop onder hun gaat moeten krijgen. Het is trou wens helemaal een club van niks. En Leiden is een rotstad waar een sponsor niets te zoe ken heeft. Deze woorden zijn niet afkom stig van mij, zoals u hopelijk al dóórheeft, maar verlieten vorige week de lippen van pasja Th. Kinsbergen, de coach van E/Leiden. Voor een sponsor die gesteld is op een schone mond, niet zó plezie rig, lijkt me. Nu kennen we Kinsbergen van vorige exercities, dus zó vreemd viel het me niet. Kins bergen is geen fijnbesnaarde ziel met subtiele methodes. Het is een soort opgefokte mo tor. De man kent geen grij- stinten, het is bij hem hellicht of pikzwart. Dit was zijn ma nier, zo kon je opmaken uit een later verhaal, om de juis te sfeer te kweken voor de Eu ropa-Cupwedstrijd tegen Olympiakos Piraeus. Normaal? Abnormaal? Ach, la ten we het daar maar niet over hebben. Maar één ding is zeker: niets is zo aan inflatie onderhevig als te vaak voorkomend gebral. Dan wordt de reactie al gauw: Ach, 't is Kinsbergen. La-maar. Zwarte vuist Mensen met een goed sportge- heugen zullen bij de naam John Carlos nog precies we ten om wie het gaat: de Ame rikaanse negeratleet die met zijn landgenoot Tommie Smith) bij de Spelen van Me xico City (1968) op het ere- platform met gebogen hoofd en opgestoken, zwart-gehand- JOHN CARLOS schoende vuist het Ameri kaanse volkslied beluisterde. De dagen van "Black Power". Er is veel te doen geweest over de daad van het tweetal. Het Amerikaans Olympisch Co mité was rózend. Het gooide Smith en Carlos uit het Olym pisch team en uit het Olym pisch Dorp. De heren werden voor eeuwig afgedankt. Dezer dagen kreeg ik het blad in handen van het comité dat de Spelen van 1984 in Los An geles organiseert. En wie is één der leden van het comité? Ja, hoor, John Carlos. De tijd heelt kennelijk alle wonden. Hij blijkt te zijn aangesteld als leider van buurt- en jeugdgroepen die allerlei werkzaamheden voor het or ganiserend comité zullen doen. Carlos ziet er op de foto uit als een héér van stand, een keuri ge official met stropdas. Hoe ver weg is de rebel van wel- In het blad worden veertig re gels aan zijn carrière gewijd. Maar geen woord over de zwarte vuist, die zijn naam over de gehele wereld bracht. Dót toch maar niet. Thorpe Het is er dan toch nog van geko men: het Internationaal Olympisch Comité heeft vori ge week in Lausanne besloten de Amerikaanse indiaan Jim Thorpe (1888-1953) eerherstel te geven. De gouden medailles die deze legendarische atleet zeventig jaar geleden tijdens de Olympische Spelen van 1912 (Stockholm) op vijf- en tienkamp won en die hem een halfjaar later werden ontno men omdat zijn amateursta- tus niet deugde, zullen begin 1983 door lOC-president Juan Semaranch aan zijn dochter, Grace Thorpe, ter hand worden gesteld. Daarmee is een eind gekomen aan een strijd van vele tien tallen jaren. Thorpe (wiens indianennaam Wha-Tho Huck was, hetgeen "helder pad" betekent) werd m ja nuari 1913 als professional gebrandmerkt omdat toen aan het licht kwam dat hij een paar jaar daarvoor wat dollars had verdiend tn honk balwedstrijden. Hij, de een voudige indiaan, besefte niet dat hij daarmee tegen het Olympisch reglement had ge zondigd, want hij wist niet eens dat dat bestónd. In een ontroerend eerlijke brief liet hij dat het Amerikaans Olympisch Comité in 1913 ook weten: "I was not wise in the ways of the world". Maar het comité oordeelde: onwe tendheid is geen excuus voor de begane overtreding en maakte de zaak aanhangig bij het IOC. Dat schrapte hem en zijn prestaties uit de Olympische annalen. Met tussenpozen is een handvol Amerikanen jóren lang in de weer geweest om het IOC te bewegen Thorpe zijn medail les terug te geven. Niet alleen op gevoelsgronden. Juristen toonden glashelder aan dat Thorpe niet eens gediskwali ficeerd had mógen worden omdat het reglement van de Spelen van 1912 bepaalde dat tegen de amateurstatus van een atleet maar "tot dertig dagen na de prijsuitreiking" bezwaren konden worden in gebracht. Thorpe zelf (arm, oud en zeer ziek) heeft ook nog JIM THORPE eens beleefd gevraagd of hij zijn medailles kon terugkrij gen. Vergeefs. Vooral de toen malige Amerikaanse IOC- president Avery B rund age (in 1912 als atleet tegenstan der van Thorpe en door hem totaal overklast) wilde van geen rehabilitatie weten. Thorpe stierf m 1953. maar zijn dochter Grace zette de strijd voort. In het begin van de jaren zeventig herriep de Amerikaanse Atletiek Unie haar besluit van 1913 en gaf Thorpe posthuum titels en re cords terug. Het IOC heeft hem nu ook opnieuw als Olympisch kampioen erkend. In het besluit zal IOC-president Samaranch ongetwijfeld een belangrijke rol hebben ge speeld. Al eerder gaf hij de stoot om een Olympische dwaling jegens de Zweedse bokser Igmar Johanson (1952) recht te zetten. De molens van de gerechtigheid malen langzaam. Te traag vaak om in een mensenleven rond te komen. Maar goed. ze mólen. Natuurtalent "Een natuurtalent van het zui verste water, zoals niemand voor hem en niemand na hem is geweest". Dat is algemeen het oordeel over Thorpe als sportman. Zijn trainer op de Carlisle Indian School, Pop Warner, zei over hem "Ja. ik was zijn coach, maar ik heb noott wat voor hem hoeven doen. Hij had een enorm ob servering s-vermogen ivat hij iemand zag doen, kon hij meteen zelf ook. Ach, als hij eens écht had willen trai nen....". Ter herinnering de prestaties van Thorpe op de tienkamp in 1912: 100 m in 11.2. ver springen: 6.79, kogelstoten: 12.89. hoogspringen 1.87 m, 400 m; 52.2. 110 m horden 15.6, discuswerpen: 36 98, polsstokhoog3.25. speerwer pen: 45.70 en 1500 m 4 40 1. Tussen hem en de anderen lag een straatlengte Inderdaad, het gaat nu een stuk sneller, beter, hoger. Maar we zijn dan ook 70 jaar verder. Thorpe werd later nog een for midabele honkballer en één der beste rug by spelers van Amerika. Hij kon nu eenmaal ólles. "Sir, you are the greatest athle te in the world", zet de Zweed se koning Gustav in 1912 vol respect tegen hem. En zo was het. ALKMAAR (GPD) - Europa Cup-voetbal begint voor AZ'67 financieel zo langzamerhand een frustrerende aangelegenheid te worden. Tot dusver leverde de Alkmaarse club vier seizoenen internationaal voetbal nauwelijks iets op. Slechts één keer - in het kam pioensjaar '80-'81 - boekte men een bescheiden winst, zij het LEIDEN Het voetbalavon- tuur van Paul van der Blom beeft in plaats van één jaar slechts zeven weken ge duurd. Het afgelopen week einde arriveerde de ex-Feye- noorder samen met Spitz Kohn, Hugo van Houten en Kees Storm in Nederland, nadat zijn club Morning Star definitief failliet was verklaard. "Ik zit dan ook best wel in het schip", aldus Paul. "Ik heb een contract getekend, maar m'n geld nooit gezien". De Oegstgeestenaar had al snel in de gaten "dat het niet lek ker zat bij Morning Star". Staudt, die manager, maak te op mij meteen al een vreemde indruk. Daarnaast was de training die wij kre gen waardeloos. Daarom vroegen wij om een Neder landse trainer. Kohn kon wel komen, maar toen hij er drie dagen was ging de club failliet", aldus Paul van der Blom, die alleen twee oefen wedstrijden voor Morning Star speelde. Van der Blom tracht in samen werking met Kohn, Van Houten, Storm en ook de Brit Ron Good lass nog wel wat geld los te peuteren. Enerzijds omdat hij geen werkvergunning had en an derzijds omdat de club ten gronde is, lijkt het een ver geefse poging. Na het kortstondige avontuur in Hong Kong meldde Van der Blom zich gisteravond op de training bij Rijnsburg- se Boys. "Ik ben via een jour nalist nog wel even bezig ge weest met Telstar, maar zo als het er nu voorstaat speel ik het komende seizoen in Rijnsburg". overigens pas nadat de ploeg de finale van het UEFA Cup-toer nooi had bereikt. Dit seizoen is de situatie niet veel anders want evenals voorgaande jaren blijkt het publiek nauwe lijks geinteresseerd in de Euro pese verrichtingen van AZ. Twee dagen voor de confrontatie tegen Internazionale Milan zijn er veel minder kaarten in de voorver koop van de hand gegaan, dan AZ op basis van de reputatie van z'n Italiaanse opponent in de tweede ronde van het toernooi voor bekerwinnaars had ver wacht. „We hadden er min of meer op gerekend", aldus AZ- voorzitter Arie Ligthart, „dat het stadion maandag al uitverkocht zou zijn geweest. Dat is op dit moment nog allerminst het ge val. We zijn pas 10.000 van de on geveer 17.000 toegangsbiljetten kwijt. Niettemin hebben we er alle vertrouwen in dat het restant ook nog wel zal gaan". Voor de Alkmaarse vereniging is de belangstelling voor het duel tegen Inter zonder meer een te leurstelling. De verwachting was dat er veel meer toeschouwers op de naam en faam van de Ita lianen zou afkomen. Secretaris Gerrit Peters liet tenminste di rect na de loting weten dat hij op minimaal 20 000 bezoekers re kende. Om die reden werd aan vankelijk overwogen om uit te wijken naar het Olympisch Sta dion in Amsterdam, maar onder druk van de achterban en gelet op de ervaringen van vorig jaar tegen Liverpool (slechts 12.000 mensen) gingen die plannen van tafel. „Achteraf gezien is dat een juiste beslissing geweest", zo be nadrukte Ligthart gisteren nog Voor een financieel tekort behoeft AZ overigens niet te vrezen, want het bestuur heeft de begro ting op twee ronden Europees voetbad afgestemd met 12.000 toeschouwers totaal om quitte te spelen. Hoewel de proloog tegen Limerick United veel geld kostte (Ligthart: „Het was een dure trip naar Ierland en er waren in Alk maar niet meer dan 4000 bezoe kers") houdt de club op basis van de recette-inkomsten van beide ronden toch nog een positief sal do over, mits er tenminste geen boetes moeten worden betaald aan de UEFA. Om de rust in en buiten het stadion te handhaven heeft AZ dan ook extra politie-assistentie gevraagd en gekregen. Niet alleen de club, maar ook de spelers zouden daar bij zijn gebaat. Want om tegen Inter een goede uitgangspositie te creëren voor de return over twee weken in Italië kan elke or deverstoring averechts werken. Over de vraag met welke midde len en strategie de Italiaanse ploeg, die gisteren met de nodige vertraging en zonder de gebles seerde Hansi Muller arriveerde, moet worden bestreden bleef trainer Hans Eijkenbroek giste ren vaag. „We zullen onze speelwijze enigs zins aanpassen aan Inter. Dat is met deze jonge ploeg domweg noodzakelijk. Aan de andere kant zullen we natuurlijk wan neer dat ook maar enigszins mo gelijk is, aan de hand van de lij nen die we vooraf hebben uitge zet proberen ons eigen spel te spelen. Ik zie voor ons zeker mo gelijkheden. In het toernooi in Rimini begin augustus hebben we, weliswaar nog met Kees Kist, tenslotte ook ploegen als AS Roma en het Braziliaanse At- letico Mineiro weggespeeld. Te gen Inter moet er gewoon collec tief keihard gewerkt worden. Dan kunnen we iets bereiken. Dat hebben we in de competitie aangetoond", aldus de oefen- meester die zich vooraf goed heeft laten informeren over de sterke en zwakke punten van de ploeg-in-opbouw uit Milaan. De meeste zorg baart Eijkenbroek, die zich met de spelers vandaag en morgen in Egmond afzon- derd, de bezetting van zijn aan- valslijn. De keuze voor de twee beschikbare spitsposities is be perkt, want van de vijf aanvallers zijn er slechts drie beschikbaar onder wie twee geblesseerde spelers. Pier Tol, die al maanden last heeft van een liesblessure is het grootste vraagteken. Pas vlak voor de wedstrijd beslist de tech nisch leider of de Volendammer fit genoeg is om te worden inge zet. „Hoewel hij allesbehalve in vorm is hoop ik dat ik toch over hem kan beschikken", zo stelt Eijkenbroek met nadruk vast. „Tegen een ongetwijfeld massaal verdedigend Inter heb ik een speler als Tol nodig die met z'n individuele kwaliteiten voor ope ningen kan zorgen. Eén goal meer dan Inter moeten we mini maal maken, willen we in Italië tenminste de kans hebben om verder te komen in dit toernooi. Het probleem is echter dat van alle beschikbare aanvallers op dit moment alleen Talan in staat is om te scoren". HAARLEM (GPD) - Met gebruik making van de modernste tech nieken (satellietbeelden). infor matie van Arsenal en analyses van assistent-trainer Jan Jong bloed. die afgelopen vrijdag de competitiewedstrijd Spartak Moskou-Ararat Erevan heeft bij gewoond, heeft trainer Hans van Doorneveld Haarlems Russische UEFA-Cup-tegenstander in de afgelopen dagen redelijk in kaart kunnen brengen „Spartak is een counterploeg Het voelt zich het best in zijn element als de tegen partij aanvalt, waardoor het zelf ruimte krijgt om snel uit te bre ken. Ik verwacht alleen niet, dat wij ook maar een kans maken om aan te vallen", aldus Van Doorneveld, die daarmee aan geeft, dat zijn ploeg een zeer moeilijke woensdagavond staat te wachten in het Lenin-stadion in Moskou. Dat Spartak het liefst countert, be wijzen bijvoorbeeld de uitslagen tegen Arsenal in de eerste ronde. De Moskouse ploeg gaf een staal tje „uitbraak-voetbal" ten beste in Londen, toen de Engelsen met 2-5 werden geklopt. ..Spartak", aldus Van Doorneveld. „speelt net zoals de Britse ploegen met twee spitsen. Het verschil is, dat de aanvallers in Engeland naar elkaar toe kruipen, terwijl de twee spitsen bij Spartak vanuit het midden naar de vleugels uit wijken. In het gat dat vervolgens in het centrum ontstaat, duikt dan Joen Gavrilov. Dat is een erg gevaarlijke speler, die door zijn lengte cn behendigheid moeilik is af te stoppen. Bovendien be schikt hij in beide benen over een erg hard schot". Met Gavrilov noemt Van Doorne veld meteen een van de bekend ste Spartak-spelcrs. De 29 jarige, zeer aanvallend ingestelde mid denvelder heeft 36 interlands op zijn naam staan en hij was in Spanje een vaste keus in het WK- team Gavrilov is de laatse jaren steeds in de Russische topseo- rerslijst te vinden. Vong jaar ein digde hjj daarop op de tweede plaats achter Sjengelia van Dina- mo Tblisi. Van Gavnlov komen de passes die de aanvallers Ser gei Rodjonov en Sergei Sjvetsov (of Sjerenkov) in staat stellen een aanval op te zetten of af te ron den. De 22-jarige Rodjonov be hoorde evenals Gavnlov, Dassa jev en Romantsev tot de Russi sche WK-seletie. Rodjonov kwam tweemaal als invaller in de slotfase van een wedstrijd in het veld en speelde dientengevolge slechts in totaal twaalf WK-mi- nuten mee. Oleg Roman tsev, die in Spanje niet werd ingezet door coach Kon- stantin Beskov, is bij Spartak een van de twee centrale verde digers. Twee jaar geleden maak te hij tijdens de Olympische Spe len indruk, maar een volledige interland heeft hij nog niet op zijn naam staan. Romantsev is bij Spartak meestentijds aan voerder. Achter hem staat de be kendste Spar(ak-speler. Rinat Dassajev. De 25-jange doelman groeide in Spar\je uit tot een van de betere keepers van het toer nooi om het wereldkampioen schap Dassajev is sinds 1979 vaste keus in het doel van Spar tak Toch is juist de bij de provincie club Volgar weggeplukte stu dent de laatste tijd aan veel kri tiek onderhevig In de tweede wedstrijd tegen Arsenal werd hij, na de bal in eigen doel te hebben gewerkt en enkele andere fouten te hebben gemaakt, vervangen door reserve-keeper Aleksei Proednicov. Afgelopen vrijdag konden de spelers van Haarlem via de satellietbeelden zien, hoe Dassajev schuld had aan ten minste één treffer van Ararat Erevan. De lange doelman had in die wedstrijd de grootste moeite met schoten naar de beneden hoek. Dassajev straalt momen teel niet die zelfverzekerdheid uit die zo kenmerkend was voor zijn stijl tijdens de WK. Er gaan in Rusland dan ook stemmen op die menen dat de keeper in min dere doen is door misplaatste ve- dette-ncigingcn Mede door de fouten van Dassajev, die een 2-1 -overwinning van Ara rat tot gevolg had. zijn Spartaks kansen op het Russisch kam pioenschap tot een mmimum ge slonken. Dinamo Minsk gaat aan de leiding en wordt over een maand zeer waarschijnlijk tot Russisch kampioen uitgeroepen Dat Spartak tegen het einde van deze competitie - deze loopt van maart tot december - nog een rol heeft kunnen spelen aan de kop van de ranglijst, mag op zich op merkelijk worden genoemd. Dit omdat de belangen van het Rus sische team voorrang genoten en Spartak daardoor z|jn belang rijkste speler miste

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11