Baan voor jeugdwerklozen Nederland toe aan "ogenbank" 'Huisarts weet weinig van kindergeneeskunde' Aftastend gesprek sociale partners C Rotterdam en Zeist helpen 1450jongeren "Brandweer moet het voorrijden berekenen" Haig naar Wassenaar Consumptieve uitgaven weer gedaald Dodewaard krijgt kosten demonstraties vergoed Nederlands wagenpark groeit bijna niet meer Leiden meest geschikte plaats ;ATERDAG 16 OKTOBER 1982 Binnenland iOORDWIJKERHOUT (ANP) - Dr. W. van Zeben, erelid van de Nederlandse Vereniging voor Kindergeneeskunde, heeft zich vanmorgen bij de viering van het 90-jarig bestaan van deze vereni ging in Noordwijkerhout afge vraagd of het wel zo goed is dat kinderartsen omdat ze specia listen zijn - geen huisartsprak tijk mogen hebben. Volgens hem is het met het inzicht van veel huisartsen in de kindergenees kunde soms somber gesteld. Jepaalde acute, ernstige ziekte beelden worden soms niet tijdig herkend. Anderzijds worden kin deren vaak „overbehandeld". Koorts zonder het geven van een antibioticum lijkt voor velen in de huisartsgeneeskunde wel haast niet mogelijk, aldus dr. Van Zeben. Andere huisartsen drijven volgens hem hun diagnostiek te ver door, door te veel onderzoeken te laten doen. „Het komt voor dat men verwijzingen krijgt met uitge breide laboratoriumgegevens, waarvan sommige door de com- Ziektebeelden niet op tijd herkend puter met een sterretje als afwij kend worden bestempeld omdat de computer niet is geprogram meerd op de normale waarden van de kinderleeftijd". Ook artsen van consultatie-bu reaus en verpleegkundigen blij ken volgens Van Zeben nogal eens niet in staat het verschil tus sen normaal en abnormaal te on derkennen, waardoor soms on nodig onrust wordt gezaaid. Hij pleitte voor meer en betere con tacten tussen huisarts en specia list, waarbij de huisarts een kind ook uitsluitend voor een advies naar de kinderarts verwijst. In een jubileumboek van de 90-ja- rige vereniging schetst Van Ze ben de enorme vooruitgang die er sinds 1892 op het gebied van de kindergeneeskunde is ge maakt. In 1901 was ruim de helft van alle mensen die in Neder land doodgingen jonger dan twintig jaar, in 1980 nog maar 3,2 procent. Vooral de zuigelingen sterfte (tot één jaar) is sterk afge nomen: bijna 26 procent van de totale sterfte in 1901 en nog maar 1,36 procent in 1980. Voor kinde ren van één tot en met vier jaar zijn die percentages respectieve lijk 11,15 en 0,32. Opvallend is een citaat uit een voordracht voor de Vereniging voor Kindergeneeskunde in 1903, van een inleider die toen in ging tegen de bewering ..dat door de groote kindersterfte eene gezonde sociale selectie wordt bereikt, omdat de kinde ren uit de onderste lagen der maatschappij het grootste aan deel opleveren". Trouwens, ook nog in 1940 stond er in een boek over besmettelijke ziekten dat „de grote sterfte aan acute infec tieziekten onder de paupers mis schien mede een middel is van de natuur om zich voor achter uitgang te behoeden". In de loop van deze eeuw hebben aanvankelijk de ontdekking van vitamines en de mogelijkheden om infectieziekten te voorkomen door inentingen de kindersterfte sterk doen dalen. Op het ogen blik wordt ongeveer 90 procent van alle pasgeborenen op vrijwil lige basis tegen difterie, tetanus, kinkhoest, kinderverlamming en mazelen ingeënt. Dat percentage is in vrijwel geen enkel ander land bereikt. ROTTERDAM/ZEIST (ANP) - De gemeenten Rotterdam en Zeist zullen op korte termijn 1450 werkloze jongeren r~rt-itt" tvt A A T~* /MATrfnmrtririr» aan een tijdelijke baan voor een half jaar tot een jaar lil-' /j li A l-C I HK /rr I"1 l"£ kunnpn holnpn Dat ffphpnrt in het kader van de zoop. V/l ZJV/U1V 1 Vi tiyUlUJUJJJJll, kunnen helpen. Dat gebeurt in het kader van de zoge noemde werkgelegenheidsverruimende maatregel (WVR) van het ministerie van sociale zaken. In Rotterdam gaat het vooral om jongeren beneden de 23 jaar, die al langer dan negen maanden werkloos zijn. De gemeente wil ze de mogelijkheid geven ar beidservaring op te doen, waar door ze naderhand misschien meer kans hebben op een baan. 42 Miljoen De loonkosten van de Rotterdamse jongeren (850) worden betaald door de rijksoverheid. De ge meente Rotterdam heeft van het ministerie van sociale zaken een bedrag van ruim 42 miljoen gul den ter beschikking gekregen voor bestrijding van de werk loosheid. Meer dan de helft van dit bedrag is bestemd om jonge ren aan (tijdelijk) werk te helpen. Het feit dat binnen niet al te lange tijd 850 jeugdige Rotterdammers een tijdelijke baan zullen hebben zal geen spectaculaire invloed hebben op de totale werkloos heid in de Maasstad. Volgens de jongste gegevens is in het rayon van het gewestelijk arbeidsbu reau 16,7 procent van de afhan kelijke beroepsbevolking werk loos. Dat zijn 35.000 mannen en vrouwen. Het landelijk gemid delde ligt op 12,9 procent. Ook bij de jeugdigen is de werk loosheid in de Maasstad aanzien lijk ongunstiger dan gemiddeld elders in het land. Ruim 12.000 jongens en meisjes tot 23 jaar zit ten momenteel zonder werk. Kosten Dlgens een meente R( ROTTERDAM (ANP) - Het colle ge van B en W van Rotterdam wil in het kader van de gemeentelij ke bezuinigingsoperatie het vol gend jaar de burgers laten beta len voor het inroepen van hulp door de brandweer. De eigenaar (niet de huurder) van een huis waar brand uitbreekt moet vol gens het plan van het stadsbe stuur 410 gulden "voorrijkosten" gaan betalen. Als de gemeenteraad akkoord gaat zal Rotterdam de eerste gemeen te in ons land zijn die de burgers laat betalen voor bluswerkzaam heden door de brandweer. Een speciale werkgroep heeft het plan onderzocht en is tot de slot som gekomen dat het niet in strijd is met de gemeentewet en derhalve juridisch haalbaar. De werkgroep is er verder van uitge gaan dat de brandverzekeraars de door hun klanten in rekening gebrachte "voorrijkosten" zullen vergoeden. De hulp van de Rot terdamse brandweer bij onge lukken blijft gratis, zo heeft het stadsbestuur gisteren besloten. De Rotterdamse brandweer ver wacht dat de serie maatregelen een bedrag van 1,2 miljoen gul den per jaar zal opleveren. Dit bedrag komt in de buurt van de bezuinigingsopdracht die de korpschef van het gemeentebe stuur heeft gekregen. De ver wachting is dat het niveau van de hulpverlening pp peil kan blij ven en dat aanzienlijk minder ba nen bij de Rotterdamse brand weer verloren zulleng aan dan zonder het vinden van de tarief- maatregelen het geval zou zijn geweest. groep jonge werklozen geplaatst worden bij de dienst gemeente werken. Dit bedrijf zal de tijdelij ke arbeidskrachten onder ande ren inzetten bij het verrichten van achterstallig onderhoud aan scholen. Het gaat in het banenplan in de meeste gevallen om eenvoudig werk van administratieve of praktisch uitvoerende aard, om dat dat op het ogenblik door ge brek aan mankracht of financiële middelen moet blijven liggen. Hoewel de WVR-regeling inhoudt dat het ministerie de loonkosten van de tijdelijke arbeidsplaats tot een bepaald maximum be taalt, moet de gemeente volgens een woordvoerder toch geld op het plan toeleggen. Rotterdam zal zelf de kosten van materiaal, vervoer en werkbegeleiding moeten betalen. Zeist De gemeente Zeist heeft ruim 600 jongeren die langer dan een half jaar werkloos zijn een krant ge stuurd met 'vrijwilligersvacatu- res'. Zij kunnen het aangeboden werk een jaar lang gaan doen zonder hun uitkering kwijt te ra ken. Belangrijk is volgens de ge meente wel dat het werk moet aansluiten bij de opleiding, be langstelling en mogelijkheden van de jongeren. Daarmee wijkt de Zeister aanpak af van het 'ge meenschapstakenplan' van de vorige minister van CRM, Van der Louw. "Het is nadrukkelijk de bedoeling dat de jongeren in het vrijwilli gerswerk ervaring op doen, die hun van nut kan zijn op de ar beidsmarkt", legt gemeentese cretaris K.H. Koekkoek uit. "Daarom staan in de vacature krant voornamelijk administra tieve functies. De meeste werklo ze jongeren in Zeist zijn daarvoor opgeleid". Als de respons goed is, wil Zeist in de toekomst meer vrijwilligers- vacaturekranten gaan uitgeven. WASSENAAR - De voormalige Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Alexander Haig, zal maandag in kasteel Oud Wassenaar een lezing houden ter gelegenheid van de oprichting van de FEM Executive Club. In deze club, waartoe het initiatief werd genomen door het Finan cieel Economisch Magazine, zul len vooraanstaande figuren uit het Nederlandse bedrijfsleven zitting hebben. Haig, lid van de raad van bestuur van het Amerikaanse bedrijf United Technologies, spreekt op uitnodiging van FEM. Bij de le zing zal ook mr. Pieter van Vol lenhoven aanwezig zijn. NOORDWIJK (ANP) - FNV-voor- zitter Wim Kok heeft bij de werk gevers duidelijke geluiden be speurd dat de koopkrachtbeper king van de werknemers zijn grenzen heeft. Kok zei dat giste ren na afloop van een eerste in formeel overleg tussen de werk gevers- en de werknemersvoor zitters in de Stichting van de Ar beid. Zowel hij als voorzitter Van Veen van het VNO weigerde verdere mededelingen te doen. Het infor mele gesprek wordt volgende week vrijdag voortgezet. Er is dan, aldus Kok, misschien ook wat meer duidelijkheid over de weg die een nieuwe regering zal inslaan. Doel van het overleg is na te gaan of het mogelijk is op centraal ni veau afspraken te maken voor het arbeidsvoorwaardenbeleid in 1983. De voorgenomen bevrie zing van de ambtenarensalaris sen en de sociale uitkeringen houdt de werkgevers en werkne mers verdeeld. Maar, aldus Kok, het is niet verantwoord om daar om nu al een streep te zetten on der het overleg. Het gaat tenslot te om de belangen van miljoenen mensen, zo zei hij. Het gesprek van de voorzitters gaat vooraf aan het overleg tussen de regering en de sociale partners over het arbeidsvoorwaardenbe leid in 1983. Het was de bedoe ling de bijeenkomst van de Stichting, die plaatsvond in het management-studiecentrum van het VNO, De Baak in Noordwijk, geheim te houden. De belangrijkste gespreksonder werpen zijn geweest de prijs compensatie, arbeidstijdverkor ting, de voorgenomen bevriezing van de salarissen in de collectie ve sector en de uitkeringen en de gevolgen hiervan voor het be drijfsleven (wel of geen loon maatregel). De vakbonden zijn bereid de prijs compensatie gedeeltelijk in te le veren in ruil voor algemene ar beidstijdverkorting. Maar dan moet de bevriezing van de amb tenarensalarissen en de uitkerin gen die het demissionaire kabi net per 1 januari wil doorvoeren van tafel. De werkgevers willen alleen op het niveau van ondernemingen of bedrijfstakken praten over ar beidstijdverkorting. Volgens hen moet de automatische prijscom pensatie als systeem verdwijnen en is inlevering ervan in ruil voor algemene arbeidstijdverkorting onvoldoende om het bedrijfsle ven uit de problemen te halen. De bevriezing van de ambtenaren salarissen en de uitkeringen is door de werkgeversorganisaties eerder een stap in de goede rich ting genoemd. Zij vinden dat de overheid een eigen beleid hierin moet volgen. Nu nog volgen uit keringen en ambtenarensalaris sen de loonontwikkeling in het bedrijfsleven. Leden van de jaarclub CIA van het Rotterdamsch Studen ten Corps bezorgden politiek Den Haag gistermiddag enige opschudding, toen zij vanuit een rubberboot de bodem van de Hofvijver begonnen af te tas ten op zoek naar.... naar wat ei genlijk? Nadere informatie leerde dat zij uit betrouwbare bron hadden vernomen dat zich onder de waterspiegel een Rus sische onderzeeer zou ophou den. De zoekactie leverde uiter aard niets meer op dan de hoon der toeschouwers. (Foto GPD) DEN HAAG (ANP) - De in 1980 ingezette daling van consumptie ve uitgaven heeft zich in het tweede kwartaal van dit jaar voortgezet met nog een 2,5 pro cent ten opzichte van de maan den april, mei en juni vorig jaar. Dit heeft het ministerie van eco nomische zaken vrijdag aan de hand van gegevens van het CBS bekendgemaakt Belangrijkste oorzaak van de da ling van de uitgaven zijn volgens het departement de ongeveer zes procent lagere bestedingen aan duurzame goederen, camera's, televisies, wasmachines, enz. Ook in de categorie voedings- en genotmiddelen werd in het twee de kwartaal minder uitgegeven (3.5 procent). Vooral vlees, vis en produkten van de banketbakker werden minder verkocht. DEN HAAG (ANP) - Uit statistieken van het CBS blijkt dat het aantal auto's in Nederland nog maar nauwelijks toeneemt. Op I augustus waren er 4,6 miljoen personenauto's, een kleine 400.000 vrachtwagens en ruim 100.000 motorfietsen, zo heeft het ministerie van economische zaken meegedeeld. Vorig jaar augustus stonden er bij de Rijksdienst voor het Weg verkeer 37.000 personenauto's minder geregistreerd. Er waren toen tevens duizend vrachtwagens en achtduizend motorfiet sen minder op de weg. ARNHEM (ANP) - De gemeente Dodewaard krijgt van het minis terie van binnenlandse zaken al le kosten vergoed die zijn ge maakt in verband met de massa le demonstraties tegen de kern centrale in 1980 en 1981. Het gaat om een totaalbedrag van bijna 271.000 gulden. Dit blijkt uit een bnef van het ministerie van bin nenlandse zaken aan de gemeen te. Het ministerie had al twee voorschotten uitbetaald De asfaltering van een tijdens de acties van september 1981 opge broken klinkerweg nabij de kerncentrale is wel voor reke ning van de gemeente. De rijks overheid vergoedt slechts de kosten van herbestraten. Dode waard koos echter voor asfalto- ring om herhaling van het opbre ken bij toekomstige acties te voorkomen. Die asfaltering kost de gemeente nu ongeveer 9.000 gulden. Volgens een woordvoerder van de gemeente Dodewaard gaat het bij de vergoeding, naast kosten van het herstel van opgebroken wegen, vooral om kosten van di verse tgdelgke voorzieningen als borden en wegmarkeringen, de kosten voor extra telecommuni catie in de gemeente, de inrich ting van bcleids- en criMscentra en personeelskosten. Er werden volgens de woordvoerder tijdens de acties en in de dagen daarna flink wat overuren gedraaid. Nederland is hard toe aan een „ogenbank". Een plek waar hoornvliezen in voorraad worden gehouden en van waaruit deze vliezen worden verdeeld over ziekenhuizen en medische centra die oog operaties verrichten. Ook nu worden er hoornvliezen ge transplanteerd, maar er zijn er te weinig. Dat gaat ten kos te van de kwaliteit, meent de Santpoortse oogarts G. M. Smith, verbonden aan het Diaconessenhuis in Heem stede. „Vaak heb je maar een of twee hoornvliezen beschikbaar als je wilt transplanteren. Dan zeg je: we gokken het maar. Na de operatie blijkt nogal eens, dat het meuwe hoorn vlies met aanslaat of troebel wordt. Die kans is veel gerin ger als je de keus hebt uit tien of twaalf hoornvliezen. Dan neem je het allerbeste". Leiden Hoornvlies-transplantaties worden in Nederland sinds uitgevoerd. Er werd mee be gonnen in Leiden. Hoewel op dit moment alle acht univer sitaire centra dit soort opera ties verrichten vinden de meeste transplantaties nog steeds in Leiden en Rotter dam plaats. Nederland telt 25 oogartsen die transplantaties uitvoeren. De Santpoortse oogarts Smith is een van hen. Per jaar worden tussen de 400 en 450 hoorvhezen ge transplanteerd. door Jan Bongers Als er een ogenbank komt bete kent dat volgens Smith, dat de operatie bij meer mensen slaagt. „Tien tot twintig pro cent van de transplantaties slaagt niet omdat het hoorn vlies dat de patient krggt on voldoende kwaliteit bezit aldus Smith. De kwaliteit van het produkt („ik zeg het wat grof') moet zo hoog mogelijk worden ge maakt In Amerika functio neren enkele tientallen „eye- banks". Met succes. Enge land kent ogenbanken. Frankrijk en West-Duitsland in iets mindere mate. Paar ton „Het wordt echt tijd, dat we een centrale ogenbank krijgen Erg ingewikkeld hoeft dat niet te zijn. Veel geld hoeft het ook niet te kosten. Ik denk, dat je er met een paar ton aan stichtingskosten bent. Maar je moet een aantal mensen achter je krijgen die bereid zijn in een stichtings bestuur te gaan zitten". Smith spreekt van een „hoornvliesstichting". Bij het opzetten van een ogen bank gaat het om twee din gen die volgens Smith naast elkaar kunnen functioneren: een instantie die de medische kant beoordeelt (bg wie past welk hoornvlies, bij wie kan verwacht worden dat het ont- vangerhehaam het nieuwe hoornvlies afstoot) en een or ganisatie die de feitelijke in zameling en verdeling van hoornvliezen over de zieken huizen regelt. In het Academisch Ziekenhuis Leiden zetelt Eurotransplant, een zelfstandige instantie die voor een aantal Europese lan den uitzoekt bi) wie meren van overledenen ingeplant kunnen worden. Per compu ter wordt bekeken, of de bloedgroepen van donor en ontvanger een niertransplan tatie toelaten Er zijn zoveel bloedgroepen in het spel. dat dit rekenwerk niet met de hand kan geschieden Oog arts Smith meent, dat Euio- transplant de instantie is, om ook de afstemming van hoornvliesdonor en ontvan ger te gaan regelen. In het medische jargon heet die af stemming „matching". Voordat je een nier kunt trans planteren moet er altgd mat ching plaatshebben. By ogen ligt dat simpeler. Hoornvlie zen kunnen meestal „zo maar" getransplanteerd wor den. Dat komt doordat een hoornvlies (het vlies dus dat de oogbal grotendeels om geeft en dat aan de voorzijde helder is) in principe geen bloedvaten bevat. Bloed kan afstotingsreacties veroorza ken. Afstotingskans Bij een minderheid van de mensen die voor zo'n opera tie in aanmerking komen (on geveer twintig procent) is wel bloedonderzoe k, afstem ming (matching) nodig. „Als gevolg van ontstekingen, lit tekens of verbranding kun nen er toch bloedvaten in het hoornvlies van de patient zijn ontstaan", aldus Smith. „Als dat het geval is, kun je niet opereren zonder matching. De kans op afstoting ligt dan namelijk op 80 procent". Matching van hoornvliezen ge beurt nu nog veel te weinig. Als er een ogenbank komt zou Eurotransplant in Leiden dit kunnen gaan doen. Smith: „Men heeft de kennis en de organisatie daar al be schikbaar Daar staat ook de computer die voor het mat chen van nicrpatienten ge bruikt wordt" Een patient die een hoornvlies heeft waar bloedvaten in zitten krijgt door matching een aanzien lijk grotere kans op een suc cesvolle operatie. In percentages uitgedrukt: 50 tot 60 procent van de opera ties bij deze groep patiënten slaagt. Zonder matching is dat slechts 20 procent En. hoewel het tegenstrijdig lukt ook de groep patiënten bij wie „zomaar", dus zonder bloedafstemming, een hoorn vlies kan worden ingezet, krijgt door matching een be tere kans op een geslaagde operatie In principe is elk hoornvlies ge schikt om te worden getrans- plantee rd, zegt Smith. „De enige beperking die we stel len is, dat iemand niet aan zijn ogen geopereerd mag zijn. Voor de rest zijn we blij met elk hoornvlies dat aange boden wordt Ziekten als kanker hebben geen invloed op de kwaliteit van het hoornvlies. Mensen die kan ker hebben (of gehad heb ben) kunnen dus ook beslis sen om het hoornvlies na hun dood af te staan". Wachtlijsten Met hoornvliezen gaat het sim peler dan buvoorbeeld bg nieren het geval is. Je kunt ogen nog tot zes uur na het overlijden van een patient wegnemen. Die termijn kan vermoedelijk nog verlengd worden als de mogelgkheden om hoornvliezen te revitalise ren, op te kweken, verbeterd worden. Het hoornvlies wordt bg pa- tienten die daarvoor toestem ming hebben gegeven van het oog afgenomen, nadat dit uit het lichaam is verwijderd. „Het gaat in een glazen potje met een kweekmedium de gskast in. Bg vier graden kun je het twee tot drie dagen be waren" Smith meent, dat het zelfs vgf tot zeven dagen zou kunnen. Een voordeel dus voor een ogen-bank. Wachtlgsten voor hoornvbe- stransplantaties zgn niet erg lang. De meeste patiënten hoeven slechts enkele maan den te wachten. De groep pa- tienten die bloedvaten in hun hoornvlies hebben is slechter af. „Het zgn meestal mensen die maatschappelgk blind zgn en die met de normale dagelgkse dingen kunnen doen Juist zij moeten vaak een of twee jaar wachten, voordat er een geschikt hoornvlies gevonden is" Een ogenbank, met een voorraad hoornvliezen, zou een uit komst voor hen kunnen zgn. Ti.m pi.ini.iiü kan uitkomst bieden voor: mensen met een aangeboren vervorming van het hoornvlies (komt voor in de leeftgd tussen 15 en 30 jaar; een operatie is in 9 van de 10 gevallen succesvol zo dat men weer volledig kan zien); bij alle ontstekingspro- cesscn in het oog, bg ver branding en bg vertroebeling van het hoornvlies op oudere leeftijd, al dan met na een oogoperatie Smith hoopt een groep mensen om zich heen te verzamelen die hem gaan helpen de „ogenbank" op te zetten „Het idee leeft heel sterk bg alle collega's, maar het wordt nu tnd dat er iets van de grond komt. Dat is van groot belang voor een betere kans van slagen bg alle hoomvlie- stransplan taties in Neder land".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7