„Tempo van bedrijfsleven zoveel mogelijk benaderen" Jos Fasewethouder van economische zaken: Jos Fase: liberaal van huis uit Getuigen gezocht Vooral onderzoek naar literatuur 1945-1955 NU SNEL BOEKEN BIJ VRIJ UIT: KERSTFEEST-OP-MAATTUSSEN DEALPEN. Expositie over ouder worden in Nederland ZATERDAG 16 OKTOBER 1982 LEIDEN - 'Toen ik hier begon trof ik een situatie aan waarin het klimaat tussen ondernemers en de gemeente voor verbetering vatbaar was. Op dat gebied zijn de laatste jaren ook redelijke successen bereikt". "Ik onderhoud zoveel mogelijk de contacten met het bedrijfsleven en dat bedrijfsleven vindt tegen woordig veel gemakkelijker de weg naar het stadhuis. Er is een goed gestructureerd overleg ge komen". "Tot mijn grote vreugde heb ik ge zien dat de winkeliers van de Haarlemmerstraat zich hebben gebundeld. Niet meer een plukje hier en een plukje daar. Men is opgehouden met de klaagzang en dat is ook goed: Een creatieve ondernemer moet het zelf doen. Hij moet profijt trekken van de gegeven situatie". "Winkelen in Leiden is nou een maal niet te vergelijken met win kelen in Leidschenhage. De stad is gebouwd in een andere tijd en dat zal niet wezenlijk verande ren. De bereikbaarheid van de binnenstad wordt nooit als bij Leidschenhage". "Maar alle negatieve verhalen heb ben maar één effect. De mensen denken: In Leiden moet je niet wezen. De winkels deugen niet en met je auto kun je er niet te recht". Tijd mee Overleg en het onderhouden van contacten, dat klinkt allemaal erg mooi. Maar wat kan een wet houder van economische zaken nou eigenlijk uitrichten. V/at kunt u bijvoorbeeld doen aan het probleem van de werkloosheid? "Heel cynisch gezegd heb ik de tijd mee. Door de economische ma laise is het werkgelegenheidsbe leid meer in het brandpunt ko men staan. Er is meer beleids aandacht voor. Mijn voorganger Van Aken begon met een nieuwe portefeuille. Dat heeft tijd nodig gehad. Zoiets moet zich 'zetten' in het ambtelijk apparaat". "De directie Economische Zaken en Energie (EZE) is op poten ge zet. De directie is uitgebreid tot een bezetting van acht, per 1 no vember van negen personen. En dat in een tijd van bezuinigingen. Het is beslist niet meer zo dat de economische sector wordt on dergesneeuwd door de sector van de ruimtelijke ordening". "Leiden heeft veel geld gekregen voor de steun aan bedrijven in stadsvernieuwingsgebieden en veel geld op grond van de inte rim saldo regeling voor de stads vernieuwing. Dat is te danken aan het feit dat Leiden zijn plan nen op tijd klaar en een geïnte greerde aanpak heeft". "De inbreng in de planvorming vanuit de economische hoek is versterkt. In een projectgroep zit steeds iemand van de directie EZE. En we proberen het be drijfsleven in zo'n wijk te mobiü- door Leo Maat en Jan Rijsdam Vermenging "In het verleden was het wonen in de binnenstad in het beleid te veel boven alles verheven. Een stad wordt juist gekenmerkt door een vermenging van de functies wonen en werken. Een bewoner moet rekening houden met een zekere overlast. Als je dat niet wilt, moet je ergens an ders gaan wonen". "Eigenlijk al vanaf - '78 is de be leidslijn dat bedrijven alleen worden verplaatst als het per sé moet. In Pancras-oost zijn uitein delijk maar vijf bedrijven ver trokken en die zijh allemaal el ders in de stad gehuisvest. Er zijn juist veel bedrijven in die wijk geholpen met de steunrege ling voor bedrijven in stadsver nieuwingsgebieden". "De nota Zicht op Werk is een bij drage om mensen aan een baan te helpen. Maar het is een illusie om te denken dat je daarmee de ruim vijfduizend werklozen van Leiden aan de slag krijgt. De ge dachte van volledige werkgele genheid is verlaten. Een werk loosheid van praktisch nul; die situatie bereiken we niet meer". "Dat is niet pessimistisch. Dat is realistisch. Er is altijd wel een bepaalde arbeidsreserve ge- kloof tussen overheid en be drijfsleven. Ik vind dat we het tempo van het bedrijfsleven zo veel mogelijk moeten benade ren. Dat is met een zuiver poli tiek verschil. Dat ligt ook in myn aard". 'Dat er bij de collegevorming zo'n overeenstemming bestond over het te voeren economisch beleid toont de collegiale samenwer king. Wat dat programma betreft vind ik het overigens van groot belang dat er een werkgelegen- heids-effect-rapportage komt". Wat zxjn de belangrijkste wapen feiten uit de afgelopen periode en wat staat er op stapel? "Belangrijk is de totstandkoming van het economisch beleidsplan geweest. Dat is het toetsingska der'voor het hele economisch be leid. Verder het Schuttersveld- plan. Dat ziet er goed uit en biedt perspectief op arbeidsplaatsen voor de toekomst. Ten slotte ben ik ontzettend blij met de goede ontwikkeling van de kantoren rond de Plesmanlaan" 'Wat met vergeten mag worden is dat de gemeentebedrijven het over het algemeen goed doen. En dat is ook een van de dingen die op stapel staan: Ik heb goede hoop om volgend jaar de eerste paal te slaan voor de nieuwbouw van de reinigingsdienst Dat is trouwens ook hard nodig". Parkeergarage De bouw van een parkeergarage met daaronder een super-doe- winkel van V D lijkt ran de baan. Volgens de afdeling ruim telijke ordening zou zo'n super- doe-vestiging voor teveel ver keersoverlast zorgen en teveel ruimte in beslag nemen. V D was bereid in zo'n parkeergara ge te investeren Andere Leidse ondernemers hebben er tot dus ver weinig blijk ran gegeven te willen bijdragen in de exploita tie van een parkeergarage op het Sandersterrein. Vindt u dat on dernemers zich meer bereid moe ten tonen om over de brug te ko- "Ik ben er nog niet zo zeker van dat zo'n parkeergarage met een su per-doe er niet komt. Het liefst heb ik een garage die totaal be stemd is voor parkeren, maar ik vind dat we geen enkele moge lijkheid. mogen uitsluit-A die garage er maar komt "Van het ondememersdom heb ik ook altijd gehoord dat er een par keergarage moet komen. Nu dit binnen bereik is vind ik het rede lijk dat ondernemers daaraan een steentje bydragen, bijvoor beeld door het afnemen van een bepaald aantal parkeerplaatsen Dat maakt de kans groter dat er een garage komt met een grotere capaciteit". Bij de collegeonderhandeling heeft u bouwzaken erbij gekregen Vindt u dat een verzwaring ran uw portefeuille? "Ik denk van wel. Het heeft te ma ken met de voorbereiding van gemeentelijke bouwprojecten, de onderhandelingen met aanne mers. de architecten-keu.II is erg interessant om in de huidi ge tijd met minder middelen een optimaal resultaat te bereiken Dat vergt een grote inventiviteit in de onderhandelingen". Emancipatie De emancipatie is uit uw porte feuille gelicht en naar een PvdA- wethouder gegaan. Betreurt u dat? "Ja. dat betreur ik wel. Maar het was altijd een vreemde eend in de bijt. Het is meer juist de emancipatie onder te brengen in de portefeuille van wethouder Peters. Ik heb personeelszaken gehouden en daar komt het emancipatiestreven ook by ky- ken. Het aanstellen van meer VTouwen in gemeentelijke dienst en bevorderen van deeltydar- beid zijn dingen die al aardig in gang zijn gezet Personeelszaken doe ik heel graag Ik vind het erg belangrijk dat mensen in een organisatie lekker kunnen werken. Daar besteed ik naar verhouding vry veel aan dacht aan". -( Lelden weest. Het niet hebben van werk lijkt me iets vreselijks. Na drie weken loop je met je kop tegen de muur. Maar het rijk kan er niet voor zorgen dat er voor ie dereen een baan is. De overheid kan hooguit het bedrijfsleven sti muleren". 'We kunnen hooguit ernaar stre ven om zoveel mogelijk arbeids plaatsen te scheppen die aanslui ten op de Leidse behoefte. Zo kun je ook het woon-werk ver keer terugdringen, al zul je een stuk pendel altijd wel houden". 'De gedachte achter de nota Zicht op Werk is het bundelen van wat er allemaal gebeurt op het gebied van werkgelegenheidsbeleid. Er is niets zo verkwistend als din gen die naast elkaar gebeuren". 'Wat we ook doen in onze eigen or ganisatie is dat we proberen het personeel een opleiding te ge ven. Want het is wel bewezen: hoe meer opleiding, des te meer kans op een baan". 'Het verdelen van het bestaande werk in de vorm van deeltijdar beid is een middel om arbeids plaatsen te scheppen. Maar deel tijd is beslist geen tovermiddel. Er is veel meer nodig dan dat. Een gemeente kan niet veel meer doen dan deeltijd bevorderen, ook in de eigen organisatie". Zakelijk De portefeuille van economische zaken is nu in handen van de WD. Wat is het verschil met uw voorganger, de PvdA-er Van Aken? Waaruit spreekt het libe rale van uw beleid? 'Bij het slaan van de eerste paal voor Aramco Overseas Company werd door de bedrijfsleiding ge zegd: Er zyn zaken gedaan met mensen die zakelijk reageren. Ik denk dat het zakelyk reageren in onze partij wat meer vertegen woordigd is". 'Snel beslissen, adequaat reage ren. Dat zyn belangrijke dingen. Het tempo van beslissen veroor zaakt voor een groot deel de „In het verleden is het wonen in de binnenstad teveel boven alles verheven." "Het is redelijk als ondernemers een steentje bijdragen aan een parkeergarage Jos Fase wilde eigenlijk jour naliste worden, maar een opleiding daarvoor bestond indertijd niet. Met een rech tenstudie kon je alle kanten op, dus ook die van de jour nalistiek, zo redeneerde zij toen ze ervoor koos om in Groningen een wetenschap pelijke juridische opleiding te gaan volgen. Jos Fase werd op 10 mei 1941 in het Drenthse Westerbork geboren als Jos Dubbelboer. "Een combinatie van data en namen die vaak vervelen de associaties oproept" zegt zij verontschuldigend. Zij doorliep het gymnasium in Assen om vervolgens rech ten te gaan studeren in Gro ningen. De richting van het privaatrecht. Haar ouders waren zakenmen sen en dreven een garagebe drijf. "Ik kom uit een libe raal denkend nest. Het was altijd een vanzelfsprekend heid dat mensen verant woordelijk zijn voor eigen daden en handelen. Het be naderen van mensen op een open manier heb ik van huis uit meegekregen". In 1968 studeerde zij af en was inmiddels getrouwd. Dat had belangrijke gevolgen en niet alleen in de vorm van twee kinderen. Er volgde ook het meeverhuizen met manlief als dit in verband met zijn werk nodig was. Zo vertrok Fase in '69 naar Su riname, waar het gezin drie jaar woonde. "Het is heel vormend om eens ergens an ders te leven dan in het klei ne Nederland". In '72 keerde zij terug naar haar geboorte plaats. Haar echtgenoot had werk gekregen in Assen en in Westerbork vonden zij 'toevallig' een huis. Daar be gon haar politieke loopbaan. Ze werd dat jaar lid van de WD, nadat zij in haar jeugd al lid was geweest van de li berale jongerenorganisatie JOVD. Bij de raadsverkiezingen van '74 werd zij gekozen in de ge meenteraad van haar woon plaats. Zij was daarmee de eerste vrouw die plaats nam op een raadszetel in die ge meente. Fase kreeg het voor elkaar dat er - tegen de wil van de burgemeester in raadscommissies werden in gesteld. Zij streefde naar overleg tus sen de partijen, hetgeen tot dan geheel had ontbroken, en - het kan toeval zijn - sinds '78 werd het in Wester bork traditionele CDA/ PvdA-college vervangen door een PvdA/WD-college. "Op zich ben ik een warm voorstander van de combi natie PvdA/WD. Door het vertrek van Van Agt en wel licht binnenkort ook van Den Uyl komt die combina tie ook landelijk in zicht. Natuurlijk zijn er landelijk veel principiëler kwesties op te lossen, maar ik vind het niet goed voor de demo cratie als grote partijen el kaar blijven uitsluiten". Aan haar raadswerk in Wes terbork kwam voortijdig een einde. Opnieuw in het kielzog van haar echtgenoot verhuisde zij in 1976 naar Leiden. "Leiden sloeg met een goed aan. Ik ben geen stadsmens, maar de Leidse binnenstad boeide me enorm. Zelfs zozeer dat ik meteen lid werd van de VVD-werkgroep binnen stad". Het duurde niet lang of Fase kreeg een telefoontje van WD-fractieleider Kuijers, die op zoek was naar een nieuwe fractie-assistente. Zo kwam zij in aanraking met het werk van de Leidse gemeenteraad en korte tijd later - in 1978 - prijkte Fa se op de vierde plaats van de WD-kandidatenlijst. De intrede van Fase in de ge meenteraad viel samen met de intrede van de WD in het college van B en W. Fase werd meteen wethouder van een stad die zij nog maar twee jaar kende. Zij kreeg de portefeuille van economi sche- en personeelszaken, een post waarvoor zij ook een sterke voorkeur had. LEIDEN - Prof. dr. Anbeek van der Meijden wil aan de Leidse universiteit vooral de literatuur tussen 1945 en 1955 gaan onder zoeken. Gistermiddag aanvaard de hij het ambt van gewoon hoogleraar in de moderne Neder landse letterkunde aan de Leidse universiteit met het uitspreken van de rede "In puinhopen voel ik mij prettig, ergens anders hoor ik niet thuis". Ondertitel: Over de wederopbouw van de Neder landse literatuurgeschiedschrij ving. De literatuurgeschiedschrijving is de laatste vijftien jaar in Neder land niet bijzonder populair ge weest. De eerste reden van dit verval is volgens de Leidse hoog leraar dat het onderzoek zich de laatste decennia voornamelijk heeft beziggehouden met de be studering van 'losse' teksten. "Steeds ging het om de minutieuze lezing van van één bepaalde lite raire tekst waarvan men de com positie wilde blootleggen. Hier door werd de belangstelling voor grotere, historische verbanden afgezwakt Voor wie is opge groeid in de traditie van grondi ge analyse, lijkt het beoefenen van literatuurgeschiedschrijving een uitnodiging tot oppervlak kigheid, tot het aaneenrijgen van een reeks banale en vaak nog hoogst aanvechtbare samenvat tingen, bovendien gelardeerd met allerlei sterk persoonlijke waardeoordelen" 'De literatuurgeschiedschrijver kan zich niet beperken tot een weergave van de toenmalige reacties op het pas verschenen boek. Hij kan echter de latere in terpretatie niet buiten bechou- wing laten, een interpretatie die recht doet aan de elementen in het boek die door de toenmalige kritiek eenvoudig over het hoofd zyn gezien". LEIDEN - De Leidse politie zoekt getuigen van een aanrijding tus sen een bromfietser en een fiets- ter, woensdagochtend op het fietspad langs de Gooimeerlaan. Bij deze aanrijding raakte de 53- jarige fietster A. Roozendaal uit Leiden vrij ernstig gewond. Met een verbrijzelde elleboog is zij overgebracht naar het Diacones- senhuis. Het ongeluk gebeurde rond negen uur ter hoogte van het Zwarte Pad. Het slachtoffer werd achter opgereden door een bromfietser die na de aanryding doorreed. Het merk van zyn bromfiets is waarschijnlyk Puch terwijl de letters H, G en J de lettercombi natie van zyn kentekenplaatje vormèn. LEIDEN - "Ouder worden in Ne derland". zo luidt het thema van de tentoonstelling die vanaf aan staande maandag is te zien in het gebouw van K O aan de Oude Vest. De Vereniging van Huis vrouwen, in samenwerking met de Leidse Vrouwenraad, huurde dfi trntoon.st.'lling van CRM. De expositie wordt officieel ge opend door burgemeester Goe- koop. Naast de tentoonstelling zyn er in K 8e O ook verscheidene stands aanwezig waar voorlichting wordt gegeven over by voorbeeld gezondheid, veiligheid, creativi teit en ouderenbonden 's Och tends (behalve op woensdag en zaterdag) worden mogelyk films gedraaid die een facet van de ten toonstelling belichten Ook zit er in het programma van de tentoonstelling lezingen en een voorlichtingsfilm. Dinsdag 19 oktober. 2 uur een film over me dicynen. 21 oktober, 2 uur drs Hamer over 'eenzaamheid', 22 oktober, 10 uur 'Onze voeding als we ouder worden'; 25 okto ber. 2 uur 'De gang naar de nota ris' door mevrouw Karstens. 26 oktober, 2 uur: een huisarts over 'Ouder worden is geen ziekte'. 28 oktober. 2 uur mr. Krykamp over 'Als het werk ophoudt' De tentoonstelling is niet alleen be doeld voor oudere mensen Ook jongeren zullen zich aangespro ken voelen door de thema's van tentoonstelling en bijbehorende lezingen. Nieuwe hoogleraar letterkunde: Vier dit jaar gezellig Kerst tijdens een wintersportvakantie. Vrij Uit biedt u keus uit een groot aantal comfor tabele hotels, pensions en apparte menten in Oostenrijk. Duitsland. Zwitserland en Frankrijk. En u bent met gebonden aan volle weken Tussen 18 december en 3 januari kunt ti veelal naar keuze 9,12 of 14 over nachtingen boeken Vrij Uit brengt u ook snel en gerieflijk naar Oostenrijk en Zwitserland per luxe touringcar, wanneer u liever de auto thuis laat. De twee uitgebreide Vrij Uit Vakantie ]sr\ programma's Wintersport en Weekendje Weg zijn gratis verkrijg baar bij Alle ANWB-kantoren, een aantal Shell stations, bij assurantie-tussenperso nen. herkenbaar aan het VRIJ UIT embleem, samenwerkend met Natio nale Nederlanden, bij de Rabobank.de ABN banken. deSpaarbanken en de reisburo's van Toerkoop, Holland International. Perry Sport Wagons-lits en Vroom Dreesmann Of bel A VrijUit YhkantieVfcrbl ijven TcL02968-1300.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3