Finland: ijsbreker van de economie? Effectenhandel op kookpunt Beursweek iTERDAG 16 OKTOBER 1982 Land van meren, muggen en Marimekko. Van vrieskou en voorspoed, sauna en scheeps bouw. Land met een ziel van hout. De ode aan Finland strekt sinds kort verder dan een eeuwig zingen de bossen. Vage mij meringen over een verre La pland gaan hand in hand met meer zakelijke jubeltonen. Daar, in het opperste noor den, stoomt de ijsbreker die het vastgevroren schip van de internationale economie kan vrijmaken. Volgt allen! Finland is in zwang bij zekere Westerse economen. De Or ganisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikke ling (OESO) constateerde in 1980 dat Finland als enige van de 24 geindustrialiseerde lan den de draad van economi sche groei en voorspoed weer stevig had opgepikt na de oliecrisis van 1974. Sneller dan verwacht kroop het land uit het dal van de middenja ren zeventig. De investerin gen trokken fors aan, vooral in de houtverwerkende in dustrie en de scheepsbouw, de export sprong overeind naar het niveau van 1970 en vooral daardoor bereikte Fin land in 1980 een groei van 7,6 procent in het bruto natio naal produkt, meer dan welk OESO-land dan ook. De ren telasten daalden onder de tien procent, uitermate laag voor hedendaagse Westerse begrippen; de staatsschuld zakte naar ongeveer 3000 gul den per hoofd, slechts een derde van die in Nederland. En ook de werkloosheid liep terug van ruim 7 naar pak weg 5 procent en kwam daar mee onder het Westerse ge middelde. De aantrekkelijke praktijk van Finland. Een feestmaal in de economische hongerwinter voor al die voorspellers, die genoeg hebben van de dorre kost uit de modellenkeuken van het Centraal Planbureau. Geen papieren plan waarover slechts gekibbeld kan wor den, maar de onpasseerbare werkelijkheid van een land, dat moed ziet beloont met vooruitgang, waar andere Westerse naties een bodemlo ze draaikolkpolitiek voeren van de kool en de geit. Verminder drastisch de bruto- loonlast voor bedrijven, bij voorkeur via lagere sociale premies. Meng dat met niet minder rigoreuze besparin gen op de overheidsuitgaven (lonen) en wat tijdelijke be lastingverhogingen om het begrotingstekort terug te dringen. Blus het geheel bij tijds met prijsmaatregelen en bescheiden koopkrachtsti mulering in de vorm van be lastingverlagingen. In twee jaar tijd ontstaat dan een zelf rijzend economisch baksel. Voila het Finse keukengeheim, zoals dezer dagen in Neder land onder het krijten van een verlaat eureka opgediend door de Rotterdamse eco noom Eduard J. Bomhoff. Het is de hoogste tijd voor een operatie-Finland, zo ba zuint Bomhoff momenteel rond. Dat begon met een spreekbeurt voor het Insti tuut voor Onderzoek Over heidsuitgaven (1 oktober), kreeg een vervolg in de NRC van zaterdag 9 oktober en be reikte een voorlopig hoogte Hoe Finland uit het dal van de oliecrisis uit 1974 klom. De titel van een nieuw economisch leerboek of een - voor anderen - onbereikbaar sprookje? Feit is dat het land ondanks de grote afhankelijkheid van olie-import de beste prestatie leverde - naar economische maat staven. Feit is evenwel ook, dat de Finse export-sprong in de afgelopen jaren goeddeels werd gemaakt richting Sow- jet-Unie. Daar fronsen de Westerse wenkbrauwen zich. Wat is de ware oorzaak van het Finse succes? Zijn het de rigoreuze ingrepen in de overheidsuitgaven, dan zou Finland als voorbeeld kunnen dienen. Is het de band met de Russen, dan zal het begrip Finlandisering in het Westen de bijsmaak blijven houden van twijfelachtige neutraliteit. Een poging tot antwoord. punt in Economisch Statisti- sche Berichten van deze week. Kruistocht De feiten uit Finland logen straffen de hypothetische be cijferingen van het Centraal Planbureau. Dat is het voor naamste wapen waarmee Bomhoff zijn kruistocht aan vaardt tegen hen, die waar schuwen voor rigoreuze over heidsbezuinigingen. De Rot terdamse hoogleraar, die in Nederland wordt gerekend tot het legertje 'aanbod-eco nomen' dat voor alles het be drijfsleven meer ademruimte wil geven, wijst er op dat de (tijdelijke) aantasting van de Finse koopkracht niet leidde tot vraaguitval. Volgens de CPB-voorspellingen is die vraaguitval zodanig, dat na acht jaar nog geen econo misch herstel is te verwach ten. Als de overheid maar nieuw vertrouwen kweekt in de eco nomie, dan vangt de consu ment een tijdelijke achteruit gang in inkomen op met spaargeld, zo verklaart Bom hoff. Dat kan natuurlijk al leen bij snel herstel van de bedrijvigheid en de export, maar juist dat bevestigt hem in zijn opvatting dat een dras tische sanering geboden is. Dan komt, zo bewijst het Fin se Voorbeeld, dat herstel er binnen twee jaar en kan de overheid, mits die de eigen door Wim Fortuyn uitgaven naar blijft beper ken, via trendmatige verla ging van de belastingdruk de koopkracht weer op peil brengen. Rode Kussen Maar de Finse medaille heeft natuurlijk een andere kant. Bomhoff geeft toe: de bijzon dere relatie met de Sowjet- Unie (het Rode Kussen) be zorgt het land een niet onaan zienlijk exportvoordeel ten opzichte van veel andere Westerse landen. Maar hij plaatst daar direct tegenover dat Finland wel zeer hoge energiekosten heeft, terwijl het land nauwelijks kan be schikken over eigen bron nen. Die import-afhankelijk heid maakt de Finse econo mie uitermate gevoelig voor ontwikkelingen aan het front van de olieprijzen. Het is evenwel zeer de vraag of die energie-nadelen zomaar weg te strepen zijn tegen de voordelen van de handel met het communistische buur land. Ogenschijnlijk kan dat zonder bezwaar, gelet op de directe relatie die tussen de twee factoren bestaat: de overeenkomst, die elke vijf jaar wordt bijgesteld, tussen Sowjet-Unie gaat uit van een handelsevenwicht. Finland moet dus evenveel importe ren uit als exporteren naar Rusland. En wat hebben de Russen te bieden? Juist, olie. Zeventig procent van de Fin se olie is afkomstig uit de Sowjet-Unie. Daarmee is evenwel niet ge zegd dat er ook evenwicht is. Bij een verwijzing naar het Finse succes is een nadere beschouwing geboden en dan blijkt, dat de balans juist in de periode van opleving sterk in Fins voordeel is doorgeslagen. Twee oorza ken: een verlaging van de olieprijs met tien procent en een forse stijging van de uit voer (vorig jaar dertig pro cent, in geld 50 procent) naar de Comecon en vooral de Sowjet-Unie. Met een aan deel van 25 procent in de Fin se export vorig jaar, is Rus land de belangrijkste han delspartner. In 1981 beliep de handel tussen beide landen het record-bedrag van bijna 30 miljard dollar. Scheepsbouw Een greep uit de belangrijkste orders, te beginnen met de grootste aller tijden voor Fin land: de bouw van een com plete stad voor 9000 mensen bij de ijzermijnen van Kosta- mus, veertig kilometer over de Finse grens. Werk voor duizenden Finnen. Wat zuidelijker kwam al een pa pierfabriek op Russische bo dem tot stand onder Finse handen in Svetogorsk, nabij Imatra. Op stapel staat de bouw van vijftig nederzettin gen langs de route van de (in het Westen omstreden) pij plijn, die Siberisch aardgas naar West-Europa gaat ver voeren. Daarnaast orders voor de hoog geprezen Finse scheeps bouw, die hun portefeuille voor drie jaar gevuld weten. De Russen bestelden 24 sche pen bij de werf Valmet, waar onder speciaal voor de noor delijke ijzeeèn bestemde olie- vaartuigen, en 19 ijsbrekers bij de grootste Finse werf, Wartsila. In de scheepsbouw kwamen er in de afgelopen periode drie werven en 4000 banen. Terwijl de scheeps bouw elders in Westerse lan den in de problemen ver keert, staat de Finse er vooral dankzij de Russische orders bloeiend bij, zo constateert ook de OESO. Besparing Aan de andere kant is de olie- import vanuit Rusland slechts teruggelopen, dankzij de energiepoLitiek van Fin land, onder meer gericht op besparing (driedubbele ra men) en gebruik van wél in het venige land voorradige turf. En buiten olie (en kern centrales) hebben de Russen Finland niet al te veel te bie den. Resultaat: een Fins ex port-overschot, groter dan het overschot op de handels balans, voor Finland van 5 miljard markka (2,6 miljard gulden oftewel ongeveer 500 gulden per Fin). Dat betekent problemen voor Finland, want hoe dat evenwicht te herstellen? Er zijn twee mogelijkheden: minder exporteren of meer importeren, waarbij dat laat ste de Finse (en Russische) voorkeur heeft. Het is al ge probeerd met hout, grondstof voor Finlands industrie num mer één. Weliswaar bestaat het land zelf voor de helft uit bos, maar dit is in handen van tal van honderden parti culieren die door de wel vaartsgroei hun bezit steeds meer zijn gaan koesteren als een beleggingsvorm en hoge prijzen bedingen. De merk waardige situatie doet zich daardoor voor dat Finland voor een twaalfde ruw hout importeert voor bewerking Ook Russisch hout dus. maar er zijn problemen: de Russen hebben moeite tydig te leve ren. terwijl geïmporteerde houtsoort bovendien moei lijk verwerkbaar zou zyn voor de Finse machines. De blik is nu verlegd naar meer omstreden Sowjet-produc- ten: wapens En zo kon het gebeuren, dat een verhoging van de olieprijs ui juni dit jaar de Finnen niet onwel kom was. Inmiddels heeft de nationale oliemaatschappij Nes te deze week besloten maar een miljoen ton Russi sche olie extra te kopen. Het haalt enigszins de druk van het Fins-Russische even- wichtsvraagstuk Prijsgevoelig Wat uiteindelijk telt is. dat de Finse voorspoed voor een be langrijk deel op rekening van de toegenomen export naar de oosterburen geschreven moet worden. Schrap dit aan deel en wat resteert is een ex portdaling: de uitvoer naar Westerse landen, met 60 pro cent nog altijd de grootste markt voor Finland, daalde vong jaar met 4 procent Vooral in de prysgevoelige houtsector - voor 80 procent gericht op export, werk voor 400.000 mensen - is sprake van een daling: 7 procent in 1981, naar schatting 4 procent dit jaar. De vraag is dan ook. hoe het Finland vergaat nu de handel met de Sowjet Unie over het hoogtepunt heen is en het land weer in de pas gaat lopen met andere Westerse landen. Zonder de zekerheid van het 'rode kussen' ziet de toe komst er minder florissant uit. De inflatie schnjdt voort, de loonkosten per eenheid produkt stijgen inmiddels weer, evenals de werkloos heid. Ahti Karjal&nen, opvol ger van de meuwe president Koivisto als eerste man van de Finse nationale bank, heeft geen ander verhaal dan zijn Nederlandse collega Dui- senberg. Als hy in de toe komst kijkt, heeft hy weinig reéle hoop op een herhaling van het Finse kunststukje In een Finland-special van de Herald Tribune van mei dit jaar zegt Karjalamen vrijwel geen ruimte te zien voor ei gen manoeuvres: "De sleutel van ons herstel ligt in de ont wikkeling van de export markt en de rente in de VS en West-Europa", zo luidt zyn visie. Finland, bevestigt ook de OESO, is op langere ter mijn afhankelijkheid van de Westerse wereldhandel en van de olieprijzen. Finlandisering Daarmee lijkt het Finse Voor beeld met meer actueel. De vertoonde krachttoer is door de alerte Finnen verricht, toen er nog sprake was van een aanhoudende internatio nale handel en werd (mede) dankzij de oosterburen een succes. Sindsdien, erkent trouwens ook Bomhoff - om bij hem terug te keren, is de exportsituatie alleen maar verslechterd De kans is niet denkbeeldig dan een herha ling nu wel tot een drama tisch vraaguitval zou leiden De verwachting lijkt gewet tigd, dat de 'Finlandisenng" in het geïndustrialiseerde Westen ook in economisch opzicht geen school zal ma ken. AMSTERDAM (GPD) - Het vuurwerk voor de Congres verkiezingen op 2 november in de Verenigde Staten is dan toch losgebroken. Onder lei ding van de FED, het bestuur van Amerika's centrale ban ken, werd een nieuwe golf van renteverlagingen in be weging gezet die, zoals ge bruikelijk met dit soort maat regelen, alom ter wereld na volging vond. Wall Street hervatte zijn wilde hausse van de septembermaand en vrijwel alle beurzen in de rij ke industrielanden volgden dit voorbeelden. Kortom, het was overal weer botertje tot de boom. Onder scherpe verwijten van de democratische oppositie, die de hernieuwde discon toverlaging van de FED tot 9,5 procent, gevolgd door een bankrentedaling met een vol procent tot 12 procent, op nieuw een verkiezingsstunt noemde, verscheen president Reagan voor de nationale ra dio en televisie, met de mede deling ervan overtuigd te zijn dat eindelijk een spoedige keer ten goede voor de natio nale economie kon worden verwacht. De man maakte het daarbij zo bont dat voor het eerst in de geschiedenis een van Ameri ka's grootste omroeporgani saties weigerde zijn radio- en televisiezenders voor deze toespraak ter beschikking te stellen. Reagan had enig vuurwerk ook wel nodig, want eerder deze week was bekend geworden dat het werkloosheidscijfer in de Verenigde Staten voor het eerst sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog boven de 10 procent van de beroeps bevolking was uitgestegen. Bovendien blijkt uit de opi niepeilingen dat de republi keinen juist door de recessie op een forse verkiezingsne derlaag kunnen rekenen. Hoe het ook zij, Wall Street liet de politiek de politiek, nam de rentedalingsgolf serieus en hervatte de opmerkelijke hausse van vorige week met nieuwe sprongen en bijzon der grote omzetten. Voor de beroepshandel in New York wordt 1982 op deze wijze een jubeljaar. Met een sprong van 27 punten doorbrak de beurs opnieuw de barrière van de 1000 en na scherpe fluctua ties met hoge winstnemings- golven werd woensdag het bruggehoofd boven de 1000 verder uitgebreid. Het opmerkelijke van deze nieuwe hausse is dat het zwaartepunt van het aan te kopen materiaal zich verleg de van een aantal topkwali teitsfondsen naar minder aantrekkelijke, bij eerdere hausses achtergebleven aan delen. Hiermee wordt de kracht van de hausse onge twijfeld uitgehold, terwijl in het verleden meer dan eens hiermee het einde werd inge luid. Donderdag was Wall Street dan ook niet opgewas sen tegen een stortvloed van winstnemingen, waardoor de index met een val van 18 pun ten opnieuw door de 1000 zakte. De hernieuwde rentedalingen joegen ook de koersen op de Amerikaanse obligatiemark- ten op. Maar toen minister van financiën Regan opmerk te voorlopig geen verdere rentedaling meer te verwach ten en dat 12 procent wel een bodem zal worden, begon de belangstelling te tanen. Deze verwachting verleende bo vendien de dollar in het bui tenland krachtige steun, want de tegen de f2,70 inge zakte waarde begon hierdoor weer snel op te lopen. Trouwens, vele landen blijken er steeds als de kippen bij te zijn om hun rente te verlagen als de Verenigde Staten het voorbeeld geven. Ook onze centrale bank liet zich niet onbetuigd en voerde een nieuwe discontoverlaging van een half procent door. Het wisseldisconto is nu 6,5 procent en het promessedis conto, waarop de bankrente voor het roodstaan gebaseerd wordt, bedraagt nu 7,5 pro cent. Standen die in vier jaar niet meer zijn voorgekomen. Trouwens, ook in de Verenig de Staten heeft het ruim twee jaar moeten duren om de ren te tot 12 procent weer terug te krijgen. In ons land begon de rente voor daggelden flink te dalen en de hypotheekrente kwam even beneden de 10 procent. De Amsterdamse obligatie- markt kon door de renteda ling verder stijgen en boekte daarbij steeds nieuwe hoog terecords. De index liep ruim twee punten op en de omzet ten waren groot. Maar het grootste spektakel werd toch op de aandelenmarkt ge toond. Daar was een aantal door C. Wagenaar Vanuit de Verenigde Staten werden voortdurend nieuwe kooporders geplaatst voor de drie belangrijkste internatio nals. Koninklijke Petroleum, Unilever en Philips, die alle drie op steeds hogere jaartop- pen werden gedreven. Maar ook een aantal lokale hoofd fondsen als Océ-Van der Grinten, Gist-Brocades, Else- vier-NDU, Heineken. Nedl- loyd en de ABN werd wegge kocht. Een andere factor die hier een rol speelde, was van meer markttechnische aard. maar daarom niet van minder betekenis. Vele handelaren van de Am sterdamse optiemarkt blij ken de beursontwikkeling m oktober volkomen verkeerd te hebben ingeschat en moes ten nu hun stroppen door overhaaste aankopen op de gewone aandelenmarkt In dekken. Dit heeft mede tot een sterke koersopdrijving geleid De topman van de Westduitae Dresdner Bank, die eind september, toen de Dow Jones Index nog op 900 stond, voor oktober een stand van 850 voorspelde, stond dus echt niet alleen in zijn volkomen verkeerde beursbeoordehng. Trouwens, voor de beroepshan del op de Amsterdamse effec tenbeurs en daarmee voor de massa van beleggers in het land, is de enorme hausse van Wall Street en zijn posi tieve beïnvloeding van de beurss temmingen in Amster dam als een complete verras sing gekomen. Het hieruit voortvloeiende byna panie kerige gedrag er alsnog by te zijn, heeft eveneens tot fikse koersstygingen in Amster dam geleid ABN steeg deze week van f 240 tot rond f 265. Ennia van f 120 tot tegen de f 130, Koninkly ke Petroleum van f 87 tot cir ca flOO Vijf gulden meer werd er opnieuw grif betaald voor Nedlioyd, Océ-Van der Grinten, Elsevier-NDU. Bols, Wessanen. Nationale Neder landen en Amev. Kenmer kend voor de beurssituaUe was het feit dat ook in Am sterdam topomzetten werden geboekt die opliepen tot 1 miljard gulden per dag, tegen ruim 700 mihoen gulden op eerdere lopmaanden, afgelo pen voorjaar. In navolging van Wall Street werd vnjdag flink stoom af geblazen, waardoor zowel de index voor de internationals als die voor het algemene beursgemiddelde, de hoogste jaarstand deze week bereikt, niet konden behouden.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23