irritatie doet verkopen Zelfs De talloze manipulaties van reclame ZATERDAG 16 OKTOBER 1982 ^er/ct 0/"^S^eSe^,rr, >m De advertentie van Blokker in een aantal huis-aan- huisbladen is nog kakel vers. Het filiaalbedrijf in huishoudelijke artikelen gaat daarbij in tegen een prijsvergelijkende recla me van Ahold-dochter Mi- ro, die onlangs als volgt met een broodtrommel adverteerde: „Miro 9,50 bekend warenhuis 9,95." Blokker reageerde terstond met een advertentie waarin de broodtrommel van Miro staat afgebeeld naast een boormachine die bij Miro 259 gulden kost en bij Blokker 149 gulden. Een prijsverschil van 110 gulden en Miro stelt in haar campagne: „Er kan er maar één de goedkoopste zijn." De Ahold-dochter belooft daar bij dat indien de klant één van de Miro-produkten el ders goedkoper kan krijgen, deze het prijsverschil krijgt terugbetaald. Blokker zegt dan ook fijntjes in zijn adver tentie: „Als u toevallig in de afgelopen maand dat model boormachine bij Miro hebt gekocht, doet u er verstandig aan om even bij Miro langs te gaan en 110 gulden terug te vragen." Deze vorm van adverteren doet sterk denken aan de wijze waarop thans in Amerika en kele hamburgerfabrikanten gehakt van elkaar maken. Op de televisie en in rechtszalen trachten McDonalds, Burger King en Wendy de gunst van de consument te winnen door de kwaliteit van eikaars hamburgers aan de kaak te stellen. Zolang de informatie juist is vindt de Reclamecodecom missie dit soort vergelijkende reclame niet afkeurenswaar dig. De Reclamecodecom missie waakt over de reclame in de gedrukte media en in de bioscoop, zoals de Reclame raad de zedenmeester is over de STER-reclame op radio en televisie. Mevrouw Wehkamp Volgens dit laatste orgaan kan een vergelijkende reclames pot in grote lijnen om twee redenen worden verboden. Enerzijds wanneer de consu ment om de tuin wordt geleid en anderzijds wanneer een concurrent wordt beledigd of belachelijk gemaakt. Even min toegestaan is het vertel len van waarheden die voor de concurrent grievend of laatdunkend kunnen zijn. Om deze redenen verbood de Zwolse rechtbank met de Wet op de misleidende recla me van 1980 in de hand on langs een commercial van het postorderbedrijf Wehkamp. In dat filmpje komt actrice Adèle Bloemendaal opge wonden de huiskamer van collega Sylvia de Leur bin nen met een catalogus van een onbekend postorderbe drijf. Ze wil Sylvia warm ma ken voor die catalogus, maar Sylvia houdt ijskoud vast aan het dikke Wehkamp-boek. Concurrent Otto liet hierop een tegenreciame uitzenden, waar in ene mevrouw Wehkamp vertelde dat ze ook bij Otto kocht. Maar alvorens Otto dit deed, spande het bij de Zwol se rechtbank samen met Nec- kermann een kort geding aan. Wehkamp kreeg onge lijk. Dit nu kan de aanstoot zijn tot een golf van rechtsza ken over vergelijkende recla me. Vergelijkende reclame dient immers te worden verboden, zodra er sprake is van mislei ding. Probleem is alleen dat dit begrip zich nogal ruim laat interpreteren. De Til- burgse consumentenpsycho loog Theo Poiesz kan daar over meepraten. Van hem is onlangs een boekwerkje ver schenen (Een consument is ook maar een mens, uitgave Het Spectrum) waarin hij zorgvuldig in kaart brengt hoe de consument zich ge draagt en op welke wijze de reclame hem probeert te beinvloeden. Witter Poiesz geeft een voorbeeld: de reclamespot van drankje Hmmm. De figuranten in dat filmpje kunnen bijzonder goed met elkaar opschieten en allemaal drinken ze Hmmm. De reclamebood schap vermeldt niet letterlijk dat het drankje sociaal suc ces tot gevolg heeft of dat alle sociaal geaccepteerde men sen Hmmm lekker vinden, maar eigenlijk suggereert het dat wel. Zo zijn er volgens de Ameri kaanse psycholoog R. Harris meer manieren orn een geca moufleerde boodschap te brengen. Poiesz citeert ze. „Vaak wordt de vergrotende trap gebruikt zonder de zin af te maken. Dan krijg je slo gans als Met tandpasta X krijgt u wittere tanden. Wit ter dan wat? Witter dan dat je ze met andere merken tand pasta poetst, witter dan dat je ze met schoenpoets krijgt...?" Later in de winkel, zo heeft Harris ontdekt, vult de con sument in gedachten vaak zelf de woorden dan andere merken in. Uit psychologisch oogpunt is hier duidelijk sprake van misleiding, maar wettelijk gezien niet. Copywriters mogen ook graag met uitgekiende leestekens de gebiedende wijs hanteren. Een voorbeeld: Geniet van een gezonde nachtrust. (Punt) Gebruik T. Door de manier waarop hier leestekens wor den gebruikt, wordt er geen enkele garantie gegeven dat het gebruik van T ook werkelijk een goede nacht rust zal opleveren. Wat dat betreft had er evenzogoed kunnen staan: Pomp uw fietsbanden op. Gebruik T. Nog een manier is de negatieve vraag. Vindt u ook niet dat u op uw gezondheid moet let ten?, met dan ergens anders in de advertentie een merk van een margarine. Daarmee wordt eigenlijk gesuggereerd dat je zonder die margarine niet of onvoldoende op je ge zondheid let. Manipulatie Om nog maar te zwijgen over de gezondheidsclaims in re clamespots voor levensmid delen. Iets kan nooit gezond zijn voor iedereen en het ge zonde van een produkt is meestal slechts een miniem onderdeel van het geheel. Spots voor hagelslag met de uitdrukkingen zo gezond en lekker en fijn dat lekker zo ge zond kan zijn werden dan ook door de Reclameraad verboden. Het memomeren van onder zoeksresultaten is al evenzeer getapt. Voorbeeld: by een on afhankelijk onderzoek kwam dit automerk als het minst luchtvervuilend uit de bus. Wat het onderzoek over de andere eigenschappen van de auto aangeeft, wordt echter niet vermeld. Mede hierop baseert CRM-mi nister De Boer zijn oordeel over reclame, dat er overi gens niet om liegt. Naar zijn mening is reclame een gevaar voor de zwakkeren in de sa menleving omdat ze de men sen jaloers en materialistisch maakt, hun een schuldgevoel aanpraat en ze blootstelt aan commerciële manipulatie. Niettemin vindt de minister dat de zendtijd van de STER over anderhalfjaar moet wor den uitgebreid, zo niet ver dubbeld. Reden: ons om roepbestel is voor een kwart van zijn inkomsten afhanke lijk van reclame en heeft de centen hard nodig. De Amsterdamse consumen tenpsycholoog Freek Holz- hauer vindt het standpunt van de minister veel te zwart. Volgens hem laten mensen zich niet manipuleren. „En zeker niet door reclame. An ders zouden we elke dag overstappen op een ander merk koffie, sigaretten, enzo voort." Gepantserd Nederlanders staan naar Holz- hauers overtuiging over het algemeen tamelijk onver schillig tegenover reclame. „We zijn er niet zo in geïnte resseerd. Wél laten we be paalde vooroordelen gemak kelijk versterken. Maar tegen ongewenste informatie zijn we gepantserd. Reclame is veel minder effectief dan fa brikanten zouden willen en consumenten vrezen." Holzhauer hecht niet veel ge loof aan de theorieën van de Oostenrijkse psycholoog Ernst Dichter, die het succes van Coca Cola vijfentwintig jaar geleden toeschreef aan de penis-vorm van het flesje. Diens collega Feller legde het zwaartepunt elders. Volgens hem werd een reclame-spot vanzelf succesvol, als je er maar genoeg cilinder- en ruit vormen in verwerkte, want in die vormen zou de menselij ke geest vagina's herkennen. Ook verscheen in 1957 het boek Verborgen Verleiders van de Amerikaanse journa list Vance Packard, waarin de imago's van een open auto en van een minnares aan el kaar worden gelijkgesteld. „Moralisten hebben deze publi- katies in de loop der jaren herhaaldelijk aangegrepen om de reclame te typeren als Waar in Amerikaanse rechtszalen de hamburgers als het ware in het rond vliegen, daar wordt in ons land ook nog wel eens een stevig robbertje gevochten als het gaat om reclame die de grenzen van het toelaatbare overschrijdt. Maar wat is nu precies toelaatbaar? Wat betekent 'witter dan wit', en wat is 'gezonde hagelslag'? Sjak Jansen reisde dagenlang door reclameland en tracht „de spiegel van de samenleving" aan stukken te slaan. verdelgingsmiddel van de persoonlijke besluitvor ming", weet Karei Sartory, nestor van de Nederlandse reclameschrijvers. Tijdens het Labour-congres van 1971 bijvoorbeeld verklaarde Lord Bevan: „Reclame is een kwa lijk rad van een kwalijke maatschappelijke machine." door Sjak Jansen Is dat rad wel zo kwalijk? Freek Holzhauer meent dus van niet. „Nederlanders zijn prys- kopers, die laten zich niet overhalen een produkt te ko pen dat ze niet kennen. Ze willen zich wél laten overtui gen. En dat lukt redelijk als het produkt goed is. Van de Nederlandse huisvrouwen drinkt 51 procent Douwe Eg- berts-koffie. Geheel vrijwillig hoor!" Morgen Holzhauer ziet zijn stelling be vestigd in het feit dat er van de ruim vijfhonderd nieuwe produkten die jaarlijks wor den geintroduceerd, slechts enkele het echt halen. Unilever wacht met spanning af of Morgen het zal halen. Ondersteund door een recla mecampagne van anderhalf miljoen gulden werd deze nieuwe margarine vonge week op de markt gebracht. Unilever heeft twee jaar aan de ontwikkeling van Morgen gewerkt. Over een paar maanden dient de margarine voor de Nederlandse huis vrouw een begrip te zijn en over drie jaar moeten er jaar lijks ruim twintig miljoen pakjes van worden verkocht. Nog ambitieuzer lanceerde wasmiddelengigant Procter Gamble vorige week Vizir, een nieuw vloeibaar totaal wasmiddel, dat net als alle voorgaande wil aantonen dat de huisvrouw tot nog toe maar heeft zitten aanmodde ren. Zes jaar gingen heen met de ontwikkeling van dit was middel en vier miljoen gul den zijn er uitgetrokken om een stevige plaats op de over bevolkte wasmiddelenmarkt te veroveren. Op die markt is het een ge drang van jewelste sinds con current Henkei vorige week ook met een vloeibaar totaal wasmiddel op de proppen kwam. Sil heet het en vyf miljoen gulden is er gereser veerd om Vizir kordaat om zeep te helpen. Welke van de twee wasmidde len de slag om de gunst van de consument zal gaan win nen, blijft voorlopig in het ongewisse. Reclame kan im mers niet op de feiten voor uitlopen, maar er louter achteraanhollen. „Geen ster veling heeft ooit de storm loop van de spijkerbroeken kunnen voorspellen", illu streert Karei Sartory. „laat staan de komst van de da mesbroeken met een gulp, waarvoor geen enkele vrouw emplooi heeft." Voorspelbaar is dikwijls wel de mate waarin de consument zich openstelt voor reclame. Volgens Theo Poiesz kan dit afhangen van pinda's en li monade. „In Amerika heeft men eens twee groepen men sen een advertentie laten le zen. De ene groep onder het genot van pinda's en limona de en de andere groep zonder iets in een ruimte waar het volgens de onderzoekers nogal onfris rook. Wat bleek? De pinda-groep was meer beinvloed dan de groep die op een houtje had zitten by- ten." Irritatie In dit raam past ook de theorie dat achtergrondmuziek in su permarkten de consument ertoe aanzet meer artikelen te kopen, dan hij tOOÓÊÊ dÉ8 HtH* zak zou doen. Irritatie is een ander verhaal. Daann zou deels het succes schuilen van de oervervelende reclames voor wasmiddelen. Irritatie doet het produkt immers op vallen en dat is wat reclame beoogt. „Irritatie wordt in de supermarkt ook dikwijls af gekocht", zegt reclameman Hans Ferree „Dan koopt men een wasmiddel uit een vorm van kwaadheid." Ook al kén witter dan wit niet, in reclamespots bestaat het tóch en wel zolang er STER- reclame is. Nog immer wor den deze spotjes volgens het zelfde recept gemaakt. Ener zijds, zo zeggen de fabrikan ten, omdat de hardnekkig geacteerde scènes in de keu ken succes garanderen (de re clame van Dreft blijkt bij de gemiddelde Nederlander het best in het geheugen te lig gen; daarna volgen onder meer Ariel, Dash, Omo en All), anderzijds omdat je over een serieuze zaak als wassen geen grappen moet maken Gidi van Liempd, die al ruim vijftien commercials produ ceert en regisseert, betreurt dit standpunt. „Wasmiddel spots kun je best geestig ver pakken. alleen durft niemand in Nederland het aan", zegt hy. Humor In Italië heeft een wasmiddelfa brikant die moed wel ge toond. In het bewuste filmje dat deze zomer op het recla mefilmfestival in Cannes werd vertoond, begint een verkoper van was poeder met veel bombarie de was te doen, eerst nadat hij een on willige huisvrouw heeft ge kneveld. Dit spotje trok nog al de aandacht, te meer om dat er nu eens geen sprake was van humor waaraan nie mand zich een buil kan val len. Een fabrikant zal toch schrikken als hij z'n verko per, nadat hy aan een over hemd heeft geroken, tegen de mevrouw hoort zeggen: Bent u soms met een geit ge trouwd? Een commercial moet opvallen en een ongeschreven recla me-wet luidt dat heren in wit te jassen, dieren en kinderen dat altijd doen. Kinderen mo gen van de Reclameraad ech ter maar beperkt voor recla me worden gebruikt. Ze mo gen bijvoorbeeld geen artike len aan de man brengen, die evenzogoed door volwasse nen kunnen worden aange prezen. Aandacht In dat geval geen nood. Humoh verkoopt ook Fiat kan de vraag naar het model Panda amper aan sinds het spotje wordt uitgezonden waarin een schriel kereltje hikkend van de lach toeziet hoe ande ren problemen hebben met auto's van andere merken, terwijl hy aan zijn Panda niets dan luxe en comfort be leeft. Victoria Vesta is beken der dan concurrenten met een veel grotere klantenkring cn dankzij het ga maar zitten jochie van Ryk de Gooyer is ten gunste van Paturain de bykans onaantastbare positie van Boursin ïngrypend aan getast. Dne bedrijven die hu moristisch bedoelde STER- spotjes tonen, die bij een groot publiek blijven hangen Humoristische spots slaan dik- wyls aan omdat ze de aan dacht trekken en het puur commerciële karakter van de boodschap goed kunnen ca moufleren Humor kan er ook voor zorgen dat de con sument van de boodschap wordt afgeleid, waardoor hij minder tegenargumenten kan verzinnen. Dit doet de overredingskracht toene men. Ook kan humor de boodschap geloofwaardiger maken en by de consument sympathie kweken voor het produkt. Verder kan humor hem in een goede stem mmg brengen, wat eveneens de kans op overreding verhoogt Het vermindert de argwaan by de consument. Vooral om die reden worden voor recla meboodschappen soms zoge naamde bekende Nederlan ders gebruikt. Volgens Theo Poiesz zou de Nederlandse consument zich tegen deze vormen van beïn vloeding kritischer moeten opstellen. „We trekken veel te snel conclusies. Als we we ten dat enkele eigenschap pen van een produkt gunstig zyn, nemen we voetstoots aan dat de rest van die eigen schappen dat ook wel zal zijn." „Als we vinden dat merk X op een bepaald tydstip het beste alternatief is, blijven we X kopen zonder erbij stil te staan dat misschien andere merken inmiddels beter zyn geworden dan X. En als we de pinda's van merk X gun stig beoordelen, verwachten we te vlug dat de chips ook wel goed zullen zijn." Poiesz vindt tevens dat we ons laten misleiden door de ver pakking en kleur van pro dukten. „En we denken dat merken waar veel reclame voor wordt gemaakt goede merken zijn." Ons oordeel over de snelheid waarmee een auto optrekt, staat onder invloed van de sterkte van de veer onder het gaspedaal, zo heeft de Ameri kaanse psycholoog F May geconstateerd. Door die veer te manipuleren zou iemand dus een 2CV kunnen aanbie den met de claim: „hij accele reert als een Masarati". Uitleg Van misleiding, verleiding of beinvloeding is overigens lang niet altijd sprake. Een enkele keer doet reclame zelfs ook exact het omgekeer de. Zo is op de Braziliaanse televisie een filmpje te zien geweest van een shampoofa- brikant In dat filmpje analyseert een wyze man de nieuwste com mercial van die fabrikant on geveer als volgt: „Eerst laten we deze jonge mooie vrouw zien, om u het idee te geven dat ook volwassenen deze kindershampoo kunnen ge bruiken. U ziet haar nu onder de douche. De bedoeling van dit shot is, dat u zich ervan gewaar wordt dat de sham poo de ogen niet irriteert Nu ziet u haar in de armen van een man Zo wekken wy de illusie dat de shampoo u ge lukkig maakt", etcetera. Een eerlyker manier van recla memaken is nauwelyks voor te stellen „Maar je neemt er je eigen produkt mee op de hak", meent reclameman Hans Kramer. „En dat kan niet" „Bovendien", zegt Gidi van Liempd. „ligt het er allemaal veel te dik op. Kijkers zullen de bedoeling ervan rM bfr grijpen Ze zullen het flauw vinden toch duiken er in de reclame regelmatig nieuwe dingen op. wat eigenlyk mets byzon- ders is omdat reclame zich spiegelt aan de samenleving. „Tien jaar geleden was een spotje over een glymiddel voor vrouwen ondenkbaar Nu wordt daar op tv ronduit reclame voor gemaaktzegt Ria van Wolde van het pas opgerichte Reclamefilmmu seum in Groningen „Zo kun je aan de hand van de recla me aangeven hoe onze mo raal in de loop der jaren ver andert"

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21