Juliana luidt de bel: Swetterhage geopend c Tien ontslagen bij bouwbedrijf eidse agenda Vakantie- activiteiten Koninklijke glans aan bijzonder Dochter van Noorlander ^olitie in Wassenaar pakt inbrekersbende Stad en rand J ZATERDAG 16 OKTOBER 1982 Van Rhijn is een regelrechte doch ter van Noorlander bv in Leider dorp. In Leiderdorp worden de meeste plannen en projecten uit gedacht die Van Rhijn uitvoert Noorlander zegt het ontslag van de tien personeelsleden te betreu ren, temeer daar zij deeluitma- ken van de zogenaamde "harde kern" van het bedrijf die in totaal bestaat uit ongeveer honderd personeelsleden. Noorlander legt uit dat er regelmatig meer ontslagen bij het bedrijf vallen, maar dat het in bij die ontslagen geval gaat om personeel dat in tijdelijke dienst is Bij verschillende bouwprojecten Noorlander zegt in de toekomst op nemen wij extra personeel i Deze mensen weten van tevoren dat zij als het werk klaar is kun nen worden ontslagen als er ver der geen opdrachten op het pro gramma staan", aldus Noorlan der. En hij verduidelijkt: "Wij zijn in feite net een circus. Wij slaan steeds ergens anders onze tenten op. De directeur van het aan de Val- kenburgseweg gevestigde bouw bedrijf steekt niet onder stoelen of banken dat er een aantal keren is "misgekleund" bij inschrijvin gen. Hij doelt daarbij onder meer op de mogelijkheid honderd wo ningen neer te zetten in de Ste- venshofjespolder in Leiden. Noorlander daarover: "Wij wilden daar premie-huurwoningen bou wen die 470 gulden in de maand zouden moeten opbrengen. Een collega-aannemer deed het, zo bleek, voor een tientje minder. En dan zitje ernaast". De algehe le malaise in de bouwmarkt leidt er volgens de directeur momen tcel toe dat alle bouwbedrijven zich op de woningbouw storten. Noorlander: "Dat maakt de on derlinge concurrentie alleen maar groter". VOORSCHOTEN - In de herfst vakantie organiseert het Voor- schotense buurthuis Bloemen- wijk een aantal herfstvakantie- activiteiten. Maandagmiddag is er een natuurtocht op de konink lijke landgoederen "De Hor sten". Er wordt om kwart voor twee vertrokken b(j de Sixlaan. Dinsdagmiddag kunnen de jonge ren ouder dan twaalf jaar deelne men aan een tafeltenniscompeti- tie in het buurthuis. Een dag la ter zijn er wedstrijden tussen de Voorschotense en Leiderdorpse fietscrossers aan de Sixlaan. Ver zameld wordt er om een uur. Woensdagmiddag is de normale knutselclub er. Donderdag gaat men op de fiets naar het Dieren park Wassenaar. Vertrek tien uur Vrijdagmiddag is er een film voor de jeugd tot en met twaalf jaar. Prinses Juliana luidt de bel, als symbolisch startsein voor nieuwe activi teiten en gebeurtenissen. KATWIJK - Bij het bouwbedrijf Van Rhijn in Katwijk zijn tien man op straat komen te staan. De momenteel slechte woningbouwmarkt heeft tot dit ontslag geleid. Directeur G. Noorlander hoopt verdere onslagen in de toekomst zoveel mogelijk te voorkomen. Een en ander zal, zo legt hij uit, voor een groot deel afhangen van nieuwe op drachten. ZOETERWOUDE - Prin ses Juliana heeft gister morgen de woon- en leef gemeenschap voor ver standelijk gehandicapten 'Swetterhage' officieel ge opend. Tussen twee stort buien door luidde zij de klok op het dorpsplein waarmee de opening een feit was. De symboliek achter deze daad is het in luiden van nieuwe activi teiten en gebeurtenissen, volgens de directeur van de stichting 'Gemiva', drs. G.P.J. Arts. Om half twaalf werd de klok ge luid. Een uur eerder werd de prinses ontvangen door onder meer de commisaris van de ko ningin in Zuid-Holland, mr. Maarten Vrolijk, het Zoeter- wouds college van B en W en de voorzitster van de stichting Ge miva, M.H.L. Nolet-Conradi. De prinses kreeg by dit welkom uit handen van Swetterhage-bewo- ner Bertus de Graaf een wandkleed dat door mede-bewo ners was gemaakt. Tijdens de aankomst van Juliana speelde de plaatselijke drum band VIOS in de stromende re gen een welkomsnummer. De drumband en bijbehorende ma jorettes hadden het gistermor gen slecht getroffen. Vanaf half tien stonden ze al in de striemen de regen te blauwbekken om op het "moment suprème" hun bes te beentje voor te zetten. Desge vraagd klaagde de aanvoerster van de jeugdige dansmariekes: "Het is stervenskoud, vooral als je stilstaat. Mijn schoenen lijken wel zwembaden. Vooral die kleintjes zullen geen beste herin neringen aan deze dag hebben". Spontaan De belangstelling van de plaatselij ke bevolking voor het bezoek van de voormalige vorstin was erg mager. De plensbuien zullen hier zeker debet aan zijn ge weest. Een handjevol dorpsbe woners en een groot aantal be woners van de inrichting om zoomden de afzetting waarbin nen de prinses de opening ver richtte. De in een lichtgrijze jurk gestoken prinses schudde af en toe een hand en begon toen aan de rondgang door het gloednieu we complex. De inmiddels 73-jarige moeder van koningin Beatrix was uitgeno digd om de opening te verrichten vanwege haar grote belangstel ling voor sociaal werk. Boven dien wilde het bestuur van Ge miva een informeel karakter aan de festiviteit eeven. Juliana staat bekend als een spontaan en flexi bel persoon en beantwoordde dus aan de wens van de stich ting. Tijdens de rondleiding door Swet terhage bleek de spontaniteit van de prinses toen zij inging op het aanbod van een bewoner van de inrichting om een dansje te maken. Juliana pakte het meisje bij de hand om haar voor zich te laten dansen. Volgens Swetterhage coördinator Hans Bouter reageerde de ko ninklijke hoogheid zeer enthou siast op de bewoners. "Tijdens de rondgang stelde ze veel in houdelijke vragen en ging ze op een ongedwongen manier met de bewoners om". Als een bewoner haar begroette met: "Ha, konin gin", maakte ze een praatje en vroeg hoe de persoon heette. Na afloop van de rondleiding bood bewoonster Riet Geerlings de prinses een geborduurd schilde rijtje aan. Glans Tussen de eerste plannen en de of ficiële opening (de bewoners ver huisden in maart van dit jaar naar de leefgemeenschap) ligt ongeveer veertien jaar. In 1967 wilde men het complex aan de Vrouwenweg in Leiden verwe zenlijkt zien. Tegenwerking van de gemeente Leiden verhinderde dit echter. In 1970 werd uiteindelijk in Zoeter- woude twaalf hectare grond ge kocht. De eerste paal werd in ok tober '79 geslagen door de toen malige burgemeester Detmers, die overigens gisteren ook aan wezig was. 'Swetterhage' omvat vijf pavil joens waarin 304 bewoners ko men. Daarnaast worden twaalf bewoners buiten het zestig mil joen gulden kostende gehandi captendorp in twee eengezins woningen (zogenaamde socio- woningen) gehuisvest. Deze zyn van 'hoog niveau' (dat wil zeggen in lichte mate gehandicapt) en hebben voldoende ontwikke lingskansen om in de 'normale' maatschappij te kunnen functio neren. Op het twaalf hectare tel lende terrein zijn naast de huizen voor bewoners een groot restau rant, een centrale keuken, een gymzaal met oefenzwembad, een dagactiviteitencentrum, een win keltje en een kinderboerderij- Burgemeester Houdijk van Zoeter- woude noemde tijdens zijn wel komswoord 1982 een bijzonder jaar in de geschiedenis van Zoe- terwoude. "Het gereedkomen van de sporthal, het winkelcen trum, de rondweg en Swetterha ge zijn hoogtepunten. De aanwe zigheid van prinses Juliana geeft koninklijke glans aan dit bijzon dere jaar". Toch gaat hij ervan uit dat binnen kort kan worden begonnen met het bouwen van huizen in Oos thout in Voorhout en in Wad- dinxveen, twee grote opdrachten op het programma van het Kat- wijkse bedrijf. "Het zal echter van de minister en de provincie afhangen hoeveel woningen kunnen worden gebouwd. Het wordt een spannende maand want ik verwacht deze weken uitsluitsel over de contingente- ring (de toewijzing van aantallen te bouwen woningen door het rijk aan de gemeenten, red.", rea geert hij. verbetering van de markt te hopen. Hij verklaart dat zijn be drijf nog gezond is en zich "zeer zeker niet" in een gevarenzóne bevindt. Toch durft hij niet aan te geven of er van de "vaste kern" nog meer mensen op straat komen te staan. Noorlander: "Ik ga daar niet van uit, maar het zijn natuurlijk momenteel niet al te beste tijden voor de bouw markt". Swetterhage. De prinses was uitgenodigd vanwege haar spontane karakter en belangstelling voor DE REDACTIE VAN HET LEIDSCH DAGBLAD zoekt een CORRESPONDENT (M/V) In OEGSTGEEST die voor onze krant het nieuws in deze gemeente op de voet volgt. De werkzaamheden hebben merendeels in de avonduren plaats Schriftelijke reacties sturen naar Leidsch Dagblad, stadsredactie. Post bus 54. 2300 AB Leiden t a v. J. Kroon of H. van Egmond. Bovengenoemde personen kunnen ook telefonisch nadere inlichtingen verstrekken (071-144941. toestel 222). Sieraden gestolen VOORSCHOTEN - Bij een in braak in een woning aan de Veurseweg is gisteravond voor 20.000 gulden aan sieraden gesto- Koffieconcert OEGSTGEEST - In het Drieluik aan de Gevertsstraat in Oegst- geest wordt morgen een koffie concert gegeven. Ellen Looyen- stein (mezzo-sopraan) en Hetty de Vries (piano) voeren werken van diverse componisten uit. Het koffieconcert, georganiseerd door K en O, begint om twaalf WASSENAAR De politie van Wassenaar heeft deze week tien inwoners van die plaats aange houden, die tezamen een vijftig tal inbraken en diefstallen had den begaan. De tien, waarvan er vier zyn voorgeleid aan de offi cier van justitie, stalen om in hun behoefte aan drugs te voorzien. De tien hadden het vooral voorzien op woningen en auto's, voorna melijk in Wassenaar. Ook zijn er enkele inbraken gepleegd in Den Haag. In totaal was de buit twee honderdduizend gulden. Enkele van de gearresteerden hebben zich ook schuldig gemaakt aan heling. De recnercne van de Wassenaarse politie is de afgelopen weken na een intensief onderzoek tot de tien arrestaties gekomen. Er zul len volgens een woordvoerder _i de politie waarschijnlijk nog meer arrestaties volgen. Het on- derzoek duurt nog voort. VOORSCHOTEN - Bij twee bankgebouwen in Voorschoten zijn de afgelopen nacht opnieuw ruiten ingegooid. Dat is ook al in de nacht van dinsdag op woens dag gebeurd. Toen bracht de po litie - waarvan het bureau die nacht ook doelwit was - de ver nielingen in verband met de kra kersrellen in Amsterdam. LEIDEN - Ondertrouwd: L. A. Dooren bosch en M- M. de Heer; A. J. Buurs en V. J. Mieloo, H J de Vnes en S I Volk, C. B. Donker en M. L. H van de Wate ring; R. H. Koenen en P. S. Boef; J. A. VOORSCHOTEN - Een 68-jarige man uit Leiden is gistermiddag met hoofd- en beenwonden naar het AZL overgebracht. De man stak met zijn fiets rond twaalf uur de Veurseweg in Voorscho ten over en werd daarbij ge schept door een auto. WASSENAAR - In het gorilla huis van het Dierenpark Was senaar hangen vanaf van daag tot 14 november de hon derd beste inzendingen op een tekenwedstrijd met als motto "Potlood Safari". Een deskundige jury, bestaan de uit Anton Landers, Han- neke Louwman (van het die renpark) en de kunstenaar Rob Blote, vonden de inzen dingen van een buitenge woon' gehalte. LEIDERDORP - G.R. Heij wordt de nieuwe groepcommandant van de rijkspolitie in Leiderdorp. Hij volgt op 1 november de hui dige commandant Slofstra op, die met pensioen gaat. Adjudant Heij is op dit moment werkzaam bij de rijkspolitie in Weesp (Noord-Holland). Vrachtauto rijdt slagboom stuk LEIDERDORP - Het scheep vaartverkeer in de Oude Rijn is gistermiddag ter hoogte van Lei derdorp anderhalf twee uur ge stremd geweest. Oorzaak: een vrachtauto had de slagboom van de Rijnbrug stukgereden en dus waren er reparatiewerkzaamhe den noodzakelijk. Dat gebeurde om ongeveer kwart over een. De Duitse - vrachtauto reed op rijksweg 4 in de richting Amster dam. Kennelijk met te grote snel heid, want toen de waarschu- wingslichten bij de brug gingen branden en de slagboom omlaag werd gelaten, reed de vrachtauto er tegen aan. ZATERDAG Leiden - Antonius Clubhuis, 'witte' markt, 9 uur. Stadhuisplein - actie Hongerstichting, 10-16 uur. De Linde - Herenstraat 64, ruilbeurs, 10- 17 uur, tel. 130119 (voor tafelreserve ring). Op Eigen Wieken - Valkenpad 2, infor matiemarkt voor bewoners van de Me- renwijk, 13-17 uur. Groenoordhallen auto-occasionshow Motorhuis en Kamsteeg, 11-17 uur. Clubhuis Matilo - Zaanstraat 126, kin- derkledingbeurs, 11-13 uur. Breehuys - Breestraat 19, rommelmarkt, 9-17 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, The bad sleep well'-Akira Kurosawa, 21.15 uur. LVC - open café, rolstoel hindernis-race, 14-17 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, disco, 22-2 uur. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek- en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia straat 67, 14-17 uur. Warmond - korfbalvereniging, prestatie loop, 11 uur. Voorschoten - Cultureel Centrum, to neel, 20 uur. Kimshoeve - Jamboree, gehele dag. ZONDAG Wassenaarse Slag - strandloop A.V. Hol land, start 11 uur. Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Ontmoetingscentrum - hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, ma 14.30 uur. Voorschoten - Kimshoeve, jamboree, gehele dag. ARTSEN Leiden - de weekenddienst begint zater dag om 8 uur en eindigt zondag om 24 Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za 8 uur tot zo 8 uur: H.J. Klaassen, tel. 213546; spreekuur vlgs afspraak, zo 8 uur tot 24 uur: J.E.C. Crul, Noord- eindsplein 2a, tel. 142888; spreekuur: 12 en 17 uur. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professoren wijk, de Waard: za 8 uur tot zo 8 uur: A. van Luijk, Was- straat 2a, tel. 122522; spreekuur vlgs af spraak. zo 8 uur tot 24 uur: H. Engel, de M. van Streefkerkstraat 53, tel. 121334, spreek uur vlgs afspraak. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid- za 8 uur tot zo 8 uur: A.A. van Rijn, Me- lissetuin 5, tel. 210797; spreekuur vlgs afspraak. zo 8 uur tot 24 uur: A. Boer, Kennedy- laan 46, tel. 310420; spreekuur vlgs af spraak. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Verhage, Zwijnenburg: J. Reinders. Ger. Brandtstraat 29, tel. 760947, spreekuur 11-11.30 uur aan huis. Leiderdorp - O. de Ry van Beest Holle en R.W.M. v. Velzen, Vlaskamp 16, tel. 891100; za en zo spreekuur aan hetzelfde 26. tel. 170605. Voorschoten - za, A. Tromp, Leidseweg 328, tel. 762159; zo, J.H. Vrijenhoek, Bachlaan 1, tel. 2356. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van vr 15 tot 22 okt door: Apotheek Zuid-West, Brahmslaan 20, tel. 761334; Apotheek Beker, Lütweg 4, Oegstgeest, tel. 155482. DIERENARTSEN Leiden - voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: F. Muurling, Plantsoen 764058. Oegstgeest - R.J.W. Duyn, Pres. Kenne dy laan 260, tel. 153266. Voorschoten - C.P. van Oostrom, Veur seweg 36, tel. 01717-2317. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno men door: G.J. v. Hof, Plantage 10, Lei den, tel. 141838. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw. Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur Oegstgeest - Interkruis, Hjtweg 7, tel. v.d. Waalslaan, tel. 4641. Treinreis opgehouden LEIDEN - De laatste trein van Leiden naar Alphen aan den Rijn heeft de afgelopen nacht enige tijd oponthoud gehad. Dat werd veroorzaakt door een groep jon geren die geregeld op de nood rem drukten, al kort na het ver trek van het centraal station. Dat werd de conducteur en machi nist op een gegeven moment te bar. Bij station Lammenschans weigerden zij nog verder te rij den. De politie werd te hulp ge roepen en die ontruimde de hele trein. Niet zonder moeite, want daarbij werd gebruik gemaakt van een hond. Na een gesprek tussen treinperso neel, politie en reizigers, waarbij de laatsten beloofden zich verder rustig te zullen houden, kon de trein weer vertrekken. Er heb ben zich verder geen moeilijkhe den voorgedaan,. OPGERICHT 1 MAART 1860 LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgevers maatschappi) Leidsch Dagblad B V Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur); zaterdag van 16 30-18 00 uur Abonnementsgelden bi| vooruitbetaling te voldoen Bi| automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 57.35 Per post 79,70 Losse nummers 0.80 i: G. Koopman H.I.J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W.F J Wirtz (bin./buit ,/ec J Ruygrok-Hoogevr P J de Tombe Rubhekchels J Kroon (stad) B W T Jungman (plv) Aangesloten bi| de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen rrespondenten o Rome, Madrid, Mexico I. 071-144941. tst 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2