De laatste strohalm Polaroid-nieuwtje: direct klaar diafilm CZElZD Bonden: te weinig inspraak Curator: redden wat er nog te redden valt ZATERDAG 16 OKTOBER 1982 PAGINA 19 De macht van een curator is groot. Samen met de rechter-commissaris bepaalt hij welke schuldeiser wat krijgt en wat er met een failliete boedel zal gebeuren. Om de zekerheid en de toekomst van het personeel bekommert hij zich in veel gevallen niet. Inspraak is er vaak niet, uitzonderingen daargelaten. "Ik heb geen hoge hoed op van curators", zegt Paul Voncken, jurist bij de Voedingsbonden van de FNV in Utrecht. "De meesten zijn totaal niet berekend op de moeilijkheden die van diverse kanten op hen afkomen. Ze hebben vaak nauwelijks oog voor al die problemen." Aan de andere kant, relativeert Voncken, valt het niet mee om van een failliete zaak nog iets te maken. "De curators staan voor een heel zware opgave. Wat ons betreft: wij kijken of ze voldoende voor het personeel hebben gedaan. Nou, daar mankeert nog wel eens wat aan. Het gebeurt echt wel eens dat ze behoorlijk tekortschieten." Eén ding is voor de curator een duidelijk gegeven: ook hij moet, als hij werknemers wil ontslaan, een verzoek indienen bij het gewestelijk arbeidsbureau. Wat de bonden wél prikt is, dat er in het geheel geen overleg meer is tussen een ondernemingsraad van een failliet bedrijf en de curator. Paul Voncken: "Elke vorm van overleg wordt van het ene op het andere moment afgebroken. De directie vertelt die raad dat het faillissement is aangevraagd en dan houdt het op. Inspraak heeft een OR niet meer. En het is maar afwachten geblazen hoe het iedereen zal vergaan. De ondernemingsraad staat zo goed als totaal buitenspel." Wat willen de bonden dan? Paul Voncken: "Blijven overleggen. Tot het laatste moment. Praten met de betrokkenen over delen van een bedrijf die wellicht nog levensvatbaar zijn en overleggen welke delen er per sé uit moeten. Kijk, als een directeur bijvoorbeeld een gigantische puinhoop heeft achtergelaten, moet het hem onmogelijk worden gemaakt om even later een nieuwe bv op te zetten. Nu gebeurt zoiets bij wijze van spreken van de ene op de andere dag. Eigenlijk moet dat niet kunnen. Zo iemand heeft aangetoond dat hij geen bedrijf kan leiden. Maak het hem dan ook onmogelijk direct weer opnieuw te beginnen. Waar wij ons ook sterk voor maken: stel een directeur die een Financieel debacle heeft veroorzaakt, hoofdelijk aansprakelijk. Dan past men over het algemeen wel beter op." De ervaringen van de bonden met curators zijn tot nu toe niet om over naar huis te schrijven. Paul Voncken: "We komen wel eens curators in bedrijven tegen met wie totaal niet valt te praten. Gelukkig zijn er ook die oog voor de werkgelegenheid hebben en niet uitsluitend denken aan de schuldeisers. Die beseffen dat wanneer je mensen in deze moeilijke tijd hun werk afneemt, zij in veel gevallen helemaal niet meer aan de slag kunnen komen." Paul Voncken over de geschiktheid van curatoren om de belangen van failliet verklaarde bedrijven naar behoren af te wikkelen: "Je loopt altijd een risico dat er mensen w orden aangesteld die niet capabel zijn. De mogelijkheid dat er iets fout gaat zit er altijd in. Je kunt zoiets voorkomen door gespecialiseerde advocaten in te zetten". Het bedrijfsleven gaat door een dal. Als de voorspel lingen uitkomen, dan zul len dit jaar bijna negen duizend bedrijven hun laatste adem uitblazen. Failliet dus. Grote en kleine bedrijven, die de strijd hebben moe ten opgeven. Maar ook zwendelzaken. Goed voorbereide faillissemen ten. En die steken steeds meer de kop op, zoals bij voorbeeld louche bv's die voor zegge en schrijve twintigduizend gulden kunnen worden opgezet, maar waar soms voor mil joenen in omgaat. De ene dag zijn ze er nog, de andere dag zijn ze failliet. Vóór de curator er een voet binnen heeft gezet, ligt het bedrijf al stil. De ondernemer had voldoende tijd om na te denken hoe hij failliet zou gaan. Zelf springt hij er meestal goed uit. De geld schieters blijven dan met le ge handen staan. Een curator kan hun slechts vertellen dat er niets meer te halen valt. Over die curator gaat dit ver haal. Een soort puinruimer in de ravage van faillissemen ten. Puinruimen. Mr. E.J.C. van Hartingsveldt, advocaat in Leiderdorp, heeft wat moeite met deze aanduiding. "Het lijkt op puinruimen", rea geert hij, "omdat er zo'n grote stroom faillissementen is. Maar het echte werk van de curator is anders. Je moet je als curator in een vrij korte tijd een beeld kunnen vor men van de situatie waarin een bedrijf verkeert. Altijd moet je, indien mogelijk, van het positieve uitgaan. Kijken of een zaak, of een deel ervan, nog kan worden voortgezet. Of er wat te redden valt. Dat is de eerste taak van een cura tor. Kijken of er nog wat voor de schuldeisers uit te halen is en proberen wat voor het be drijf zelf te doen. Daarom vind ik het zulk aardig werk. Kijk, en dat heeft natuurlijk niks met puinruimen te ma ken." Meewerken Zodra Van Hartingsveldt als curator is benoemd, zoekt hij zo spoedig mogelijk contact met de failliet verklaarde. "Of ik bel op of stap in m'n auto en rijd er naar toe. Tenslotte ben je als curator verant woordelijk voor de gang van zaken. Het eerste wat ik moet weten is of men het eens is met het faillissement. Je kunt altijd nog in beroep gaan." Zaken en particulieren. Zowel met de één als met de ander komt Van Hartingsveldt in aanraking. Handelt hij ver schillend? "Ach, bij een par ticulier zal ik niet m'n voet tussen de deur zetten en vra gen zijn portemonnee om te keren. Is er geld in huis, ja, dan pik ik dat wel in. Waarde papieren (bank en giro) en een auto ook. Kijk, het is niet zo dat ik met een kleurentele visie onder mijn arm de deur uitga. Echt dingen afpakken doe ik niet. Maar je kunt te gen de zin van iemand wel eens iets van waarde meene men. Failliet zijn betekent automatisch dat er op alles beslag is gelegd. De curator en de failliet verklaarde moe ten wél redelijk met elkaar kunnen praten. Die man of vrouw moet gewoon meewer ken. Doet hij of zij dat niet, dan kunnen ze worden vast gezet. Af en toe moet je daar inderdaad wel eens mee drei gen. Voornamelijk bij men sen die hun faillissement niet hebben zien aankomen. Die reageren dikwijls héél emo tioneel." Hoe gaat Van Hartingsveldt bij een failliet bedrijf te werk? "Eerst moet ik inzage in de administratie hebben. Daar uit moet ik kunnen opmaken of er nog overlevingskansen zijn. Voor het hele bedrijf of een tak ervan. Niet onbelang rijk is de vraag of het perso neel aan de slag kan blijven. Lukt dit niet, dan moet ik een aanvraag tot ontslag indie- Tenslotte is een advocaten kantoor een bedrijf. Ondernemer "Eerst moet je je eigen kantoor goed beheren", vindt mr. Van Hartingsveldt "Je bent on dernemer. Kijk. als mijn zaak onder een faillissement zou lijden, dan kan ik altijd wei geren om als curator op te treden. Iedere advocaat be vindt zich wel eens in zo'n si tuatie Dat geldt niet uitslui tend voor faillissementen, maar ook voor andere zaken. Dan moet je gewoon uitkij ken dat je niet té veel hooi op je vork neemt." De universitaire opleiding van juristen bevat geen pakket over hoe een advocaat te werk moet gaan als hy op een failliete boedel wordt afge stuurd. Als hij of zij is afge studeerd en beëdigd, dan is het traditie in dit wereldje dat de jurist direct een faillisse ment krijgt te behandelen Zonder enige ervaring Die moet in de praktijk worden opgedaan. Ook al heeft de cu rator in spé totaal geen ver stand van boekhouden, toch zal hij moeten proberen er het beste van te maken. Zijn patroon begeleidt hem wél. Niet de stagiaire, maar de pa troon is verantwoordelijk voor de afwikkeling. Faillissementen kunnen - het is al even gesignaleerd - heel tijdrovend zijn. Als er wat geld overblijft, mag de cura tor het eerst zijn salaris incas seren Eerst hij, dan pas de belasting en al die andere mensen die wat te vorderen hebben. Maar een faillisse ment kan ook niets opleve ren. Van wie of welke instan tie krijgt de curator dan zijn geld? Het normale werk kon ook geen doorgang vinden. Dus daaruit ook geen inkom sten. Mr Van Hartingsveldt lako- niek: "Dan krijg je helemaal niks. Alleen de advertentie- kosten die je hebt gemaakt kun je als curator by de rechtbank declareren. Ja. daar blyft het by". Vergoeding "Ik zou het niet onredelijk vin den als in zulke gevallen het ministerie een minimumver goeding uitkeert Faillisse menten waar niets uit komt, komen geregeld voor. Daar om kan ik me best voorstel len dat er advocaten zyn die bedanken voor een zaak waar ze niets voor krygen. Hy moet zelf z'n inkomen maar bij elkaar zien te sprokkelen Wat my betreft: als een be drijf buiten Leiden ligt. dan moet ik zelf voor de vervoers kosten opdraaien. Maar ook andere kosten zoals porti, fo tokopieën en het werk van m'n secretaresse worden ook niet vergoed. Ze kunnen be hoorlijk oplopen, dat kan ik u verzekeren." Een bedrijf gaat failliet. De cu rator kan dan voor een klus komen te staan die, toen die zaak nog naar behoren ftmc- tioneerde, door een directie van vier man werd gedaan. Mag de rechtbank van een advocaat verlangen dat hij vier posten naar behoren overziet? "In principe wel", zegt mr Van Hartingsveldt "Is een faillis sement erg ingewikkeld, dan kunnen er over het algemeen meer curators worden aange- wem Zoiets gebeurt zelden. Bovendien, als de verstand houding goed is. kan de di rectie blyven zitten en de lo pende zaken afhandelen. De curator gaat slechts op vier stoelen tegelijk zitten m die gevallen waar nog activitei ten aanwezig zijn." Van Hartingsveldt tenslotte "Heel wat banken gaven in het verleden veel te gemak kelijk veel te hoge kredieten Bednjven leveren zonder moeite produkten. Wat ik er mee wil zeggen: men vraagt niet eerst naar de inhoud van de portemonnee van de afne mer Een betere krediet bege leiding van de bankrn rn van de toeleveringsbedryven zou al tot verbetering kunnen lei den Nu laat men de kosten vaak uit de hand lopen. Met alle nare gevolgen van dien De economische balans is uit haar evenwicht: faillissementen zijn aan de orde van de dag. Spectaculaire en kleinere. Hoe groot of hoe klein maakt eigenlijk weinig uit. Het is en blijft triest dat personeel op straat komt te staan en schuldeisers soms geen cent krijgen. De rechtbank velt het oordeel over een bedrijf in moeilijkheden. Zij wijst een curator (bewindvoerder) aan die de puinhoop moet opruimen. Voor die curator, in het dagelijks leven advocaat, is er meer dan voldoende werk. De laatste vijf jaar is het aantal faillissementen verdrievoudigd. Dus zijn er steeds meer curators nodig. Waar komen die mensen allemaal vandaan? Zijn er voldoende? En hoe is het met hun deskundigheid gesteld? Hebben zij, om maar eens een voorbeeld te noemen, verstand van een ingewikkelde boekhouding? Mr. E.J.C. van Hartingsveldt uit Leiderdorp treedt vaak als curator op. Wat is, als er een faillissement is uitgesproken, nu zijn eerste taak? nen. Ik mag de mensen niet zo maar op straat zetten." Belasting De vraag naar curators wordt steeds groter. Begrijpelijk, want nog altijd is er een stij ging van het aantal faillisse menten. De curator hoeft zich om werk geen zorgen te maken. Wel werpt zich de vraag op of er voldoende ad vocaten zijn die als curator willen worden aangesteld. Als er een tekort dreigt, ko men er wachttijden vóór een faillissement kan worden af gehandeld. Dat is zeker niet wenselijk. Mr. Van Hatingsveldt: "Het wordt hoe langer hoe meer een probleem. Want vaak is het curatorschap een behoor lijke belasting voor een advo caat. Vooral in de eerste we ken van een faillissement. Dan kan dat zelfs een volledi ge dagtaak zijn. Iedereen klopt bij je aan. Inderdaad kun je je afvragen of de advo caten al dat werk nog aan kunnen als er steeds meer particulieren en bedrijven op de fles gaan. Tot wachttijden heeft het nog niet geleid. Als een faillissement is uitge sproken, is er dezelfde dag een curator. Maar wat niet is, kan altijd komen." De rechtbanken en het ministe rie van justitie praten al jaren over het anders opzetten van het curatorschap. "Dat klopt. Het fijne weet ik er ook niet van. Of er al concrete plan nen op tafel liggen? Mij zijn ze in elk geval niet bekend. Ik kan me best voorstellen dat zij het huidige systeem door een meer aangepaste werk wijze wil vervangen. Mis schien moet je wel tot een vorm van specialisatie ko- Links en rechts komt het m de praktyk voor dat advocaten zich specialiseren om een faillissement tot een zo goed mogelijk einde te brengen Op de achtergrond blijft wel meespelen dat hun kantoren er niet onder mogen lijden. Een niet alledaagse taak van de curator: het doen verkopen van grond in de Alphense woonwijk Kerk en Zanen vanwege het faillissement van de belegger. Tal van belangstellenden kwamen opdagen in Avifauna. <Foto win» Dijkman» door Jan Westerlaken Met het ontwikkelen van een direct-klaar-diafilm, zowel in kleur als in zwart-wit, heeft Polaroid weer een nieuw marktseg ment aangeboord; temeer ook omdat de 35 mm di rect-klaar-diafilm in elke conventionele kleinbeeld- camera gebruikt kan wor den en tegen concurreren de prijzen wordt geleverd Tot dusver moest voor vrijwel elke nieuwe Polaroid-film ook een andere camera wor den aangeschaft, wat het voor de consument erg duur maakte. Bovendien zijn de prijzen van de inmiddels overbekende gewone Pola- roid-foto's weinig concurre rend te noemen. Het Polaroid auto-proces 35 mm-systeem, zoals het nieu we produkt officieel heet, be staat uit een kleurendiafilm van 17 Din, die te krijgen is in 12 of 36 opnamen. Verder be horen tot het pakket twee zwart-wit-films van respec tievelijk 27 Din, leverbaar in 12 opnamen en 22 Din, lever baar in 36 opnamen. De films gaan ongeveer 30 gulden per stuk kosten, evenveel als een goede „normale" diafilm in clusief ontwikkelen. Wat men echter wel dient aan te schaffen, eenmalig overi gens, is een zogenoemde pro cessor. Dat is. gemakkelijker gezegd, een zwarte ontwik- keidoos waarin de diafilm wordt ontwikkeld. Verder horen bij het aanvangspak- ket een snij-inraamapparaat en diaraampjes. Dat zal onge veer 250 gulden gaan kosten. Bij de diafilm die men koopt hoort een ontwikkelcassette, die in de prys is inbegrepen. De Fotokina, de grootste fotografiebeurs ter wereld die elke twee jaar in Keulen wordt gehouden, had dit jaar voor de amateur weinig schokkends te melden. Kodak had immers al voor de Fotokina de disc-camera geintroduceerd. Hoogtepunten waren eigenlijk alleen de direct-klaar-diafilm van Polaroid en de ISO 1000-negatieffilm van Kodak. Voor het eerst werd op de Fotokina ook video gebracht. Het systeem werkt als volgt: nadat de 35 mm diafilm is be licht en is teruggespoeld in zijn cassette, wordt hij samen met de bijbehorende ontwik kelcassette in de autoproces sor geladen. De ontwikkel cassette bevat de juiste hoe veelheid vloeistof om de film te ontwikkelen, een drager en een vloeistofverdeler Om de processor te laden maakt de gebruiker de aan- loopstrook van de drager los van de ontwikkelcassette en plaatst de cassette in zijn compartiment in de proces sor. Het einde van de aan- loopstrook wordt op de op- windspoel vastgemaakt. Het filmrolletje wordt op dezelf- r geplaatst. Om de film te ontwikkelen wordt aan het hendeltje van de autoprocessor gedraaid. Hierdoor wordt de ontwik- kelvloeistof gelijkmatig over de drager verdeeld, die dan met de belichte film wordt samengevoegd. Na ongeveer een minuut ontwikkeltijd wordt de film in zijn cassette teruggedraaid en kan de doos worden geopend De ontwik kelde film is volkomen droog en kan onmiddellyk beoor deeld, gesneden en ïnge- raamd worden. Het hele ont- wikkelproces duurt ongeveer drie minuten De kwaliteit van de dia's is zeer redelijk te noemen. Temeer omdat aan het systeem nog wat gesleuteld moet worden. Bij de kleurendiafilm worden de beelden gevormd door middel van een door Polaroid uitgevonden additief kleu- rensysteem en het zilver overdrachtsproces door dif fusie De film bezit een microsco pisch fynlijnig kleurenraster. dat op de heldere polyester drager is aangebracht Het raster bestaat uit een repete rend patroon van kleurstre- pen die overeenkomen met de drie primaire kleuren, rood. groen en blauw De af- zonderlyke strepen zyn onge veer 8 micron breed en zyn in lynparen van 394 rood-groen- blauw tripletten per centime ter aangebracht. By bloot stelling aan licht fancttOM ren de lynparen als kleurfil te rs Gedurende de ontwikkeling in de processor worden ver scheidene lagen van de film, inclusief de negatieve beeld laag afgestroopt, waarbij het ontwikkelde positieve beeld en het additieve kleurenras ter in de ontwikkelde dia's overblyven. In de camera zyn de polyester filmdrager en het additieve kleurenraster naar het objec- t;< Bericht Gedurende de belichting passeert het licht de heldere drager, het kleu renraster. de andere filmla gen en treft de zilverhaloge- nide konels in de fotograf! sche emulsielaag. De Pola roid 35 mm-diafilms zullen begin volgend jaar op de Amerikaanse markt worden geïntroduceerd en eind 1983 in Europa in de winkels ko- men (GPDl

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19