Vonnis kan minnaar ook niet afschrikken Jumping Amsterdam vreest concurrentie WVC I troft reservetean af Krüger bij de top Van voetbal en tennis Haarlem goed bekeken GRONINGEN (GPD) - De 25ste editie van Jumping Amsterdam die van 28 tot en met 31 oktober in de RAI wordt afgewerkt, telt uiteraard weer tal van beroemde namen. Tradi tioneel is Amsterdam de laatste jaren immers het startpunt van het Europese circuit dat de topruiters afwerken in het kader van de strijd om de wereldbeker met de daaraan verbonden vette prijzen. Toch baart de jubileumaflevering de nationale chef d'equipe Ben Arts, tevens secretaris-generaal van het hippische gebeuren, zor gen. Concurrerende sportevene menten bedreigen namelijk een sluitende begroting van Jum ping dat een investering vergt van circa 900.000 gulden. Tennis en voetbal vormen de voor naamste rivalen van het Amster damse springfestijn. De eerste tak van sport gaat terplekke aan het optreden van de ruitersport vooraf in de vorm van een WCT- toernooi. De hippische strijd om de met 50.000 gulden gedoteerde Grand Prix valt daarnaast samen met het aantrekkelijke duel Ajax tegen AZ'67 op enkele kilome ters afstand. Ben Arts: ,,We hebben waarschijn lijk wel voor een groot deel ver schillend publiek, maar ik had het toch liever anders gezien. Waar ik me echter nog meer be zorgd over maak, is het steeds toenemende aantal concoursen. Ik vraag me af hoe lang we dat met z'n allen volhouden. Het pro gramma is langzamerhand over laden, ook voor de internationale ruiters. Alleen de grote jongens met meer paarden kunnen nog volop meedraaien". BOEKELO (ANP) - Op de tweede dag van de twaalfde internatio nale military van Boekelo heeft Bridge-finale met Fransen en Amerikanen de top van het klassement geen wijziging ondergaan. De West duitser Frank Offeney, die met Farewell de rangschikking aan voerde toen zesendertig van de eenenzeventig combinaties in de ring waren geweest voor de dres suur, werd gisteren niet van zijn troon gestoten. Op de tweede po sitie prijkte nog altijd de Pool Eugeniusz Kaczorowski met Ga- jal. De strijd om de derde plaats spitste zich wel toe. BIARRITZ - De bridge-finale van het wereldkampioenschap vier tallen in Biarritz zal gaan tussen het Amerikaanse team geleid, door Chip Martell en Frankrijk. Het Franse team bestaande uit Pierre Schemeil, Albert Faigen- baum, Philippe Souiet, Domini que Pilon en Michel Lebel maak te een einde aan de lange reeks overwinningen, waarmee Spanje vanuit de herkansing was door gestoten naar de halve finales. Het duel tussen de beide Ameri kaanse teams eindigde in een forse zege: 205 tegen 85 voor Chip Martell, Ed Manfield, Kit Woolsey, Lew Stansby, Peter Pender en Hugh Ross. Desondanks laten ook enkele in ternationale vedetten in Amster dam verstek gaan. Zo verkiest de nieuwe Westduitse wereldkam pioen Norbert Koof na een in spannend zomerseizoen nog eni ge rust, kwam de aanmelding van zijn lang aarzelende voor ganger Gerd Wiltfang ten slotte te laat en zendt de Franse ruiter- bond alleen Gilles Bertan de Ba- landa, die echter zijn clownesk springende Galoubet niet in de strijd brengt. Opvallend is verder de afwezigheid van amazones zo als de gerenommeerde Engelse Caroline Bradley. Met de Engelse aanvoerder van de internationale ranglijst Nick Skelton, diens landgenoten Mal colm Pyrah, Harvey Smith, Da vid Broome en John Whitaker, de Westduitsers Paul Schocke- moehle, Fritz Ligges en Franke Sloothaak, de Oostenrijker Hugo Simon, de Ier Eddy Macken, de Franse Braziliaan Nelson Pessoa en de Belg Edgar Cuepper - afge lopen jaar winnaar in de RAI - is Jumping Amsterdam evenwel nog altijd van topklasse verze kerd. Voor de van hun toppaar den beroofde Nederlandse ve detten lijkt dan ook bij voorbaat geen hoofdrol weggelegd. Dat laatste geldt eveneens voor de veelvoudige parcourbouwer Sie- to Mellema, die plaats moest ma- Artur Bober, de Pool die Bemol za delde, en de Nederlander Wout- Jan van der Schans (op Allegro) kregen gezelschap van twee landgenoten. Stanislaw Jaszins- ki onderstreepte de Poolse hege monie in de dressuur en Henk Krüger, de man die dit jaar de sterkste was in Oranjewoud en in het Brabants kampioenschap te Veghel waarmee hij zich nadruk kelijk aan de top van het nationa le military-gezelschap meldde, blqjek opnieuw met Octaaf een prima duo te vormen. Doordat Eddy Stibbe met Autumn Wan derer een goede proef aflegde, met 52.40 minuspunten werd ge honoreerd, bevonden zich drie Nederlandse combinaties bij eerste tien. Afgelastingen DEN HAAG - De KNVB heeft alle voetbalwedstrijden voor de zaterdag-amateur- competitie afgelast in dis trict West II. Ook hebben de afdelingen Dordrecht, Gou da, Den Haag, Leiden, Haar lem, Rotterdam, Noord-Bra bant en Noord-Holland alle wedstrijden van vandaag af gelast. De afdelingen Rijn-Delfland, Leiden, Den Haag, Delft en Rotterdam van het Konink lijk Nederlands Korfbalver- bond hebben alle wedstrij den voor zowel vandaag als morgen geschrapt. ZATERDAGOKTOBER 1982 Franke Sloothaak: topklasse op Jumping Amsterdam. ken voor de Engelsman Allan Ball. De kritiek van een deel van de ruiters op recente werkstuk ken van de Groninger burge meester heeft de organisatoren van Jumping Amsterdam kenne lijk niet onberoerd gelaten, hoe wel Ben Arts zich daar niet open lijk bij aansluit. Arts: „Ball is een internationaal ervaren bouwer die een heel andere stijl heeft. Wij wilden de zaak eens wat verfrissen". HAARLEM (GPD) - De selectie van Haarlem en trainer Hans van Doorneveld hebben vrijdagmiddag op een unieke manier kennis kunnen nemen van het spel van de tegen stander in de tweede ronde van het UEF A-Cup toernooi, Spartak Moskou. Door mid del van een schotelantenne, die op het dak van de kantine was geplaatst, was in het spe lershome van Haarlem de rechtstreekse tv-uitzending van de Russische competitie wedstrijd Spartak Moskou- Ararat Erevan te zien. De schotel ving de beelden op van een satelliet, die 38.000 kilometer hoog boven de even aar hangt. Ondanks de enor me afstand die de tv-signalen moesten afleggen (Moskou-sa telliet-Haarlem: in totaal een kleine 80.000 kilometer), wa ren de kleurenbeelden in Haarlem van een uitstekende kwaliteit. De Haarlemmers zagen Spar tak Moskou in het eigen Le- nin-stadion met 1-2 verliezen van Ararat. LEIDEN - In de eerste klasse van de vcybalcompetitie zijn bij de heren nog slechts twee pken ongeslagen NOVO 2 en Leython 2. NOVO verplettle VCL en Ley- thon versloeg SKC. NOVO is ten opzichte van het vorig seizoen danig versterkt met twee ex-eerste team spelers (Piet v.d. Brink en Lex v. Seventer). Het won de eerste set erg gemakke lijk van VCL en toonde zich op alle onderdelen oppermachtig. (15-6). De volgende twee sets la gen door concentratieverlies op een wat lager niveau, maar wer den ook vrij simpel binnenge haald (15-8, 15-10). Leython keek verrast naar het fel uit de startblokken komend SKC, dat met een enorme inzet en een hoog tempo speelde. Deze speelwijze hield risico's in, waar door er foutjes gemaakt werden. Leython hield het hoofd koel en bleef prima bij. Daardoor ont- Bij de dam6 er nog maar één ploeg zor punten verlies: Riddervelln de strijd tegen S'70 begenen wat ongecon centreerd ïdat op het laatste moment a Kop zich ziek meldde, allerijl werd voor haar eerervangster uit het tweede otrommeld. Vandaar waarschijk het eerste setver- lies: 10-Paarna gingen de za ken vooidderveld aanmerke lijk beteiet een goed gesloten blok en grote inzet werd S'70 onder d gezet. Toch bleek S'70 aarrkelijk sterker dan vorig jas>oor scherp serveren legde R^rveld de basis voor de win in de overige sets (15-10, 8. 15-8). spon zich een spannende strijd InUpGo a aanvallend een stuk de punten. Via 10- 15-16 werd het 18-16 voor Ley thon. Ook in de tweede set bleef SKC lang bij: 15-12. Hierna was het verzet gebroken en met 15—3 bepaalde Leython de eindstand op 3-0. WVC 1 contra WVR 2 kende na het verrassende gelijke spel van vo rige week in de return een ner veuze start. De spanning was om te snijden. Hoewel WVC 2 weer een enorme vechtlust toonde, wisten de spelers van de hoofd macht hun surplus aan techniek dit keer wel in punten om te zet ten, mede dankzij Paul de Winter die werd uitgenodigd sterker i VCL, dat weer een moeilijHzoen tegemoet gaat. De opsVan met name Marian Jongerbleek vaak niet te ver- werkeroor VCL. Met 8—15, 10—15, -15 werd het 0-3 voor InUpG NOVO 3 am langzaam op gang en verl daardoor de eerste set met 13> van Orion. In de vol gende werden weinig fouten gemaa met uitstekend spel speelcPrion NOVO af en toe weg (2, 15—2). Hoe moeilijk het is concentratie vast te houdtbewees de laatste set waari)rion alle gelegenheid gegevwerd om nog langszij te komel—5. nationale jeugdteam. WVC 2 wist ^te de eerste lang bij te blijven, maar moest zich steeds aan het eind van de sets gewonnen geven (15—13, 15-12, 15-11). RW keek met grote verbazing naar tegenstander WW, dat wel érg zwak akteerde. Reden hier van was dat WW nog slechts twee spelers oyer heeft van het team van vorig seizoen. Ook de coach heeft het voor gezien ge houden. In een niet hoogstaand duel behaalde RW in Wassenaar een 0-3 zege (5-15, 11-15 en 5-15). RW toonde aan een veel belovende ploeg te zijn, die nog wat meer zelfvertrouwen moet krijgen en die stemmingmaker Gerrit v. Dijk nog erg mist. Orion had weinig problemen met Ridderveld. Alleen in de derde set werd verloren omdat Orion zich liet meeslepen met de tegen partij. Vooral op serve en aanval bleek Orion veel sterker (15-4, 15-3, 14-16, 15-4). Donar 2 - LUSV was een zeer wis selende strijd, hetgeen wel blijkt uit de setstanden 15-4, 4-15, 15-8, 8-15. De sets die LUSV won waren het rechtstreekse ge volg van het prima spelverdelen van Theo Verlint. ning.achtoffer was LUSV 2. Gehad als WVC was (in het teamtbraken Anjom Grijsen, Jet 'hoeven en Judith de Jongerd LUSV toch opzij ge zet; en de eerste set was voor de Lse studentes (12-15), me de (lat WVC moest wennen aan vervangsters, Bea v. Reeijk' Karin Immerzeel en Gre Enetsch. De ov?e sets waren toch voor de Wajndse meisjes (15—11, 15-15-2). Leython 2 nam roy revanche voor de vorige we(eleden nederlaag tegen de deigarde van Leython. De da mman Leython 2 waren nu hevat beter op elkaar inge- spl. Om te beginnen lag de pEgoed. De aanvalsters kon- deP de gevarieerde set-ups re- geatig scoren: 15-10. In de tvie set nam het tweede team di goed serveren een voor- spg die echter later door indi- véle fouten van de dames u' verloren ging. Toen die set eer toch de 15-11 winst ople- ve geloofde het derde team r erg meer in eigen kunnen. Jthon 2 ging goed door: 15—6 d—0 winst. GER RENES. Yvonne Kerkhoff, een 25-jarige vrouw uit Wassenaar, wordt nu al meer dan vier jaar achtervolgd door een niet gewenste minnaar. Legale- en zelfs illegale wegen zijn bewandeld om aan deze onge wenste situatie een einde te maken. Niets heeft geholpen. Yvonne leerde Ruud K. in 1977 kennen in een manege. De omgang tussen beiden was alleen maar kameraadschappelijk. Hoewel Ruud daar heel anders over dacht. Ook al maakte de Wassenaar- se vrouw hem duidelijk niet van zijn avances gediend te zijn. De man ging zich toen zodanig gedragen, dat Yvonne geen vrijheid maar had en het met haar rust gedaan was. De inbreuk op het privéleven was voor mevrouw Kerkhoff aanleiding Ruud de toe gang tot haar huis te ontzeggen. De ellende barstte daarna pas goed los. Ten einde raad stapten moeder en dochter naar de Haagse recht bank. Het vonnis luidde: Ruud mag Yvonne niet meer lastigval len. Doet hij dit toch, dan krijgt hij voor elke overtreding een boete van tweehonderdvijftig gulden. De man. een inwoner van Den Haag. lapt de uitspraak echter gewoon aan zijn laars en doet waar hij zin in heeft. Yvonne en haar moeder het leven zuur maken dus. Wat moeten wij in hemelsnaam doen, vragen zij zich vertwijfeld af. Yvonne al meer dan vier jaar achtervolgd Yvonne met haar moeder De pesterijen en treiterij- en gaan gewoon door. Bijna vijf jaar duren die kwellingen nu al. Yvonnes vurige Haagse aanbidder Ruud K. blijft zich, ongewenst, in haar leven binnen dringen. Zelfs een rech terlijk vonnis helpt niet. Moeder en doch ter Kerkhoff zijn ten einde raad. De vice-president van de Haag se rechtbank, mr. Portheine, besliste eerder dit jaar dat Ruud zich niet meer in de buurt van Yvonne mocht ver tonen. Hinderlijk volgen werd hem verboden; de Was- senaarae vrouw opwachten bij haar ouderlijk huis of bus haltes moest tot het verleden behoren. Opbellen naar haar baas. in haar tuin bivakkeren, haar bedreigen of achterna reizen naar een vakantie-adres? Het moest nu maar eens afgelo pen zyn, was de mening van dë rechter. Zou Ruud hieraan geen gehoor geven, dan kreeg hij voor elke overtre ding een boete van tweehon derdvijftig gulden. Eindelijk verlost van deze el lende. dachten moeder en dochter. Hoe anders pakte het allemaal uit. Even was er rust in de woning aan de Was- senaarse Bijdorpstraat. Maar er heerst weer dezelfde kom mer en kwel als voorheen. "Nu ligt er een vonnis, duide lijker kan het toch niet", rea geert moeder Kerkhoff. "Nog zijn we machteloos. Ruud heeft zelfs een poging gedaan mij ondersteboven te rijden. Ik kon nog net voor zijn auto wegspringen. Natuurlijk heb ik daarvan aangifte gedaan en er is proces-verbaal van dit voorval opgemaakt. Hij heeft toegegeven in de auto die ik heb beschreven te heb ben gereden. Alleen niet in Wassenaar maar in Den Haag." Nauwelijks vier weken terug toen mevrouw Kerkhoff 's avonds thuis kwam en haar fiets in de schuur wilde zet ten, liep zij de man letterlijk tegen het lijf in de brand gang. Met rijwiel en al pakte hij haar op en smeet haar in een heg. En Yvonne? Zij Vlucht'. Voor haar werkge ver is ze vaak maanden in het buitenland. Loopt ze een hoop narigheid mis. Banneling "Zo los je niks op", zegt ze bit ter. "Ik voel me net een soort banneling. Je wordt van de ene naar de andere kant ge smeten. Constant moet ik lie gen, dwaalsporen uitleggen om te voorkomen dat hij weet waar ik zit. Ben ik thuis, dan kan ik. zeker 's avonds niet. alleen de straat op. Al tijd moet er iemand mee." Zeker, moeder en dochter heb ben wel degelijk overwogen om te gaan verhuizen. "Maar", zegt mevrouw Kerk hoff, "eigenlijk heeft dit geen zin. De hele dag staat er een grote verhuiswagen voor je deur en Ruud heeft een zee van tijd. Want werken doet hij niet. Dus kan 'ie zo die au to volgen naar het nieuwe adres. Emigreren? Té gek na tuurlijk om over te praten, maar dat zou ook nog kun nen. Alleen, ze moeten mij niet in een ander land heb ben, ik ben te oud. We blijven maar zitten en wachten af." Yvonnes moeder vindt het een trieste zaak dat Ruud kan gaan en staan waar hij wil. Ten koste van haar dochter. "Zelfs haar vriend heeft het laten afweten. Als hy hier de deur uit ging, stond Ruud hem al op te wachten. Reed hem achterna, sneed hem de pas af of probeerde de achter lichten van zijn wagen aan diggelen te rijden. Die jongen is er zelfs voor verhuisd. Wat ook is gebeurd; toen Ruud Yvonne een tijd niet had ge zien, reed hij naar Eindho ven. Om te kijken of ze soms met haar vriend bij zijn moe der in huis waren. Maar goed, die jongen is volledig uit ons leven verdwenen." door Jan Westerlaken 'Vrienden' volgen de strijd van moeder en dochter Kerkhoff op een eerbiedige afstand. Bang om erbij betrokken te worden. "Gelukkig hebben we nog een paar hechte rela ties over. Zij houden ons drij vende. Anders hadden we de strijd al heel lang geleden moeten opgeven, denk ik", meent mevrouw Kerkhoff. "Ooit hoop ik hier eens van verlost te worden", voegt Yvonne eraan toe. "Sjonge, wat zal het een feest zijn. Re ken erop dat de champagne zal bruisen", klinkt het en thousiast uit haar mond. "En dan te bedenken dat ik hele maal geen champagne lust", zegt mevrouw Kerkhoff rus tig- Van diverse kanten is er al 'hulp' aangeboden. Hulp die bestaat uit eigen rechtertje Zwijgen Yvonne Kerkhoff: "Pesterijen gaan door". spelen. Yvonnes moeder: "Inderdaad, er zijn mensen bij me geweest die hun 'dien sten' kwamen aanbieden. Zij wilden dit varkentje wel even wassen. Ruud in elkaar slaan en zo. Nee, daar durven we niet aan te beginnen. Hoewel ik er ontzettend veel voor over zou hebben als dit zou zijn afgelopen." Boos zijn beiden op de Wasse- naarse politie. "Zij weet dat Ruud het vonnis niet naleeft. Surveillerende agenten heb ben hem gezien. De leiding van het korps wil de namen niet prijsgeven. Die mensen kunnen we dus niet als getui gen vragen. Hen hebben we nodig om dit hard te kunnen maken." Om die reden heeft mevrouw Kerkhoff een klacht inge diend bij zowel de burge meester van Wassenaar als bij de hoofd-officier van justi tie. Opnieuw naar de recht bank stappen om Ruud van het lijf te houden is hun door de advocaat van Yvonne ont raden. De man heeft een wao- uitkering waarop nooit be slag zal worden gelegd. "In hechtenis nemen heeft ook niet veel zin", denkt me vrouw Kerkhoff. "Als 'ie be terschap belooft, laten ze hem zo weer lopen." De Wassenaarse politie zwijgt in alle talen over de klacht van beide dames. Waarne mend-commissaris Sint maartensdijk verdedigt zich met de opmerking dat de zaak bij de officier van justi tie ligt en hy er dan niet over kan gaan praten. Hij wil ook niet bevestigen noch tegen spreken dat Ruud het vonnis voor 'kennisgeving' heef) aangenomen en doet waar hi. zin in heeft. "Wat we proberen is die hele zaak in de strafrechtelijke sfeer te krijgen. Misschiet komen wij dan eens van a die ellende af. En we zoekei lotgenoten. Als we same: schreeuwen horen ze on wellicht. De wet moet wo' den veranderd. Mensen di zoiets doen moeten op de of andere manier grijpba; worden", vindt mevrou Kerkhoff. Een vonnis dat niet wordt n geleefd. Welke stappen ku nen de slachtoffers dan n nemen? Mr. J.H. Blaauw, van de Raad van State oud-president van de Haap rechtbank: "Getuigen zoek die dit bevestigen. Dan k een dwangsom ten uitvr worden gelegd. Betaalt de - vonniste niet, dan kan zelfs zijn faillissement worden aangevraagd of lijfsdwang (in hechtenis nemen) worden verlangd. Dat duurt ten hoog ste drie maanden. Houdt het daarna nog niet op, ja, dan wordt het zo langzamerhand een strafbaar feit en kun je het in de strafrechtelijke sfeer brengen." "Mijn indruk is dat iemand die zoiets doet, rijp is voor be handeling. Het slachtoffer kan daartoe eens naar de ge meentelijke geneeskundige dienst stappen of praten met een maatschappelijk werker. Luidt het advies opnemen in een kliniek, dan kan de arts hiervoor toestemming aan de burgemeester vragen. De rechter moet dit echter goed keuren." Mr. Blaauw heeft de indruk dat dit soort zaken, hinderlijk achtervolgen, steeds vaker voorkomen. "Ik hoor het van verschillende kanten. Als men de krachten bundelt zou men die zaak eens kunnen voorleggen aan het ministe rie van justitie of aan de vijf procureurs-generaal in het land. Zij kunnen een proce dure op gang brengen waar door deze voorvallen uitein delijk aan banden kunnen worden gelegd".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 12