CDA en VVD eens over mediabeleid Conflict Gardeniers met kamercommissie C Vrouwen blijven deel uitmaken van bemanning 3- Onderzoek nodig naar wiegedood Erkenning PLO vooruitgeschoven Proef bij marine "redelijk geslaagd" Informatie nu rond Vertrouwenspersoon voor psychiatrische patiënten Geen sancties tegen-Israël Politie-biecht Gemeenteraad Utrecht staat achter beleid Amelisweerd VRIJDAG 15 OKTOBER 1982 Binnenland DEN HAAG (GPD) - Vrouwen blij- ven welkom aan boord van mari neschepen. Staatssecretaris Van Houwelingen (defensie) wil doorgaan met een gemengde be manning op het bevoorradings schip Zuiderkruis. Daarnaast zullen op nog twee schepen, waaronder een fregat, geleidelijk vrouwen aan boord komen. De marine zal meer aandacht gaan besteden aan de opleiding van de vrouwen en aan de omgangsre gels aan boord. De staatssecretaris baseert zich op een advies van de „projectgroep vrouw in de koninklijke mari ne". Daarin wordt het experi ment van een jaar lang vrouwen aan boord van de Zuiderkruis re delijk geslaagd genoemd. Dat er tijdens een langdurige zeereis na dat proefjaar flinke problemen ontstonden, wordt niet als een belemmering gezien voor een verdere integratie van vrouwen. De ervaring heeft wel geleerd, dat het plaatsen van vrouwen aan boord van de schepen geleidelij ker moet gebeuren. Bovendien vindt de projectgroep dat vrou wen een betere opleiding en li chamelijke training moeten krij gen en ervaring moeten opdoen vanaf de laagste rangen. Aan de motivatie en de werkhouding van vrouwen moeten dezelfde ei sen worden gesteld als aan die van i Volgens de projectgroep moeten verder de mannen bij de marine beter worden voorgelicht over „gemengd varen". Een strikte naleving van de omgangsregels aan boord is nodig. De project groep vindt dat het aandeel vrou- De ervaringen tijdens het proefjaar en die gedurende een reis van bijna vier maanden over de oce aan, liepen sterk uiteen. Het proefjaar verliep gunstig, de reis werd in veler ogen een ramp. De projectgroep somt in haar advies een reeks oorzaken op. Een van de problemen was dat plotseling een grote groep nieu we vrouwen aan boord kwam. Motivatie en werkhouding lieten duidelijk te wensen over, terwijl ook in ervaring te kort schoten. Afdelingen aan boord die hoofdzakelijk uit vrou wen bestonden kwamen daar door in de problemen. Daarnaast ontstonden problemen in de persoonlijke sfeer. Tot er gernis van anderen werd er nogal wat geflirt aan boord. De vrou wen beklaagden zich over het vrijpostige gedrag van de man nelijke onder-officieren. Een bij komend probleem was dat de in middels nieuwe commandant minder soepel jegens de vrou wen optrad dan de oude. Voor de belangenvereniging van marinepersoneel is deze ervaring al aanleiding geweest om ver dere experimenten met ge mengd varen af te wijzen. De projectgroep meent echter dat het een samenloop van ongeluk kige omstandigheden was die tot de negatieve ervaring leidde. Mannen (of vrouwen) die deson danks niet opgewassen blijken tegen de aanwezigheid van de andere sexe aan boord, moeten volgens de projectgroep worden overgeplaatst „naar een functie met minder opwindende omge ving", of worden ontslagen. De vrouwen zelf voelden zich - al thans tijdens het proefjaar - vol doende aanvaard door de man nelijke collega's, zo blijkt uit het rapport van de projectgroep. Wel vinden ze dat er minder op hen gelet zou moeten worden, en dat de mannen moeten ophouden met „ongewenste intimiteiten". Als voorbeelden van dit laatste worden genoemd: vuile taal, toe spelingen op je lijf, scheldwoor den, dubieuze verhalen, aan het haar friemelen, arm om je heen slaan en knijpen. NOORDWUKERHOUT (ANP) - De bijna 250 babies die jaarlijks in Nederland overlijden, zonder dat in de sterftestatistieken een duidelijke doodsoorzaak kan worden vermeld, zouden moeten worden onderzocht door een ver trouwensarts. Deze suggestie deed J. Huber van het pathologisch anatomisch in stituut van de Rijksuniversiteit in Utrecht gisteren in Noordwij- kerhout, op een driedaags con gres van de Nederlandse Vereni ging voor Kindergeneeskunde Een deel van dit congres is gewijd aan het onderwerp "wiegedood": DEN HAAG (GPD) - Het kabinet van CDA en WD komt er. Dat staat vast nu de onder handelaars van beide partijen overeenstemming hebben bereikt over de hoofdpunten van het regeerakkoord. Gisteren werd de laatste 'hobbel' genomen toen de fractieleiders Lubbers (CDA) en Nijpels (WD) een compromis over het te voe ren mediabeleid sloten. Begin volgende week zal informateur Scholten de beide fracties de vraag voor leggen of zij de coali tie willen steunen. Gedurende vrijwel een week bleek het meningsverschil over de toe komst van het omroepbestel niet op te lossen. Uiteindelijk besloot de informateur de beide onder handelaars via 'pendeldiploma tie' rijp te maken voor overeen stemming. Rond het middaguur bleek deze taktiek met succes bekroond. Het conflict betrof vooral de toela ting van buitenlandse commer ciële zenders op de Nederlandse kabelnetten en de inrichting van de lokale omroep. In beide kwes ties wijkt het uiteindelijke com promis niet ver af van de enkele jaren geleden uitgebrachte me dianota. Zo zijn beide partijen nu overeen gekomen dat buitenlandse uit zendingen, die op Nederland zijn gericht niet verboden zullen wor den. Alleen indien speciaal op Nederland gerichte reclame wordt uitgezonden, kan worden ingegrepen. De lokale omroepen zullen zelf voor hun financiering moeten zorgen. Dat kan gebeuren door lokale STER, of financiering door de plaatselijke overheid. Al leen in bijzondere gevallen kan de Rijksoverheid via omroepbij dragen bijspringen. In ieder ge val beslist de lokale overheid of er behoefte bestaat aan een loka le zender. Kringen rond de beide fracties hebben verder bevestigd dat de pers deel kan nemen aan de ka bel en de lokale omroepen. Bo vendien zal onderzocht worden op welke manier de dagbladen aan teletekst mee kunnen doen. Zendtijduitbreiding moet wor den betaald uit meer Ster-zend tijd en door verhoging van de Ster-tarieven. De uitbreiding van de zendtijd zal ten koste gaan van de NOS, die (althans relatief) minder tijd zal vullen. De NOS dient zich te be palen tot zaken die door de om roepen wordt nagelaten, zoals onder meer de nieuwsuitzendin gen. Tijdens de onderhandelingen van gisteren onder leiding van infor mateur Scholt?n zijn nog enkele andere punten „ter voorberei ding van een regeerakkoord" aan de orde geweest. Voor de onderhandelaars rest nog slechts het maken van een sa menvatting, die geschikt is voor een regeerakkoord. De verwach ting is dat zij hiervoor nog van daag en eventueel morgen bij de informateur langs zullen komen. Dan moeten er ook beslissingen worden genomen over een moge lijke herindeling van de departe menten. Ook over de verdeling van de ministersposten tussen de partijen moet nog worden be sloten. UTRECHT (ANP) - Vanaf van daag werken in acht Nederland se psychiatrische ziekenhuizen onafhankelijke "patiëntenver trouwenspersonen", bij wie de patiënten van die inrichtingen terecht kunnen met hun klach ten. De vertrouwensmensen zijn niet in dienst van de ziekenhui zen, maar van een onafhankelij ke stichting. Als het experiment met de eerste acht slaagt wil de stichting pa- tiëntenvertrouwen'spersoon geestelijke gezondheidszorg dat alle 40 psychiatrische ziekenhui zen in ons land binnen de kortste keren een vertrouwenspersoon krijgen. Een gedwongen opneming, de door de arts voorgeschreven me dicijnen, een onheuse bejege ning door de medewerkers van de inrichting zijn zaken, waarte- WEERRAPPORTEN Amsterdam De BUt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Londen Luxemburg gen een psychiatrische patiënt vaak weinig verweer heeft. De patiëntenvertrouwenspersoon moet de patiënt helpen zijn rech ten, voor zover hij die heeft, op te eisen. Daarbij staat de vertrou wenspersoon, volgens de stich ting, altijd achter de patiënt. Vandaar dat niet gekozen is voor de titel "ombudsman", die in principe onpartijdig is. De pa tiëntenvertrouwenspersoon is er vooral om de ongelijkheid in macht tegen te gaan, die bestaat tussen de patiënten en hun be handelaars, zo stelt de stichting. De patiëntenvertrouwenspersoon is niet uit de lucht komen vallen, maar is een vervolg op verschil lende experimenten met raads- en ombudslieden in psychiatri sche ziekenhuizen. In januari 1980 verscheen een rapport van de Nationale Ziekenhuis Raad (NZR), waarin een beschrijving stond van het werk en de positie van de vertrouwenspersoon. Conclusie was dat in ieder psy chiatrisch ziekenhuis zo'n func tionaris thuishoort. Politie Apeldoorn wil actie tegen namaakpaspoorten APELDOORN (ANP) - De po- litie in Apeldoorn onderzoekt of het juridisch mogelijk is namaakpaspoorten in beslag te nemen, die momenteel in een aantal boekwinkels in Apeldoorn, maar ook elders in het land, te koop worden aangeboden. Deze namaak paspoorten vertonen volgens de politie erg veel overeen komst met normale paspoor ten. De namaakpaspoorten, be doeld als kinderspeelgoed, zijn een reclamestunt van een jubilerende uitgeverij. De paspoorten zijn voorzien van een pasfoto, een stempel en de datum van afgifte. Alleen de laatste pagina van het pas poort wijkt duidelijk af van een echte. De politie heeft alle banken en postkantoren in Apeldoorn en omgeving gewaarschuwd voor mensen die zich met dit namaakpaspoort zouden wil len legitimeren. het plotseling en geheel onver wacht overlijden van ogenschijn lijk gezonde zuigelingen. Huber zei, dat een volledige sectie nodig is. en ook een uitvoeng on derzoek naar de omstandighe den waaronder de dood is opge treden. de gezondheid in het hele gezin en naar het verloop van zwangerschap en baring. Voor een volledig "gezondheids- en ziekteprofiel" zijn ook aanteke ningen van de huisarts en gege vens van het consultatiebureau nodig Analyse van alle gegevens achteraf kan. aldus Huber, leiden tot het opsporen van risicofactoren en tot het geven van extra zorg aan bepaalde groepen kinderen. "Op die manier kan een zorgvuldige bestudering van de dood van ba- bies. die plotseling en onver wacht overlijden, een grote ver betering van de gehele zuigelin genzorg teweeg brengen". De oorzaken van wiegedood zijn nog steeds niet vastgesteld. Twee artsen van het Wilhelmina kinderziekenhuis in Utrecht be schreven wel enkele waarnemin gen bij kinderen die plotseling bleek, grauw of blauw werden, onregelmatig gingen ademen of bij wie de adem zelfs helemaal stokte. Door snel ingrijpen kon hun plotselinge dood worden voorkomen. Deze waarnemingen hebben geleid tot de veronderstelling, dat al thans een deel van de gevallen van wiegedood en byna-wiege- dood wordt veroorzaakt door een stoornis in de ademhaling en de bloedsomsloop. die zich vooral voordoet tijdens slaap. AMSTERDAM Op het Amsterdamse Beursplein is gisteravond een manifestatie gehouden tegen de dreigende Deze veronderstellingen zyn ech- terechtsielling van 6 "vrijheidsstrijders" van het Afrikaans Nationaal Congres, een bevrijdingsbeweging m ter nog onvoldoende getoetst, al- Zuid-Afrika. dus de artsen. DEN HAAG (GPD) - Met een klei ne kniebuiging in de richting van de PvdA slaagde minister van buitenlandse zaken Van Agt er gisteren in een eventuele officië le erkenning van de Palestijnse Bevrijdings Organisatie PLO in ons land door te schuiven naar het volgende kabinet. De diplo matieke status van de PLO kwam ter sprake in een debat over de problemen in ibanon. Dat er weinig bezwaren in de Ka mer bestaan tegen een verlen ging van de aanwezigheid van Nederlandse Unifil-militairen in Zuid-Libanon van (waarschijn lijk) twee maanden was al geble ken tijdens een mondeling over leg met de vaste kamercommis sies eerder deze week. In zijn mogelijk laatste optreden als minister van buitenlandse za ken in de tweede kamer waar schuwde Van Agt de Kamer erte- UTRECHT (ANP) - Politiefunc tionarissen, die zich schuldig hebben gemaakt aan corruptie, zouden dit moeten kunnen op biechten, zonder dat zij gestraft worden. Op die manier zullen er meer corruptiezaken aan het licht komen dan nu het geval is. Dit schrijft de adjunct-directeur van de Nederlandse Politie Aca demie, dr. P. van Reenen, deze week in het Algemeen Politie blad. gen om „na de alom gehoorde waardering voor de Amerikaan se initiatieven moet Nederland op dit moment Washington niet voor de voeten lopen". Een motie van de PvdA'er Ter Beek, waarin de regering wordt uitgenodigd „om kontakten, ook op regeringsniveau, met PLO- Computer-foutje kost Vlaardingen 900.000 gulden VLAARDINGEN (ANP) - Een automatiseringsfout in de aanslaggegevens van onroe rend goed belasting over 1981 gaat de gemeente Vlaardin gen ruim 900.000 gulden kos ten. Bij een onderzoek is namelijk gebleken dat men bij het in voeren van het oude pons kaartensysteem in het nieu we computersysteem van één perceel het huisnummer in de oppervlaktegegevens heeft ingevoerd, zodat een oppervlakte van 240.000 vier kante meter teveel werd op gevoerd. Daardoor dacht men toe te kunnen met een lager tarief dan achteraf nodig bleek. Ge volg hiervan is dat de op brengst bijna negen ton lager is dan men had verwacht. Voor 1981 wordt dit tekort uit reserves betaald, wat naar al le waarschijnlijkheid ook met en tekort over 1982 zal gebeuren. vertegenwoordigers niet langer uit de weg te gaan", wilde Van Agt, gezien zijn „hoogst demis sionaire status", niet voor zijn verantwoordelijkheid nemen. Ter Beek stemde er daarom mee in de motie aan te houden tot het debat over de regeringsverkla ring van het binnenkort te vor men nieuwe kabinet. Ook de discussie over „sancties" tegen Israél (naar aanleiding van de mensenmoord in Palestijnse kampen) had een tamelijk mat karakter, doordat Van Agt op nieuw het aanstaande kabinet hierin de ruimte wilde laten. De enige „harde sanctie" tegen Is raél bestaat uit het opzeggen van de samenwerkingsovereen komst van 1975 tussen de EG en Israel. Van Agt is van begin af aan tegenstander geweest van een dergelijke sanctie, die Euro pa de laatste kaart uit handen zou slaan indien Israél zou ble ven weigeren zich te schikken naar de uitspraken van de inter nationale gemeenschap. Een grote meerderheid van de Ka mer wil de interne Israélische onderzoekscommissie naar de verantwoordelijkheid voor de massamoorden en een voorgeno men onderzoek van de Verenig de Naties af te wachten. UTRECHT (GPD) - De meerder heid van de Utrechtse gemeente raad heeft zich gisteravond niet willen uitspreken tegen het be leid van burgemeester Vos rond het ontruimen van het landgoed Amelisweerd op vrijdag 24 sep tember en het vervolgens laten kappen van een aantal bomen ten behoeve van de aanleg van Rijksweg 27. De fracties van PSP en PPR dien den tijdens het raadsdebat een motie in waarin ze hun afkeuring uitspraken over het door me vrouw Vos gevoerde beleid, maar alleen de indieners en de fractie van de CPN stemden voor. De rest van de raad vond echter, ondanks kritiek, dat deze motie te ver ging. DEN HAAG - Op het Haagse binnenhof demonstreerden gisteren uim 1.000 mensen tegen de plannen van minister Gardeniers om de eigen bij drage van mensen in verpleeginrichtingen te verhogen. DEN HAAG (GPD) - Minis ter Gardeniers (volksge zondheid) houdt onver kort vast aan de invoering van een forse eigen bijdra ge voor mensen in ver pleegtehuizen en inrich tingen. Daarover kwam ze gisteren in aan varing met de vaste commissie voor volksgezondheid in de Tweede Kamer. De Kamer dreigt haar in een plenair debat ter ver antwoording te roepen. De Kamer vreest dat de eigen bij drage die afhankelijk van het in komen kan oplopen tot 2700 gul den per maand, ten koste zal gaan van de mogelijkheden van gehandicapten om aan het maat schappelijk leven deel te nemen. Daarom vroegen de fracties de minister gisteren om haar plan nen aan te passen. Minister Gardeniers weigerde dat. Wat de Kamer wil is onmogelijk, zo zei ze. Ze kondigde aan volop door te gaan met de voorberei ding van de invoering van dc nieuwe regeling. Als die volgend jaar niet in kan gaan. onstaat er een gat van 160 miljoen gulden op haar begroting Een dergelijke strop zou ten koste gaan van de gewenste uitbrei ding van de gezondheidsvoorzie ningen. De minister zei geen andere moge lijkheden te zien dan haar eigen plannen Bezuinigingen op de kosten van de verpleeg- en aan verwante inrichtingen (die be taald worden uit de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten) zijn bittere noodzaak. Jaarlyks komen er 17.000 gehandicapten bij, die ook een beroep op die voorzieningen doen. De specialisten in de Kamer vin den dat Gardeniers in haar plan nen te weinig onderscheid maakt tussen mensen die permanent in een inrichting verblijven en de- genenen die terugkeren in de sa menleving of daann nog gedeel telijk functioneren. De laatste groep heeft aanzienlijk meer geld nodig voor pnvé-uitgaven dan de eerste Volgens de fracties houden deze gehandicapten als gevolg van de forse eigen bydrage onvoldoen de geld over om volwaardig in de maatschappij te kunnen functio neren. Door haar vasthoudendheid kwam Gardeniers in aanvaring met de commissie, die veronderstelde dat nog wijzigingen mogelijk zouden zyn. De minister stelde dat het kabinet de beslissing al heeft genomen, ze was met van plan daarvan af te wijken. Voor de PvdA is dat reden een plenair kamerdebat over de kwestie aan te vragen De PSP, PPK en CPN namen het de burgemeester vooral kwalijk dat ze door medewerking te ver lenen aan het kapbesluit van de rijksoverheid, handelde tegen het afwijzende standpunt van de raad inzake de aanleg van de rijksweg. Bovendien waren ze van oordeel dat de toepassing van artikel 220 van de Gemeente wet (Amelisweerd een dag lang tot verboden gebied verklaren) niet gerechtvaardigd was. Gemeenteraadslid in Haarlem veroordeeld HAARLEM (ANP) - De rechtbank in Haarlem heeft gisteren het voormalige D'66 gemeenteraads lid J.B wegens het in brand ste ken van zyn woning, veroor deeld tot een gevangenisstraf van een jaar. waarvan 24 weken voorwaardelijk. De officier van justitie had 28 we ken onvoorwaardelyke gevange nisstraf en voorwaardelyke tbr geéist. De rechtbank besloot die eis niet over te nemen. Wel onder dc voorwaarde dat de 33-jarige Haarlemmer in een psychiatri sche instelling zou worden opge nomen. eerst inrichten dan het licht op de juiste plaats en niet omgekeerd wij willen graag over uw verlichting praten den hertog binnenhuisadviseurs alphen ad rijn een vooruitgeschoven IndoorO lichtpunt

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7