Onbegonnen Verb C Grote problemen LAK als subsidie gemeente vervalt "Riante middenpositie voor fractie van CDA" J Met zweet in de handen naar Leidse kruispunten Verbouwing Olga- complex haalbaar Tot bedrijfsverzamelgebouw Walenkamp op ledenvergadering: Eén stem voor motie wantrouwen Leidenaar op straat beroofd Leiden VRIJDAG 15 OKTOBER 1982 De botsing gisteravond in de gemeenteraadscommissie voor volkshuisvesting over de kostbare bouwtroebelen aan de Oranjegracht leverde in feite het gelijk op van twee partijen. Het gelijk van PvdA-wethouder Tesselaar hijzelf heeft part noch deel aan de zaak gehad. Het heeft zich allemaal vol trokken onder zijn voorgan ger én partijgenoot Verboom. Begrijpelijk dat zijn toch al geringe zucht tot uitleggen daardoor nog verder vermin derde Het is geen zaak waar de Leidse socialisten trots op kunnen zijn, om het zacht te zeggen Natuurlijk weet Tesselaar héél goed wat er allemaal is mis gegaan en hoe; hij is veel te gehaaid om dat aan zich te laten ontgaan. Maar wat dóe je met die kennis omtrent de schuldvraag? Juristen had den hem, zo zei hij, duidelijk gemaakt dat hij in een rechts zaak geen poot had om op te staan: de tweede oplevering had immers al lang geleden plaatsgevonden en daarmee waren de woningen geaccep teerd. Wat hem, de doe-wet- houder, overbleef was een goede, snelle oplossing te vin den voor de bewoners, de rest kon wat hem betrof de put in. Te meer omdat hij ervan overtuigd is dat met de huidi ge gemeentelijke organisatie dergelijke fouten niet meer zullen voorkomen. Raadsle den die met het oog op de toe komst allerlei details vroe gen, poeierde hij daarom ook bokkig af. Om toch nog iets terug te krij gen van de schuldigen, moest hij met dezelfde bedrijven op nieuw in de slag. Onder vier ogen zal hij ze stellig met zwaar geschut onder druk hebben gezet. Zijn enige kans. Tesselaar verkondigde giste ren de markante stelling "dat men in de hemel vermoedelijk geen aannemers aantreft", de vraag openlatend of hijzelf zonder slag of stoot door de hemelpoort komt Het gelijk van de hem heftig aanvallende raadsleden: het is hun plicht als mede-be stuurders van de gemeente het naadje van de Jcous te we ten in deze met donkere ne velslierten omgeven kwestie. Hun ongerustheid is terecht: er is al voor tonnen uitgege ven aan herstelwerkzaamhe den of de voorbereiding daar van zonder dat ook maar ie mand kan zeggen hoe dat nu precies verantwoord wordt en of er nog dekking voor wordt verkregen (bijv. van het rijk). Het zou beroerd ge steld zijn als zij daar niet he vig over opspeelden. De wet houder is geen eiland. Hun scepsis jegens Tesselaars uitspraak dat hij wel degelijk en adviesbureau i deel der kosten laat Verkeerslichten Het gemeenteraadslid Van Oos ten (PPR) heeft wethouder Waal vragen gesteld over al die verkeerslichten die in Lei den niet functioneren. Goed dat er kleine partijen zijn, denk ik op zó'n moment, want ze hebben vaak oog voor de tails die voor iedere ingezete ne van deze stad van groot belang zijn maar de grotere politieke gezelschappen ken nelijk ontgaan. Van Oosten wijst met zorg op de kruispunten Herensingel/La ge Rijndijk en het Stations plein. Mag ik ook de hoek Noordeinde/Slavenburg s Leidse kroniek door Ruud Paauw niet zeker van dat het vrije- marktmechanisme de door stroming altijd bevordert. De stoplichten doen het niet om dat l)er op nieuwe computer apparatuur wordt gewacht, 2) omdat aan het nut van sommige wordt getwijfeld, 3) uit hoofde van bezuiniging en 4)vanwege opbrekingen el ders in de stad. Maar onlangs merkte ik dat er weer een stoplicht was bijge komen: op de Blauwpoorts- brug. Voortgaan met stoplichten md- ken en ze dan zo min mogelijk aandoen. Ach, er moet in deze tijd van steeds grotere economische opdraaien, was al evenzeer begrijpelijk. Heeft hij hun werkelijk een poot uitgerukt? Calculaties in de bouw kun nen tenslotte van die subtiele delicatessen bevatten. Con trole daarop zou alleen moge lijk zijn geweest als men ook aan dndere bedrijven prijs opgaaf had gevraagd. Dat is, om hierboven al genoemde re den, niet gebeurd. Het is goed dat de raadsleden gisteravond op voorstel van de D'66-er Hoekema unaniem een onderzoek van de com missie van de rekeningen eis ten, hoe korzelig Tesselaar daarover ook deed. Die com missie zal niet alles kunnen achterhalen, maar wel veel. En dat dient in alle openheid op tafel te komen. Het om gaan met gemeenschapsgeld Bank aan het rijtje toevoe gen? Daar rijd ik elke keer met het zweet in de handen naar toe. Van Oostens argument dat het niet-werken van de stoplich ten in het voordeel is van de sterkste weggebruiker, de au tomobilist, deel ik niet geheel. Hij loopt op deze kruispunten óók een veel grotere kans op schade en ongelukken. Verkeerslichten, zo zegt Van Oosten, belemmeren een snel le doorstroming, maar zijn ook voornamelijk bedoeld ter bescherming van zwakkere verkeersdeelnemers (fietsers, voetgangers). Het laatste is stellig juist aan het eerste twijfel ik. Het ligt er maar aan, zo lijkt me, over welk tijdstip op de dag je praat. In het spitsuur ben ik er bepaald Bordewijk Die wethouder Bordewijk toch. Uit het interview met deze PvdA-er in de krant van maandag bleek dat hij zijn jeugd heeft doorgebracht in de Haagse Schilderswijk. Had u dat nou achter die man gezocht. Zo'n bedaagd voorkomen en die geacheveerde toon. Aan Jan Schaefer is altijd de sfeer van De Pijp blijven han gen. Bordewijk vind ik ie mand voor een onberispelijke jeugd in een straat in Oegst- geest of in een zijweg van de Konijnenlaan in Wassenaar. Maar nee, in de Schilderswijk. Zonder woorden Hij koketteert daar in eigen ge lederen niet mee, zo zegt hij bescheiden. Gut, ik wist niet eens dat dat kón. Wat gebeurt er toch alle maal in die partij? Bordewijk lijkt me overigens geknipt voor het wethouder schap van financiën. Dat zui nige, beheerste hoofd wijst er op dat hij nog nooit een spie te veel voor iets heeft betaald de goede grondhouding voor die post. Om diezelfde reden vind ik dat bankiers kortaangeboden, kribbebijterige figuren moe ten zijn, tegen het zure aan. Ze beheren andermans geld en je moet die mensen kunnen aanzien dat ze in staat zijn op allerlei dingen "nee" te verkopen. Ooit wel eens een lachebek als bankier meegemaakt? Nou dan. Bordewijks collega en partijge noot Tesselaar zou bijv. nooit en te nimmer financiën mo gen beheren. Hij zou dlies voor de stad in recordtijd op maken en vervolgens gul la chend bij het rijk zijn hand ophouden met de mededeling: "Jelfiag me niet failliet laten (Foto Dirk Kettini gaan, dus stop er maar weer wat in". Als Tesselaar ooit financiën krijgt, neem ik ijlings de rol over van het gewezen CDA- raadslid Helmuth Driessen. Dan ga ik in beroep, nee, in bekldg bij de Kroon. Spraakmachine 'De spraakmachine is onstuit baar in opmars", zo stond on langs in de krant. Aan de Leidse universiteit buigt zich een hoogleraar over deze ma terie het zoveelste exercitie terrein van de chip. In de nabije toekomst zullen we door talrijke apparaten wor den toegesproken. Het werd ons met grote opgewektheid meegedeeld, maar zelf raakte ik er door in zeer somber ge peins. Niet dat ik tegen de vooruit gang ben, hoor. Ik wil ook best naar de maan, zij het dan wel met paard en wagen. Kijk, er zullen mooie voordelen van die spraakmachine op te sommen zijn en voor bepaal de categorieën mensen zal het zelfs een zegen zijn. Eén ding staat echter vast: het gekdkel in de wereld wordt wéér heviger. En ik vond de draagbare radio al zo erg. Ijsbaan De "IJsbaan Leiden", de vroe gere Menkenhal, is maandag avond weer opengegaan. Voor het laatste jaar? De kans daarop is groot, want de energiekosten drukken zeer zwaar op zo'n hal. Laten we van harte hopen dat het de nieuwe exploitant (de EMIJ, een vooruitgeschoven lichaam van een hypotheek bank) lukt het hoofd boven het ijs te houden. Schaatsen is een populaire, zeer Hollandse bezigheid waartoe men in ons land met zijn vele kwakkel- winters te weinig gelegenheid krijgt. Schaatsen is goed en gezond. Punt. Maar als EMIJ-direc- teur Beers wervend roept dat hij met de ijsbaan "honder den jongeren van de straat houdt", word ik wat kriegel. "Jongeren van de straat hou den". Ddt vind ik toch zo'n zonderlinge bezigheid. LEIDEN - De verbouwing van het voormalige Olga-complex op het industrieterrein De Waard ten behoeve van de huisvesting van beginnende ondernemingen lijkt financieel haalbaar. De gemeen te mag rekenen op een half mil joen gulden subsidie van de pro vincie voor dit doel, zo werd gis teravond bekend gemaakt in de raadscommissie voor economi sche zaken. Officieel is de toekenning van de subsidie nog niet. De gemeente raad moet eerst de besluiten ne men, die nodig zijn voor de uit voering van het plan. Gister avond keurden de leden van de raadscommissie in grote lijnen de statuten goed van de in het le ven te roepen Stichting Werkge legenheid Leiden. Het bestuur van deze stichting zal verantwoordelijk zijn voor het Olga-project. Het Ölga-gebouw omvat ongeveer 2000 vierkante meter vloeroppervlak. Het is de bedoeling dat in het gebouw mensen worden gehuisvest, die initiatieven nemen om een be drijf te beginnen. Op dit moment is de gemeente in gesprek met veertien gegadig den. Het idee achter het bedrijfs verzamelgebouw is dat er kansen geschapen worden voor mensen die met niets beginnen. Zij krij gen de kans om binnen ongeveer twee jaar een rendabele onderne ming op te bouwen. De eenheden worden in grootte aangepast aan de behoefte van de onderneming. Een lage huur en in voorkomende gevallen het behoud van een sociale uit kering kunnen de beginnende ondernemer verder op weg hel pen. Gesproken wordt van een 'broedplaats-functie' van het 01- ga-projcct. Een functie die tot op heden door de binnenstad werd vervuld, maar die als gevolg van de stadsvernieuwing afneemt. De gemeente rekent er op dat op het project verliezen geleden kunnen worden tot 50 mille per jaar, maar het streven is om de exploitatie kostendekkend te houden. Mogelijk wordt een deel van het gebouw aan een meer ka pitaalkrachtig (bestaand) bedrijf verhuurd om het risico te ver kleinen. Het voormalige Olgacomplex aan de Evertsenstraat, dat straks plaats moet bieden aantal bedrijven. Pop Hongerstaking Morgen is het wereldvoedseldag en in dat kader staat de Hon- gerstichting met een stand op het Stadhuisplein. Van tien tot vier uur delen leden van de Hongerstichting met steun van nog een paar organisa ties pamfletten en ander in formatiemateriaal uit. Ver der wordt aandacht besteed aan de Hongerwacht die sinds gisteren bij het Binnen hof in Den Haag wordt ge houden. Dit protest tegen het voedselprobleem, dat bij bete re verdeling niet nodig zou zijn, eindigt morgenavond om negen uur. Vergadering De Leidse werkgroep Homosek sualiteit organiseert morgen- avond in haar onderkomen In muzieksociëteit The Jam treedt vanavond de Leidse formatie Tower op. Het eerste optreden in eigen stad sinds de groep een tweetal hits scoorde. The Jam gaat om acht uur open. Seance Het Spiritistisch Genotschap Leiden houdt maandag avond in zaal Middenweg 28 een psychometrische seance onder leiding van mevrouw Rademaker uit Pijnacker. Aanvang acht uur. Duivensport De ranglijst van duivensport vereniging De Vriendenclub ziet er als volgt uit: A klasse: 1. Vitesse: A Houweling; 1. Midfond: Houweling; l. Fond: J. van Seggelen; 1 Oud Totaal Houweling; I. Jonge duwen: W. v.d. Kooy; 1. Na- vluchten: L. Koopman; I. Ge neraal: A. Houweling; 2. J. van Seggelen; 3. W. v.d. Koo]j. B Klasse I. Vitesse: W. Vijl- brief; 1. Midfond: F. Compier; 1. Fond: W. Vijlbrief; I. Oud Totaal: F Compter; 1. Jonge duiven: W. Vijlbrief; I. Na- vluchten: Vijlbrief; I. gene raal: F. Compier; 2. W. Vijl brief; 3. A. Compier. LEIDEN - 'Een riante middenposi tie'. Zo schetste CDA-fractielei- der Walenkamp gisteravond de plaats van het CDA in het nieu we gemeentebestuur. "Het CDA zit weliswaar niet in het college, maar we zullen toch een behoor lijk partijtje kunnen meeblazen. Politiek gezien hebben we een flinke winst geboekt", hield Wa lenkamp de CDA—ledenverga dering voor. "Want", verklaarde Walenkamp, "als je midden in de rivier staat is het makkelijker een brug te slaan naar een van beide walzij- den dan wanneer je aan de kant staat. In situaties waarin het col lege op de wip zit kunnen wij de doorslag geven". Als mogelijke situaties noemde hij de parkeer- problematiek en de kwestie van het lozingsrecht. "Nu blijkt al dat de WD moeilijkheden heeft. Want het lozingsrecht waar de WD-wethouders nu voor zijn, is in wezen hetzelfde als de riool rechten waar de WD eerst zo op tegen was". Dat het CDA niet in college zit, waar het volgens Walenkamp programmatisch zeker wel zou horen, is volgens hem niet de schuld van de partij zelf. "Dat is te wijten aan zowel het macht soptreden van de PvdA als de politieke onwil van de WD. Want de WD was de partij die een brug had moeten slaan naar het CDA om de hegemonie van de PvdA te breken. En de PvdA wilde geen college van drie par tijen maar koos voor continuïteit van bestuur. Wanneer je daaraan vasthoudt komt een partij die eenmaal buiten het college staat LEIDEN - Een motie van wan trouwen tegen het CDA-be- stuur, ingediend door CDA-lid W.E.R. Abcouwer, werd gister avond door geen van de overige leden gesteund. Abcoude maak te zich kwaad over het al voor de derde maal ontbreken van het verslag van vorige vergaderin gen. Ook een agendapunt was volgens hem onvolledig toege licht. Plaatsvervangend voorzit ter Beenakker beloofde dat de le den de verslagen tijdens een vol gende vergadering zouden kra gen. er natuurlijk nooit meer in". Vol gens Walenkamp had alles heel anders kunnen lopen 'wanneer er van te voren meer vertrouwen was geweest". Knecht Hoewel Walenkamp betwijfelt of een WD/CDA/D'66—college goed voor de stad was geweest ("De wankelheid van het college was er groter op geworden") zei hy de houding van de WD in de ze vreemd te hebben gevonden. "De WD had drie zetels in zo'n college kunnen hebben en had meester kunnen zijn. Nu is de WD nog steeds de knecht". Over een resolutie die onder meer een dialoog met PvdA, WD en D'66 voorstelde, wilde de leden vergadering gisteren geen be sluit nemen omdat de indiener van de motie niet meer aanwezig was. Volgens de resolutie zou tij dens de dialoog opnieuw moeten worden bekeken of programma tische overwegingen bij college vorming niet meer moeten mee tellen dan machtsstrijd. Ook spreekt de resolutie de volle te vredenheid uit over manier van onderhandelen van de CDA-f- ractie. Dit laatste konden de meeste leden gisteren al wel on derschrijven. LEIDEN - Stemt de gemeenteraad ermee in dat de gemeente Leiden geen subsidie meer verleent aan het LAK-theater, dan zal dit theater in ernstige moeilijkeden komen. Voor het komende sei zoen zal het schrappen van de subsidie van 50.000 gulden nog geen gevolgen hebben, vanaf september '83 zullen er echter geen kindervoorstellingen meer kunnen worden gehouden. Wrang is het volgens de mensen van het LAK dat het theater juist op dat moment een nieuw onder komen aan de Witte Singel heeft. Dat het theater volgens de gemeen te louter een universitaire instel ling is bestrijden de mensen van het LAK: "De gemeente gaat voorbij aan het gegeven dat ze veel profijt heeft van een betrek kelijk bescheiden bijdrage aan deze voortreffelijke voorziening waar immers ook veel niet-stude- rende Leidenaars gebruik van maken. Het is uiteraard een fictie te denken dat de universiteit in deze tijden die 50.000 gulden bij past". Mocht de subsidie niet meer wor den verstrekt, dan zullen niet al leen de wekelijkse kindervoor stellingen meer kunnen worden gehouden; volgens het LAk zal door deze bezuiniging ook het aantal voorstellingen verminde ren. "En wat nog erger is: als ge volg van de bezuiniging zal de di- Inbrekers betrapt bij bloemenzaak LEIDEN - Twee Hagenaars, 23 en 26 jaar oud, werden vannacht op heterdaad door twee agenten be trapt toen zij probeerden in te breken in een bloemenzaak aan de Kopermolen. Het tweetal had de ruit van één van de deuren vernield en in een con tainer gegooid. LEIDEN - Een 25-jarige Leidenaar, die verslaafd is aan de heroine, kwam zichzelf gistermorgen aan geven bij de Leidse politiie. Om half elf had hij een spijkeijack gestolen, vertelde hij. En de fiets die buiten stond, die had hij ook gestolen. Na verhoor werd hij weer vrij gelaten. versiteit van het aanbod deren". Ook de Stichting culturele raad van Zuid-Holland schrijft aan het Leidse gemeentebestuur met verontrusting kennis te hebben genomen van de gemeentelijke plannen. "Leiden en de regio Leiden staan een ongekende te ruggang te waqhten van het thea teraanbod". De raad is van mening dat de ge meente Leiden op cultureel ge bied een belangrijke centrum taak vervult ten opzichte van de regio. "Daarnaast heeft Leiden zelfs een landelijke uitstraling". Hoewel de raad daar direct aan toevoegt: "Het cultureel aanbod in Leiden is thans al tamelijk be scheiden te noemen. Positief is echter juist het feit dat in het LAK-theater de Leidse universi teit en de Leidse bevolking el kaar op het terrein van de kun sten ontnfoeten". LEIDEN - Een 63-jarige Leide naar is gisteravond op de Peli kaanstraat beroofd door vier mensen. Ter hoogte van de AM- RO-bank werd de man aange sproken door iemand. Even later meldden zich nog drie overvallers; gezamenlijk duw den zij de man tegen een pilaar van de bank en beroofden hem van twee portfeuilles. In de ene zaten enkele honderden guldens en Engelse ponden, in de andere tien internationale credit-kaar- ten. Knutselclub verhuist LEIDEN - De knutselclub aan de Rijndijk gaat verhuizen. Binnen kort wordt het clubgebouw afge broken in verband met de be bouwing van de Stevenshofjes- polder. De knuselclub neemt haar intrek in het voormalige (witte) kerkgebouw honderd me ter verderop aan de Rijndijk.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4