c Textiel furieus om 'halve' order Dreiging acties nutsbedrijven Unie blhp verwerpt banenplannen V&D IE Beurs Amsterdam Kort zakelijk marktberichten Nieuwe sanering in vezelindustrie EG Kamer steunt keuze defensie Record-omzet op beurs Personeel Schokbeton verdeeld na bezetting Personeel bestormt hoofdkantoor El Al Beursoverzlcht VRIJDAG 15 OKTOBER 1982 Openbaar vervoer Het openbaar vervoer is meer in trek. In 1981 verplaatsten 1130 miljoen reizigers zich per bus, tram, trein of metro. 54 miljoen meer dan het jaar daarvoor. Dat blijkt uit de kerncijfers van het personenenvoervoer, gisteren openbaar gemaakt door de Ko ninklijke Nederlandse Vereni ging van Transport-Onderne mingen. De kosten van het openbaar ver voer stegen in 1981 met 264 mil joen gulden tot een totaal bedrag van 3997 miljoen gulden. Van dat bedrag brachten de reizigers 1512 miljoen op, de rest wordt bekostigd uit overheidsbijdra gen. Windmill De directie van het kunstmestbe- drijf Windmill in Vlaardingen en de Industriebond FNV hebben in principe overeenstemming be reikt over het ontslag van ruim negentig personeelsleden van 57,5 jaar en ouder. De bond heeft tijdens het overleg met de be drijfsleiding van Windmill over de reorganisatieplannen het voorbehoud gemaakt dat er voor deze groep werknemers een aan vaardbaar sociaal plan moet ko men (verlengde wwv-regeling met aanvulling tot 90 procent van het salaris). Volgens de directie van Windmill en de industriebond FNV is nog geen akkoord bereikt over het gedwongen ontslag van een aan tal werknemers die jonger zijn dan 57,5 jaar. In de oorspronke lijke plannen zou het gaan om vijftig man, maar de directie heeft inmiddels laten weten, dat dit aantal als gevolg van natuur lijk verloop kon worden terugge bracht tot bijna dertig. Bierwacht Met ingang van 1 januari 1983 gaat GOM bedrijfsdiensten voor ge bouwen bv in Schiedam zich toe leggen op het schoonmaken van biertapinstallaties. Volgens het bedrijf zullen elf Nederlandse brouwerijen gebruik gaan ma ken van de nieuwe diensten van GOM. In verband met deze nieuwe activi teiten heeft het bedrijf de onder neming GOM horeca diensten opgericht, waar werk komt voor veertig personeelsleden. De nieuwe dochteronderneming van GOM gaat een deel van de werkzaamheden van de CV Bier wacht overnemen, een bedrijf dat vermoedelijk aan het eind van dit jaar moet sluiten. Ziektewet metaal De ziektewetpremie in de metaalindustrie (één Wachtdag) bedraagt volgend jaar zes pro cent, twee procent minder dan dit jaar. Ongeveer een kwart van de premie komt voor rekening van de werknemer. In de electro- technische industrie gaat de pre mie 5.60 procent bedragen tegen 6.40 dit jaar. Dat deelde de be drijfsvereniging voor de metaalindustrie en de electro- technische industrie in Den Haag gisteren mee. Volgens secretaris mr. H. Wagen voort van de bedrijfsvereniging is de premieverlaging toe te schrijven aan de doorzettende daling van het ziekteverzuim, maar ook de terugloop van het aantal aangesloten werknemers is van invloed. De wettelijke re serves behoeven daardoor min der aanvulling, waardoor geld vrij valt dat de premie drukt. Andijvie 24-62, peulen 1.40, pronkbo- nen 1,75; snijbonen 4.85-6.30; stambo- ncn 2,15-4.-, boerenkool 84, Chinese kool 22-23, rode kool 24-41; spitskool 35- 46; prei 40-96, spinazie 52-85, spruiten B 64-67, spruiten C 42; spruiten D 42-1.25, uien 15-62, waspeen 29, winterpeen 12- 33, witlof 2,30-3,75, bloemkool 6 per bak 50-65, bloemkool 8 per bak 48-70, knol selderij 36-66. sla 38-53, bleekselderij 21- 29, bospeen 69-74. peterselie 15-42, ra dijs 40-52, selderij 15-44, paprika kg. 1,80, st. 14-60 Economie ARNHEM (ANP) De Westeuro- pese chemische vezelindustrie heeft vergevorderde plannen om de produktie van synthetische vezels voor textiel- en tapijtga rens met 500.000 ton in te krim pen. Een woordvoerder van het tot de Akzo-groep behorende En- ka zei te verwachten, dat er op korte termijn overeenstemming bereikt zal worden tussen de gro te Europese producenten van de ze vezels. Omdat de plannen nog niet defini tief zijn, kon de woordvoerder zich nog niet uitlaten over de mo gelijke gevolgen van deze pro- duktiebeperking voor Enka. De vezeldochter van Akzo zit juist middenin een grondige herstruc- turenng, die een vermindering van het personeel in verscheide ne vestigingen in Europa met 4.000 man inhoudt. Een groot deel hiervan is al gerealiseerd. Er zijn geen plannen om verder te herstructureren, aldus desge vraagd de woordvoerder. Het is nog niet bekend of de pro- duktiebeperking, waarover al ge ruime tijd wordt onderhandeld, op basis van vrijwilligheid dan wel in het kader van een Europe se regeling zal worden uitge voerd. In 1978 werd een soortge lijke overeenkomst afgesloten. Op basis van vrijwilligheid werd toen de produktie met 400.000 ton beperkt. Ondanks deze maat regelen bleef de vraag als gevolg van de slechte economische ont wikkeling en de importen uit Zuid-Oost-Azië en ontwikke lingslanden, echter teruglopen. De produktiebeperking zal betrek king hebben op zes soorten syn thetische vezels en garens. De zgn. technische garens en vezels zijn er niet bij betrokken, aldus de woordvoerder. Aan de bespre kingen nemen deel bedrijven uit Engeland (o.m. ICI), Frankrijk (Rhone-Poulenc), Duitsland (Hoechst en Bayer), Italië, België (Fabelta), Nederland en Spai\je. DEN HAAG (GPD) De helft van het pakket orders van het ministerie van defensie voor confectie zal bij Nederlandse ondernemingen terecht komen. Met de acht op drachten is een totaal bedrag van 25 miljoen gulden gemoeid. Voor een bedrag van 13 miljoen gulden zal het ministerie orders in eigen land plaatsen. AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse effectenbeurs is op nieuw een record gebroken. Dit keer ging het dagomzet-record in aandelen aan diggelen, dat 373,9 min. bedroeg en van 28 maart 1979 dateerde. Gisteren ging er echter voor maar liefst 403,2 min in aandelen om. Het meest verhandelde fonds was Koninklijke Olie, waarin meer dan een miljoen stukken omgingen voor een bedrag van 101,8 min. Unilever volgde op de voet met een voor dit fonds onge kende omzet van 94,8 min. De totale dagomzet bedroeg 864 min. en was hiermee lager dan het record van 931 min. van afgelopen dinsdag. Hiervoor was echter de obligatiesector verantwoordelijk. Gisteren bedroeg de omzet in obligaties "maar" ƒ461 min. Parallel aan de omzet ging ook de ANP-CBS index internationale concerns omhoog naar een stand van 103,9 die sinds ruim negen jaar niet meer is bereikt. Dit deelde staatssecretaris Van Houwelingen (defensie) gisteren mee in een mondeling overleg met de vaste kamercommissies voor defensie en economische zaken. Bijzonderheden over de orders wilde de staatssecretaris niet prijsgeven. De gunning van de opdrachten moet nog plaats hebben. Staatssecretaris Van Houwelingen wilde zich niet nader uitlaten over de betekenis van de order- verlening voor de werkgelegen heid in de Nederlandse confec tie. De bewindsman wees er in dit verband op dat ook vele Ne derlandse bedrijven de opdrach ten naar lage Ionen-landen uitbe steden. De staatssecretaris van defensie zei gisteren dat de Nederlandse aan biedingen 16 tot 60 procent ho ger liggen dan de offertes van buitenlandse ondernemingen. Hij benadrukte dat het volstrekt ondoenlijk is gebleken ook de resterende orders ter waarde van 12 miljoen gulden in Nederland te plaatsen. Van Houwelingen: „Er zou dan geen 12, maar 17 mil joen gulden zijn gemoeid. Het ministerie van economische za ken weigerde daarmee in te stemmen". UTRECHT (ANP) De groepsondernemmgsraad en de ondernemings raden van de vestigingen Koudekerk, Zwijndrecht en de centrale dienst van Schokbeton zijn het niet eens met de bezetting van de vesti ging in Kampen. Ze hebben de Industriebonden FNV en CNV die de bezetting steunen gisteren laten weten, dat met deze actie "ernstige schade wordt toegebracht aan het bedrijf en daarmee aan de overle vingskansen" De 170 werknemers in Kampen zijn woensdag tot de bezetting overge gaan om de onderhandelingen over overneming van deze vestiging - die volgens een reorganisatieplan dicht moet door een directeur, een ex-directeur en enkele particulieren uit Kampen onder druk te zetten. Die onderhandelingen zouden gevaar lopen door de houding van de hoofdirectie van Schokbeton. Gisteren heeft de hoofddirectie van Schokbeton zich bereid verklaard tot een gesprek met de bezetters op voorwaarde dat de actie eerst wordt beëindigd. De directie dreigde zelfs met het aanspannen van een kort geding, indien de bezetting niet beëindigd zou worden. De bezetters willen alleen praten zonder voorwaarden vooraf. Het college van b en w van Kampen heeft inmiddels bij monde van burgemeester Kleemans "begrip en sympathie" voor de actie uitgesproken. De ondernemingsraden van de andere vestigingen vinden de bezetting echter in strijd met afspraken en de reorganisatie van Schokbeton, het meerderheidsadvies van de groepsondernemingsraad en het principe- akkoord tussen directie en vakbonden. Verder noemen ze het "een grof onrecht" dat werknemers voor wie een baan bij Schokbeton verzekerd is, hierdoor zonder medeweten door hun eigen bonden worden gedu peerd. Bestuurder Hans Beenhakker van de Industriebond FNV ontkende dit gisteravond. Volgens hem houdt de directie zich niet aan wat er in het principe-akkoord is vastgelegd over de voortzetting van het bedrijf. Hij zei, dat de bezetting doorgaat. Een dagvaarding voor een kort geding is nog niet binnen. Naar verluidt zou de directie eerst een ultimatum willen stellen dat inhoudt dat de bezetting in de loop van vandaag moet worden opgeheven. Algemeen directeur J. Prohn van Schokbeton was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. Minister Terlouw (economische za ken) verklaarde opnieuw dat Ne derland er uit handelspolitieke overwegingen niet bij gebaat is om het door de Europese Ge meenschap ingestelde verbod om de eigen industrie te bescher men, bewust te overtreden door opdrachten in Nederland te hou den. De minister werd in die op vatting door de woordvoerders van PvdA en D'66 gesteund. Kritiek op het aankoopbeleid van de Nederlandse regering kwam van de kant van CDA en WD. WD-woordvoerder Ploeg wees in dit verband op een door het Duitse ministerie van binnen landse zaken uitgevaardigde richtlijn waarin de aanbeveling wordt gedaan om opdrachten al leen aan de Duitse industrie te gunnen. Furieus Een deputatie van werknemers en werkgevers in de textiel- en con- fectie-industrie reageerde don derdag furieus op de medelingen van staatssecretaris Van Houwe lingen (defensie) dat slechts de helft van de defensie-opdrachten bij Nederlandse bedrijven zal worden geplaatst. In een inderhaast belegde perscon ferentie becijferde een woord voerder van de Cost (Commissie van Overleg en Samenwerking voor de Textielindustrie) dat de maatregel van defensie de werk gelegenheid van ongeveer 250 mensen in de confectie-industrie op de tocht zet. Volgens de Cost gaat het hierbij vooral om werk gelegenheid in Twente en de Gelderse Achterhoek. Van de zijde van de Cost werd gis teren benadrukt dat de Neder landse textiel- en confectie-in dustrie niet om protectionisti sche maatregelen vraagt. Ver- straete: „Een eerlijke concurren tie met producenten binnen de Europese Gemeenschap wordt door ons niet uit de weg gegaan. Wij willen een gelijke behande ling. Het is een grove on rechtvaardigheid als blijkt dat in andere EG-landen de richtlijnen zodanig worden uitgelegd dat anderen niet aan de bak komen". Medewerkers van de Consumentenbond aan de "prijzenlijn". In de maand oktober staan deze lijnen open voor consumenten, die prijsstijgingen hebben te melden. Inmiddels zijn 5000 klachten binnengekomen, zo is vandaag bekend gemaakt. Bij de overheid blijken vooral de tarieven voor onroerend goed en gemeentereiniging te stijgen in de particuliere sector zijn er vooral prijsverhogingen in de gezondheidszorg gemeld. Reclame voor babyvoeding: Nestlé gaat zich matigen WASHINGTON (ANP/Reuter) De multinationale onder neming Nestlé heeft beloofd haar reclamebeleid voor ba byvoeding in de Derde We reld in overeenstemming te zullen brengen met de richt lijnen van de wereldgezond heidsorganisatie (WHO). Vol gens deze richtlijnen moeten de bedrijven zich onthouden van agressieve reclame voor hun babyvoeding produkten en moet het uitdelen van gra tis monsters aan banden wor den gelegd. De bedrijven is steeds verweten dat hun re clame de indruk wekt dat melkpoeder beter is voor ba by's voor borstvoeding. Vrouwen in arme landen wor den er zo toe gebracht melk poeder te kopen, terwijl ze zich deze uitgaven eigenlijk niet kunnen veroorloven. Om zo zuinig mogelijk om te springen met de dure melk poeder wordt de melk te veel verdund met water, dat veel al niet voldoende gezuiverd is. Baby's lopen zo meer risi co dan bij borstvoeding. DEN HAAG (GPD) - De Algemene Bond van Provinciaal Personeel in Nederland wil een draaiboek opstellen voor het voeren van ac ties bij provinciale diensten en bedrijven. De acties zijn gericht tegen de voorgenomen bevrie zing van de ambtenarensalaris sen. „Wij zullen daarbij echter niet onzorgvuldig te. werk gaan, maar alle risico's en gevolgen op een rijtje zetten", zei vanmorgen voorzitter mr. H. H. Knopper op de algemene vergadering van zijn bond. Knopper deelde mee, dat het hoofdbestuur heeft besloten tot de instelling van een werkgroep die tot taak krijgt op korte ter mijn een draaiboek op te stellen. Daarin moet worden aangegeven hoe bij de diverse vormen van actie gehandeld dient te worden. Hij constateerde, dat de actiebe reidheid onder de leden toe neemt. Deze leden hebben zich reeds uitgesproken voor een massale protestbijeenkomst en het weigeren van overwerk. Voorzitter Knopper zei voorts te denken aan acties bij de provi- ciale nutsbedrijven, voor zover in de provincies nog aanwezig. Dit kan gaan betekenen dat daar waar nog provinciale water-, elektriciteits- en gasbedrijven zijn, acties zullen worden voor bereid TEL AVIV (UPI) - Honderden woedende employés van de Is raëlische staatsluchtvaartmaat schappij El Al hebben gisteren de grootste wolkenkrabber van Tel Aviv bestormd en een verga- UTRECHT (ANP) - De Unie blhp (middelbaar en hoger personeel) is van mening, dat de kortere werkweek, die V en D en de dienstenbonden van FNV en CNV zijn overeengekomen, wei nig extra banen zal opleveren. Tegenover de 1400 banen die door de kortere werkweek geschapen moeten worden staat het natuur lijk verloop bij het warenhuis concern. Het overgrote deel van de 1400 nieuwe banen is daar door geen extra uitbreiding van personeel, aldus de Unie blhp. Die 1400 banen heeft V en D de ko mende vier jaar aan de diensten bonden toegezegd in ruil voor het inleveren van 2,5 procent prijscompensatie per jaar. Daar voor zal bij het warenhuiscon cern een 36-urige werkweek wor den ingevoerd in stapjes van 1 uur per jaar. Volgens de Unie ontstaat door het natuurlijk verloop dus geen ex tra, nieuwe werkgelegenheid, maar worden voornamelijk al be staande banen die vrijkomen op gevuld met nieuw jong perso neel. Zowel V en D als de Dienstenbon den wijzen desgevraagd de stel ling van de Unie blhp van de hand. "Als er geen sprake zou zijn van duidelijke nieuwe werk gelegenheid dan gaat het hele ak koord voor ons niet door", aldus bestuurder Ben van Zweden van de Dienstenbond FNV. Ook een woordvoerder van V en D stelt dat er in het akkoord duidelijk sprake is van nieuwe banen, die geschapen zullen worden. dan een simpele wisseltruc, waarvoor de werknemers de kos ten moeten betalen. V en D heeft een jaarlijks verloop van zo'n 1.000 mensen, en de 1.400 jonge ren die er in 4 jaar bij moeten ko men, vallen daarbij volgens hem in het niet. Volgens de V en D- woordvoerder klopt het verhaal van de Unie niet, omdat de nieu we jongeren die volgens het plan worden geworven, in uren te recht komen, die leeg komen door het verkorten van de werk week. Het natuurlijk verloop van het personeel staat helemaal los van die arbeidstijdsverkorting en hiervoor zullen gewoon weer andere mensen in dienst worden genomen, los van de 1.400 jonge ren van het plan, aldus deze woordvoerder. Wel zal bij eventueel verder terug lopen van de omzet of bij het doorvoeren van maatregelen die nodig blijken voor een doelmati ger bedrijfsvoering afslanking van het personeelsbestand door het niet opvullen van vrijkomen de arbeidsplaatsen geschieden, zo stelt de V en D-woordvoerder. dering opgebroken van de direc tie die bijeen was om te beslissen over opheffing van de maat schappij. Dit heeft de Israëlische radio meegedeeld. Ondanks de grootste geheimhou ding rond de plaats van het be slissende beraad over de verlies lijdende maatschappij arriveer den de werknemers op de 32ste verdieping van de Shalom-toren, waar zij een glazen deur verbrij zelden en de directeuren toe schreeuwden te vertrekken. De president-directeur, Nahman Perl, voelde zich niet goed na het incident en verliet het gebouw, aldus de radio. Er is geen datum vastgesteld voor een nieuwe bij eenkomst. Na de bestorming werden er ver hitte debatten gevoerd tussen de employés en de directeuren die de werknemers ervan hadden beschuldigd de maatschappij voor hun voortdurende stakin gen te ondergraven. De em ployés beschuldigden op hun beurt de directie van een ondoel matig beleid. VRIJDAG 15 OKTOBER 1982 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN 'S2 SS SS sS |L SS BELEGGINGS INSTITUTEN GOUD EN ZILVER GELD AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse effectenbeurs was vandaag, de laatste beursdag van de week flink lager. De handela ren schreven dit toe aan winstne mingen, een lager Wall Street en de "vrijdagmarkt", waarop tradi tioneel de posities zo vlak 1

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 22