SD T "Maar hij was écht ziek Afdeling opent de jacht op wilde zaalvoetballers C Donar ronde verder Metgod scoort Anatoli Karpov geneest' achter flipperkast RIJNSBURGSE BOYS - R.C.L. VRIJDAG 15 OKTOBER 1982 Sport PAGINA 13 GRONINGEN (ANP) - De Gro ningse basketbalclub Donar heeft zich zonder moeite ge plaatst voor de tweede ron de van het Europese be kertoernooi voor landskam pioenen. Gisteravond werd voor 400 toeschouwers het Noorse Amerud met 116-67 verslagen. Bij rust was de stand reeds 54-31 voor de Groningers, die de uitwed strijd in Noorwegen al met 106-56 hadden gewonnen. Coach Bill Sheridan liet zijn Amerikanen de meeste tijd op de bank om zijn jeugdspe lers een kans te geven. Amerud, dat de beste man Houstefjord met een hand blessure thuis had gelaten, fungeerde als speelbal voor Donar. De Noren kregen kort na het begin de gelegenheid een paar punten te scoren. Na negen minuten stonden ze ook voor met 17-14. Bin nen twee minuten stelde Do nar echter orde op zaken; 26- 17. Vanaf dat moment werd de score regelmatig uitge bouwd. Topscorers waren: Donar: De Vries 19, Houttuin 19, Moore 16, Van Essen 14, Faber 14 en Kirkland 11. Amerud: Fahr- bach 26, Hobbesland 16 en Bryn 11. In de tweede ronde (4 en 11 no vember) speelt Donar tegen Maccabi uit Tel Aviv. MADRID (Rtr/AFP) - Real Madrid zal de nieuwe aanwinst Johnny Metgod van AZ'67 dankbaar zijn. In de eerste wedstrijd om de zo genaamde "Supercup", een duel tussen de Spaanse landskam pioen en de bekerhouder Real Sociedad, zegevierde Real op ei gen terrein met slechts 1-0. Met god was de maker van het doel punt. Het Groningse Donar speelde gisteravond met de Noorse Europa Cup-tegenstander Amerud. Op de foto poogt Buff Kirkland tot succes te komen. De Noor Fahrbach (12) tracht dit te verhinderen NOORDWIJK - De Afdeling Leiden heeft de jacht op de 'wilde zaalvoetballers' geopend. Deze week zijn de verenigingen Noordwijk en SJC door het bestuur van de Leidse Voetbalbond mondeling en schriftelijk gewaarschuwd dat verschillende van hun (se- lectie)spelers de kans lopen geschorst te worden omdat zij zaalvoetbal in ongeorgani seerde vorm beoefenen. In een gesprek met het dagelijks bestuur van de bond kregen de beide voorzitters Korbee en Van Kersbergen te horen dat de be trokken voetballers ook van de veldcompetitie uitgesloten kun nen worden als ze aan de 'wilde' zaalcompetitie blijven deelne men. Dit op grond van een be sluit van het landelijk bestuur amateurvoetbal (het al langer be staande artikel 3. lid 1, dat nu 'onverkort' zal worden toege past) waarin het de leden van de KNVB verboden wordt "toe te treden tot een niet erkende voet- balorganisatie, deel te nemen aan wedstrijden georganiseerd door dergelijke organisaties, dan wel te spelen tegen vertegen woordigers daarvan". Op dit moment loopt een proefpro ces van de KNVB tegen een voet baller uit Noord Holland, die m zijn regio aan zo n wilde zaal competitie deelneemt, wat als voorbeeld moet gaan dienen bij het bepalen van de strafmaat Voor Noordwijk en SJC bleef het in eerste instantie nog bij een waarschuwing, die later ook in een schrijven werd vervat; Kor bee en Van Kersbergen krijgen dus de gelegenheid zelf snel orde op zaken te stellen binnen hun clubs. "Maar dat zal niet gemakkelijk zijn", aldus Noordwijk-praeses Leen Korbee. "Meer dan de helft van onze eerste elftalspelers neemt aan die wilde competitie deel en ik ben ervan overtuigd dat het niet tegen te houden is. De enige mogelijkheid om ervan af te komen is dat de KNVB het toelaat en het recreatievoetbal gaat i "Lol" De discussie daarover wordt al ja ren gevoerd binnen de bond, maar tot nu toe heeft die niets opgeleverd. Wim van Duivenbo- de, voorzitter van de zaalvoetbal commissie van de LVB: "Dat kan ook niet, want dit kun je geen recreatievoetbal noemen. Een onderling partijtje, dat is re creatievoetbal. Zonder standen, zonder kampioenen, gewoon puur voor de lol. Dót mag ook best. maar dat is hierbij niet het geval. Het gaat hier om een orga nisatie die buiten de bond om een competitie laat verspelen, compleet met eigen, afwijkende TILBURG - Het uitstel dat Anatoli Karpov in de tiende ronde van het Interpolis schaaktoernooi voor de partij tegen zijn landgenoot Valery Smyslov aanvroeg en ook verkreeg, had heel wat voeten in aarde. Ziek of niet ziek, de wereldkampioen verspeelde met deze actie heel wat good will bij het publiek. De Rus kon immers vanuit zijn hotelkamer rustig de kat uit de boom gaan kijken naar wat de concurrentie, in casu Jan Tim man, ervan zou bakken. Met de wetenschap in het achter hoofd dat Timman in zijn treffen met Nunn niet verder dan remise is gekomen, hoeft Karpov van daag niet per se meer van Smys lov te winnen. Een remise brengt hem op een score van 7 uit 10, een half punt meer dan Timman, die in de slotronde bovendien nog Genna Sosonko te wachten staat. Sosonko heeft met 6 pun ten nog alle kans op de tweede plaats en zal de partij aan Tim man stellig niet cadeau doen. Vooral niet omdat de Nederland se Rus met wit tegen Timman de exorbitante score van 6 uit 6 ach ter zich heeft staan. Karpov treft daarentegen in Andersson een speler, die in het algemeen niet vies van de vredes(remise)pijp is. Prima papieren dus voor de we reldkampioen om voor de vierde maal de eindzege in dit toptoer nooi te grijpen. Ditmaal zal hij daarbij wel een storm van kritiek moeten weerstaan. Kreten als "het toernooi is verpest" waren gisteren niet van de lucht. Vra gen bleven er ook. Wat had Kar pov gedurende de voorbije late avond rond de klok van tweëen achter de flipperkast te zoeken? Hoe zat dat twee jaar terug ook alweer met die mysterieuze wan deling van de wereldkampioen tijdens zijn slotpartij tegen de zelfde Smyslov? Toen voelde Karpov de hete adem van Roma- nisjin in zijn nek. De aan de wan del geraakte Rus liet rustig zijn klok een uur doortikken, om, zo dra duidelijk werd dat Romanis- hin een vol punt zou gaan scoren, plots met opvallend gemak van Smyslov te winnen. Zou nu niet hetzelfde gebeuren indien Tim man een vol punt had gescoord tegen Nunn? Waarom stond de organisatie en met name wedstrijdleider Or- baan aan Karpov uitstel toe, zon der dat daarbij van een echt me disch consult sprake was? "Om dat de reglementen dat toelaten. Bovendien was Karpov echt ziek, hij had koorts, dat kon ik vanmorgen zo zier)." Aldus Con stant Orbaan, die ooit medicij nen studeerde. wel een eeuwig mysterie blijven. Één man had al deze trammelant simpel kunnen vermijden, het "slachtoffer" van Karpovs actie: Jan Timman. Niets was immers eenvoudiger geweest dan zelf ook uitstel te vragen voor de par tij tegen Nunn, gezien de om standigheden kon niemand hem het recht daartoe ontzeggen. De Nederlander verkoos evenwel een andere weg. Hij liet het bij een stil protest: Een snelle remi se met Nunn, daarmee zijn kan sen op de toernooizege tot prak tisch nul reducerend, en bypra ten over de gang van zaken met toernooisecretaris Martin Vael. Timman geloofde zelf niet zo in kwader trouw van Karpov: "Hij heeft niet zo'n beste gezondheid, ik kan me daarom best voorstel len dat hy ziek is. Trouwens van Smyslov wint hij toch, of hij nu vandaag of morgen speelt, dat maakt dan ook niet uit." De re mise verklaren deed hij daarmee niet. Het blijft vreemd dat Tim man, die na het debêcle bij het Interzonetoernooi van Las Pal- mas best een succes kan gebrui ken, in een vlijmscherpe Sa- misch-variant niet een alles-of- niets gok waagde. TILBURG (ANP) - Jan Timman zal niet deelnemen aan het lus- trum-Hoogovenstoernooi, dat begin januari in Wijk aan Zee wordt gehouden. Hoewel het concern vele oud-winnaars, on der wie Timman, heeft uitgeno digd, zal de Amsterdammer niet spelen, omdat het naar zijn idee niet past in zijn wedstrijdsche ma voor volgend jaar. Pas in fe bruari zal hij weer in actie ko men in het toernooi van het Spaanse Linares. Uitstapje De andere deelnemers trokken zich niets van al deze tam-tam aan. Hübner en Andersson wa ren allang voor een cultureel uit stapje vertrokken, eer Timman en Nunn de vrede tekenden: re mise dus. Sosonko had een "makkie" aan Portisch. De Hon gaar was zo teleurgesteld over zijn eigen spel, dat hy direkt na opgave Sosonko het voor wie hij is en driftig de'speelzaal uitbaan- de. Bij Larsen leek het even de goede kant op te gaan. maar in het duel om de laatste plaats met Torre geraakte hij het spoor later toch bijster: 1-0 voor de Filippijn. Browne maakte het met zijn tijd nood weer eens te bont. Oppo nent Petrosjan kwam niet onder de indruk van het Amerikaanse "blufpoker" en kan in de afge broken stand gaan oogsten. De afgebroken partij uit de negende ronde tussen Larsen en Petro- sian eindigde zonder verder spe len in remise. Jan Timman werd min of meer de dupe van de "ziekte" Nunn moest als een stil protest worden gezien tegen het vei later te mogen spelen van Anatoli Karpov. Zijn snelle remise tegen de Brit zoek van de Rus om zijn partij tegen Smyslov een dag De uitslagen van de tiende ronde: Hübner-Andersson Vi-Vi; Kar- pov-Smyslov uitg; Petrosjan- Browne afg: Torre-Larsen 1-0; Portisch-Sosonko 0-1; Timmen- Nunn Vi-Vi. De stand: 1 Karpov 6Vi en 1 uitg; 2 Timman 6V2; 3-4 Andersson en Sosonko 6; 5 Smyslov 5 en 1 uitg; 6/7 Browne- Petrosjan 4'/2 en 1 afg. 8 Nunn 4Vi; 9/11 Hübner-Portisch en Torre 4; 12 Larsen 2. RUUD DOBBELAAR ADVERTENTIE A.S. ZATERDAG 15.00 UUR voor projecten en particulieren ~T *W~\ complete woningdecoratie M Deal»' voor de vakman scNkJef stukadoor van B 1 BRANDF R w MOHR vinyl en behang tegen tabnekscondihes Henny BJkman Kruisweg 11 - ValkenButg Tal 01716-73035 Mysterie Of Karpov een sluw spelletje heeft gespeeld, dan wel echt te ziek was om te kunnen schaken, zal C"-/ - strafmaatregelen. Dat kan niet. dat willen we bestrijden. Anders kun je alles wel toelaten". En dat wil de KNVB en dus ook de LVB niet. Niettemin steken de 'wilde' competities overal weer de kop op. waarmee de klok tien jaar wordt teruggezet. Korbee: "Het gebeurt overal, maar alleen wij zijn voor een gesprek uitge nodigd. omdat vanuit het wilde zaalvoetbalgebeuren in Noord wijk een krant is uitgegeven, waarmee het bewijs werd gele verd dat onze spelers er aan mee doen. Elders zijn die bewijzen er nog niet, maar het wordt om ons heen wel degelijk gespeeld. In Lisse, Noordwijkerhout, Sassen- heim, Voorhout, noem maar op. Het is de grond uitgeschoten". door Paul de Tombe De oorzaak ligt voor de hand, vol gens Korbee. "Het is een reactie op de perfecte organisatie in het bondszaalvoetbal. Met alles er op en er aan is dat gewoon te duur geworden. Een veld vereniging kan geen teams aan de officiële zaalcompetitie laten deelnemen, zonder dat er een sponsor aan vast zit Daarvoor kost het een voudig teveel alles bij elkaar toch wel zo'n 1500 gulden per team en als je de spelers 50 gul den contributie laat betalen moet je er dus per team erg veel bijleg gen. Dat is niet op te brengen. Het is dus alleen mogelijk met een sponsor, maar ook die is te genwoordig maar heel moeilijk te vinden Wat gebeurt er dan als die jongens toch de zaal inwil- len? Juist, dan steken 20 man de koppen bij elkaar en die huren op zondag gewoon met z'n allen de hele dag een zaal af en gaan er spelen". Zo ging dat in Noordwyk, zo is dat ongetwijfeld ook elders gegaan. Buiten de afspraken die de mees te clubs met hun selectiespelers gemaakt hebben (by Noordwijk geldt dat er van donderdag tot en met zaterdag niet 'gezaaid* mag worden) kan een amateurvereni ging zijn spelers wat dat betreft verder weinig verbieden. Korbee: "Over de penode van zon dag tot woensdag hebben we niets te zeggen, daann zijn ze by ons vrij. We kunnen niet meer doen dan de spelers waarschu wen dat de consequenties voor henzelf zyn. Het ligt dus aan de voetballers zelf of het tot schor singen komt. Gebeurt dat. dan wy duidelijk de klos. Maar zelfs dan kunnen we ze mets verbie den". Dat wil hy dan ook met. Integen deel, Korbee pleit juist hierby voor de invoering van het begrip recreatievoetbal en het loskop pelen van het zaal- en veldvoct- bal. "Nu beknot je een speler in zyn vrijheid. Hij mag wel tennis sen en badminton spelen, maar niet zomaar een potje zaalvoet ballen. Dat mag alleen officieel georganiseerd, daarvoor heb je een sponsor nodig en die vind je misschien nog wel voor de selec tiespelers, maar wat moet die jongen uit het zesde <>f het der tiende7 Nee. wil je van dat wilde zaalvoetbal af. dan moet de KNVB het toelaten en het rccrea tievoetbal r "Erg simpel" "Dat is wel héél erg simpel voorge steld", zegt Wim van Duivcnbo- de. "Dan verandert er niks en gNf je dat wilde voeth.il .ill. n een andere naam Recreatievoet bal willen we best Maar dan vol gens de nchtlynen van de KNVB en met in 'wilde' organisaties We weten natuurlyk dat die bestaan, maar we wachten op de uitslag van dat proefproces voor we we ten wat we er echt aan kunnen doen. Dat er wat moet gebeuren is zeker anders is het eind zoek Vandaar dat er nu een begin is ge maakt met de 'jacht' Het vervolg komt met zekerheid op 26 okto ber. Tydens de algemene leden vergadering van de afdeling Lei den zal Korbee de zaak aankaar ten 'Daar ga ik pleiten voor een splitsing tussen georg.ir, r 1 en recreatievoetbal in de zaal. Voetballers die op het veld hoog spelen, moeten dat in de zaal georganiseerd doen, spelers van lager niveau moeten zo maar lek ker een potje kunnen 'zalen En dan met voor vyftienhonderd piek Die hoeven zich met op kosten te laten jagen"

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13