Linkse jurist naar rechts opgeschoven "Zeventiende minister" maakt alsnog carrière C Premier Lubbers komt(?) Zon elf jaar in hoogste regionen van de politiek Nooit reikhalzend uitgezien naar hoogste politieke ambt DONDERDAG 14 OKTOBER 1982 Binnenland DEN HAAG - Elf jaar ge leden werd de jonge, veelbelovende en als vooruitstrevend be kend staande hoogle raar strafrecht mr. And reas van Agt door zijn partijgenoten en vrien den Fons van der Stee en Piet Steenkamp overgehaald de Haagse politiek in te stappen. Hij deed dat met tegenzin en heeft die aversie tegen de po litiek nooit verloren. „Op een dag zal dit vogeltje plotseling gevlogen zijn", voorspelde hij enkele jaren geleden. Van Agt heeft woord gehouden. Dries van Agt werd in juli 1971 minister van justitie in het kabinet-Biesheuvel. Vrijwel meteen kwam hij met de Tweede Kamer in botsing door zijn voorstel de „Drie van Breda" vrij te laten. De hervorming van het straf recht, waarvoor hij als hoog leraar zo had gepleit, moest ook in de praktijk gebracht worden. Maar Van Agt praatte zich vast, bruskeerde de natie door zijn uitlating „ik ben een Ariër", de Tweede Kamer veegde hem de mantel uit en de „Drie" bleven zitten. "De professor" Van Agt werd geboren in het Brabantse Geldrop in 1931. Van jongs af aan gold hij in zijn familie als „de profes sor". Hij doorliep met groot succes het gymnasium, waar na hij in Nijmegen rechten ging studeren. In 1955 stu deerde hij cum laude af. Achtereenvolgens was hij ad vocaat in Eindhoven en (11 jaar) ambtenaar op de minis teries van landbouw en justi tie. Daarna werd hij weten schappelijk medewerker en later hoogleraar te Nijmegen. Hij heeft er nooit doekjes om gewonden dat hij niet van harte in politiek Den Haag rondliep. Op de vraag of hij politiek leuk vond, zei hij eens: „Het antwoord is niet zonder voorbehoud ja, noch reserveloos nee". Later ver- klaarde hij een „aversie" te gen de politiek te hebben. Hij kwam vooral niet graag in de Tweede Kamer. Glimlachend om de politiek nam hij giste- Bloemenhove Na de verkiezingen in 1972 (waarbij de KVP flink ver loor) werd Van Agt vier jaar minister van justitie in het kabinet Den Uyl. En het duurde weer niet lang of hij botste met de Tweede Ka ïn 1974 sloot hij de abortuskli niek Bloemenhove, waarover hij in de Kamer fel werd aan gevallen. Van Agt had het er moeilijk mee, maar werd ge dwongen zijn beleid bij te stellen. Hij zei slechts in het kabinet te blijven om een vrije abortuswet tegen te houden. Nog erger werd het voor hem bij de Menten-affaire. „Ik ging door een diep dal", ver klaarde Van Agt later. Ook hier haalde de PvdA hem on genadig onderuit, omdat hij niet had voorkomen dat Men- ten naar Zwitserland was ge vlucht. De PvdA'er Kosto noemde hem „totaal onge schikt" als minister. Van Agt mocht alleen aanblijven om dat de PvdA geen kabinets crisis wilde. Gram Deze gebeurtenissen verklein den zijn voorkeur voor sa menwerken met de socialis ten zienderogen. Hij haalde zijn gram in 1977 toen hij de kabinetscrisis over de grond- politiek veroorzaakte. Hij kondigde die voor de televi sie aan, wat hem niet in dank werd afgenomen. Maar de kiezers vonden het prachtig. De televisie werd daarna veelvuldig door hem ge bruikt voor het doen van krasse uitspraken, bij voor keur vanuit het buitenland. Inmiddels was Van Agts poli- tieke positie versterkt. Het CDA kreeg gestalte en hij werd in 1977 de eerste lijst trekker. Die verkiezingen le verden de PvdA tien zetels winst en de oppositie op. Van Agt bleek een onverzettelijke onderhandelaar, die er hele maal niet zo happig op was opnieuw met de PvdA in zee te gaan. CDA-oprichter Steenkamp zei van hem: „Hij is van beton met bloemetjes erop". Van Agt werd minister-presi dent in het kabinet met de door Gijs Korevaar WD, dat het vier jaar lang zou uithouden. Wel wankelde het vaak door de zeer krappe kamermeerderheid en door het optreden van de zoge naamde loyalisten. Minister Kruisinga (defensie) vertrok al vrij spoedig na een conflict over de neutronen bom, en werd opgevolgd door mr. W. Scholten (nu vi ce-president van de Raad van State en informateur). Minis ter Andriessen (financiën) vertrok na een conflict over bezuinigingen en werd opge volgd door minister Van der Stee. „Een zwarte dag voor mij", zei Van Agt. Vooral de debatten over defen sie en buitenlandse politiek overleefde het kabinet maar net. Het debat over de kruis raketten in december 1979 was kantje boord, omdat een aantal CD A-loyalisten een motie van wantrouwen van Den Uyl steunden. Hetzelfde gebeurde in 1980 bij het de bat over het olie-embargo te gen Zuid-Afrika. Na de verkiezingen van 1981 werd Van Agt - ondanks zeer duidelijke weerzin - gedwon gen weer aan een avontuur met de socialisten te begin nen, omdat geen andere coa litie mogelijk was. Vriend Wiegel (WD) maakte plaats voor collega Den Uyl. Het werd een kwakkelkabinet met twee cri: laatste fataal bleek. Het der de, laatste kabinet-Van Agt was het tussenkabinet met D'66. Nu een coalitie met zijn geliefde WD in zicht is, houdt hij het voor gezien. Al eerder, tijdens de formatie in 1981, speelde Van Agt met het idee weg te gaan, toen bleek dat zijn persoon de tot standkoming van een kabi net belemmerde. Hij vroeg good-old Jelle Zijlstra. maar die weigerde. Vele bloem stukken en nog meer tele grammen later kwam hij op zijn voornemen terug. In een CDA-bestuursvergade- ring in mei gaf Van Agt voor het eerst te kennen niet het eeuwige politieke leven na te streven. Hij liet zich na veel aarzelingen overhalen toch weer lijsttrekker te worden, maar onder het voorbehoud dat hij zich gedurende de ka binetsperiode als premier wilde kunnen terugtrekken. Hij voelde dat hij niet meer de „optimale vitaliteit" zou kunnen opbrengen, die het premierambt vraagt. Alibi Weinigen namen hem echt se rieus. Vooral niet nadat hij in juli op het CDA-verkiezings- congres zijn woorden ver zachtte en er tijdens de ver kiezingscampagne niet meer op terug kwam. Veel partijge noten en staatsrechtgeleer den keurden in soms ge kleurde taal het voorbehoud af. Het verschafte Van Agt een ali bi om een door hem niet ge wild kabinet tegen te houden door te dreigen met aftreden, zo werd in CDA-kringen ge fluisterd. De kritiek nam toe, maar werd op het congres de mond gesnoerd. Net als in 1981 wilden sommige CDA'ers liever Lubbers als lijsttrekker. „Onze koene keeper, alerte ausputzer, mo biele midvoor en schrandere spits", zoals Van Agt in juli Lubbers het graf in prees, wilde echter niet. Het werd opnieuw - met tegenzin - Van Agt. Zoals gisteren bleek, is Lub bers' kans toch gekomen. Af gelopen dinsdag bleek Van Agt in mei wel degelijk se rieus te zyn geweest. Maar hy zag er vanaf van zijn (geac cepteerde) voorbehoud ge bruik te maken. „Ik vind de kritiek na zorgvul dige heroverweging, goed deels gerechtvaardigd. In de crisissituatie waarin ons land zich bevindt, moet het ambt van eerste minister worden verricht door iemand in volle vitaliteit, niet door iemand die bij voorbaat al betwijfelt of hij nog een hele regeerpe riode zal kunnen volmaken", zei hij in zijn verklaring van gisteren. Van Agt neemt pas afscheid „nu de contouren van een coalitie van CDA en WD duidelijk zichtbaar zijn ge worden". Daarmee bena drukte hij nog eens dat vol gens hem een dergelijke combinatie het beste voor het land is. Semi-econoom De vooruitstrevende jurist is - door zijn bijna traumatische ervaringen met Den Uyl en mede onder invloed van de opvattingen van de bezuin- gingslobby van Fons van der Stee - veranderd in een rechtse semi-econoom. Hij neemt genoegen met een rol als backbencher' in de CDA-Tweede-Kamerfractie. Geen fractievoorzitter, maar een plaatsje „in de luwte", zei hij. Erg lang zal hij wel geen Kamerlid blijven. Al eerder liet hij weten graag Commis saris van de Koningin te wor den, bij voorkeur in Lim burg. „Ik kan niet zeggen of de verdere gebeurtenissen in mijn levenswandel het zullen winnen van ,een lidmaat schap van de Tweede Ka- Met het vertrek van Van Agt verdwijnt een fenomeen uit de Nederlandse politiek zoals onze vaderlandse parlemen taire geschiedenis er maar weinig heeft gekend On danks zijn zo nu en dan uitge sproken afkeer van de poli tiek wist hü zich op te werken tot de onbetwiste lei der van die politiek, die het Haagse spelletje in al zijn fi nesses wist te spelen In het begin als underdog, later als raspoliticus. Het publiek en de journalisten konden maar geen hoogte krygen van de handelwijze van de premier. Als voor beeld daarvan mag de 'duik- botenaffaire' van 1980 gel den. Van Agt was op staats bezoek geweest in China („Is het niet allang prachtig dat de premier van Nederland met een der groten van de wereld aan tafel mag zitten") om de handelsbetrekkingen te verbeteren. Hij was nog niet terug of het ka binet besloot toestemming te geven voor de verkoop van twee duikboten te verkopen aan China's ergste vyand Tai wan. Begin dit jaar ging hy naar Thailand, ondanks het feit dat het kabinet in grote gevaren verkeerde over de bezuinigingen. Vluchtgedrag was hem niet vreemd. Opval lend vaak was hy 'ziek', wan neer het politiek tegen zat. En voor de media bleef hy veelal een gesloten man. Waar veel politici graag de publiciteit zochten, vormde Van Agt een uitzondering. Taalgebruik Vele mensen hebben zich onge twijfeld aan hem geërgerd. Hy wordt of hartgrondig ge haat, of bijna kritiekloos aan beden. Maar hij laat niemand koud. „De intensiteit van de emoties rond myn persoon is diep", zei hy kort voor de ver kiezingen in deze krant. Zyn ingewikkelde, verouderde taalgebruik wist sommigen mateloos te boeien, anderen evenzeer te irriteren. In zyn afscheidswoord aan de pers gaf hij daar nog een keer blyk van: „Met U, dames en heren van de pers, heb ik steeds in een merkwaardige haat-Üef- de-verhouding geleefd, een clair-obscur dat straks in de herinnering zal vervagen als het veelkleurige loofbos on der de nevels van de herfst". DEN HAAG (GPD) - Na vele malen iets niet ge worden te zijn, gaat Ruud Lubbers nu „ja" zeggen tegen het hoogst bereikbare ambt in de Nederland se politiek: het pre mierschap. In februari zei Lubbers nog dat hij niet reikhalzend uitzag naar die functie. „Inte-' gendeel, je hebt wel eens dat je denkt: dat zou ik leuk vinden om te doen. Nu, daar hoort dat ambt niet bij". Drs. Ruud Lubbers; veel is hem in zyn 43-jarige leven in de schoot geworpen, maar niet het premierschap. Als CDA-fractievoorzitter heeft hij zich warm kunnen lopen voor deze veelzijdige functie. De overstap is dan ook niet bepaald onlogisch te noe men. Lubbers heeft echter steeds volgehouden liever vakminister te zijn. Maar wat is een vakminister? Is er één „vak" dat Lubbers tot in alle finesses beheerst, dan is dat het zoeken van com promissen. Lubbers is on overtroffen in het vinden van niet helemaal duidelijke en dus niet helemaal te verwer pen formuleringen. Als ver- eniger van het schijnbaar on verenigbare, móet hij wel een geschikte kandidaat zijn voor het premierschap. Harmonie-model De eigenschappen voor zijn bij na manische klopjacht naar 'de uiteindelijke oplossing' moet hij hebben aangeleerd bij de Jezuieten in Nijmegen. Niet alleen de bouwstenen voor het harmoniemodel kreeg hij daar mee, ook slaag de hij er voor zijn gymnasium bèta met zeven negens. De eerste beslissing moest wor den genomen. Ruud Lubbers werd geen Jezuiet. Doctoraal economie deed hij als 22-jarige. Cum laude, met twee tienen op zijn lijst. Va der Lubbers zag in hem ech ter nog niet de ware onderne mer en Ruud mikte op een wetenschappelijke loopbaan. Na de dood van zijn vader in 1963 schoot hij zijn-jongere broers te hulp bij het bestu ren van het familiebedrijf Hollandia, een middelgrote metaalonderneming. De tweede beslissing was geno men: géén wetenschappelij ke carrière. Als onderhandelaar namens de metaalwerkgevers had hy als tegenspeler van Arie Groene- velt al een paar keer de media gehaald, toen hij in 1973 defi nitief doorbrak en op 33-jari- ge leeftijd minister van eco nomische zaken in het kabi- net-Den Uyl werd. In 1974 zei hij in een interview: „Groene- velt is mijn ruggesteuntje ge weest. Toen Den Uyl hem om advies vroeg, zei hij: dat kan je best doen". Den Uyl deed het en Lubbers moest wéér een beslissing nemen. Geen ondernemer meer. Belastingschandaal Als vermogend heer (meervou dig miljonair) en mede-eige- door Jan Geert Majoor naar van het familie-bedrijf bleef hij echter zakenman. Maar de combinatie politi cus-ondernemer leidde óók tot het „belastingschandaal" in maart 1978. Samen met zijn broers pakte hij een be lastingvoordeel van drie ton door gebruik te maken van een regeling die het kabinet, waar hij zelf in zat. had inge voerd om investeringen aan te moedigen. Het zakenmilieu waaruit hij voortkwam houdt er nu een maal andere maatstaven op na dan de politiek. Lubbers in hetzelfde interview in 1974: „In de tijd van de auto vrije zondag werden namens een rywielfabriek fietsen aangeboden. Toen heb ik zo moeten lachen. Irene (Vor- rink-red.) wou geen fiets. Ze vond dat het niet kon. Ik kom uit een wereld waarin zoiets beschouwd wordt als een aar digheidje". Op die fiets rijdt hij nog steeds rond, met de belastinginspec teur werd het probleem van maart 1978 opgelost. Vijf keer heeft Lubbers als minister in het kabinet-Den Uyl ge dreigd met aftreden. Evenzo- vele keren besloot hij het niet te doen. Gepasseerd Een volgende schram op zyn politieke blazoen liep hy op in 1977 toen niet hij, maar Van Agt de eerste lysttrekker van het CDA werd. Het werd een deuk toen hy tijdens de formatie van wat het tweede kabinet-Den Uyl moest wor den, als kandidaat voor eco nomische zaken werd gepas seerd door Andriessen. Van Agt bood hem ontwikke lingssamenwerking. maar dat was beneden zyn waar digheid. In het uiteindelijke WD-CDA- kabinet ging economische za ken naar de WD, financiën naar Andnessen en ver dween Lubbers naar de Tweede Kamer in de scha duw van fractieleider Aan- tjes. Diens val bood Lubbers een herkansing Met tomelo ze inzet werkte hy zich daar na als onervaren parlementa riër in het fractieleiderschap In de bezuinigings-debatten het hij Den Uyl op een houtje byten, hy haalde in de con flicten met de WD de winst voor het CDA binnen en hield de loyalisten in toom en de fractie byeen Lubbers kon ook de meest kritische CDA-leden ervan overtuigen dat hij geen boodschappen jongen van Van Agt was. Meer dan Van Agt wilde moest hy Lubbers inschake len om de fractie achter be paalde kabinetsbeslissingen te krygen Lubbers kreeg dan ook de bynaam: de zeven tiende minister. Even wennen Maar toen de vaart er by het ka binet Van Agt-Wiegel goed in zat heeft ook Lubbers de trein op de meeste stations niet meer kunnen stoppen. De hypotheekrente-aftrek. de abortuswetgeving, twee loon maatregelen. de duikbootaf faire. Van Agt ging met de overwinning terug naar het Catshuis en kreeg steeds meer de positie die hij wilde die van de onaantastbare lei der waar niemand meer om heen kon. Het kabinet bleef in het zadel en Van Agt werd by de ver kiezingen opnieuw lysttrek ker. In de daarop volgende formatie beet Lubbers samen met Jan de Koning da Infbr mateur de spits af en koerste aan op een CDA-PvdA D'66- coalitie. Via vele omzwervin gen is het daar ook van geko men. Lubbers speelde een belangryke rol in het samen stellen van de m zyn vinding rijkheid unieke, maar in zyn uitvoenng onmogelyke so ciaal-economische paragraaf De gevolgen zyn bekend Het kabinet viel en nieuwe ver kiezingen werden gehouden De breuk in het kabinet Van Agt II brak ook iets by Lub bers Zyn aanvankelyke voorkeur voor de PvdA ver dween Na 8 september ste vende hy als CDA-onderhan- delaar af op een coalitie van CDA en VVD. De exercitie van Van Kemenade was niet meer dan een verplicht num mer, ook voor Lubbers. Als er inderdaad een CDA WD kabinet komt zal Lubbers daar de leiding van krygen 'Minister-president Lubbers', het zal even wennen zyn

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9