Ziekenhuisplan provincie-zaak Teleur stelling en opluchting Politiek en CDA zullen veranderen C Noodmaatregel in A'dam ingetrokken Garderders buigt voor Kamer Geen corps student? Tfég ermee: Gokken mag per uur f 50,- verlies geven Reacties op terugtreden Van Agt DONDERDAG 14 OKTOBER 1982 Weer kernproef in Sowjet-Unie DE BILT (ANP) - Het KNMI in De Bilt heeft opnieuw een Russi sche kernproef geregisteerd. De ontploffing had zondag om 06.00 uur (Ned. tijd) plaats in Centraal Siberiè en had een kracht van 5,5 op de schaal van Richter. Het KNMI kwam pas gisteren bij nadere bestudering van de seis mische gegevens tot de ontdek king dat de Russen drie dagen eerder een kernproef namen, omdat dit soort proeven meestal in andere gebieden dan Centraal- Siberiè plaatshebben. Maandag registreerde het KNMI een Rus sische kernproef op Nova Zem- bla. AMSTERDAM (ANP) - De specia le maatregel ter handhaving van de openbare orde, die burge meester Polak van Amsterdam maandag uitvaardigde in ver band met de ontruiming van de Lucky Luijk en de daarop vol gende rellen, is gisteravond om zeven uur ingetrokken. De maatregel is volgens de ge meente Amsterdam ingetrokken omdat het gevaar voor verstoring van de openbare orde in de stad is geweken. De maatregel werd genomen op grond van artikel 220 van de Gemeentewet en houdt in dat mensen aangehou den kunnen worden als zij ken nelijk de openbare orde willen verstoren dan wel materiaal bij zich hebben waarmee zij dit kun nen doen. Binnenland Arrestanten vrijgelaten Mede hierdoor werden tijdens de rellen in Amsterdam maandag en dinsdag meer arrestaties ver richt dan ooit tevoren, ongeveer 175. Op last van de officier van justitie in Amsterdam zijn gisteravond alle mensen die nog vastgehou den werden op grond van de spe ciale noodmaatregel, vrijgelaten. Volgens officier van justitie mr. H P. Wooldrik ging het nog om 34 mensen. Zij waren aangehou den omdat het vermoeden be stond dat zij van plan waren de openbare orde te verstoren. Wooldrik zei dat, nu de nood maatregel is ingetrokken, ook de grond voor hun hechtenis is ver vallen. Volgens de Amsterdamse advo caat. mr. D. Hartkamp was het rond de vrijlating van de arres tanten gisteravond nog bijna tot een kort geding gekomen. Hij zei dat Wooldrik in eerste instantie had geweigerd de mensen vrij te laten toen de advocaten hem dat vroegen op grond van intrekking van de noodmaatregel. De advocaten hebben toen volgens Hartkamp voorbereidingen ge troffen voor een kort geding. De vice-president van de rechtbank in Amsterdam en de landsadvo caat zouden daarvoor al beschik baar zijn geweest. Voor het zo ver kwam besloot het openbaar ministerie echter de arrestanten toch vrij te laten. Er zitten nu nog zeventien mensen vast die wor den verdacht van openlijke ge weldpleging en vernielingen. DEN HAAG (GPD) - Minister Gardeniers (volksgezondheid) is alsnog bereid de provin cies zelf te laten beslissen over de sluiting van ziekenhuizen. Zij verklaarde dit gisteren bij de hervatting van het debat over de vermindering van het aantal ziekenhuisbedden. Uit recente gesprekken met gedeputeerden is haar gebleken dat de provincies toch bereid zijn zelf deze beslissingen te nemen. Zij kwam gisteren met haar uitspraak tegemoet aan de Tweede Kamer, die eveneens van mening is dat niet de minister maar de lagere overheden dergelijke beslissingen moeten nemen. Mevrouw Gardeniers zei dat tot haar brief over de sluiting van ziekenhuizen van juli van dit jaar, een groot aantal provincies niet bereid was zelf over te gaan tot de sluiting van ziekenhuizen. Vandaar dat zij in haar brief met duidelijke voorstellen is geko men. Inmiddels is haar gebleken dat deze provincies nu wel be reid zijn zelf met voorstellen te komen. ROTTERDAM (ANP) - Zes Rotterdamse corpsstudenten moeten vóór het eind van de ze maand hun kamers in de studentenflat aan de Maas boulevard in Rotterdam ver laten wegens het herhaalde lijk wegtreiteren van hun niet welgevallige medebewoners. De president van de recht bank in Rotterdam bepaalde dit onlangs in kort geding dat de eigenaresse van de flat, de stichting studentenhuisves ting, tegen het zestal had aan gespannen. De zes bewonen in de flat een zogenaamde eenheid, die uit totaal elf kamers bestaat. Vol gens directeur E.H. Gröllers van de stichting wilden de zes dat de overige vijf kamers ook door corpsstudenten zouden worden betrokken. Urgent woningzoekenden die de stichting echter voor bewoning van de kamers aanwees, werden steeds weg gepest omdat zij niet tot hun club behoorden. Tot de inti midatiepraktijken behoorde onder meer het dichtkitten van deursloten pn vernieling van het kamerinterieur, aldus Gröllers. Rechtbankpresident mr. F. Ni- vard zag in de gedragingen van de gedaagden voldoende grond voor ontbinding van de huurovereenkomst. Hij noemde het onaanvaardbaar dat studenten die over goede, goedkope en zwaar gesubsi dieerde woonruimte beschik ken, minder bevoorrechte studenten die nog geen wo ning hebben, belemmeren. Algemene ziekenhui zen Volgens de bewindsvrouwe heb ben de provincies alleen om voorstellen gevraagd met betrek king tot de verschillende catego- rieën ziekenhuizen die onder de wet ziekenhuisvoorzieningen vallen. Maar van de 28 regio's bleken er slechts vijf op voor hand bereid ook maatregelen te overwegen op het gebied van de algemene ziekenhuizen. Juist op dit terrein dienen echter volgens de minister de meeste bedden te verdwijnen. Uit het nadere overleg met de ge deputeerden. dat in september is gevoerd, bleek dat de provincies en regio's nu wel bereid zijn zelf over te gaan tot het aanwijzing van te sluiten ziekenhuizen. Van daar dat minister Gardeniers heeft besloten de provincies de kans te geven eerder uitgebrach te adviezen te actualiseren, of om hen via een versnelde procedure alsnog de kans te geven zelf met voorstellen te komen. De minister wil een vermindering met in totaal 8000 bedden. De Kamer liet dinsdag al blijken daar geen grote moeite mee te hebben. Het streven is om het aantal ziekenhuisbedden te ver minderen tot 37 voor elke 10.000 Nederlanders. Het is de bedoe ling om de gehele maatregel op 1 april 1984 door te voeren. DEN HAAG (ANP) - De man die dinsdagavond dood in een wo ning in Den Haag werd aange troffen en die door messteken om het leven was gebracht, blijkt de 30-jarige Mohammed Ben Ali Abidi te zijn, die vermoedelijk Amsterdam als woonplaats had. Een tweede man, die door omwo nenden met een schotwond werd overgebracht naar een zieken huis, was er gisteren nog slecht aan toe. ADVERTENTIE SCHIPHOL (ANP) Moeder Theresa, de Nobelprijswinnares voor de vrede, arriveerde gisteren op Schiphol, waar zij werd begroet door Neder landse zusters. Morgen zal zij in Leuven een ere-doctoraat ontvangen. Tijdens een eucharistieviering in de kathedrale kerk te Rotterdam riep zij haar toehoorders op de strijd aan te binden tegen abortus. Zij noemde abortus in een fel pleidooi de grootste vernieler van de irrede. Moeder Theresa, oorspronkeljk afkomstig uit de Balkan, verricht al jarenlang verzorgend werk onder de armen in de Derde Wereld, met name in India. Groene Betaalcheques en de Groene Betaalpas. Gegarandeerd tot f 100 - per cheque. Zonder kosten erknjgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland. DEN HAAG (ANP) - Een gemid deld verlies voor de gokkers van in totaal 50 gulden per uur maakt een rendabele exploitatie van speelautomaten mogelijk, terwijl het verlies voor de spelers bin nen sociaal aanvaardbare gren zen ligt. Dat schrijven de staats secretarissen Van Zeil (economi sche zaken) en Scheltema (justi tie) in een brief aan de Tweede Kamer, waarin zij aangeven wel ke regels zij willen treffen om de gewijzigde wet op de kansspelen uit te voeren als die van kracht is geworden. De bewindslieden willen verder voorschriften over de duur van het spel en de hoogte van de prij zen om potentiële spelers te be hoeden voor al te grote gevolgen hunner goklust. Behalve het gemiddelde verlies van 50 gulden per uur willen zij daarom de apparaten afgesteld hebben op een inzet per spel van ten hoogste een kwartje een ge middelde uitkering van tenmin ste 60 procent van de inzet, een spelduur van ten minste drie se conden en een maximumprijs die niet hoger mag zijn dan 200 maal de inzet. De voorschriften die de staatsse cretarissen in het hoofd hebben, slaan niet op behendigheidsauto maten, maar ook deze moeten van zodanig aard zijn dat men zijn fortuin niet al te snel kan verspelen, terwijl toch de exploi tant aardigheid in het exploite ren kan houden. Als eis zal gelden dat niet meer dan tien vrije spelen per spel gewon nen mogen worden. Geen salaris bij onderwij sstaking DEN HAAG (ANP) - Het onder- wijzend personeel krijgt geen sa laris uitbetaald voor uren en da gen waarop leerkrachten staken. De overheid zal de schoolbestu ren geen enkele vergoeding ge ven voor de tijd waarop perso neel, in strijd met de verplichtin gen, opzettelijk nalaat zijn werk te doen. Dit heeft het ministerie van onder wijs en wetenschappen gisteren meegedeeld. Hiermee houdt mi nister Deetman vast aan de ge dragslijn die twee jaar geleden kenbaar werd gemaakt. WEERRAPPORTEN E 3 c 2 P X J1 1 ll Amsterdam be- w. 14 8 17 De Bilt regenbui 13 8 7 Deelen regenbui 12 9 6 Eelde 13 8 7 Eindhoven regenbui 13 8 18 Den Helder 15 9 13 •Rotterdam regenbui 12 9 6 Twente regenbui 12 8 12 Vlissingen regenbui 13 11 12 Zd.-Limburg 11 9 10 Aberdeen 10 6 8 Athene onbew. 24 15 0 Barcelona onbew. 27 14 0 licht bew. 12 8 6 Bordeaux 18 11 33 Brussel 13 10 14 Frankfort 13 9 14 Genève zwaar bew. 18 9 22 Helsinki geheel bew. 7 5 9 Innsbruck 18 10 Klagenfurt 16 10 2 Kopenhagen half bew. 12 9 15 Lissabon licht bew. 20 12 2 Locarno half bew. 12 8 5 Londen half bew. 13 9 7 Luxemburg regenbui 11 8 17 Madrid onbew. 22 9 2 Malaga 31 18 0 Mallorca 27 18 0 Malta onbew. 25 19 0 München 16 9 6 licht bew. 19 15 0.9 Oslo regen 7 5 9 regen 14 1) 6 zwaar bew. 0 Split geheel bew. 19 18 0 Stockholm geheel bew. 11 9 15 10 2 14 8 19 Casa Blanca half bew. 22 11 0 Istanbul onbew. 15 Las Palmas onbew. 26 21 0 Tel-Aviv licht bew. 31 21 0 DEN HAAG (GPD) - In Den Haag. maar ook daarbuiten, is met be grip. teleurstelling maar soms ook nauwelijks verholen vreug de gereageerd op het besluit van premier Van Agt zich niet langer kandidaat te stellen voor een mi nisterspost. De meeste reacties spreken echter zonder meer hun teleurstelling uit over het besluit. PvdA-leider Den Uyl kijkt met een gevoel van respect op de pe riode-Van Agt terug. Als gedoodverfde coalitiepartner van het CDA werd de WD ver rast door het onverwachte be sluit van Van Agt. De liberale fractievoorzitter Ed Nijpels zei dat zijn fractie met buitengewo ne waardering terugkijkt op de periode van het kabinet-Van Agt I van CDA en WD. „Het vertrek van Van Agt betekent een groot verlies voor het CDA en de Ne derlandse politiek", aldus Nij pels. De WD heeft er overigens alle ver trouwen in dat ook de nieuwe CDA-leider, Lubbers, in staat zal zijn leiding te geven aan een „hecht, daadkrachtig en eensge zind kabinet". In de wandelgan gen lieten WD-Kamerleden overigens blijken in het geheel niet ongelukkig te zijn over de beslissing van Van Agt. Zij den ken meer bewegingsvrijheid te krijgen bij een premier Lubbers, dan bij Van Agt. Oud-fractieleider Hans Wiegel noemde het vertrek een verlies voor het land en voor het CDA. Wel had hij er alle begrip voor dat Van Agt na elf tropenjaren in de politiek dit besluit heeft geno men. Hij meent dat Van Agt en zijn vrouw nu nog een leeftijd hebben waarop zij nog iets nieuws kunnen beginnen. Scherpe kritiek PvdA-fractieleider Den Uyl bena drukte in zijn verkjaring de lange periode waarin Van Agt zich voor het bestuur van het land heeft ingezet. „De PvdA heeft hem in die elf jaar zowel naast als tegenover zich gevonden. Er is sprake geweest van samenwer king en er zijn fasen geweest van ernstige meningsverschillen over zijn beleid en van scherpe kritiek op zijn standpunten," al dus Den Uyl. Het CDA betreurt in hoge mate het besluit van de minister-presi dent, maar begrijpt en respec teert de persoonlijke overwegin gen die hem hiertoe hebben ge bracht. De verklaring van het CDA-bestuur wordt onderschre ven door het CDA-fractiebestuur en leidende CDA-politici. Oud-fractieleider Wim Aantjes zei dat Van Agt correct gebruik heeft gemaakt van diens voorbe houd. Hij had het terugtrekken echter nog niet op zo korte ter mijn na de verkiezingen ver wacht. D'66 vindt dat het vertrek van Van Agt op een verrassend moment komt. Uit uitlatingen van de pre mier tijdens de afgelopen verkie zingsstrijd viel op te maken dat hij zelf graag leiding zou hebben willen geven aan een CDA-WD- kabinet. "Kiezersbedrog" De kleine linkse partijen zijn niet erg onder de indruk van het be sluit van Van Agt. Zo vraagt de PPR-fractie zich af waarom Van Agt dit besluit pas na de verkie zingen heeft genomen. Dit lijkt op kiezersbedrog. De PPR wijst er verder op dat Van Agt altijd een zekere minachting voor het parlement heeft getoond. „Mis schien kunnen we nu naar wat nieuwere omgangsvormen," al dus de PPR. De kleinere confessionele partijen wijzen erop dat Van Agt formeel het recht had op te stappen. Maar Schutte (GPV) vindt toch dat een aantal mensen in het CDA met teleurstelling zullen moeten con stateren dat zij zich in Van Agt hebben vergist. Sociale partners Van de sociale partners heeft de FNV met opluchting op het ver trek van Van Agt gereageerd. Voorzitter Wim Kok vroeg zich af hoe het mogelijk is dat zon be langrijke lijst als die van het CDA werd aangevoerd door een man, die zo nadrukkelijk in zijn achterhoofd had na de verkiezin gen niet meer beschikbaar te zijn. Kok wees erop dat Van Agt zich ten opzichte van de vakbonden en hun leden niet heeft laten kennen "als een man die erg open stond voor de ideeën van ons en contacten met ons". CNV-voorzitter Harm van der Meulen noemde de terugtreding een tragische gebeurtenis. „Maar opgemerkt moet worden dat Van Agt zelf erkent dat de kritiek van de afgelopen tijd hem heeft aan gesproken" Ook Van der Meu len wees erop dat de contacten tussen Van Agt en het CNV op een laag pitje stonden. Dat heeft bij het CNV aanleiding gegeven tot irritatie. De werkgevers betreuren het ver trek van Van Agt. Het VNO vindt het jammer dat Van Agt niet zal terugkeren in een nieuw kabinet. „Juist nu hebben we iemand no dig van zijn formaat om het nieu we team te leiden," aldus VNO- directeur Holle Het tijdstip waarop Van Agt vertrekt noem de hij wat ongelukkig. In nauwelijks zeven maanden tijd is het gezicht van de Ne derlandse politiek drastisch veranderd. Tien jaar lang is het politieke toneel gedomi neerd door de acteurs Den Uyl, Van Agt. Wiegel en Ter louw Met het vertrek van Dries van Agt uit de actieve politiek komt daaraan een einde. Dat had een jaar eerder al kun nen gebeuren, als Den Uyl en Van Agt de even dramatische als vergeefse oproep van D'66-leider Jan Terlouw had den gevolgd om terug te tre den. „Jij, Joop en ik", schreef Terlouw aan Van Agt, zouden daardoor de totstandkoming van een kabinet van CDA. PvdA en D'66 een dienst be wijzen. Het mocht toen niet zo wezen. Meer dan ooit waren in de zo mer van 1981 de 'mannetjes minstens zo belangrijk als de ideeën van de politieke par tijen. Het zou voor die man netjes teveel eer zijn het mis lukken van het tweede kabi net-Van Agt alleen daaraan te wijten, maar de „ïncompati- bilité des humeurs" van het genoemde drietal heeft er ze ker toe bijgedragen. Grote schoonmaak PvdA-leider Den Uyl is er, on gewild, de directe aanstichter van dat vanaf deze herfst nieuwe gezichten het politie ke toneel zullen vullen. De val van het kabinet-Van Agt heeft immers direct geleid tot de grote schoonmaak die de Haagse politiek volgens ve len zo hard nodig heeft. Wiegel was de eerste die het - zij het al eerder - voor gezien hield. Evenals bij Van Agt speelden bij Wiegel een com binatie van politieke moe heid en persoonlijke omstan digheden een rol. Maar nam hij zijn besluit nog op eigen kracht. Den Uyl en in minde re mate ook Terlouw zagen hun politieke toekomst be paald door de mislukte po ging van Van Kemenade een kabinet van PvdA en CDA te Grote stap De politieke en menselijke ver schillen tussen de drie mo gen groot zijn, de wijze waar op zij hun laatste dagen in de landspolitiek slijten vertoont veel overeenkomsten. Alle drie hebben zich slechts met door Hans de Bruijn grote tegenzin zgn door hun partijen tot lijsttrekker laten aanwijzen; alle drie hebben laten weten niet van plan te zijn de volle vier jaar waar voor zij op 8 september door de kiezers zijn gekozen, uit te dienen. Uitzonderlijk Van Agt. Den Uyl en Terlouw zullen de komende maanden als 'gewone' kamerleden in de groene bankjes zitten Het mag zeker een uitzonderlijke situatie worden genoemd dat drie voormalige politieke lei ders, van twee wie ex-pre miers, die stap terug doen. Terlouw is wellicht de eerste die vertrekt, diens animo voor de actieve politiek is zo mogelijk nog geringer dan die van Van Agt. Do CDA premier zal de volgende zijn die opstapt, na een paar maandjes in de Kamer. Een commissariaat van de konin gin lonkt. Volgend jaar komt Noord-Brabant vrg, en ook over Limburg valt wel te pra ten als voor gouverneur Sjeng Kremers een andere post (minister?) gevonden kan worden. Den Uyl - van de grote vier de man met de langste ervaring - zal het ook wel het langst vol houden. Hij zal zich de kans niet laten ontnemen na Van Agt. na Wiegel en na Terlouw de politiek vaarwel te zeggen. Als oppositieleider zullen we nog wel enige tijd van hem horen. Invloed De belangrijkste vraag is nu wat voor invloed het besluit van Van Agt /.al hebben. Op de Nederlandse politiek, op de coalitie die nu in de maak is, maar vooral op het CDA Het is niet toevallig dat Van Agt zgn besluit pas nu be kend maakte. Toch kwam het voor vrijwel iedereen als een verrassing Al sinds juli wist men in en buiten het CDA dat bij Van Agt de ambitie er uit was en dat de mogelijk heid bestond dat hg op een zekere dag gevlogen zou zijn. Het CDA-bestuur had daarvóór al de grootste moeite gehad om hem over te halen nog eens lijsttrekker te worden De CDA-top voorzag dat het CDA het zonder Van Agt bij de verkiezingen wel eens heel moeilgk zou kunnen krggen in de strgd om de grootste parti) met een zich herstellende PvdA Het succes bleef uit, al zou het CDA zonder Van Agt nog meer verloren hebben De PvdA kreeg de grootste frac- Het feit dat CDA en WD nu een werkbare meerderheid hebben, heeft echter veel ver anderd. Het CDA heeft dc coalitie met de PvdA niet echt seneus geprobeerd. De samenwerking met de WD lijkt - op wat probleempjes na - in kannen en kruiken. Kort om, het tijdstip was rgp voor dc grote stap. Van Agt gaf hel gisteren op zgn persconferentie ook volmon dig toe: het mislukken van de besprekingen met de PvdA is niet van invloed geweest op de inhoud van zijn besluit, slechts op het tijdstip waarop hij het bekendmaakte. Door zo snel zijn terugtreden bekend te maken heeft Van Agt het CDA in elk geval de gelegenheid gegeven zich op een nieuwe situatie in te stel len. Dat zal voor het CDA een krachtproef worden, want die partij heeft nog geen erva ring met het bestaan zonder Van Agt Identiteit Het CDA raakt nu zgn „Van Agt-gezicht" kwgt en bij veel christen-emocraten over heersten gisteren dan ook de twijfels over wat dat het CDA voor de toekomst zal bren gen. De identiteit van het nieuwe CDA is tot nog toe vooral de identiteit van Van Agt geweest, tot aergernis van veel CDA-politici. Of het „Lubbers-gezicht" de partij weer in de kiezersgunst zal doen stggen is zeer de vraag. Ook de uitstraling die Lub bers in het midden van de ja ren '70 tot grote populariteit bracht, is immers tanende. Van Agt stootte mensen af. of wist ze juist aan zich te bin den. Lubbers mag dan als compromissen-sluiter ren grote naam hebben opge bouwd, dat bestempelt hem nog niet als vanzelfsprekend tot een groot leider En die heeft het CDA. nu de kiezers zich steeds meer van de christendemocratie afkeren, hard nodig In de laatste verkiezingscam pagne heeft al een rol ge speeld dat CDA'ers, die niet met de PvdA wilden regeren, op de WD stemden. Van Agt heeft zich in de slotweken van de verkiezingscampagne OW die ontwikkeling grote zorgen gemaakt. Van Agt heeft nooit verhuld dat de WD zgn voorkeur had Maar Lubbers voorkeuren zijn zelfs voor de mensen uit zgn directe omgeving niet he lemaal duidelgk, laat staan voor de kiezers Het is daar om zeker met denkbeeldig dat premier Lubbers in het CDA de rol van tussenpaus zal gaan spelen. Slordig Het CDA zal nu haar program matische identiteit gestbltc moeten geven tegenover de kiezers. Het zal een nieuwe weg moeten gaan zoeken. Minder op de persoon ge richt, omdat Lubbers nu een maal niet zo in elkaar zit Het CDA heeft een programma waarmee een behoorlgk ka binetsbeleid is te voeren. Van Agt sprong met dat program ma nogal eens slordig om. Veel meer dan onder Van Agt mag bij Ruud Lubbers wor den verwacht dat de bood schap belangrgker wordt dan de brenger ervan. De manier waarop het CDA zijn stempel zal weten te drukken op het komende regeerakkoord en de regeringsverklaring zal van die opstelling een eerste indicatie kunnen geven- Het is niet voor niets dat bij de WD het terugtreden van Van Agt weinig enthousiast is ontvangen. Van Agt zit al jaren veel meer op de econo mische koers die de VVD voor ogen staat. Hg ts een „bezuiniger pur sang" gewor den en met hem aan het roer van het land was de woelige politieke zee nog wel te bezci len Lubber* politieke historie op dat punt boezemt de WD aanmerkelgk minder ver trouwen in Het hoeft nie mand te verbazen als de eer ste efTecten daarvan al spoe dig te merken zullen zgn.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7