actief in I vrije tijd Steeds meer academici werkloos Grote verschillen bij beoordeling scripties Ik ben nogal huishoudelijk ingesteld' 'Ik neem 't me kwalijk dat ik geen werk heb' "Als vrouw zijn je kansen kleiner" "Installateur betaalt niet voor fouten" LEIDEN - Het grapje wordt in zijn vriendenkring regelmatig ge maakt. "Nee, vanavond kan ik niet bij jullie komen. Ik moet thuisblijven. Het arbeidsbureau belt namelijk, omdat ze een baantje voor me hebben gevonden". Hij is 26, begin vorig jaar afgestudeerd, werkte daarna enkele maanden als historicus en is sinds begin dit jaar zonder werk. "Ik heb, pak 'm beet, zo'n 25 keer gesolliciteerd tot nu toe. In het begin minstens één keer per week, later ongeveer één keer in de twee weken. Niet, omdat ik geen haast zou hebben met het vin den van een baan, maar je ziet het toch zelf: er staan haast geen vacatures meer in de krant". Hij solliciteert nu ook naar andere banen, dat wil zeggen: banen waarvoor je geen geschiedenis-opleiding nodig hebt. Hij pakt een uitgeknipte advertentie van tafel en zegt: "Kijk, hier wordt een voorlichter gevraagd. Op dit soort vacatures solliciteer ik ook". Tijdens z'n studie heeft hü naar eigen zeggen niet zoveel nage dacht over de toekomst. (Een historicus grasduint natuurlijk bij voorkeur in het verleden, maar dat terzijde.) "Spijt? Waarom zou ik spijt moeten hebben van m'n studie? Nee zeg, stel je voor: als ik die studie zou verfoeien, zou ik helemaal niets leuks overhou den. Nu kan ik tenminste nog met plezier op die tijd terugkij ken". Ooit nog als historicus aan de slag komen - het lijkt hem een droom. "Ik heb ook de foute bijvakken gedaan. Wat de goede zijn? Bestuurskunde, bedrijskunde en economie. Ik zou aan een promotie kunnen gaan werken. Een onderwerp heb ik: de voor oorlogse radiocensuur. Probleem is natuurlijk dat ik een uitke ring krijg. Ga ik nu schrijven, dan betekent dat dat de sociale dienst mijn onderzoek betaalt. En dat kan natuurlijk niet". Gedesillusioneerd is hij niet. "Ik ben nog jong natuurlijk. Mijn buurman, bijvoorbeeld, is al driejaar zonder werk. Hij is chemi cus en onlangs zeiden ze tegen hem; u bent al te oud. Zover is het met mij nog niet gekomen". "Daar komt bij", vervolgt hij even later, "dat ik me nu nog steeds redelijk weet te redden. M'n vrouw werkt en ik doe een deel van de huishouding. Ik ben nogal huishoudelijk ingesteld. Boven dien voed ik m'n pas geboren zoontje op. Lezen doe ik natuur lijk ook, op die manier blijf ik bij". LEIDEN - Hij is 33, klinisch psycholoog van beroep en sinds twee jaar werkloos. "En ik wil anoniem blijven, want ik neem het mezelf kwalijk dat ik geen werk heb", voegt hij daar zélf aan toe. Calvinistisch opgevoed, veronderstellen wij. "Nee, slecht katholiek", grapt hij. "Tijdens m'n studie heb ik er nooit bij stil gestaan of ik nu wel of niet een baan zou vinden. Ik had daar geen specifieke gedachten over. Natuurlijk, ik wist dat veel mensen klinische psychologie studeerden, dus je kon wel op je vingers natellen dat de markt een keer verzadigd zou worden". Hij heeft naar schatting zo'n vijftig keer gesolliciteerd en ving telkens bot. "Ze zoeken mensen die ervaring hebben, mij heb ben ze dus niet nodig. Op deze manier blijf je natuurlijk wel in een cirkel gevangen, want als je niet werkt zul je ook nooit erva ring opdoen". De illusie dat hij wel snel een baan zou vinden is inmiddels ge smolten als sneeuw voor de zon, toch denkt hij nog wel aan de slag te komen. "Nu vul ik m'n dagen met lezen en muziekma- ken. Ik geef bovendien één keer per week les op een volksuni versiteit. Therapie heb ik ook weieens gedaan. Kennissen met relatieproblemen geholpen. Ja, noem dat maar vriendendien sten". Hij heeft ooit overwogen een proefschrift te schrijven, maar het bleef bij die overweging. "Ik zou een proefschrift gaan schrijven over psychologie en religie, maar het boeide me bij nader inzien toch niet zo. Daar komt nog eens bij dat ik zeer moeilijk schrijf. Ik heb daar veel problemen mee. Wat weer niet wegneemt dat ik onlangs wel een artikel heb geschreven over een psychologisch onderwerp". Een paar keer was hij de op één na laatste tijdens een sollicitatie procedure. En toen hij pas afgestudeerd was, werd hem een baan op HBO-niveau aangeboden. Hij weigerde; dat was toch te min voor hem, Inmiddels denkt hij daar anders over. "Ik zou nu wel een baan accepteren op HBO-niveau. Hoewel, je wordt dan wel weer geconfronteerd met mensen van de sociale academie. Mensen die vaak goed kunnen ouwehoeren, maar niet over zo veel feitenkennis beschikken. Ik vind de term HBO-er overigens misplaatst voor iemand van de sociale academie. Een chemisch analist op MBO-niveau moet vaker een boek opslaan dan een leerling van de sociale academie". Is hij een somber mens geworden door alle tegenslag? "Nee, leuk is anders, maar somber ben ik niet. Ik denk altijd aan wat Nietsz- che, één van mijn lievelingsauteurs, heeft gezegd: Was mich nicht umbringt, starkt mich". i dan naar het arbeidsbureau, tevergeefs op zoek naar een baan. Dat lot wacht steeds n DO/ST N f Leiden J LEIDEN Het Leidse arbeidsbu reau houdt eens in de zoveel tijd een zogenaamde werkgeversen- quete. Heeft een ondernemer ba nen te vergeven, dan kan hij dat kenbaar maken. Voor academici was er de laatste keer niets bij. Bij het Leidse arbeidsbureau ston den vorig jaar in totaal 431 werk loze academici ingeschreven; 303 mannen en 128 vrouwen. De tus senstand voor dit jaar luidt: 364 mannen (6.7 procent van het to taal aantal ingeschrevenen) en 190 vrouwen (8.3 procent). "Vorige week hebben we een ge sprek gehad met bestuurders van de Leidse universiteit", ver telt mevrouw Capel, werkzaam bij het arbeidsbureau. "De vraag waar het om draaide: hoe geven we meer bekendheid aan dit pro bleem". Vroeger kon je nog weieens acade mici plaatsen via de zogenaamde tijdelijke arbeidsplaatsenrege ling, vertelt ze verder. "Die men sen konden dan tijdelijk werken en vanuit die situatie solliciteren. Maar tegenwoordig is dat er ook met meer bij. Bijna al het geld is door de overheid in het jeugd- plan gestopt; en dat is niet be stemd voor academici, ouder dan 23. En dat zijn ze toch bijna alle maal!" Veel extra aandacht voor academi ci is haast onmogelijk. Want: "we hebben zoveel doelgroepen en de vraag is maar: waar leg je de prioriteiten. Vergeet niet dat er veel kansarme mensen zijn, die her- of bijscholing nodig hebben. Natuurlijk mag je de academici niet vergeten, maar we kunnen niet zeggen: nu zullen we ons eens een tijdje vooral op de aca demici richten". Een woordvoerder van het Bureau Arbeidsvoorziening Academici, een bureau dat valt onder het mi nisterie van Sociale Zaken, ver telt dat er eind augustus dit jaar in totaal 9977 academici werk loos waren in Nederland. 7207 mannen en 2770 vrouwen. Bar en boos is vooral de werkloos heid onder de psychologen. Eind juli dit jaar zaten er 1161 zonder door Wim Brands werk. Ook hoog scoren de tech nische wetenschappers (1010), mensen die medicijnen hebben gestudeerd (778), pedagogen en andragogen (716), juristen (733), sociologen (637), taalweten schappers (698) en biologen (652). Het Bureau Arbeidsvoorziening Academici probeert op verschil lende manieren academici aan het werk te krijgen. "Maar", ver telt de woordvoerder, "laat ik voorop stellen dat het zeer moei lijk is; de vraag naar academici is nu eenmaal afgenomen. Maar goed, ondertussen brengen we een vacature-krant uit, een aan bod-blad, dat naar de werkge vers gaat en we hebben een lan delijk net van vacaturebanken". Evenals de woordvoerdster van het Leidse arbeidsbureau vertelt hij dat het landelijke beleid voor al is gericht op de jonge school verlaters. "De aadacht gaat uit naar jonge mensen tot 23 jaar. De academici vallen daar niet onder. Ik zeg niet: dat is goed of fout. Dat beleid is vastgesteld door de politici en moet dus uitgevoerd worden". F. v.d. Meer lid van het dagelijks bestuur van de universiteit vindt dat de faculteiten zich moeten af vragen wat er precies met de af gestudeerden gebeurt. Vinden ze werk. of voert hun weg richting Sociale Dienst? "Ze moeten die gegevens hebben. En mocht nou blijken dat maar erg weinig men sen van hun faculteit werk krij gen, dan is het misschien niet zo'n slecht idee om eens te pro beren een goeie neus te ontwik kelen voor de gaten in de ar beidsmarkt". V.d. Meer bedoelt dat studenten DONDERDAG 14 OKTOBER 1982 bijvoorbeeld in de gelegenheid moeten worden gesteld om twee in plaats van één bijvak te volgen mocht dat nuttig blijken te zijn. "Het vinden van stageplaatsen is ook een goed begin. De student doet ervaring op en kan vanuit die positie proberen de sprong te maken naar een vaste baan". Maar natuurlijk - ook de bestuur der geeft toe dat het in de toe komst steeds moeilijker zal wor den een baan te vinden. En erg veel kan de universiteit niet doen. "Studenten zullen reke ning moeten houden met de kans dat een baan moeten accep teren waarvoor ze hun opleiding eigenlijk niet nodig hebben. Wij zullen de mensen er vanzelfspre kend op moeten wijzen dat het niet goed is om veel illusies te koesteren". LEIDEN - Ze is 29, heeft biologie gestudeerd en drieëneenhalf jaar lang een zogenaamde ZWO- beurs gehad om haar promotie voor te bereiden. Van de univer siteit heeft ze toestemming ge kregen om nog tot 1 januari '83 op de subfaculteit aan haar proefschrift te werken. En daarna? "Daarna hoop ik nog een keer uitstel te krijgen, want ik wil in mei promoveren". Ge solliciteerd heeft ze al iedere ke ren. "M'n onderzoek liep slecht en daarom heb ik geprobeerd om een baan te krijgen, maar tot nu toe is dat steeds mislukt. Scho len wilden me niet hebben; waar schijnlijk omdat je in hun ogen te geleerd bent. Zeker als je dr. voor je naam hebt staan denken ze al gauw: oh, die denkt zeker dat ze de wijsheid in pacht heeft. En ik mag dan na m'n kandi daats wel een paar jaar voor de klas hebben gestaan, maar erg veel didactische vaardigheden bezit ik niet". Vorige week heeft ze nog gesollici teerd. Vergeefs. "Ik werd afge wezen, omdat ik geen kostwin ner ben. Meestal doe ik voorko men dat ik alleenstaand ben, want als ze horen dat je met een vriend samenwoont kun je wel inpakken. Daar kunnen weieens kinderen van komen, denken ze, en dat hebben ze liever niet. Als vrouw heb je echt veel minder kansen; dat is beslist geen onzin. Een vriendin van mij kreeg te ho ren: sorry, maar we kunnen u niet aannemen. U bent niet mo biel, want stelt u zich voor dat uw man moet verhuizen in ver band met z'n werk...." Ze heeft ook een keer gesollici teerd naar een baantje als verte genwoordigster bij een bedrijf. In die sector krijg je makkelijker een baantje, vertelt ze, maar: "Je wordt dan wel weer geconfron teerd met andere Droblemen. Wil je wetenschappelijk werk doen, dan is het handig om te promo veren, want anders denken ze: zo, die heeft wel een paar jaar on derzoek gedaan, maar het niet af gemaakt. Bij een bedrijf daaren tegen denken ze al gauw: zo, die is cum laude afgestudeerd, heeft een paar jaar onderzoek gedaan, die zal wel zeer geleerd zijn. Dan krijgen ze het weieens benauwd, omdat degene die je chef wordt niet zo'n goede opleiding blijkt te hebben". Spijt dat ze biologie is gaan stude ren heeft ze nog nooit gehad. "Het is een leuk vak, daar blijf ik bij. Ik ben overigens geen vaki dioot, ben niet van plan om 24 uur per dag aan m'n werk te den ken. Misschien is dat wel in m'n nadeel. De sollicitatiegesprek ken die ik tot nu toe heb gevoerd waren steeds zeer leuk, gezellig zelfs, maar wie weet kwam ik juist daardoor niet wetenschap pelijk genoeg over". Somber gestemd is ze nog niet, want: "Ik heb nog steeds niet echt fanatiek gesolliciteerd. Het is niet zo dat ik alles aangrijp om een briefje te schrijven, iemand op te bellen enzovoorts. Zou ik echter geen baan vinden, dan krijgen we onherroepelijk moei lijkheden. Dan moeten m'n vriend en ik dit huis verkopen en naar een flat verhuizen". Dat idee: de hele dag in je flatje zit ten, van lieverlede kinderen krij gen, daar krijgt ze wel 'ns nacht- LW S -ambtenaar: LEIDEN - De Leidse Woningstich ting (LWS) betwijfelt of de Am sterdamse Verwarmings Maat schappij (AVM) wel betaalt voor de fouten in de centrale verwar mingsinstallatie van de 230 nieu we woningen aan de Oranje- gracht en omgeving. De AVM is door de gemeente aan sprakelijk gesteld voor een groot deel van de gebreken in de c.v.- installatie. Het college van B en W heeft echter afgezien van een proces tegen de AVM nadat is overeengekomen dat de verwar mingsmaatschappij ruim drie ton toelegt op de aanleg van een nieuwe verwarmingsinstallatie in de woningen. Volgens de chef van de Technische Dienst van de LWS zouden andere bedrijven echter bereid zijn de nieuwe c.v.- ïnstallatie aan te brengen voor hetzelfde bedrag als de AVM. Er is daardoor gerede twijfel ont staan of de AVM er wel iets op toelegt. Met de aanleg van een nieuwe c.v.- installatie in het woningencom plex is een bedrag gemoeid van ruim 1,3 miljoen gulden. De AVM heeft zich bereid verklaard de nieuwe installatie aan te bren gen voor een bedrag van ruim één miljoen gulden. Volgens de Leidse Woningstichting had de gemeente andere installateurs om offertes moeten vragen zodat vast zou komen te staan dat men niet goedkoper uit is door andere installateurs in te schakelen. Uit het feit dat andere aannemers voor dezelfde prijs willen werken als de AVM zou blijken dat de kostenbegroting die voor de gemeente is gemaakt aan de hoge kant is geweest. Vermoede lijk zal die begroting opnieuw worden nagelopen en andere in stallateurs alsnog om een offerte worden gevraagd. Kinderkledingbeurs In clubhuis Matilo, Zaanstraat 126. is zaterdag een kin derkledingbeurs. De beurs be vat winterkleding in de ma ten tot en met 188. Per per soon mogen maximaal dertig stuks aan kleding worden in gebracht. Van de opbrengst van de beurs wordt dertig procent ingehouden; dit geld wordt besteed aan peuter-, speelzaal Knuffel. Wie kle ding in te brengen heeft kan dit vrijdagavond van zeven tot negen uur doen; een kwar tier vantevoren kan men een volgnummer trekken dat de hele beurs geldig blijft. Ver koop voor mensen die kleding hebben ingebracht heeft za terdagochtend plaats van tien tot elf uur, de algemene verkoop is van elf tot één uur. Verdere informatie: clubhuis Matilo, tel. 412515 of bij An- nelies Lewis, tel. 312432. Rommelmarkt (1) In het Breehuys. Breestraat 19, wordt zaterdag van negen tot vijf uur een rommelmarkt georganiseerd met kleding, platen, boeken, kastjes en nog meer. Verder draait en een rad van avontuur en zijn er broodjes verkrijgbaar. Rommelmarkt (2) De hervormde wijkgemeente Morskwartier houdt vrijdag en zaterdag de jaarlijkse rommelmarkt in de Marana- thakerk. ingang Dijkstraat 2a. De opbrengst is ten bate van het wijkwerk. Antiek, cu riosa, veel boeken, Indische hapjes, speelgoed, handwerk, kleding en meubels zijn te koop; verder is er een grab belton, rad van avontuur, een ballonnenwedstrijd voor de jeugd, ballen gooien enz. Ope ningstijden: vrijdagavond van zeven tot tien uur en za terdag van tien tot drie uur. Dansexpressie Sinds kort is er een nieuwe cur sus dansexpressie begonnen in het Volkshuis. Op deze cu- rus is nog plaats. De cursus wordt op maandagavond van half tien tot half elf gege ven. Inlichtingen bij de afde ling volwassnenwerk van het Leidse Volkshuis. Apothekers- dijk 33, tel. 149180. LEIDEN - Wat is nou een goede en wat een slechte doctoraalscrip tie? Het blijkt nogal moeilijk te zijn dat te bepalen. Tenminste, dat blijkt uit een onderzoek, ge daan door het Centrum voor On derzoek van Maatschappelijke Tegenstellingen van de Leidse universiteit. Zestig doctoraalscripties heeft het COMT onderzocht, afkomstig van alle opleidingen in Neder land in de culturele antropologie, de politicologie en de sociologie. De scripties zijn geschreven in de periode van september 1978 tot september 1980. Het doel van het onderzoek was o.a.: hoe wordt het schrijven van de scrip ties begeleid, hoe komen ze tot stand en hoeveel kwaliteit bezit ten ze. De scripties werden anoniem - de scripties waren onherkenbaar gemaakt - herbeoordeeld door Nederlandse sociale weten schappers, voor het merendeel werkzaam aan een universiteit. De belangrijkste uitkomsten van de herbeoordeling: - De waardering voor de scripties is aanzienlijk minder geworden: van 7,5 naar 5,9. Eenderde gaat meer dan twee punten achteruit en 27 van de 57 scripties werden beoordeeld met een onvoldoen de. - Scripties die oorspronkelijk een 8 of hoger kregen, komen bij her- beoordeling niet beter uit de bus dan scripties die oorspronkelijk een cijfer lager dan 8 kregen. Bij de herbeoordeling was het ook opvallend dat er nogal eens ver schil van mening was tussen we tenschappers die dezelfde scrip tie een cijfer moesten geven. Veertig scripties werden door twee wetenschappers beoor deeld; in 22 allen gaf de ene een onvoldoende en de andere een voldoende. Van belang is het volgens de Leid se onderzoekers dat de scriptie door meer dan één persoon wordt beoordeeld. Dat zal vol gens hen een betere en eerlijke vaststelling van de kwaltiteit be vorderen. De onderzoekers stel len voor de scriptie door drie per sonen te laten beoordelen: de be geleider, een faculteitslid en ie mand van een andere universi teit die werkzaam is op hetzelfde vakgebied. Uit het onderzoek is overigens ook gebleken dat studenten aanmer kelijk langer aan hun scriptie werken dan de vier maanden die daarvoor in de studiegidsen staat aangegeven. De tijd die ligt tus sen begin en voltooiing van de scriptie bedraagt gemiddeld elf maanden. De tijd die een student daadwerkelijk aan de scriptie be steedt op basis van veertig uur per week is zeven maanden. De onderzoekers vinden het in het licht van de vele jammerklach ten die hierover de ronde doen opzienbarend dat slechts een en kele student uit het onderzoek melding heeft gemaakt van eni gerlei vorm van scriptie-leed. (psychische moeilijkheden, con flicten met begeleiders) Dat neemt overigens niet weg dat twintig procent van de studenten de begeleiding ronduit slecht vond en 35 procent matig. Tekenend is tevens dat ondanks de soms vele criteria die studiegid sen vermelden voor de beoorde ling van doctoraal-scripties, maar liefst 85 procent van de do centen verklaart uitsluitend op basis van ervaring en gezond ver stand een oordeel uit te spreken. Slechts een kleine minderheid - van de studenten kan dan ook aangeven welke motivering de docent voor het cijfer heeft gege-

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4