Lozingsrecht nog onzeker Steeds Meer fouten in AZL aangemeld Turkse kinderen land uitgezet 'Makelaar trekt profijt van Leidse woningnood' WD-fractie acht zich niet aan besluit B en W gebonden 85.- DONDERDAG 14 OKTOBER 1982 Bij verhuur flats Morssingel LEIDEN - Het PSP-raadslid De La Mar heeft het college van B en W gevraagd een eind te maken aan de wijze waarop Data Makelaar dij probeert de woningen te ver huren die in aanbouw zijn op de hoek van de Morssingel met de Stationsweg. Gegadigden die volgens de make laardij in aanmerking komen voor één van de woningen krij gen een contract ter onderteke ning aangeboden waarin wordt vastgelegd dat de huurder, na toekenning van de woning, zes procent van de jaarhuur aan de makelaardij betaalt. Volgens een grove berekening van het PSP- raadslid zou Data-makelaardij op deze manier zo'n 13.000 gulden opstrijken. De La Mar meent dat de makelaardij op ongeoorloofde wijze profiteert van de woning nood en dat een dergelijke prak tijk niet door de beugel kan. In opdracht van Planconsult bv worden op de hoek van de Mors singel en de Stationsweg in to taal 26 premiehuurwoningen en vijf winkels gebouwd. De ver huur is in handen van Data Ma kelaardij die gegadigden voor de woningen voordraagt bij het Bu reau Huisvesting. Momenteel zouden ongeveer 60 gegadigden in principe in aanmerking ko men voor toewijzing. Zij krijgen een contract aangeboden waarin is opgenomen dat de huurder na toekenning van de woning zes procent van de jaarhuur aan de makelaardij betaalt. Onderteke ning van het contract zou vol gens Data Makelaardij garantie zijn voor extra bemidde ling naar de gemeente toe zodat de toewijzing dan wel in orde z komen. De La Mar vraagt het college v en W stappen te ondernemen om een eind te maken aan deze prak tijken en te bevorderen om al on dertekende overeenkomstenon- verbindend te verklaren. De woningen die op de hoek van de Morssingel en Stationsweg in aanbouw zijn. Dank zij bekendheid procedure LEIDEN - Het aantal klachten dat in 1981 door patiénten van het AZL en familieleden van patiën ten werd ingediend daalde enig zins ten opzichte van 1980: in '80 registreerde men 78 klachten, m '81 70 Wel verdubbelde het aan tal meldingen van personeelsle den over fouten, ongevallen en bijna-ongelukken: 74 in '80, 173 in '81 De verdubbeling heeft echter vol gens het AZL vooral te maken met een grote meldingsbereid heid van het personeel door de inburgering van de procedures rondom fouten. Vooral de grote re bekendheid van de zogenaam de FONA-commissie (fouten, on gevallen en near-accidents) heeft tot de verdubbeling geleid. Van de klachten van patiënten en familieleden werden 36 gegrond geacht, dne twijfelachtig en 31 ongegrond. Van de gegronde klachten hadden negentien be trekking op fouten, een op een ongeval, een op een byna-onge- luk en vijftien op problemen be treffende accommodatie en beje gening. leidden in '81 volgens het AZL tot een aantal maatregelen om in de toekomst zoveel mogelijk voorvallen te voorkomen. Het overgrote deel van de voorvallen had overigens geen blijvend let sel voor patiënten tot gevolg. Autoshow iu Groenoordhal LEIDEN - In de Groenoordhallen begint vanavond de autoshow, die vroeger onder de naam Bo- vag-show werd gepresenteerd. Omdat minder garagebedrijven dan voorheen bij de organisatie zijn betrokken luidt de naam nu occasionshow Kamsteeg bv en het Motorhuis bv. Volgens directeur A. Kamsteeg van het gelijknamige firma zag een aantal garagebedrijven nogal op tegen de kosten die het orga niseren van de show met zich meebrengt. LEIDEN - De WD-fractie in de Leidse gemeenteraad gaat niet zonder meer akkoord met de invoering van een lozingsrecht. De fractie acht zich niet gebonden aan het voorstel van het college van B en W, ondanks het feit dat de twee liberale wethou ders in dit college het voorstel ondersteunen. B en W werden het dinsdag onder ling eens over de invoering van de nieuwe belasting. Het voor stel komt erop neer dat huiseige naren voortaan zo'n vijftig gul den per jaar lozingsrecht gaan betalen. Fractieleider Kuijers van de WD wijst erop dat in het collegepro gramma staat dat er een onder zoek moet komen naar de moge lijkheid van de invoering en/of verhoging van gemeentelijke be lastingen. "Wij hebben nog niet het totale inzicht in wat dat on derzoek heeft opgeleverd. Er is een aantal vraagpunten". De WD-fractie is van mening dat het gemeentebestuur uiterst te rughoudend moet zijn als het gaat om lastenverzwaring en dat alleen tot invoering van een nieu we belasting moet worden over gegaan als er geen andere moge lijkheden zijn. Kuijers merkt op dat er op dit punt "nog enig ver schil van mening bestaat". De WD vraagt zich met name af of de wettelijke limiet in de op brengst van de onroerend goed- belasting al is bereikt, zoals PvdA-wethouder Bordewijk meent. Hoe hoog de opbrengst van de ogb maximaal mag zijn hangt af van de uitkering die een gemeente van het rijk ontvangt. De hoogte van de uitkering staat nog niet vast en de maximale hoogte van het ogb-tarief is dus gebaseerd op een schatting. Kuijers zegt evenwel sinds giste ren over informatie te beschik ken, waaruit blijkt dat er binnen enkele weken duidelijkheid komt over de rijksbijdrage. "De wethouders zijn niet aan het voorstel gebonden als er zich nieuwe feiten voordoen", aldus Kuijers. De fractieleider merkt verder op dat er ook vraagtekens blijven als de invoering van een nieuwe belasting onontkoom baar is. De datum van invoering van een lozingsrecht hoeft volgens Ki^j- ers niet per sé 1 januari te zijn. Het belastingjaar zou men ook van bijvoorbeeld december tot december kunnen laten lopen. Kuijers wijst er ten slotte op dat het invoeren van een nieuwe be lasting kosten met zich mee brengt. "Twee drie ton. Toch zonde van het geld als het achter wege kan blijven". "Dat de WD-fractie akkoord zou zijn met de invoering van het lo zingsrecht is iets te expliciet ge steld. Wij willen de ruimte heb ben om in de commissies en de raad hierover een definitief standpunt in te nemen", aldus Kuijers. Van de interne meldingen door personeel hadden 78 betrekking op fouten, 86 op ongevallen en negen op bijna-ongelukken. Op vallend is de sterke stijging van het aantal ongevallen dat door de verpleging werd gemeld. Het grootste deel van deze ongeval len had betrekking op "uit bed vallen". De artsen waren verant woordelijk voor 41 procent van de interne meldingen, de verple ging voor 57 procent en andere personeelsleden voor twee pro cent. De klachten en interne meldingen Niettemin staan er in de Groenoordhallen tweehonderd auto's die wel onder de garantie- bepalingen van het Bovag garan tiebewijs vallen. De garantie is voor deze gelegenheid v. rl.m;d van een duur van dne maanden tot de periode tot 2 apnl 1983 In de runderhal worden daarnaast vele gebruikte auto's zonder garantie tentoongesteld De openingstijden: vanavond en vrijdagavond van zeven tot tien uur en zaterdag overdag van elf tot vijf uur. LEIDEN - Drie Turkse kinderen zijn gisteren door de Leidse poli tie op het vliegtuig naar hun ge boorteland gezet. De kinderen, zeven, negen en twaalf jaar oud, verbleven sinds begin dit jaar bij hun vader in Leiden. De vader, een 40-jarige Leidenaar van Turkse afkomst, verloor vo rige week dinsdag een kort ge ding tegen de beslissing van de staatssecretaris van justitie. moesten naar hun moeder in Turkije De kinderen waren zon der papieren Nederland binnen gekomen en de vader kon vol gens de staatssecretaris niet aan tonen dat hij het ouderlijk gezag had. Vader en moeder zyn in 1980 gescheiden. Sen met fïc/emb bladbhee/d Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser S.O.S. (1) Vandaag bü WittevMn. een prima mini /urk/e. Kompleet met been warmers in een kontrast - kleur, die trouwens ook terugkomt in een streep maar uit zwart/oker. oker/petrol en oker/ Vrouw gewone bij botsing LEIDEN - Een 70-jarige vrouw uit Leiden is gisteravond omstreeks zes uur met inwendig letsel op genomen in het Academisch Zie kenhuis. Zij verleende op het kruispunt Churchilllaan en Vijf Meilaan met haar auto geen voor rang aan een vrachtauto die, vol gens ooggetuigen, met hoge snel heid op haar inreed. Bazar Leger des Heils LEIDEN In het gebouw van het Leger des Heils wordt maandag een bazar gehouden. De op brengst is bestemd voor een te huis voor blinde kinderen in Noord-India. De bazar begint om half twee in gebouw Hooigracht 30. De Zijlpoort die al vele maanden afgesloten i Verbeter situatie bij Zijlpoort LEIDEN - Raadslid Van Oos ten (PPR) heeft er bij B en W nogmaals op aangedrongen om de situatie voor fietsers bij de Zijlpoort te verbeteren. Het fietspad ter weerszijde van de Zijlpoort is volgens Van Oosten gevaarlijk door de onoverzichtelijkheid en door de hoge afscheidings banden. Het fietspad is bo vendien heel smal. Het raadslid heeft in het voor jaar er al op aangedrongen dat de poort wordt openge steld, maar de eigenaar van de poort was daartoe nog niet in staat. Er moesten nog werkzaamheden aan de poort worden uitgevoerd, die de tot en met de zomer zouden du ren. "Ik heb de indruk dat de zo merperiode inmiddels wel verstreken is, maar er geen enkele vooruitgang zit in de werkzaamheden", aldus Van Oosten. Met de kans op slecht weer en dus een glad wegdek neemt de kans op on gelukken toe, zo meent het raadslid. En wéér is er mot in het nu wel hele enge Leidse dierenbos. Alle dierenbeschermers lig gen onderhand met elkaar overhoop. Nu is er weer wrij ving ontstaan tussen de werkgroep Leiden van de stichting S.o.s. voor huisdie ren en het hoofdbestuur. Uit een advertentie in deze krant blijkt dat het hoofdbestuur niets meer met de afdeling Leiden te maken wil hebben. De afdeling Leiden is Wil van 't Reve uit Oegstgeest en een groepje van zeven medewer kers. Zij houden zich al een jaar of zeven, acht bezig met het overplaatsen van huisdie ren. 'Baasjes' die om wat voor reden dan ook van hun huis dier af willen en genoeg mens zijn om het beestje niet er gens ^op de Veluwe uit de au to te kieperen, kunnen bij 'huize Van 't Reve' aanklop pen. Sinds een jaar of twee opereert Wil van 't Reve namens de stichting S.o.s. voor huisdie ren. Stichting-oprichtster Anna Coster heeft haar 'aan getrokken'. Maar van diezelf de mevrouw Coster mag Wil van 't Reve niet langer onder de S.o.s.-vlag werken "omdat zij de doelstellingen van de stichting niet nakomt" Van 't Reve zegt dat het haar verder een zorg zal zijn "want we draaien gewoon met ons ploegje door. Of we nu Jan tje, Pietje of S.o.s. heten, maakt verder niets uit". S.O.S. (2) Wel noemt Van 't Reve de ad vertentie in het Leidsch Dag blad "een flauwe zet van me vrouw Coster", die zij een "grote ego-tripster" vindt. "Zij wil dat wij louter en al leen de dierenmishandeling, met name de gore handel in honden, bestrijden. Dat wil len wij best, maar daarnaast willen we gewoon bezig ble ven met het overplaatsen van huisdieren. Van mevrouw Coster mag dat niet". Ook het feit dat mevrouw Cos- ter alle inkomsten van de ver schillende afdelingen wil op strijken. vindt Wil van 't Reve een belachelijke zaak "Om die reden ligt de afdeling Dordrecht bijvoorbeeld ook met haar overhoop. Mevrouw woon een internationale noodkreet". S.O.S. (3) Anna Coster, grondlegster van de S.o.s., vindt het een logi sche gang van zaken dat de afdeling Leiden "noodge dwongen is uitgetreden". "Ze doen daar in Leiden heel nut tig werk met het overplaat sen van huisdieren, maar ze houden zich niet aan de doel stellingen van onze stichting. Namelijk de dierenbescher mers zo veel mogelijk wets kennis bijbrengen zodat er aan de basis professioneler gewerkt kan worden Daar werd in Leiden niets aan ge daan zodat we deze werk groep te verstaan hebben ge geven dat ze maar beter kon den uittreden Dat is ge beurd. maar later bleek dat nog steeds de naam S o s werd gevoerd Daar ontston den bij het publiek allerlei misvattingen over zodat wy hebben besloten om een der gelijke advertentie te plaat sen Van een conflict is ver der helemaal geen sprake In tegendeel ik heb namelijk al le respect voor het werk van mevrouw Van 't Reve. Alleen heeft zy kennelijk nooit goed de positie en de doelstellin gen van de stichting begre pen" Van de aan haar adres gerichte kritiek zegt mevrouw Coster weinig te begrijpen "Er wordt wel eens gezegd over my wat denkt dat wijf wel Nou ik denk helemaal niets Dit wijf zet zich alleen vol overgave in voor de huisdie ren en meer niet. Ik maak cursuspaketten. ik bezoek af delingen, ik onderhandel met de overheid en ik onderzoek de wet om te kijken of er nog gaten zyn die algemene maat regelen van bestuur mogelijk maken Ik werk veertien uur per dag en mijn keuken ligt vol met afgebeten nagels. Dat komt door de spanningen En als ze dan met felle persoon lijke kritiek komen dan zeg ik waarom toch7 Ik doe het toch niet voor mezelf, ik doe het voor de dieren' De talloze ruzies in de dieren beschermingswereld zyn vol gens mevrouw Coster te wij ten aan het feit dat veel die renliefhebbers beter met die ren dan met mensen kunnen omgaan Coster "Er zijn in Nederland 105 organisaties die zich met de dierenbe scherming bezighouden en twintig daarvan onderhande len zelfstandig met de over heid. Het is toch wel een hele trieste zaak dat al die men sen, die zich inzetten voor de dieren, met met elkaar kun nen samenwerken" Wil van 't Reve hierop "Da's helemaal waar De ellende is echter dat mevrouw Coster weigert om met wie dan ook samen te werken Die wil echt helemaal haar eigen gan getje gaan en verder met nie mand iets te maken hebben" Afijn, weer een patstelling dus Nog even en de dieren nemen zelf plaats achter de bestuur stafels J V Het Van 't Reve- team met een der tien maanden ou de bouvier en drie jaar oude tekkel die nog altijd op een geschikt thuis wachten. Wil van 't Reve tn het midden, rechts Margreet Dobber en links Jos Ro denburg. Coster wil dat geld gebruiken om een soort bejaardenhuis voor honden te beginnen. Persoonlijk vind ik dat ner gens op slaan want het enige waar oude honden iets aan hebben, is persoonlijk con tact. Die beesten zijn er hele maal niet bij gebaat om hun oude dag op een of andere hondenhoeve door te bren gen zonder hun eigen baasje of bazinnetje. Dan kun je ze net zo goed een spuitje ge ven". De werkwijze van de stichting S.o.s. vindt Wil van 't RtVI soms bedenkelijk: "Mevrouw Coster kwam een keer met het plan om actie te voeren tegen zogenaamd laks poli- tie-optreden tegen dieren mishandeling Maar zoiets kan ik me niet veroorloven Wij hebben juist uitstekende contacten met de politie in de hele regio. We hoeven maar een gil te geven en ze staan voor ons. Dan ga ik toch geen actie tegen deze mensen voe ren. Ook vroeg mevrouw Coster mij een keer om het slachthuis aan te klagen in verband met de rituele slach tingen. Alles leuk en aardig, maar wat bereik je met zulke acties7 Dat de Marokkanen in het vervolg de rituele slachtingen in hun achterka mer houden". Wil van 't Reve is van plan om te blijven werken met de naam S.o.s "Los van de stichting, dat wel maar de naam S.o.s. kunnen ze ons met afpikken want dat is ge-

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3