Disconto l/2 procent omlaag AEG saneert: tweeduizend ontslagen Beurs Amsterdam kort zakelijk marktberichten Griekenland ontkent niet nakomen orders -C Rundvlees niet meer wat het is geweest Werkloosheid horeca dit jaar verdubbeld Dalende lijn zet door "Niveau bezoeker Efficiency beurs hoger' Bonden overwegen speerpuntactie NS Drie miljoen subsidie voor KNP EG-commissie akkoord met Duitse staatsgarantie Beursoverzlcht DONDERDAG 14 OKTOBER 1982 Verwijt De Federatie Toelevering Bouw (FTB) is van mening dat de hui dige slechte gang van zaken in de bouwnijverheid maar ten dele wordt veroorzaakt door de eco nomische crisis. Het ontbreken van een evenwichtig bouwbeleid van de overheid, opgenomen in een meeijarenbegroting en geba seerd op een realistische finan ciering is minstens zo'n belang rijke oorzaak van de desastreuze situatie in de bouw, vindt de FTB. Zij zal daarom de komende kabi netsformateur van de zorgelijke ontwikkelingen in de bouw op de hoogte stellen en aandringen op een meerjarenprogramme- ring. De omzet van de toeleveringsbe drijven is volgens de FTB in en kele jaren teruggelopen met 25 tot 35 procent. Wereldvoedsel Nederland heeft het Wereldvoed selprogramma van de Verenigde Naties (WFP) voor 1983 en 1984 een bijdrage van 128,5 miljoen gulden toegezegd, zo heeft het WFP bekendgemaakt. Die omvat levering van 33.500 ton graan als mede een subsidie van 164 gul den per ton in contanten op de vervoerskosten. De Verenigde Staten hebben voor de komende twee jaar 250 mil joen dollar (682,5 miljoen gulden) toegezegd in de vorm van voed sel, geld en dienstverlening. Dat is dertig miljoen dollar (ruim tachtig miljoen gulden) meer dan de Amerikaanse bijdrage voor de voorafgaande twee jaar. In totaal zijn de toezeggingen aan de VN-instelling voor 1983 en 1984 daarmee gekomen op 990 miljoen dollar (2,7 miljard gul den), terwijl het WFP denkt 1.2 miljard dollar (3,3 miljard gul den) nodig te hebben voor de le ning van hongersnood in ontwik kelingslanden. Boek In de periode juli 1981 tot en met juni 1982 hebben Nederlandse gezinnen evenveel algemene boeken (romans, fiction etc.) kocht als in de daaraan voo gaande periode van vier kwarta len. Een gezin kocht in genoem de periode gemiddeld zeven boe ken voor een totaalbedrag van 136 gulden. Dat blijkt uit gege vens van de Stichting speurwerk betreffende het boek. In de afgelopen vier kwartalen werden in totaal 35,2 miljoen boeken gekocht voor een bedrag van 667 miljoen gulden. Deze omzet komt ongeveer overeen met de verkoop in voorgaande jaren. De consument betaalt nu gemiddeld 18,95 gulden er boek, aldus de stichting, die haar gege vens baseert op steekproeven. Van Kempen en Be geer Koninklijke Van Kempen en Be geer (sieraden) rekent als gevolg van ongunstige ontwikkelingen ook voor 1982 op een aanzienlijk verlies, zo heeft de raad van be stuur bekendgemaakt. Over 1981 werd een verlies geleden van 1,4 min. De noodzakelijke beleidsombui gingen zullen pas in 1983 effect kunnen sorteren. In verband met deze ombuigingen is de raad van bestuur in juli uitgebreid met drs. W.T.J. Zuiderpa. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente- veiling van 13 oktober 1982. Boerekool per kg 0,76, spe-ziebonen 2,30-2,60, groene kool 0,53, spitskool 0,37-0,38, bospeen II 0,24-1,16, waspeen Al-per kist 3,20-6,60, AII-3.20-3.70, BI- 3,20-7.60, BII-3,20. Cl 2,70-4.60. CII-1,20- 2,70, breekpgen BI-per kist 2,70-3,50, CI- 5,10, 6,40, prei A per kg 0,47-0,76. prei B per kg 0,28-0,35, radijs (bos) 0,32-0,34, schorseneren A 1,70-1,95, B 0,95, C 0,14, uien per kg 0,37-0,70, peterselie (krul) 0,31-0,34, selderij (bos) 0,14-0,18, bloem kool 6 per bak I 0,57-0,78, 6 II 0.23-0,54, 8 I 0,38-0,59, 8 II 0,23, 10 I 0,47-0,49 doek04 Economie DEN HAAG (ANP) - De Griekse ambassade in Den Haag heeft gisteren ontkend, dat de huidige regering in Griekenland door vo rige regeringen gesloten contrac ten met buitenlandse onderne mingen niet wil nakomen. De ambassade reageert hiermee op berichten, dat onder andere Phi lips een order van maximaal der tig miljoen gulden is misgelopen. Het ging bij Philips om de leve ring van medische apparatuur aan drie nieuwe ziekenhuizen in Griekenland. Volgens de Griekse ambassade zijn er rond de contracten moei lijkheden gerezen door procedu refouten. De nieuwe (socialisti sche) regering ontdekte, dat vol gens de Griekse wetgeving, de contracten ongeldig waren, om dat zy niet ondertekend waren door de directies van de zieken huizen, maar door de minister van sociale zaken. De raad van staat in Griekenland heeft de zaak onderzocht en de ongeldig heid van de contracten beves tigd, aldus de ambassade. De contracten kunnen volgens de ambassade alsnog rondkomen, als "er goede wil wordt getoond van de kant v^n de firma's". De dialoog met de betrokken bui tenlandse ondernemingen wordt voortgezet. De besprekingen kunnen binnen een maand wor den afgerond, aldus de ambassa de. RIJSWIJK (ANP) De kwaliteit van het Nederlandse rundvlees gaat langzamerhand achteruit. Die teruggang is toe te schrijven aan het toenemende gebruik door boeren van zogenoemde Hol- stein Friesian stieren. Het dagelijks bestuur van het produkt- schap voor vee en vlees heeft dat gisteren gesteld Dat produkt- schap is een organisatie waarin alle bedrijfstakken uit de vee- en vleessector gezamenlijk proberen om onder meer de kwaliteit van hun produkten aan mimmumregels te onderwerpen Koeien die door Holstein Friesian stieren worden gedekt, geven weliswaar meer melk, maar "leveren minder malse biefstuk ken", zo blijkt uit een nota van het dagelijks bestuur Bestond in 1975 ongeveer een procent van alle inseminaties bij koeien uit sperma van HF-stieren, vorig jaar was dat al bijna 23 procent De veehouder verdient driekwart van zijn inkomen aan de melk. Het vlees zorgt voor twintig tot dertig procent van zijn inkomen. Veeboeren hebben dus liever koeien die veel melk produceren dan kalveren en runderen die goed in het vlees zitten. In het eerste halfjaar van 1982 heeft de consument tien procent minder rund- en kalfsvlees gekocht dan in dezelfde periode van 1981. Oorzaak van deze scherpe daling is niet de lagere kwaliteit van het vlees, maar de dalende koopkracht en de gestegen prij zen van het vlees. AMSTERDAM (ANP) - Volgens Horecaf voorzitter G. van der Veen zal het hotel-, restaurant- en cafébedrijf eind dit jaar naar verwachting 30 000 werklozen tellen, een verdubbeling vergele ken met 1981. Hij sprak gisteren bij de presentatie van het jaarverslag 1981 van de Horecaf. de Nederlandse bond van werk gevers m deze sector Bij dé bond zijn 1100 meest grote be drijven aangesloten. Naar de mening van de Horecaf- voorzitter zijn de werkgevers in de hotellene en aanverwante be drijven wat kopschuw bij het aannemen van personeel Hij wijt dit aan het ontslagbeleid in ons land. Het duurt volgens hem veel te lang (zes maanden) om via het arbeidsbureau een werkne mer te ontslaan "We tornen niet aan de rechten van de werknemers, maar staan ach ter hot idee om in geval van ont slag bij overtolligheid de proce dure te versnellen", aldus Van der Veen. Volgens hem proberen veel ondernemers thans in het zomerseizoen hun bedrijf met scholieren en studenten gaande te houden in de zekerheid, dat dit personeel in september weer vertrekt. Een lichtpuntje noemde Van der Veen de loonmatiging in ons land. De hotellene kan als gevolg daarvan vergeleken met het bui tenland goedkoper worden, waardoor de randstad en vooral Amsterdam goed draait, aldus de Horecaf-voorzitter. (Van één onzer verslaggevers) AMSTERDAM De Nederlandsche Bank heeft haar tarie ven vandaag over de hele linie met een half procent ver laagd in reactie op internationale rente-ontwikkeling en gezien de positie van de gulden op de wisselmarkt. De vorige wijziging van de tarie ven, verlaging met een vol pro cent, dateert van 27 augustus. De tarieven zijn nu op het laagste punt gekomen sinds 13 oktober 1978. De gunstige ontwikkeling op het rentefront, vorige week ingezet in de Verenigde Staten, lijkt zich daarmee door te zetten. Dat blijkt ook uit een tariefswijziging in Groot-Brittannië, waar de gro te handelsbanken hun basisrente met ingang van vandaag hebben verlaagd met eveneens een half procent. Het Britse tarief zakt daarmee voor het eerst sinds ruim vier jaar geleden naar 9,5 procent. Barclays Bank zette de verlaging in, gevolgd door Natio nal Westminster, Midland en Lloyds Bank. De door de Nederlandsche Bank doorgevoerde verlagingen be treft drie tarieven. Het wisseldis conto is nu op 6,5 procent is ge bracht. De voorschotrente - het tarief waartegen handelsbanken kunnen lenen bij de centrale bank - zakt naar 7 procent en het promesse-disconto komt op 7,5 procent. Dit laatste disconto is het tarief, waaraan de handels banken de rentevoet koppelen AMSTERDAM (ANP) - De effi ciency beurs in het Amsterdam se RAI-complex, die gisteren zijn deuren heeft gesloten voor het publiek, is volgens RAI-woord- voerder W. van Amerongen een succes geworden. Niet alleen werd met ruim 134.000 bezoekers dezelfde stand bereikt als van de laatste effciency beurs twee jaar geleden, maar bovendien was het niveau van de gemiddelde bezoeker hoger dan twee jaar ge leden. Naar het oordeel van vele stand houders/exposanten kwamen ve le mensen met duidelijke op drachten naar de beurs. Zij stel den zakelijk gerichte vragen en waren kritischer. Ook vertegen woordigers van midden- en kleinbedrijf toonden deze keer duidelijk grote belangstelling voor de elektronische kantoor machines, moderne, soms in kleur werkende kopieermachi nes en tekstverwerkende appara tuur. voor kortlopende kredieten en leningen aan het bedrijfsleven. Bovendeien werd vanmorgen als gevolg van de discontoverlaging het offieciële tarief voor daggeld verlaagd van 7,25 naar 6,25 pro cent. De renteverlaging heeft inmiddels reacties uitgelokt van de levens verzekeringsmaatschappijen, die de hgypotheekrente met 0,4 pro cent naar beneden hebben ge bracht. De basisrente voor hypo theken met gemeentegarantie en voor hypothecaire leningen tot en met 75 procent van de execu- tiewaarde is daarmee onder de tien procent (9,9) gekomen. Akzo besloot eveneens tot een reactie, met het oog op de 100 miljoen obligatielening waarop morgen kan worden ingeschreven. De rente op deze lening per 1988- 1992 is verlaagd van 11 tot 10,75 procent. De uitgiftekoers is vast gesteld op 100 procent, waardoor het effectief rendement 10,75 procent bedraagt. Overigens komt de maatregel van de Nederlandsche Bank niet als een verrassing. Op de geldmarkt stegen de tarieven gisteren nog langzaam omdat het besluit een dag later werd verwacht, maar hieraan kwam een eind toen dui delijk werd dat er iets stond te gebeuren. Op de Amsterdamse effectenbeurs vroeg men zich in eerste instantie wel af of een half procent verlaging niet aan de zui nige kant is. Het wachten is nu op eventuele, voor Nederland maatgevende, maatregelen van de Duitse Bundesbank. AMSTERDAM - Leden van de vervoersbonden FNV en Federatie Spoorweg Vakvereniging kwamen gisteren in de kantine van het Centraal Station bijeen om zich te beraden over acties uit protest tegen bevriezing van de ambtenarensalarissen. AMSTERDAM (ANP) Het spoor wegpersoneel uit Amsterdam, dat in de hoofdstad bijeen was op een vergadering van de Ver- voersbond FNV en van de fede ratieve Spoorweg Vakvereniging FSV, heeft zich gisteren overdui delijk bereid verklaard acties te gaan voeren tegen de plannen om de ambtenarensalarissen te bevriezen. Slechts een van de 151 aanwezige NS'ers stemde blan co, de rest voor. De actiebereid heid onder NS-personeel bleek eerder deze week op bijeenkom sten in Rotterdam en Zutphen. Jan Koster van de Vervoersbond FNV zei gisteren dat de opkomst zijn stoutste verwachtingen overtrof. "Dat komt bii de NS niet vaak voor, en ik beschouw dat dan ook als een symptoom dat het nu maar eens afgelopen moet zijn met het als schietschijf gebruiken van spoorwegperso neel", aldus Koster. Volgens hem heeft dat de afgelopen jaren al 7.5 procent meer ingeleverd dan de werknemers uit het parti culiere bedrijfsleven, en is het nu tijd voor een harde signaalactie. Ook het Eindhovense NS-perso neel is bereid actie te voeren te gen de plannen van de regering om de lonen van ambtenaren en trendvolgers te bevriezen. Dat bleek gisteren op een door de bonden belegde bijeenkomst in Eindhoven. De aanwezigen stemden unaniem in met het voornemen van de bonden om in de tweede helft van november het treinverkeer 24 uur stil te leggen. Vanavond vindt in Eindhoven nog een tweede vergadering 'met NS-per- soneel plaats. De besturen van de vervoersbond FNV en van de FSV denken aan een 24-uurs speerpuntactie op de spoorwegknooppunten. maar een aantal leden bleek hardere acties als meerdaagse stakingen en zelfs algehele stakingen te willen. Ook werd getwijfeld aan de actiebereidheid van het CNV, die zich wat terughoudender op stelt. MAASTRICHT (ANP) - De Ko ninklijke Papierfabrieken n.v. in Maastricht krijgt een eenmalige subsidie van dne miljoen gulden ter stimulering van arbeidstijd verkorting. Dat heeft staatssecre taris Van Zeü van sociale zaken en werkgelegenheid gisteren toe gezegd tijdens een werkbezoek aan het bedryf. De subsidie is bedoeld om een bij drage te leveren in de overgangs- kosten die een reorganisatie van het bedrijf met zich meebrengt. Dat reorganisatieplan heeft on der meer een wijziging tot gevolg in het ploegendienstsysteem, zo zijn de papierfabriek en de bon den begin dit jaar overeengeko- De wijziging houdt in een over gang per 1 januari 1984 van vier- ploegen vol-continudienst naar een gecombineerde 4/5-ploegen- dienst met arbeidstijdverkorting van 40 naar 36 uur per week en een overgang van een andere vierploegen-continudienst naar een dneploegen-semi-continu- dienst, waardoor omvangryke investeringen in extra appara tuur nodig zijn. Dat levert 58 nieuwe arbeidsplaat sen op. alle te bezetten door me dewerkers van het bednjf die door andere aspecten van de reorganisatie overcompleet zijn geworden. Door inleveren van ploegentoeslagen en uitbreiding van de bedrijfstijd hoeven de kosten per eenheid produkt met te stijgen D> overgang naar komst kost miljoenen guldens, aldus het ministerie van sociale zaken Een gedeelte daarvan wordt voor 1982 gedekt door de eenmalige subsidie. Van Zeil legde er gisteren de na druk op dat die subsidie niet concurrentievervalsend werkt omdat het geen continu-bijdrage is in de exploitatiekosten, noch een vorm van loonsubsidie FRANKFORT (ANP) - AEG-Tele- funken Hausgerate AG, de op het terrein van de huishoudelijke apparaten werkzame dochter maatschappij van het in ernstige moeilijkheden verkerende con cern AEG, ziet af van de verkoop van produkten van Neff en Zan- ker. Zij gaat zich geheel concen treren op produkten van het merk AEG. Dat brengt mee dat in de komende twaalf maanden tweeduizend mensen in die be drijfstak worden ontslagen. Dat is de kern van een nieuw sane ringsplan voor AEG-Telefunken Hausgerate dat gisteren in grote lijnen is gepubliceerd. Volgens de oorspronkelijke plan nen zouden de AEG-dochterbe- drijven Zanker in Tubingen en Neff in Bretten worden gesloten en zou hun produktie worden overgeheveld naar AEG-Hausge- rate. De verliezen zouden door verbetering van het capaciteits- gebruik kunnen worden wegge werkt. Neff (failliet) en Zanker (uitstel van betaling) proberen evenwel in samenwerking met de regering van de Duitse deel staat Baden-Wurttemberg hun eigen produktie voort te zetten. Presjdenf-directeur Gunter Tumm van AEG-Telefunken Hausgera te deelde mee dat met concur renten van AEG wordt onder handeld over deelneming in dan wel overneming van Neff en Zanker. Als het Westduitse kar telbureau in Berlijn geen be- maakt wordt Neil overge- door Bosch-Siemens Hausgerate. Een van de belang stellenden voor Zanker is koel- kastfabrikante Liebherr. Huishoudelijke apparaten van AEG zullen volgens Tumm in de toekomst worden gemaakt in Neurenberg (wasautomaten, wasdrogers en afwasmachines), Rotheburg ober der Tauber (for nuizen en kleine apparaten). Bad Neustadt-Saale (heetwaterappa raten). Mainz-Kostheim (vries kisten) en Kassei (koel- en vries kasten). AEG-Telefunken Hausgerate pioet in 1984 weer zonder verlies werken en wil haar personeels sterkte in dat jaar op de gewen ste 8 000 man in Duitsland neo- ben gebracht Er werken er over de hele wereld nu 18.000. Vorig jaar verwezenlijkten zij een om zet van 2,4 miljard mark en vol gens Tumm zal in 1984 een we- reldomzet van 1,7 miljard wor den bereikt. Door het afstoten van Neff. Zanker en Kuppersbusch wordt de bin nenlandse personeelssterkte van thans 16.000 eerst tot 10.000 ver minderd. Vervolgens zullen tweeduizend mensen hun werk kwijtraken Heinz Duit, voorzitter van de con cerndirectie, zei er vertrouwen in te hebben dat het nieuwe sane ringsplan een belangrijke bedra ge zal leveren aan de redding van het gehele concern. De procedu re voor uitstel van betaling, die op 9 augustus werd aangevraagd, zal volgens hem waarschijnlijk eind oktober begin november beginnen In Brussel heet de Europese Com missie meegedeeld dat zy geen bezwaar maakt tegen het verle nen van een Duitse staatsgaran tie voor nieuwe kredieten waar mee AEG moet worden gered. Kredieten van 1,1 miljard mark stellen het concern in staat een omvangrijk herstructurerings programma uit te voeren om eind 1983 weer winstgevend te worden. De commissie noemde de garantie in het belang van de Europese Economische Ge meenschap. DONDERDAG 14 OKTOBER 1982 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN TokyoP Viking 116 50 115 00 166 00 187 00 34* 00 348 OU GOUD EN ZILVER BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse effectenbeurs ging vandaag opnieuw byzonder goedgemutst van start De om standigheden waren er dan ook naar Wall Street was weer fors hoger, terwyl de handel in Ame rika byzonder groot was De olie- aandelen fungeerden als trek paard op de Amerikaanse beurs Kon. Olie profiteerde hiervan en overschreed in Amsterdam de 100 grens op 100,20, byna twee gulden hoger Deze koers was een hoogtepunt voor dit jaar Ook andere fond sen bleken met gemak de hoog ste punt voor dit jaar te bereiken Gist Brocades (met een histo nsch hoogtepunt) In de huidige markt, waann alles Wk verzrke- vd door r guldens by. Er f 4 omhoog naar 126,1 Nederlanden eveneens irkt kwa

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 25