Dubbel feest op Witte School C S""*1 Nieuwkoop opent grenzen voor bedrijven uit regio Gewoon een Hollands plaatje DONDERDAG 14 OKTOBER 1982 L1SSE "D'r moest iets gebeuren. De mensen waren zo erbarmelijk gehuisvest dat het niet kon uit blijven dat een vereniging werd opgericht". Zo verklaart G.J. Wassenaar de geboorte van de Lisser woningbouwvereniging "Volksbelang", waarvan hij de voorzitter is. Op 17 oktober is het precies 75 jaar geleden dat een groepje idealisti sche arbeiders besloot iets aan de schrijnende woningnood ("Men woonde in schuren omdat er geen huizen waren") te doen en "Volksbelang" oprichtten. De initiatiefnemers kwamen voort uit de rooms-katholieke volks bond (EKVB), een voorloper van de huidige FNV. De vereniging werd echter niet op godsdiensti ge grondslag gevestigd, iets dat in het oprichtingsjaar 1907 uit zonderlijk was en van moed ge tuigde. Bij de vergaderingen was echter wel een "geestelijk advi seur" aanwezig die een doorslag gevende inbreng had. Voorzitter Wassenaar legt uit:"Het waren doodgewone jongens die deskundige hulp nodig hadden om de vereniging van de grond te krijgen. Een geestelijke had gestudeerd en bracht een brok geleerdheid in". Het duurde zeven jaar voor de eer ste woningen ook daadwerkelijk werden gebouwd. Aan de Julia- nastraat werden in 1914 de num mers 102 tot en met 125 neerge zet. De grondprijs bedroeg in die tijd twee kwartjes per vierkante meter. De woningen moesten een huur opbrengen van 1,85 gul den per maand. Deze eerste vruchten van "Volksbelang" staan nog steeds overeind aan de Julianastraat, hoewel er nu stem- opgaan om ze te slopen. Sociaal Zoals de naam van de woning bouwvereniging al verraadt ligt de nadruk bij "Volksbelang" op de sociale huizenbouw. Dit bete kent dat vooral de minst draag- krachtigen door de vereniging aan een huis worden geholpen. Administrateur K. Kriek hier- over:"Omdat we altijd voor die categorie bezig zijn willen we zo goed èn zo goedkoop mogelijk bouwen. Bovendien zetten we ons in om de woningen te verbe teren en het bestand op peil te houden". Het isoleren van woningen is een voorbeeld van het beleid om de woningen aan de eisen van deze tijd te laten beantwoorden. In het voorjaar van '83 zo wordt ver wacht, zal het totale huizenbe stand van "Volksbelang" zijn ge soleerd. De bewoners werd alle vrijheid gelaten bij de keuze vóór of tegen isolatie. Ook bij de af wikkeling van de kosten blijkt het sociale aspect van de Lisser woningbouwvereniging. Admi nistrateur Kriek:"De leden kun nen kiezen uit het voldoen van de kosten ineens of uit een door berekening in de huur. Wanneer in een keer wordt betaald kan dit in termijnen. De rentekosten worden ook niet berekend". Sinds vorig jaar houdt "Volksbe lang" zich bezig met de splitsing van flats ten behoeve van één- en tweepersoonshuishoudens. Van een vierkamerflat worden twee kleinere wooneenheden ge maakt. De kosten van deze ver bouwing vallen mee en de resul taten zijn erg bevredigend. Een onderzoek onder de bewoners van de eerste gesplitste flat wees uit dat het experiment een suc ces mag worden genoemd. Re den voor de woningbouwvereni ging om nog twaalf flats in klei nere eenheden te gaan verdelen. Van de bijna 2000 huizen die de vereniging onder haar hoede heeft, zullen er ongeveer 300 voor één- en tweepersoonshuis houdens worden bestemd. De heer Wassenaar is nuchter in zyn oordeel:"Voor onze vereni ging was het een uniek experi ment om flats te scheiden maar daar moet verder niet te gewich tig over worden gedaan. Je moet als woningbouwvereniging nu eenmaal op nieuwe ontwikkelin gen inspelen. Het gaat niet om primeurs, als er behoefte aan kleinere wooneenheden is door veranderde samenlevingsvor men moet je daar op inspringen. Zo simpel ligt dat. Je zou toch verkeerd bezig zijn wanneer je een vierkamerflat aan één per soon toewijst"? Verschillen De grote verschillen in huurprijs voor gelijkwaardige woningen behoren inmiddels tot het verle den. Tot voor kort was het moge lijk dat woningen die qua com fort en grootte gelijk waren soms een verschil in huurprijs te zien gaven van honderden guldens. Deze verschillen waren ontstaan door de snel stijgende bouwkos ten. De woningbouwvereniging heeft een sterk wapen om deze verschillen tegen te gaan. De huurharmonisatie maakt het mo gelijk woningen aan de hand van puntensysteem te beoorde len. Blijkt een huis te goedkoop, dan kan de vereniging besluiten de huur tot een redelijk peil op te trekken. Het gegeven dat mensen met vry hoge salarissen in goedkope huurwoningen vertoeven, wordt door voorzitter Wassenaar be treurd: "Eigenlijk zou er een doorstroming moeten zijn, maar ik kan me goed voorstellen dat huurders met een laag salaris niet zomaar verhuizen wanneer ze promotie maken. Als je al heel lang in een bepaalde buurt woont en je daar thuis voelt heb je geen trek die te verlaten omdat je toevallig meer bent gaan ver dienen. Doordat deze groep huurders niet in aanmerking komt voor huursubsidie wordt het verschil trouwens wel aardig bijgespijkerd". Bloemen De viering van de vijfenzeventigste verjaardag van "Volksbelang" gebeurt op bescheiden schaal. Zaterdag is er een receptie in de "Nachtegaal". De leden van de woningbouwvereniging krijgen allemaal een documentatiemap waarin huurcontract, woonver gunning en dergelijke kunnen worden bewaard. De inwoners van de bejaardentehuizen Eiken horst, Rustoord en Berkhout krijgen een bos bloemen aange boden. De meeste bewoners van deze tehuizen zijn oud-leden van "Volksbelang". Voorzitter G. Wassenaar voor de eerste huizen die in opdracht i werden gebouwd tegen een huurprijs van 1,85 gulden per maand. "Volksbelang" aan de Julianastraat Bij de viering van een jubileum is het onvermijdelijk naar hoogte punten te vragen. Een lange stil te valt. Administrateur Kriek verbreekt het zwijgen: "Het hoogtepunt in deze 75 jaar is ei genlijk dat er sowieso met bou wen is begonnen. Vanaf 1962 is er vrijwel continu gebouwd, dat zou je een hoogtepunt kunnen noemen Maar je moet zeker niet alleen kijken naar het aantal hui zen dat is opgeleverd, de vraag of je aan de behoefte hebt voldaan is veel belangrijker". lang" niet. Voorzitter Wassenaar zegt:'Tk heb absoluut geen wen sen, het enige dat we hopen is dat het goed blijft gaan Zolang we in de behoefte aan woningen kunnen voorzien gaat het naar wens. dat is tenslotte het voor naamste doel van de vereni ging" Eerste openbare school in Noordwijk bestaat 50 jaar NOORDWIJK - "Ik ben zo trots als een aap. Het ziet er perfect uit en dat is het ook. De Witte School is nu van buiten èn binnen één van de apartste scholen van de regio". Dit zegt een glunderende "boven meester" W.J. Frijlink van de openbare lagere school aan de Van Pan- huysstraat in Noord wijk die vlak voor de viering van het 50-jarig jubileum ingrijpend is verbouwd. "Een mooi landelijk gebouw, dat door zijn soberheid van lijnen, door zijn smaakvollen eenvoud aller bewondering afdwingt, is dinsdagmiddag officieel in gebruik geno men". Dit berichtte de plaat selijke pers ruim een halve eeuw geleden Op 25 augustus 1931 werd "de Witte School met het rieten dak" geopend. Ruim 51 jaar geleden dus. De viering van het tiende lustrum is een jaar uitgesteld vanwege de bouw plannen. Het gebouw telde in die beginjaren vijf lokalen. Dit moest ruim voldoende zijn omdat het gemeentebe stuur van Noordwijk in die jaren verwachtte toch nooit een grote openbare lagere school nodig te hebben. Deze zienswijze werd in 1970 gelo genstraft door een uitbrei ding met twee lokalen. De groei zette zich door en drie jaar later kwamen er nog eens twee lokalen bij. De ne gen klassen die de school toen telde werden in de jaren die volgden uitgebreid met een tiende, elfde en twaalfde klas die buiten de school wer ander hoogtepunt voor veel vroegere scholieren. Eén reis je voerde in de oorlogsjaren met koetsjes naar het dieren park Wassenaar. Meester Cra- ma herinnert zich: "Halver wege de nt, in het dorp Was senaar zelf, was er een bom aanval. Wat waren we toch naef in die tijd. We stapten uit en heten de kinderen onder de bomen "schuilen" en dachten dat het goed was..." Rotzooitje Na een periode van stof en la waai is de verbouwing nu achter de rug. Het onderwijs ging tijdens de verbouwing gewoon door. De onderwij zers maakten van de nood een deugd en knoopten een project "Wonen" aan de ver bouwing vast. De hele ver bouwing van de Witte School werd door de kinderen op de voet gevolgd. "Het was een rotzooitje, maar wel leuk", zeggen de zesde klassers Mary Wanda Moraal (12) en Esther Roelofs (11) over de voorbije bouwperio de. Het mooiste van de nieu we school vinden ze de vloer bedekking en de lokalen die volgens Mary-Wanda "einde lijk opgeknapt zijn" Beiden zeggen bovendien heel erg veel zin in het feest te heb ben. Dit feest barst op 15 oktober los. Een fotopuzzeltocht, mo derne zeskamp en een goo chelaar staan 's morgens voor de leerlingen op het program ma. Van twee tot vier 's mid dags is er een aangepast pro gramma zodat belangstellen den de school in bednjf kun nen zien. Om vier uur is de officu-le opening Van zes tot acht 's avonds is er open huis, terwyl om kwart over acht de reünie begint AAN DEN RIJN Een Hollands plaatje de foto de Steektermolen, een imp-u>atermoieri die ei- uan Alpnens Dagblad-fotograaf Wim Dijkman. Het gendom is van het waterschap De Gouwelanden in Hollands landschap ten voeten uil, nal. donker maar Boskoop met een grote charme Op de achtergrond loopt de spoorlijn Alphen-Bodegra- De foto is genomen vanaf de Steekterweg. even voorbij ven. rechts van de molen - nog net zichtbaar - de het Goudse Rijpad, in de richting Boskoop. Midden op hefbrug in Boskoop. Verstild landschap.. NIEUWKOOP - In een poging de werkloos heid in Nieuwkoop te verminderen wil het gemeentebestuur het industrieterrein gaan openstellen voor niet- Nieuwkoopse bedrij ven. Tot nu toe was de beleidslijn dat alleen al in Nieuwkoop geves tigde bedrijven terecht konden op het indus trieterrein, maar in de toekomst kunnen ook bedrijven elders uit de regio in hier terecht. De gemeente heeft wel een paar pogingen gedaan om de werkgelegenheid te stimule ren, maar deze zijn tot nu toe op niets uitgelopen. Zo heeft de gemeente gepoogd een rietdekkersbedryfte van de grond te krijgen, maar dat bleek geen levensvatbaar heid te hebben. De omme zwaai in het gemeentelijk be leid betekent echter dat straks alle bedrijven uit de re gio terecht kunnen op het Nieuwkoopse industrieter rein: alleen "schone", niet- milieuvervuilende bedreven komen voor een plaats in aanmerking. Bovendien gaat Nieuwkoop niet de boer op met het nieuwe beleid. "We gaan geen wervend beleid voeren", aldus burgemeester Seinstra deze week tijdens een commissievergadering. Woningnood Alle politieke partijen bleken bereid de beleidswyziging te volgen, hoewel dat met de nodige aantekeningen en be zwaren gepaard ging. Zo vroegen alle partijen zich af wat de komst van een niet- Nieuwkoops bednjf naar de gemeente betekent voor de eigen woningzoekenden. In de regel nemen nieuwe be drijven werknemers van bui ten de gemeente mee die na enige tyd recht krijgen op een inschrijving op de lyst van woningzoekenden op grond van hun economische gebondenheid. Afgezet tegen het feit dat Nieuwkoop dit jaar geen enkele woningwet woning mag bouwen en het volgend jaar waarschijnlijk van het zelfde laken een pak wordt, betekent dit dat de woningnood in Nieuwkoop verder zal toenemen. De progressieven lieten weten dat ook de gevolgen voor het milieu scherp in de gaten moeten worden gehouden. Burgemeester Seinstra zegde dat toe. en deelde verder mee dat ook wordt gekeken of een bedrijf da* zich in Nieuw koop wil vestigen econo misch gezond is: by een ver huizing komen nogal wat subsidies kijken en de ge meente moet rvoor waken, al dus Seinstra. dat die met worden gegeven om onge zonde bedrijven wat langer in stand te houden, by een later faillissement wordt de ge meente dan juist zwaarder bealst en dat is volgens de burgemeester het paard ach ter de wagen spannen. Fitnesscentrum De commissie toonde zich ver der afkering van de vestiging van een fitnesscentrum in één van de bedryfsmimtens van de ATN In de Dorps straat zyn al parkeerproble men en de komst van een dergelyk centrum zou deze overlast ondraaglyk maken, vreesde de commissie Bo vendien kan het fitnesscen trum het naburige Koetshuis al evenzeer overlast bezor gen B en W staan volgens Seinstra overigens toch welwillend te genover de vestiging van een dergelyk centrum, maar dan niet m het dorpscentrum "Een ruimte op het industrie terrein is direct voorhanden", aldus Seinstra den gehuisvest. In 1979 werd afgerekend met de gedachte dat Noordwijk aan één open bare lagere school voldoende zou hebben. Er verrees een tweede school in Boerenburg waardoor een splitsing op trad. De Witte School hield uiteindelijk zeven klassen De komst van de school in Boe renburg bemoeilijkte het ver krijgen van toestemming voor de verbouwing van de school aan de Van Panhuys- straat die sinds kort officieel "De Witte School" heet. "Door knokwerk van een team "doordouwers" onder aanvoering van wethouder Bedijn is die toestemming er toch gekomen. Het geld was bijna op in Den Haag en de knip dreigde dicht te blijven. Bedijn bleef net zo lang in Den Haag zitten tot de toe zegging om te mogen bou wen er was", zo zegt Frijlink. Geurtjes "Licht,, lucht, sfeer" was de kreet waarmee de school vroeger leerlingen wierf. Aan deze drie punten is veel ver beterd na de verbouwing. Al lereerst het licht. De lokalen zijn tegenwoordig uitgerust met een glaswand in plaats van het "spionage-raampje" blijven verschrikkelijk graag hangen". Eén van de "hangers" is mees ter ("Ze kunnen me gewoon niet wegkrygen") Michels Hij geeft al een dikke 25 jaar les aan de Witte School en kan derhalve een vergelij king maken tussen heden en verleden. "De leerlingen zijn veranderd", zegt hy. "En niet altijd ten goede. De kinderen gaan steeds later naar bed en zijn moeilijker te motiveren. Ik heb soms wel eens de in druk dat ze 's maandags op school komen om uit te rus ten. Ze zijn ook veel agressie ver geworden, verdraagzaam heid is ver te zoeken", aldus de kwart-eeuwer Michels die de vernieuwde Witte School aanduidt als "modelboerde rij". Herinneringen van oud-leerlin gen aan vroeger komen stee vast uit by het Witte School- tno Crama, Manjt en juf Wil- lems. Hun zanglessen met be geleiding van banjo en viool behoren voor velen, zo blijkt uit het jubileumboekje van de school, tot de hoogtepun ten van de lagere schooltyd. Op de reünie die 15 oktober om 20.15 uur in de school wordt gehouden zal dit on derwerp waarschijnlijk ook regelmatig worden aangesne den. De schoolreisjes vormen een De bekendste school van Noordwijk, het uiterlijk is na de verbouwing niet aangetast. archieffoto van minimale afmetingen waardoor het hoofd van de school in vroeger jaren de klas observeerde. De donke re gangen van weleer zijn hiermee ook voorgoed uit de wereld geholpen. De lucht, in de betekenis van "geurtjes", is ook aanzienlijk opgeklaard. Er hingen de laatste jaren nogal typische toiletreukjes in de school. Ook stonden de gangen wel eens "blank" wanneer er weer een verstopping was ontstaan. Wat niet veranderde was de sfeer. Hoofdonderwijzer Fry- link: "Die is hier zeer prettig. Er is maar weinig verloop on der het personeel, de mensen

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23