Formatie hangt op mediabeleid Blik in de weekbladen Morgenmiddag om 14 uur: Yanavond om 19 uur 30: Overmorgen na het diner Adviesraad pleit voor zelfstandige delen PTT Steun voor kinder bijslag per leeftijd -C Soldaat ziek in isoleercel Extra belasting dubbele inkomens? Finse premier redt regering Casino Scheveningen Casino Scheveningen KRO wil Casino Scheveningen ELSEVBERS DONDERDAG 14 OKTOBER 1982 DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer steunt het voorstel van het kabinet om de kinderbijslag afhankelijk te maken van de leeftijd van het kind. Dat blijkt uit de schriftelijke commentaren van CDA, VVD en D'66 op het desbetreffende wetsontwerp. De WD toont zich "zeer verheugd" met het wetsontwerp. D'66 heeft er "met groot genoegen" kennis van genomen en de CDA-fractie betuigt haar instem ming. De PvdA-fractie zou pas vandaag haar standpunt bekend maken. Het CDA is ontevreden over het feit dat een nieuw stelsel van studiefi nanciering pas kan ingaan in het studiejaar 1985-1986 en niet, zoals de Kamer destijds gevraagd heeft, in het studiejaar 1983-1984. Ook D'66 dringt aan op de spoedige totstandkoming van een nieuw stel sel van studiefinanciering. De WD constateert verheugd dat met de aanvaarding van het voorlig gende wetsontwerp de inkomensafhankelijke kinderbijslag definitief van de baan lijkt. Van dit laatste is met name de PvdA een groot voor- Varia stander. UTRECHT (ANP) - De Vereni ging van Dienstplichtige Mi litairen heefi gisteravond ver klaard dat Hein Ossendrijver, afdelingsbestuurder van de WDM in Amersfoort, in een isoleercel van de marechaus see is opgesloten, hoewel hij ziek is. Ossendrijver heeft twaalf da gen verzwaard arrest opge legd gekregen omdat hij in september in Rotterdam in uniform heefi meegedaan aan een demonstratie tegen kernwapens. Omdat hij last had van zijn ogen ging hy naar het militair hospitaal in Utrecht, waar volgens een WDM-woordvoerder werd vastgesteld dat hij lijdt aan een oogkwaal waardoor hij langzaam blind wordt. Op grond daarvan zou hij in aan- merking komen voor ziekte verlof en ontheffing van de dienstplicht De WDM zegt dat Ossendrij vers commandant echter op het standpunt staat dat hij zijn resterende straf - acht da gen - best kan uitzitten "om dat hij nog niet blind is" en dat hij verder wel administra tieve werkzaamheden zou kunnen doen. Ossendrijver, die geschokt door het bericht over zijn ogen, naar huis was gegaan, moest gisteren terugkomen in het militair hospitaal. Vol gens de WDM stond daar de marechaussee al op hem te wachten en zit de soldaat nu in een isoleercel in Amers foort, hoewel een arts die hem heefi bezocht, dat onver antwoord vindt De door de WDM gealarmeerde advo caat, mr. Eric Hummels, mag Ossendrijver volgens de WDM daar niet spreken. Een woordvoerder van het mi nisterie van defensie zegt desgevraagd niet op de hoog te te zfjn van het insluiten van Hein Ossendrijver. Hij zegt over de bekendmaking van de WDM, dat de mare chaussee niet beschikt over isoleercellen in de stnkte zin van het woord en dat moge lijk bedoeld is dat Ossendrij ver alleen in een cel is opge sloten. ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - Het succes van de kabinetsformatie hangt nog uitsluitend af van de bereid heid van CDA en WD om overeenstemming te bereiken over het te voeren mediabeleid. In kringen rond de fracties valt te beluisteren dat zodra deze zaak geregeld is, over alle andere nog resterende „losse einden" besluiten kunnen vallen. Dat laat onverlet dat de sociaal- economische fractiespecialisten het inmiddels eens zijn gewor den over bezuinigingen van to taal minstens f31 miljard in de komende vier jaar. De onderhan delaars Lubbers (CDA) en Nij- pels (WD) zullen het voorstel van de betrokken werkgroep echter pas bespreken nadat de kwestie van de media rond is. Inmiddels werd gisteren Franse politie arresteert ETA-leider BAYONNE (Reuter/AFP) - De lei der van de politiek-militaire vleugel van de Baskische af scheidingsbeweging ETA, Jesus Abrisketa Korto, is gisteren door de Franse politie aangehouden bij een identiteitscontrole in Saint Jean de Luz, niet ver van Bayonne in het zuidwesten van Frankrijk. De 33-jarige Korta, wiens bijnaam "Txuxo" was, stond op de opsporingslijst sinds de politie in zijn huis in Bayonne een wapenvoorraad van de ETA had ontdekt. bekend dat het demissionaire ka binet overweegt om de sociale partners voor te stellen een extra belasting te heffen op dubbele inkomens. Deze extra belasting zou geheven moeten worden over het inkomen van de man. Dat zou een onderdeel moeten worden van het pakket maatre gelen waarover het kabinet gaat overleggen met vakbeweging en werkgevers. De opbrengst van een dergelijke maatregel, geschat op enkele honderden miljoenen guldens, zou gebruikt moeten worden om een belastingverlaging door te voeren voor gezinnen met slechts één werkende ouder. Op het ministerie van financiën werd bevestigd dat dit één van de voorstellen is waarover wordt nagedacht. Een besluit is echter nog niet gevallen. Bezuinigingen In de kabinetsformatie zijn CDA en WD het zo goed als eens ge worden over een bezuinigings pakket van 34 miljard gulden ge durende de komende vier jaar. Dat blijkt uit het rapport dat de werkgroep van CDA- en WD- kamerleden dinsdagavond heb ben uitgebracht aan informateur Scholten. De voorstellen komen neer op de volgende maatrege len: - bezuinigingen van 34 miljard gul den in de periode 1983-1986; - terugdringing van het financie ringstekort tot 7 procent in 1986; - de bevriezing van ambtenarensa larissen, uitkeringen en mini mumloon wordt gehandhaafd. De WD wilde aanvankelijk in 1983 al drie miljard gulden méér bezuinigen dat de 13 miljard die in de Miljoenennota waren afge sproken. Dat gaat nu niet door. Mocht in de komende maanden de inkomensmatiging te gering blijven, dan kan vanaf 1984 extra worden bezuinigd In de werkgroep is op enkele klei nere punten nog geen overeen stemming bereikt. Zo blijven er kleine meningsverschillen over de aftrekbaarheid voor de belas tingen van (hypotheek)rente en over de mate waarin in de ko mende jaren de inkomensmati ging moet worden doorgezet. Als voornaamste nog resterende struikelblok wordt het mediabe leid genoemd. Hierbij gaat het om het toestaan van commercie bij de lokale omroep en het toela ten van commerciële program ma's via de satelliet. De WD zal hierbij niet instemmen met een procedurevoorstel. HELSINKI (DPA) - Het is de Finse premier Kalevi Sorsa gisteravond gelukt door een afspraak met twee commu nistische ministers en een so cialistische minister het voortbestaan van zijn rege ring te waarborgen. De drie hadden zondag in een kabi netszitting tegen het besluit gestemd de Finse mark nog eens met zes procent te deva lueren. De afspraak bestaat hierin dat de drie ministers bij het stemmen over het economi- sohe saneringsprogramma van de regering blanco mo gen stemmen. Waarnemers in Helsinki hadden verwacht dat ze uit het coalitiekabinet •zouden stappen. Finland devalueerde zijn mark vorige week woensdag al met vier procent. De nieuwe de valuatie kwam nadat Zweden vrijdag de kroon 16 procent in waarde verminderde. ADVERTENTIE Je bent in de buurt en je dag is goed begonnen. Maar het weer valt tegen. En je bent nog nooit in een casino geweest Hier is je kans, want nu kun je in alle rust 's even kijken hoe dat gaat Een leuk klein boekje wijst je de weg en als je wat weten wilt vraag je 't maar. Roulette en Black Jack elke dag van 2 tot 2. Legitimatie en korrekte kleding graag. DEN HAAG (ANP) - De PTT-raad heeft minister Zee- valking (verkeer en waterstaat) voorgesteld zelfstan dige dochterondernemingen van de PTT op te rich ten voor die terreinen, waar de PTT in vrije concur rentie met anderen op de markt opereert. Het onderscheid tussen de in monopolie en de in con currentie verrichte activiteiten van de PTT is dan goed herkenbaar, aldus de raad. De PTT-raad reageert hiermee op het rapport van de Commissie Swarttouw, die de taak en functie van de PTT onder de loep heefi genomen. Het voorstel van de commissie Swarttouw om de levering van bij voorbeeld telefoon- en telextoestellen te onttrekken aan het monopolie van de PTT, wordt door de PTT- raad van de hand gewezen. De raad meent, dat geen scherpe grens getrokken kan worden tussen de telecommunicatie-infrastructuur (telefoonkabels etc.) en de randapparatuur (tele foontoestellen en dergelijke). "De infrastructuur is zo belangrijk", aldus de raad, "dat degene die daar voor verantwoordelijk is, wel grote invloed moet hebben op alles wat erop wordt aangesloten: het aangesloten telefoontoestel is zo wezenlijk voor het goed gebruik van de telefoonlijn, dat het zeer wel verdedigbaar is het telefoontoestel in feite tot de in frastructuur te rekenen en niet - zoals de commis sie Swarttouw doet - tot de randapparatuur". Je hebt zin in wat anders. Niet elke avond die televisie, niet weer «-en film. En tóch wat je noemt spanning en sensatie. En ontspanning vooral. Je pakt de auto en je gaat naar 't casino. Daar roezemoest het, daar is sfeer, daar ben je even totaal ergens anders. Roulette en Black Jack elke dag van 2 tot 2. Legitimatie en korrekte kleding graag. sportshow op maandag HILVERSUM (GPD) - De tydelyk tv-directeur van de KRO. Warry van Kampen, komt tegemoet aan de wens van zijn sportredactie door voorbereidingen te treffen voor een nieuw sportprogramma op de vaste KRO-maandag- avond. Van Kampen wil niet eerder dan in januari onder de titel „Sport op Maandag" een opiniërend sport programma op het scherm bren gen Hy stelt pogingen in het wrk. een ploeg samen te stellen, die dit programma één of twee maal per maand gaat uitzenden- ..De KRO heefi de sportzendtyd op zaterdag onlangs afgestoten na een conflict met Studio Sport (NOS), waarmee eindredactione- le samenwerking ongewenst werd geacht. Satelliet programma's mogen niet DEN HAAG (ANP) - Minister Gardeniers zal de AVRO en de TROS vooralsnog geen toestem ming verlenen voor de uitzen ding van aparte televisiepro gramma's via een communicatie satelliet. Dit blijkt uit het schrif telijk antwoord van de minister op vragen van het PPR-kamerlid Lankhorst Mevrouw Gardeniers. optredend als waarnemend minister van CRM, wil eerst met de Tweede Kamer over een aantal aspecten van de aparte uitzendingen van gedachten wisselen. De Franse schrijver Gilbert Si- gaux, die in 1949 de Pnx Interal- lie ontving voor zijn roman 'Les chiens enrages', is na een langdu rige ziekte in zijn woning nabij Parijs overleden. Hy was 64 jaar ADVERTENTIE Je hebt een gezellig etentje. En misschien wil je nog even naar een bar of een disco. Of is er wat leukers te bedenken? Iets verrassend anders? Juist, je gaat naar 't casino. Je proeft die internationale ambiance, verwondert je over de behendigheid van de croupiers. Jij en je partner. Prima avondje. Roulette en Black Jack elke dag van 2 tot 2. Legitimatie en korrekte kleding graag. DEN HAAG (ANP) - Op het Bin nenhof is gisteren een demonstratie gehouden tegen de verhoging van de eigen bijdrage-regeling in het kader van de Algemene Wet Bijzon dere Ziektekosten. In het ivorstel daarvoor kan de eigen bijdrage op lopen tot 90 procent van de ver- pleegpnjs De Nationale Zieken huisraad heeft in een brief aan de desbetreffende kamercommissie la ten weten bevreesd te zijn voor een aantasting van de patiëntenzorg door de eigen bijdrage-regeling. De vrees van de raad geldt vooral het verschil dat ux>rd( gemaakt tussen somatische verpleeghuispatiënten (met lichamelijke klachten) en psy cho-genat rise he patiënten geeste lijk zieke bejaarden), waarbij de laatste groep direct aan de kosten moet meebetalen. In het omslagartikel van deze week stelt EM de vervroegde uittre ding aan de kaak. Geboren bij het toenmalige NKV oud eruit, jong erin - en geëntameerd door de toenmalige minister van so ciale zaken Boersma, die voorbij ging aan waarschuwende gelui den van externe adviseurs. Volgens EM hebben de adviseurs inmiddels gelijk gekregen. In een tijd van conjuncturele neer gang werkt de ruilhandel via de VUT niet. Bedrijven zien in de uittredingsregeling, die met de cao in de hand zelfs kan worden afgedwongen, een leuk excuus om werknemers voortijdig de laan uit te sturen en zo op hun loonkosten te besparen. Jongere werknemers komen er niet in. Want er zijn geen vacatures. De actualiteit: een artikel van Dieudonée ten Berge over de ka binetsformatie, waarin zij de plank stevig misslaat. "Twee mensen komen in ieder geval te rug", zo heet het in kringen rond de informateur, schrijft Ten Ber ge. "Van Agt en Piet van Zeil". Gisteren liet Van Agt weten niet meer te zullen terugkeren. De vraag is dus: hoe betrouwbaar zijn de kringen rond de informa teur? Appie Heijn en Fons van der Stee, laatstgenoemde is minister van financiën, gaan onder leiding van Alice Oppenheim een dis cussie aan over de aanpak van de economische crisis. Heijn maak te onlangs duidelijk dat loonma tiging alleen geen soelaas meer biedt voor de noodzakelijke ademtocht van het bedrijfsleven. Maar Van der Stee is het daar niet helemaal mee eens. De koopkrachtdaling ten koste van het midden- en kleinbedrijf - op korte termijn - neemt hij op de koop toe als het effect oj> langere termijn - en daar is hij van over tuigd - maar gunstig is. Heijn protesteert nauwelijks, maar vraagt wel om zijn overwegingen ten aanzien van zijn eigen sector in het regeringsbeleid te betrek ken. Verder in EM een artikel over de noodzakelijke afslankingsopera tie bij de ANWB en het inkrim pende servicepakket, de onge loofwaardigheid van de krakers beweging na de rellen rondom de Lucky Luijk, en het einde van de Poolse vrye vakbond Solida riteit Nu het met de economie bergaf waarts gaat, dreigt de ontwikke lingssamenwerking het kind van de rekening te worden. HP schetst hoe de WD langzaam toewerkte naar de 'verzakelij king' van het ontwikkelingsbe leid. Volgens de huidige plannen van de WD zouden ontwikke lingssamenwerking en exportbe leid moeten worden samenge voegd. Een rampzalige ontwik keling vinden veel politici, want de 'economische verzelfstandi ging' van de ontwikkelingslan den zou op deze manier bepaald niet in de hand worden gewerkt. Veel eerder bewerkstelligt het het tegendeel: het binden van de economie van een Derde Wereld land aan de economie van hulp- schenkende landen, te weten, het Westen. Het weekboek van John Jansen van Galen is geheel gewijd aan de depressieve toestand van de Nederlandse prins-gemaal. Over hoe de (roddel)pers hierop in speelde, maar vooral over de vraag hoe prins Claus in een der gelijke geestelijke toestand is verzeild geraakt: "Claus bleek nauwgezet en plichtsgetrouw, maar wilde er ook niet voor spek en bonen bijzitten. En zo raakte hy in dat voortdurende conflict van 'willen, kunnen en niet mo gen'. Eindelijk kregen we een normaal mens in de functie van prins-gemaal, maar toen bleek die functie niet zo geschikt voor een normaal mens. Beterschap". De Amerikaanse president Reagan krijgt niet alleen kritiek te horen uit de "oppositie", zelfs zijn fel ste medestanders tikken hem op de vingers. Dat kwam een con servatieve kandidaat uit Californ ië op een fikse presidentiële schrobbering te staan: "Hou je mond", beet Reagan Gary Ar nold toe, toen deze hem zei: "U bent omgeslagen wat betreft Tai wan, er is een groei in de handel met de Sowjets, de Sowjets krij gen het koren, de Amerikanen het kaf'. Maarten Huygen analy seert naar aanleiding van dit inci dent de positie van Nieuw Rechts in de VS, een beweging die vindt dat Reagan niet ver ge noeg gaat, maar die zelf ook in de problemen zit. In de culturele sfeer een interview met Marthe Keiler, die onlangs te zien was in "La Chartreuse de Parme". Aan de tand gevoeld over vaar terugkeer naar het to neel* en haar vertrek uit Holly wood, zegt de in Zwitserland ge boren actrice: "De ziel van Holly wood is van plastic. Een sinaas appel met een plastic pit. Die ontdekking maakte een felle reactie van afkeer in my los". Ook in HP een lijvig en vitaal inter view met Adèle Bloemendaal. L/n VRU NEDERLAND Een bij de Nederlandse ministeries van Economische Zaken en De fensie onbekend rapport van het Pentagon schryfi Nederlandse politici een 'schuldcomplex' toe over hun omgang met de Neder landse bodemschat: het aardgas. Vry Nederland grijpt het rapport - een studie over het vooral Ne derlandse alternatief voor Rus sisch gas aan om een aanval te doen op het nationale aardgasbe leid. Een tweede troef daarby volgens Shell en de Gasunie be vat de Nederlandse bodem nog voldoende aardgas om 55 jaar vooruit te komen, terwijl Econo mische Zaken zich baseert op een voorraad voor 32 jaar. Max van Weezei en Joop van Tyn voelen werkgeversvoorzitter Chris van Veen (VNO) aan de tand en constateren dat hy zich tegenover informateur Scholten heel wat soepeler opstelt dan te genover diens voorganger Van Kemenade, nu de coalitie van CDA en WD lykt gesmeed. Zelfs het financieringstekort hoeft niet meer zo hard meer te rug. "Wat wy willen is een even wichtig ombuigingsbeleid", klinkt het nu gematigd. Igor Cornelissen praat in VN met Sal Santen, een oude Trotskist die zegt te hebben gefaald als re volutionair. De VPRO zendt vol gende week woensdag een docu mentaire uit over deze Amster dammer. die in 1960 werd gear resteerd wegens illegale hulp aan de Algerijnse revolutie H-t ging toen om het redden van de eer van de arbeidersbeweging", aldus een pathetische Sal Santen Rinus Ferdinandusse interviewt Joop van den Broek, kleurryk journalist van de oude stempel en ondergewaardeerd detective schrijver van het eerste uur "De meeste Nederlandse detectives ruiken vanzelf naar spruitjes, zo als de Amerikaanse pockets van zelf ruiken naar bloed en sper- Verder in VN onder meer 'de over val op Amelisweerd', de strijd van blanke Zuidafrikaanse vrou wen tegen apartheid en de voet balvisie van Ajax-trainer Aad de Mos. De bylage is een grabbel ton, waaraan met name jongere VN-lezers meewerkten: hoe wil je het hebben om je heen hervormd nederland Het omslagartikel van HN is deze week gewyd aan adoptie Ver slaggever Paul 't Lam heefi zich afgevraagd wat er waar is van al die negatieve verhalen omtrent interlandelijke adoptie die met een zekere hardnekkigheid bly ven opduiken. Voor al die mensen die onvrywilhg kinderloos blyven is er in veel gevallen nog maar één uitweg een kind uit het buitenland adopteren De lange wachttyden voor de Nederlandse adoptiebe middeling schrikt velen af De Raden voor de Kinder! ming behandelen op dit moment het staartje van de aanvragen uit 1979. Relatief gezien nog niet zo'n grote achterstand Het knel punt zit volgens HN by het mi nisterie van justitie Daar hopen de aanvragen voor een begin seltoestemming zich op. Zo kon zich vorig jaar de merk waardige situatie voordoen, dat honderd kinderen nM kon wur den geplaatst omdat er eenvou digweg niet voldoende mensen met zo'n beginseltoestemming voorhanden waren. Voor wanho pige mensen is de stap naar en minder legale manier van adop teren dan nog maar heel klein. Vaak komen zy terecht in een ondoordringbare wereld van duistere bemiddelaars, die voor grof geld wel 'aan MB kin<i>> kunnen komen'. De geruchten die gaan over de manier waarop sommige bemiddelaars aan kin deren komen worden steeds griezeliger. Zo zou er in sommige ontwikkelingslanden sprake /yn van "baby farming" (het voort brengen van kinderen met het oog op adoptie) Maar veel verder dan de geruchtensfeer is 't Lam helaas niet gekomen HN is verder voornamelyk gevuld met verhalen rond de Kinder boekenweek die gisteren is be gonnen Tevens een gesprek met Karei Eykman. de schryver van de kleuterbybel "Hoor eens even", die volgende maand ver schynt. (De tijd was gisteren niet verkrijgbaar).

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21