Romannetjes moet men niet zoeken in (nieuwe) Koninklijke Bibliotheek Professor D.C. Mulder voorzitter Raad van Kerken Zon 24 kilometer kast volgestouwd met boeken MAARTEN BIESHEUVEL DE BRUID DONDERDAG 14 OKTOBER 1982 Omdat ik zelf nogal veel schrijf, lees ik andermans proza mis schien met andere ogen dan de gemiddelde lezer, dat wil zeggen: met meer reverentie voor de ma nier waarop het geschreven is. Wat houdt dat in? Laten we aan nemen dat Willem Brakman, Maarten 't Hart. Willem Frederik Hermans, Harry Mulisch, Ge rard Reve en Jan Wolkers in alfa betische volgorde onze belang rijkste prozaschrijvers van het ogenblik zijn. Er kunnen nog wel wat namen bij, maar laten we hen promoveren tot ,,De Grote Zes". Wat frappeert mij dan elke keer weer, als ik een nieuw boek van ze lees? Dat het steeds het proza van Harry Mulisch is, dat mij het best bevalt. Dat zit mij, als lezer, als gegoten, ik lees het regel voor regel met een heidens plezieren ik betreur het ten zeer ste dat ik, door te lezen, het nog resterende leesgenot steeds klei ner maak. Er zit iets on rechtvaardigs in dat je een boek in twee, drie dagen uitleest en dan weer twee, drie jaar moet wachten op het volgende boek van dezelfde schrijver. Daar zou iets aan gedaan moeten wor den... Dat het proza van Harry Mulisch mij méér als gegoten zit dan dat van de andere Grote Vijf, heb ik voor alle zekerheid nog even ge controleerd door bladzij 100 te le zen in „Zes subtiele verhalen", „Een Vlucht Regenwulpen", „On der Professoren", Moeder en Zoon" en „De Kus", een schamele steekproef, dat geef ik toe, maar toen ik die bladzijden 100 verge leek met de bladzij 100 in Harry Mulisch' nieuwste roman „De Aanslag" wist ik weer zeker dat zijn proza mij het beste paste. Los daarvan, zit ook het verhaal in al zijn eenvoud heel geraffineerd in elkaar: alles heeft met alles te maken, alles klopt met alles, alles heeft betekenis. De roman is op gedeeld in vijf episoden, die res pectievelijk in 1945, 1952, 1956, 1966 en 1981 spelen. Tweede We reldoorlog, Korea, Boedapest, Parijs en Museumplein spelen in die episoden een grotere of klei nere rol. Ik werd, al lezende, steeds benieuwder naar de laat ste episode, waarin de vredes mars op 21 november 1981 in Am sterdam een belangrijke rol speelt. Die had ik ook meege maakt. Daar had ik ook over ge schreven. Wat zou hij daarvan gemaakt hebben? En meer in het bijzonder vroeg ik mij af, of hij bij de beschrijving van die hele manifestatie ook geschreven zou hebben over datgene wat op mij de grootste indruk had gemaakt: de aanrollende schreeuw, die zich van het Museumplein door de rijen van de voortwandelende demonstranten voortplantte naar de kop van de stoet, het do mino-effect van de vallende ste nen, maar dan in geluid. Je hoor de die schreeuw in de verte al aankomen, en als hij dan bij de mensen achter je was gekomen schreeuwde je ook even („hoe-oe- oe\") en dan rolde de schreeuw weer verder door de gelederen. Natuurlijk stelde Harry Mulisch me ook in dit opzicht niet teleur, al wachtte hij ermee tot de een na laatste bladzij: „En toen zij ter hoogte van de Wes- terkerk waren, op weg naar de Dam, weerklonk plotseling ver achter hen en heel zacht een af schuwelijke. massale schreeuw, die dichterbij kwam. Geschrok ken draaide iedereen zich om. Wat gebeurde er? Er mocht nu niets gebeuren! Het was onmis kenbaar een angstschreeuw, die niet ophield en steeds meer na derde. Toen hij hen bereikte was er nog steeds niets gebeurd, maar iedereen begon opeens ongearti culeerd te schreeuwen,- ook Peter, en ook Anton. Even later was de schreeuw hen voorbij en ver plaatste zich naar voren, hen la chend achterlatend. In de bocht van de Raadhuisstraat stierf zij weg. Zonder resultaat probeerde Peter het even later nog eens te ontketenen. Maar een paar mi nuten later kwam de schreeuw er van achteren weer a de hen weer en verdween verte. Anton begreep, dat zij zich door de hele stad verplaatste,- de eersten waren alweer terug op het Museumplein, de laatste nog niet vertrokken,- zij rende in het rond, iedereen schreeuwde la chend, maar het was een angst schreeuw, een archaische grond- zee van de mensheid, die hen ge bruikte om zich te vormen". Was het een angstschreeuw? Zo heb ik haar met ondergaan. Het was een baldadige. uitdagende schreeuw, te vergelijken met die aanhoudende, aanzwellende schreeuw die je vroeger nog wel eens op de voetbalvelden hoorde als de keeper een lange aanloop nam om zijn doeltrap te nemen. Bij het begin van zijn aanloop riep de baldadige tribune „Hoe* oe-hoe-hoe-hoe", aanzwellend lui der, en op het moment dat hij de bal trapte riep men massaal: BOEM! Ik heb wel eens een kee per meegemaakt, die bij BOEM expres over de bal heen trapte, om zijn vocale belagers op het verkeerde been te zetten. Zo'n keeper Ontbrak op de 21ste no vember. tenzij we de Grote Mo gendheden als zodanig willen be schouwen. En al was het dan geen angstschreeuw, het aardige van „De Aanslag" van Mulisch is nu juist dat hij zo'n waar gege ven verwerkt tot romanmate riaal, zodat het bij hem wel dege lijk een angstschreeuw wordt. De Koninklijke Bibliotheek beweegt zich nog wat onwennig in het nieuwe onderkomen aan de Haagse Prins Wil- lem-Alexanderhof. Nee, de kinderziek ten zijn nog niet overwonnen. Neem de verhuizing. Die is bepaald niet van een leien dakje gegaan. Vooral het overbrengen van anderhalf miljoen boeken van het ene naar het andere complex gaf nogal wat kopzorgen. Pro- bjemen waar de 'bieb' nog altijd niet uit is. Er zijn, om maar eens wat te noe men, banden zoek en klanten moeten soms wel eens meer dan een kwartier geduld hebben voor het gevraagde op tafel kan worden gelegd. Maar de nieuwbouw staat er dan toch eindelijk. Na een voorbereiding van vijftien jaar. De kosten van het hoge, witte, gebouw, in de wandeling nu al de 'kathedraal' genoemd: 185 miljoen gulden. De Koninklijke Bibliotheek 'zwemt' in de ruimte (80.000 vierkante meter). Er is plaats voor vijf miljoen boeken. De ruimte die op dit moment niet wordt benut, is verhuurd aan instellingen die nauw aan de KB zijn verbonden. Twee weken geleden kwam koningin Beatrix naar het complex om het offi cieel te openen. De Koninklijke Biblio theek: een begrip voor iedere Neder lander? Of is het een onbekende instel ling waarvan men nog nooit heeft ge hoord? Is de KB er voor iedereen of kunnen uitsluitend studiebollen bin nenstappen om de vaak dure boeken op te slaan? Een rondgang door een imposant ge bouw. Stadhouder Willem de Vijfde heeft zelf nooit geweten dat hij de grondlegger zou wor den van wat nu de Ko ninklijke Bibliotheek is. Toen 'ie in 1795 het land ontvluchtte, liet hij zijn kunstverzame ling en boekenbezit - achter. Kaasje voor de Franse overheersers. Ze deden een ruime greep in de fraaie spul len en voerden het meeste af naar Parijs. Om het restant te beschermen moest dit, zo besliste de volksvertegenwoordiging in 1798, een nationale biblio theek worden. En zo ge schiedde. De allereerste be huizing is het 'Nationaal Ho tel'. Nu vergadert daar de Tweede Kamer. Luttele jaren later, koning Lo- dewijk Napoleon regeert dan al met strakke hand, verhuist het behoorlijk gegroeide boe kenbezit naar het Maurits- huis. De monarch hecht grote waarde aan de bibliotheek en uit dit door haar het predi kaat 'Koninklijke' te verle nen. Maar ook het Mauritshuis is al gauw te krap. De boekenver zameling wordt in 1821 over gebracht naar een statig pand aan de Lange Voorhout. Ver bouwingen en uitbreidingen moeten hier in de loop der ja ren de ruimtenood opheffen. Pas in de zestiger jaren wordt het duidelijk dat de KB, om goed te kunnen functioneren, een heel nieuw onderkomen nodig heeft. Dat staat er nu dus. Functie Het boekwinkeltje op de hoek waar we even binnenlopen om een werkje te lenen, ken nen we allemaal wel. Maar is dat ook het geval met de Ko ninklijke Bibliotheek? "Ik weet het niet", zegt dr. A.W. Willemsen, onder-bibliothe caris. "De bibliotheekwereld kent ons natuurlijk. Je zou soms wel eens zeggen dat er hele volksstammen zijn die nog nooit van ons hebben ge hoord. Hoe dat komt? Tja, in de eerste plaats moet je inte resse hebben in boeken. Dan kom je wel bij ons terecht. Anders niet, denk ik. We kun nen wel merken dat we de laatste tijd veel nieuwe klan ten binnenkrijgen." De functie van de KB laat zich gemakkelijk omschrijven: het is een wetenschappelijke bibliotheek met een nationa le taak. Mooi gezegd, maar wat houdt dat nu precies in? De Koninklijke Bibliotheek beschikt over een centrale ca talogus waarin zo'n vijf mil joen titels zijn opgenomen uit de collecties van de 84 be langrijkste wetenschappelij ke en speciale bibliotheken in Nederland. Aanvragen die de KB zelf niet kan honore ren, kunnen op die via andere bibliotheken den ingewilligd. De leeszaal: het pronkstuk Er komt echter meer kijken voor een nationale biblio theek. Globaal gesproken heeft zij tot taak, het bijeen brengen van een zo volledig mogelijke verzameling van publikaties die het land voortbrengt. Daarnaast ver zamelt de KB alles, wat el ders over dat land is en wordt gepubliceerd. Dat is niet niks. Grootste De vraag die zich dan aandient is, kan de 'Koninklijke' die taak wel waarmaken? Wat het verleden betreft is dit niet zo'n punt. De biblio theek slaat dan een behoor lijk figuur. Dr. Willemsen: "Van volledigheid is natuur lijk geen sprake. Je streeft er naar. Voorlopig hebben we al met een achterstand te kam pen. We gullen'heel wat moe ten doen om die gaten op te vullen. Van 1974 af zijn we in elk geval redelijk compleet." Het oude bezit dateert in som mige gevallen zelfs uit het be gin van de zestiende eeuw. In dat opzicht is de KB de groot ste wetenschappelijke biblio theek van Nederland. Op an dere terreinen zijn de univer siteitsbibliotheken van Lei den en Amsterdam haar de baas. Dit komt hoofdzakelijk ook door de beperking van de col lectie: sinds eind vorige eeuw richt de KB zich met name op rechts- en sociale weten schappen, geschiedenis, kunst, taal- en letterkunde, theologie, wijsbegeerte en bi bliotheekwetenschap. Werken over geneeskunde, techniek en exacte weten schappen vind je niet in de KB. "Dat is historisch zo gegroeid", weet dr. Willemsen. "Als je je boekenbezit met deze collec tie zou uitbreiden, moet je én personeel erbij hebben én be hoorlijk wat geld uit te geven hebben. Zowel het één als het ander is niet mogelijk." Depot Nederland geen wettelijk de pot kent. Dit is een in de wet tie een exemplaar in te leve ren bij de nationale biblio theek. Nederland is één van de weinige landen in Europa (Zwitserland kent deze rege ling ook niet) waar dit niet van kracht is. Vragen zijn er over gesteld in de Tweede Kamer, maar tot nu toe heeft dit niet het zo door de KB be geerde resultaat geleid. Daarom is de nationale biblio theek acht jaar geleden be gonnen met de opbouw van een vrijwillig depot van Ne derlandse en Vlaamse publi katies. Op basis hiervan wordt de Nederlandse biblio grafie vervaardigd. Het uit eindelijke doel ervan is het opbouwen van een gegevens bank waaruit bibliotheken informatie kunnen putten. Wie aan een bibliotheek denkt ziet wellicht eindeloze rijen boekenkasten. De KB vormt daar geen uitzondering op. In het gebouw is ruimte voor niet minder dan 24 kilometer kast. Volgestampt met boe ken. Maar voor wie zijn die ei genlijk toegankelijk? Dr. Willemsen: "Voor iedereen. Je moet wel zeventien jaar zijn en kunnen aantonen, dat je een boek nodig hebt voor een wetenschappelijk onder zoek. Vanzelf lenen we niet alles uit. Boeken van voor 1800 en andere kostbare werken mogen het gebouw niet uit. Ze mogen ter plekke worden ingezien." Hoewel, ook niet altijd. Heel zeldzame boeken blijven op de plaats waar ze liggen. Zelfs de bi bliothecaris heeft grote moei te om erbij te komen." Gewone man De gewone man heeft er dus niets te zoeken? "Jawel", reageert dr. Willem sen, "maar ik raad het hem niet aan. Voor een roman netje kun je beter naar een openbare bibliotheek gaan. Zoekt die man. om een voor beeld te geven, een werkje over de geschiedenis van zijn dorp, ja, dan kan 'ie met een gerust hart bij ons aanklop pen. Waarmee ik wil zeggen, dat je geen docent hoeft te zijn om een beroep op de KB te doen." Willemsen merkt wél dat er steeds meer mensen een on eigenlijk gebruik van het 'ko ninklijke' boekenbezit ma ken Hy zegt: "Als dit blgft toenemen, zullen we wat strenger moeten worden. Wg zien hier steeds meer mensen verschgnen die net zo goed naar een openbare biblio theek kunnen gaan. Ik weet het, voor zo'n maatregel ben ik echt huiverig. Omdat wg dan gaan bepalen wat wel en met goed is voor de mensen Is de Nederlander een boeken wurm? 'Toch wel, denk ik", bedenkt dr. Willemsen "Loop maar eens door het centrum van Den Haag. Dan kom je zo een stuk of zes goede bibliothe ken tegen. Als Amerikanen hier komen, kijken ze hun ogen uit. Want onze boekhan del is beter ontwikkeld dan die in de Verenigde Staten. Wetenschappelijk praten we met over. Wat dat betreft kunnen we met aan de Ame rikanen tippen. Hun collectie is meer dan voortreffelijk." Uniek Nee. uruek is de Komnklgke Bibliotheek met. Althans, vergeleken met het buiten land met. Maar in Nederland is zij de enige. Aan de weg timmeren doet de KB ook van tijd tot tgd. "Wel voor een select publiek", voegt dr. Willemsen eraan toe. "Men sen die met wetenschap be zig zijn of amateurs die be langstelling tonen voor iets specifieks. En niet te verge ten. ook voor iemand die met een bepaalde studie bezig is. Nee. onze bibliotheek is er met uitsluitend voor studie- bollen." Vind je in de 'koninklijke' dan ook. bijvoorbeeld, roddelbla den en andere goedkope lek- tuur? "Zeker wel", reageert dr Wil lemsen k was ie verbaasd. "Waarom niet'' Die dingen zijn een verschijnsel van deze tijd. Je leest ze en gooit ze weg. Over een vgftig jaar zie je er niet een meer. De uitge ver heeft niets meer voorhan den en op particulieren hoef je ook geen beroep te doen. Dus is de KB de enige moge lijkheid om zo'n blad nog eens op te slaan. Zij biedt die garantie. Van het eerste num mer tot nu toe kun je zo bij ons vinden." Dr Willemsen toont een Blaeu-atlas Een boektoerfc dat op de 'markt' onbetaalbaar u De Raad van Kerken in Neder land heeft professor dr. D. C. Mulder, hoogleraar aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, ge kozen tot voorzitter, als opvol ger van professor dr. H. Berk hof, die in de zomer van volgend jaar als zodanig afscheid wil ne men. Professor Mulder (63) was van 1950 tot 1965 in Indonesië aan ver schillende hogescholen verbon den. In 1965 werd hij hoogleraar in de fenomenologie en de ge schiedenis van de niet-christe^j- ke godsdiensten aan de Vrije Universiteit. Hij is voorzitter van het Centraal Orgaan voor de Zen ding van de Gereformeerde Ker ken in Nederland, voorzitter van de sectie 'relatie wereldgods diensten' van de Raad van Ker ken en voorzitter van de afdeling 'Dialoog met andere religies' van de Wereldraad van Kerken. Mulder publiceerde onder meer 'Ontmoeting van gelovigen - over de dialoog tussen aanhan gers van verschillende religies' (1977) en 'Israel tussen dialoog en oecumene' (1979). Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen door de classis Heusden tot predikant voor bui tengewone werkzaamheden (jeugdwerk) kandidaat H. Poot Doeveren. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepbaar drs. J. F. de Haan Leiden. Gereformeerde Gemeenten: be dankt vooor Krabbendijke Chr. van der Poel Yerseke. Overleden. In Bosch en Duin is op 46-jarige leeftijd de christelij ke gereformeerde predikant W. van Dijk overleden. Ds. Van Dijk is van 1965 tot 1967 werk zaam geweest in Hillegom. Sinds 1979 was hij directeur van het Nederlands Bijbelinstituut in zijn woonplaats. Assistentie Het Hervormd Evangelisatonsch Beraad is op zoek naar een ker kelijke gemeente in Nederland die assistentie kan gebruiken van een vertegenwoordiger van een overzeese zusterkerk. Het is nu een jaar geleden, dat do minee Handojo als missionair predikant van Maassluis af scheid nam om naar Indonesië terug te gaan. In ons land kreeg hij grote bekendheid door zijn vele spreekbeurten en brieven. Het Hervormd Evangelisatorisch Beraad wordt regelmatig ge vraagd. of ds. Handojo nog een opvolger krijgt. Samen met de Raad voor de Zen ding en het hervormde Wereld- diakonaat zoekt het beraad nu naar een mogelijkheid om nog maals een vertegenwoordiger van een kerk in de Derde Wereld in een Nederlandse gemeente ge durende een bepaalde periode te laten werken. Daarbij wordt echter niet gedacht aan een opvolger van ds. Hando jo. Met zijn vertrek is een hoofd stuk afgesloten. De vraag of weer een beroep moet worden gedaan op de kerken in Indonesië, wordt in het midden gelaten, evenals het punt of het weer een predi kant moet zijn. De werkgroep die zich hiermee be zighoudt heeft gemeenten opge roepen zich te melden als zij ruimte willen geven aan deze 'vorm van missionaire presentie' Het zal een deelfunctie moeten zijn in de 'toerustingssfeer'Dat zal de gemeente zelf moepen beta len. De andere helft van de func tie wordt met het Evangelisato nsch Beraad geregeld Bijbelvertaling. Een oecumeni sche bijbelvertaling zou, volgens de Nederlandse rooms-katholie- ke bisschoppen, zeer goede dien sten kunnen bewijzen, met name bij liturgische vieringen in oecu menisch verband, in gezinnen van gemengd gehuwden en in de oecumenische catechese. De bis schoppen zijn dan ook bereid, aan de totstandkoming van zo'n bijbel mee te werken. Dat heeft de Nationale Raad voor Liturgie namens het bisschop pencollege meegedeeld aan de Raad voor Contact en Overleg betreffende de Bijbel. Die stelde een enquete in naar de behoefte aan een nieuwe bijbelvertaling. De bisschoppen willen Belgisch Vlaanderen van het begin af bij een oecumenische bijbelverta ling betrekken. Zij vragen zich af, of een al bestaande vertaling zoals de Willibrord-bgbel als voorbeeld zou kunnen dienen. De bisschoppen constateren een toe nemende overeenstemming tus sen de verschillende kerkelijke tradities over het gezag van de Schrift. "Een oecumenische ver taling zou vooral een teken zijn van een eensgezind getuigenis van de blijde boodschap zeggen de bisschoppen. Kernbewapening De Nederlandse rooms-kathohe- ke bisschoppen zullen op 9 no vember een extra vergadering wijden aan het kemwapenvraag- stuk. Een belangrijk deel van hun tweemaandelijkse vergade ring deze week besteedden zij aan 'een fundamentele gedach- tenwisseling' - zoals de rooms katholieke voorlichtingsd lenst het noemde - over de morele as- pekten van de kernwapens Volgend jaar zullen de bisschop pen een officiële uitspraak over dit vraagstuk doen. Dat zou eerst dit najaar gebeuren, maar zg gunden zich uitstel omdat de zaak omvangrijk en ingewikkeld is en te belangrgk voor een snelle afdoening. De kerkeraad Oost van de her vormde gemeente in Lisse heeft de synode van de Hervormde Kerk gevraagd, haar steun aan het Interkerkelgk Vredesberaad te herzien. De Llsser kerkeraad vindt het IKV te eenzijdig. Het heeft, vol gens de kerkeraad. te veel con tacten met communistische en links-progressieve groeperin gen. De leuze van het IKV zou moeten zijn: 'Help de kernwa pens de wereld uit'. Dus uit Amerika. Europa. China en ook uit Rusland. De bnef van de kerkeraad Oost kreeg de goedkeuring van de kerkeraad West en van de centra le kerkeraad van de Lasser her vormde gemeente. Euthanasie. Artsen die in Rome een internationale conferentie bijwoonden over euthanasie, vragen in hun slotverklaring aan de paus. zich uit te spreken over de 'medische ethiek' De paus zou dan moeten ingaan op de theologische, menselgke. sociale en bovennatuurlijke 'waarde van het Lgden' en op de problemen waarmee men door de voort gaande technische mogelgkhc- den van levensverlenging wordt geconfronteerd ADVEimjN^E signeert zqn «•uwe verhalenbundel BOEKHANDEL DE KLER Nieuwe Rijn 45. LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19