Gdansk rustig, stakingen in rest van Polen J Nobelprijs voor Zweedse en Mexicaan Chirac in de tegenaanval Problemen rond opvolging Japanse premier Druzen en christenen slaags in oost-Libanon Deens kabinet wankelt Kohl vast van plan crisis op te lossen DONDERDAG 14 OKTOBER 1982 'Handdruk voor het vredesdenken' Buitenland OSLO (Reuter/AFP) - De Zweed se Alva Myrdal en de Mexicaanse Alfonso Garcia Robles. oud-minister van buitenlandse zaken, Alfonso Garcia Robles, hebben gisteren samen de No belprijs voor de vrede 1982 ge kregen. Beiden staan bekend om hun strijd voor ontwapening. De prijswinnaars zijn voorvechters van ontwapening en werden vooral onderscheiden voor hun werk op dit gebied binnen de or ganen van de Verenigde Naties, zo deelde het Nobel-comité mee. Beiden hebben ook gewerkt voor de instelling van kernwa- penvrije zones, de Mexicaan in Latijns-Amerika en de Zweedse in Noordse landen, zo werd ge zegd. Mevr. Myrdal. schrijfster en socio loge, is tachtig jaar oud en werd in 1966 als eerste minister van ontwapening in de wereld be noemd na de Geneefse ontwape ningsconferentie te zijn geweest. Garcia Robles is 71 jaar oud en fun geert thans als leider van de Me xicaanse delegatie naar de Ge neefse conferentie. Hij was in 1975-1976 minister van buiten landse zaken van Mexico. Over Alfonso Garcia Robles zei het Nobel-comite in zijn verklaring, dat de Mexicaan evenals Alva Myrdal een grote bijdrage heeft geleverd tot het openen van de ogen van de wereldopinie voor de grote bedreiging die voor de mensheid uitgaat van de steeds verdere kernbewapening. Garcia Robles leidde de Mexicaan se delegatie naar de algemene VN-vergadering over ontwape ning in New York in 1978. Hij studeerde in Mexico en rondde zijn opleiding verder af in Euro pa aan de universiteit van Parijs en aan de academie van interna tionaal recht op het terrein van het Vredespaleis in Den Haag. De toekenning van de prijs aan de beide ontwapeningsdeskundi gen is bedoeld als opwekking aan het adres van alle staatslie den en politici dit voorbeeld te volgen, zo verklaarde het Nobel- comité. De voorzitter van het co mité. Egil Aarvik. zei. dat de toe kenning moet worden gezien als een "handdruk voor het vredes denken dat zich in de afgelopen jaren heeft verbreid, vooral in de westelijke wereld". De prijs zal op 10 december wor den uitgereikt, de sterfdag van de stichter Alfred Nobel. Dit zal gebeuren in de aula van de uni versiteit van Oslo. De toekenning van de Nobelprijs voor de vrede 1982 aan een Zweedse en een Mexicaan heeft voor diepe teleurstelling onder de Poolse bevolking gezorgd, die had gehoopt dat deze naar de geïnterneerde leider van de ver boden vrije vakbond. Lech Wale sa, zou gaan. Arbeiders van de Lenin-werf in Gdansk hadden dinsdagavond nog verklaard er- WARSCHAU (DPA/UPI/Reuter) Na de stakingen en rellen in Gdansk is het gisteren tot ernstige ongeregeldheden gekomen in de Krakowse staalvoorstad Nowa Huta. Tot laat in de avond vochten betogers tegen de opheffing van het vakverbond Solidariteit met de Poolse oproerpolitie (ZOMO). In Gdansk was het gisteren rustig. In Wroclaw werden volgens onbe vestigde berichten pogingen on dernomen om te betogen tegen de noodtoestand. In Poznan zou zijn gestaakt. De ochtendploeg van het giganti sche staalcomplex Huto Lenina in Nowa Huta hield na beëindi ging van het werk gistermiddag een demonstratie voor Solidari teit. Toen de politie probeerde de ruim 4.000 betogers te versprei den ontstonden ware veldslagen die tot laat in de avond voort duurden. Betogers wierpen bar ricaden op en gooiden benzine bommen, stenen, glas en stalen kogels naar de politie. Deze ge bruikten traangas, waterkanon nen, rookbommen en de wapen stok. Volgens het officiële pers- PARIJS - De Parijse burgemeester Jacques Chirac zegt de indruk te hebben dat bij de politie een speciale afdeling opdracht gekregen heeft hem goed in de gaten te houden. Dit niet alleen in zijn functie van burgemeester, maar ook in die van leider van de RPR, de grootste politieke oppositiepartij in Frankrijk. Chirac sprak gistermiddag op een persconferentie van een „georkestreer de actie" en van politiediensten zoals die sinds „Vichy" (het fascisti sche meelopersregime tijdens de Duitse bezetting) niet meer hadden bestaan. bureau PAP werden grote ver nielingen aangericht in de stad. In Gdansk ging een aangekondig de staking op de Leninwerf niet door wegens, zo verklaarden ar beiders. de enorme druk die werd uitgeoefend om aan het werk te gaan. De werf was dins dag onder militair bestuur ge plaatst na twee dagen van achtu rige stakingen. Stakende arbei ders waren zware straffen in het vooruitzicht gesteld. De Londen Times berichtte vandaag dat 500 arbeiders waren ontslagen om dat ze maandag of dinsdag had den gestaakt. Volgens onbevestigde berichten werd in de machinefabriek Ce- gielski in Poznan een sympa thiestaking gehouden. Grote hoeveelheden pplitie intimideer den potentiële demonstranten in Wroclaw, die van hun optocht af zagen. Voor de Leninwerf verklaarden ar beiders van de ochtendploeg toen het werk erop zat dat de di recteur zelf rond ging om ieder een tot werken te bewegen. Een arbeider verklaarde dat er geen eenheid was en dat het aan lei ding ontbrak. Een ander zei: "wat kun je doen met een geweer tegen je hoofd"? door Rudolp Bakker Burgemeester' Chirac deed deze opzienbarende beschuldigingen als te genoffensief na een drietal aantijgingen in de Franse pers over onregel matigheden binnen zijn beleid. Deze beschuldigingen vormden de ty pisch „Latijnse" opening van de strijd om de gemeenteraadsverkiezin gen, die overigens pas in maart van het volgend jaar plaatshebben. Kort nadat de socialisten hun eigen top-kandidaat voor het burgemees tersambt van de Franse hoofdstad bekend hadden gemaakt, versche nen er in een drietal regeringsgezinde bladen beschuldigingen over kwalijke affaires en wantoestanden in Parijs. Aantijgingen Volgens de communisten zou burgemeester Chirac verantwoordelijk zijn voor ten hemel schreiende toestanden in een gemeentelijk oudelie- dentehuis. Vervolgens zou hij het op een akkoordje hebben gegooid met een louche bouwadviesbureau, wat hem - althans de RPR - zeven miljoen franc zou hebben opgeleverd. En ten slotte is er de „Afrikaanse connectie", waarin het satirische weekblad Le Canard Enchainé expert is. Het blad beschuldigde Chirac ervan dat hij tijdens de campagne voor de presidentsverkiezingen van 1981 - in welke campagne hij kan didaat was - twee miljoen franc zou hebben aangenomen via de oliefir ma Elf-Acquitaine na een handeltje met de president van Gabon, Omar Bongo. Burgemeester Chirac weerlegde op zijn persconferentie deze beschuldi gingen op zijn manier: de toestanden in ouden-van-dagenhuizen waren slecht en hij had de regering al tweemaal om een opleidingsschool voor verpleegsters gevraagd, maar kreeg nul op het rekest. De bouwadvi seur was niet louche, maar wel te duur en de gemeente had de honora ria van de heren herhaaldelijk naar beneden gedrukt. En wat de beschuldigingen van de Canard betreft: die waren gebaseerd op een document zonder briefhoofd en zonder ondertekening, dat al lang de ronde deed en zelfs al eens in een boek was opgenomen. Chirac vond het nogal onnozel van de Canard, dat ze daar uitgerekend nu mee kwam aanzetten. De aantijging dat Chirac overhaast naar Libreville zou zijn gereisd om president Bongo ertoe over te halen met hem onder één hoedje te spelen, klopt ook al niet, aldus Chirac: „Ik was in Libreville om de internationale bijeenkomst van Franssprekende burgemeesters voor te zitten, eeri afspraak die al maanden van tevoren vast stond" Ook het regeringsgezinde dagblad Le Monde gaat wat dat betreft in de richting van Chiracs argumentatie, maar het blad voegt er een waar schuwing aan toe. Of al die feiten nu bewezen kunnen worden of niet, in elk geval staat vast dat ze het gevaar opleveren dat de politiek ermee in diskrediet wordt gebracht, en daarvan profiteert geen van de politie ke kampen, aldus Le Monde. ADVERTENTIE KOPENHAGEN (Reuter/AFP) - De uit vier partijen be staande minderheidsregering van centrum-rechts in Dene marken is gisteren nog geen twee maanden nadat zij aan de macht kwam, in een diepe crisis geraakt naar aanleiding van haar bezuinigingspro gramma. De coalitie van con servatieven, de liberale Ven- stre-partij, het centrum en de christelijke volkspartij heeft zaterdag in het parlement de steun nodig van de radicale partij en de rechtervleugel van de partij van de vooruit gang. Die partijen vragen in ruil voor hun steun belangrij ke concessies ten aanzien van het bezuinigingsprogramma dat onder meer voorziet in een bevriezing van lonen en prijzen en aanzienlijke be snoeiingen in de sociale bij stand. De radicalen willen minder besnoeien in de open bare uitgaven. De andere par tij eist een aanzienlijke belas tingverlichting. Waarnemers twijfelen er sterk aan of de premier aan de ei sen kan voldoen en achten nieuwe vervroegde verkie zingen op 9 november moge lijk. De 53-jarige conservatie ve premier was op 9 septem ber de sociaal-democraat An ker Joergensen opgevolgd die na negen maanden rege ren moest aftreden toen op positiepartijen steun weiger den aan belastingmaatrege len die deel uitmaakten van een economisch herstelpro gramma. Schluter is de eerste conserva tieve premier van het land in deze eeuw. De Poolse politie patrouilleerd in Gdansk bij een monument, w< afgelopen dagen bloemen werden neergelegd uit protest tegen het buiten de wet stellen van Solidariteit. Gisteren zijn de arbeiders van de Lenin werf in deze Poolse stad weer aan het werk gegaan. BONN - De Duitse bondskanselier Helmut Kohl heeft in zijn rege ringsverklaring gezegd dat zijn nieuwe „coalitie van het mid den", die bestaat uit christen-de mocraten en liberalen (CDU- CSU en FDP), het vaste voorne men heeft de Bondsrepubliek Duitsland uit de „ernstigste cri sis" sinds de Tweede Wereldoor log te voeren. door Hans Amesz Kohl schilderde een buitengewoon somber beeld van de huidige Bondrepubliek, waarin de werk loosheid van circa 2 miljoen mensen nog nooit zo hoog was als in de laatste dertig jaar en waar bovendien de staatsschuld, inclusief de deelstaten, gemeen ten en de post, is gestegen tot 700 miljard mark. Volgens kanselier Kohl is zijn land nu op een punt aangekomen dat alleen al de ren telast 60 miljoen mark per jaar bedraagt, wat inhoudt dat alle le ningen nauwelijks voldoende zijn om dat geld op te brengen Helmut Kohl zei dat de meest drin gende opgave van zijn regering is de werkloosheid te verminderen. Daartoe is volgens hem nodig dat de investeringsbereidheid van ondernemers wordt gesti muleerd. Verder was de bonds kanselier van mening dat „mis bruik" van sociale voorzieningen op alle mogelijke manieren moet worden vermeden. Hij is voor een extra stimulans van de wo ningbouw. Daarnaast legde hg het accent op het zogenaamde ei gen initiatief. Daartoe behoort volgens de nieuwe bondskanse lier ook de gestage uitbreiding van het gebruik van kernenergie. Helmut Kohl maakte vervolgens duidelijk dat zijn eigenljke opga ve in de Bondsrepubliek Duits land is de „niet meer erkende waarden" als: vertrouwen, recht, orde en prestige in ere te herstel len. Kohl pleitte voor het gezin, vooral voor moeders met kinde ren. Hij voegde daaraan toe dat zijn regering ernaar zal streven zodanige huizen te bouwen dat het hele gezin, inclusief de groot ouders, by elkaar kunnen blij ven. Een boosaardige collega merkte op dat dit een terugweg naar de politiek van de jaren '30 Slechte start discussie over de regenngsverkl- nng van Helmut Kohl kenmerk te zich door schuldophopingen. De eerste spreker van de sociaal democratische oppositie, de plaatsvervangend fractievoorzit ter van de SPD prof dr. Horst Ehmke, veegde met name met de huidige en vroegere minister van buitenlandse zaken, FDP-voor- zitter Hans-Dietrich Genscher. de vloer aan. Volgens Ehmke had een bondsregering nog nooit zo'n slechte start gehad als die van Kohl. Tegen de minister van buitenlandse zaken zei Ehmke. dat hü er heilig van overtuigd is dat deze in herinnering blijft als „symbool van politieke onge loofwaardigheid". Hans Dietrich Genscher nam ver volgens zelf het woord en pro beerde zijn overgang als minister van buitenlandse zaken van Hel mut Schmidt naar Helmut Kohl te rechtvaardigen. Dat ging met grote moeilijkheden in de Bondsdag gepaard. Het plotselinge terugtreden van de Japanse premier Zen- ko Suzuki heeft de regerings partij LDP. waarvan hy voor zitter was. in grote beroering gebracht. De strijd om zyn opvolging is in alle hevigheid ontbrand. Van de traditionele harmonie in de LDP is nau welijks sprake meer en een compromis tussen de elkaar fel bestrijdende fracties is nog niet in zicht. „Suzuki's politiek van harmonie is bankroet", schreef gisteren de Japanse pers. duidend op de wankele wapenstilstand die Suzuki probeerde te be daren tussen de verschillen de groerpingen binnen de LDP door Jan Krikke In Tokio gonst het van de ge ruchten over het hoe en waar om van Suzuki's onverwach te beslissing en wie zyn op volger zou kunnen zyn na de volgende maand te houden verkiezingen binnen de par tij. Een van de meest ge noemde namen is Yasuhiro Nakasone, directeur-generaal van het Administratie Mana gement Bureau. Mogelyke andere kandidaten zyn Tos- hio Komoto. directeur van het economisch planbureau, en Shintaro Abe. minister van internationale handel en industrie. Allen zyn gematig de LDP-leden en grote veran deringen in het buitenlandse beleid van de Japanse rege ring worden dan ook niet ver wacht Suzuki werd in 1980. na de plotselinge dood van Ohira, als compromis kandidaat ge kozen omdat de invloedrijke fracties van de voormalige premiers Tanaka en Fukuda geen overeenstemming kon den bereiken over een opvol ger voor Ohira. Premier Su zuki zou slechts tydelyk als premier dienen totdat een nieuwe, voor alle fracties aan vaardbare kandidaat gevon den zou zijn Belangryke factoren die in de LDP-verkiezmgen meespe len, zyn de reorganisatie van de Japanse staatsfinanciën, en de delicate kwestie betref fende de voormalige premier Tanaka Tanaka staat mo menteel terecht op beschul diging van het aannemen van steekpenningen van de Ame rikaanse vliegtuigfabriek Lockheed (ook gisteren toog hy naar de rechtbank) en ver wacht wordt dat hij binnen kort veroordeeld zal worden. Ondanks zyn juridische proble men heeft Tanaka weinig aan politieke invloed verloren, en Suzuki is sterk afhankelyk van de steun van de grote Ta naka fractie in het Japanse parlement. Hoe te reageren op een eventuele veroorde ling van Tanaka was slechts een van de vele dilemma's waarmee Suzuki geconfron teerd werd. Het kabinet van Suzuki was verder afhankelyk van de steun van de voormalige pre mier Fukuda Deze bittere ri vaal van Tanaka leidde begin deze maand een aanval tegen een tweede ambtstermijn van Suzuki, hetgeen een zware slag was voor de Japanse pre mier. Waarnemers geloven dat dit een van de belangrijk ste redenen is geweest voor Suzuki om zich terug te trek ken „Het Tanaka-dilemma. de machtstrijd in zyn eigen par tij, zyn mislukte fiscale be leid. de premier zag er geen gat meer in", aldus een LDP- partylid. Volgens een ver trouwensman van het Suzu ki kabinet had de Japanse premier onlangs tegenover een van zyn medewerkers verklaard: „Ik heb myn zelf vertrouwen verloren". Het lydt geen twyfel dat Suzu ki een weinig inspirerend lei der was Zyn populariteit had deze maand opnieuw een dieptepunt bereikt. Het grote belang dat hy hechtte aan het bewaren van de vrede in de LDP had als resultaat dat weinig concrete politieke en economische hervormingen tot stand kwamen, en het Ja panse volk zag hem als een allesbehalve slagvaardig staatsman Japans belangrijkste oppositie partij, de Socialistische Party van Japan, verklaarde dat Suzuki's beslissing om zich terug tv tn.-kk.-n hut resultaat is van een mislukt econo misch beleid. De party eist dat de LDP de macht over- draagt aan de oppositie. De Verenigde Socialistisch Par ty van Japan, een kleinere linkse groepering, zei giste ren in een verklaring „Nu is de tyd voor de oppositiepar- tyen om een alliantie te slui ten tegen de LDP" Ondanks de huidige crisis binnen de regerende LDP bestaat er echter geen kans dat de so cialisten aan het bewind ko- BEIROET/AMMAN/JERUZA LEM (DPA/Reuter) - Christelij ke en islamitische milities heb ben ook gisteren ten zuidoosten van Beiroet hevige gevechten ge leverd. De leider van de Pale stijnse bevrijdingsorganisatie PLO. Jasser Arafat, heeft zyn Vierdaagse officiële bezoek aan koning Hoessein van Jordanië beëindigd en is teruggekeerd naar Tunis. In de heuvels zo'n 15 km ten zuid oosten van de Libanese hoofd stad werden bij de gevechten ge schut en andere zware wapens ingezet. Volgens radio B< ir<t speelde de stryd zich af tussen eenheden christelijke falangis- ten en islamitische Druzen. De gevechten waren dinsdag begon nen. Toen leverden ook Syrische en Israëlische militairen in de oostelyke Bekaa-vallei vuurge vechten. PLO-leider Arafat, die tijdens zyn bezoek aan Amman van koning Hoessein alle eerbewijzen van een staatshoofd kreeg, kwam volgens de Franse radio gisteren in Tunis aan Daar zal hij een on derhoud hebben met de Franse minister van buitenlandse zaken. Claude Cheysson. De besprekin gen met koning Hoessein mond den met uit in overeenstemming over het Jordaanse voorstel een Jordaans-Palestyn.se federatie te stichten, maar resulteerden wel in een belangryke verbetering in de onderlinge verhoudingen en in het totstandkomen van een gc- zamenlyk comité voor het voort zetten van het overleg De rela ties van Jordanië met de Palesty nen waren zeer slecht nadat het Jordaanse leger in september 1970 muur dan l'i nou !i u doodde (de "zwarte september"). Volgens informatie van Libanese functionarissen zijn er bijna 1.900 slachtoffers geborgen van de massamoord in de Palestijnse kampen Sabra en Chatila in West-Beiroet Er zyn 672 doden door bcrgingsploegen in massa graven geborgen en ongeveer 1200 anderen zyn door overle vende familieleden begraven Voor de Palestynse vluchtelingen in de door de Israëlische bom bardementen verwoeste kampen in Zuid-Libanon zal in de winter geen "catastrofale situatie" ont staan Dat heeft de Israëlische minister van economische za ken. Jaacov Mendor. tydens een persconferentie in Jeruzalem ge zegd De eerste van 10.000 tenten voor de vluchtelingen zullen vol gende week in het kamp Em el- Helweh by Sidon aankomen. In Israel wordt het aantal daklozen in Zuid Libanon op 20 000 tot 01)11 ubat 1 V nrg.im tie voor Palestynse vluchtelin gen gaat uit van 40 000 mensen die geen dak meer boven hun hoofd hebben Italië heeft enkele honderden sol daten naar Beiroet gestuurd ter versterking van de Internationa le vredesmacht Er zyn daar al 1100 Italiaanse militairen. 1200 Amerikanen en 1500 Fransen ge stationeerd. Het Libanese leger zette de zoekac lies in Zuid-Beiroet voort. Het was de tweede keer binnen en week dat het leger daar op zoek ging naar illegaal verblyvende personen en munitie-opslag plaatsen. By deze acties voerden de militairen ook een grondig on derzoek uit in het studiecentrum van de Palestynen in West-Bei- roet Volgens de Italiaanse mi nister van defensie. Lelio Lago no. heeft de Libanese politie in 11. irc>< t in totaal 14 41 mem en gearresteerd. Onder hen zyn 615 Palestynen, 189 Libanezen en de rest heeft een andere nationaliteit Er zouden benchten zyn dat de politie niet in alle gevallen handelt volgens de rechten van de mens. cofct&! haarlemm«straat58 leiden-071-140148 lid ANVC

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11