Geen federatie PLO-Jordanië contactlenzen, da's pas fijn Italiaanse extremist gearresteerd van der WIEL EG-plan medezeggenschap taant Gesprek Arafat-Hoessein: VS willen Deen als Hoge Commissaris Londen eert Falkland- strijders Betrokken bij bomaanslag Bologna WOENSDAG 13 OKTOBER 1982 ROME/LA PAZ (Reuter/UPI) - Een van de meest gezochte terro risten van Italië, de 28-jarige Pierluigi Gagliai. is gistermiddag onder zware politiebegeleiding vanuit Bolivia in Rome aangeko men en onmiddellijk naar een ziekenhuis overgebracht. De rechtse extremist Gagliai liep zware verwondingen op. onder meer in de nek, toen hij zondag na een schietpartij door de Boli viaanse politie werd gepakt. Aan de spectaculaire operatie, die veel opzien heeft gebaard in Ita lië kwam een einde toen een spe ciaal door Interpol gecharterde DC-10 van de Italiaanse lucht vaartmaatschappij Alitalia gis termiddag in Rome aankwam met de terrorist aan boord. Het toestel werd onmiddellijk naar een hangar geloodst vanwaar Gagliai, die bewusteloos was, naar een ziekenhuis werd over gebracht. Volgens zegslieden binnen de politie op het vlieg veld is de man zwaar gewond. Eerder had het ministerie van binnenlandse zaken in Rome verklaard dat hij licht gewond was bij de schietpartij met de Bo liviaanse politie. Gagliai werd gezocht wegens be trokkenheid bij de bomaanslag op het station van Bologna twee jaar geleden waarbij 85 doden en ruim 200 gewonden vielen. Te gen hem was een internationaal arrestatiebevel uitgevaardigd. De nieuwe Boliviaanse regering onder president Hernan Siles Zuazo wees hem na zijn arresta tie uit en droeg hem over aan Ita liaanse functionarissen. De geheime operatie kwam aan het licht toen de DC-10 van Alitalia zondag op mysterieuze wijze ver dween in Bolivia. De eerste be richten spraken van een kaping maar later bleek dat het ging om een zorgvuldig georganiseerde internationale politieactie. Volgens zegslieden op het vlieg veld van La Paz kwam het toe stel er zondagochtend aan met volgens de bemanning techni sche problemen. De aanwezig heid van de DC-10 baarde geen Buitenland opzien omdat tal van hoogwaar digheidsbekleders met buiten landse vliegtuigen naar La Paz waren gekomen om de beëdiging van de nieuwe regering bij te wo nen. Dezelfde dag arresteerde de politie Gagliai in Santa Cruz van waar hij nog zondag met het Aii- talia-toestel werd opgehaald. De nieuwe Boliviaanse autoritei ten hebben de Italiaanse politie een goede dienst bewezen door Gagliai uit te wijzen. Volgens bronnen binnen het ministerie van binnenlandse zaken in Rome zou deze gezamenlijke actie van de Boliviaanse en Italiaanse poli tie onder de afgetreden militaire regering niet mogelijk zyn ge weest. De vorige regering is nooit ingegaan op verzoeken uit Rome om de arrestatie van Gagliai. Van de nieuwe president Siles Zuazo wordt aangenomen dat hij een einde wil maken aan het beeld van zijn land als een toevluchtsoord voor rechtse ter roristen. Met de uitwijzing heeft hij willen aantonen dat Bolivia voortaan de regels van het inter nationale recht zal eerbiedigen, aldus Italiaanse functionarissen. Tijdens de schietpartij, waarbij Gagliai door volgens de officiële mededelingen alleen Boliviaanse troepen werd gepakt, wist een geestverwant Stefano Dellc Chiaie. te ontkomen. Hij zou het brein zijn geweest achter de aan slag in Bologna. Gagliai komt uit een welgestelde Milanese fami lie. In 1976 dook hy onder toen een aanhoudingsbevel tegen hem werd uitgevaardigd in ver band met een neo-fascistische PAGINA 9 aanslag in Brescia in 1974 waar- by acht mensen omkwamen. Hoewel hy in maart van dit jaar by verstek wegens gebrek aan bewijs werd vrijgesproken, kwam hy niet boven water. Hy had zijn toevlucht gezocht in Ar gentinië. waar hy met een Argen- tynse trouwde, en Bolivia waar hy samenwerkte met paramili taire organisaties en de geheime diensten van de Boliviaanse mili taire regeringen. De arrestatie van Gagliai zal moge- lyk het onderzoek naar de aan slag in Bologna bespoedigen. Sinds vorige maand word Gagliai ervan verdacht, in op dracht van Delle Chiaie. zelf de bommen te hebben geplaatst met drie andere neo-nazi's. de Fransman Olivier Danet. sinds september 1981 in een Franse ge vangenis. de Italiaan Maurizio Giorgi. eveneens Q de Westduitser Jockim Fiebel- korn, die voortvluchtig is en waarschijnlyk in Zuid-Amenka verb ly ft. AMMAN - Het bezoek van de leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO, Jas- ser Arafat, aan Jordanië heeft geen direct tastbaar resultaat opgeleverd. Tijdens een persconferentie wimpelde Arafat alle vragen af over een Jordaans-Palestijnse federatie, erkenning van Israël en de interpretatie van het op de Arabische topconferentie in Fez aangenomen vredesplan. Zijn politieke adviseur, prof. Nabil Shaat, maakte daarna echter dui delijk dat de besprekingen wel een begin van politieke samen werking tussen de PLO en Jor danië op gang hebben gebracht. De inhoud van die politieke sa menwerking moet volgens prof. Shaat nog worden ingevuld. De betrekkingen zijn nog in het sta dium van „verkenning". Zo gaat de PLO een bijzondere vertegen- door Jaap van Wesel woordiger in Amman benoemen, die verantwoordelijk wordt voor de relaties tussen de Palestijnse bevrijdingsorganisatie en de re gering van koning Hoessein. Het wordt een van Arafats belang rijkste adviseurs, Hani el Hassan. Volgens prof. Shaat zijn in de be sprekingen tussen koning Hoes sein en Arafat twee aspecten van de samenwerking tussen de PLO en Amman aan de orde geweest: een gezamenlijke strijd voor de bevrijding van Palestina, en daarna de vorm van de samen werking tussen bevrya faiestina en Jordanië. In tegenstelling tot de Jordaniërs, staat de PLO erop dat er eerst een onafhankelijke Palestijnse staat moet komen, voordat over een federatief verband gespro ken kan worden. Wel is het vol gens Nabil Shaat mogelijk nu al te spreken over de federatie en hoe die eruit zal moeten gaan zien na de bevrijding van het door de Israëli's bezette gebied. De PLO toont zich zeer tevreden: er is volgens prof. Shaat geen en kele druk door Jordanië uitgeoe fend. Koning Hoessein heeft geen voorwaarden gesteld, en bovendien is de PLO-leider met alle egards van een staatshoofd ontvangen, inclusief de nationale Palestijnse vlag op zijn auto, een bezoek aan een legeroefening van het Jordaanse leger met alle eerbetoon als een bezoekend staatshoofd; allemaal redenen om over „broeder koning Hoes sein" te spreken. Van Jordaanse kant was men giste ren veel minder spraakzaam. De nieuwsmedia zwegen in alle ta len over het doen en laten van Arafat, en Jordaanse zegslieden spraken slechts in algemeenhe- Washington tegen v.d. Stoel DEN HAAG, GENEVE (GPD) - De Verenigde Staten' willen dat de Deen Poul Hartling aanblijft als Hoge Commissaris voor de vluchtelingen bij de Verenigde Naties. Daarmee keert Washing ton zich tegen de kandidatuur van de Nederlandse oud-minis ter van buitenlandse zaken Van der Stoel. De speciale Amerikaanse VN-ge- zant voor de vluchtelingen, Eu- Offensief Russen in Afghanistan NIEUW DELHI (UPI) - Russische troepen in Afghanistan hebben een offensief ontketend tegen steden onder de rook van Ka boel, waarbij zijn vliegtuigen, tanks en artillerie inzetten, zo hebben diplomaten uit het wes ten gisteren in Nieuw Delhi be kendgemaakt. Onder de burgerbevolking zijn veel slachtoffers gevallen, maar om hoeveel het gaat is niet be kend omdat nog stoffelijke over schotten van onder het puin ge haald worden. gene Douglas, sprak gistermid dag in Genève tijdens de jaarver gadering van de VN-vluchtelin- genconferentie zijn „krachtige steun" uit voor een verlenging met nog eens vijf jaar van de ambtsperiode van Poul Hartling. Douglas verklaarde later tegen over de pers dat Amerika het huidige beleid van de VN-organi- satie (UNCHR) voortgezet wil zien, en Hartling is daarvoor de beste garantie. De Amerikaanse ambassade in Den Haag onte- kende gisteren dat deze voor keur iets te maken zou hebben met de politieke kleur (PvdA) van de Nederlandse kandidaat Van der Stoel. De woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken in Den Haag noemde berichten dat de VS zich verzetten tegen de kandidatuur van Van der Stoel gisterochtend nog „volslagen uit de lucht gegrepen". Er is behalve Hartling en Van der Stoel nog een derde kandidaat voor de functie, de Soedanees Medani, die door de Derde We reld naar voren is geschoven. Hij zou echter weinig kans hebben omdat zijn eigen land te direct betrokken is bij het vluchtelin genprobleem. ADVERTENTIE maar dan wel van een ANVC-contactlensspecialist den over „goede en vruchtbare besprekingen in een atmosfeer van broederschap". Jordanië heeft vooralsnog niet gekregen wat de koning zo graag wil: een mandaat om te onderhandelen, en Palestijnse instemming met een federatie voordat het bezette gebied bevrijd is in plaats van daarna. Dat de partijen het nog lang niet eens zijn ondanks de mooie woorden, wordt dan ook het best gedemonstreerd door het uitblijven van een gemeen schappelijk communiqué. Gevechten in Libanese Bekaa-vallei BEIROET/TEL AVIV (UPI/Reu- ter) - Israël en Syrië hebben el kaar gisteren over en weer be schuldigd van bestandsschen dingen in de Bekaa-vallei in Oost-Libanon. Gesproken werd over de ernstige escalatie in ruim twee maanden tijd, maar er werd geen melding van slachtoffers gemaakt. De Amerikaanse onderminister van defensie, Frank Carlucci, is gisteren in Libanon aangeko men. Na het inspecteren van po sitie van Amerikaanse mariniers die deel uitmaken van de multi nationale vredesmacht voor Bei roet, ontmoette hij president Amin Gemayel, premier Chefik Wazzan, stafchef Moenir Taravy en Amerikaanse, Italiaanse en Franse hoge officieren van de vredesmacht. Voor het eerst in acht dagen tijd zijn er gisteren geen onder zoeksacties door Libanese veilig heidstroepen in West-Beiroet uit gevoerd die in binnen- en buiten land voorwerp van kritiek wa ren. President Gemayel voerde besprekingen met het leger hoofdkwartier in Beiroet en pre mier Wazzan sprak met functio narissen van justitie en het de partement dat belast is met za ken van Palestijnse vluchtelin gen. Tijdens een onverwachte inspectie van Libanese legerposten in de hoofdstad en omgeving sprak Gemayel zijn voldoening uit over de resultaten van de acties van het leger. Britse parachutisten, die i in een herdenkingsparade r len toe. LONDEN (GPD) - Naar schat ting 300.000 enthousiaste Britten hebben gisteren in het Londense zakencentrum, de 'City', een parade toege juicht die was georganiseerd als eerbewijs aan de militai ren die hebben meegevoch ten in de oorlog rond de Falk- land-eilanden. Terwijl 1250 militairen, bege leid door vijf bands, voorbij trokken, heerste in de City een sfeer zoals Londen die niet meer heeft gekend sinds het huwelijk van prins Char les en Lady Diana. De men sen stonden op sommige plaatsen twintig rijen dik. Er werd volop met vlaggetjes gezwaaid, luidkeels werden nationale liederen aangehe ven, en menigeen had zich voor deze dag in kleren gesto ken die waren gemaakt van de Union Jack. Sommigen hadden er een halve dag wachten in kou en regen voor overgehad om de militairen te zien passeren. Het gejuich van de menigten ontaardde in een regelrecht pandemonium op het mo ment dat de vertegenwoordi gers van het 2e en 3e regi ment paratroopers voorbij kwamen. Deze paratroopers i de strijd om de Falkland-Eilanden hebben gevochten, marcheerden gisteren ee. Militairen, die in de gevechten gewond raakten, keken vanuit hun rolstoe- leverden onder meer een vi tale bijdrage aan de gevech ten om Goose Green en Port Darwin, die wel beslissend voor het verloop van de oor log zijn genoemd. Van alle eenheden die met de oorlog te maken hadden, van de administratieve man schappen tot de comman do's, waren vertegenwoordi gers aanwezig. Alleen van de Special Armed Service (SAS) en de Special Boat Service (SBS) was er geen delegatie. Deze superspecialisten in ge vaarlijke karweitjes dienen anoniem te blijven. Ook aanwezig was een deel van de wapens waarmee de oor log tegen de Argentijnen ge wonnen werd. Zo werden Ra pier luchtdoelraketten mee gevoerd, en in de lucht vlo gen formaties Hamer straal jagers en Seaking helikopters voorbij. De parade ging gepaard met uitgebreide veiligheidsmaat regelen. Langs de gehele rou te stonden politiemensen op gesteld, op daken van omrin gende huizen bevonden zich scherpschutters en op strate gische plaatsen waren man schappen van de speciale an- ti-terroristenbrigade aanwe zig „We hebben gewonnen. Dus la ten we het vieren ook", was de boodschap die er van de parade uitging. Premier me vrouw Thatcher, die de man schappen tijdens een lunch toesprak, leverde hieraan haar bijdrage door over de Falkland-oorlog te zeggen: „Het was de triomf van moed, vaardigheid, organisa tie en verbeeldingskracht". De premier zei verder onder meer: „We danken onze triomf aan de beste, dapper ste en meest professionele militairen ter wereld. Wy danken hen allen. Degenen die hier aanwezig zijn, dege nen die. omreden van ruimte gebrek, hier niet kunnen zijn, de 777 dappere jonge man nen die gewond raakten, en de 255 die hun leven gaven". Stemming over Vredeling-richtlijn opnieuw uitgesteld Nieuwe Rijn 62 Leiden 071-124108 STRAATSBURG - Het Europese Parlement heeft gisteravond het debat over de zogenaamde Vre deling-richtlijn in grote verwar-' ring beëindigd. De afronding van deze voorstellen, afkomstig van de vroegere Nederlandse Euro pese commissaris Vredeling en bedoeld om de werknemers in multinationale ondernemingen meer greep te geven op het be leid van het moederbedrijf, is wederom voor een maand uitge steld. Dit tot grote woede van de socialisten in het parlement, die op het moment van de beslissing door een misverstand niet in de zaal aanwezig waren. De socialisten hadden zich overi gens in Straatsburg willen ont houden bij de uiteindelijke stem ming. Volgens hen is de oor spronkelijke richtlijn onder druk van conservatieven en christen democraten al te zeer verwaterd. Vooral vanuit de Nederlandse vak bonden is er de laatste dagen echter hevig gelobbied om een socialistische tegenstem en daar mee verwerping van de richtlijn te voorkomen. FNV-districtbe- stuurder Henk Vos: „We weten wel dat de zaak is uitgehold, maar met zo'n richtlijn kunnen we toch wel aan de slag, we zijn wel gewend jarenlang voor iets te vechten. Als je nu echter te genstemt, krijg je er de komende tien jaar helemaal niets meer door. Het politieke klimaat wordt namelyk steeds rechtser", zo waarschuwde Vos. door Ferry Mingelen Hy toonde zich zeer teleurgesteld na het verwarrende einde van het debat „Je krygt de indruk dat de zaak steeds verder wordt uitgesteld en langzaam maar ze ker onder het tapyt wordt ge schoven" Die indruk bestond ook sterk in de socialistische fractie, maar werd tegengesproken door de chris ten-democraten en door een woordvoerder van de nu verant woordelijke Europese commis saris Ivor Richard. Richard had een maand bedenktyd gevraagd om over de vele wijzigingsvoor stellen van het parlement te kun nen besluiten. Daarna komt hy terug bij het parlement om zyn bevindingen mee te delen, en vervolgens moet het parlement dan een definitief besluit nemen. Overigens wil Richard volgens zijn woordvoerder de Vredehng- nchtlijn doorzetten, wat het par lement ook verder doet. Het parlement is op een aantal be langrijke punten afgeweken van het oorspronkelyke commissie voorstel De richtlijn wordt nu beperkt tot grote bedryven met meer dan duizend werknemers met dochterondernemingen met meer dan honderd werkne mers. De directie van die bedrij ven moet de werknemers eens per jaar schriftelijk over de be langrijkste bedryfsont wikkelin gen informeren, met uitzonde ring van bedrijfsgeheimen. Prins Andrew breekt zijn vakantie af LONDEN (GPD) Pnns Andrew (22) heeft zyn vakantie op het pa- radyselyke Caraibischc eiland Mustique voortydig afgebroken De Britse pnns verbleef op het eiland met Koo Stark, een actnce die in verschillende soft-porno- films schitterde. Een woordvoerder van Bucking ham Palace noemde het gister avond .onwaarschijnlijk" dat prins Andrew, de tweede zoon van koningin Elisabeth, de te rugtocht heeft aanvaard in het gezelschap van Koo Stark. Vol gens de woordvoerder is de pnns niet door zyn moeder naar huis gestuurd. „Het is helemaal het idee van prins Andrew geweest om terug te gaan", aldus de woordvoerder van de koninklijke familie. De prins zou van streek zijn geraakt door de overmatige aandacht die zyn liaison met de porno-ster heeft getrokken. Sinds medio vorige week by toeval bekend raakte dat de pnns met zyn 25-jarige vriendin onder de schuilnamen „de heer en me vrouw Cambridge" naar Musti que vertrokken was, hebben met name de populaire kranten in Engeland alle registers openge trokken. In deze kranten zyn sindsdien dag in dag uit de meest ranzige en smakeloze verhalen over And rew en Koo verschenen. Maar ook in pubs, traditioneel de be langrijkste meningvormende plaats in Engeland, waren 'Andy' en Koo het gesprek van de dag. Andrew zal daar wellicht met zo veel last van hebben gehad. Wat vervelender voor de jeugdige prins moet zyn geweest, zyn de tientallen journalisten en foto grafen die de afgelopen dagen naar Mustique zijn gevlogen in de hoop een glimp van het paar op te vangen Twee journalisten werden het afge lopen weekeinde gearresteerd, omdat ze in bosjes rond het bui tenverblijf werden aangetroffen. En de autoriteiten op Mustique hebben het telefoonverkeer naar het eiland moeten afsluiten, om dat iedereen gek werd van de bellende verslaggevers. Nicaragua wil gevluchte indianen terughalen MANAGUA (DPA) - De Nicara guaanse regering wil de onge veer 12.000 Miskito-indianen. die begin dit jaar naar Honduras zyn gevlucht, terughalen Het minis tene van buitenlandse zaken in Managua gaf gisteren een verkla ring uit dat de Sandinistische re gering de ïnteramcnkaanse com missie voor de rechten VU mens heeft gevraagd te bemidde len De voornamelijk Engelstalige Mis- kitos zijn nMur hi I buurland ge vlucht toen de Sandim U D RM I een grootscheeps hervestigings project begonnen in het grensge bied. By daarop volgende onlus ten zyn aan beide kanten doden gevallen De regering m Mana gua rechtvaardigde haar optre den met de activiteit vu trarevolutionairen" vanuit Hon duras, die Miskito dorpen ai schuilplaat ouden lu lil.en ge bruikt en de inwoners zouden hebben mishandeld ADVERTENTIE NUEEJ JACTTORICOfELE DAMASTEN, DALLAS-SERVETTEN':

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9