c PAK DE TOEKOMST Zuiveringsheffing verder omhoog Opnieuw onrust in Amsterdam Kamer twijfelt over 'beddenplan' Vredeskamp vrouwen door politie ontruimd Hoechst is vervuiler Rijnwater Ongeregeldheden na ontruiming twee kraakpanden Chimpansees en politiek Grotere inbreng provincies Man niet meer de baas Mts-scholen week dicht De stank stijgt óf het tarief IN DE NIEUWE REVU VAN NU Mandaat Unifil-leger twee maanden verlengd WOENSDAG 13 OKTOBER 1982 Binnenland SOESTERBERG (ANP) - De politie heeft gistermiddag het vrou- wenvredeskamp bij de vliegbasis Soesterberg ontruimd. In het kamp waren slechts een paar vrouwen aanwezig, die toekeken hoe de politie met hulp van mensen van gemeentewerken van Soest ongeveer tien tenten en caravans inpakte en wegsleepte. Ongeveer tien vrouwen van het vredeskamp probeerden vracht wagens van gemeentewerken te beletten het kamp te verlaten. De politie sleepte de vrouwen weg, waarbij het tot korte scher mutselingen kwam. De gemeente Soest is tot ontruiming overgegaan, nadat de Raad van State gisteren een schorsingsverzoek van de vereniging vrouwenvredeskamp tegen de ontruiming had afgewezen. Een grote tent heeft de gemeente op het terrein laten staan. Deze tent mag echter alleen dienen als vergaderruimte, er mag niet in overnacht worden. DEN HAAG (GPD) - De stichting Reinwater wil dat de Nederland se regering een strafvervolging laat instellen tegen het Duitse chemische bedrijf Hoechst in Gemunden. Deze onderneming loosde zeer waarschijnlijk de gif tige stof chloornitrobenzeen, waardoor de watertransport- maatschappij Rijn-Kennemer- land (WRK) van 1 oktober tot gis termiddag was genoodzaakt de inname van drinkwater uit de Rijn stop te zetten. In West-Duitsland zijn Bayer en Hoechst de enige producenten van chloornitrobenzeen (cnb), dat vermoedelijk kankerverwek kende eigenschappen bezit. Op grond van eerdere ervaringen werd zonder duidelijke aanwij zingen gedacht dat Bayer deze stof in de Rijn had geworpen. Het is zuiver toeval dat Hoechst nu kan worden aangewezen als de waarschijnlijke schuldige. De stichting Internationaal Watertri bunaal hield van 12 september tot 1 oktober een meet- en mon- stertocht op de Rijn tussen Rheinfelden en Hoek van Hol land. Uit de nu versneld geanaly seerde monsters komen de cnb- concentraties overduidelijk te voorschijn. Door een speciale manier van be monsteren. waarbij plotselinge verhogingen van concentraties giftige stoffen kunnen worden ontdekt, was het mogelijk vast te stellen dat de cnb-vervuiling aan de monding van de Main het hoogst was: 250 microgram per liter. Het bedrijf van Hoechst staat aan de Main. De stichting Reinwater, één van de deelnemers in het Internationaal Watertribunaal, vindt dat de de Nederlandse regering een daad moet stellen om haar verontrus ting te tonen. Ook wil de stich ting verbetering van het alarme ringssysteem tussen de Rijnoe- verstaten, dat inwerking moet treden als er zich plotseling grote hoeveelheden ongewenste stof fen in de Rijn bevinden. AMSTERDAM (GPD) - Politie en demonstranten zijn gis teren in Amsterdam opnieuw met elkaar in botsing ge komen. Directe aanleiding tot de hernieuwde ordever storingen vormde de snelle en onverwachte ontrui ming van twee kraakpanden. In de strijd tegen de demonstran- ten hanteerde de ME een tactiek waarbij de betogers aan alle kan ten werden ingesloten. Drieën veertig actievoerders werden gearresteerd. Dè eerste ontruiming vond gister middag plaats in de Paulus Pot terstraat, nabij het Van Gogh- museum. Twintig agenten met gasmaskers en brandblussers drongen het kraakpand binnen en arresteerden de 20 aanwezige krakers. Nog sneller vond de ontruiming plaats van het pand „Binnen- spiegel" in de Nieuwe Spiegel straat. Deze straat die beroemd is om de vele antiquairs werd ge barricadeerd met containers en een hoogwerker bracht vijf ge specialiseerde politiemannen binnen twee minuten op het dak. In het huis bevond zich maar één van de vier bewoners. Deze kra ker werd niet aangehouden. Beide ontruimingen verliepen ge ruisloos zonder tegenstand van de krakers. In de Museumbuurt groeide het verzet echter snel tot een groep van een paar honderd man. De ongeregeldheden strek ten zich uit van de Overtoom tot aan het Roelof Hartplein, een af stand van enkele kilometers. Binnen enkele uren werden 23 mensen opgepakt, van wie 17 op grond van de zogenoemde nood verordening die ook gisteren nog van kracht was. De door burge meester Polak ingestelde nood maatregel geeft de politie de mo gelijkheid mensen aan te houden van wie wordt vermoed dat ze de openbare orde gaan verstoren. De Tweede Kamer zal pas op een later tijdstip een debat wijden Justitie drinkt zoutzuur-water na "intern foutje" LEEUWARDEN (GPD) - Als ge- volg van - wat door een bode werd genoemd - „een klein in tern foutje" hebben de vice-pre- sidente en een advocaat in het Leeuwarder paleis van justitie verdund zoutzuur gedronken in plaats van leidingwater. De rechter en de advocaat kregen water uit een karaf, die vermoe delijk om de kalkaanslag te ver wijderen, het hele weekeinde met een zoutzuuroplossing ge vuld is geweest. De karaf is ken nelijk niet voldoende -omge spoeld, voordat hij opnieuw met drinkwater werd gevuld. De vice-presidente mevr. mr. N. M. de Goede-Lodder uit Grouw moest, nadat zij een slok water had doorgeslikt, in een zieken huis worden behandeld voor lichte brandwonden aan keel en slokdarm. Advocaat mr. P. Rollingswier uit Groningen merkte vrijwel direct dat er iets niet deugde met het drinkwater, toen hij een slok had genomen. "Ik heb die slok toen maar gauw in mijn zakdoek weg gewerkt. Ik had hierna last van een droge mond en bovendien is het glazuur van mijn tanden iets aangetast". WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd-Limburg Aberdeen Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorca München Nice Oslo Parys geheel bew. geheel bew. regenbui geheel bew. regenbui geheel bew. licht bew. waar bew. onbew. onbew. aan de gebeurtenissen in Am sterdam. De CPN had voor dins dag al een interpellatie aange vraagd. Een meerderheid van de Tweede Kamer achtte het beter met het debat te wachten totdat de Amsterdamse gemeenteraad zich ook over de ongeregeldhe den heeft uitgesproken. De Ka mer schaarde zich achter het ver zoek van de PvdA aan de rege ring om de Kamer schriftelijk over de gebeurtenissen in de hoofdstad in te lichten. De Amsterdamse gemeenteraad zal volgende week woensdag over de ontruiming van de 'Luc ky Luijk' debatteren. Het dagelijks bestuur van de PPR in Amsterdam zegt dat het kraakpand 'Lucky Luijk' op du bieuze gronden en op dubieuze wijze is ontruimd. Volgens de PPR heeft burgemeester Polak onvoldoende meegewerkt aan het zoeken naar een vreedzame oplossing. Het Amsterdamse ini tiatief 'Geen geweld in Amster dam' komt met dezelfde kritiek aan het adres van Polak. Gisteren is begonnen met het op maken van de schade die is ver oorzaakt door de rellen na de ontruiming van het kraakpand de Lucky Luijk. De gemeenterei niging begon 's morgens om vijf uur met het opruimen van de puinhopen. Het Gemeente Vervoer Bedrijf is de hele nacht bezig geweest met het herstellen van de bovenlei dingen die door de brandende tram in de Van Baerlestraat wa ren beschadigd. Met het vervan gen van de tram is een bedrag van 2 miljoen gulden gemoeid. In Amsterdam is 600 vierkante me ter straatwerk vernield. Herstel daarvan kost ongeveer 45.000 gulden. Bovendien is een groot aantal verkeersborden en -palen gesloopt. Volgens de Amsterdamse Midden stands Centrale (AMC) valt de schade bij de winkeliers nog mee. Die is vooral beperkt geble ven tot glasschade. Een etalage van een modezaak werd geplun derd. „De angst zit er echter bij de middenstanders goed in. Men is bang dat er herhalingen zullen komen", aldus een woordvoer der van de AMC. (zie ook elders in deze krant) ARNHEM (GPD) - De bioloog dr. Frans de Waal, na een in tensieve studie van het ge drag van chimpansees, hier over een boek geschreven dat als titel heeft meegekregen: Chimpansee-Politiek. In dit boek wordt een vergelijking tussen de chimpanseesamen leving en de mensenleving en de menselijke politiek. Dr. De Waal heeft hier zijn stu die verricht omdat de Arn hemse dierentuin beschikt over de grootste kolonie chimpansees in gevangen schap ter wereld. Bij de foto: auteur Frans de Waal presenteerde zijn boek in aanwezigheid van de direc teur van het Burgers Dieren park in Arnhem (links) en de hoogleraar in vergelijkende fysiologie, Jan van Hooff. DEN HAAG (GPD) - Vaders wil is binnenkort niet langer wet. De Tweede Kamer gaat namelijk in grote meerderheid akkoord met een aantal wijzigingen in het per sonen- en familierecht waarmee bepalingen worden geschrapt die nog het primaat in het gezin aan de man gaven. Dit bleek gis teren bij de behandeling van de wetswijzigingen in de Tweede Kamer. De belangrijkste wijzigingsvoor stellen van minister De Ruiter (justitie) zijn het optrekken van de minimum huwelijksleeftijd van vrouwen van 16 tot 18 jaar (voor mannen lag die leeftijd al op 18 jaar), de beslissing over de de uitoefening van de ouderlijke macht. Volgens diverse kamerleden ont breekt aan de voorstellen van De Ruiter een regeling van het na-' menrecht. „De twijfel van de be windslieden of het merendeel van de bevolking wel wakker ligt van het feit dat het primaat van het geven van de geslachtsnaam bij de man ligt, mag geen reden zijn dit op de lange baan te schui ven", aldus mevrouw Rempt (WD). Ook de woordvoersters van CDA en PvdA wezen op het emancipa toire belang van een wijziging van het namenrecht. De minister komt vandaag aan het woord. DEN HAAG (GPD) Provincies en regio's moeten meer betrok ken worden bij de vermindering van het aantal ziekenhuisbed den. Verschillende fracties van de Tweede Kamer hadden vorige week al laten doorschemeren meer voor deze opzet te voelen dan voor de plannen tot ophef fing van ziekenhuizen, zoals die door minister Gardeniers (volks gezondheid) in juni zijn inge diend. Dit werd gisteren beves tigd tijdens het kamerdebat over het omstreden "beddenplan" van de minister. Een meerderheid van de Tweede Kamer liet weten dat niet minis ter Gardeniers (volksgezond heid), maar deze lagere overhe den het best kunnen bepalen op welke wijze de gewenste vermin dering van het aantal bedden tot stand kan worden gebracht. PvdA en D'66 hebben deze op vatting ook in een motie neerge legd. Deze kameruitspraak werd echter tegen de verwachting in niet door de WD mede-onderte kend. Wel verklaarde de liberale woordvoerder Dees de opvatting van PvdA en D'66 te ondersteu nen. Een ruime meerderheid van de Tweede Kamer is het met de mi nister eens over de voorgestelde vermindering van het aantal zie kenhuisbedden. Het debat gaat dan ook uitsluitend over de wijze waarop de vermindering bereikt moet worden. Hij viel minister Gardeniers juist fel aan omdat zij zonder reden af wijkt van de wettelijke regels, die voorschrijven dat zij de pro- de mogelijkheid moet bieden om zelf met plannen te komen. Alleen Groningen, Fries land en Drente hebben tot nu toe een dergelijke 'aanwijzing' ge kregen. In overeenstemming met de motie van mevrouw Muller eiste de WD'er Dees dat in regio's, die reeds een advies gereed hebben de procedure versneld wordt af gewerkt. De andere gebieden moeten ondertussen alsnog de kans krijgen een dergelijk plan tot beddenreductie op te stellen. Pas wanneer provincies of re gio's geen belangstelling hebben voor deze aanpak, zou de door de minister voorgestelde procedure moeten worden gehanteerd. Alleen het CDA heeft voorlopig niet afwijzend gereageerd op de plannen van de bewindsvrouwe. De minister zal vandaag de Ka mer antwoorden. DEN HAAG (ANP) - De mts-scho len zullen in de loop van novem ber een week hun poorten slui ten. Hiertoe heeft de Unie van Verenigingen voor Middenbaar Technisch Onderwijs besloten als minister Deetman (onder wijs) bij zijn plan blijft de rechts positie van onderw-J .werkers verder uit te hollen. De unie zal een weerstandskas vormen, waaruit stakende leden een be scheiden uitkering kunnen ont vangen als die nodig is. ADVERTENTIE Nieuwe Revu deze week weer extra dik. Met een bijlage over robots, de gast arbeiders van moreen, de metalen slaven die ook in Nederland oprukken. Plus: deel 3 van sexsymbool Kowan, uw superposter nu helemaal compleet. Verder in deze Nieuwe Revu de start van een serie over DE MOLUKSE KANT. Voor het eerst spreken de kapers. Exclusieve interviews: wat er echt gebeurde in de trein en in het consulaat 15 5 0 13 10 3 - 8 - - 15 - - 18 - - 15 - 12 7 1 - 14 - 7 4 01 - 13 - De keus is: de stank stijgt, óf het tarief van de zuiverings heffing. Aldus verdedigt een woordvoerder van het Zuive ringschap Amstel en Gooi land in Hilversum de forse verhoging van de belasting voor de zuivering van het af valwater. Dit Zuiveringschap liet de hef fing dit jaar met 21 procent stijgen. Gezinnen ontvingen een aanslag van f 130.20. In 1981 was dat f 106,95. De stij ging is nog niets vergeleken bij het Zuiveringschap Hol landse eilanden en waarden in Dordrecht Een gezin in deze streek moest dit jaar f 192,- opbrengen. 28 procent meer ten opzichte van de vo rige aanslag. Ten opzichte van 1980 was er zelfs sprake van een verdubbeling. Deze twee zuiveringschappen behoren tot de top-tariefver- hogers. Van alle zuivering schappen, Hoogheemraad schappen en provincies die zich bezig houden met de schoonmaak van het opper vlaktewater spant het water schap Het Vrije van Sluis in Zeeuws-Vlaanderen de kroon. Het tarief ging om hoog van f153,- naar f201,-. Dat is een verhoging van ruim dertig procent. In het hele land klagen veel mensen over enorme stijgin gen van de zuiveringsheffin- door Weert Schenk gen. Via de prijsalarm-tele- foon van de Consumenten bond kwamen binnen enkele dagen maar liefst meer dan 100 meldingen binnen. Dat was reden voor de Consu mentenbond om protestbrie ven naar de zuiveringschap pen te sturen. Daarin wordt aangedrongen op een betere bedrijfsvoering, waardoor uitzonderlijk sterke tariefver hogingen niet meer voorko- De bedrijfsvoering lijkt er ech ter weinig mee te maken te hebben. Als een rioolwater zuiveringsinstallatie (rzi) een maal in bedrijf is, gaat het al lemaal min of meer vanzelf. De problemen liggen op een ander vlak. Rente en aflos sing van het geleend kapitaal dat nodig is om de zuive ringsinstallaties te bouwen, drukken loodzwaar op de be groting. Daarnaast zorgen de toenemen de energiekosten en de infla tie voor een stijging van de tarieven. In Dordrecht speelt bijvoorbeeld extra mee dat nog ongezuiverd afvalwater wordt geloosd op rijkswater, waarvoor het schap een hef fing van 18 miljoen gulden moet betalen. Financeel-economisch mede werker J. M. A. M. Mouwen van de Unie van Waterschap pen heeft nog meer verklarin gen voor de tariefstijgingen. De afgelopen jaren zijn volop rzi's aanbesteed. Die worden nu zo langzamerhand opgele verd, met als gevolg dat de exploitatiekosten worden doorberekend aan de inwo ners en bedrijven. Het princi pe is immers: de vervuiler be taalt. Verder noemt Mouwen het gro te aantal bedrijven dat de poorten sluit. De inwoners en overblijvende bedrijven moe ten hiervoor opdraaien. Dat verklaart ook de grote tariefs- verschillen van de zuive ringsinstanties. Hoe minder inwoners en bedrijven in een gebied, des te hoger de mi lieuheffing. En ongelukkig genoeg zijn de investeringen op het dunbevolkte platte land groter dan in de stedelij ke gebieden. De zuiveringsheffing voor het schoonmaken van het afval water werd in 1973 inge voerd. Dat gebeurde op grond^van de Wet Verontrei niging Oppervlaktewateren. Deze wetgeving kwam in 1970 tot stand door het door brekende inzicht dat het mi lieu verloederde. Bepaald werd dat in 1985 geen grote hoeveelheden afvalwater op het oppervlaktewater meer zouden worden geloosd. Er kwamen zuiverinstanties die deze opdracht moesten uitvoeren. In de jaren 1977 tot 1980 werden ambitieuze zui veringsprogramma's opge steld, lange bouwproced ures gevolgd en grote investerin gen gedaan. Maar het ziet er naar uit dat het niet lukt om in 1985 alles te zuiveren. Daarenboven heb ben diverse Schappen de programma's bijgesteld en beperken zich nu tot het hoogstnoodzakelijke. Verontreiniging van het op pervlaktewater, wat dikwijls samengaat met stankover last, duurt dan langer voort Andere zuiveringschappen willen zich echter hoe dan ook houden aan hun verant woordelijkheid en de zuive ringsplannen voltooien. Mouwen van de Unie van Wa terschappen is ook die me ning toegedaan. „Alles watje nu uitstelt, krijgt de bevol king straks dubbelop terug. Het is ook juist financieel in teressant om door te gaan. Bouwbedrijven zijn blij als er werk is. De Schappen kun nen profiteren van de lage in schrijvingen. Daaraan mag niet worden voorbijgegaan". Volgens de financieel deskun dige zal de bevolking blij vend met tariefstijgingen worden geconfrontreerd. Mensen met geldproblemen kunnen gespreid betalen. Eventueel komt het schap hen op een bepaalde manier tegemoet. Mouwen: „Wan neer er niet wordt betaald, moeten anderen op een gege ven moment weer meer beta len. Wat dat betreft wordt ook een beroep gedaan op de solidariteit van de inwoners in een bepaald gebied. Ieder een vervuilt". Er wordt gedacht om de hef fing te koppelen aan het wk- terverbruik. „Maar het is niet gezegd dat mensen die veel water verbruiken, ook even redig veel vervuilen. Mouwen vindt het ook met haalbaar om de aanslag dus danig te veranderen dat ie dereen, dus ook elk lid van een gezin, de kosten van één vcrvuilingseenheid betaalt Voor mensen die samenwo nen is het een meevaller, want ze worden niet meer als gezin of huishouden aange slagen. DEN HAAG (GPD/ANP) - Het parlement verzet zich niet tegen het voor nemen van minister van buitenlandse zaken Van Agt om op 19 oktober a s. akkoord te gaan met een verlenging van het mandaat voor Unifil in Libanon met twee maanden. Van Agt wilde zich gisteren in een monde ling overleg met de kamercommissies voor defensie en buitenlandse zaken niet helemaal vastleggen op de termijn van twee maanden, maar zei wel een dergelijke uitkomst van de onderhandelingen in de Veilig heidsraad te verwachten in de komende dagen. De aanwezige kamerleden kregen gisteren onder meer een uitgebreid verslag van minister van defensie Van Mierlo over de situatie in Liba non, waar de minster enkele dagen heeft doorgebracht Ondanks de grote vraagtekens van Van Mierlo bij de „vanzelfsprekende aanwezig heid" van de VN-troepen in het zuiden van Libanon, die het vinden van eigen oplossingen in de weg zou kunnen staan, vinden regering en kamer het terugroepen van de VN-troepen een nog groter kwaad Het hiaat zou dan snel opgevuld worden door het Israëlische leger en de troepen van de opstandige Libanese majoor Hadad, aldus de bewinds lieden. Dat bleek ook de opvatting van de Nederlandse militairen in Zuid-Uba- non. Van Mierlo: Ze zouden een vertrek als verraad aan de plaatselijke bevolking zien, die meerendeels doodsbenauwd is voor de militie van Hadad, aldus van Mierlo. Het Nederlandse Unifill-leger kan dus weer twee maanden in Libanon bUjven, maar in die twee maanden moet er wel een plan op tafel komen van de Libanese regering met zicht op een overname van de feitelijke controle van het land door het eigen leger. Minister Van Mierlo schat dat het zeker nog twee tot driejaar zal duren voordat het Libanese leger volledige controle over Libanon kan hebben. Het huidige Libanese leger telt ongeveer 23 000 man en functioneert maar ten dele op niveau. President Gemayel is echter van plan om het Libanese leger uit te bouwen tot een goed leger, waann de leden van de verschillende mill ties op incividucle basis geïntegreerd moeten worden, aldus de minis ter.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7