Steeds Haarlemmerstraat bundelt zich Gezondheidswinkel voor buurt bij Herenstraat Nieuwe winkeliersvereniging richt zich op promotie Expositie vrouwenleven WOENSDAG 13 OKTOBER 1982 Ontmoeting bejaarden Zuid-West LEIDEN In het buurtgebouw Westerkwartier aan de Ten Kate- straat was gisteren een ontmoe tingsdag voor bejaarden uit Zuid-West georganiseerd. Elk jaar houden de buurthuizen in deze wijk, De Klinker, Tamboe rijn en het Vijfhovenhuis, alsme de de servieflat Rosenburch zo'n open dag met de bedoeling meer bekendheid te geven aan het be- jaardenwerk dat zij en ook ande re instanties verrichten. Zo'n tachtig mensen waren naar de open dag in Westerkwartier ge komen. Zij kregen informatie over het dienstencentrum, de te lefooncirkel in de wijk, zagen een film over het buurthuiswerk, deden spelletjes, maakten een dansje en dronken een drankje. "We hopen op die manier te be reiken dat meer ouderen naar ons de weg weten te vinden en ook willen we aan de gemeente laten zien dat wij heus wel willen samenwerken", zegt bejaarden- werker De Wekker. Vrijwilligers geven voorlichting LEIDEN - In navolging van een aantal andere steden is in Leiden enkele weken geleden een ge zondheidswinkel geopend. De gezondheidswinkel, die geves tigd is in het nieuwe buurthuis aan de Herenstraat, richt zich vooral op de wijk. De winkel houdt eens per week spreekuur en wil buurtbewoners behulp zaam zijn bij problemen over ge zondheid. De gezondheidswinkel is opgezet uit onvrede, namelijk over het hoge medicijngebruik van vooral oudere mensen die bovendien vaak niet weten waarom ze be paalde medicijnen slikken. Tij dens de voorbereiding al werd het idee echter uitgebreid en nu wil de winkel voorlichting geven op alle gebieden van de gezond heidszorg. Daartoe zijn er vrijwilligers bijeen gezocht uit alle hoeken van de gezondheidszorg. Studenten me dicijnen, fysiotherapie, wijkver pleging en farmacie maken deel uit van het medewerkersbe stand. Het is geenszins hun be doeling mensen te behandelen; wel willen ze dié informatie en voorlichting geven waaraan de eigen huisarts of therapeut niet is toegekomen. Omdat de medewerkers van de ge zondheidswinkel menen dat hun doelstelling eigenlijk gelegen is in een tekortkoming van de hui dige gezondheids- en welzijns werkers, willen ze er uiteindelijk naartoe werken de gezondheids winkel op te heffen. Joost van Rens en Pieter de Jongh: "Eigen lijk zou een huisarts al de nodige informatie over voorgeschreven medicijnen moeten geven. Maar bij hem ben je vaak voor je het weet weg met een handvol pil len. Wij hebben alle tijd om de aanvullende voorlichting te ge- De eerste vier weken dat de ge- zondheidswinkel heeft gedraaid waren al redelijk succesvol. Van Rens en De Jongh "Wij denken dat de gezondheidswinkel een vrij lage drempel heeft omdat hier geen autoriteiten zitten waar de mensen tegenop hoeven te kijken Wij hebben alleen maar een redelijke kennis van de ge zondheidszorg en willen die ge bruiken om mensen enige hou vast te geven bij hun ziekte". Het spreekuur van de gezond- heidswinkel is elke zaterdag van tien tot twaalf uur in het buurt huis aan de Herenstraat. In de toekomst is het ook de bedoeling voorlichtingsavonden te houden. LEIDEN De onderne mers in de Haarlemmer straat en omgeving heb ben zich deze week ver enigd. De nieuwe vereni ging heeft tot doel de bevordering van de Haar lemmerstraat en omge ving als attractief winkel gebied. Maandag kwamen ruim honderd ondernemers uit de Haarlem merstraat en omgeving bijeen. "Het enthousiasme was zo groot dat bijna iedereen zich onmid dellijk bij het initiatief aansloot. Men bleek ook bereid om vijf, zeshonderd gulden per jaar te be talen voor het lidmaatschap", al dus voorzitter Palm (van de Swaak-vestiging). "Dat is ook precies de bedoeling. Met 25 gulden contributie per jaar kom je er niet. We hebben een flink budget nodig en een professionele aanpak. Want er moet meer gebeuren dan het op hangen van drie vlaggen en een slinger", zo legt bestuurslid Oudshoorn uit. "De gemiddelde ondernemer heeft wel andere dingen te doen dan het ophangen van feestverlich ting. Daarom willen we een pro motiebureau in de arm nemen. Er zijn natuurlijk legio mogelijk heden voor acties in de promo tionele sfeer". Kleurenbingo Het voorlopig bestuur van de nieu we vereniging kondigt aan dat de eerste actie binnen een maand zal starten. De eerste actie die op touw gezet zal worden is waar schijnlijk het bekende kleuren bingo. De deelnemende winke liers verstrekken bij aankoop van goederen ter waarde van mi nimaal vijf gulden aan de consu ment een zegel. De ondernemersvereniging komt min of meer in de plaats van de vier bestaande verenigingen van Haarlemmerstraat-winkeliers, hoewel deze nog niet meteen zijn opgeheven. "Na jaren is er nu eindelijk eensgezindheid onder de ondernemers. Dat is een uniek iets", aldus Oudshoorn. Het bestuur mikt erop dat meer dan de helft van alle (ongeveer 260) ondernemers in de ruim een kilometer lange winkelstraat met zijstraten zich aansluit. Gedacht wordt aan een minimum van 140 leden. Dat is ook van belang voor het uiteindelijke budget dat voor de promotie-activiteiten be schikbaar komt. Het streven is om toch vooral ook het grootwin kelbedrijf bij de vereniging te be trekken. Het bestuur wijst erop dat de win kelcentra in de omgeving, Win kelhof, Leidschenhage, Koper molen en dergelijke, allang met promotie-activiteiten bezig zijn. "We zijn hier eigenlijk erg laat mee, maar beter laat dan nooit". Parkeren vereniging zegt de pro blemen van de binnenstad posi tief te willen benaderen. "Het op rakelen van het verleden heeft geen zin. Parkeren is een pro bleem van elke oude binnenstad. De wegenstructuur dateert uit een tijd dat er nog geen grote vrachtauto's waren. Het heeft dan ook geen zin om een wethou der voor rotte vis uit te maken", aldus woordvoerder Oudshoorn. "De gemeente heeft juist erg veel gedaan en Leiden zit duidelijk in de lift. De stad heeft nou een maal veel te bieden. Winkelen is meer dan boodschappen doen. Het is ook een vorm van recrea tie. En Leiden heeft er nog nooit zo goed uit gezien". "De opgeknapte Burcht bijvoor beeld. Het is alleen jammer dat het aan goede wegwijzers ont breekt. Veel mensen weten de Burcht nog steeds niet te vinden. De Camp is mij een doorn in het oog. Want de klant vindt het niet erg om zijn auto bij de molen of op het Schuttersveld neer te zet ten als de looproute naar het cen trum maar aantrekkelijk is". Het bestuur is overigens niet van plan om zich veel met de ge meentepolitiek te bemoeien. De eerste en voornaamste taak be staat voorlopig uit de promotio nele activiteiten voor de Haar lemmerstraat en omgeving. Weer botsing tegen paaltjes LEIDEN - Voor de vierde maal in het korte bestaan van de paaltjes voor het Academiegebouw aan het Rapenburg is gisteren een automobilist tegen de paaltjes opgereden. De auto van een 22-- jarige Leidenaar, die de paaltjes naar zijn zeggen te laat had ge zien, werd flink beschadigd. LEIDEN - Het Leidse Bureau Gezondheidsvoorlichting heeft een serie boekjes sa mengesteld over gezond heidszorg. milieu en hygiéne. De sene is bedoeld voor lage re schoolleerlingen die de boekjes kunnen gebruiken bij de zogenaamde LOCO-- doos, een speel-leersysteem. Het eerste boekje van de se rie wordt donderdag over handigd aan wethouder Schoute. Voor de serie, die bij een Gro ningse uitgever wordt uitge geven. krijgt Leiden een au teurshonorarium in de vorm van een flinke gratis oplage van elk boekje. Op die ma nier kunnen alle in Leiden gevestigde scholen royaal van boekjes worden voor zien. Het Bureau Gezondheidsvoor lichting in Leiden bestaat sinds januari 1975. Het is een afdeling van de Geneeskun dige Dienst (GG en GD) aan de Roodenburgerstraat. Het bureau werd opgericht nadat bleek dat de plannen voor fluoridering van het Leidse drinkwater niet door konden Boekje over gezondheid milieu en hygiëne gaan. In het begin hield het bureau zich inderdaad alleen met de tandverzorging bezig Tegenwoordig luidt de doel stelling: De Leidse bevolking bewust maken van het be lang van een goede gezond heid, van de gevaren die de gezondheid kunnen bedrei gen en van hetgeen men zelf kan doen om die gezondheid te beschermen en te bevorde ren. Leidenaars kunnen een beroep doen op het Bureau Gezond heidsvoorlichting als ze iets willen weten over onderwer pen die met de gezondheid te maken hebben. Verder ver zorgt het bureau onder meer informatiebulletins voor con sultatiebureaus en scholen en houdt het lezingen. Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Sen niet fcolcmk btadbheefd Meelfabriek-directeur Bou- terse. Het bleek dat de scha duw van de zonnewijzer te laag zou uitvallen wanneer het ontwerp van Sloos zou worden aangehouden. Er zyn allerlei technici aan te pas ge komen om de zaak opnieuw te becijferen. Die hebben er een rapport, zo dik als een proefschrift, over gemaakt. Maar inmiddels is het ontwerp voor de bouwvergunning toch ingediend. Bouterse hoopt dat de restauratie van de muur (kosten ongevéer 130 000 gulden) vóór de win ter is gepiept. De zonnewijzer kan dan volgend jaar, in ge val van een lentezonnetje, lo- De kater (4) De kater van Henk van Leeu wen is al flink geslonken De organisator van de zo gigan tisch geflopte Beatnacht "82 en de Nacht van Leiden heeft minder financiéle schade op gelopen dan zich aanvanke lijk liet aanzien. Na enig re kenwerk schijnt de schade niet dertigduizend gulden maar 'slechts' een kleine tien duizend gulden te bedragen Leden van de ordedienst, rug byers van DIOK, zijn veront waardigd over de suggestie in deze rubriek dat zy moes ten dreigen met geweld om hun geld te krijgen. "Da s niet waar want we hebben ons geld zelfs van te voren ge kregen. De naam DIOK is nu ten onrechte in diskrediet ge bracht" Maar onze bronnen, zeer be trouwbare ovengens. melden dat 'derden' tijdens de Nacht van Leiden hun portemon nee moesten trekken om een confrontatie tussen de orde dienst en Henk van LmOVPM te voorkomen "Daar hadden wy niets mee te maken, dat was iets tussen de téchnici en Van Leeuwen", doet een van de 'ordebewakers' vaag. Maar hoe Henk van Leeuwen maandag aan dat blauwe oog kwam. kan niemand vertel len. Het slachtoffer zelf had het erover dat hij "ergens tus sen was gesprongen". Toch niet tussen een stel DIOK- ers..? J V. LEIDEN - Van stoelen matten om de huishoudportemonnee te spekken tot VOS-cursus en open school en van de strijd om kiesrecht tot 'Baas in eigen buik' worden in beeld gebracht op de tentoonstelling die deze week in buurthuis de Kooi is te zien. 'Alsof je een emmer leeg gooit', luidt het motto van de tentoonstelling, en de bezoeker ziet op de fotopa nelen tachtig jaar vrouwenleven van alledag aan zich voorbij gaan. Op de expositie komt de vrouw in verschillende rollen aan de orde. De vrouw thuis, getrouwd en haar kinderend opvoedend, daarbij vaak ge dwongen met thuiswerk wat bij te verdienen. 'Een twintigurige werk dag was begin deze eeuw geen uitzondering', luidt de begeleidende tekst. De vrouw als werkkracht vervolgens, na de oorlog in de fabrieken waar hun hulp hard nodig was. Maar wel tegen de helft van het loon dat de mannen verdienden en toen er wat minder werk was er als eersten weer uit. De vrouw in het sociale leven laat de strijd zien die vrouwen voer den om kiesrecht te krijgen of gelijk loon. De tentoonstelling is nog tot en met zondag te zien in buurtcentrum De Kooi aan de Driftstraat 49. Donderdag van 9.00 tot 23.00 uur, vrijdag van 9.00 tot 18.00 uur en zondag van 14.00 tot 16.00 uur. 'Schoor steen- inbreker was ook bij V en D LEIDEN - De 15-jarige Leidse jongen die het afgelopen week einde veertien uur klem kwam te zitten in een schoorsteen bij een poging tot inbraak bij C&A, was ook eerder al op het dievenpad geweest. Vorige week maakte hij een blouse en broek buit bij V&D. Eerder was al bekend dat de jongen kort na zijn benarde avontuur in de schoorsteen nog meer inbraken had gepleegd. Botsing door nat wegdek LEIDEN Drie personenauto's waren gisterochtend betrokken bij een botsing op de Rijksweg 4 die werd veroorzaakt door het natte weer. Bij de aanrijding vie len geen gewonden, wel werden de auto's beschadigd. De aanrijding ontstond toen een 43—jarige bewoner van Etten Leur ter hoogte van de Europa- weg door een diepe plas reeft. Door opspattend water tegen zijn voorruit raakte de man even het zicht kwijt en bovendien kwamen de wielen even vrij van het wegdek. De auto zwenkte daardoor naar rechts en raakte een auto die ernaast reed. Toen de twee bestuurders even la ter de schade stonden te regelen botste een derde auto, bestuurd door een 28—jarige man uit Naaldwijk, op de eerste perso nenauto. Door het natte wegdek had de bestuurder niet tijdig kunnen remmen of bijsturen. Vlooienbranche Het zal druk worden aanstaan de zaterdag in het Anthonius Clubhuis. Daar wordt name lijk voor de eerste keer een 'Witte Markt' gehouden, iets wat kan uitgroeien tot een Leidse vlooienmarkt. Ons Leidenaars een beetje ken nende, zal het stormlopen op de tweedehands koopjes. Initiatiefnemers voor deze 'Wit te Markt', een variant op de zeer succesvolle Beverwijkse 'Zwarte Markt', zijn de Leide naars Peter Deunhouwer, Elie de Graaf, Pieter van Uden en Simon Platteel. Al len of verzamelaars van an tiek en curiosa of professio nele handelaren daarin. Zwervend over de Beverwijkse markt kwamen zij op het idee om in Leiden ook iets in de 'vlooienbranche' te onderne men. Zaterdag is het zover en om negen uur 's ochtends gaan de deuren van de eerste Leidse overdekte vlooien markt open. De markt bevat naast kleine curieuze goede ren en gebruiksvoorwerpen ook het betere antiek. De handel zal variëren van oude prentbriefkaarten, glas en aardewerk tot leren jacken en dure antieke kasten. Om twee uur 's middags zal er een verkoping bij opbod van vaak waardevolle artikelen beginnen, die zijn aange bracht door de standhouders. Belangstellenden die als standhouders aan de markt mee willen doen, kunnen zich opgeven bij Peter Deun houwer (217373) of Elie de Graaf (143773). "Het is niet de bedoeling dat er handelaren met nieuwe dumpgoederen of tupperware op de markt komen. Het moeten wel tweedehands goederen zijn", aldus Peter Deunhouwer. Bezoekers van de vlooienmarkt moeten een symbolische en treeprijs van twee kwartjes neerleggen om de markt op te kunnen. Naast symbolisch is deze fooi ook nodig om uit de onkosten te raken. Peter Deunhouwer: "We hebben nogal wat onkosten gemaakt door een grote advertentie campagne te houden en alle zaken juridisch rond te krij gen. Dat geld willen we als het even kan wel terugvan- gen". Wat er na de eerste Leidse vlooienmarkt gaat gebeuren, durft Deunhouwer nog niet te zeggen: "Ik ga geen koffie dik kijken. De eerste keer draaien we proef om alle mo gelijkheden af te tasten We zien wel waar het schip strandt. En als het niet strandt dan is dat mooi mee genomen" J.V. Overtijd "Voordat de herfstwinden los barsten, moet de stadsklok lopen", stond er op 9 februari in deze rubriek. De herfst winden komen onderhand aangewaaid maar van een stadsklok aan de muur van de Meelfabriek is nog weinig te bekennen Het 'aangezicht van de Zylsin- gel'. de 27 bij 33 meter grijze wand van de meelfabriek zou na een flinke opknapbeurt op kunstzinnige wijze worden aangekleed. Daar had de di rectie van de meelfabnek 17 500 gulden en de gemeen te zelfs dertigduizend gulden voor over. Acht kunstenaars maakten een ontwerp. Leide naar Henk Sloos kreeg de op dracht. Zijn immense zonne wijzer zou nog voor de herfst op de muur worden aange bracht "Maar er zijn technische pro blemen gerezen", verklaart De initiatiefnemers van de eerste Leidse vlooienmarkt nan links naar rechts Pieter van IJlden, Peter Deunhouwer, Simon Platteel en Elie de Graaf. (Foto MMd

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3