Verder onderzoek verkapte subsidies niet waarschijnlijk Wethouder vindt kritiek op voetbalclub "beneden peil L eidse agenda Vredesprobleem taak overheid VV Twintig schepen in strontrace Verzet bij CDA tegen verhoging belasting Kosten wegen niet op tegen voordelen OEGSTGEEST - De kans is klein dat de gemeente Oegstgeest de zogenaamde verkapte of indirecte subsidies aan verenigingen zichtbaar gaat maken. Een eenmalig onderzoek heeft zoveel tijd gekost, dat het niet verantwoord wordt geacht om dit voort te zetten. Verenigingen en instellingen in Oegstgeest krijgen jaarlijks een subsidie. Daarnaast maken zij veelal gebruik van gemeentelijke accommodaties. Deze accommo daties hebben een bepaalde in- vesteringsprijs voor de gemeen te. De verenigingen betalen, via de huur, maar een bepaald ge deelte hiervan. De rest kan ge zien worden als een "schenking" van de gemeente: de indirecte subsidie. Om nu een beeld te krijgen hoeveel de verenigingen aan indirecte subsidies ontvangen, heeft de ge meente voor "Het Drieluik" een proefberekening gemaakt. Met behulp van een aantal economi sche berekeningswijzen kwam naar voren dat de drie aldaar ge huisveste verenigingen jaarlijks aanzienlijk meer aan huur zou den moeten betalen. Zo betaalt de streekmuziekschool nu achttienduizend gulden op jaarbasis en dat zou ruim 33.000 gulden worden in de nieuwe op zet. K en O zou stijgen van 31.000 naar bijna 60.000 gulden en SJJO van vijfduizend naar tienduizend gulden. Uit de berekening komt verder naar voren dat het gebouw "Het Drieluik" voor bijna 28 percent van de tijd leeg staat. Dit bete kent voor de gemeente een zoge naamd onderbezettingsverlies van ruim 31.000 gulden op jaar basis. Voor de gemeente zou dit een aanleiding kunnen zijn om er voor te zorgen dat meer instellin gen van het gebouw gebruik gaan maken. Nu heeft deze 'nieuwe' financiële opzet zowel voor de gemeente ais voor de verenigingen nauwelijks consequenties. Het moet name lijk uitgesloten worden geacht dat de verenigingen hogere fi nanciële lasten op zich kunnen en willen nemen. Het voordeel van deze berekeningswijze zou zijn, dat duidelijk wordt hoeveel een vereniging nu feitelijk aan gelden van de gemeente ont vangt. Tijdrovend Eén van de grote nadelen is het feit dat het nogal veel tijd kost voor dat de indirecte subsidie boven water is. In oude archieven zou den de investeringskosten opge zocht moeten worden, wat een zeer tijdrovend werk kan zijn. Dan moeten deze kosten vaak nog gëndexeerd worden. Hoewel WOENSDAG 13 OKTOBER 1982 "Het Driel ik" in Oegstgeest. De drie aldaar gevestigde verenigingen krijgen een behoorlijke indirecte subsidie jan de gemeente. de afdeling financiën hierover geen uitspraak wil doen of dit in derdaad moet gebeuren. Zou zijn bijvoorbeeld de kosten voor de aanleg van de oorspronkelijke voetbalvelden aan de Voscuyl aanzienlek lager dan die van de recentelijk aangelegde velden voor UDO. De afdeling financiën zou dan met extra werk belast worden. De af deling zelf constateert dat ze hiervoor niet voldoende perso neelsleden heeft. "Het voordeel dat ontstaat door het zichtbaar maken van het onderbezettings verlies en dergelijke zal dan moe ten worden betaald met extra-- kosten in de personele sfeer", schrijft deze afdeling. Een ander nadeel aan dit systeem is, dat de gelden die uit de finan- ciële-reserves zijn gehaald om bepaalde investeringen te doen, eigenlijk weer terug moeten vloeien. Anders zou gerekend worden met een te laag investe ringsbedrag, namelijk de bru- to-investering min het bedrag uit de reserves. In november bespreekt de raads commissie de nota van de afde ling financiën. De verwachting is dat, hoewel het zichtbaar maken van de indirecte subsidies voor een gemeente bedrijfs-econo- misch juist is, niet doorgegaan zal worden met dit systeem. Een uitzondering zou eventueel ge maakt kunnen worden voor "Het Drieluik", aangezien hiervoor de werkzaamheden nu afgerond zijn. Commissie laakt uitlatingen nieuweraadsleden OEGSTGEEST - Wethouder Kohlbeck vindt de reacties van diverse raadsleden op de finan ciële perikelen van de voetbal vereniging Oegstgeest "beneden peil". Gisteravond kwam in de commissie financiën de aan vraag om een gemeentegarantie van de vereniging opnieuw aan de orde. Oegstgeest was vergeten een deel van de btw mee te rekenen, een aantal posten in de begroting wa ren overschreden en er waren een aantal extra dingen uitge voerd, die niet berekend waren. Bij elkaar komt de voetbalclub 70.000 gulden te kort. Een deel (20.000 gulden) zal betaald wor den uit de NSF-bydrage in de verbouwing van het clubhuis en de kleedkamers. Het resterende deel (50.000 gulden) wordt ge leend, maar daar is een gemeen tegarantie voor nodig. "Erg stom" en "ongelooflijk" werd de handelwijze van de voetbalver eniging eergisteren genoemd in de commissie openbare werken. "Ik vind het onverstandig dit soort opmerkingen te maken. Zo wordt in hoge mate de relatie tussen de Oegstgeester sportver enigingen en het gemeentebe stuur vertroebeld", aldus Kohl beck in een reactie op de uitspra ken van vooral het CDA- WD-raadslid in de openbare werken. De commissie financiën viel de wethouder bij. Van Veen (CDA- fractieleider) en Heilbron (WD) kondigden aan op deze zaak te rug te komen in het besloten fractieberaad. Volgens Van Veen spreekt er toch nog wel iets in het voordeel van de raadsleden. De commissie openbare werken bestaat voor een groot deel uit nieuwe raadsleden, die er in het begin nog wel eens hard tegen aan willen gaan, zei Van Veen. Toch vond hij ook dat Oegst geest niet helemaal zonder schuld was, al zei hij het iets min der hard. "Ik vind dat er geblun derd is in de verdediging van de begroting, om in de stijl van de voetbalvereniging te blijven", al dus Van Veen. "We moeten de vereniging echter wel voor de gradatie behouden". Ook de andere partijen kondigden aan het voorstel om een gemeen tegarantie te verlenen te steunen. Alleen de WD'er Heilbron was een beetje bevreesd over het op timisme dat uit het stuk sprak. Vooral de verwachte barop- brengst zou volgens hem wel iets lager uit kunnen vallen als het nieuwe van de verbouwing eraf Minder geld voor bouw kunstwerken Wassenaar WASSENAAR - De gemeente Wassenaar gaat in de toekomst minder geld uittrekken voor de bouw van kunstwerken. Werd in het verleden nog anderhalf per cent van de bouwkosten uitge trokken voor de kunst, dit zal nu maar drie-kwart percent wor den. WOENSDAG Leiden - Stadhuis, raadscommissie on derwijs, samenlevingsopbouw en eman cipatie, 20 uur. Endegeest - Oegstgeest, commissie En degeest, 17.30 uur. Buurthuis Groenoord - projectgroep Groenoord, 20 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, 'Pirosma- ni'-Georgi Shengelaya, woe en do 20 en 22.15 uur. The Jam - 2e Binnenvestgracht, optre den de Leidse band Decent People, 22.30 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen; do soos met films en informatie-programma's, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i geloof, tel. 213490. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Oegstgeest - raadhuis, commissie on derwijs, 20 uur. Leiderdorp - Sjelter, leesgroep voor vrouwen, 20.30 uur. DONDERDAG Leiden - Stadhuis, raadscommissie volkshuisvesting, 20 uur. Stadhuis - raadscommissie economi sche aangelegenheden, 21 uur. Wienerwald - Steenstraat, ledenverga dering CDA, 20 uur. Filmhuis LVC - 'Pirosmanie'-George Shengelaya, 20 en 22.15 uur. K&O-gebouw - lezing J. Vegter over pa ranormale geneeswijze, 20.15 uur. Gehandicapten sociëteit UW - gebouw van de speeltuin aan de Lage Morsweg 14a, creatieve ochtend, vrijdag van 10-12 Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidse weg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Troef - Noordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren, spreekuur, 20-21.30 uur, inl. 216180/149324. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 uur. 't Spoortje Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuiu1^ Comité Gasprijsverhoging Leiderdorp - raadhuis, commissie finan ciën, 21.30 uur. Warmond - raadhuis, commissie alge mene bestuurlijke aangelegenheden, 20 Oegstgeest - raadhuis, commissie alge mene zaken, 19.30 uur. Zoeterwoude - raadhuis, commissie ruimtelijke ordening, 20 uur. Voorschoten - Lindehoeve, optreden Keith Ligtowler, 21 uur. Oegstgeest - Taberna, klaveijasavond. Gemeentecentrum - avond in het kader van de 'Anti-hongerweek', 20 uur. Wethouder Kohlbeck: "Relatie tussen sportverenigingen en ge meente wordt verstoord". is. Wethouder Kohlbeck zei toe te proberen de cijfers over de eerste maanden van het voetbal seizoen boven water te krijgen. Dit deelde gisteravond een ge meente-ambtenaar mee tijdens de vergadering van de culturele kern Wassenaar. De reden dat de gemeente tot deze vermindering overgaat, moet gevonden wor den in het kader van de verschil- r lende bezuinigingen. Wanneer den, wordt waargenomen de drie-kwart percent regel in gaat is nog niet duidelijk. Er ligt een ambtelijk voorstel om dit zo spoedig mogelijk te doen. APOTHEKEN Leiden - de avond-, nacht t dienst van de apotheken in de regio Lei- t waargenomen van: vr 8 okt tot 15 okt door: Haven Apotheek, Haven 18. tel. 120085; Apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat 31. Oegstgeest, tel. 173330. WARMOND - De eerste sküts- dagmiddag (of avond) i ren in Warmond. Maandag middag wordt in het Friese Workum het startschot gege ven voor de jaarlijkse stron trace. Dit jaar doen er twintig schepen mee. De strontrace wordt dit jaar voor de negende keer geva ren. Vroeger was het vervoer van mest uit Friesland naar de bollenvelden tussen Haar lem en Leiden een regelmatig terugkerend verschijnsel. Nu wordt de wedstrijd alleen voor het plezier gehouden. Tegelijkertijd met de stron trace komen andere oude schepen ook in actie. Op het Ijsselmeer wordt er met zeil schepen gevist en de oude beurtvaartdienst tussen Wor kum en Amsterdam zal even in ere worden hersteld. De strontrace is de zwaarste wedstrijd voor oude schepen. Vorig jaar nog raakten enkele schepen in moeilijkheden toen een fikse storm roet in het eten gooide. In de loop van de dinsdagmid dag zullen de schepen in War mond arriveren. Zit het weer tegen dan zal dat avond en nacht worden. De schepen lossen hun in zakken verpak te koemest in de gemeente haven. Na een hartverster king gaan de schippers terug naar Workum. CDA,WD, D'66 Voorschoten: Ligtower in Lindehoeve VOORSCHOTEN - In de Linde hoeve in Voorschoten treedt morgenavond de Engelsman Keith Ligtowler op. Hij is afkom stig uit de buurt van Manchester, en speelt al twaalf jaar eigentijd se muziek met blues en Ry Cood- er—invloeden. In 1981 is hij naar Nederland ver trokken en heeft onder meer met het Amsterdamse folkkollektief "Kleintje Folk" een elpee ge maakt. Het optreden van Ligtow- Ier begint om 21 uur en de toe gang is gratis. Burgerlijke stand LEIDEN - Ondertrouwd: J. Lenselink en A H. Sampiemon; T.S. Tio en M.M.F. Soethout; P.H.A. Romijn en C H.M. Bousie; P.C.M. Bolleboom en J. Peter; R.L. Ouwerkerk en M.G. Guldemond; H.A. Jansen en M.H.M. Planken; P J Roos en J. van Amsterdam; C.H. Hins en M.A. van der Meij. Geboren: Martina Catharina d.v. S. Wij- ker en T.M.J.K. Boere; Inka d.v. A. van Duijn en K.U. Becker. Nico Hendrik z.v. C F. Vegt en E.F. Admiraal; Doron z.v. M. Eini en J.C. Graven; Maria Johanna d.v J. Jee kei en A.J. van den Berg; Ca- rianne Irene d.v. R.J. de Brij en hann z.v. J.H. Ubink en A.M. Meel. Maarten z.v. H.B.M. Wijfjes en L.A.J. Philips; Said z.v. E.A. Hamdi en K. Hamdi; Erik-Alexander Petrus Leo- nardus Adrianus z.v. L.T.P.J van Leeu wen en H.G.C. Straathof; Tarik z.v. B Ait Baha en K. Fahmi; Frederik Adria nus z.v. F.A. de Mooij en C. Rgsdam, Stefan z.v. J.G Scheurwater en E. Prins; Maria Elisabeth Anna d.v. R.V. Pennings en J.H.H. Smakman; Romany Comelis John z.v. P. Franklin en T.P. van der Meer; Wilhelmus Leonardus z.v. D.H.N.J. Zonneveld en J.M.E "Bussing. Viviane Michaêla Zephyrina d.v. H.M. Klein en C.M. Hooymans; Annemieke Elizabeth d.v. A.A.M. van Dongen en J.L. Boer; Petrus Leonardus z.v. A.D.C.G. van den Akker en H.J.P de Ridder; Sinta Catharina d v. A A J T Reeuwyk en K. Dharmadhi. Roeland Vincent z.v. DJ.G. van Wielink en M.H.L. van Loenhoud; Adriaan Lipke z.v P.M. Kroonenberg en C.E. Smit. Lea d.v. C. de Zwart en J A.M. Otten. Laura Petronella Catharina d.v. N.G. van Egmond en E.P.M. Bakker; Marjon Johanna Maria d.v. W.J. Caspers en G.J.A.M. van Werkhoven; Gina d.v. J J. van den Oever en N. Citakovié; Willem Johannes z.v. W.J. van der Bent en A. BerkheJ; Niels Eric z.v. H.J.N. Haags man en K. Kaman; Bouchra d.v. M. Lak- bir en J. Ouali. Overleden: B H. Bouwmeester (1945) man; A. Starre (1919) vrl.; H.G.B.M.V. Wubbels (1902) vrl. geh.gew. met A.P.F.H. Brunt; J.L. van der Holst (1893) man; J.W.M. de Brufjn (1917) man, G. van Stralen (1895) vrl. geh. gew. met M. Klinkhamer, H.J. Sommer (1926) man; G.N. Geuke (1906) man. A.P. Duivenvoorden (1917) man; T.W.J van Niekerk (1916) man; W.M.B. Meijer- ratken (1902) vrl. geh.gew. met M. van Zijl; B.J.A. Tetteroo (1922) vrl. echtg. van N.R. Rauws; P. Kolderman (1969) man; R.A.M. Litjens (1955) man; J. Brussee (1907) man; A. van Wijk (1904) vrl. geh. gew. met P. Smit; A.E. Meelis (1917) vrl. echtg. van H. van Iperen; P A. van Aalst (1923) vrl. geh. gew. met E.H- .Schoch; G van der Wilk (1893) vrl geh. gew. met J. Luijendijk, R.A. Reijnold (1899) vrl. geh. gew. met D.W. Carree; H.J. Duimelaar (1897) vrl.geh. gew. met J. van Doorn; W. Timmers (1901) man; J. van Wensveen (1915) man; M.J.M. de Jong (1982) vrl.; M E. Fenesi (1920) vrl. geh gew. met A. Széraz; R.S. Zweek- horst (1904) vrl. echtg. van J. Weer- heijm; A. Konings (1917) vrl. echtg. van J. de Valk; J. Karrenbelt (1908) man. Gehuwd G.N van Egmond en A M M. Coster; P.S G. van Egmond en I. Schef- fer; C A van Es en M C.W. Ravensber- gen; J.H. van Heijningen en B. Ooms; C.J. van Es en H.J.M. Braxhoven; T H E. McManus en M.H. Gallas; N.R. de Wit en M.C.P. Hogenes. ZOETERWOUDE - Het winkel centrum en het pleintje in Zoeterwoude-Dorp naderen hun voltooiing. Verschillende winkels hebben de ruimten al betrokken en men is nu bezig met de bestrating en de aan leg van het pleintje rond het winkelcentrum zelf. Ruiten banken ingegooid VOORSCHOTEN - Bij twee ban ken in Voorschoten én het poli tiebureau zijn vannacht ruiten ingegooid. De politie veronder stelt dat de daders sympatisan- ten van de Amsterdamse krakers zijn geweest. VOORSCHOTEN - De commissie voor algemene zaken in Voor schoten meent in meerderheid dat de gemeente geen taak heeft op het gebied van vrede en vei ligheid. Alleen de PvdA/PPR-f- ractie wil gemeentelijke voor lichting over de gevolgen van kernwapens en wat te doen bij onverhoopt gebruik daarvan. Vrede en veiligheid behoort tot de taken van de landelijke overheid, is de mening van de Voorscho- tense WD, CDA en D'66. Het punt werd gisteravond tijdes de vergadering van de commissie besproken naar aanleiding van een brief van het samenwer kingsverband Vredesweek 1982. Verder werd gisteravond ook een brief van de zusters Dominica nessen van Huize Bijdorp aan de orde gesteld. Iri de brief schrij ven de zusters of er iets gedaan kan worden aan de geluidsove- last van het nabij gelegen jonge rencentrum "De Lindehoeve". De commissie meende dat door goed overleg veel overlast te WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis-, gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Onteigening aan Oostdorperweg zaakt werd door twee grote hon den is verdwenen omdat de ge meente heeft ingegrepen met het huurcontract in de hand. Daarin WASSENAAR - De gemeente Wassenaar wil een stuk grond stond dat de bewoners maar één huisdier mochten hebben. Op verzoek van de commissie zal de gemeente voorlichting gaan verstrekken over actuele artike len in de Algemene Politieveror dening van Voorschoten. Vele burgers weten niet waaraan zij i de Oosterdorperweg onteige nen. Op het stuk van 7.750 vier kante meter moeten bedrijfen komen. Overleg met de eigenaar heeft tot nu toe nog niet geleid tot overeenstemming over de grond. zich moeten houden. Ook wil de De gemeente Wassenaar gaat nu i regelmatig onder- naar de rechter om de grond als nog in eigendom te krijgen. De eigenaar krijgt als zijn grond ont eigend wordt een schadevergoe ding van bijna honderdduizend gulden. houd met de commandant de rijkspolitie, waardoor een in zicht gekregen kan worden van de werkzaamheden van de Voor- schotense politie. niet gedaan kan worden. Mocht OEGSTGEEST - Het CDA gaat niet klakkeloos akkoord met de verhoging van de tarieven en be lastingen in Oegstgeest. Integen deel, gisteravond zei CDA-frac- tieleider Van Veen dat de onroe- rend-goedbelasting niet met vier procent zou moeten stijgen, maar juist omlaag moet. "In de begroting is het woord be zuinigen te vaak van de verkeer de kant bekeken. Meestal zijn be zuinigingen verhogingen van be lastingen en tarieven. Dat is geen bezuinigen", aldus Van Veen. die zei tijdens de algemene beschou- blijken dat "De Lindehoeve' niet voor rede vatbaar is, dan kan dit leiden tot de intrekken van de muziekvergunning, gaf burge meester Cannegieter de commis sie te verstaan. Desgevraagd verklaarde een woordvoerder van het jongeren centrum vanochtend niets te we ten van klachten van de zusters. Honden De rust is ook teruggekeerd in de flat aan de Professor Einthoven- laan. De overlast die daar veroor- wingen uitgebreid terug te ko men op de bezuinigingsvoorstel len. Tijdens de behandeling van de ver hoging van reinigings- en riool rechten stelde hij voor de tarie ven voor de bedrijven niet te ver hogen. "Je moet niet alleen naar de inkomenskant kijken, maar naar de uitgavenkant", volgens Van Veen. Volgens de CDA-frac- tieleider zijn er diverse uitgaven die of omlaag of geschrapt kun nen worden. Bij de algemene be schouwingen zal hij daar op te rug komen. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V. LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18 00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18.00 uur. Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. rAHar,iorhoi- Kwartaalabonnement 57.35 J van Leeuwen Per post/ 79.70 p|v Aig redactiechef: Rubriekchefs J. Kroon (stad) B W T Jungman (plv) Directie; G. Koopman M. Schuurmans Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eiV" Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cëro. Rome. Madrid, Mexico I 071-144941. tst. 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2