v,,la )- Wegwezen., of er wordt gepast geweld 9 Bezwaren tegen vangstregeling Ouwehand-vestiging Sas van Gent sluit kom Noordwijkerhout WOENSDAG 13 OKTOBER 1982 AMSTERDAM - „Er is nu tijd en ruimte voor actie", klinkt het vanuit een ME-busje dat opge steld staat in de Am sterdamse Paulus Pot terstraat. De straat, waarin even tevoren een kraakpand geweld loos is ontruimd, is door de Mobiele Een heid hermetisch afge sloten. Na het sein „kust veilig" wordt aan de kleine menigte die zich inmiddels op de hoek van de Van Baerlestraat en de Paulus Potterstraat heeft ver zameld, meegedeeld: „Wegwe zen of gepast geweld zal wor den gebruikt". Onmiddellijk daarna rent de ME de Van Baerlestraat over. Een groep jongeren rent de Willems parkweg in en blijkt dan ge heel klem te zitten tussen ME en arrestatieteam. In een ra zend tempo worden de busjes volgepropt met arrestanten. De arrestaties worden verricht op grond van de maandag door burgemeester Polak af gekondigde noodmaatregel. Iedereen van wie redelijker wijs vermoed kan worden dat hij van plan is de openbare orde te verstoren kan op grond van die noodmaatregel gearresteerd worden. In de Willemsparkweg wordt ook een jongetje van een jaar of twaalf in het arrestantenbus je gepropt. Even daarvoor was ook op de Van Baerle straat een jongen van onge veer dezelfde leeftijd opge bracht. De Amsterdamse commissaris van politie W. van Ingen zei dinsdagavond in het NOS-journaal dat kin deren die „per ongeluk" wa ren opgepakt al voordat zij het busje in zouden moeten, vrijgelaten werden. Op de Willemsparkweg en in de Van Baerlestraat is daar niets van gebleken. In totaal wer den tijdens de acties tussen drie uur en zes uur 43 arresta ties verricht. De schermutselingen tussen politie en demonstranten ontstonden nadat dinsdag middag twee kraakpanden in een waar ijltempo waren ont ruimd. Het eerst was de Nieu we Spiegelstraat aan de beurt, een nauw straatje tus sen de Keizersgracht en de Prinsengracht. De enige aan wijzing dat er wat aan de hand was vormden vier con tainers die twee aan twee het straatje grondig afsloten. Rond drie uur was er plotse ling een wagen met container de straat in komen rijden, zo vertelde een ooggetuige die door Rian van Kuppenveld op de hoek in een snackbar een broodje zat te eten. Hy had nog gedacht dat de con tainer „wat slordig" werd af gekoppeld: tegen de pui van het pand aan. Toen van de an dere kant echter drie politie- busjes en een hoogwerker aankwamen, begreep de man dat er wat ging gebeuren. On geveer dertig politiemensen kwamen zonder problemen het pand binnen, waar op dat moment slechts één kraker aanwezig was, die lag te sla pen. Ook de ontruiming in de Pau lus Potterstraat, een half uur daarna, verliep zonder pro blemen, al zorgden sympathi santen van de krakers buiten de afzettingen voor wat moei lijkheden. Er ontstonden wat schermutselingen waarbij de politie twee traangasgrana ten afvuurde. De Van Baerle straat was op dat moment nog een straat waar ondanks de aanwezigheid van grote aantallen ME'ers het leven „gewoon" doorging. In de abri bij de tramhalte wacht ten reizigers gelaten op hun vervoer; heftig tranend en kuchend vanwege het traan gas en neus en mond zo goed en kwaad als het ging be schermend tegen het gas. Een bejaard echtpaar beland de bij het Stedelijk Museum midden in de wolk en zocht hun weg verder, verblind door tranen. De ME was in zo groten getale naar de omgeving van de Paulus Potterstraat gestuurd (dezelfde buurt waar maan dag de veldslag na de ontrui ming van de Lucky Luik plaatsvond) dat veel ME'ers zich ostentatief stonden te vervelen, in volle relbepak- king. Op de hoek van de Pau lus Potterstraat en de Van de Veldstraat vormde de ME een haag tegen niemand. Aanleiding voor een agent om tegen een collega op te merken: „We staan hier wel voor jan joker". „Ja", was het antwoord, „maar dat is be paald door een door God bo ven ons gestelde overheid". De gasmaskers konden dan ook rustig even af om een sjekkie te draaien. Op het moment dat het in de buurt rond het Museumplein weer dreigde te gaan span nen, was iedereen nog volop bezig maatregelen te nemen ter voorkoming van glas- en andere schade tijdens even tuele vervolgrellen. Waar maandag de tram in de fik ging, is nu nog alleen lichte rookschade aan omringende panden te ontdekken. In weerwil van de berichten over ernstige vernielingen valt de schade aan winkels erg mee. Wel is er geen bank gespaard gebleven voor de stenen van actievoerders. De AMRO-bank in de Van Baer lestraat bezit niet één ruit meer. Dat er maandagavond vanuit de Dam gedemon streerd werd is te zien aan de ruiten van de RABO-bank. De middenstand is er, hoewel de glasschade daar nog altijd zo'n 45.000 gulden bedraagt, echter redelijk ongeschon den van afgekomen. In de Van Baerlestraat zijn een aantal kledingzaken onder handen genomen. Van de So ciety Shop sneuvelden twee kleine ruiten: de opening was echter groot genoeg voor „ac tievoerders" om ook twee jas jes uit de etalage mee te ne men. Ook in de Second Life shop was men de ruiten aan het verwisselen. Maar de du re Van Gelder-porseleinwin kel tegenover het Stedelijk Museum werd gespaard. Daar was men dinsdagmid dag wel druk bezig demonta bele houten schotten te plaat sen, die - in geval van rellen - onmiddellijk voor de ruiten geschroefd kunnen worden. Hetzelfde gebeurt bij een zaak in kinderkleding. Als rond vier uur de spanning in en om de Van Baerlestraat weer gaat stijgen, ontstaat er onder de middenstand koortsachtige activiteit. Overal klinkt gespijker en worden, meer of minder pro visorisch, ruiten van houten bescherming voorzien. Maar de koffieshop Small Talk, recht tegenover het Stedelijk Museum beleeft gouden tij den. Achter een kopje koffie kan men daar op zijn gamak van mogelijke rellen „genie ten". Rond zes uur is de rust weer ge heel weergekeerd. Via de po- litieradio is een commandant te horen die de meldkamer toespreekt. „Nog een vraagje: komt er nog actie of laten we het maar zo". Zijn vraag wordt niet beantwoord. Op gelucht is tegen die tijd ook de ME'er uit Heerlen, die maandag met het Maastrich ter peloton in Amsterdam ar riveerde voor de bewaking van de Stopera. Hij viel „met een in de prijzen". „Ik heb er niet zo'n lol in weer te gaan meppen. Het ergste was het in die straat, ja hoe heet die ook al weer. Hij zit ook in Mo nopolie". Hij bedoelt de Leid- sestraat, maar daar bleef het dinsdag rustig. Ontruiming van een kraakpand aan de Paulus Potterstraat. Politiemensen wijzen de krakers de weg als zij het huis verlaten. Weer rellen in Amstedam. Van stenen gooien verdachte jong ens werden gistermiddag tn de Van Baerle straat door ME'ers in de kraag gevat. Zoals bekend is de haringvangst in de Noordzee vanaf 1 oktober weer opengesteld. In totaal mag in deze periode door Nederland se vissers 13.000 ton haring wor den gevangen. Vorig jaar werd het de Nederlandse vissers na lange tijd weer toegestaan in het zuidelijk deel van de Noordzee op haring te vissen. Toen echter ging het om een aanmerkelijk la gere hoeveelheid. Intussen heeft een aantal vissers laten weten bezwaar te maken te gen de verordening op basis waarvan zij niet in aanmerking komen voor vangsten op haring. Het gaat vooral om een groep garnalenvissers uit Breskens, die zegt op grond van historische rechten aanspraak te kunnen maken op een deel van die 13.000 ton. De vissers willen nu alsnog bewerkstelligen dat de verorde ning wordt bijgesteld. De Zeeuwse vissers verwijten met name de Katwijkse en Scheve- ningse reders dat zij bij de uitein delijke besluitvorming druk heb ben uitgeoefend, waardoor de Zeeuwen uit de boot vielen. Van de kant van de Katwijkse reders wordt dat echter ontkend. Graantje Volgens de Katwijkse reder M. Parlevliet hoor je de klacht niet als het bij de vangsten op andere vissoorten goed verloopt. Daar entegen kunnen Parleviet en col lega L. Ouwehand de pogingen van de Zeeuwse vissers wel be grijpen. "Die willen nu ook een graantje meepikken", zo wordt gezegd. De beide Katwijkers vinden niette min dat er voor moet worden ge waakt dat te veel boten op haring mogen gaan vissen. Zij vrezen niet alleen dat de hoeveelheid dan sneller dan verwacht uit de Noordzee zal worden gehaald, maar dat er in dat geval dan te vens sprake is van overproduk- tie. Dat is nu al de angst van een aantal vissers, die daarover de afgelo pen week zelfs in besloten zitting hebben vergaderd. Parlevliet en Ouwehand vinden die zorg op dit moment echter nog niet relevant. Zij sluiten niet uit dat rond de kerstdagen daar wellicht wél sprake van is. Een woordvoerder van de in Urk gevestigde federatie van visserij verenigingen verklaart intussen desgevraagd nog niet te weten of het verzoek de Zeeuwse vissers om ook op haring te mogen vis sen wordt gehonoreerd. Hij was overigens nog niet op de hoogte van de brief waarin de Zeeuwen daarom vragen. Klacht De woordvoerder van de federatie wil wel aangeven dat het niet al leen de Zeeuwse vissers zijn die uit de boot zijn gevallen bij de door Adriaan Brandenburg verdeling van dokumenten die recht geven op de haringvang sten. "Overal hoor je die klacht", zo zegt hij. De Urkenaar vertelt dat de federa tie de afgelopen dagen "tal van vissers op haar nek heeft gekre gen", nadat bekend werd wie over een dergelijk dokument de beschikking kreeg. "Vissers die niet in aanmerking kwamen heb ben zelfs gedreigd hun lidmaat schap op te zeggen", zo zegt hij. Overigens noemt de woordvoerder van de federatie het terecht dat er bepaalde voorwaarden in het leven zijn geroepen. Die voor waarden behelzen dat alleen die kotters op haring mogen vissen waarvan de vangst in 1971, 1972 of 1973 voor meer dan tien pro cent bestond uit deze vissoort. Voorts konden ook vissers voor het benodigde document in aan merking komen als zij ook in 1976 of het vorig jaar over een dergelijk bewijs beschikten. Hartgrondig Het argument van de Zeeuwse vis sers dat Katwijkse en Scheve- ningse reders teveel invloed zou den hebben gehad bij het verde len wordt door de woordvoerder van de federatie, mede op grond van de voorwaarden die zijn ge steld, hartgrondig ontkend. 'Wij kregen uiteindelijk te horen dat van de 13.000 ton haring 3000 ton was bestemd voor de grote KATWIJK - Het visverwerkingsbedrijf Ouwehand bv in Kat wijk sluit in het voorjaar van 1983 zijn vestiging in Sas van Gent. In deze Zeeuwse plaats bevindt zich een zogenaamde inleggerij (waar haring in potten wordt gedaan).ln Sas van Gent werken 31 mensen. Volgens directeur L. Ouwehand maken de scherpe concurrentie, met name in het buitenland, en de hoge transportkosten de sluiting noodzakelijk. Door het inpotten van de haring in Kat wijk te concentreren, meent de directie betere bedrijfsresulta ten te béVeiken. De werkgelegenheid bij de vestiging in Kat wijk loopt dan ook geen enkel gevaar, zo benadrukt L. Ouwe hand. Datzelfde geldt voor de nog niet zo lang geleden geopen de vestiging in IJmuiden. Haringvangst in Noordzee wekt boosheid Zeeuwse vissers op Ook kakkerlakken in NOORDWIJKERHOUT - In de gemeente Noordwijkerhout is gisteren de strijd tegen de kak kerlakken begonnen. In totaal in vier woningen, ook in huizen in het centrum van het dorp, heeft de insectenbestrijdingsdienst uit Wageningen gespoten. De heer De Boer, directeur van de afde ling gemeentewerken, schat dat in totaal 10 tot 15 woningen zul len worden bezocht door de be strijdingsdienst. Ook aan de Victoriberg, een straat in de nieuwe wijk Zeeburg, is ge spoten. De kakkerlakken heb ben zich daar verspreid via au to's die een bezoek hebben ge bracht aan de belt. "Kakkerlak ken hebben de warme motor op gezocht en zijn toen de motor af koelde de huizen binnengedron gen", aldus directeur De Boer. \aaischynlyk wordt morgen be gonnen met spuiten op de belt. "Dat hangt een beetje af van de Bromfietser gaat onderuit HAZERSWOUDE Twee brom fietsers uit Alphen zijn gister middag gewond geraakt toen ze met de bromfiets waarop ze re den onderuit gingen by een ben zinestation aan de Rijndijk. De 21-jarige bestuurder nam de bocht die het fietspad bij de ben zinepomp maakt verkeerd en kwam daardoor in de berm te recht Daar kwam hy met zyn brommer en zyn 20-jarige passa gier ten val. Beiden liepen schaafwonden op en werden voor behandeling naar het Rij- noord-ziekenhuis in Alphen overgebracht. weersomstandigheden Als het regent spoelen de bestrydings- middelen in mum van tijd weg en dat is niet de bedoeling", ücht De Boer toe Hy heeft van de be strijdingsdienst uit Wageningen de verzekering gekregen dat met het spuiten ook de eitjes van de kakkerlakken in de belt worden bestreden. De kosten van de bestrijding be dragen vele duizenden guldens. De Boer "De kosten zijn nog niet bekend Hoewel de assisten tie van de bestrydingsdienst gra tis is, moeten de bestrijdings middelen en het werk van onze eigen mensen worden betaald". De bestrydingsactiviteiten zul len de hele week in beslag ne- Zweden ontkent vondst boei van onderzeeër STOCKHOLM (UPI) - De Zweedse opperbevelhebber Lennart Ljung heeft vandaag gezegd niets af te weten van «-en nood- boei. afkomstig van de myste rieuze onderzeeér Eerder had hi t Zweedse dagblad "Dagens Nyheter" gemeld uit "betrouw bare militaire kringen" te heb ben vernomen dat de Zweedse kustwacht een dergelyke boei had gevonden in de buurt van de plaats waar een dieptebom tot ontploffing was gebracht "Als er zo'n b«>ei zou ronddrijven, zouden wy dat vrywel zeker we ten", aldus Lyung. De Zweedse manne, die sinds elf dagen zoekt naar een vreemde onderzeeboot, liet gisteravond wel weten dat er nieuwe aanwy zingen zyn voor de aanwezigheid daarvan in dit gebied. Voetganger ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 77-jarige inwoner uit het Bra bantse Gilze-Rijen is gisteren aangereden op de oversteek plaats by de Willem de Zwygcr- laan. Een 23-jange vrouw uit Al phen raakte de man toen deze overstak ondanks het rode voet gangerslicht. Uit de asfaltfabnck aan de Prins Hendrikstraat in Alphen is giste ren een geldkistje ontvreemd met een vermoedelijke inhoud van veertig gulden. De daderts) loopt door rood Een k«-et van de Alphense plant soenendienst aan de Saffier- straat was gisteren ook het doel wit van inbrekers Snoepgoed en tekenmateriaal wordt vermist. Enkele meters steigerpalen zyn gisteren bij een flat in aanbouw in Riddcrvcld F G verbrand, ver mocdelyk doordat een dekzeil tegen de gasbrander van een droogstookinstallatic waaide. KATWIJK - De aanvoer van de "eerste" haring uit het zuidelijk deel van de Noordzee verloopt vlot. Bij de Katwijkse visbedrijven is men thans druk bezig met de verwerking daarvan. Aan de vangst op de haring nemen ook enige Katwijkse vissers deel. Bij het bedrijf M. Parlevliet in Katwijk wordt momenteel hard gewerkt aan de verwerking van de aanx>oer van de "eerste" haring uit het zuidelijk deel van de Noordzee. vaart en 10.000 ton voor de kot ters. Wy zyn toen om ti- tafel gaan zitten en hebben aan de hand van die historische rechten de verdeling samengesteld", legt hij uit. Wordt er van de voorwaarden afge weken. dan vreest ook hy "over- bevissing" en sluit hij uit dat zo als nu gepland vissers tot begin volgend jaar haring kunnen van gen Haring die, zo voegt hij daar nog aan toe, momenteel van goe de kwaliteit is.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 25