"De eend in de pot" "Voor en achter" "Muis. mol en rat" 'Tnspekteur Kaasjager" Gidsen voor jeugdboeken MET DE MET DE vanaf 6 jaar) ZILVER -i (vanaf 10 jaar) Dit Jaar wordt van 13 tot en met 23 oktober de 28ste Kinderboe kenweek gehouden. Elke Kinder boekenweek heeft een eigen the ma, dit keer gaat het over 'reizen'. Ook wordt elk jaar een speciaal boek uitgebracht De bijzondere uitgave van deze Kinderboeken week heet 'Retourtje ver weg' en staat vol verhalen, spelletjes en andere leuke dingen over reizen. Het Is een soort kalenderboek met afscheurbare zijkanten. 'Re tourtje ver weg' Is te koop voor 3,75 bij aankoop van een kinderboek. Bibliotheken en boekwinkels organiseren allerlei activi teiten rond de Kinderboeken week. Er worden tentoonstellin gen van de bekroonde boeken gehouden, er zijn toneelvoorstel lingen en schrijvers komen In boekwinkels voorlezen en vertel len over hun boeken. Zaterdag 23 oktober komt In de Lefdse boekhandel De Kier Joost Roelofsz, de winnaar van de Gou den Penseel. Eveneens op 23 ok tober komt In het filiaal van De Kier In Leiderdorp (In de Winkel hof) Nannie Kuiper, winnares van de Gouden Griffel. In het Centraal Station In Den Haag wordt voor de zesde maal een kinderboekenmarkt gehou- op zaterdag 16 en zondag 17 >ber van 11.00 en 17.00 uur. groot aantal uitgevers en rijvers zal aanwezig zijn. Voor wie door de bomen het bos niet meer ziet: er is een aantal heel bruikbare gidsen in de handel met informatie over jeugdboeken en uitge breide besprekingen. De meeste complete gids is 'Boek en Jeugd' (uitgave van de CPNB en NBLC, prijs f8,90) met een beknopte be schrijving en beoordeling van honderden titels. De gids is ingedeeld naar leeftijds groepen en rubrieken. 'Kinderboek vanuit een andere hoek' is een serie gidsen uitge bracht door de Werkgroep kinder- en jeugdlektuur uit Eindhoven. Een gids met be sprekingen die de werkgroep als 'positief beoordeelt. De boeken worden beoordeeld naar vorm, inhoud, thema en wereldbeeld. Tot nu toe zijn 5 delen verschenen. Prijs per deel bedraagt 5,75. De werkgroep kinderboeken in Leiden van de actiegroep Man-Vrouw-Maatschappij heeft een gids uitgebracht met 40 besprekingen van prenten boeken, verschenen in de af gelopen 2 jaar. De prentenboeken worden beoordeeld op inhoud van het verhaal, de uitvoering van de prenten, de manier waarop prenten en tekst met elkaar in verband staan, thema en we reldbeeld (met als uitgangs punt de filosofie van de MVM- groep die onder meer verha len afwijst die sterk rolbeves- tigend, normbevestigend of -versterkend zijn) en de ge bruiksmogelijkheden van de prentenboeken. De waardering voor de diverse onderdelen wordt uitgedrukt in een plus of een min. Van daar de naam van de gids: Plus Min Prentenboek. Een handig naslagwerk voor ie dereen die geïnteresseerd is in prentenboeken. De doelstel lingen van de MVM-groep en de wijze waarop de boeken zijn beoordeeld worden uitge breid verantwoord. Aparte vermelding verdient de slotopmerking in de inlei ding. 'Wij zouden tenslotte met kracht het vooroordeel willen bestrijden dat pren tenboeken bedoeld zijn voor kleuters'. Prijs van de gids bedraagt f7,50 en is verkrijgbaar bij boekwinkels of door overma king van f7,50 op gironum mer 1690670 t.n.v. penning meester MVM onder vermel ding van Plus Min Prenten boek. De Gouden Griffel is dit jaar toegekend aan 'De eend op de pot' van de Leiderdorpse Nannie Kuiper. Een opmer kelijke bekroning. In de eer ste plaats vallen boeken voor kleuters meestal niet in de eerste prijzen. Bovendien is het thema bepaald niet alle daags. Nannie Kuiper be schrijft de angst van veel kleuters voor 'de grote men- Hoofdpersoon in 'De eend op de pot' is de 3-jarige Marijke. De peuter wil alleen haar be hoefte doen op een vertrouw de po met de kop van een eend. Marijke is erg gehecht aan haar po. Behalve om te plassen en te poepen ge bruikt ze de po ook als speel goed. Volgens Nannie Kuiper is 'De eend op de pot' één van de weinige boeken, zo niet het enige, voor jonge kinde ren over zindelijk worden en het leren gebruiken van de wc. Vreemd, omdat het zin delijk worden in veel gezin nen aanleiding is tot drama's tussen ouders en kinderen. Veel peuters vinden het eng om naar de grote 'officiële' wc te moeten. Marijke zegt boos:/ 'Ik doe het niet- N e e!'/ (Ze durft niet te zeggen,/ waarom ze niet durft:/ als je er doorzakt./ neemt het water bekroond GOUDEN GRIFFEL je mee), schrijft Nannie Kui per over Marijkes angst. Toch is 'De eend op de pot' geen probleemboek, al gaat het wel over een probleem. Dat komt door de uitwerking van het thema. De ouders van Marijke dwingen Marijke niet op de wc haar behoefte te doen en gunnen het meisje de tijd vanzelf over haar angst heen te groeien. De dichtvorm waarin Nannie Kuiper haar verhaal heeft ge goten is speels - hetgeen er ook toe bijdraagt dat 'het pro bleem' niet loodzwaar wordt - en uiterst knap gecompo neerd. ander metrum en stijlfiguren die passen bij de inhoud. Geen clichés, maar een geva rieerd woordgebruik. Een he le prestatie, omdat de groep jonge kinderen waar de au teur voor schrijft uiteraard beperkingen geeft wat woordkeuze betreft. De speelse inhoud wordt vaak versterkt door speels woord gebruik. Een voorbeeld: De pot is de pan/ om soep in te koken./ Het gras is de groen te./ het zand is het zout./ Ma rijke is moeder/ en Jasper is vader./ De eend is het kind-/ maar soms wel heel stout!. Elke bladzijde levert een ver rassende vorm, waardoor de 'kinderdreun' wordt voorko men. Herhalingen in de tekst zijn goed over het geheel ver deeld en hebben ook een dui delijke functie. De versjes lig gen goed in het gehoor, zijn afwisselend en toch strak van vorm. Nannie Kuiper ge bruikt overwegend éénletter grepige woorden, soms twee- en meerlettergrepige. De illu straties van Dagmar Stam bouwen het verhaal van Ma rijke verder uit Er is veel op de plaatjes te zien, dat niet in de tekst staat. Dat 'De eend op de pot' is bekroond mag een doorbraak worden ge noemd voor de weinige au teurs die zich serieus inzetten voor lectuur voor jonge kin deren. Marijke is gek op honden en katten./ Marijke houdt veel/ van haar kleine marmot/ 'Maar mijn lievelingsdier.'/ zegt Marijke, staat hier!/ en dat is de eend/ op mijn pot.' (De eend op de pot Nannie Kuiper, illustraties Dagmar Stam. uitg. Leopold, prijs f 14.90.) 'Voor en achter' is een gran dioos prentenboek van Joost Roelofsz, waarin allerlei te genstellingen worden uitge beeld. Voor en achter, dik en dun, nat en droog, stout en lief, klein en groot enz. In pa ginagrote tekeningen worden deze abstracte begrippen uit gebeeld en voor kinderen concreet gemaakt. Drie vriendjes - Charles, Kees en Wim - keren steeds in elke tekening terug. Elke illu stratie is tot in details een af spiegeling van het begrip dat uitgebeeld wordt. Zelfs de woorden die het begrip aan- bekroond GOUDEN PENSEEL duiden zijn erbij betrokken. Het woord 'dun' staat ge schreven met smalle letters. de tegenstelling 'dik' wordt weergegeven door middel van uitpuilende vormen. Uitleg wordt bijna overbodig, alles spreekt voor zichzelf. Bij voorlezen is het wellicht een nadeel dat de tekst niet tegelijk met de bijbehorend illustraties kan worden beke ken. Noodzakelijk is dat niet. Evengoed kan het niet gelijk tijdig lezen en kijken een sti mulans vormen de eigen fan tasie aan het werk te zetten. De illustraties bieden er alle gelegenheid toe. MARGOT KLOMPMAKER 'Muis, mol en rat', geschreven door Jetty Krever en van illu straties voorzien door Jenny Dalenoord, is in alle opzich ten een fantastisch kijk-lees- boek voor kinderen vanaf 6 jaar. Drie dieren worden ver dreven uit hun hol en gaan op zoek naar een nieuwe plek om te wonen. Een eenvoudig gegeven dat toch heel levendig en span nend wordt uitgewerkt. Een hele prestatie, omdat tekst en tekeningen ook daadwerke lijk zijn afgestemd op kinde ren die pas kunnen lezen. De tekst bestaat uit éénletter grepige woorden zonder hoofdletters en weinig leeste kens. waarbij de illustraties verduidelijkend en emotio neel versterkend werken. Ook de ontwikkeling van het verhaal sluit aan bij wat kin deren vaak willen: een goede afloop. (Muis, mol en rat, Jenny Dalenoord en Jett.v Krever, uitg. Wolters Noordhoff, f 14,50.) bekroond' MET DE- is daar een hol voor mij, rat? o ja, muis. De humor in de tekst van Ber nard Stone ligt vooral in al lerlei woordspelingen die met kaas te maken hebben. In namen bijvoorbeeld Har ry Goudkuipje, Ruudje Ro quefort, Thijs Camembert, Brammetje Brie... 'Inspekteur Kaasjager' is een humoristisch èn goed pren tenboek voor iedereen vanaf 10 jaar. Het is het verhaal van een muizemnspekteur die sterke gelijkenis vertoont met Humphrey Bogart) en zijn assistent Samen moeten zi] een kaasdiefstal oplossen. De illustraties van Ralph Steadman zijn met recht be kroond met een Zilveren Penseel: ze zijn weergaloos en van een geheel eigen tech niek. Op een trefzekere ma nier versterken ze de sfeer en de emoties die de loop van het verhaal met zich mee brengt.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21