"Het management moet eruit" 'Spelen' lijken nog ver weg voor Olympisch elftal McMillan zegt af bij KNLTB Ex Lee dè Gigant Frans goud voor T our-vedetten C 3 Leiden-coach Kinsbergen: "Met dit zooitje kan het niet verder" 9Geheime wapen totaal uit vorm Andersson nu gelijk met Timman Voetbal via de satelliet Alp. Boys ontmoet Feyenoord WOENSDAG 13 OKTOBER 1982 Sport PAGINA 15 DEN HAAG (ANP) - Frew McMil lan, de al twaalf jaar in Enge land woonachtige Zuidafri- kaanse tennisprof, zal dit jaar zeker niet meer naar Nederland komen om de nationale toppers van advies te dienen. Op 12 au gustus maakte het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Lawn Tennis Bond (KNLTB) be kend dat McMillan voor mini maal vier weken was ingehuurd om zo mogelijk bij het begin van het wintersatellietcircuit dat inmiddels van start is ge gaan - over te komen. Hij zou dan voornamelijk actief zijn op het gebied van de psychische en taktische begeleiding. Tijdens gesprekken tussen verte genwoordigers van de bond en McMillan (38) is gebleken dat de dubbelpartner van Betty Stöve dit jaar niet meer in de gelegen heid is werkzaamheden in Ne derland te verrichten. "Hij ver toeft momenteel in de Verenigde Staten", aldus bondsdirecteur Buruma gisteren, "en in zijn pro gramma voor 1982 is geen ruimte meer. We zullen verder met hem overleggen wat de mogelijkhe den zijn. Voorop zal staan of zijn inbreng zinvol kan zijn. Zo niet, dan gaat de hele zaak niet door". Buruma zei voorts dat de recente brieven van minister De Boer van CRM over het vermijden van contacten van sportbonden met Zuidafrikanen - waarbij werd ge dreigd de uitkering van totogel- den stop te zetten - de besluitvor ming betreffende het contracte ren van McMillan niet zal beïn vloeden. "De man heeft een Brits paspoort, is met een Britse ge trouwd en woont al twaalf jaar in Bristol. Zo iemand kunnen we echt niet meer als Zuidafrikaan zien, laat staan identificeren met de apartheidspolitiek. Wat de in ternationale contacten met Zuid- Afrika op tennisgebied betreft bestaat er al een afspraak met de internationale federatie dat Zuid-Afrika niet meedoet aan wedstrijden voor landenploegen, zoals de Daviscup en de Federa- tioncup. Daarnaast kunnen Zuidafrikaanse spelers individu eel inschrijven op de grote toer nooien. Als je ze zou weigeren voor bijvoorbeeld het Melkhuis- je dan raak je de Grand Prixsta- tus kwijt met als gevolg dat je in Nederland geen toptennis meer over houdt. Bovendien komen die spelers alleen om te tennis sen, niet om politieke ideeën uit te dragen". Wilborts Eric Wilborts heeft gekozen voor een eigen weg in de internationa le tennissport. De zeventienjari ge tennisspeler, die enkele jaren als de grootste belofte in Neder land gold, zal het komende sei zoen niet meer op kosten van de KNLTB naar het buitenland worden uitgezonden. Hij besloot dat na overleg met zijn nieuwe trainer Martin Sonek. Mesker Marcella Mesker is gekozen in het bestuur van de Woman Tennisas- sociation (WTA). De Nederland se kampioene, die in augustus haar titel op buitenbanen moest afstaan aan Astrid Suurbeek, werd als enige Europese speel ster in het twaalfkoppige bestuur opgenomen. De vrouwelijke ten- nisprofs wezen de Amerikaanse Martina Navratilova aan als voor zitter. Voorts maken onder ande ren Chris Lloyd-Evert en Pam Shriver deel uit van het WTA-co- mité. Marcella Mesker is de tweede Ne derlandse speelster die zitting heeft in het WTA-bestuur. Betty Stöve ging haar enkele jaren ge leden voor. HILVERSUM (ANP) - De Zweedse hengst Ex Lee leverde gister avond in Hilversum een bewijs van zijn kwaliteit door in de uit twee heats bestaande draverij om de Prijs der Giganten twee voudig wereldkampioen Ideal du Gazeau voor te blijven. Rijder Dan Wegebrand legde de basis voor de eindoverwinning (groot 80.000 gulden) van Ex Lee door in de eerste, door het Zweedse paard met overmacht gewonnen heat de favoriete Franse hengst op flinke achterstand te zetten. Ideal, met Eugene Lefevre op de kar, werd in die eerste reeks derde en kon in de tweede heat, ondanks een knappe overwinning, het tijdverschil met Ex Lee niet meer goed maken. Ex Lee werd taktisch uitstekend ge stuurd door Dan Wegebrand, die met een snelle start vanuit het tweede gelid de luwte van de twee leidende Franse toppers Ian- thin en Ideal du Gazeau opzocht. In de slotfase het de Zweedse rijder zijn Franse concurrenten om de heatzege vechten. Ex Lee, in het verleden Europees kampioen bij de vijfjarige dravers, had aan de derde plaats en een uitstekende tijd voldoende voor de totaaloverwinning in Hilversum. UTRECHT (GPD) - Het Nederlands voetbalteam dat zich onder de naam Olympisch elftal voorbereid op kwalificatiewedstrijden voor deelname aan de Olympische Spelen van 1984 te Los Angeles, heeft zijn eerste duel in het zogenaamde nederlaag-toernooi tegen eredivisieclubs met verlies afgesloten. Na de ouverture mag FC Utrecht dankzij een 3-0 zege de eerste claim leggen op de premie van 10 mille, maar Groningen, Feyenoord, Ajax, PSV en AZ'67 liggen op de loer en verwacht mag worden dat zij het „record" van FC Utrecht zullen verbeteren. De Olympiërs van bonscoach Ger Blok startten hun oefencampag ne met een indrukwekkende 5-1 overwinning op de Go Ahead Eagles, waardoor Blok repte van een gewaarschuwd Utrecht. Des ondanks hield trainer Han Ber ger libero Jan Wouters en voor rust spits Willy Carbo aan de kant en zag zijn ploeg via een 1-0 ruststand te simpel langs de amateurs hollen 3-0. Aan de overwinning, of bever ge zegd de nederlaag, moet toch i GT LEIDEN - Woest was-ie, uitzinnig bijna. Iedereen moest het ontgelden, de spelers, de fysiotherapeut, de materiaalverzorger, ja zelfs de barman kreeg de schuld. "Ik wil een interview", bralde Theo Kinsbergen van verre, "want dit kan zo niet verder met deze waardeloze klerezooi" En van dichterbij: "Er deugt niks van deze club en er deugt nog minder van deze stad. We moeten met Elmex maar weg, ze verdienen hier gewoon geen topsport". geven en die vanuit zijn positie niets te winnen of te verbezen heeft. De rest verbet, schou derophalend of onder de indruk, zo snel mogelijk het etabbsse- ment. Met welbcht de training van de dag ervoor nog in gedach ten. LEIDEN - George Kastrinakis, de Griekse Amerikaan van Olympiakos Piraeusbleef tijdens het eerste duel met El mex Leiden in Athene langs de kant. Voor vanavond heet hij het 'geheime wapen' van de Grieken te zijn, de man die er voor moet zorgen dat er op vreemde bodem een goed ge volg zal worden gegeven aan de benauwde 71-70 thuisover winning. De 2.03 meter lange man uit Boston, na de training van gisteravond genietend va.n een 'Eineken', moet lachen om die betiteling. "Ik een geheim wapen Kom nou. Als ik te gen Leiden vijf minuten speel is het veel. Man, ik ben totaal uit vorm. Heb negen maan den geen basketbal aange raakt." Kastrinakis, 32 jaar inmiddels, maakte samen met ploegge noot Steve Yiatzoglou, vooral furore tijdens de Europese kampioenschappen die in '76 in Italië werden gehouden. De Griekse nationale ploeg leunde destijds zwaar op de twee Amerikaans georiën teerde vedetten die zowel in als buiten het veld een repu tatie opbouwden. Schitteren de spelers die vooral 's avonds in de bar ook nog over andere zaken dan basketbal konden praten. Drank en vrouwen bijvoorbeeld. Pas een week geleden tekende de bebaarde Kastrinakis een nieuw contract bij Olympia kos. "Ik wilde, na negen jaar Piraeus, wel eens wat anders. Probeerde bij een andere club onder dak te komen, maar niemand bleek me nodig te hebben. Nou ja, toen heb ik uiteindelijk maar weer bijge tekend. Wat kon ik anders?" De man, die momenteel een ju welierszaak op Korfoe be stiert, zegt nauwelijks te gelo ven in de kansen van zijn club. "Het Nederlandse bas ketbal is veel sterker dan het Griekse. Hier is geld. hier zijn goede Amerikanen. Natuur lijk, we hebben thuis gewon nen. Maar Leiden was toen al beter. Ik neem aan dat ze vanavond voor eigen publiek nog sterker zullen spelen. Nee, ik geloof er niet in." Wat was het geval, wat werkte deze plotsebnge woede-uitbarsting van de basketbalcoach in de hand Een simpel partijtje zaal voetbal dus, dat was wat hem dwars zat. Een dag voor de re turn van het Europa Cup-treffen met Olympiakos Piraeus (van avond om half negen) had Elmex de beschikking over de Vijf Mei hal van half vier tot vijf uur. De bewuste recreanten hadden vol gens afspraak de zaal van vijf tot zes, waarna Piraeus tot rond een uur of acht - volgens FIBA-nor- men - het veld en de borden mocht uitproberen. "Dat is toch niet te geloven", schreeuwde Kinsbergen, wij zend op de nietsvermoedende zaalvoetballers. "Moet ik, aan de vooravond van een uiterst be langrijke wedstrijd, wijken voor zo'n stelletje dikbuiken. Zoiets is me nog nooit overkomen. In Am stelveen kon ik, wanneer ik dat maar nodig achtte, de tent afhu ren zolang als ik maar wilde. Morgen zitten ze weer vooraan, die blauwjassen, dat wel. Maar als ze een paar uur extra-zaalu- ren moeten regelen geven ze niet Pittig thuis". Met die 'blauwjassen' doelde Kins bergen op het management van de club. "Ik heb niks te maken met het feit dat dat hier al vijf jaar zo gaat", zette hij zijn tirade voort. "Dat betekent voor mij al leen maar, dat ze in al die tijd geen flikker hebben uitgevoerd. Die Reekers, Van Eek en Kerk vliet zijn hopeloze types. Ze krij gen geld en doen daar niks voor. Als je in vijf jaar niets bereikt hoor je eruit te vbegen. Dat ge beurt bij mij met een heftruck chauffeur ook. Als die niet werkt krijgt hij ook een schop onder z'n gat. Elmex gooit hier zijn geld over de balk, dat is aan deze rot stad niet besteed". Één voor één waren zijn spelers in middels de kantine van de Vijf Meihal binnengedruppeld, de plaats waar Kinsbergen zijn gram op wie dan ook probeerde te halen. De enige die kon lachen was Pete Harris, de stand-in die meetraint om wat tegenwicht te DEN HAAG (ANP) - Joop Zoetemelk, Hennie Kuiper, Johan van der Velde en Peter Winnen krijgen de gouden medaille van sport van Frankrijk uitgereikt vanwege hun prestaties in de Ronde van Frankrijk 1982. Het is de eerste keer dat Nederlandse wielrenners deze onder scheiding ontvangen. De uitreiking heeft plaats op de Franse ambassa de in Den Haag, vermoedelijk op 28 oktober. Het Franse ministerie wil met de onderscheidingen de waardering uit spreken voor de Nederlandse prestaties in de internationale wieler sport. Zoetemelk bezette in de laatste aflevering van de Tour de tweede plaats achter winnaar Bernard Hinault. Het betekende de zesde keer dat hij die plaats in het grootste wielerevenement ter wereld innam. Eén keer werd hij winnaar, in 1980. Johan van der Velde eindigde dit seizoen pal achter Zoetemelk als derde en Peter Winnen werd vierde. Hennie Kuiper bezette ditmaal de negende plaats, maar klasseerde zich in voorgaande edities al twee keer als tweede en één keer als vierde. Toen had, zijn plaatsvervanger Eric Kropff, wél de beschikking over ruim anderhalf uur trai ningsfaciliteiten. Kinsbergen zelf was door een afspraak met de sponsor ("Die staat volledig achter me") verhinderd en dus nam zijn assistent de honneurs waar. Met het Europa Cup-duel in het vooruitzicht zou een pitti ge stof op zijn plaats zijn ge weest. Maar niets daarvan, want het werd het een lamlendige trai ning waarvan de meeste spelers na afloop schande spraken. Har Kip, de veteraan, stelde nog nooit zoiets te hebben meege maakt. "Dit leek helemaal ner gens op. En dat heb ik gezegd ook". De gezichten van mensen als Hagens, Kragtwijk en Van den Bergh spraken boekdelen. Ko van Schoo, organisator van het partijtje tussen de 'dikbuiken', meldde tenslotte nog: "Wat be zielt die man in vredesnaam? Als hij ons fatsoenlijk had gevraagd om een kwartier of half uur ex tra-tijd zou hij dat hebben gekre gen. Weliswaar hebben wij ons uurtje al een jaar geleden laten vastleggen, maar als hij het netjes had gespeeld hadden we hem heus wel wat gegeven. Dat geschreeuw werkt bij ons uiter aard alleen maar averechts". AD VAN KAAM Theo Kinsbergen: "moet ik wijken stelletje dikbuiken"? TILBURG (ANP) - De Zweed Ulf Andersson heeft zich gis teren naast Jan Timman ge nesteld op de tweede plaats in het internationale schaak toernooi in Tilburg. Anders son versloeg in een afgebro ken partij uit de achtste ron de de Amerikaan Walter Browne. Wassili Smislov won zijn afgebroken partij uit de achtste ronde tegen de Westduitser Robert Hübner. Daardoor bezet hij de vierde plaats met 4,5 punten. Hüb- kwam eerder op de dag uit de zevende en achtste ron de zijn: zevende ronde: Portisch (Hon) - Hübner (WD1) Yi-Vs. Achtste ronde: Hübner Smislov (Sov) 0—1; Andersson (Zwe) Browne (VSt) 1-0. De stand n? acht ronden is. 1 Karpov 6 punten. 2 Anders tot remise tegen de Hongaar son. Timman 5. 4 Smislov Portisch in een afgebroken 4.5; 5. Browne. Petrosjan. So- duel uit de zevende ronde. De sonko 4; 8 Hübner. Nunn uitslagen van de gisteren ge- Portisch 3,5; 11 Torre 3; 12 speelde afgebroken partijen Larsen 2 niet al te veel waarde worden ge hecht, want voordat het echt om de knikkers gaat. heeft Blok niet alleen wekelijkse trainingen en interlands tegen Noorwegen en West-Duitsland achter de rug, maar ook zes oefenduels tegen eredivisieclubs plus een trai ningskamp in Portugal. De ma nier waarop FC Utrecht de olym pische kandidaten onder de duim hield, verbaasde nog het meest, al vond Gert Kruys het nog vreemder dat Blok na rust stringente mandekking had be volen. Het gevecht werd vinni ger. maar toen het alleen op tech niek en taktiek aan kwam. domi neerde uiteraard de ingespeelde ploeg van FC Utrecht Hoewel Blok over vijf niet betaalde voetballers kon beschikken was het tegenspel uiterst matig, om dat Groninger Ronald Steenge niet wist wat hy als pure verdedi ger als rechterspits moest doen en Jaan de Graaf zijn scherpte uit de AZ- en Eagles-pcriode dui delijk kwijt is Ted Venema moest al snel lossen met een blessure, vervanger Sigi Lens van AZ had nog minder in huis. zodat de 1-0 voorsprong bij rust geen weergave was van de ver houding. In de tweede helft scoorde Ben Rietveld nog twee keer. maar de wijze waarop de amateurs een vier tegen twee-situatie afhan delden deed wel erg simplistisch aan, zodat doelman Van Ede zich kon beperken tot het oprapen van ballen en het keren van scho- trn vn Chris van den Akker (Vi tesse), al had Steenge pech dat hij de paal ramde. Te weinig wa penfeiten voor een ploeg die het oog heelt gericht op een groot doel. maar gelukkig voor Ger Blok is het nog geen voorjaar '83. HAARLEM (ANP) - I b taaUOi ba drijf dat Haarlem-trainer Hans van Doorneveld in staat stelt via de satelliet beelden te bekyken van Spartak Moskou, de tegen stander van Haarlem in de twee de ronde van het UEFA-be kertoernooi, is van plan de wed strijd via de satelliet en een groot scherm live te vertonen li. t ;n stallateursbedryf uit Amster dam, dat van de NOS te horen kreeg dat de wedstryd in geen geval live op de tv komt. heelt dit idee naar voren gebracht by het bestuur van Haarlem, dat er in eerste instantie enthousiast op reageerde. Het grote scherm (misschien zelfs twee) zal eventueel opgesteld worden in het stadion v.m Hur lem. Het plan is om dan later op de avond - de wedstrijd begint om 17.00 uur - nog eens te herha len voor de Haarlemse suppor ters, die door werkomstandighe den met in staat waren de eerste uitzending by te wonen. Het zou de eerste keer zijn, dat een sport- wedstryd in Europa op deze ma nier, waarbij wel auteursrecht aan de BUMA STEM RA moet worden betaald, wordt uitgezon den ALPHEN AAN DEN RIJN - Al phense Boys ontvangt vanavond 19 30 uur Feyenoord op sport park De Bylen Het is de tweede keer dit jaar dat de ercdivisionist naar Alphen komt In mei kwa men zo'n vierduizend toeschou wers op de ontmoeting af. die door de profs met 4—0 werd ge wonnen. Destijds werden al de contacten gelegd voor een twee de wedstryd tegen de Alphense tweede klasser en ontving Al phense Boys ook een uitnodi ging voor een oefenduel in de Rotterdamse Kuip. Medio augus tus bleef Feyenoord toen met 5—0 ruim aan de winst. Feyenoord treedt vanavond op vol le sterkte aan op De Bylen De tocgangsprys is 5 gulden, jeugd tot 14 jaar betaalt 2,50.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15