Nieuwe Mitsubishi's AUTO Imponerende Volvo 760 GLE "Bezuinigen istot daaraan toe. Maar kom me niet aan m'n Echte Boter!' Dat ding" blijft... Jaguar uit rode cijfers Piraterij voor kust Afrika onhoudbaar Fikse straf bij belastingfraude WOENSDAG 13 OKTOBER 1982 Varia PAGINA 11 Samengesteld door Koos Post "Naar dat ding hoeft u niet meer te kijken. Dat gaat er toch uit. Het is levensgevaar lijk". Dat ongeveer kreeg een collega van mij dezer dagen te horen toen hij in een Citroen-gara ge geïnteresseerd naar een Visa keek. En met "dat ding" bedoelde de verkoper de zogenaamde Eco- noscoop, het lichtje op het dashboard dat fel gaat bran den als de bestuurder wat te ruw met het gaspedaal - en daardoor met de brandstof - omspringt. Volgens deze verkoper zouden zulke lampjes (die bij elk merk anders heten) de aan dacht van de vrouw of man achter het stuur te veel aflei den. Er zouden al ongelukken door zijn veroorzaakt. Het klonk allemaal toch wel zó zinnig dat ik even naar Ci troen Nederland in Amster dam heb gebeld. De publici- teitsman wist aanvankelijk niets van een verdwijnen van de Econoscoop af, maar na enige ruggespraak kon hij toch wel een verklaring geven voor het ontstaan van het ge rucht. "Het is in Frankrijk even over wogen die lichtjes eruit te ha len. Maar niet uit veiligheids overwegingen. Alleen op grond van de noodzaak tot bezuiniging. De prijzen zijn daar namelijk bevroren. Geen prijsverhoging derhal ve, maar wel stijgende kos ten. Dus moet er ergens wor den bezuinigd. Men heeft toen onder andere gedacht aan het weglaten van die Econoscoop. Maar het is niet doorgegaan. En nogmaals, dat had niets met onveiligheid te maken...". AI. IM i< 1- PRESSIE "Kan je nu nog iets slechts schrijven over zó'n wagen?", vroeg een collega spontaan toen hij mij achter het stuur van de imposante Volvo 760 GLE had zien zitten. Op zichzelf zou het natuurlijk wel kunnen, maar ook in de autowereld is alle waar naar zijn geld, dus is de kans daar op wel klein als het gaat om een auto die ruim boven de 60.000 gulden staat geprijsd. Hoeveel precies boven de zes tig mille hangt af van de uit voering. De versie met auto matische versnelling, die ik ter beschikking had, kost nu 65.690,-. Men kan voor iets minder terecht, maar ik vind wel dat er in een wagen van zo'n allure een automaat be hoort te zitten. En wie in die orde van grootte" koopt zal over dat laatste restje wel niet vallen. Temeer, omdat het zo'n voor treffelijke automapt is. Het schakelen is nagenoeg niet te voelen. Men glijdt bijna onge merkt naar de vier die "van nature" een overdrive is. Die overdrive is echter met een simpel knopje op de zijkant Na uitbrengen van Cordia en Tredia grotere regelmaat in modellenbeleid De Japanse auto's haal den in de eerste helft van 1981 in Europa een marktaandeel van on geveer 9,5 procent. Dit jaar bedroeg dat aan deel in de eerste zes maanden nog maar 8,5 procent. Natuurlijk zijn er diverse oor- zaken voor die teruggang. Zoals de strakkere contin- gentering in diverse landen en de onder invloed van va- lutaverschillen sterker ge stegen prijzen. Maar bij Mitsubishi (althans bij importeur Hart Nibbrig en Greeve) zegt men dat ook de modeilenpolitiek schul dig is. Soms vijf nieuwe mo dellen in één jaar en dan weer een hele tijd niets. HNG is er daarom erg gelukkig mee dat de Japanse directie een koerswisseling heeft toegezegd. Nu twee nieuwe middenklassers (de Tredia en de al eerder gemelde coupé Cordia) en in het vervolg gro tere regelmaat bij het uit brengen van nieuwe of ver nieuwde modellen. Het verschijnen van de Tredia en de Cordia gebeurde op een voor Hart Nibbrig en Greeve toch al gelukkig moment. De introductie kon namelijk ge beuren in het nieuwe kan toorgebouw naast het via duct op de grens van War mond en Sassenheim. Dat nieuwe kantoorgebouw staat op Warmonds grondge bied, het oude in Sassen heim. Men barstte daar uit zijn voegen en bovendien was werken er door de in de voortuin aangelegde Schip- hollijn praktisch onmogelijk geworden. Daarom ook heeft men er opslagruimte van ge Mitsubishi's nieuwelingen: Cordia en Tredia rechts maakt. Oud en nieuw zijn door een onderaardse gang verbonden. De gemeente grens gaat dwars door die gang... De twee nieuwe modellen ga ven extra cachet aan de ope ning van het vier verdiepin gen hoge en in scheepsvorm gebouwde kantoorgebouw, waarbij de aandacht natuur lijk vooral uitging naar de Tredia. Want al beweerde verkoopdi recteur Tolenaar bij hoog en bij laag dat de Lancer (de eer ste Mitsubishi die HNG ooit in Nederland uitbracht) ge handhaafd zal blijven, gezien prijsstelling en spcificaties lijkt dat op den duur een zin loze zaak. De Tredia lijkt ge- Deze Tredia is een niet opval lende. maar degelijk ogende sedan met een ruime koffer bak (600 liter), een wigvormig gelijnde carrosserie (lucht- weerstand Cw 0.39), met voorwielaandnjving, tand heugelbesturing, onafhanke lijke wielophanging rondom, korte draaicirkel, compleet uitgerust en goed afgewerkt De wagen is 4,28 m. lang en 910 kilo zwaar. Er zyn drie motoren: 1,4 liter (70 pk - 150 km/uur), 1.6 liter (75 pk - 160 km/uur) en een 1.6 liter turbo (115 pk - 183 km/uur) De prijzen beginnen bij 17.595.-. maar de goed koopste 1600 kost al bijna 23 mille. In de Cordia vindt men alleen een 1600 cc motor Met de la ge luchtweerstand (Cw 0.34) is deze krachtbron goed voor een topsnelheid van 165 km/ uur. De Cordia-pryslyst be gint bij 21.495 gulden Er is ook een turbo-versie. Die haalt 190 kmuur. Maar die kost dan ook ruim 32 mille. Volgens directeur Tolenaar denkt HNG met dit nieuwe duo een deel van het verloren terrein te kunnen herverove- ren. De gedachten gaan uit naar zo'n 5500 Tredia's en 2000 Cordia's per jaar Een ambitieus plan als men weet dat de Cordia terecht komt in een deel van de markt waarin per jaar totaal slechts tiendui zend wagens worden omge zet... BMW 3-serie onder het mes Het was al enige tijd bekend dat BMW de populaire 3-serie onderhanden zou nemen. Dit is de eerste foto na de beurt. Het ziet er op het eerste gezicht niet naar uit dat het model ingrijpend is gewijzigd. De lijn is aangepast aan de gro tere modellen van BMW, on getwijfeld zal ook het inte rieur zijn vernieuwd en zul len de motoren zuiniger draaien. Jaguar is uit de rode cijfers. In de eerste plaats door "af slanken" binnen het bedrijf. Met minder mensen worden nu meer Jaguars gemaakt. In 1980 bouwden 10.000 men sen per week 250 auto's, nu halen 7.000 man het dubbele aantal... Bovendien heeft Jaguar zich agressief op de export ge worpen. In Amerika met leuk resultaat: in de eerste maanden van dit jaar meer dan zesduizend Jaguars ver kocht. Vorig jaar haalde het merk in dezelfde tijd nog geen drieduizend stuks. Toch is de Britse fabriek niet tevreden. Ook het Europese vasteland zal intensiever worden bewerkt. In ons land onder meer door fikse prijs wijzigingen. Tot nu toe moest men tenminste 77.700 gulden voor een Jaguar neertellen (XJ6 ijZ handge- schakcldi. nu kan men voor al (nou. ja...) 66.500 gulden zo'n Britse limousine kopen, de XJ6 3.4. Die 3.4 liter werd vroeger al verkocht maar werd toen uit de markt ge nomen omdat het prijsver schil met de 4.2 liter te ge ring was. De basisprijs is dus lager ge worden. Desgewenst echter kan men de wagen met tal van extra's aankleden. Bo vendien zijn de prijzen voor een aantal onderdelen met maar liefst dertig procent verlaagd. Overigens: op het Europese vasteland zal het merk "Daimler" verdwijnen. Ja guar neemt de typen Sover eign en VandenPlas van Daimler over. van het pookje uit te schake len en dan heeft men ook in die vier voldoende trek kracht. Volgens de Zweedse fabriek is de vormgeving van dit nieu we vlaggeschip bepalend voor de verdere ontwikkeling van het gezicht van de Volvo- vloot. Een schuin naar voren aflopende neus en een hoeki ge. hoge achterkant met een bijna recht aflopende achter ruit. Om het anders en wat populair te zeggen: een front voor Eu ropa en een kont voor Ameri ka. Maar weinigen in mijn omgeving vonden het model echt mooi. Imponerend wel, maar niet sierlijk. En het be zwaar gold altijd weer die achterkant. Die zal het waar schijnlijk echter wel goed doen op de Amerikaanse markt. En daar is deze Volvo voor een groot deel voor be stemd. Persoonlijk doet het mij niet zo veel of zo'n achterruit iets meer of minder rechtop staat. Comfort, wegligging, vermo gen en prestaties zeggen mij meer. En wat dat betreft blijft er wei nig te wensen over. Wat ook wel te verwachten is van een automobiel, die moet worden geparkeerd op dót gedeelte van de markt, dat is gereser veerd voor de representatie ve modellen. Het marktseg ment dat tot nu toe tot erger nis van Volvo geheel werd opgeëist door een klein aan tal merken, waar het Zweed se niet bij hoorde. Dat verdroot de Zweedse heren en dus staat daar nu die 760 GLE. Volgepakt met details die de luxe van zo'n auto moeten accentueren. Zoals de in tal van standen verstel bare. pluche zetels, die ook nog kolossaal zitten. De stuurbekrachtiging is nau welijks voelbaar. Ruiten en zijspiegels worden elektrisch bediend. Natuurlijk is er cen trale vergrendeling. Er zitten sproeiers en wissers op de koplampen. De bestuurders stoel is verwarmd. Maar een hoge graad van com fort wordt niet alleen bepaald door tal van leuke en leukere snufjes in de cabine. Hoe meer rust hoe behaaglijker het is in de wagen. Rust in ge luid en rust in beweging. En dat laatste hebben de bou wers vooral bereikt door een geraffineerde constructie van het onderstel. Die omvat een nieuwe achterwielophanging met constante spoorbreedte en een automatische niveau- regeling. Alleen hobbels in snelle opeenvolging komen nog duidelijk naar boven door, grotere oneffenheden worden schier moeiteloos ge- De stilte in de wagen wordt in feite alleen doorbroken door het windgeruis. De heden daagse autobouwers doen wonderen in de windtunnel. Ook deze machtige Volvo kwam met een prachtig cijfer voor luchtweerstand (Cw 0.398) uit die tunnel. Dank zij die veelgeprezen wigvorm Maar met al dat windgetover slagen zij er toch niet of nau welijks in het windgeruis de baas te worden Integendeel zelfs. En hoe stiller de moto ren worden hoe opvallender het geruis wordt Ik weet niet hoe het is met de onlangs uitgekomen turbo diesel-editie (de snelste die sel: topsnelheid 170 km per uur) of met de versie met een viercilinder turbo-benzine motor, maar de zescilinder krachtbron in mijn testautn deed zijn werk uiterst rustig. De elektronisch ingespoten benzinemotor is vrijwel on veranderd overgenomen uit de 260-sene (de bezitters daarvan vormen natuurlek een grote doelgroep voor de ze nieuwe Volvo). De zoge naamde B 28E motor levert een vermogen van 156 paar- dekrachten. Dat is voldoende om deze meer dan 1300 kilo wegende kolos in nauwelijks meer dan tien seconden naar een snelheid van 100 kilome ter per uur te slepen (juist in het bereik tussen 70 en 110 km/uur is de acceleratie enorm) en de naald van de snelheidsmeter dik voorbij de 180 te krygen. Het is begrijpelijk dat dit alles een stevig slokje brandstof vraagt. Ik kwam tot een ver bruik van 1 op 7 tot 8 In rela tie tot de wagen zeker aan vaardbaar. maar het moet na tuurlijk ook in relatie tot de portemonnee aanvaardbaar zijn. Duur is het in elk geval Een tank van 60 liter vol kost dan meer dan honderd gul den. Men kan echter van "huis-uit" LPG ingebouwd krijgen Voor wie zich deze uitgebreide verzameling luxe op wielen kan veroorloven is het beslist een "dyk van een auto". Een uitermate comfortabele wa gen. die ondanks zijn afme tingen (4,78 m lang en 1,75 m breed) in de stad goed han teerbaar is. maar waarvan de verdiensten toch het best op langere afstanden tot hun recht komen Het is gewoon een ideale reiswagen Organisatie zeevarenden: ADVERTENTIE ROTTERDAM (ANP) - De pirate rij in de havens en op de anker plaatsen van de Westafrikaanse kust heeft dergelijke onrustba rende vormen aangenomen, dat maatregelen ter bescherming van de zeelieden niet langer kun nen uitblijven. Daarbij moet worden gedacht aan het installe ren van particuliere bewakings diensten aan boord van de sche pen en zou de Nederlandse over heid voor de Afrikaanse kust al ADVERTENTIE dan niet in de territoriale wate ren een wachtschip van de mari ne kunnen installeren. Dit schrijft de werknemersorgani satie voor zeevarenden FWZ in een brief aan de Koninklijke Ne derlandse Reders Vereniging (KNRVj. Aanleiding voor de brief is een verslag van de be manning van de "Nedlloyd Steenkerkdie onlangs tijdens een reis langs de Westafrikaanse kust meer dan eens is overvallen. Twee opvarenden zijn bij een overval op de rede van Lagos door kogels gewond geraakt. De rovers treden steeds drasti scher op en gaan zich van vuur wapens en gijzelaars bedienen. Ze hebben het ook steeds meer gemunt op de persoonlijke bezit tingen van de bemanning. Bij de bemanning wordt de neiging steeds sterker om zich ook vuur wapens aan te schaffen, zo schrijft de FWZ, maar daaruit kan zeer snel een onaanvaardba re situatie ontstaan. De FWZ dringt er bij de rederijen dan ook op aan om op korte ter mijn maatregelen te nemen. Eer der overleg, begin dit jaar, met reders en de Nederlandse over heid heeft ondanks suggesties van de FWZ-kant niets opgele verd, aldus secretaris J. Gerritse. Bezuinigen moeten we allemaal. Maar liever niet op Echte Boter. Want waar blijf je als zelfs de echt lekkere dingen geschrapt worden? Bovendien is Echte Boter lichter verteerbaar. Er zitten natuurlijke vitaminen in. Daarom mag Echte Boter hoog op uw boodschappenlijstje blijven staan. Ja toch? Niet te versmaden. DEN HAAG (GPD) - De straffen voor belastingfraude moeten flink worden verzwaard. De ma ximum-boete, die nu 100 procent van de belastingschuld bedraagt, moet worden verhoogd naar 400 procent. Bij valsheid in geschrif te bij de belastingopgave moet de betrokkene in voorlopige hechtenis kunnen worden geno- Daarnaast kan de fraude worden beperkt door het aantal aftrek posten drastisch te verminderen. Daartegenover zou belastingver laging voor iedereen moeten staan. Dat stelt het D'66-Tweede- Kamerlid dis. Maarten Engwirda in een nota over de belasting fraude. Nota D'66: Engwirda is zeer ontevreden over de voortgang die de regering maakt met de fraudebestrijding. De voorstellen van minister Van der Stee uit diens fraudenota noemt hij ..broddelwerk" king van de meeste aftrekposten. In ruil daarvoor moet belasting verlaging plaatsvinden, maar dan voor iedereen en niet alleen voor de hogere inkomens, zoals minister Van der Stee wil. Ook ziet Engwirda niets in verhoging van de btw als middel voor de staat om toch geld binnen te krij gen. Afschaffing van de aftrekbaarheid van de buitengewone lasten pre mies voor lijfrenten, (premies voor) periodieke uitkeringen en steekpenningen levert volgens D'66 1.200 miljard gulden op. Be perking van de aftrek voor reis kosten, representatiekosten, au tokosten en pensioenvoorzienin gen levert 500 miljoen op. Noodverordening in strijd met wet en mensenrechten LEIDEN (ANP) - Het Nederlands Juristen Comité voor de Men senrechten (NJCM) is van mening dat de noodverordening, die door burgemeester Polak op maandag 11 oktober in Amsterdam is afgekondigd, in strijd is met zowel het Europees verdrag ter bescherming van de mensenrechten, als met de beginselen van het Nederlands strafprocesrecht. De verordening is. meent het NJCM gisteren in een verklaring, in stryd met de waarborg dat een ieder voor onschuldig wordt ge houden totdat zyn schuld volgens de wet is bewezen Door het verdacht zyn op zichzelf reeds strafbaar te stellen wordt de be wijslast geheel omgedraaid

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11