Stakingsrellen in Polen Jordanië op zoek naar samenwerking met PLO Mary Rose: wrak nu museum Onderdeel coupplan: bom op Spaans paleis Gdansk hermetisch afgesloten Nobelprijs voor Walesa? Paramaribo: paniek door "oefening" weet méér Foto's laten zien: Vlaggeschip uit 1545 geborgen Prins Claus het laatste jaar sterk verouderd DINSDAG 12 OKTOBER 1982 Buitenland PAGINA 9 AMMAN - Koning Hoessein van Jordanië en PLO-leider Yasser Arafat werken aan een vorm van politieke samenwerking, moge lijk via de oprichting van een permanente gezamenlijke poli tieke commissie. Koning Hoes sein hoopt op die manier Arafats medewerking te krijgen voor zijn plan om te komen tot een federa tie tussen een door de Israëli's vrijgegeven westelijke Jordaan- oever en Jordanië. Arafat is mo menteel in Jordanië. Jordaanse zegslieden geven te ken nen dat voor Arafat het uur der waarheid is aangebroken. Er moet nu een keuze gemaakt wor den voor een mogelijkheid waar door de bezette gebieden bevrijd kunnen worden van de Israëli's, of het is een verloren zaak. Het Amerikaanse plan-Reagan biedt volgens de Jordaniërs een derge lijke kans, waar Arafat aan mee dient te werken via het federatie plan. De Jordaanse pers prijst in alle toonaarden het federatieplan als in het belang van Jordanië, de Palestijnen en de hele Arabische natie. De vraag wie uiteindelijk door Jaap van Wesel de soevereiniteit over de Westoe ver krijgt, is van later zorg, een standpunt dat naar verluid ook door Saoedi-Arabië wordt ge steund. Tegelijkertijd wordt Arafat met al le egards behandeld: nadat eerst alle gevangenen uit de tijd van de burgeroorlog van 1970 amnes tie hadden gekregen, heeft Ara fat in Jordanië nu een ongeken de bewegingsvrijheid gekregen. Hij bezocht gisteren eenheden van het Palestijnse bevrijdings leger, en Palestijns leger onder Jordaans toezicht, dat in de Liba nese oorlog met de Palestijnen heeft meegevochten. De koning heeft op Arafats verzoek toege zegd dat dit leger met zware wa pens zal worden uitgerust. Verder is op Arafats verzoek een naaste medewerker des konings naar Beiroet gegaan om er bij president Gemayel op aan te dringen de campagne tegen de Palestijnen stop te zetten. Alles wordt gedaan om Arafat op zijn gemak te stellen en het duis tere verleden van de burgeroor log te vergeten. Maar de PLO-lei- der houdt zich zeer op de vlakte wat betreft de politieke tegen prestaties. Voor het Palestijnse bevrijdingsleger verklaarde hy dat „de PLO bereid is tot iedere regeling die het mogelijk maakt een Palestijnse vlag in Jeruzalem te hijsen", hetgeen uitgelegd kan worden als een indicatie dat Ara fat iets voor het federatieplan voelt. De besprekingen tussen de komng en Arafat duren voort, waar schijnlijk tot morgen. Als het derdaad tot een geinstutitionali seerd politiek samenwerkings verband komt tussen Jordanië en de PLO, is dat een belangrijke stap. die eenmaal goedgekeurd door het Palestijnse parlement in ballingschap, de Nationale Raad, een springplank kan worden voor verdere politieke samen werking. De Palestijnse Nationale Raad zal de volgende maand in Damascus of Tunis bijeen komen. Volgens de laatste berichten zou het Tu nis worden, omdat Arafat er wei nig voor voelt zich de wet te laten voorschrijven door Syrië, dat probeert iedere vorm van samen werking tussen de PLO en Jor danië te saboteren. GDANSKAVARSCHAU (Reuter/AFP/UPI/DPA) Zeker 8000 Poolse arbeiders hebben gisteren gehoor gegeven aan de stakingsoproep van de door de regering 'opgeheven' vakbond Solidariteit. In Gdansk hebben zich volgens journalistieke waarnemers op grote schaal rellen voorgedaan. Ook kwamen er onbevestigde berichten over stakin gen in Sczcecin en uit de streek rond Koszalin. Arbeiders in Gdansk houden de poort van de Leninwerf bezet. Zij gin gen gisteren in staking uit protest tegen de ontbinding van de vakbond Solidariteit, die op deze werf werd opgericht in 1980. STRAATSBURG Het Europese Parlement heeft gisteren Lech Walesa, de geïnterneerde leider van de Poolse vakbond Solidariteit, voorgedra gen voor de Nobelprijs voor de vrede. Dit heeft zijn voorzitter, de Ne derlander Piet Dankert, bekendgemaakt bij de opening van de oktober- zitting van het parlement. Een desbetreffende motie was met 223 handtekeningen aangeboden, het geen het vereiste aantal is voor automatische aanvaarding. Zij was inge diend door de Italiaanse liberale afgevaardigde Jasgawronski. Morgen wordt bekend aan wie de prijs is toegekend. De arbeiders van de Leninwerf in Gdansk eisten gisteren vrijlating van de gënterneerde leiders van Solidariteit en intrekking van het besluit tot opheffing van de verboden vakbond. Zy hebben gedreigt de staking te zullen voortzetten. De staking is één van de grootste sinds het uitroepen van de noodtoestand op 13 december vorig jaar. De Poolse televisie liet weten dat gisteren ook "even" in andere bedrijven in Gdansk en in de zustersteden Gdynia en So pot het werk is neergelegd. Ver slaggevers, die gisteravond in Gdansk aankwamen, constateer den dat de politie op minstens vier plaatsen in de stad pantser wagens, traangas en waterka nonnen hadden gebruikt om de monstraties te verspreiden. De wijk Wrzezsz was gisteravond nog afgesloten. In deze wijk, die grenst aan Sopot, ligt het voor malige hoofdkwartier van Soli dariteit. De ongeregeldheden zijn hier het hevigst geweest, zo verklaarden ooggetuigen. Verder kwam het tot botsingen bij het centraal station, de Leninwerf (geboorteplaats van de vrije vak bond in 1980) en het hoofdkwar tier van de communistische par ty (PVAP). De werf lag gistermorgen volgens de geciteerde ooggetuigen zo goed als stil. Voor het hek verza melden zich enkele duizenden burgers, die voedsel, sigaretten en bloemen naar de stakers brachten. Portretten van Lech Walesa en paus Johannes Paulus II sierden de poort. De paus riep de leiders van Polen gisteren op een eind te maken aan het lijden. "Mijn land verdient het met in tranen en wanhoop te worden gestort", zo zei hij tegen een ge hoor van ongeveer 10.000 landge noten die hij in een speciale au diëntie ontving. Onder de aanwe zigen bevonden zich ook af gevaardigden van de regering Zij werden uitgejoeld door hun landgenoten, die in Rome waren ter ere van de heiligverklaring van de Poolse priester Maximi lian Kolbe een dag eerder. Bij de demonstraties in de steden werd aanvankelijk weinig politie op de been gebracht Een beto ging bij het monument voor de in 1970 bij onlusten omgekomen arbeiders van de Leninwerf zwol aan tot ongeveer 10.000 mensen, terwijl de politie toekeek. Pas toen de betogers zich verspreid den om in groepen door de stad te trekken en geen gehoor gaven aan de bevelen van de Zomo-op- roerpolitie naar huis te gaan, greep de politie in. De stad was toen reeds afgegren deld van de buitenwereld. Ook verbindingen met Gdynia, Sopot en Sczecin waren verbroken. De Poolse autoriteiten hebben aan gekondigd nieuwe vakbonden te willen oprichten, die naar wordt aangenomen onder streng toe zicht van de overheid zullen staan. De Poolse leiders ver klaarden, dat deze bonden echt onafhankelijk zullen zijn en de belangen van de arbeiders zullen verdedigen. Ondergedoken lei ders van Solidariteit hebben op geroepen tot boycot van deze vakbonden. Zij willen een lande lijke proteststaking van vier uur organiseren op 10 november. De autoriteiten hebben verder ge zegd 308 gënterneerden zullen vrijlaten, zonder evenwel te ver melden wanneer. In de bekend making wordt gezegd, dat het gaat om personen van wie kan worden aangenomen "dat zy niets zullen ondernemen dat de belangen van de volksrepubliek Polen kan schaden". Als veilig heid en orde in het land verder verbeteren, zullen volgens de au toriteiten meer vrijlatingen vol gen. Over het aantal gënterneerden in Polen zijn geen exacte cijfers be kend. Er bestaan schattingen van tussen de duizend en twaalf honderd. MADRID - Het bombarderen het koninklijk paleis van koning Juan Carlos en van de residentie van de Spaanse premier, het Moncloa-paleis vormde een van de essentiële onderdelen van het plan van de Spaanse kolonels, om op 27 oktober aanstaande in Spanje een staatsgreep uit te voeren. Deze nieuwe details wer den gisteren door de minister van defensie, Oliart, bekendge maakt tydens een buitengewone parlementaire zitting over de achtergronden van het complot. Deze onthulling vormde overigens het enige nieuwe feit dat in de uiteenzetting van Oliart, bijge staan door zijn collega van bin nenlandse zaken Roson, aan het licht kwam. Voor de rest wimpel de Oliart alle lastige vragen van de verontruste parlementariërs over implicatie van meer militai ren of burgers af. door Gerrit Jan Hoek By de weigenng om dergelijke in formatie te verschaffen, ver schuilde de Spaanse minister van defensie zich keer op keer achter de argumenten van het procesgeheim en van belemme ring van het verdere onderzoek naar mogelijke medeplichtigen. Minister van binnenlandse zaken Roson deelde slechts mede dat er een diepgaand onderzoek aan de gang is naar de betrokkenheid van een recent opgerichte partij (doelend op de party van overste Tejero, Solidaridad Espanola, zonder deze groepering met na me te noemen) bij de samenzwe ring. Na zijn weinig indrukwekkende uiteenzetting kreeg Oliart van de meeste fracties scherpe kritiek te horen. Volgens sommige gede puteerden was de Spaanse pers veel uitvoeriger geweest m zyn berichtgeving dan Oliart De secretaris-generaal van de so cialistische party, Felipe Gonza lez, legde de twee ministers een tiental concrete vragen voor, on der meer over de datum van de oorsprong van het complot en de redenen van overplaatsing van een aantal militairen betrokken by de mislukte coup van 23 fe bruari vorig jaar. Maar ook aan deze vragen ging minister van defensie Oliart grotendeels voor bij. Om het gevaar van herhaling van een nieuwe coup-poging te voor komen en de democratie te be schermen, drong Gonzalez by minister Oliart aan op snelle ver wijdering van militairen, tegen wie ernstige verdenkingen be staan, uit de posten die ze nu be zetten. Oliart toonde zich weinig ingenomen met die suggestie en verklaarde alleen bereid te zyn administratieve of disciplinaire maatregelen te treffen tegen no toir rebelse militairen, als er kei hard bewijsmateriaal tegen hen wordt ingebracht PARAMARIBO (ANP) - In de Su rinaamse hoofdstad Paramaribo raakte de bevolking gistermor gen omstreeks elf uur in paniek toen militairen met zwaar mate rieel schoten in de lucht losten. Het werd een grote chaos in het verkeer, scholieren werden naar huis gestuurd en bedryven de den hun deuren dicht. Een uur later berichtte de nationale voor lichtingsdienst dat het hier een alarmoefening van de militairen betrof die over het gehele land werd gehouden. Op de bevolking werd een beroep gedaan zich rustig te houden en alle mede werking te verlenen voor een vlot verloop van de oefening. Waarnemers brengen deze actie van de militairen echter in ver band met de verschijning van luitenant Rambocus voor de krygsraad morgen, die verdacht wordt van een couppoging op 10 en 11 maart jl. Zakenlieden in Paramaribo besloten na een poosje hun deur voor de rest van de dag weer open te doen voor het publiek. Gezegd werd dat in het verleden wel door de garnizoenscomman dant tijdig melding werd ge maakt van dergelyke oefeningen en deze keer niet Men was er ook verbaasd over dat enkele mi nuten na het bericht van de na tionale voorlichtingsdienst dat het om een alarmoefening ging, deze zelfde instantie alle militai ren van de land- en luchtmacht en van de marine opriep zich on middellijk te melden by hun res pectievelijke commandanten. Jeiligheidspen Rond het middaguur brak een dramatisch moment aan toen een veiligheidspen en een ka bel het begaven, en het fra- mewerk boven de Mary Rose onder hels lawaai naar bene den kwam. Tot grote opluch ting van iedereen die bij de LONDEN - Ondanks enkele nieuwe tegenslagen is de ber ging van de Mary Rose, het vlaggeschip van de Britse ko ning Hendrik de Achtste dat in 1545 voor de kust bij het Zuidengelse Portsmouth met man en muis verging, giste ren goed afgelopen. 's Morgens in alle vroegte werd de Mary Rose boven water getakeld, terwijl het wrak in een stalen framewerk rustte. Dat alleen al was een waag- door Henk Dam stukje, omdat zondag een van de poten van het frame waar aan het schip hing, verbogen bleek te zijn en moest wor den afgezaagd. De poot was door de bergers vervangen door enige stalen kabels, en die gok werkte goed uit. In de stromende re gen, en onder luide toejui chingen en het geluid van scheepstoeters, werd het wrak centimeter voor centi meter door een gigantische drijvende kraan omhoog ge takeld. Maar de zorgen van de bergers waren nog lang niet voorbij. Eerst moest het water uit het wrak worden gepompt, om dat het gewicht daarvan ge makkelijk alsnog de meer dan vier eeuwen oude balken van de Mary Rose zou kun nen doen splijten. berging betrokken was, ble ven de zwaren stalen balken enkele meters boven de oude scheepswand hangen. Nieuwe tegenslag diende zich aan, toen ook een tweede poot van het frame zwak bleek te zijn, en was gaan doorbuigen. Niettemin slaag den de bergers er in, de Mary Rose veilig aan boord van een aak te krijgen, waarmee het naar de haven werd Portsmouth werd vervoerd. Het is daar in een droogdok on dergebracht, en zal de ko mende tijd minitieus worden geconserveerd. Samen met de meer dan 14.000 voorwer pen die de afgelopen jaren in en rond het wrak zijn gevon den, zal het tot een museum worden gemaakt. Geconserveerd Omdat het wrak en de v pen in de modder van de So lent, de zeeëngte voor Ports mouth, zo goed geconser veerd zijn gebleven, zal dit museum een perfect beeld geven van het leven aan boord van een oorlogsschip in de 16e eeuw. Van het schip is de volledige rechterwand bewaard geble ven. De linkerwand is in de loop der eeuwen door de in werking van de getijden ver nield, en ook een groot ge deelte van de bovenbouw is er niet meer. Niettemin is het naar boven brengen van de restanten van wat eens een trots oorlogsschip was, een scheepsarcheologische pres tatie van de eerste orde. De Mary Rose verdween op 19 juli 1545 onder de ogen van Hendrik de Achtste in de gol ven, terwijl het schip zich ge reed maakte om even buiten Portsmouth slag te leveren met een gigantische Franse oorlogsvloot die zich daar verzameld had. Aan boord van het schip waren 700 man schappen, die bijna allemaal om het leven kwamen. Overbelading Nooit is opgehelderd waardoor het schip is gezonken, maar hedendaagse historici nemen aan dat een combinatie van navigatiefouten en overbela ding de oorzaak moet zyn ge weest. De berging van de Ma ry Rose heeft 16 jaar werk ge vraagd, en een bedrag van 20 miljoen gulden gekost. Het bijeenbrengen van dit be drag is de afgelopen jaren zeer vergemakkelykt door de grote interesse die kroon prins Charles in de Mary Ro se heeft getoond. Hy heeft enkele tientallen malen mee gedaan aan duiktochten, en heeft zelf ook voorwerpen boven water gebracht. Hoe hoog is de tol die prins Claus nu moet betalen?

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9